Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Edit: Ρε THEO_LEGEND πάς να μου κάνεις ζημιά! Το άσπο το ερωτεύτηκα λέμε!!!! Για ρίξε κ μία τιμή να δούμε αν μας παίρνει...

Στα 99 ευρω το λευκο..:p

 

 

 

Να παραθεσω και γω εναν παλιο μου ερωτα..τι λετε; να προχωρησω σε αγορα του;

 

http://www.souq.com/item.php?id=4268027#pic

 

 

 

Σχετικα με τη ρεπλικα που ζηταει ο φιλος απλα να πω οτι διαλεξε ενα αρκετα γνωστο ρολοι που σε ρεπλικα θα χτυπαει εντονα...συμφωνω και γω να δωσεις 150 ευρω για ενα απλο ρολοι.(εχω και γω μια ρεπλικα αλλα δεν την αναγνωριζουν μιας και προκειται για ενα alain silberstein:lol: )

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

elbetosr21

δε σε απασχολεί το πώς θα φαίνεται το portuguese των 10 χιλιάδων στο χέρι ενός φοιτητή;

Αν και κανένας σχεδόν δεν προσέχει το ρολόι του διπλανού του, τι θα πεις όχι στον φίλο αλλά στον γνωστό σου που θα σου ανοίξει κουβέντα;

 

Εν προκειμένω, η "ρέπλικα"- μαϊμού των 50-150 ευρώ θα έχει ένα κινεζικό μηχανισμό της πλάκας, που μπορεί να πεθάνει σε μια βδομάδα, να κερδίζει πέντε λεπτά την ημέρα ή να δουλέψει άψογα για 5 χρόνια. Τζόγος είναι.

 

προφανως και θα του πω πως ειναι ρεπλικα...αλλωστε εχω αρκετα ρολογια γνησια με χρηματα μεσα στις δυνατοτητες μου..απλως αυτο το ρολοι το εχω ερωτευτει για αυτο ρωταω αν αξιζει η οχι γτ τοσο που κανει μονο αν κερδισω στο καζινο θα μπορεσω να το παρω......

 

 

φιλε επειδη βλεπω πως ξερεις καποια πραγματα μηπως μπορεισ να πεις καποια πραγματα για αυτες τις εταιρειες?κυριως μηπως ξερεις αν πουλαει κανα καταστημα στη θεσσαλονικη η την ελλαδα parnis?και γενικα που μπορω να τα βρω σε καταστημα αυτα τα ρολογια αλλα και καποιες πληροφοριες για τις εταιρειες αυτες....φιλικα ο ελβετος

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ tazio για την απάντηση σου,

 

θα το δοκιμάσω αυτό που λες και θα πω τα αποτελέσματα.

 

Πάντως ρε παιδιά,δεν θέλω όλο το ρολόι να φωσφορίζει, ΜΟΝΟ ΟΙ ΔΕΙΚΤΕΣ ΤΟΥ, ουτε οι αριθμοί, ούτε όλο το καντράν!!!!! όταν φωσφορίζουν μόνο οι δείκτες του και μαυρίλα ναναι όλο το ρολόι καταλαβαίνεις τι ώρα είναι.

 

Αυτό που νόμιζα είναι οτι το φως της ημέρας θα ηταν αρκετό ωστε να είναι φορτιζμένοι κατα την διάρκεια της νύχτας, αφου φοράω όλη μέρα το ρολόι συνέχεια.Αν είναι να μην μπορεί να δείχνει την ώρα το βράδυ απο το φως της μέρας και να χρειάζεται ολόκληρο προβολέα να το φορτίζω συγχαρητήρια στην εταιρία που το διαφημίζει οτι το κάνει, τι να πω.

 

Αναγνωρίζω οτι βασική δουλειά του κάθε ρολογιού ειναι να είναι όσο το δυνατον ακριβής στο να σου δείχνει την ώρα και να έχει μεγάλη ποιότητα-αντοχή στο χρόνο πραγμα που τουλάχιστον στο πρώτο τα καταφέρνει άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι φωτογραφίες ρολογιών που φωσφορίζουν, δείχνουν ρολόγια που έχουν μόλις φορτιστεί από πηγή φωτός.

