Jump to content

2in1 sim


Nosferatu
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 779
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Συγνώμη αν κάπου αναφέρεται και δεν το βρήκα: Υπαρχει κάπου λίστα με τις συσκευές που είναι συμβατές με 2 in 1?

Τα SE δεν είναι απόλυτα συμβατά, χρειάζονται επανεκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Τα SE δεν είναι απόλυτα συμβατά, χρειάζονται επανεκκίνηση.

 

Διάβασα πχ ότι το lg optimus one δεν δουλεύει ΟΚ με την υπηρεσία. Επειδή ψάχνω για συσκευή κοιτάζω μην την πατήσω...

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να πάρω ούτε συσκευή ούτε αντάπτορες απο το ιντερνετ. Υπάρχει περίπτωση να βγει usim micro με 2in1?

 

Ακουσα χτες (και το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη), πως όπου νά'ναι (και ίσως πριν αλλάξει η χρονιά), θα βγει και 2in1 σε microUsim, και twinsim (όπου η μία κάρτα θα είναι κανονική και η άλλη microUsim).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αν έχεις και ένα τρίτο αριθμό cosmote, Μπορείς να αλλάξεις τους αριθμούς για τις 2 γραμμές μεσα απο το κινητό ή θα πρέπει να πας σε κάποιο κατάστημα; Δηλαδή να βγάλεις τον ένα αριθμό και να βάλεις τον τρίτο και μετά να το ξανααλλάξεις όποτε θέλεις. Αν ναι υπάρχει κάποιο κόστος;
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις και ένα τρίτο αριθμό cosmote, Μπορείς να αλλάξεις τους αριθμούς για τις 2 γραμμές μεσα απο το κινητό ή θα πρέπει να πας σε κάποιο κατάστημα; Δηλαδή να βγάλεις τον ένα αριθμό και να βάλεις τον τρίτο και μετά να το ξανααλλάξεις όποτε θέλεις. Αν ναι υπάρχει κάποιο κόστος;

 

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να το δηλώσεις για να φαίνεται στο δίκτυο ... αλλά καλού κακού επιβεβαίωσε το...

 

-------------------------------------------------

 

Δική μου ερώτηση τώρα αδέλφια .... σε κινητό που παίρνει 2 SIM μπορεί η μια από τις δύο να είναι 2in1 ??? .... ναι οκ είναι ίσως υπερβολή τα 3 νούμερα αλλά, έστω, θα παίξει έτσι????? (λένε οτι γίνεται κανονικά, απλά αν το έχει δοκιμάσει κάποιος στην πράξη???? ... άπιστος Θωμάς κι έτσι ;) .... )

Edited by greg1982
To most people, the sky is the limit. To those who love aviation, the sky is home.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος πρέπει να το δηλώσεις για να φαίνεται στο δίκτυο ... αλλά καλού κακού επιβεβαίωσε το...

 

-------------------------------------------------

 

Δική μου ερώτηση τώρα αδέλφια .... σε κινητό που παίρνει 2 SIM μπορεί η μια από τις δύο να είναι 2in1 ??? .... ναι οκ είναι ίσως υπερβολή τα 3 νούμερα αλλά, έστω, θα παίξει έτσι????? (λένε οτι γίνεται κανονικά, απλά αν το έχει δοκιμάσει κάποιος στην πράξη???? ... άπιστος Θωμάς κι έτσι ;) .... )

 

σιγουρα γινεται

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το w595, χρειάζεται επανεκκίνηση γενικά ή το κάνει μόνο σε μένα;:D

 

Μου απαντήθηκε σε άλλο θέμα, δυστυχώς χρειάζεται επανεκκίνηση και δεν διορθώνεται...:mad::mad:

Edited by Nihil
Απάντηση
Link to comment
Share on other sites

Για ένα κινητό "μη συμβατό" (lg optimus one) που ενδιαφέρομαι να πάρω γράφει κάποιος φίλος:

"μπορεις να παρεις τηλ αλλα δε μπορουν να σε παρουν. ξαναβαζεις τη καρτα στο diamond, το γυρνας πισω στην αλλη γραμμη, η σε οποια θελεις και ξαναβαζεις τη καρτα στο P500 και ειναι ΟΚ. απλα δε μπορεις να γυρισεις γραμμη.αν δεν πειραξεις τιποτα δουλευει η εκτροπη"

 

 

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει λίγο; Αφού δουλεύει η εκτροπή όπως λέει ο φίλος εξυπηρετούμαι στην περίπτωσή μου;

 

Θέλω να εχω σε μια 2in1 ένα καρτοσυμβόλαιο και ένα what's up. Καλώ ΠΑΝΤΑ από το καρτοσυμβόλαιο και κάποιοι φίλοι που έχουν what' s up με καλούν στο what's up.

