Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και μια που δεν εχω φαντασια θα ηθελα να μου εξηγησει καποιος για να καταλαβω και εγω αυτην τη τοσο προηγμενη τεχνολογια που εχουν τα panerai.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν ξερω ποιος το ανεφερε αυτο..

 

προσωπικα ειπα οτι τα seiko

ΔΕΝ εχω ιδιαιτερες γνωσεις,

ουτε φυσικα δουλευω για αυτους..

 

απλως νομιζω πολυ καλα για τα λεφτα τους.. :)

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

ανοιξτε κανα βιβλιο για ρολογια και διαβαστε και οχι προσπεκτους εταιριων.

ποτε εφτασε η πανεραι στο πιο βαθυ σημειο των οκεανων?

αφου δεν θελετε να συζηταμε για τεχνικα θεματα που αφορουν μηχανες κασες και τα λοιπα και ριχνετε τη συζητηση λεγοντας για seiko kinetic auto relay και μαλιστα πιστευεται οτι εχει καταταχθει στους 5 καλυτερους μηχανισμους δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω.

αλλα θα ηθελα να μαθω για το συγκριτικο και για το που γραφει για το seiko.

εκτος βεβαια απο τις διαφημιστικες μπροσουρες της εταιριας.

ναι ειχε βγαλει στο παρελθον μια σειρα την credor που ηταν καλες μηχανες αλλα κυκλοφορισαν μονο λιγα κομματια στην ιαπονια μονο. και αυτες δεν ηταν εν τελη κατι παραπανω απο μια μετρια eta

"ποτε εφτασε η πανεραι στο πιο βαθυ σημειο των οκεανων?"

τα εχεις λιγο μπερδεμενα στο μυαλο σου ή μου φαινεται ;-)

γνωριζεις για ποσο ανθεκτικα ρολογια μιλαμε;

το ονομα Mike Horn σου λεει κατι; Αν ναι χαιρομαι, αν οχι, προκειται για τον ανθρωπο που καταφερε να κανει το γύρο του αρκτικου κύκλου και περασε στην ιστορια. Τωρα προσπαθησε να μαντεψεις ποιο ρολοι φορουσε..χμ

ναι ήταν Panerai Arktos :-)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

ανοιξτε κανα βιβλιο για ρολογια και διαβαστε και οχι προσπεκτους εταιριων.

ποτε εφτασε η πανεραι στο πιο βαθυ σημειο των οκεανων?

αφου δεν θελετε να συζηταμε για τεχνικα θεματα που αφορουν μηχανες κασες και τα λοιπα και ριχνετε τη συζητηση λεγοντας για seiko kinetic auto relay και μαλιστα πιστευεται οτι εχει καταταχθει στους 5 καλυτερους μηχανισμους δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω.

αλλα θα ηθελα να μαθω για το συγκριτικο και για το που γραφει για το seiko.

εκτος βεβαια απο τις διαφημιστικες μπροσουρες της εταιριας.

ναι ειχε βγαλει στο παρελθον μια σειρα την credor που ηταν καλες μηχανες αλλα κυκλοφορισαν μονο λιγα κομματια στην ιαπονια μονο. και αυτες δεν ηταν εν τελη κατι παραπανω απο μια μετρια eta

 

φιλε dimatha δεν ξερω αν διαβασες το παραπανω σχολιο μου, μαλλον οχι. Μηπως ο τιτλος του φορουμ ειναι: Συζητηση για ρολογια μονο απο τους ειδικους? Η προηγουμενη απαντηση σου ειναι απαξιωτικη χωρις καμια δικαιολογια. Μηπως ξερεις τι δουλεια κανει ο καθενας? ξερεις αν εχει ελευθερο χρονο? ξερεις τι λεφτα διαθετει για ρολογια? Τα παιδια απαντουν στην ΒΑΣΙΚΗ ερωτηση του φορουμ τι ρολοι φορατε, πρεπει δηλαδη να φοραει μονο ρολεξ και να εχει γνωσεις ωρολογοποιιας? η' μηπως πριν μιλησει στο φορουμ πρεπει να διαβασει μερικα βιβλια γιατι αλλιως δεν επιτρεπεται να εκφερει γνωμη?

