Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα μια ερωτηση. Ειμαι μεταξυ δυο ρολγιων Seiko, Tissot & Raymond Weil. μιλάμε για σχεδον ιδιες τιμες και για ρολογια που μου αρεσουν σχεδον το ιδιο. ως εταιρεια ποια θεωρειται καλυτερη; δηλαδη εαν πρεπει να επιλεξω με βαση το ονομα τι θα ηταν καλυτερο να παρω;

 

μάλλον ότι σου ταιριάζει πάνω σου και σου αρέσει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μάλλον ότι σου ταιριάζει πάνω σου και σου αρέσει

 

Ο φίλος έθεσε ένα συγκεκριμένο ερώτημα, το οποίο αφορά στο ποιά εταιρεία θεωρείται καλύτερη. Οπότε δεν απαντάς στο ερώτημα του...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος έθεσε ένα συγκεκριμένο ερώτημα, το οποίο αφορά στο ποιά εταιρεία θεωρείται καλύτερη. Οπότε δεν απαντάς στο ερώτημα του...

 

Για βάλε τότε ένα Ελβετό με έναν Ιάπωνα να συζητήσουν στην μητρική τους γλώσσα ποια η διαφορά του quartz από το μηχανικό ETA ή καλύτερα το Miyota από τον Unitas, ιφ γιου νοου γουατ αϊ μιν kai γκουγκλ ιζ γορ φρεντ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μια ερωτηση. Ειμαι μεταξυ δυο ρολγιων Seiko, Tissot & Raymond Weil. μιλάμε για σχεδον ιδιες τιμες και για ρολογια που μου αρεσουν σχεδον το ιδιο. ως εταιρεια ποια θεωρειται καλυτερη; δηλαδη εαν πρεπει να επιλεξω με βαση το ονομα τι θα ηταν καλυτερο να παρω;

 

Κατά τη γνώμη μου Seiko ή Tissot. Προσωπικά θα επέλεγα Tissot γιατί μου αρέσουν περισσότερο τα ρολόγια της σχεδιαστικά. Δεν νομίζω να μετανοιώσεις πάντως όποια και αν προτιμήσεις, και οι δυο ειναι παραδοσιακές και αξιόπιστες αξίες στο χώρο.:)

Link to comment
Share on other sites

Για βάλε τότε ένα Ελβετό με έναν Ιάπωνα να συζητήσουν στην μητρική τους γλώσσα ποια η διαφορά του quartz από το μηχανικό ETA ή καλύτερα το Miyota από τον Unitas, ιφ γιου νοου γουατ αϊ μιν kai γκουγκλ ιζ γορ φρεντ!

 

Ούτε αυτό αποτελεί απάντηση στο ερώτημα του φίλου. Εάν δεν έχουμε κάτι ουσιώδες να προσφέρουμε στην συζήτηση δεν υπάρχει λόγος να απαντάμε μόνο φορ δε σεηκ οφ ανσερινγκ. Iφ γιου νοου γουατ αϊ μιν. ;)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα, μαρεσουν παρα πολυ τα TISSOT, εχουν μια νοτα καλυτερης σχεδιασης απο τα αλλα κ δειχνουν περισοτερο μοντερνα!

κ λιγωτερο μ΄αρεσουν τα SEIKO, τα οποια βλεποντας τα καποιος αντικειμενικα νομιζει οτι εχουν μεινει στην δεκαετια του 80, η του 90. συγνωμη παιδια.:)

Φυσικα αυτα για την εμφανηση τους, γιατι απο μηχανισμους πιστευω οτι κ τα 3 εχουν παρα πολυ καλους κ ειναι σταθερη αξια παγκοσμιως.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα, μαρεσουν παρα πολυ τα TISSOT, εχουν μια νοτα καλυτερης σχεδιασης απο τα αλλα κ δειχνουν περισοτερο μοντερνα!

