Jump to content

2in1 sim


Nosferatu
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σημερα ενεργοποίηση 2in1 καρτα απο φορητότητα

Ενα νουμερο σε wu και το άλλο σε μηδενικο πάγιο

 

Η ερώτησεις είναι :

.....Αν καποιος καλει απο wu σε wu (που θα προωθειτε στο μηδενικο παγιο) θα έχει τις χρεώσεις του wu ?? δηλαδη θα ισχυουν τα δωρεάν λέπτα του wu ή θα χρεώνεται ?

 

Επίσης

Καθε μήνα πληρώνουμε μόνο τα 2€ και τέλος ή υπάρχει και κάτι άλλο ???

 

Ευχαριστώ

1. Αν καλεί στο whats up θα έχει τις χρεώσεις του whats up.

2. Δεν έχει άλλη χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 779
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Είμαι συνδρομητής στην υπηρεσία 2in1 sim. Είχα στη μία γραμμή πρόγραμμα συμβολαίου με αριθμό Α και στην άλλη καρτοκινητό με αριθμό Β Πριν από μία εβδομάδα περίπου έκανα διακοπή στον αριθμό συμβολαίου Α και μετατροπή σε καρτοκινητό και μετατροπή του καρτοκινητού σε συμβόλαιο. Μετά από μια περίοδο χρήσης κάποιοι φίλοι μου παραπονέθηκαν ότι το νέο πλέον καρτοκινητό δεν λειτουργούσε. Τηλεφώνησα στο 13838 χθες, Κυριακή 24/06/2012 όπου ο υπάλληλος της εξυπηρέτησης μου είπε ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την κάρτα 2in1 και ότι χρεώθηκα τις προωθήσεις. (Σημειώνω ότι η κάρτα είχε πάνω από 20 ευρώ). Η λύση που μου έδωσε ήταν να πάω σε ένα κατάστημα Γερμανός/ΟΤΕ κτλ με την ταυτότητα μου ώστε να ταυτοποιηθούν οι δύο αριθμοί και αφού γίνει αυτό να ξανακαλέσω την εξυπηρέτηση για να ζητήσω πίστωση του λογαριασμού. Στην ερώτηση μου " Όταν ξαναμιλήσω πιθανόν να είναι άλλο άτομο και πως θα εξηγήσω τι θέλω" μου είπε ότι δεν υπαρχει κάποιο πρόβλημα, θα πω λανθασμένη χρέωση σε προώθηση και ότι ο άλλος συνάδελφος θα καταλαβει. Επίσης είπε θα σημείωνε και το πρόβλημα ώστε να εξυπηρετηθώ καλύτερα. Σήμερα πήγα σε ένα υποκατάστημα Γερμανός και εξήγησα τι έγινε. Ο υπάλληλος μπήκε στο κομπιούτερ, δεν διαπίστωσε κάποιο πρόβλημα, μίλησε με την εξυπηρέτηση σας και του είπαν να επιλέξει αναβάθμιση κάρτας. Όταν ρώτησε τι πρέπει να γίνει για την πίστωση του είπαν να πάρει ο πελάτης τηλέφωνο στο 13838. Όταν πήρα τηλέφωνο η υπάλληλος που μίλησε μου είπε ότι δεν γίνεται να ζητήσω την πίστωση μέσω τηλεφώνου αλλά πρέπει να ξαναπάω σε ένα κατάστημα Γερμανός και να κάνω αίτηση. Δηλαδή σε δύο διαδοχικές μέρες δύο υπάλληλοι απάντησαν ότι πρέπει να κάνω ο ίδιος τηλεφωνικά την αίτηση για την πίστωση και όταν το έκανα η άλλη υπάλληλος έλεγε άλλα. Δηλαδή χρεώνομαι τα τηλεφωνήματα στην εξυπηρέτηση cosmote χωρίς να εξυπηρετηθώ, έχω χρεωθεί τις προωθήσεις χωρίς η ευθύνη να είναι δική μου, διέθεσα έξτρα χρόνο και κόπο (χρειάστηκε σήμερα να πάω 3 φορές στο υποκατάστημα Γερμανός) και έχασα και κλήσεις λόγω του ότι όταν τελείωσε η κάρτα δεν λειτουργούσαν οι προωθήσεις και έκλεινε η γραμμη.

 

edit: Τελικά μετά από όλο αυτό μου πιστώθηκε το ποσό 23.72 ευρω.