Αν δεν με απατουν τα πατια μου εγω διαβαζω αυτο¨

 

My Playground > Chat and Fun > Tι μάρκα ρολόι φοράτε; Συζήτηση για ρολόγια

 

Playground

 

Chat and Fun

 

Για την πλακα μας επικοινωνουμε για να ανταλλαξουμε ιδεες για τα ρολογια γενικως. Τουλαχιστον εγω αυτο καταλαβαινω και δεν ανεχομαι ΚΑΝΕΝΑΣ να προσπαθει να επιβαλει την γνωμη του εδω τραβωντας οποιουδηποτε το αυτι...

Υποτιθεται οτι ειναι χαλαρωσης για ονομα του θεου...

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΡΟΛΟΓΙΑ

 

http://www.miumu.com/phpbb/index.php?mforum=wgr

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε γερολυκε το διαβασα συγνωμη αλλα οταν ακουω τετοια εκνευριζομαι.

ας μιλησουν με επιχειρηματα.

και εγω μπορω να ισχυριζομαι οτι τα swatch ειναι τα καλυτερα ρολογια του κοσμου και οτι εχουν την καλυτερη ποιοτητα κατασκευης και τις καλυτερες μηχανες, την καλυτερη τεχνολογια κτλ.

ισως ειναι τα καλυτερα για την τιμη τους αλλα η πανεραι ουτε με ομεγα ουτε με iwc ουτε με ρολεξ ουτε με breitling μπορει να συγκριθει.

τι να κανουμε, πολυ ωραια και καλα ρολογια αλλα οχι και κορυφη.

και γιαυτο υπαρχουν τα βιβλια και τα περιοδικα με τα συγκριτικα τεστ κτλ για να δειχνουν τι πραγματικα παιζει σε καθε κατηγορια

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε γερολυκε το διαβασα συγνωμη αλλα οταν ακουω τετοια εκνευριζομαι.

ας μιλησουν με επιχειρηματα.

και εγω μπορω να ισχυριζομαι οτι τα swatch ειναι τα καλυτερα ρολογια του κοσμου και οτι εχουν την καλυτερη ποιοτητα κατασκευης και τις καλυτερες μηχανες, την καλυτερη τεχνολογια κτλ.

ισως ειναι τα καλυτερα για την τιμη τους αλλα η πανεραι ουτε με ομεγα ουτε με iwc ουτε με ρολεξ ουτε με breitling μπορει να συγκριθει.

τι να κανουμε, πολυ ωραια και καλα ρολογια αλλα οχι και κορυφη.

και γιαυτο υπαρχουν τα βιβλια και τα περιοδικα με τα συγκριτικα τεστ κτλ για να δειχνουν τι πραγματικα παιζει σε καθε κατηγορια

 

ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο λεω φιλε, εσυ μπορεις να λες οτι γουσταρεις για τα swatch και ακομα και εγω θα γελαω, το θεμα ειναι οτι ετσι εγιναν τα swatch τα καλυτερα ρολογια? οχι βεβαια....οποτε ας πει οτι θελει ο καθενας με επιχειρηματα και μετα ο καθενας οτι καταλαβε καταλαβε. Ευχαριστω.

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΦΟΡΟΥΜ ΓΙΑ ΡΟΛΟΓΙΑ

 

http://www.miumu.com/phpbb/index.php?mforum=wgr

Link to comment
Share on other sites

και για τους φιλους των τεχνολογικων εξελιξεων στα ρολογια

τωρα τελευταια ολο και περισσοτερες εταιριες βαζουν στους ροτορες τους αντι ρολεμαν με ατσαλινες μπιλιες με κεραμικες οι οποιες εχουν λιγοτερες φθορες λογο της υψιλοτερης σκληροτητας του κεραμικου αλλα και δε θα χρειαζονται ποια λαδωμα.

Link to comment
Share on other sites

parakolouthw olh thn suzhthsh ws twra... kai blepw oti o dimatha einai super apo gnwseis kai epixeirhmata. egw pisteuw pws auto to forum dhmiourghthike oxi gia na leme apla foraw to tade roloi kai terma alla kai na sugrinoumai na suzhtame na leme gia times ktl ktl ktl autes h suzhthseis sigoura tha dhmiourgoun kai kontres auth einai kai h xarh tou forum. to thema einai oi kontres na geinoun me epixeirhmata kai na milame gia sugkekrimena pleonektimata. as poume o ghostdoc einai gnwstos trelamenos me ta panerai kai leei einai polu kala ktl otan erxete kapoios(se authn thn periptwsh o dimatha)kai tou leei file exei adiko. tote prepei na milhsei me epixeirhmata kai an einai dunaton na ton peisei kai na ton kanei na ton paradextei o dimatha!alliws me na leei tha ksodepsw faia ousia ktl... den kerdizei kaneis kai fenetai o dimatha na exei dikio se oti leei.. katalabenete ti leW? elpizw na mhn pareksigithw.. auto eixa na pw mono kai dne milaw allo :O
Link to comment
Share on other sites