κ λιγωτερο μ΄αρεσουν τα SEIKO, τα οποια βλεποντας τα καποιος αντικειμενικα νομιζει οτι εχουν μεινει στην δεκαετια του 80, η του 90. συγνωμη παιδια.:)

Φυσικα αυτα για την εμφανηση τους, γιατι απο μηχανισμους πιστευω οτι κ τα 3 εχουν παρα πολυ καλους κ ειναι σταθερη αξια παγκοσμιως.

 

Περί ορέξεως ουδείς λόγος, αλλά προσωπικά το συγκεκριμένο θα το χτυπήσω σύντομα. :)

 

http://www.seikowatches.com/products/premier/kinetic_ddmp.html

 

Με τη σειρά μου κι εγώ θα προτιμούσα τα Tissot πάντως...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω προτιμω εμφανισιακα τα Tissot,απο μηχανισμους δεν ξερω:)

 

Σιγουρα η Seiko εχει μεγαλυτερη ποικιλια ομως.

 

Εκπληκτικο το ρολοι που ποσταρες VeCo αλλα 900-1000 ευρω πολλα δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε παιδιά κάτι τέτοιο δεν σας αρέσει...

Ή εγώ έχω περίεργα γούστα... Βέβαια θα μου πεις παίζει ρόλο και η ηλικία το ντύσιμο, το αμάξι!

Μπορεί και εγώ μετά από 10 χρόνια να έχω άλλα γούστα!

http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=18701

Link to comment
Share on other sites

Περί ορέξεως ουδείς λόγος, αλλά προσωπικά το συγκεκριμένο θα το χτυπήσω σύντομα. :)

 

http://www.seikowatches.com/products/premier/kinetic_ddmp.html

Φανταστικό ρολόι. Και εγώ έχω βάλει στο μάτι το Kinetic Direct Drive και το Kinetic Perpetual με μία ελαφριά προτίμηση στο πρώτο και εντός του έτους θα το αποχτήσω.

Link to comment
Share on other sites

DemetreKre αυτο που ποσταρες το βρισκω πολυ σπορ να σου πω την αληθεια

 

Kinetic Perpetual μου αρεσει μαλλον παραπανω αν και το πρωτο ειναι πολυ καλο.

 

Γενικα στον τομεα αξιοπιστια στο μηχανισμο στις tissot,seiko κτλ εχει καποιος ολοκληρωμενη αποψη?

Link to comment
Share on other sites

εδω και λιγες ημερες ειμαι κ εγω κατοχος ενος gshock. ωραιο αν και λιγο χοντροφτιαγμενο ως να το συνηθισω :)

 

να'το :http://img42.imageshack.us/g/kdk0259.jpg/

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

εδω και λιγες ημερες ειμαι κ εγω κατοχος ενος gshock. ωραιο αν και λιγο χοντροφτιαγμενο ως να το συνηθισω :)

 

να'το :http://img42.imageshack.us/g/kdk0259.jpg/

 

να δηλωσω και γω εδω και λιγο καιρο χαρουμενος ιδιοκτητης caterpillar ρολογιου :)

πρεπει να πω πως ειναι πολυ καλη κατασκευη ! πολλα χτυπηματα και δεν εχει ουτε γρατζουνια !(φτου να μην το ματιαξω :happy:)

 

http://img198.imageshack.us/i/02032011186.jpg/

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα του "καλύτερου" που πράγματι, όπως έγραψε ο VeCo δεν απαντήθηκε, θα πω ότι είναι δύσκολο να απαντηθεί.

 

Είναι καλύτερες οι ξανθιές ή οι μελαχροινές;

 

Και αν υποθέσουμε ότι σου αρέσουν οι ξανθιές, βάζεις μια χάλια ξανθιά με την Μπελούτσι;

 

Έτσι και στα ρολόγια.