Αν έχει καλή luminova, όταν κατά τη διάρκεια της μέρας μπεις σε σκοτεινό χώρο κατευθείαν από τον ήλιο, τότε θα πρέπει να δείχνει όπως στις φωτογραφίες.

 

Για το βράδυ, αν σε απόλυτα σκοτεινό δωμάτιο (χωρίς τηλεόραση κλπ) αφού έχουν συνηθίσει τα μάτια σου στο σκοτάδι, μπορείς να διακρίνεις σχετικά εύκολα τους δείκτες, τότε είναι καλής ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω πρόταση για χρόνογραφο με λουρακι κατά προτίμηση μαύρο καντραν μεχρι 300 ευρώ.

 

Είχα δει κάποια tissot και tx technoluxury της timex νομίζω που μου άρεσαν.

 

Έχετε άποψη για αυτες τις εταιρίες?

 

Συμφωνώ ότι τα ρολόγια είναι μεγάλη αρρώστεια!

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

eatmydust για να μην έχεις λάβει απάντηση σημαίνει πως δεν έχει δει το μήνυμα σου κάποιος που να ξέρει για να σου απαντήσει. Συνεπώς, υπομονή.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω πρόταση για χρόνογραφο με λουρακι κατά προτίμηση μαύρο καντραν μεχρι 300 ευρώ.

 

Είχα δει κάποια tissot και tx technoluxury της timex νομίζω που μου άρεσαν.

 

Έχετε άποψη για αυτες τις εταιρίες?

 

Συμφωνώ ότι τα ρολόγια είναι μεγάλη αρρώστεια!

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

Kai oi 2 πολύ καλές εταιρίες. Καλύτερη αλλά ακριβοτεη η Tissot

smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

...

Πάντως ρε παιδιά,δεν θέλω όλο το ρολόι να φωσφορίζει, ΜΟΝΟ ΟΙ ΔΕΙΚΤΕΣ ΤΟΥ, ουτε οι αριθμοί, ούτε όλο το καντράν!!!!! όταν φωσφορίζουν μόνο οι δείκτες του και μαυρίλα ναναι όλο το ρολόι καταλαβαίνεις τι ώρα είναι.

...

 

Ο λόγος που σου έδειξα τις φωτογραφίες αυτές είναι ότι συνήθως, γιατί πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις, στη πλειοψηφία των ρολογιών που φωσφορίζουν μόνο οι δείκτες (και όχι και τα σημεία) υπάρχει το "πρόβλημα" που σε απασχολεί. Δεν έχουν διάρκεια. Σε αντίθεση με τα των φωτογραφιών.

 

...

φιλε επειδη βλεπω πως ξερεις καποια πραγματα μηπως μπορεισ να πεις καποια πραγματα για αυτες τις εταιρειες?κυριως μηπως ξερεις αν πουλαει κανα καταστημα στη θεσσαλονικη η την ελλαδα parnis?και γενικα που μπορω να τα βρω σε καταστημα αυτα τα ρολογια αλλα και καποιες πληροφοριες για τις εταιρειες αυτες....φιλικα ο ελβετος

 

Πληροφορίες στον παγκόσμιο ιστό θα υπάρχουν πολλές, μαγαζιά στη Θεσσαλονίκη δε γνωρίζω. Αυτές οι εταιρείες μου ήρθαν στο μυαλό αυτά με την ερώτηση που έκανε ο sakaflias για μεγάλα κουρδιστήρια.

 

Γενικά δεν είμαι γνώστης της ωρολογοποιίας, ούτε έχω σχέση με το χώρο, λειτουργώ με ένα απλά κριτήρια. Βλέπω ένα ρολόι, αν μου αρέσει και πληρεί κάποιες απλές συνθήκες όπως, κόστος, εταιρεία ωρολογοποιίας (κι όχι εσωρούχων π.χ.) και κατά προτίμηση από μια συγκεκριμένη χώρα της Άπω ανατολής (όχι και τόσο απαραίτητο αυτό) που σέβεται τον καταναλωτή και συνήθως δε πουλάει υπερεκτιμημένα ή υπερτιμημένα ρολόγια, το αγοράζω.