parakolouthw olh thn suzhthsh ws twra... kai blepw oti o dimatha einai super apo gnwseis kai epixeirhmata. egw pisteuw pws auto to forum dhmiourghthike oxi gia na leme apla foraw to tade roloi kai terma alla kai na sugrinoumai na suzhtame na leme gia times ktl ktl ktl autes h suzhthseis sigoura tha dhmiourgoun kai kontres auth einai kai h xarh tou forum. to thema einai oi kontres na geinoun me epixeirhmata kai na milame gia sugkekrimena pleonektimata. as poume o ghostdoc einai gnwstos trelamenos me ta panerai kai leei einai polu kala ktl otan erxete kapoios(se authn thn periptwsh o dimatha)kai tou leei file exei adiko. tote prepei na milhsei me epixeirhmata kai an einai dunaton na ton peisei kai na ton kanei na ton paradextei o dimatha!alliws me na leei tha ksodepsw faia ousia ktl... den kerdizei kaneis kai fenetai o dimatha na exei dikio se oti leei.. katalabenete ti leW? elpizw na mhn pareksigithw.. auto eixa na pw mono kai dne milaw allo :O

Να υπογραμμίσω κάτι σε αυτό το σημείο: καμία αντίρρηση για αντιπαραθεση επιχειρημάτων, συμφωνω απολυτα μαζί σου και τη θέλω γιατί μόνο ετσι γινόμαστε καλύτεροι και το forum αποκτα ουσία. θα διαφωνησω όμως καθετα ως προς το θεμα της κόντρας: δεν πιστευω ότι η χαρη του forum είναι οι κοντρες όπως λες, θεωρω απειρως περισσότερο το ήπιο κλιμα χωρίς εντασεις και προστριβες. Εφόσον αυτο εδραιωθεί δεν έχω το παραμικρο προβλημα να παραθεσω επιχειρηματα και να μπουμε και σε τεχνικα θεματα εφοσον μπορει ο μεσος επισκεπτης να τα παρακολουθησει, όχι όμως με νευρα και μπηχτες, ετσι δε σπαταλαω ουτε γραμμαριο φαιας ουσίας. Συμφωνείς;

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

αφου δεν θελετε να συζηταμε για τεχνικα θεματα που αφορουν μηχανες κασες και τα λοιπα και ριχνετε τη συζητηση λεγοντας για seiko kinetic auto relay και μαλιστα πιστευεται οτι εχει καταταχθει στους 5 καλυτερους μηχανισμους δεν εχω κατι αλλο να προσθεσω.

αλλα θα ηθελα να μαθω για το συγκριτικο και για το που γραφει για το seiko.

εκτος βεβαια απο τις διαφημιστικες μπροσουρες της εταιριας.

Αν "ρίχνουμε" την συζήτηση συγνώμη :P,εγώ δεν είμαι κολλημένος με καμία μάρκα ρολογιών και μιλάω αντικειμενικά, ο μηχανισμός τις Seiko (kinetic auto relay)κατατάχτηκε στους πέντε καλύτερους είτε το πιστεύεις είτε όχι,εμένα το ίδιο μου κάνει νομίζω οτι έγινε το 2000 (χωρίς να είμαι σίγουρος)το είχα διαβάσει σε περιοδικό ορολογοποιίας το οποίο όμως μετά απο τόσο καιρό δεν το έχω πλέον στην κατοχή μου.