 

Δεν θα καλώ ποτέ από το what's up.

 

Είμαι ΟΚ ή όχι πχ με το optimus one όπως τα λέει ο φίλος παραπάνω; Μήπως χρεώνει την προώθηση από το what's up νούμερο προς το καρτοσυμβόλαιο;

Link to comment
Share on other sites

H προώθηση δεν χρεώνεται, αν καλείς ΠΑΝΤΑ από το Καρτοσυμβόλαιο, τότε δε θα χρειάζεται να κάνεις αλλαγή παρά μόνο για να πάρεις τα μηνύματα που ενδεχομένως να σου έχουν στείλει στο What's Up.
Link to comment
Share on other sites

 

μα ετσι κι αλλιώς μόνο 2 αριθμούς θέλω να εχω.

Καρτοσυμβόλαιο και what's up.

Το δεύτερο νούμερο μόνο θα λαμβάνει κλήσεις από what's up. Ούτε μηνύματα ούτε τίποτα άλλο.

 

Αν λοιπόν ξέρω ότι μπορώ χωρίς να αλλάζω γραμμή από το καρτοσυμβόλαιο να δέχομαι τηλεφωνήματα και από το what's up χωρίς εξτρα χρέωση, απελευθερώνομαι από το να ψάχνω συμβατή με 2σε1 συσκευή και παίρνω όποια συσκευή μου αρέσει! Σωστά;

 

Περίεργο πάντως που κανείς εδώ δεν σκέφτηκε να φτιαχτεί μια λίστα με συσκευές που να λειτουργούν αποδεδειγμένα άψογα (και το gps λογισμικό και τα πάντα) με το 2in1... Να μπορεί δηλαδή με κάποιο τρόπο να προσθέτει κάποιος τη συσκευή του αν δουλεύει ΟΚ. Ισως κάποιος διαχειριστής μπορεί να βοηθήσει.

 

Αν μπορεις να αλλαξεις γραμμη μεσα απο το μενου του κινητου,δηλαδε εκει που λεει cosmote 2 in 1, τοτε η συσκευη σου ειναι συμβατη με την υπηρεσια.Δεν τιθεται θεμα να χρεωνεσαι απο την προωθηση των κλησεων.Αυτο θα συνεβαινε ΜΟΝΟ αν λειτουργουσε η 2 in 1 sim στο κινητο αλλα δεν μπορουσες να αλλαξεις γραμμη και ηταν ενεργοποιημενη μονιμα η 1 εκ των 2.

 

αυτό το μήνυμα με φόβισε και ρωτάω μήπως χρεώνει την εκτροπή σε περίπτωση μη συμβατής συσκευής!

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων. Χρησιμοποίησε την Πολλαπλή Παράθεση!
Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα για τη λίστα συμβατότητας. Αναφέρω την εμπειρία μου με κάποιες συσκευές:

 

 

Nokia 6300: Είναι πλήρως συμβατό

Motorola ROKR EM30: Είναι πλήρως συμβατό

BlackBerry Bold 9000: Είναι πλήρως συμβατό

ΗΤC Touch Diamond: Είναι συμβατό, αλλά μετά την αλλαγή γραμμής μπλοκάρει το GPS εάν δεν γίνει επανεκκίνηση

Sony Ericsson W595: Κατά την αλλαγή γραμμής κάνει επανεκκίνηση

Samsung E1107: Κατά την αλλαγή γραμμής κάνει επανεκκίνηση

Sony Ericsson K700i: Δεν είναι συμβατό

Link to comment
Share on other sites

Προσθέτω και εγώ:

 

Nokia 6300: Είναι πλήρως συμβατό

Motorola ROKR EM30: Είναι πλήρως συμβατό

BlackBerry Bold 9000: Είναι πλήρως συμβατό

ΗΤC Touch Diamond: Είναι συμβατό, αλλά μετά την αλλαγή γραμμής μπλοκάρει το GPS εάν δεν γίνει επανεκκίνηση

Sony Ericsson W595: Κατά την αλλαγή γραμμής κάνει επανεκκίνηση

Samsung E1107: Κατά την αλλαγή γραμμής κάνει επανεκκίνηση

Sony Ericsson K700i: Δεν είναι συμβατό

Sony Ericsson W200i: Κατά την αλλαγή γραμμής κάνει επανεκκίνηση

 

Nokia 6300: Είναι πλήρως συμβατό

Motorola ROKR EM30: Είναι πλήρως συμβατό

BlackBerry Bold 9000: Είναι πλήρως συμβατό

ΗΤC Touch Diamond: Είναι συμβατό, αλλά μετά την αλλαγή γραμμής μπλοκάρει το GPS εάν δεν γίνει επανεκκίνηση