 

Θέλω κάποιος να μου εξηγήσει στους χρονογράφους όταν βάζεις σε λειτουργία τον δευτερολεπτοδείκτη, και σε ανύποπτο χρόνο(μετά από 2-3 μέρες) το σταματάς με το επάνω κουμπάκι(ως συνήθως) και πατήσεις το κάτω(για reset) στο σταματάει σε άσχετα δευτερόλεπτα και όχι πχ εκεί που το είχα ρυθμίσει(στις 12 ακριβώς). Τι ακριβώς συμβαίνει και κάνει μόνο την εν λόγω αλλαγή;

 

Το ρολόι είναι μηχανικό ή quartz;

"Λογικά" θα είναι quartz και έχασε το σετάρισμά του οπότε ρίξε μια ματιά στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3466914#post3466914

 

Ψιλό-άσχετο, Λειτουργείς το χρονογράφο 2-3 ημέρες συνεχώς ;

Link to comment
Share on other sites

Να επισημάνω, ως φωτογράφος, ότι μια φωτογραφία μέσα στο σκοτάδι όπου γράφει μόνο το φωσφορο δεν είναι ποτέ αντικειμενική, αφού το γράψιμο του φωτός εξαρτάται από την έκθεση αλλά και την διέγερση του υλικού υψηλής φωτεινοτητας. Μπορείς να το κάνεις από αχνό έως προβολέα!

 

Ως έχων πάθηση στα μάτια που περιλαμβάνει τη νυχταλωπία, να επισημάνω ότι ο κάθε άνθρωπος βλέπει διαφορετικά στο σκοτάδι ένα χαμηλό φως.

 

Και δεν είναι απαραίτητο ότι το ξέρει.

 

Έχω συναντήσει ανθρώπους που είχαν μεγάλο πρόβλημα στα μάτια και δεν το ήξεραν, ενώ η Ισπανικη Τροχαια σταμάτησε πριν λίγα χρόνια οδηγό που είχε απωλέσει το 95% της όρασής του, δεν το ήξερε και οδηγούσε 7 χρόνια χωρίς να έχει τρακαρει!

 

Οπότε οι φωτογραφίες ρολογιων by night έχουν μόνο καλλιτεχνική και όχι ενημερωτική αξία.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

tazio,μήπως τα ρολόγια με τόση φωτεινότητα όπως αυτό στην εικόνα που πόσταρες, ειναι μονο quarτz;επειδή έχουν μπαταρία δηλαδη;παίζει ρόλο αν ειναι αυτόματο ή quartz,

 

Πάντως οποιοδήποτε ρολόι που κοστίζει πάνω απο 400+ ευρω και να μην μπορει να αποθηκεύει το φως μιας ολόκληρης μέρας για το βράδυ είναι περίεργο για εμένα.

 

Πάντως ένας υποψήφιος αγοραστής ρολογιού πως μπορει να καταλάβει οταν δεν λένε τα χαρακτητιστικά του και οι φωτογραφίες είναι μπέρδεμα;ρωτάει τον πωλειτή;

 

Αναρωτιέμαι παντως πως θα φαίνονται ακριβότερα ρολόγια όπως longines,Breitling, Omega...δεν μπορει να μην κρατάνε έστω για ενα βράδυ το φως της ημέρας οι δείκτες τους.

Link to comment
Share on other sites

Fanis13 οπως ειπαμε παιζει ρολο το υλικο που χρησιμοποιειται...(αν κανεις μια σχετικη αναζητηση στο γουγλι θα μαθεις καποια πραγματα σχετικα με το θεμα)δεν εχει καμια σχεση αν ειναι αυτοματο ή αν στοιχιζει 30.000 ευρω...