Αν θα προσθέσεις ή αφαιρέσεις το ίδιο και το αυτό μου κάνει....:)

Link to comment
Share on other sites

Να υπογραμμίσω κάτι σε αυτό το σημείο: καμία αντίρρηση για αντιπαραθεση επιχειρημάτων, συμφωνω απολυτα μαζί σου και τη θέλω γιατί μόνο ετσι γινόμαστε καλύτεροι και το forum αποκτα ουσία. θα διαφωνησω όμως καθετα ως προς το θεμα της κόντρας: δεν πιστευω ότι η χαρη του forum είναι οι κοντρες όπως λες, θεωρω απειρως περισσότερο το ήπιο κλιμα χωρίς εντασεις και προστριβες. Εφόσον αυτο εδραιωθεί δεν έχω το παραμικρο προβλημα να παραθεσω επιχειρηματα και να μπουμε και σε τεχνικα θεματα εφοσον μπορει ο μεσος επισκεπτης να τα παρακολουθησει, όχι όμως με νευρα και μπηχτες, ετσι δε σπαταλαω ουτε γραμμαριο φαιας ουσίας. Συμφωνείς;

e nai ennoeitai pws sunfwnw!!!

otan lew h xarh tou ennow na ginetai auto to paixnidi ton epixeirhmatwn pou to ena einai pio isxuro apo to allo ktl... se kamia periptwsh den ennow kakies kai kontres ktl...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να πω κάτι ταπεινό πιστεύω αν κάποιος κατέβει για πλάκα αθήνα το 90% των μαγαζιών με ρολόγια έχει seiko, ναι τα έχω βάρεθει δεν μπορώ αλλο θα αφτοκτονήσω συνέχεια seiko, κι όμως τα σέβομαι είναι εγγυημένα παγκοσμίως, και επίσης απο 50 και πάνω ευρώ είναι απο τα καλύτερα για φθηνά απλα ρολόγια,(90 ευρώ αγόρασα αυτόματο 5άρι seiko) τώρα στην κατηγορία kinetic ένας απλός ανθρωπος που θέλει αξιόπιστο ρολογάκι το αγοράζει μέχρι 1000 euro και καλά κάνει απλα έχουνε γίνει σούπα και αυτό με ενοχλεί οτι τα σέβομαι είναι στάνταρ, άλλοστε δε βλέπεις τυχαία παντού το όνομα seiko, θα παραδεχτώ επίσης εταιρία να δίνει εγγύηση 5-10 χρόνια σε ένα ρολόι που κάνει απο 2000 ευρω και πάνω υπάρχει καμία? τότε θα σεβαστώ σαν καταναλωτής ακόμα περισσοτερο το όνομα panerai kai rolex 2 χρόνια εγγύηση σε πανάκριβο ρολόι μα τι είναι παιχνιδάκι? η κινητό? οπότε κακιά πολιτική των ακριβών εταιριών εδώ θα φάνουν τα καλύτερα ρολόγια συμφωνείτε?
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

παιδιά να πω κάτι ταπεινό πιστεύω αν κάποιος κατέβει για πλάκα αθήνα το 90% των μαγαζιών με ρολόγια έχει seiko, ναι τα έχω βάρεθει δεν μπορώ αλλο θα αφτοκτονήσω συνέχεια seiko, κι όμως τα σέβομαι είναι εγγυημένα παγκοσμίως, και επίσης απο 50 και πάνω ευρώ είναι απο τα καλύτερα για φθηνά απλα ρολόγια,(90 ευρώ αγόρασα αυτόματο 5άρι seiko) τώρα στην κατηγορία kinetic ένας απλός ανθρωπος που θέλει αξιόπιστο ρολογάκι το αγοράζει μέχρι 1000 euro και καλά κάνει απλα έχουνε γίνει σούπα και αυτό με ενοχλεί οτι τα σέβομαι είναι στάνταρ, άλλοστε δε βλέπεις τυχαία παντού το όνομα seiko, θα παραδεχτώ επίσης εταιρία να δίνει εγγύηση 5-10 χρόνια σε ένα ρολόι που κάνει απο 2000 ευρω και πάνω υπάρχει καμία? τότε θα σεβαστώ σαν καταναλωτής ακόμα περισσοτερο το όνομα panerai kai rolex 2 χρόνια εγγύηση σε πανάκριβο ρολόι μα τι είναι παιχνιδάκι? η κινητό? οπότε κακιά πολιτική των ακριβών εταιριών εδώ θα φάνουν τα καλύτερα ρολόγια συμφωνείτε?

