Jump to content

[Επίσημο] Qtek 9000 (Imate Jasjar / Vodafone v1640 / Universal)


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Guest lagoudakis
μπορεις να το κανεις αυτο που θελεις αν πας HKEY_LOCAL MACHINE-SOFTWARE\Microsoft\Today\Items\"Messaging" και αλλαξεις το DLL Value Data σε tmailutl.dll κανε ενα soft reset και θα εχεις την επιλογη να βλεπεις τα μηνυματα στην today σου;)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μπορεις να το κανεις αυτο που θελεις αν πας HKEY_LOCAL MACHINE-SOFTWARE\Microsoft\Today\Items\"Messaging" και αλλαξεις το DLL Value Data σε tmailutl.dll κανε ενα soft reset και θα εχεις την επιλογη να βλεπεις τα μηνυματα στην today σου;)

 

Την registry πως την αλλαζουμε ?

Υπαρχει καποιο προγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι οτι πας να κανεις το φλασαρισμα η μπαταρια σου να ειναι πανω απο 50%,επισης μην εχεις μεσα σιμ και καρτα μνημης,βαλε την συσκευη σε bootloader(on-off -το πληκτρο που ειναι μπροστα με το λαμπακι-reset αφηνεις πρωτα τα πληκτρα και αμεσως βγαζεις την γραφιδα)θα δεις να ειναι μαυρη η οθονη και στο κατω μερος θα γραφει usb,συνδεση με το καλωδιο και τρεχεις το αρχειο με την ρομ,στο τελος κανεις hard reset θα βλεπεις και τις οδηγιες στην οθονη,καλη επιτυχια και οτι αλλο θελεις ρωτας φυσικα,για ελληνικα στο hardware πληκτρολογιο http://ae.inc.ru/aekmap.php και μετα περνας στο προγραμμα τα 2 αρχεια για ελληνικα και sms με 160 χαρακτηρες,για το πληκτρολογιο τις οθονης περνα το resco keyboard

 

Κατι δεν κανω καλα :cry:

Πριν ξεκινησω να μπω σε bootloader mode κανω unchek το : allow usb connections.

Αλλα μολις παω να μπω σε bootloader δεν μου βλεπει συνδεση usb (unknown device) και στο τηλεφωνο δεν λεει επανω στην οθονη usb αλλα serial, πραγμα που σημαινει οτι κατι δεν κανω καλα. (Εχω βγαλει sim και sd card)

Επισης να ρωτησω : στο xda developers στον οδηγο λεει οτι το φλασαρισμα πρεπει να γινει με το UniversalRUU.Ετσι ειναι? η' επειδη η rom ειναι .exe αρχειο μπορω απλα να το τρεξω ?

Βρε παιδια μηπως τελικα αυτος ο οδηγος "http://wiki.xda-developers.com/index.php?pagename=Uni_ROM_Upgrade" ειναι παλιος ?

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Κατι δεν κανω καλα :cry:

Πριν ξεκινησω να μπω σε bootloader mode κανω unchek το : allow usb connections.

Αλλα μολις παω να μπω σε bootloader δεν μου βλεπει συνδεση usb (unknown device) και στο τηλεφωνο δεν λεει επανω στην οθονη usb αλλα serial, πραγμα που σημαινει οτι κατι δεν κανω καλα. (Εχω βγαλει sim και sd card)

Επισης να ρωτησω : στο xda developers στον οδηγο λεει οτι το φλασαρισμα πρεπει να γινει με το UniversalRUU.Ετσι ειναι? η' επειδη η rom ειναι .exe αρχειο μπορω απλα να το τρεξω ?

Βρε παιδια μηπως τελικα αυτος ο οδηγος "http://wiki.xda-developers.com/index.php?pagename=Uni_ROM_Upgrade" ειναι παλιος ?