 

Ποιό Seiko, με ποιό Tissot και ποιό Raymond Weil;

 

Αν θέλουμε να τις συγκρίνουμε συνολικά, ως εταιρείες, η Seiko είναι ένας τεράστιος κατασκευαστής ιάπων, με μεγάλη υποδομή εργοστασιακή και ιστορική συμβολή στην εξέλιξη των μηχανισμών με εκατομμύρια πωλήσεις, το αντίπαλο δέος της ελβετικής ωρολογοποιίας και με ελάχιστο μάρκετινγκ, αλλά πολύ ουσία, η Tissot ένα ιστορικό όνομα της ελβετικής ωρολογοποιίας, που σήμερα ανήκει στο παντοδύναμο και κάτοχο όλων σχεδόν των εργοστασίων παραγωγής μηχανισμών, με τεράστια υποδομή στους μηχανισμούς και μια πλούσια συλλογή ωραίων ρολογιών σήμερα σε σχετικά για τα δεδομένα της ελβετίας λογικές τιμές, ενώ η Raymond Weil είναι μια από τις ελάχιστες οικογενειακές εταρείες του χώρου, ακόμη λιγότερες σε αυτή την κατηγορία τιμών, με μια αξιοπρεπή συλλογή αρκετών μοντέλων που ανήκουν σε συλλογές που παράγουν νέα μοντέλα ανά διαστήματα με έμφαση στην καθημερινή χρήση, παρά στην εξεζητημένη ωρολογοποιία.

 

Υπάρχουν πελάτες για όλες τις εταιρείες, καθώς και μοντέλα λιγότερο ή περισσότερο ενδιαφέροντα.

 

Η επιλογή μιας εταιρείας ρολογιού, είναι σε μεγάλο βαθμό και συνάρτηση της προσωπιής μας αντίληψης για την "αξία" μιας μάρκας.

 

Είναι ακριβώς το ίδιο που κάποιοι θεωρούν τις Alfa μπελά και άλλοι φετίχ, κάποιοι θεωρούν τις BMW "μούρη" και άλλοι νεοπλουτίστικες, κάποιοι θεωρούν το Toyota σίγουρη λύση και άλλοι βαρετό.

 

Αυτά γενικά.

 

Ειδικά μια M6, έχει πάντα την αξία της.

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

ΥΓ. Όσο για το κείμενο περί Αινστάιν, προφανώς επιστημονικά είναι ενδιαφέρον, αλλά στο επίπεδο της δικής μας ζωής, νομίζω ότι το κείμενό μου που παραθέτω παρακάτω, μας αφορά περισσότερο. Το έχω γράψει πριν από 8 χρόνια ως συνοδευτικό της δραστηριότητάς μου watch*******.

 

"Ο χρόνος μοιάζει τόσο απόλυτα καθορισμένος. Σύμφωνα με την Φυσική ένα δευτερόλεπτο είναι το διάστημα του χρόνου κατά το οποίο ένα άτομο Καισίου 133, εκπέμποντας ακτινοβολία, πάλλεται 9.192.631.770 φορές. Και όμως. Εάν ο χρόνος είναι με τόσο συγκεκριμένο τρόπο προσδιορισμένος, η βίωσή του είναι εντελώς υποκειμενική. Όλοι μας καταλαβαίνουμε ότι ο χρόνος κυλά στη ζωή μας με διαφορετικούς ρυθμούς, ανάλογα με την διάθεσή μας, αλλά και πολλούς άλλους παράγοντες. Κατά τη διάρκεια μιας διαδρομής με τρένο η αίσθηση του χρόνου είναι εντελώς διαφορετική όταν διασχίζουμε μια κοιλάδα, από ότι όταν περνάμε ανάμεσα από βουνά. Η συνάντηση με ένα πρόσωπο που μας ενδιαφέρει κάνει τις ώρες να μοιάζουν με δευτερόλεπτα, ενώ μια αρνητική εμπειρία κάνει τα δευτερόλεπτα να μοιάζουν αιώνες. Παρόλα αυτά όλοι πιστεύουμε ότι έχουμε μια καλή αίσθηση του χρόνου. Ο χρόνος είναι συνέχεια παρών στην ζωή μας και νομίζουμε ότι δεν γίνεται με τίποτα να του ξεφύγουμε. Ποιος, όμως, μπορεί να βρει πόση ώρα ακριβώς κοιμήθηκε, μόλις ανοίξει τα μάτια του;