Sony Ericsson W595: Κατά την αλλαγή γραμμής κάνει επανεκκίνηση

Samsung E1107: Κατά την αλλαγή γραμμής κάνει επανεκκίνηση

Sony Ericsson K700i: Δεν είναι συμβατό

Sony Ericsson W200i: Κατά την αλλαγή γραμμής κάνει επανεκκίνηση

LG GT400: Κατά την αλλαγή γραμμής κάνει επανεκκίνηση

Edited by Petros the Great
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων. Χρησιμοποίησε την Τροποποίηση!
Link to comment
Share on other sites

Nokia 6300: Είναι πλήρως συμβατό

Motorola ROKR EM30: Είναι πλήρως συμβατό

BlackBerry Bold 9000: Είναι πλήρως συμβατό

ΗΤC Touch Diamond: Είναι συμβατό, αλλά μετά την αλλαγή γραμμής μπλοκάρει το GPS εάν δεν γίνει επανεκκίνηση

Sony Ericsson W595: Κατά την αλλαγή γραμμής κάνει επανεκκίνηση

Samsung E1107: Κατά την αλλαγή γραμμής κάνει επανεκκίνηση

Sony Ericsson K700i: Δεν είναι συμβατό

Sony Ericsson W200i: Κατά την αλλαγή γραμμής κάνει επανεκκίνηση

LG GT400: Κατά την αλλαγή γραμμής κάνει επανεκκίνηση

Nokia 8310: Κατά την αλλαγή γραμμής κάνει επανεκκίνηση

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διαβάζω για κάποια παιδιά που έχουν πρόβλημα με το Optimus One, και επειδή το έχω με καρτούλα 2in1 μέσα, να πω δυο λόγια.

 

Κατ' αρχάς δουλεύει. Θέλει ένα βήμα επιπλέον κατά την αλλαγή γραμμής όμως.

 

Το πρόβλημα είναι το εξής: όταν γυρίζεις γραμμή από το SIM menu (που στο Android εμφανίζεται σαν ξεχωριστή εφαρμογή), το κινητό αλλάζει γραμμή, το δίκτυο προωθεί τις κλήσεις από την κλειστή γραμμή στην ανοικτή και όλα εντάξει. Υπάρχει όμως το εξής πρόβλημα: κατά την αλλαγή της γραμμής δε βγάζει την εκτροπή από τη γραμμή που μόλις ενεργοποίησες... με αποτέλεσμα όλα τα εισερχόμενα τελικά να προωθούνται στο κλειστό νούμερο (fail του Android αυτό, προφανώς).

 

Η λύση είναι απλή: πάμε κανονικά στο SIM Utilities, αλλάζουμε τη γραμμή μας από την κάρτα SIM, και μετά την αλλαγή μπαίνουμε στις ρυθμίσεις του τηλεφώνου, κατηγορία ρυθμίσεων κλήσεων, και από εκεί εκτροπές, και απενεργοποιούμε την εκτροπή όλων των κλήσεων που έχει μείνει ενεργός.

 

Μετά δουλεύουν όλα ρολόι.

 

HTH

Μπορείτε να προσθέσετε μόνο μια εικόνα μέγιστων διαστάσεων 420 x 150 pixels και μέγιστου μεγέθους 16,3Kb
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα πακέτο σύνδεσης Cosmote και έπειτα να το κάνω μαζί με το What's up που έχω σε μία sim (με το 2in1). Αν δεν κάνω λάθος, μπορώ να βάλω το What's up να μου κάνει εκτροπή στην σύδεση, και την σύνδεση στο What's up.

 

H ερώτηση μου είναι, οι φίλοι μου που έχουν What's up, και με καλούν στο What's up μου δωρεάν, θα συνεχίζουν να με καλούν δωρεάν, αν τους γίνει εκτροπή στο καινούριο μου νούμερο? Η μήπως θα ισχύουν χρεώσεις από τον τιμοκατάλογο?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα πακέτο σύνδεσης Cosmote και έπειτα να το κάνω μαζί με το What's up που έχω σε μία sim (με το 2in1). Αν δεν κάνω λάθος, μπορώ να βάλω το What's up να μου κάνει εκτροπή στην σύδεση, και την σύνδεση στο What's up.

 

H ερώτηση μου είναι, οι φίλοι μου που έχουν What's up, και με καλούν στο What's up μου δωρεάν, θα συνεχίζουν να με καλούν δωρεάν, αν τους γίνει εκτροπή στο καινούριο μου νούμερο? Η μήπως θα ισχύουν χρεώσεις από τον τιμοκατάλογο?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

δεν θα χρεωνεται κανεις.Ουτε οι φιλοι σου αφου θα περνουν σε whats up ουτε εσυ αφου η εκτροπη στα νουμερα της καρτας 2 in 1 δεν χρεωνεται

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...