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα! Έχω κάρτα sim 2 in 1 Cosmote, και στο παλιό τηλέφωνο(XPERIA ARC) όπως και στο XPERIA P με την προηγούμενη έκδοση Android 2.3.7 δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα στην ενεργοποίηση της κύριας γραμμής με προωθημένη τη δεύτερη και το αντίστροφο. Παρατήρησα όμως ότι μόλις πέρασα στο XPERIA P την ICS 4.0.4 κάνει κάποια κολπάκια η sim όπως όταν ενεργοποιώ την κύρια γραμμή που θέλω με προωθημένη τη δεύτερη, δεν δέχομαι τηλέφωνα γενικά γιατί κάπου μπλοκάρει η προώθηση, ενώ μπορώ να πάρω τηλέφωνα και να στείλω μηνύματα όπως κ να δεχτώ...! Δηλαδή με λίγα λόγια δεν δέχομαι κλήσεις μόνο γενικά...! Μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών της Cosmote και μου είπανε ότι κάπου πιθανό θα μπλοκάρει η sim όταν αλλάζω γραμμή με προωθημένη την δεύτερη...! Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια απάντηση αν γνωρίζει...?

Xiaomi Poco X3 NFC (128GB)

Official Android 11 | MIUI 12.0.6.0 (RJGEUXM)

 

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω κάρτα sim 2 in 1 Cosmote, και στο παλιό τηλέφωνο(XPERIA ARC) όπως και στο XPERIA P με την προηγούμενη έκδοση Android 2.3.7 δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα στην ενεργοποίηση της κύριας γραμμής με προωθημένη τη δεύτερη και το αντίστροφο. Παρατήρησα όμως ότι μόλις πέρασα στο XPERIA P την ICS 4.0.4 κάνει κάποια κολπάκια η sim όπως όταν ενεργοποιώ την κύρια γραμμή που θέλω με προωθημένη τη δεύτερη, δεν δέχομαι τηλέφωνα γενικά γιατί κάπου μπλοκάρει η προώθηση, ενώ μπορώ να πάρω τηλέφωνα και να στείλω μηνύματα όπως κ να δεχτώ...! Δηλαδή με λίγα λόγια δεν δέχομαι κλήσεις μόνο γενικά...! Μίλησα με την εξυπηρέτηση πελατών της Cosmote και μου είπανε ότι κάπου πιθανό θα μπλοκάρει η sim όταν αλλάζω γραμμή με προωθημένη την δεύτερη...! Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια απάντηση αν γνωρίζει...?

 

Πρέπει αφού κάνεις την αλλαγή να ακυρώνεις την προώθηση της ενεργής κάρτας χειροκίνητα με το ##21#

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει αφού κάνεις την αλλαγή να ακυρώνεις την προώθηση της ενεργής κάρτας χειροκίνητα με το ##21#

 

Φίλε σε ευχαριστώ άλλα το δοκίμασα αυτό που λες, όπως και το ##002# και κλήση(κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά με τον κωδικό που μου έστειλες), και κανονικά δέχομαι κλήσεις όταν με παίρνουνε τηλ αλλά μόλις κάνω ξανά αλλαγή γραμμής με προωθημένη την πρώτη, μπλοκάρει η sim πάλι και πρέπει να ξανά πληκτρολογήσω τους κωδικούς που αναφέραμε για να δουλεύει κανονικά η sim, δηλαδή να παίρνω κ να δέχομαι κλήσεις όπως και να δέχομαι κ να στέλνω μηνύματα. Δεν γίνεται όμως κάθε φορά για να δουλεύει η sim κανονικά για κλήσεις κλπ, όταν αλλάζω γραμμή με προωθημένη την 2η να πληκτρολογώ πάντα έναν από τους κωδικούς αυτούς...Εκτός αν δεν είναι συμβατή η sim 2 in 1 Cosmote με την συσκευή τηλεφώνου μου(αναφέρω ότι έχω το SONY XPERIA P).

Αν γνωρίζει κάποιος περισσότερα ας με ενημερώσει...!

Ευχαριστώ!

Xiaomi Poco X3 NFC (128GB)

Official Android 11 | MIUI 12.0.6.0 (RJGEUXM)

 

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σε ευχαριστώ άλλα το δοκίμασα αυτό που λες, όπως και το ##002# και κλήση(κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά με τον κωδικό που μου έστειλες), και κανονικά δέχομαι κλήσεις όταν με παίρνουνε τηλ αλλά μόλις κάνω ξανά αλλαγή γραμμής με προωθημένη την πρώτη, μπλοκάρει η sim πάλι και πρέπει να ξανά πληκτρολογήσω τους κωδικούς που αναφέραμε για να δουλεύει κανονικά η sim, δηλαδή να παίρνω κ να δέχομαι κλήσεις όπως και να δέχομαι κ να στέλνω μηνύματα. Δεν γίνεται όμως κάθε φορά για να δουλεύει η sim κανονικά για κλήσεις κλπ, όταν αλλάζω γραμμή με προωθημένη την 2η να πληκτρολογώ πάντα έναν από τους κωδικούς αυτούς...Εκτός αν δεν είναι συμβατή η sim 2 in 1 Cosmote με την συσκευή τηλεφώνου μου(αναφέρω ότι έχω το SONY XPERIA P).