 

Ο άνθρωπος από την αρχή της ιστορίας του ενδιαφέρθηκε για τον χρόνο. Αρχικά, ο λόγος που τον έκανε να καταπιαστεί με το εγχείρημα της μέτρησης του χρόνου, ήταν η ανάγκη να οργανώσει τη ζωή του, ώστε να μπορέσει να γίνει πιο αποτελεσματικός και να αντιμετωπίσει την φύση και τα προβλήματά του. Στην αρχή χρησιμοποίησε για τον σκοπό αυτό την ίδια τη φύση και την περιοδικότητα που υπήρχε σε αυτήν. Η κίνηση του ήλιου, της σελήνης, οι αλλαγές των εποχών και η περιοδικότητα της αγροτικής ζωής ήταν για τον άνθρωπο τα στοιχεία με τα οποία σιγά-σιγά διαμόρφωσε το ημερολόγιο που εμείς σήμερα θεωρούμε δεδομένο.

 

Μας φαίνεται περίεργο να σκεφτούμε ότι ο χρόνος δεν ήταν πάντα τόσο σημαντικός στην ζωή των ανθρώπων. Και η αλήθεια είναι ότι σήμερα ο χρόνος καθορίζει τα πάντα στη ζωή μας. Ακόμη και τις βιολογικές μας ανάγκες. Συχνά λέμε: «Δύο πήγε η ώρα. Πρέπει να φάω».

 

Αφού λοιπόν ο άνθρωπος κατάφερε να βρει τον τρόπο με τον οποίο θα έκοβε τον χρόνο σε μικρά κομματάκια, προσπάθησε να τον μετρήσει. Στην αρχή το έκανε αυτό παρατηρώντας τα αστέρια του ουρανού, ή στην Αίγυπτο την στάθμη του Νείλου. Στην Αρχαία Ελλάδα έφτιαξε ηλιακά ρολόγια και διάτρητα κύπελλα με νερό, τις κλεψύδρες. Η πρώτη καταγραφή του χρόνου με την έννοια των ωρών προήλθε από το χτύπημα της καμπάνας στις εκκλησίες. Ήταν η εποχή που η εκκλησία καθόριζε την καθημερινή δραστηριότητα των ανθρώπων και για το λόγο αυτό ήταν αυτή που έδινε την ώρα. Το ρολόι τσέπης πρωτοπαρουσιάστηκε το 1500 και ήταν μια επανάσταση, αφού μαζί με αυτό εισήχθη και η έννοια του προσωπικού χρόνου. Ο άνθρωπος είχε πλέον την δική του ώρα. Το ρολόι χειρός παρουσιάστηκε σε μεμονωμένες περιπτώσεις πριν από ενάμιση αιώνα και θεωρήθηκε μεγάλη ιδιορρυθμία, ενώ σήμερα «μετράει» μόλις έναν αιώνα ζωής.

 

Σήμερα, σε μια εποχή όπου ο χρόνος βρίσκεται παντού, από το ταμπλό του αυτοκινήτου και το κινητό τηλέφωνο μέχρι την καφετιέρα και μάλιστα με μεγάλη ακρίβεια, το ρολόι απελευθερώνεται από τον «στενό» του προορισμό να δίνει την ώρα. Άλλωστε οι καλές –αλλά και οι δύσκολες– στιγμές δεν μετριούνται με ακρίβεια δευτερολέπτου. Χάραμα, πρωινό, μεσημέρι, δειλινό, νύχτα. Το ίδιο και οι αναμνήσεις μας. Ήταν λίγο μετά το ηλιοβασίλεμα όταν ζήτησα την γυναίκα μου σε γάμο. Τώρα μπορεί να ήταν και 20:17΄:43΄΄– αλλά ποιος νοιάζεται; copyright2003C.STIKAS"

Edited by VIWOW
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ποια η γνωμη σας για τα ρολογια Tendence?κατι τετοιο δηλαδη http://www.e-men.gr/tendence-gulliver-chrono-02036010aa-c_173-p_11937
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Θα ήθελα την γνώμη σας για κάποια ρολόγια , και επειδή είμαι λίγο άσχετος πάνω σε αυτό το θέμα θα ήθελα να με βοηθήσετε εσείς που απ' ότι έχω καταλάβει γνωρίζετε πολλά πάνω σε αυτό τον τομέα.

