Jump to content

[Επίσημο] Qtek 9000 (Imate Jasjar / Vodafone v1640 / Universal)


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω τη ROM που είχε όπως το πήρα από το Saturn. Αυτή της Vodafone. Η τηλεφωνική σύνδεση είναι cosmote. Το ‘πρόβλημα’ που είχα με τα mms δεν το έχω τώρα. Μετά το soft reset κατεβαίνουν κανονικά !

 

Όταν λέω πως αλλάζει το δίκτυο εννοώ ότι στο: Έναρξη/ Ρυθμίσεις / Συνδέσεις (tab) / Συνδέσεις / Για προχωρημένους (tab) / Επιλέξτε δίκτυα, κάποιες φορές μετά από το soft reset βρίσκω διαφορετικό δίκτυο επιλεγμένο από αυτό που είχα διαλέξει πριν την επανεκκίνηση και συγκεκριμένα αυτό που έφτιαξα για τα mms.

 

Είναι πρώτη φορά που έχω pocket pc μαζί με κινητό και ομολογώ πως τα δικτυακά του με έχουν μπερδέψει λιγάκι ! Για παράδειγμα ενώ δουλεύει μια χαρά το modem μέσω bt δεν τα καταφέρνω μέσω usb :)

 

Ευχαριστώ για τη κατανόηση και τη βοήθεια !

y4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Guest lagoudakis
καλο ειναι να μην τα πειραζεις τα δικτυα αν δεν εισαι σιγουρος γιατι ειναι ευκολο να γινουν μανταρα ολα:( αλλωστε δεν εχεις καποιο λογο να πας εκει αφου παιρνει αυτοματα τις ρυθμισεις για mms-gprs αν εχεις voda,εκει πρεπει να πας αν εχεις αλλο παροχο,πχ cosmote-wind ;) εσενα στις πηρε αυτοματα; γιατι εχεις κοσμοτε
Link to comment
Share on other sites

Όχι οι ρυθμίσεις για cosmote δεν κατέβηκαν αυτόματα.. Έφτιαξα μόνος μου ένα για το gprs και ένα για τα mms. Χρειάζεται να μπαίνω και να αλλάζω ανάλογα με το αν θέλω να συνδεθώ με wifi ή gprs. Τα mms δουλεύουν ότι και αν έχω διαλέξει εκεί από τη στιγμή που στις ρυθμίσεις για τα mms διαλέγεις και πιο δίκτυο θέλεις να χρησιμοποιούν.
y4
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Χρειάζεται να μπαίνω και να αλλάζω ανάλογα με το αν θέλω να συνδεθώ με wifi ή gprs.

 

Χρησιμοποίησε το No Data για αυτή τη δουλειά.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

να επανελθω στο θεμα με το i-tech bt,μετα απο 5 μερες χρησης εχω να πω και εγω οτι ειναι απλα φανταστικο απο καθε αποψη,μακραν οτι καλυτερο εχω δοκιμασει στο 9000:happy:
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ο tasosvel μου πέρασε άλλη ROM, Windows 6.1 και διάφορα άλλα και το εργαλείο... πετάει! Τώρα μένει αύριο να πάρω τηλ στη Vodafone για να ρυθμίσω mms, ρυθμίσεις για internet κλπ.... (του έβαλα vodafone cu και ενεργοποίησα την υπηρεσία που με 1 ευρώ σου δίνει 30 MB internet, 1000 λεπτά και sms κλπ).
Link to comment
Share on other sites

μολις μου εδωσε ενα φιλος να του σεταρω το 9000(μαμα το ειχε σε κουτι).

Δεν υπαρχει μεγαλυτερη απολαυση απο το να ασχολησαι με αυτα τα θαυματα τις τεχνολογιας :)

Καλο το Νοκια 6210 αλλα σαν το 9000 δεν βαζω τιποτα!! και οχι τπτ αλλο αλλα απο δικη μου αμέλεια το κινητο δεν εχει 128Μβ ραμ!!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
και οχι τπτ αλλο αλλα απο δικη μου αμέλεια το κινητο δεν εχει 128Μβ ραμ!!

 

Όταν λες... από δική σου αμέλεια; :confused:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το 128ΜΒ τελικά παίζει? Διότι αν συμβεί αυτό τα πράγματα αλλάζουν άρδην....
Nokia 9000, Palm Visor Pro, Palm Tungsten T, Qtec 9000, OMNIA SGH-i900, Acer neoTouch S200 (ACER F1) [έσκασε η οθόνη του], OMNIA II, Note 1, Note 3, Nexus 6, Note 5 (SM-N920CD)
Link to comment
Share on other sites

θα ειμαι o beta tester σας...δεν θα χρειαστει να παει εξωτερικο ;) ο "τεχνικος" υπαρχει απλα δεν του το εχω δωσει ακομα.

ελπιζω μεσα στη βδομαδα να τα καταφερω...