 

Για την κατηγορία τους και την τιμη τους είναι πολυ καλη επιλογή συμφωνω μαζι σου απλως στην ωρολογοποιία υπαρχουν επιπεδα και διαβαθμισεις , εξαρταται το τι ζητας ποσα μπορεις να διαθεσεις, για ποια χρηση προοριζεις το ρολοι και πολλα αλλα . Η εγγυηση ειναι σημαντικη παραμετρος ομως στην πλειοψηφία τους οι εταιρειες δίνουν 1-2 χρόνια εγγύηση και αυτό είναι ένα φυσιολογικό χρονικό διάστημα. Για μετα υπαρχουν τα service (επι πληρωμη φυσικα)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

omega seamaster 41mm automato mprasele model 2254.50.00

vs

bretling superocean me mprasele kai auto

 

 

pio apo ta dio na parw? exw katastalaksei kai eimai anamesa se auta ta dio.

perimenw apanthsh me epixeirhmata. sta lefta kanoun to idio.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να δεχτώ να πληρώσω για σερβις ρολόι που έχω χρυσοπληρώσει αλλο τα φτηνά, τουλάχιστον για 10 χρονια πρέπει να είναι άψογο,είναι σαν να αγοράζεις ένα αμάξι και μετά απο 2 χρόνια να αρχίζει να σου παρουσιάζει προβλήματα,άλλωστε μερικα ρολόγια ξεπερνάνε και τιμές αυτοκινήτων
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

ακούστηκε κάτι για λάδι σε κάποιο μηχανισμό ρολογιού δηλαδή ο κάτοχος του πρέπει να το λαδώνει να μη φθείρεται? σε ποιους μηχανισμούς συμβαίνει αυτό
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

omega seamaster 41mm automato mprasele model 2254.50.00

vs

bretling superocean me mprasele kai auto

 

 

pio apo ta dio na parw? exw katastalaksei kai eimai anamesa se auta ta dio.

perimenw apanthsh me epixeirhmata. sta lefta kanoun to idio.

 

 

file mou exw kai egw enan tetoio problhmatismo.. kalutera na milhsoun kapoioi pou kseroun...giati me endiaferei kai emena

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να δεχτώ να πληρώσω για σερβις ρολόι που έχω χρυσοπληρώσει αλλο τα φτηνά, τουλάχιστον για 10 χρονια πρέπει να είναι άψογο,είναι σαν να αγοράζεις ένα αμάξι και μετά απο 2 χρόνια να αρχίζει να σου παρουσιάζει προβλήματα,άλλωστε μερικα ρολόγια ξεπερνάνε και τιμές αυτοκινήτων

Θα μου επιτρεψεις να σου πω οτι κατα τη γνωμη μου σκεφτεσαι με λανθασμενο τρόπο. Οχι μόνο πρεπει να δεχτεις να πληρωσεις αλλα επιπλεον να επιδιώξεις την πληρωμή. Τι εννοώ: καθε σοβαρο ρολόι το οποίο επιθυμείς να διατηρησεις σε αψογη κατασταση πρεπει να ελεγχεται περιοδικά για καλη λειτουργία και καθως και για check της στεγανοτητας του. Το χρονικο διαστημα που συστηνεται είναι συνηθως 2 χρόνια, ιδιαίτερα εαν το φερνεις συχνα σε επαφη με το νερό.

Επίσης με τον καιρό τα διαφορα εξαρτηματα υφιστανται φυσιόλογικές ή μη φθορες με δυσαρεστα επακολουθα και επιπτωσεις στη λειτουργια τους. Το τακτικο σερβις σου παρεχει διατηρηση του μηχανισμου και του ρολογιου σου σε αψογη κατασταση. Γι αυτο πρεπει να πληρωνεις .

Δεν ειναι θεμα προβληματων όπως αναφερεις στα αυτοκινητα, η συγκριση και η παρομοιωση είναι ατυχείς, καμια σχεση το ενα με το αλλο.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μαγκες :D

και εγω λαχανιασα να σας παρακολουθησω :happy:

λοιπον σαν Μεγαλος που ειμαι και χρηζω σεβασμου-αλλα πιστευω αρκετα γνωστη παροτι νεος στο ειδος - θα ελεγα να σταματησουν οι εκατερωθεν μπηχτες. Δευτερον να αναφερουν οι εκαστοτε επιχειρηματα με στοιχεια, παραπομπες σε σιτε η βιβλιογραφιες.