Κανε το εξης,φωτισε το με εναν φακο για μερικα δευτερολεπτα και βαλτο σε ενα σκοτεινο δωματιο και δες ποσο θα κρατησει το φως του.

Πχ σε ρολογια δικα μου ειναι μερικα που κρατανε μολις 15-20 λεπτα και σε αλλα ολο το βραδυ.

 

επισης μην ξεχνας οτι τωρα το χειμωνα τα ρολογια κρυβονται κατω απο τα μανικια και δεν δεσμευεται ετσι αρκετο φως

Edited by THEO_LEGEND

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Το ρολόι είναι μηχανικό ή quartz;

"Λογικά" θα είναι quartz και έχασε το σετάρισμά του οπότε ρίξε μια ματιά στο http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3466914#post3466914

 

Ψιλό-άσχετο, Λειτουργείς το χρονογράφο 2-3 ημέρες συνεχώς ;

Για χάσιμο του σεταρίσματος αποκλείεται διότι είναι 2 χρόνων ρολόι και δεν έχει αλλαχτεί η μπαταρία του.

Είναι quartz.

 

Στην ερώτηση που έκανες, ναι, ξεκινάω τον χρονογράφο και τον αφήνω. Σε ανύποπτο χρόνο το βλέπω σταματημένο(μετά από 2-3 μέρες όπως είπες κι εσύ). Κι όταν το κάνω reset, δεν σταματάει στο σημείο που το είχα ρυθμίσει αλλά σε άλλο.:wacko:

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

tazio,μήπως τα ρολόγια με τόση φωτεινότητα όπως αυτό στην εικόνα που πόσταρες, ειναι μονο quarτz;επειδή έχουν μπαταρία δηλαδη;παίζει ρόλο αν ειναι αυτόματο ή quartz,

 

Πάντως οποιοδήποτε ρολόι που κοστίζει πάνω απο 400+ ευρω και να μην μπορει να αποθηκεύει το φως μιας ολόκληρης μέρας για το βράδυ είναι περίεργο για εμένα.

 

...

 

Και τα δυο που πόσταρα είναι μηχανικά και με κόστος πολύ κάτω από 400 ευρώ έκαστο και πίστεψέ με ( είμαι κάτοχος του ρολογιού της δεύτερης φωτογραφίας και το διαπιστώνω καθημερινά), μπορεί οι φωτογραφίες να είναι υπερβολικές για να δείξουν την ένταση αλλά η διάρκειά τους (με σταδιακή μείωση της) είναι υπεραρκετή για να βλέπεις άνετα την ώρα μέχρι να ξημερώσει και να μη τη χρειάζεσαι πλέον.

Όπως σου έγραψε και ο THEO_LEGEND είναι θέμα υλικού που χρησιμοποιεί η κάθε εταιρεία στους δείκτες και τα σημεία.

Το να ρωτήσεις έναν πωλητή αν διαρκεί η ένταση είναι σα να ρωτάς έναν παπά αν υπάρχει Θεός. Ότι θέλει ο πελάτης να ακούσει θα το ακούσει.

 

Για χάσιμο του σεταρίσματος αποκλείεται διότι είναι 2 χρόνων ρολόι και δεν έχει αλλαχτεί η μπαταρία του.

Είναι quartz.

...

 

Τίποτε δεν αποκλείεται, διότι κι ένα σχετικά δυνατό τράνταγμα μπορεί να μετακινήσει τον δείκτη οπότε πρέπει να το ρυθμίσεις πάλι.

Αν έχεις τις οδηγίες κάπου μέσα πρέπει να αναφέρει το πως γίνεται. Αν όχι για προσπάθησε (με δική σου ευθύνη) να κάνεις αυτό που έγραψα στο ποστ που σου παρέθεσα.

 

...