 

http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=7975

 

http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=7961

 

http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=13454

 

Θέλω να μου πέιτε αν αυτές οι μάρκες είναι καλές ή όχι και αν τα μοντέλα είναι καλά σαν ρολόγια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Χάρης
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Θα ήθελα την γνώμη σας για κάποια ρολόγια , και επειδή είμαι λίγο άσχετος πάνω σε αυτό το θέμα θα ήθελα να με βοηθήσετε εσείς που απ' ότι έχω καταλάβει γνωρίζετε πολλά πάνω σε αυτό τον τομέα.

 

http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=7975

 

http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=7961

 

http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=13454

 

Θέλω να μου πέιτε αν αυτές οι μάρκες είναι καλές ή όχι και αν τα μοντέλα είναι καλά σαν ρολόγια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ξεκάθαρα το TISSOT είναι το καλύτερο από όλες τις πλευρές πλην του αισθητικού που είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα.

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Η λύση είναι απλή.

 

Υπάρχουν τρεις τρόποι να σχεδιάσεις ένα ρολόι:

 

Ο πιο ακριβός είναι να πληρώσεις έναν σχεδιαστή να σου σχεδιάσει κάτι εντελώς νέο.

 

Ο μεσαίου κόστους είναι να πληρώσεις έναν σχεδιαστή λιγότερο διάσημο ή ικανό να κλέψει στοιχεία από υπάρχοντα επιτυχημένα ρολόγια και να "δημιουργήσει" ένα "δικό σου".

 

Ο τρίτος, ο φθηνότερος είναι να βάλεις τον ανηψιό σου, να κλέψει στοιχεία από ρολόγια και να "δημιουργήσει" ένα νέο ρολόι "δικό σου"

 

Το μεινοέκτημα της τελευταίας περίπτωσης συγκριτικά με την δεύτερη, είναι ότι ο ανηψιός σου δεν ξέρει και τι να κλέψει και ως αδαής και εξυπνάκιας, δεν κλέβει ένα ολόκληρο ρολόι ή ένα συγκεκριμένο στυλ, αλλά αθροίζει ετερόκλητα στοιχεία από πολλά, άσχετα μεταξύ τους, ρολόγια...

 

Η Tissot έχει δικούς της σχεδιαστές και μια παράδοση 150+ χρόνων με χιλιάδες μοντέλα, που χρησιμοποιούν ως πηγή έμπνευσης για να σχεδιάσουν τα νέα ρολόγια τους.

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

ΥΓ pgetsopoulos, δεν μπορώ να καταλάβω την απορία σου.

 

Είναι σαφές ότι οι κακόγουστοι είναι περισσότεροι. Εγώ αυτό που λες το σκέφτομαι κάθε φορά που βλέπω ένα αληθινά ωραίο και όχι "κραχτό" ρολόι.

 

Που θα βρουν άραγε αγοραστές;

 

Αντιστοίχως θα πρέπει να ανησυχούμε για τις πωλήσεις της Άντζελας Δημητρίου ή για τις πωλήσεις της Σαβίνας Γιαννάτου;

Edited by VIWOW
Link to comment
Share on other sites

γενικα δεν ειμαι τυπος που του αρεσουν τα πολυ ακριβα η γεματα περιττα φρου φρου... αν δεις πιο πανω θα δεις και το ρολοι που πηρα, απλο και αρκετα γερο :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λάθος η χρήση του όρου "ακριβό" για ένα ρολόι.

