Jump to content

2in1 sim


Nosferatu
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολλοί άνθρωποι έχουν την κακή συνήθεια να είναι απόλυτοι σε θέματα που δεν γνωρίζουν 100%.Το ίδιο κάνουν και μερικοί πωλητές και τηλεφωνήτριες σε τμήμα εξυπηρέτησης πελατών.Μου έχει συμβεί κι εμένα πάρα πολλες φορές να πάρω λανθασμένες πληροφορίες από κάποιον που εργάζεται σε τμήμα εξυπηρέτησης πελατών.Όπως ξέρουμε, αυτοί που χρησιμοποιούν κάρτες sim 2 σε1, αποτελούν ένα μικρό ποσοστό επι του συνόλου των χρηστών κινητών τηλεφώνών.Οι υπάλληλοι των καταστημάτων ασχολούνται σπάνια με το συγκεκριμένο θέμα, με αποτέλεσμα να μην γνωρίζουν και πολλές λεπτομέρειες.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση πάντως είναι 100% βέβαιο οτι κάνουν λάθος αυτοί που σου είπαν πως δεν γίνεται να έχεις dual sim με 2 αριθμούς καρτοκινητής.Δεν έχει περάσει ούτε ένας μήνας απο τότε που το έκανα εγώ.

Και για να συμπληρώσω με κάτι σχετικό, οι κοπέλες απο το τμήμα εξυπηρέτησης της cosmote μου έλεγαν οτι η κάρτα 2 σε 1 , δεν είναι συμβατή με τα nokia 6020 και nokia 3200 που έχω.Όταν την πήρα και τη δοκίμασα, είδα οτι παίζει(και γίνεται και εναλλαγή μεταξύ των 2 γραμμών ), όχι μόνο στις συσκευές που προανέφερα ,αλλα και σε ένα παλιό ericson t20s που έχω !!!

 

Για να κάνω μια σχετική ερωτησούλα:

 

Γίνεται 2in1 το ένα CosmoKARTA και το άλλο WhatsUp? :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 779
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για να κάνω μια σχετική ερωτησούλα:

 

Γίνεται 2in1 το ένα CosmoKARTA και το άλλο WhatsUp? :confused:

Από τη στιγμή που γίνεται να βάλεις δύο καρτοκινητά για ποιό λόγο να μην μπορείς να έχεις το συνδιασμό που λες;;; :blink:

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που γίνεται να βάλεις δύο καρτοκινητά για ποιό λόγο να μην μπορείς να έχεις το συνδιασμό που λες;;; :blink:

 

έλα ντε... :O

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω μια σχετική ερωτησούλα:

 

Γίνεται 2in1 το ένα CosmoKARTA και το άλλο WhatsUp? :confused:

 

Νομίζω οτι και αυτό γίνεται.Γιατί όχι;

Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου...

Γίνεται να κάνω το 2 in 1, με ένα συμβόλαιο (καρτοσυμβόλαιο) και μια κάρτα (κατά προτίμηση frog);:confused:

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου...

Γίνεται να κάνω το 2 in 1, με ένα συμβόλαιο (καρτοσυμβόλαιο) και μια κάρτα (κατά προτίμηση frog);:confused:

 

Δύσκολη ερώτηση αυτή.Η προσωπική μου άποψη είναι πως δεν γίνεται με frog, επειδή η Cosmote προσπαθεί να την παρουσιάσει ως ξεχωριστή εταιρία.Ούτε καν αναφέρει πουθενά τη frog ως δικό της προιόν μαζί με Cosmoκάρτα και what's up.Αυτή βέβαια είναι απλά μια δική μου σκέψη και μπορεί να κάνω λάθος.

Ο μόνος τρόπος να μάθουμε είναι ένα(η καλύτερα περισσότερα επειδή κάθε υπάλληλος μπορεί να λέει τα δικά του) τηλεφώνημα στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της Cosmote.

To σίγουρο πάντως είναι οτι Sim 2 σε1 με καρτοσυμβόλαιο και Cosmoκάρτα ή what's up γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη ερώτηση αυτή.Η προσωπική μου άποψη είναι πως δεν γίνεται με frog, επειδή η Cosmote προσπαθεί να την παρουσιάσει ως ξεχωριστή εταιρία.Ούτε καν αναφέρει πουθενά τη frog ως δικό της προιόν μαζί με Cosmoκάρτα και what's up.Αυτή βέβαια είναι απλά μια δική μου σκέψη και μπορεί να κάνω λάθος.

Ο μόνος τρόπος να μάθουμε είναι ένα(η καλύτερα περισσότερα επειδή κάθε υπάλληλος μπορεί να λέει τα δικά του) τηλεφώνημα στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της Cosmote.