Αν γνωρίζει κάποιος περισσότερα ας με ενημερώσει...!

Ευχαριστώ!

 

Νομίζω δεν έχεις άλλη λύση από να ακυρώνεις την προώθηση με τον κωδικό και να περιμένεις μελλοντικό update. To καθαρό android δεν υποστηρίζει κάρτα 2in1, η υποστήριξη είναι θέμα υλοποίησης κάθε εταιρείας.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν έχεις άλλη λύση από να ακυρώνεις την προώθηση με τον κωδικό και να περιμένεις μελλοντικό update. To καθαρό android δεν υποστηρίζει κάρτα 2in1, η υποστήριξη είναι θέμα υλοποίησης κάθε εταιρείας.

 

Φίλε μου μάλλον κάτι τέτοιο πρέπει να γίνει, να περιμένω κάποια κίνηση της Sony ή της Cosmote αντίστοιχα ώστε να λυθεί το πρόβλημα...!

Όταν λες καθαρό android τι εννοείς ακριβώς, official (επίσημη) ROM από την εταιρεία π.χ την Sony κι όχι unofficial ή custom (ανεπίσημη)...?

Σε ευχαριστώ πάντως... :)

Edited by telis_pq

Xiaomi Poco X3 NFC (128GB)

Official Android 11 | MIUI 12.0.6.0 (RJGEUXM)

 

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο και ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα παιδια...ενδιαφερομαι να τ κανω αυτο με το 2σε1 κυριως για μυνηματα ( εχω συνδεση η κοπελια μου whats up) και εχω αριθμο whats up σε αλλο κινητο για ν μ στελνει εκει..εχω xperia neo v

θα ειναι λειτουργικο να τ κανω η θ πρεπει σ καθε μυνημα να πηγαινω να αλλαζω απο τις ρυθμισεις γραμμη κ τετοια?

ευχαριστωωωωω

Link to comment
Share on other sites

εβαλα και εγω 2in1 γιατι εχω whats up και εναν αριθμο απο ενα προγραμα που εγω με την οικογενεια μου μιλαμε δωρεαν. εχω το lg optimus 7 με windows phone 7.5 και δεν εχει το μενουν της cosmote για να αλλαζω απο την μια γραμμη στην αλλη. το ρυθμισα απο αλλο κινητο, εκανα και την προωθηση. το 1 ειναι το whats up και το 2 το αλλο προγραμα. οταν με περνουν ατομα απο το προγραμα 2 κανει προωθηση κλασικα στο 1 και μιλαμε δωρεαν. αμα θελω να τους καλεσω εγω χωρις να χρεωθω τι πρεπει να κανω; δεν μπορω να αλλαξω στην γραμμη 2 γιατι το κινητο δεν μου εμφανιζει το my cosmos και να κανω την αλλαγη
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε στο μενού με τις εφαρμογές μήπως έχει κάποια επιλογή που να αναφέρεται σε "stk" ή κάτι τέτοιο.
Link to comment
Share on other sites

δεν εχει κατι τετοιο. με προβληματιζει που αυτο το προβλημα μονο εγω το εχω. κανενας αλλος δεν θελει-ψαχνει-χρειαζεται αυτη την υπηρεσια. λες απο το mgf να γινεται κατι;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

 

Σκοπεύω να κάνω σύνδεση unlimited 25 ή 35 αλλά δεν θέλω να χάσω και το what's up έτσι ώστε να μην χρεώνονται όσοι με καλούνε.

Γίνεται με μία sim να έχω και καρτοκινητή( για εισερχόμενες) και σύνδεση(για εξεργχόμενες) ;

 

Υπάρχει κάποια έξτρα χρέωση για το 2 in 1 sim;

Με ποιο τρόπο διαχειρίζεσαι τις κλήσεις;

Με app ή από το ενσωματωμένο μενού που θα έχει η κάρτοκινητή;

 

Η συσκευσή μου είναι iphone.

Υποστηρίζει 2 in 1 sim;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Έβαλα 2in1 sim σε sony ericsson spiro W100i και δεν δουλεύει το δεύτερο νούμερο, την έχει δοκιμάσει κανείς στο συγκεκριμένο τηλέφωνο, ή ξέρει κανείς κάποιο τρόπο για να δουλέψει;

"Imagination is more important than knowledge."