 

Ακριβό τι σημαίνει;

 

Για εμένα σημαίνει κάτι που είναι πιο ακριβό απ' ότι θα έπρεπε.

 

Ακριβή είναι μια Coca Cola κουτάκι στα 5 ευρώ, ενώ μια Krug Rose στα 300 ευρώ είναι στην κανονική της τιμή. Στα 250 ευρώ είναι φτηνή.

 

Πάντως είναι ισοπεδωτικό για ένα ρολόι να το χαρακτηρίζουμε σαν "ακριβό" επειδή στοιχίζει περισσότερο από αυτό που πληρώνει ο μέσος αγοραστής ρολογιού.

 

Ένα "ακριβό" ρολόι πολλές φορές φέρει αξίες και στοιχεία, που μπορεί να μας είναι δύσκολο ή να κρίνουμε άσκοπο να πληρώσουμε, αλλά υπάρχουν άλλοι που εκτιμούν και πληρώνουν με χαρά.

 

Ένα τσέλο Stradivarius μπορεί να κάνει και 2.000.000 ευρώ.

 

Είναι ακριβό, ή μοναδικό;

 

Ο Stradivari, εκτός από εξαίρετος luthier, είχε το πλεονέκτημα να δουλεύει με ξυλα παλαιωμένα για 250 χρόνια, πριν από περίπου 3 αιώνες!

 

Για να κατασκευάσεις κάτι εξίσου καλό πρέπει να βρεις έναν τόσο καλό τεχνίτη, όσο αυτός και να περιμένεις 550 χρόνια να παλαιώσει το ξύλο!....

 

Μερικά πράγματα δεν έχουν τιμή.

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

ΥΓ. Η παρατήρηση δεν είναι προσωπική, είναι μια ευκαιρία να σκεφτούμε κάποια πράγματα που οι περισσότεροι αγνοούμε.

 

Επί 11 χρόνια στο πλαίσιο της έκθεσής μου VIW έλεγα σε όλες τις συνεντέυξεις, ότι ο λόγος που κάνω την έκθεση είναι να μοιραστώ με όσο το δυνατόν περισσότερο κόσμο την σκέψη ότι το ρολόι δεν είναι σημαντικό για την τιμή του, αλλά για την αξία του...

 

Αυτήν έχει νόημα να γνωρίσουμε και να εκτιμησουμε.

 

Με τα ίδια χρήματα αγοράζεις και μερικές χιλιάδες λουλούδια στα μπουζούκια και τα αμολάς στο κεφάλι του ...αγαπημένου σου τραγουδιστή!...

Link to comment
Share on other sites

Και αυτό το μάυρο Tag Heuer μου αρέσει αρκετά!

Κυρίως η Tag Heuer φημίζεται για το μπρεσελέ από καουτσούκ

http://www.e-men.gr/tag-heuer-formula-1-grande-date-mens-watch-cah1012-ft6026-c_74-p_16396

 

Μην ανοίξουμε θέμα τώρα και για replica ρολόγια...

Δύσκολα νομίζω μπορεί κάποιος να ξεχωρίσει μια καλή απομίμηση από ένα γνήσιο αν δεν έχει έμπειρο μάτι.

Και εννοώ καλή απομίμηση ένα γνήσιο που κάνει 1500-2000€ με το replica των 200€ που κυκλοφορούν στο internet...

Link to comment
Share on other sites

Το πόσο "μοιάζει" ένα μαιμου προιόν με ένα αυθεντικό δεν αποτελεί κριτήριο.

 

Ακόμη και στα μαιμου cd, όπου η ποιότητα της μουσικής είναι ακριβώς η ίδια, σίγουρα δεν αποτελεί κριτήριο αν κάποιος έχει αξίες.