και τελος ναι ρε παιδια δεν μ'αρεσει και μενα να ακουω η rolex ειναι η μοναδικη και η panerai ειναι η μοναδικωτατη :X

γιατι οχι η omega η patek η vacheron και παει λεγοντας ;)

Και πειτε τωρα που γυρισε και ο redcon και συ dimatha και συ ghostdoc τη γνωμη σας για τα ρολογια που αντιπροσωπευω :rolleyes: σας εχω γραψει και το σιτε http://www.jb-watch.com

Link to comment
Share on other sites

συντήρηση συμφωνώ οχι όμως να πάθει σοβαρή ζημιά σε μικρό χρονικο διάστημα με αποτέλεσμα να αχριστευθεί

Οι σοβαρες ζημιες είναι σπανιο φαινομενο σε τοσο υψηλα επιπεδα κατασκευης ρολογιών και όταν συμβαινουν σχεδον παντοτε εκδηλωνονται εντος των 2 ετων εγγυησης οποτε κουλαρε τιποτε δε θα σου παθει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

omega seamaster 41mm automato mprasele model 2254.50.00

vs

bretling superocean me mprasele kai auto

 

 

pio apo ta dio na parw? exw katastalaksei kai eimai anamesa se auta ta dio.

perimenw apanthsh me epixeirhmata. sta lefta kanoun to idio.

οταν λες απαντηση με επιχειρηματα τι εννοεις; Αν εννοεις συγκριτικη αναλυση σε μηχανισμους, κασες, μπρασελε, κλπ κλπ ειναι μαλλον αδυνατο. Πες μας γιατι κατεληξες σε αυτα τα 2 μοντελα, τι σε τραβηξε και ποια ειναι τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικα που ΕΣΥ επιθυμεις μηπως μπορεσουμε να βοηθησουμε.. Στο λεω αυτο γιατι συχνα ακουω "πειτε μου το καλυτερο ρολοι" και είναι ευκαιρία να πω ότι αυτο είναι τελειως σχετικο γιατι περα απο πιθανη αντικειμενικη διαφορα στην ποιοτητα υπαρχει και ο υπερσημαντικος υποκειμενικος παραγοντας.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα γραψω 2-3 πραγματακια και μετα θα παρω το κουβαδακι μου και θα παιξω σε αλλη παραλια. Λοιπον συλλεκτης δεν ειμαι διοτι δεν εχω τα χρηματα να γινω. Απο λεπτομερειες δεν γνωριζω πολλα, σχεδον οσα και απο αυτοκινητα. Δηλαδη ποσα χιλιοστα ειναι το μπουζι της BMW μοντελλο 1964 δεν το ξερω. Rolex εχω εδω και καμμια 15 χρονια, ενα Vacheron του 1955, κατι αρχαιολογιες, ενα 111 μαρινα, ενα Stowa, ενα Monster Orange και κατι λιμα. Ειχα και ενα Ανονυμο και το πουλησα στον Marketeer (επειδη με ρωτησε καποιος αν τα ξερω, μαλλον τα ξερω καλα) και αν μπορουσα να παρω ρολογια θα επαιρνα ακομα 2: AP Royal Oak Off-shore & IWC Big Pilot Watch. Α και μερικα Πανεραι ενα pre-vendome, ενα 1950, ενα PVD, ενα destro ενα submersible και ενα radiomir. Με λιγα απλα λογια αυτα ειναι τα ρολογια που μου κανουν κλικ. Το γιατι δεν ειναι ουτε στα υλικα ουτε στα ρουλεμαν ουτε πουθενα. Ειναι στην αισθηση και το spirit που βγαζει το καθενα απο αυτα.

Χεστηκα για τα grand complication και τα tirbillion και την υψηλη ωρολογοποιια. Υπαρχουν καποια πραγματα που δεν εξηγουνται με τεχνικους ορους. Ειναι αυτα που δεν θα κανουν ποτε τα Ανονυμο ιδια με τα Πανεραι ο κοσμος να γυρισει αναποδα, που δεν θα γινει η Μαζερατι Φερραρι, που δεν θα γινει το Ντουμπαι Νεα Υορκη, κλπ. Οποιος καθεται και ψυριζει τα ρουμπινια σε ενα ρολοι θα χασει τη μαγεια και θα ειναι παντα δυστυχης διοτι κατι παντα θα λειπει, κατι θα ειναι καλυτερο, θα χαθει στο μετρημα.