απλα εγω εχω ενα 9000 με σπασμενη οθονη που απο αυτο θα παρει τη 64 για να τη προσθεσει στο νεο μου 9000 :)

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
θα ειμαι o beta tester σας...δεν θα χρειαστει να παει εξωτερικο ;) ο "τεχνικος" υπαρχει απλα δεν του το εχω δωσει ακομα.

ελπιζω μεσα στη βδομαδα να τα καταφερω...

απλα εγω εχω ενα 9000 με σπασμενη οθονη που απο αυτο θα παρει τη 64 για να τη προσθεσει στο νεο μου 9000 :)

 

Εάν θυμάμαι σωστά από ένα pdf που είχα δει παλαιότερα για την πλακέτα της συγκεκριμένης συσκευής... η συσκευή έχει 2 chip των 32 MB για τη RAM. Το λέω όμως με κάθε επιφύλαξη. Έστω όμως και έτσι να μην είναι... εάν έχει ένα chip με 64ΜΒ, που θα μπει το δεύτερο; :confused:

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εάν θυμάμαι σωστά από ένα pdf που είχα δει παλαιότερα για την πλακέτα της συγκεκριμένης συσκευής... η συσκευή έχει 2 chip των 32 MB για τη RAM. Το λέω όμως με κάθε επιφύλαξη. Έστω όμως και έτσι να μην είναι... εάν έχει ένα chip με 64ΜΒ, που θα μπει το δεύτερο; :confused:

 

Επειδή η συσκευή είναι μοναδική, για όποιον έχει αποδεχθεί τον όγκο του και το βάρος του (προσωρινά λειτουργώ και με ένα ΟΜΝΙΑ.... καλό δεν λέω...), άλλωστε οι παλαιότεροι έχουν τα γνωστά κολλήματα… η εξέλιξη δείχνει να είναι ιδιαίτερα δελεαστική… (φανταστείτε και τον συνδυασμό 256 *** 512**** σας κούφανα ε!!!)…

Nokia 9000, Palm Visor Pro, Palm Tungsten T, Qtec 9000, OMNIA SGH-i900, Acer neoTouch S200 (ACER F1) [έσκασε η οθόνη του], OMNIA II, Note 1, Note 3, Nexus 6, Note 5 (SM-N920CD)
Link to comment
Share on other sites

εγω στο xda ειχα διαβασει οτι εχει ενα των 64mb και εχει και 2ο slot. ο μαστορας ετσι μου ειπε.

θα δειξει...

Παντως το εχω 1 μηνα στη τσαντα και σημερα μου φανηκε "καπως" βαρυ σε σχεση με το νοκια,αλλα εαν εχει 128Mb θα ειναι τελειο..

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Μακάρι να είναι έτσι αλλά τελικά φαίνεται να ισχύει το 2x32 MB.

 

Πληροφορίες εδώ: http://wiki.xda-developers.com/index.php?pagename=Universal_128MBRAM

 

Αλλά και εδώ: http://rapidshare.com/files/47903546/HTC_-_UNIVERSAL_SERVICE_MANUAL.rar

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
παιδια μια και μιλαμε για το θεμα της μνημης,ετυχε να δω απο ενα γνωστο που το ειχε παει στα 128 (το ειχε στειλει εξωτερικο)και η αποδοση της συσκευης ηταν σημαντικα πιο καλη και γενικα πηγαινε πιο γρηγορα το μηχανακι,το μονο που μου ειπε ηταν οτι παρατηρησε μια αυξηση της καταναλωσης της μπαταριας,περιπου ενα 10-15%,βασιλη (lepes)αν εχεις τιποτα νεα απο το πειραμα που θα κανεις θα μας ενημερωσεις φυσικα ε;:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι έτσι αλλά τελικά φαίνεται να ισχύει το 2x32 MB.

 

Πληροφορίες εδώ: http://wiki.xda-developers.com/index.php?pagename=Universal_128MBRAM

 

Αλλά και εδώ: http://rapidshare.com/files/47903546/HTC_-_UNIVERSAL_SERVICE_MANUAL.rar

 

ενδιαφερον! θα κοιταξω το ανοιχτο που εχω σπιτι να δω πως ειναι .αμα ειναι ετσι τα πραγματα δυστηχως δεν εχω 128 :(

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
αμα ειναι ετσι τα πραγματα δυστηχως δεν εχω 128 :(

 

Mάλλον εάν είναι έτσι τα πράγματα, δεν έχεις 64ΜΒ και μάλιστα χρειάζεσαι δύο από αυτές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

την καλησπερα μου,παιδια θα ηθελα να σας ρωτησω οσοι απο εσας πηρατε το i-tech bt που λεγαμε ποσες μερες σας κραταει αναμονη και με τι χρηση;ευχαριστω:)
Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
σημερα εκλεισα 10 μερες!!!και τωρα φτανει στο τελος του,η χρηση που του κανω ειναι 12 ωρες την ημερα σε συνδεση με την συσκευη και ομιλια περιπου 5-8'ημερησιως,νομιζω οτι ειναι παρα πολυ καλος χρονος και ειναι η πρωτη φορτιση,αμα κανει 4-5 φορτισεις ισως παει και καλυτερα;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...