To σίγουρο πάντως είναι οτι Sim 2 σε1 με καρτοσυμβόλαιο και Cosmoκάρτα ή what's up γίνεται.

 

Aν είναι αυτό σίγουρο μου φτάνει... Όχι ότι δε θα προτιμούσα frog, αλλά κ μ'ένα what's up να στέλνω μηνύματα, είμαι ευχαριστημένος!:)

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Έπαιξε!

Βέβαια με αναγκάζει να κάνω χειροκίνητο κλείσιμο και άνοιγμα του radio αφού επιλέξω αλλαγή γραμμής αλλά είναι πολύ εύκολο και το προτιμώ από το να μην έπαιζε καθόλου.

Εμένα τώρα όμως με καίει αν παίζει με το HTC P3300 καθώς θα είναι το επόμενο pda μου. Το πιθανότερο είναι να παίζει αλλά αν το έχει δοκιμάσει κανείς ήδη (χλωμό το βλέπω) καλό θα ήταν να το αναφέρει!

 

Μηπως το δοκιμασε κανεις σε HTC P3300 γιατι το σκεφτομαι και εγω αλλα με απαραιτητη προυποθεση να "σηκωνει" την 2in1 καρτα? Οποιος φιλος γνωριζει ας απαντησει pls.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως το δοκιμασε κανεις σε HTC P3300 γιατι το σκεφτομαι και εγω αλλα με απαραιτητη προυποθεση να "σηκωνει" την 2in1 καρτα? Οποιος φιλος γνωριζει ας απαντησει pls.

 

Κοίτα να δείς γκαντεμιά. Το αγόρασε απο το μαγαζί μου κάποιος φίλος που έχει κάρτα 2 σε 1 αλλά δεν το δοκίμασα!! Θα τον δώ μάλλον αύριο όμως και θα το δοκιμάσω αν είναι και θα γράψω αν μπορέσω.

Παιδιά τι εργαλείο είναι αυτο??

Πώ πώ τρελάθηκα. Εχω το SonyEricsson P 990 αλλά το σκέφτομαι πολύ σοβαρά!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μετά την συμβίωση για περίπου ένα χρόνο με το NEC 411i, έχω πλέον στην κατοχή μου ένα QTEK 9100.

 

Επίσης έχω 2in1 sim με δύο ξεχωριστά νούμερα. Στο NEC 411i υπήρχε μια επιλογή στο menu: COSMOTE - Cosmote 2in1 - Ενεργοποίηση - Γραμμή (α) σε Γραμμή (β). Με αυτήν την διαδικασία έκανα εναλλαγή στην κύρια γραμμή.

 

Με το QTEK 9100 τι γίνεται; Ξέρει κανείς την διαδικασία εναλλαγής των γραμμών;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω μια κάρτα συμβολαίου 3G και μια κάρτα WhAtsUp. Μπορώ να κάνω μια κάρτα 2in1 αλλα να μου αντικαταστήσουν μόνο την Whatsup γιατί θέλω να κρατήσω την 3G κάρτα για βιντεοκλήσεις;

Ή γίνεται η κάρτα που θα μου δώσουν να είναι 3G και για τους 2 αριθμούς μου;

Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κανείς αν μπορώ να συνδιάσω καρτοσμβόλαιο και κάρτα μαζί σε μία καρτα?αν ναί θα χρεώνομαι όπως στο συνδιασμό συμόλαιο/κάρτα? Θα είναι γυρισμένο κατά βάση στο καρτοσυμβόλαιο και η απλή συνδιασμένη κάρτα που έχω είναι για call 600. θα ηθελα να ξέρω όταν με καλούν στην κάρτα θα πρέπει να γυρίσω την γραμμή για να μιλήσω ή η αλλαγή γραμμής θα πρέπει να γίνεται μόνο όταν πρέπει να καλέσω εγώ από το call 600?

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

Γαι την πρώτη ερώτησή σου δεν ξέρω να απαντήσω. Καλύτερα πάρε στο 1212 να σου πουν με σιγουριά.

Το μενού 2in1 θα σου δίνει 2 δυνατότητες

1 μεταφορά από τη μια γραμμή στην άλλη χωρίς προώθηση και

2 μεταφορά από τη μια γραμμή στην άλλη με προώθηση της πρώτης στη δεύτερη (είναι δωρεάν)

Στη δεύτερη περίπτωση μπορείς να δέχεσαι κλήσεις και από τις 2 γραμμές ανεξάρτητα από το ποια έχεις ενεργοποιημένη. Καλείς όμως από την ενεργοποιημένη. Για να καλέσεις από την άλλη πρέπει να αλλάξεις γραμμή.