Στην ερώτηση που έκανες, ναι, ξεκινάω τον χρονογράφο και τον αφήνω. Σε ανύποπτο χρόνο το βλέπω σταματημένο(μετά από 2-3 μέρες όπως είπες κι εσύ). Κι όταν το κάνω reset, δεν σταματάει στο σημείο που το είχα ρυθμίσει αλλά σε άλλο.:wacko:

 

Σταματά μόνος του ο χρονογράφος, δε τον σταματάς εσύ;

Αυτό κάποια quartz το κάνουν όταν τελειώνει η μπαταρία για να συνεχίσει να λειτουργεί η βασική τους λειτουργία, η ώρα δηλαδή.

 

Αν δεν σου χρησιμεύει σε κάτι η διαρκή χρονομέτρηση καλό θα είναι να μη τη χρησιμοποιείς. Φθορά είναι και τίποτα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

 

τελικα κατεληξα να αγορασω καποιο casio edifice και ειμαι αναμεσα στα παρακατω.

καμια αποψη συγκεκριμενα και για τα συγκεκριμένα ηλεκτρονικά καταστήματα ??

 

http://www.e-men.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=185&flypage=prod_details&product_id=12581&option=com_virtuemart&Itemid=1

 

 

 

http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=8132

 

http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=3032

 

http://www.e-men.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=185&flypage=prod_details&product_id=12559&option=com_virtuemart&Itemid=1

 

 

http://www.e-oro.gr/index.php?target=products&product_id=35990

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

κατεληξα να αγορασω καποιο casio edifice και ειμαι αναμεσα στα παρακατω.

 

Προτιμώ το πρώτο. Προσωπικά, δεν μου αρέσει ένα ρολόι να είναι και ψηφιακό και αναλογικό, ταυτόχρονα.

ZTE Blade V2020 Smart (8010)
Link to comment
Share on other sites

@ Thou_Bou. Προσωπικά θα επέλεγα το http://www.oroloi.gr/product_info.php?products_id=3032 και θα αγόραζα κι ένα λουράκι που να του ταιριάζει και θα είναι σαν να έχω δυο ρολόγια.

 

Από καταστήματα επέλεξε μεταξύ του orologio και του e.oro διότι δίνουν εγγύηση αντιπροσωπείας.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, οι Κινέζοι κατασκευάζουν σχεδόν κάθε είδους προϊόντα (αναφέρομαι στα αμοιγώς Κινέζικα προϊόντα και όχι στις επώνυμες made in China φίρμες) αλλά ακόμα υστερούν σε ποιότητα και κατά συνέπεια αξιοπιστία και βέβαια πολλά από αυτά δεν πληρούν τις απαιτούμενες προδιαγραφές υλικών, ασφάλειας κλπ που προβλέπονται από τους Ευρωπαϊκούς και διεθνείς νόμους. Κάποια από αυτά κατά καιρούς έχουν αποδειχθεί μέχρι και επικίνδυνα. Το βασικό τους και ίσως μόνο πλεονέκτημα είναι η εξαιρετικά χαμηλή τιμή τους αλλά αυτό από μόνο του υποδηλώνει βέβαια και την γενικότερη ποιότητα των προϊόντων τους.

Για την ώρα οι Κινέζοι αντιγράφουν ρολόγια άλλων κατασκευαστών, κυρίως στο σχεδιαστικό κομμάτι καθότι δεν έχουν την τεχνογνωσία για να αντιγράψουν μηχανισμούς κλπ. Στο μέλλον βέβαια ίσως μπορέσουν να κατασκευάσουν πραγματικά ανταγωνιστικά προϊόντα με σωστές προδιαγραφές και ποιότητα αλλά η ώρα που μια Κινέζικη φίρμα ρολογιών θα μπορέσει να ανταγωνιστεί στα ίσια μία καταξιωμένη Ευρωπαϊκή ή Γιαπωνέζικη φίρμα είναι ακόμα πολύ μακριά. Βέβαια και όταν αυτό συμβεί η πιο μεγάλη πρόκληση που πρέπει να αντιμετωπίσουν είναι να πείσουν τους καταναλωτές να ξεπεράσουν την αρνητική προκατάληψη που δικαίως μέχσρι στιγμής έχουν για τα Κινέζικα προϊόντα. Οι πιο φθηνές μάρκες είναι βέβαια αυτές που κινδυνέυουν ίσως περισσότερο καθότι κάποιος που θα δώσει 200 Ευρώ για ρολόι είναι θεωρητικά τουλάχιστον πιο έυκολο να δοκιμάσει κάποιο Κινέζικο παρά αυτός που θα δώσει 3000 Ευρώ και ο οποίος λογικό είναι οτι θα στραφεί στις ήδη καταξιωμένες μάρκες και δεν θα ρισκάρει να πετάξει τα χρήματά του. Το μέλλον θα δείξει.

