Jump to content

[Επίσημο] LG G4


giglle
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμφωνώ.

Είδα και συγκρινα τις φωτογραφίες που μου έστειλε ο Μάνος.

Είναι ημερήσιες βέβαια συν ο παράγοντας ότι η εστίαση κάποιες φορές γίνεται σε διαφορετικό σημείο δεν βοηθούν για απόλυτα συμπεράσματα.

 

Και οι 3 συσκευές G4, S6, i6+ (σε ημερησιες πάντα ), είναι πολύ κοντά.

 

Το G4 δίνει καλύτερο contrast και πιο έντονα χρώματα, το S6 περισσότερη λεπτομέρεια και καλύτερη διαχείριση στις έντονες φωτοσκιάσεις πιθανώς λόγο αυτόματου HDR, το iPhone plus αν είχε 16 mp θα το έβγαζα πρώτο παρόλο ότι δίνει λίγο θόρυβο στον ουρανό.

 

Γενικά με εξαίρεση κάποιες θολούρες στο G4 στα άκρα της φωτογραφίας που φαίνονται σε μεγάλο ζουμ, όλα τα άλλα όπου υστερεί το ένα, έναντι του άλλου, διορθώνεται πολύ εύκολα μ ένα βασικό πρόγραμμα επεξεργασίας.

Εννοώ ότι μπορώ στο S6 να αυξήσω το contrast και να ενισχύσω τα χρώματα. Η να αυξήσω στο G4 την οξύτητα και να δώσω φως στις σκιές. Στο iPhone δεν χρειάζονται αλλαγές. Δίνει ελαφρά μεγαλύτερο βάθος πεδίου και χάνει μόνο όσο ανεβαίνει το Zoom λόγο 8mp.

 

Συμπερασματικα και γνωρίζοντας πως αποδίδουν στις βραδινές, θεωρώ την κάμερα του G4 πληρέστερη λόγο της απόδοσης της σε χαμηλό φωτισμό.

 

Τώρα στα υπόλοιπα πέρα από την αδιαμφισβητητη υπέροχη του S6 σε ποιότητα κατασκευής και υλικών, είναι θέμα πρωτεραιοτήτων.

Συνεπώς το αποτέλεσμα στις ημερήσιες δεν αποτελεί κριτήριο επιλογής.

 

Εχω την εντυπωση οτι καλυτερο contrast δινει την ημερα το S6.

Η θολουρα στις ακρες στο G4 οφειλεται στο οτι εστιαζει πολυ σε ενα σημειο και θολωνει τα γυρω γυρω ενω το S6 τηνει να εστιασει στο απειρο!

Επισης το color spectrum του G4 συνηθως κανει δουλεια αλλα οχι παντα. Εχω τιρκουαζ μαγιο και σε παραλληλη συγκριση με το S6, το G4 το κανει πρασινο ενω το S6 πετυχαινει κοντινοτερο στην πραγματικοτητα χρωμα.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι καλυτερο contrast δινει την ημερα το S6.

Η θολουρα στις ακρες στο G4 οφειλεται στο οτι εστιαζει πολυ σε ενα σημειο και θολωνει τα γυρω γυρω ενω το S6 τηνει να εστιασει στο απειρο!

Επισης το color spectrum του G4 συνηθως κανει δουλεια αλλα οχι παντα. Εχω τιρκουαζ μαγιο και σε παραλληλη συγκριση με το S6, το G4 το κανει πρασινο ενω το S6 πετυχαινει κοντινοτερο στην πραγματικοτητα χρωμα.

Εσύ που τα έχεις και τα δύο μπορείς να κρίνεις καλύτερα γιατί ξέρεις το πραγματικό χρώμα.

Εγώ κρίνω απ αυτό που βλέπω και αρέσει στο μάτι μου. Μπορεί όμως να μην είναι πραγματικό.

 

Τα κινητά έχουν την τάση να κάνουν τα χρώματα πιο έντονα.

Το S4 Zoom που έχω και πάει πιο κοντά σε κάμερα, σε auto βγάζει αυτό που βλέπει. Για να πλησιάσω τα γοητευτικά έντονα χρώματα των κινητών πρέπει να πάω σε manual ρυθμίσεις.

 

Αυτό που δεν μου αρέσει στο S6 είναι ότι στις βραδινές σε βάζει με το ζόρι σε night Mode το οποίο ανεβάζει το exposure υπερβολικά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

μηπως λειπει στο branding η αναλυση για g4????? Που θα την βρω???

 

Στο SYS γράψε την ανάλυση της συσκευή σου......!

 

http://s24.postimg.org/jn1p4mwz9/Picture0001.png

image upload no compression

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Οι αρχικές πατρίδες είχαν κάποιο πρόβλημα? απο ποια παρτίδα και μετά ειναι οκ? πως βλέπουμε την παρτίδα?
Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που διάβασα παραπάνω ότι το κινητό δεν έχει ασύρματη φόρτιση; Δυστυχώς για μένα ίσως είναι deal breaker γιατί μου είναι απαραίτητο για μικρές βιαστικές φορτίσεις μέσα στη μέρα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Οι αρχικές πατρίδες είχαν κάποιο πρόβλημα? απο ποια παρτίδα και μετά ειναι οκ? πως βλέπουμε την παρτίδα?

 

Για το G4 λες...? γιατί αυτό συνέβη στο G2.............. last year !

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Για το G4 λες...? γιατί αυτό συνέβη στο G2.............. last year !

 

Ναι, κάτι για θολούρα στην άκρη της οθόνης δεν ξέρω , ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως φορτιζω ασυρματα.απλα αλλαζεις το πισω καπακι η προσθετεις αυτοκολλητο ασυρματης φορτισης..και φυσικα αγοραζεις ασυρματο φορτιστη...
manaros
Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάτι για θολούρα στην άκρη της οθόνης δεν ξέρω , ισχύει?