μια χαρα τα κανεις,οπως σου λεει serial ειναι μαυρη η οθονη και το γραφει με πολυ μικρα γραμματα ε;δεν χρειαζεται να κανεις unchek τιποτα,ειπαμε bootloader το συνδεεις στο καλωδιο και τρεχεις το αρχειο
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα τα κανεις,οπως σου λεει serial ειναι μαυρη η οθονη και το γραφει με πολυ μικρα γραμματα ε;δεν χρειαζεται να κανεις unchek τιποτα,ειπαμε bootloader το συνδεεις στο καλωδιο και τρεχεις το αρχειο

 

lagoudakis εχεις pm

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν εχει καποιος υποψην του καποιο qtek9000 να πωλειται ας μου στειλει ενα μυνημα, γιατι δεν βρισκω πουθενα.Thanks
ΠΑΟΚ παντου!!!!
Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγαλο ευχαριστω παιδια για την βοηθεια σας......ΟΛΑ ΚΟΜΠΛΕ !!! (8.5 special build) :happy:

Γιαννη να σαι καλα φιλε για την πολυτιμη βοηθεια.

Το καλωδιο εφταιγε τελικα και δεν εβλεπε usb.Ευτυχως που ειχα δευτερο και το δοκιμασα γιατι αλλιως δεν θα πηγαινε το μυαλλο μου με τιποτα !

Απιστευτα πραγματα ομως :mad: το ιδιο usb καλωδιο εκανε συγχρονισμο μια χαρα, αλλα σε bootloader δεν δουλευε :mad: Απιστευτο !!! Τι να πω : Μια εμπειρια ακομη λοιπον...

Αξιζε τον κοπο ομως...καινουργιο τηλεφωνο !!! :shifty:

Πολυ πιο γρηγορο, οσο και να το "παλεψα" ουτε ενα κολλημα (οκ μεχρι στιγμης τουλαχιστον)

Ιωαννα : η 8.5 που εριξα εγω εχει επιλογη των μηνυματων στην today.Δεν εχουμε την ιδια?

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
μπραβο ρε παυλο!!!πηγε 4 η ωρα φιλε για να το τελειωσεις ε;σορρυ ρε φιλε που δεν αντεξα μεχρι εκεινη την ωρα αλλα εκλειναν τα ματια μου:(για ολα υπαρχη λυση,τελος καλο ολα καλα,καλη αρχη με τις ρομ μια και πηρες το βαπτισμα του πυρος:D
Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγαλο ευχαριστω παιδια για την βοηθεια σας......ΟΛΑ ΚΟΜΠΛΕ !!! (8.5 special build) :happy:

Γιαννη να σαι καλα φιλε για την πολυτιμη βοηθεια.

Το καλωδιο εφταιγε τελικα και δεν εβλεπε usb.Ευτυχως που ειχα δευτερο και το δοκιμασα γιατι αλλιως δεν θα πηγαινε το μυαλλο μου με τιποτα !

Απιστευτα πραγματα ομως :mad: το ιδιο usb καλωδιο εκανε συγχρονισμο μια χαρα, αλλα σε bootloader δεν δουλευε :mad: Απιστευτο !!! Τι να πω : Μια εμπειρια ακομη λοιπον...

Αξιζε τον κοπο ομως...καινουργιο τηλεφωνο !!! :shifty:

Πολυ πιο γρηγορο, οσο και να το "παλεψα" ουτε ενα κολλημα (οκ μεχρι στιγμης τουλαχιστον)

Ιωαννα : η 8.5 που εριξα εγω εχει επιλογη των μηνυματων στην today.Δεν εχουμε την ιδια?

την ιδια εχουμε,επιλογη μηνυματων εχει μονο αν εχεις στην οθονη την επιλογη irtoday εγω την εχω βγαλει απο τις ρυθμισεις,προτιμω την κλασσικη γιατι ειναι πιο γρηγορη,απλα για να βλεπεις την επιλογη μηνυματων πρεπει να κανεις αυτο που λεει ο γιαννης με την registry
Link to comment
Share on other sites

Εγω σημερα που τρακαρα με το μηχανακι (οδηγαρες με τα αμαξια....) ειχα στο τσαντακι μεσης μου μεσα με ανοιχτη την οθονη δυστυχως, το xda μαζι με το 6680 οποιο μαλλον απο την προσκρουση πιεσε την οθονη του xda και ΕΣΠΑΣΕ!!

 

Κανω τωρα μερικες μερες υπομονη μεχρι να ερθει ο μισθος και να παρω μια απο ebay με 100€ που εχει αν δεν βρω φτηνοτερη....

 

Την εχω λυσει ηδη την σπασμενη και περιμενει πλεον στο συρταρι η συσκευη μεχρι να ερθει η νεα....