Edited by RAZR2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω πρόταση για χρόνογραφο με λουρακι κατά προτίμηση μαύρο καντραν μεχρι 300 ευρώ.

 

Είχα δει κάποια tissot και tx technoluxury της timex νομίζω που μου άρεσαν.

 

Έχετε άποψη για αυτες τις εταιρίες?

 

Συμφωνώ ότι τα ρολόγια είναι μεγάλη αρρώστεια!

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

 

καμμια αλλη ιδεα παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα αγορασα:

 

http://watchshop.com/mens-timex-expedition-e-tide-temp-compass-watch-t49706-p99928522.html

 

Τελειο για καθημερινη χρηση...

no turbo..no life
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, οι Κινέζοι κατασκευάζουν σχεδόν κάθε είδους προϊόντα (αναφέρομαι στα αμοιγώς Κινέζικα προϊόντα και όχι στις επώνυμες made in China φίρμες) αλλά ακόμα υστερούν σε ποιότητα και κατά συνέπεια αξιοπιστία και βέβαια πολλά από αυτά δεν πληρούν τις απαιτούμενες προδιαγραφές υλικών, ασφάλειας κλπ που προβλέπονται από τους Ευρωπαϊκούς και διεθνείς νόμους. Κάποια από αυτά κατά καιρούς έχουν αποδειχθεί μέχρι και επικίνδυνα. Το βασικό τους και ίσως μόνο πλεονέκτημα είναι η εξαιρετικά χαμηλή τιμή τους αλλά αυτό από μόνο του υποδηλώνει βέβαια και την γενικότερη ποιότητα των προϊόντων τους.

Για την ώρα οι Κινέζοι αντιγράφουν ρολόγια άλλων κατασκευαστών, κυρίως στο σχεδιαστικό κομμάτι καθότι δεν έχουν την τεχνογνωσία για να αντιγράψουν μηχανισμούς κλπ. Στο μέλλον βέβαια ίσως μπορέσουν να κατασκευάσουν πραγματικά ανταγωνιστικά προϊόντα με σωστές προδιαγραφές και ποιότητα αλλά η ώρα που μια Κινέζικη φίρμα ρολογιών θα μπορέσει να ανταγωνιστεί στα ίσια μία καταξιωμένη Ευρωπαϊκή ή Γιαπωνέζικη φίρμα είναι ακόμα πολύ μακριά. Βέβαια και όταν αυτό συμβεί η πιο μεγάλη πρόκληση που πρέπει να αντιμετωπίσουν είναι να πείσουν τους καταναλωτές να ξεπεράσουν την αρνητική προκατάληψη που δικαίως μέχσρι στιγμής έχουν για τα Κινέζικα προϊόντα. Οι πιο φθηνές μάρκες είναι βέβαια αυτές που κινδυνέυουν ίσως περισσότερο καθότι κάποιος που θα δώσει 200 Ευρώ για ρολόι είναι θεωρητικά τουλάχιστον πιο έυκολο να δοκιμάσει κάποιο Κινέζικο παρά αυτός που θα δώσει 3000 Ευρώ και ο οποίος λογικό είναι οτι θα στραφεί στις ήδη καταξιωμένες μάρκες και δεν θα ρισκάρει να πετάξει τα χρήματά του. Το μέλλον θα δείξει.

 

Δυστυχώς είναι μόνο στα γαλλικά

 

 

Υπάρχουν πάντως αξιόπιστα ρολόγια (ακόμη και tourbillons) από την Κίνα.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...