 

Τώρα στο μαιμού ρολόι, το καουτσούκ που σου φαίνεται το ίδιο, στο αυθεντικο ρολόι είναι από φυσικό καουτσούκ με απίστευτες επεξεργασίες και με τήρηση όλων των κανόνων υγιεινής, ενώ στο μαιμού μπορεί να είναι από ένα στοκ που περιέχει ραδιενέγεια και είναι επικίνδυνο, ενώ προφανώς κανείς δεν το έλεγξε και δεν εγγυάται την ποιότητά του.

 

Πόσο "ίδιο" το κάνει αυτό, είναι θέμα του καθενός...

 

Αν έχει κανείς μυωπία 20 βαθμούς βρίσκει επίσης "ίδια" την Μέριλυν Μονρόε με τη γιαγιά του...

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

ΥΓ. Δεν ήξερα ότι η TAG φημίζεται για τα καουτσούκ της. Κυρίως, επίσης...

 

Ήξερα ότι φημίζεται για τους χρονογράφους και τη σύνδεσή της με τον μηχανοκίνητο αθλητισμό...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω προτιμω εμφανισιακα τα Tissot,απο μηχανισμους δεν ξερω:)

 

Σιγουρα η Seiko εχει μεγαλυτερη ποικιλια ομως.

 

Εκπληκτικο το ρολοι που ποσταρες VeCo αλλα 900-1000 ευρω πολλα δεν ειναι?

 

Το βρήκα στα 600 ευρώ. :D

 

Φανταστικό ρολόι. Και εγώ έχω βάλει στο μάτι το Kinetic Direct Drive και το Kinetic Perpetual με μία ελαφριά προτίμηση στο πρώτο και εντός του έτους θα το αποχτήσω.

 

Πανέμορφα και τα δύο και ουσιαστικά πόσταρες τις άλλες δύο μου επιλογές. Κατέληξα στο δικό μου τελικά, διότι πρώτον μου αρέσει το Moon Phase feature και δεύτερον διότι δεν με ενθουσιάζει ο συνδυασμός μαύρου - χρυσού του Perpetual...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

@VIWOW

 

Εννοώ πως αρκετά ρολόγια Tag Heuer έχουνε καουτσούκ μπρεσελέ στο αθλητικό της πνεύμα...

 

Για τα replica δεν αναφέρθηκα σε ποιότητα, αλλά στην εμφάνιση! Έχουν βγει πολλές πιστές "καλές" αντιγραφές...

Link to comment
Share on other sites

Η εξωτερική εμφάνιση δεν μπορεί να αποτελεί κριτήριο σε ένα προιόν, στο οποίο αυτό που αγοράζεις δεν είναι η εικόνα του, αλλά η ακριβής τήρηση αυστηρών προδιαγραφών και η ποιότητα των υλικών.

 

Πως μπορεί ένα ψεύτικο Rolex, όσο "καλής ποιότητας" και αν σου φαίνεται να συγκριθεί με ένα αυθεντικό Rolex, όταν η Rolex έχει δικό της χυτήριο και κατασκευάζει δικά της κράματα, ώστε να προσφέρει την ποιότητα που επιθυμεί στους πελάτες της;

 

Κάθε λεπτομέρεια του ρολογιού σε αυτές τις εταιρείες, είναι κατασκευασμένη με απόλυτα ελεγχόμενο ποιοτικά και αισθητικά τρόπο.

 

Δεν υπάρχει λοιπόν λογική να αφαιρούμε την ουσία και να συγκρίνουμε οπτικά την φωτοτυπία του ζωγραφικού πίνακα με τον ίδιο τον πίνακα.

 

Είναι άλλο πράγμα

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

ΥΓ. Επειδή τα παραπάνω είναι προφανή και επειδή έχει αποδειχθεί ότι πολλοί βαριούνται την συζήτηση περί fake, αν και νομίζω ότι πολλοί επίσης ενημερώθηκαν για διαστάσεις του θέματος που δεν πάει απαραίτητα το μυαλό σου, αν δεν τις επισημάνει κάποιος που τις γνωρίζει, καλό θα ήταν να μην αρχίσουμε πάλι την συζήτηση για τις μαιμούδες...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...