Φιλε Δημητρη θα καταλαβεις τι σημαινει Πανεραι οταν βαλεις ενα και ζησεις με αυτο. Οταν το αλλαζεις λουρακια και βαζεις το μπλε, το μαυρο, το καφε της Τοσκανης (που να καταλαβει ο βλαχος ελβετος τι ειναι αυτο) το μαυρο με κοκκινα γαζια, το μπλε καρχαρια, τη μουσταρδι στρουθοκαμηλο, κλπ. Αυτα σε ενα Ρολεξ δεν θα τα δεις ποτε των ποτων. Θα εχεις παντα τα ιδιο, το ιδιο με αλλες εκατονταδες χιλιαδες, και θα βγαινουν για δεκαετιες ξανα και ξανα τα ιδια. Και τα ιδια μεχρι να τελειωσει το ατσαλι του πλανητη αυτου. Και ο ιδιος καλος-αλλα-μας-κουρασες-πολυ μηχανισμος, τα ιδια μιζερα 40 χιλιοστα κασας και το επαιτειακο ΠΡΑΣΙΝΟ-ελεος-γιατι-ειναι-τοσο-ξενερωτοι στεφανι.

Οι αλλοι ζωγραφιζουν καθε μερα και οι αλλοι λαδωνουν το φωτοτυπικο μηπως χαλασει και βγαλει κατι αλλο.

Αυτα για να τα καταλαβεις πρεπει να γινεις Πανεριστι, οχι να μετρας το inablock και αν ειναι και τι ειναι ο ΕΤΑ, κλπ. Οταν βαλεις ενα Παμ στο ενα χερι και ενα Ρολεξ στο αλλο θα καταλαβεις τη διαφορα. Και ο Hugo Boss κανει αριστα κοστουμια, αλλα φιλε μου Dolce & Gabanna θα παρεις για να γουσταρεις. Οποιος θελησει να μπει στην ιδεα ενος πανεριστι τα λεμε αναλυτικοτερα. Αν οχι, ας το αφησει το θεμα διοτι ειναι εκτος τοπου και χρονου. Μην κριτικαρετε κατι που δεν καταλαβαινετε. Μη το μετρατε με τη φτωχη μεζουρα ενος Ομεγα η ενος Σεικο. Για εμενα ηταν τα πιο ωραια 3000 ευρω που ξοδεψα στη ζωη μου. Ciao Paneristi.

Link to comment
Share on other sites

Tha itan poli kalo na dwsoume ena randez-vous se ena allo forum opou ekei iparxoun antrwpoi pou asxolountai eppagelmatika me to sport, Etsi tha mathoume pio polla tha apoktisoume megaliteri empeiria, kai tha kanoume lathoi, etsi tha ginoume kaliteroi. Prwsopiki mou apopsi ola auta pou anefera, tha sas dw edw:

 

http://www.watchuseek.com/index.htm

 

http://www.timezone.com/

Κι αν πτωχική την βρεις, η Ιθάκη δε σε γέλασε.

έτσι σοφός που έγινες, με τόση πείρα,

ήδη θα το κατάλαβες οι Ιθάκες τι σημαίνουν.

 

Κωνσταντίνος Π. Καβάφης

http://www.eclipse.co.uk/mbs/Diver_logo-web_page_GIF_1a.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα γραψω 2-3 πραγματακια και μετα θα παρω το κουβαδακι μου και θα παιξω σε αλλη παραλια. Λοιπον συλλεκτης δεν ειμαι διοτι δεν εχω τα χρηματα να γινω. Απο λεπτομερειες δεν γνωριζω πολλα, σχεδον οσα και απο αυτοκινητα. Δηλαδη ποσα χιλιοστα ειναι το μπουζι της BMW μοντελλο 1964 δεν το ξερω. Rolex εχω εδω και καμμια 15 χρονια, ενα Vacheron του 1955, κατι αρχαιολογιες, ενα 111 μαρινα, ενα Stowa, ενα Monster Orange και κατι λιμα. Ειχα και ενα Ανονυμο και το πουλησα στον Marketeer (επειδη με ρωτησε καποιος αν τα ξερω, μαλλον τα ξερω καλα) και αν μπορουσα να παρω ρολογια θα επαιρνα ακομα 2: AP Royal Oak Off-shore & IWC Big Pilot Watch. Α και μερικα Πανεραι ενα pre-vendome, ενα 1950, ενα PVD, ενα destro ενα submersible και ενα radiomir. Με λιγα απλα λογια αυτα ειναι τα ρολογια που μου κανουν κλικ. Το γιατι δεν ειναι ουτε στα υλικα ουτε στα ρουλεμαν ουτε πουθενα. Ειναι στην αισθηση και το spirit που βγαζει το καθενα απο αυτα.