Στην πρώτη όπως καταλαβαίνεις είναι σαν να έχεις τη γραμμή κλειστή, δεν μπορείς να δεχτείς κλήσεις από αυτή.

 

Τέλος να προσθέσω ότι τα μηνύματα δεν προωθούνται σε καμία περίπτωση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Άρα θεωρητικά θα μπορώ να τα συνδιάσω.Συνεπώς λύνονται τα χέρια μου από τις 2 συσκευές που κουβαλάω για το έτερο μισό μου.Προφανώς θα χρησιμοποιώ την δεύτερη επιλογή που μπορώ να δέχομαι κλήσεις και από τους δυό αριθμούς.Μακάρι να συνδιάζονται!σε ευχαριστώ πολυ φίλε μου για την απάντησή σου.

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

Μόνο η 2in1 κάρτα θα δουλεύει μετά ή και οι παλιές κάρτες θα μπορούν να δέχονται κλήσεις;

Εννοείται μόνο η 2in1. Οι παλιές δεν θα έχουν πια πρόσβαση στο δίκτυο.

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

kalhspera paidia...eixa kai egw thn idia aporia me thn 2 in 1.alla einai poly aplo telika..

phga se apokleistiko cosmote kai zhthsa antikatastash ths 2g kartas se 3g...sthn kainourgia karta perielaban kai tous dyo arithmous...symbolaio kai what's up...leitoyrgoun kai ta dyo me 3g.h karta kostise peripou 20 euros enw h aplh 3G xwris 2 in 1 kostizei peripou 14.kai leitourgei apsoga..ara kanenas logos anhsyxias...mhn ksexnate oti h 2in1 yphresia se USIM diatithetai mono apo Cosmote....filika....xairetw...

Link to comment
Share on other sites

kalhspera paidia...eixa kai egw thn idia aporia me thn 2 in 1.alla einai poly aplo telika..

phga se apokleistiko cosmote kai zhthsa antikatastash ths 2g kartas se 3g...sthn kainourgia karta perielaban kai tous dyo arithmous...symbolaio kai what's up...leitoyrgoun kai ta dyo me 3g.h karta kostise peripou 20 euros enw h aplh 3G xwris 2 in 1 kostizei peripou 14.kai leitourgei apsoga..ara kanenas logos anhsyxias...mhn ksexnate oti h 2in1 yphresia se USIM diatithetai mono apo Cosmote....filika....xairetw...

 

Απλώς σε TIM και vodafone μπορείς και με απλή κάρτα σιμ να έχεις 3G. Οπότε είναι το ίδιο...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

kalhspera paidia...eixa kai egw thn idia aporia me thn 2 in 1.alla einai poly aplo telika..

phga se apokleistiko cosmote kai zhthsa antikatastash ths 2g kartas se 3g...sthn kainourgia karta perielaban kai tous dyo arithmous...symbolaio kai what's up...leitoyrgoun kai ta dyo me 3g.h karta kostise peripou 20 euros enw h aplh 3G xwris 2 in 1 kostizei peripou 14.kai leitourgei apsoga..ara kanenas logos anhsyxias...mhn ksexnate oti h 2in1 yphresia se USIM diatithetai mono apo Cosmote....filika....xairetw...

Καλά πότε έγινε αυτό; Εγώ τους πρήζω μήνες!!! Και μου λένε όχι δεν υπάρχει!!! Τώρα τηλεφωνώ στο 1212 και πάλι μου λένε ότι δεν υπάρχει dual USIM, δεν έχουν καμία επίσημη ενημέρωση!

 

 

Παιδιά επιβεβαιώνεται η είδηση για dual USIM;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κανείς αν μπορώ να συνδιάσω καρτοσμβόλαιο και κάρτα μαζί σε μία καρτα?

Εντελώς ενημερωτικά μίλησα σήμερα με την κοσμοτέ και μου είπαν ότι καρτοσυμβόλαιο και καρτοκινητό μπαίνει σε μία σιμ καθώς το καρτοσυμβόλαιο θεωρείται καρτοκινητό:ninja:

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα 2 in 1 sim έχει δοκιμάσει κανείς αν δουλεύει σε sony ericsson 750i

ή σε motorola w220?επίσης γίνετε το ένα νούμερο να ειναι συμβόλαιο και το άλλο whats up?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα!

Γνωρίζει κάποιος συμφορουμίτης πως ακριβώς γίνεται η αλλαγή γραμμής σε συσκευές νόκια?Άντε στις έρικσον υπάρχει γραμμή 1 και2 αλλά στα νόκια?

ΑΜ: 9936 (ευτυχώς κάτω από 10.000)

Εγγραφή στον ΔΣΘ 22-2-2010

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...