Albert Einstein.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα 2in1 sim σε sony ericsson spiro W100i και δεν δουλεύει το δεύτερο νούμερο, την έχει δοκιμάσει κανείς στο συγκεκριμένο τηλέφωνο, ή ξέρει κανείς κάποιο τρόπο για να δουλέψει;

 

Μήπως δεν είναι συμβατή με τη συσκευή σου; Έχω την αμυδρά εντύπωση ότι δεν είναι με όλες. Για ψάξε μία στο σάιτ τους για τις λεπτομέρειες. Αλλιώς τηλεφώνά τους ή πήγαινε σε κανένα κατάστημα!

Link to comment
Share on other sites

Από την cosmote μου είπαν οτι δεν είναι συμβατή ευχαριστώ πάντως

"Imagination is more important than knowledge."

Albert Einstein.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Εχει δοκιμασει κανεις σε samsung galaxy i 5800 froyo 2.2 την υπηρεσια αυτην; Δε μου εμφανιζει τιποτα και δε μπορω να κανω εναλλαγη στα νουμερα. Edited by stakhs
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 1 month later...
Καλησπέρα. Είχα ένα Nokia7610 που έπαιρνε την κανονική κάρτα sim (με 2 νούμερα – αριθμούς τηλεφώνου, δηλ. Dual sim) και αγόρασα ένα άλλο Nokia Lumia520, το οποίο παίρνει micro sim. Επειδή όπου και αν ρώτησα (Καταστήματα Γερμανός, καταστήματα Cosmote) ο καθένας μου λέει άλλα πράγματα (άλλος να κόψω την κάρτα, άλλος ότι μπορώ να έχω 2 κάρτες Dual sim, μια μεγάλη και μια micro, άλλος ότι δεν υπάρχει micro sim Dual, και άλλος να πάρω μια nano sim dual και με αντάπτορα να την κάνω micro sim dual) μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχει τελικά micro sim dual (για να μπορώ να έχω 2 αριθμούς τηλ. σε μια κάρτα) και τέλος αν υπάρχει η δυνατότητα αφού αποκτήσω νέα κάρτα micro sim dual, να έχω και την παλιά , κανονική κάρτα , σε περίπτωση που χαλάσει το καινούργιο τηλ. για να μπορώ να την χρησιμοποιήσω στο παλιό μου. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είχα ένα Nokia7610 που έπαιρνε την κανονική κάρτα sim (με 2 νούμερα – αριθμούς τηλεφώνου, δηλ. Dual sim) και αγόρασα ένα άλλο Nokia Lumia520, το οποίο παίρνει micro sim. Επειδή όπου και αν ρώτησα (Καταστήματα Γερμανός, καταστήματα Cosmote) ο καθένας μου λέει άλλα πράγματα (άλλος να κόψω την κάρτα, άλλος ότι μπορώ να έχω 2 κάρτες Dual sim, μια μεγάλη και μια micro, άλλος ότι δεν υπάρχει micro sim Dual, και άλλος να πάρω μια nano sim dual και με αντάπτορα να την κάνω micro sim dual) μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχει τελικά micro sim dual (για να μπορώ να έχω 2 αριθμούς τηλ. σε μια κάρτα) και τέλος αν υπάρχει η δυνατότητα αφού αποκτήσω νέα κάρτα micro sim dual, να έχω και την παλιά , κανονική κάρτα , σε περίπτωση που χαλάσει το καινούργιο τηλ. για να μπορώ να την χρησιμοποιήσω στο παλιό μου. Ευχαριστώ.

θες να πεις 2in1 sim, γιατί η dual κάρτα είναι άλλη. Adapter από microsim σε κανονική υπάρχει στο ebay με αστείο κόστος. Οπότε την κόβεις και παίρνεις και τον adaptor και είσαι ΟΚ με καναδυό ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Δικιο εχεις 2 σε 1 ειναι. Τελικα την εκοψα και λειτουργει τελεια. Πηγα σε ενα καταστημα και την εκοψαν για να μην κανω κανενα λαθος. Παντως ειναι χαζο να εχει κανονικη sim και nano sim 2 σε 1 και οχι micro sim !!!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Δικιο εχεις 2 σε 1 ειναι. Τελικα την εκοψα και λειτουργει τελεια. Πηγα σε ενα καταστημα και την εκοψαν για να μην κανω κανενα λαθος. Παντως ειναι χαζο να εχει κανονικη sim και nano sim 2 σε 1 και οχι micro sim !!!

 

το 4g δουλευει στην 2in1?

Link to comment
Share on other sites

Στο 4s δουλεύει σίγουρα!

Βλέπεις πράγματα και αναρωτιέσαι "Γιατί;"

Αλλά εγώ ονειρεύομαι πράγματα που δεν υπήρξαν ποτέ και λέω "Γιατί όχι;"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...