Όχι φυσικά.Πρώτη φορά το ακούω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάτι για θολούρα στην άκρη της οθόνης δεν ξέρω , ισχύει?

 

Τα έχεις μπερδέψει.......άλλη συσκευή θα το έκανε....!

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι, κάτι για θολούρα στην άκρη της οθόνης δεν ξέρω , ισχύει?

Το bleeding εννοείς;;

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους , εχω το g2 και σκεφτομαι για αλλαγη. Τι προτεινετε , g3 η g4?

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους , εχω το g2 και σκεφτομαι για αλλαγη. Τι προτεινετε , g3 η g4?

G4 με κλειστά ματια.

Ούτε σαν σκέψη το G3.

 

 

Το bleeding εννοείς;;

Μάλλον αυτο θα εννοεί.

Απλά προσέχουμε και αμα βρούμε απαιτούμε αντικατάσταση συσκευης στα πλαισια του DOA εκτός αν δεν τον ενοχλεί ο οποιοσδήποτε παρει την συσκευη.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

G4 με κλειστά ματια.

Ούτε σαν σκέψη το G3..

 

Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση. Αν και αισθητα πιο ακριβο και τσιμπημενο λογω capital control , μαλλον εκει θα καταληξω.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους , εχω το g2 και σκεφτομαι για αλλαγη. Τι προτεινετε , g3 η g4?

 

φίλε απλά δεν υπάρχει σύγκριση με αυτά που αναφέρεις! !!το g2 απλά είναι καλύτερο από το g3!!!!!!φυσικά g4!!!

Link to comment
Share on other sites

Στο SYS γράψε την ανάλυση της συσκευή σου......!

 

http://s24.postimg.org/jn1p4mwz9/Picture0001.png

image upload no compression

Το εκανα αλλα και παλι δεν παιζει..

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια ερωτηση ακομα.......το βραδυ το κλεινω(Off) και το βαζω για φορτιση......σε λιγο μου δειχνει την μπαταρια οτι ξεκιναει η φορτιση αλλα μου ξαναανοιγει και περιμενει το pin. Γιατι γινεται αυτο??? Ειναι φυσιολογικο η ειναι θεμα ρυθμισης??? Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα αλλα και παλι δεν παιζει..

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια ερωτηση ακομα.......το βραδυ το κλεινω(Off) και το βαζω για φορτιση......σε λιγο μου δειχνει την μπαταρια οτι ξεκιναει η φορτιση αλλα μου ξαναανοιγει και περιμενει το pin. Γιατι γινεται αυτο??? Ειναι φυσιολογικο η ειναι θεμα ρυθμισης??? Ευχαριστω...

 

φίλε μου θα σου ανεβάσω αργότερα το apk igo αλλά και το sys και κάτι ακόμα τον φάκελο igo θα τον βάλεις ζημιά στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου! !!

αυτό που λες δεν δεν ξέρω αν γίνεται γιατί δεν το έχω δοκιμάσει! !να σου πει κάποιος άλλος! !

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους , εχω το g2 και σκεφτομαι για αλλαγη. Τι προτεινετε , g3 η g4?

 

G4 φυσικά :up:

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα αλλα και παλι δεν παιζει..

Ευχαριστω...

Για αρχή δες μέσα στον φάκελο igo αν υπάρχει φακέλος με όνομα debug, αν υπάρχει διέγραψε τον. Τον φάκελο debug πρέπει να τον διαγράφεις κάθε φορά πού σου βγάζει σφάλμα.

Σε περίπτωση που σου βγάζει σφάλμα η διαδικασία είναι "αναγκαστική διακοπή της εφαρμογής" και διαγραφή του debug, μερικές φορές και επανεκκίνηση του τηλεφώνου. Εγώ προτιμώ την επανεκκίνηση αντί της αναγκαστικής διακοπής.

 

Στο δικό σου sys κράτησε backup κάπου αλλού τις δύο ενότητες και βάλε αυτά που γράφω από κάτω.

Δεν ξέρω αν θα δουλέψει στο δικό σου τηλέφωνο, δοκίμασε το παντός. Σε Sony z3 και Samsung galaxy note 4 αυτά έχω και δουλεύει.

 

[android]

fullscreen=1

tablet=0

has_physical_home_button=0

check_for_dead_links=1

check_folders_after_rebuild=0

getdeviceid_trycount=0

upside_down_bug=1

;navigation_audio_stream=4

 

 

 

[rawdisplay]

force_renderer="RENDER_MOYA"

screen_xy="auto"

driver="gdi"

highres=1

Edited by Karthan7

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει εδώ και λίγες μέρες το LG G4..

Και είναι σφαίρα..Φωτογραφία τρομερή Αλλά ή μπαταρία του είναι ένα θέμα..Δεν κρατάει πολύ..με το ζόρι βγάζω τρεις ώρες οθόνη...στην αναμονή είναι πολύ καλό

 

Ελπίζω με κάποιο update να στρώσουν τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει εδώ και λίγες μέρες το LG G4..

Και είναι σφαίρα..Φωτογραφία τρομερή Αλλά ή μπαταρία του είναι ένα θέμα..Δεν κρατάει πολύ..με το ζόρι βγάζω τρεις ώρες οθόνη...στην αναμονή είναι πολύ καλό

 

Ελπίζω με κάποιο update να στρώσουν τα πράγματα

Αν είναι έτσι όπως τα λες φίλε μου απλά όπως και με το g3 έτσι και με g4 η μπαταρία δεν θα στρώσει ποτέ και είναι λογικό με 2κ αναλύσεις πως να κρατάει η μπαταρία όταν το δουλεύεις.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Επίσημο] LG G4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...