Χεστηκα για τα grand complication και τα tirbillion και την υψηλη ωρολογοποιια. Υπαρχουν καποια πραγματα που δεν εξηγουνται με τεχνικους ορους. Ειναι αυτα που δεν θα κανουν ποτε τα Ανονυμο ιδια με τα Πανεραι ο κοσμος να γυρισει αναποδα, που δεν θα γινει η Μαζερατι Φερραρι, που δεν θα γινει το Ντουμπαι Νεα Υορκη, κλπ. Οποιος καθεται και ψυριζει τα ρουμπινια σε ενα ρολοι θα χασει τη μαγεια και θα ειναι παντα δυστυχης διοτι κατι παντα θα λειπει, κατι θα ειναι καλυτερο, θα χαθει στο μετρημα.

Φιλε Δημητρη θα καταλαβεις τι σημαινει Πανεραι οταν βαλεις ενα και ζησεις με αυτο. Οταν το αλλαζεις λουρακια και βαζεις το μπλε, το μαυρο, το καφε της Τοσκανης (που να καταλαβει ο βλαχος ελβετος τι ειναι αυτο) το μαυρο με κοκκινα γαζια, το μπλε καρχαρια, τη μουσταρδι στρουθοκαμηλο, κλπ. Αυτα σε ενα Ρολεξ δεν θα τα δεις ποτε των ποτων. Θα εχεις παντα τα ιδιο, το ιδιο με αλλες εκατονταδες χιλιαδες, και θα βγαινουν για δεκαετιες ξανα και ξανα τα ιδια. Και τα ιδια μεχρι να τελειωσει το ατσαλι του πλανητη αυτου. Και ο ιδιος καλος-αλλα-μας-κουρασες-πολυ μηχανισμος, τα ιδια μιζερα 40 χιλιοστα κασας και το επαιτειακο ΠΡΑΣΙΝΟ-ελεος-γιατι-ειναι-τοσο-ξενερωτοι στεφανι.

Οι αλλοι ζωγραφιζουν καθε μερα και οι αλλοι λαδωνουν το φωτοτυπικο μηπως χαλασει και βγαλει κατι αλλο.

Αυτα για να τα καταλαβεις πρεπει να γινεις Πανεριστι, οχι να μετρας το inablock και αν ειναι και τι ειναι ο ΕΤΑ, κλπ. Οταν βαλεις ενα Παμ στο ενα χερι και ενα Ρολεξ στο αλλο θα καταλαβεις τη διαφορα. Και ο Hugo Boss κανει αριστα κοστουμια, αλλα φιλε μου Dolce & Gabanna θα παρεις για να γουσταρεις. Οποιος θελησει να μπει στην ιδεα ενος πανεριστι τα λεμε αναλυτικοτερα. Αν οχι, ας το αφησει το θεμα διοτι ειναι εκτος τοπου και χρονου. Μην κριτικαρετε κατι που δεν καταλαβαινετε. Μη το μετρατε με τη φτωχη μεζουρα ενος Ομεγα η ενος Σεικο. Για εμενα ηταν τα πιο ωραια 3000 ευρω που ξοδεψα στη ζωη μου. Ciao Paneristi.

Μία φραση μόνο ταιριάζει, "αφαιρω το καπελο μου και σου το παραδίδω.." για το υπεροχο post ,με υπερκάλυψες. Μπραβο ρε συ σε παραδεχομαι..

Ποτε δε θα μπορεσουν οι πολλοι (και ευτυχως) να αισθανθουν την απολυτη μαγεια του να ζεις με ένα τόσο ξεχωριστο (οπτικά, κατασκευαστικα και ιστορικα αντικειμενο) και βεβαια να αντιληφθουν τις εννοιες της κλειστης και παθιασμενης κοινοτητας των κατοχων.

Για ολα οσα περιεγραψες έκανα το ταξίδι Βεροια->θεσσαλονικη->Μιλανο->Βενετια και τούμπαλιν και επεστρεψα ..172 φορες πιο ευτυχισμενος (για οσους καταλαβαινουν τι εννοω) ;-)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Pain is the best teacher.. but nobody wants to be his student...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...