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Εγω σημερα που τρακαρα με το μηχανακι (οδηγαρες με τα αμαξια....) ειχα στο τσαντακι μεσης μου μεσα με ανοιχτη την οθονη δυστυχως, το xda μαζι με το 6680 οποιο μαλλον απο την προσκρουση πιεσε την οθονη του xda και ΕΣΠΑΣΕ!!

 

Κανω τωρα μερικες μερες υπομονη μεχρι να ερθει ο μισθος και να παρω μια απο ebay με 100€ που εχει αν δεν βρω φτηνοτερη....

 

Την εχω λυσει ηδη την σπασμενη και περιμενει πλεον στο συρταρι η συσκευη μεχρι να ερθει η νεα....

Αρκει που εισαι καλα λεωνιδα,αυτο ειναι το βασικο,ολα τα αλλα θα γινουν;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχει τύχει σε κάποιον με V1640 να χάνει κλήσεις?Και πριν που είχα τα γνήσια wm5,αλλά και τώρα που έβαλα την tomal 8.5 με καλούν και είτε λαμβάνω την κλήση ως αναπάντητη,είτε καθόλου.Εχω καρτοκινητό wind και το σήμα είναι full.Για παράδειγμα τώρα καλώ από άλλο κινητό και βλέπω πως με το πρώτο χτύπημα ανοίγει η οθόνη,αλλά πουθενά η κλήση ακόμη και μετά από 10 χτυπήματα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχει τύχει σε κάποιον με V1640 να χάνει κλήσεις?Και πριν που είχα τα γνήσια wm5,αλλά και τώρα που έβαλα την tomal 8.5 με καλούν και είτε λαμβάνω την κλήση ως αναπάντητη,είτε καθόλου.Εχω καρτοκινητό wind και το σήμα είναι full.Για παράδειγμα τώρα καλώ από άλλο κινητό και βλέπω πως με το πρώτο χτύπημα ανοίγει η οθόνη,αλλά πουθενά η κλήση ακόμη και μετά από 10 χτυπήματα.

 

Δοκίμασε να βάλεις τα ringtone που έχει η συσκευή και θα δεις ότι χτυπάει κανονικά. Και σε μένα το έκανε αυτό με την original rom αλλά και με tomal (αν ήταν "παραφορτωμένο"). Τα mp3 ringtone που είχα ( περίπου 300 με 500 kb το καθένα)

του κάθονταν βαριά και ιδίως όταν τα είχα στην SD κάρτα.

Dub be good to me!
Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω κολλήσει στο εξής: Δε βρίσκω πώς κάνω video call! (του έχω περάσει Windows Mobile 6.1)
Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχω κολλήσει στο εξής: Δε βρίσκω πώς κάνω video call! (του έχω περάσει Windows Mobile 6.1)

 

Δεν έχει βιντεοκλήσεις στις 6.1 rom για το κινητό μας, τουλάχιστον μέχρι τώρα που μιλάμε. Μόνο στα windows mobile 5.0 (original rom).

Dub be good to me!
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις τα ringtone που έχει η συσκευή και θα δεις ότι χτυπάει κανονικά. Και σε μένα το έκανε αυτό με την original rom αλλά και με tomal (αν ήταν "παραφορτωμένο"). Τα mp3 ringtone που είχα ( περίπου 300 με 500 kb το καθένα)

του κάθονταν βαριά και ιδίως όταν τα είχα στην SD κάρτα.

Φίλε έχεις δίκιο.Ο ήχος κλήσης που χρησιμοποιούσα ήταν ένα mp3 2mb, από την sd κάρτα.Με τους ήχους από το φάκελο των windows,όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω ερωτησουλες σχετικα με την 8.5 του Tomal που μολις εριξα :)

 

1) εριξα το Resco.Keyboard.PRO.v5.11.Full και το AekMap v1.3 και τα 2 layouts (που βρηκα απο το AekMap v1.2.1. Ξεμαρκαρισα το unicode when necessary αλλα οταν στελνω μηνυμα ο παραληπτης βλεπει μονο ?????????. Το δοκιμασα και απο το software πληκτρολογιο αλλα και απο το hardware keyboard. Αν ομως το "unicode when necessary" ειναι μαρκαρισμενο τοτε ο παραληπτης βλεπει Ελληνικους χαρακτηρες αλλα μονο 70 μπορω να στειλω. Τι κανω λαθος ?

 

2) Μπορω να κανω add shortcuts καποιες εφαρμογες στην today του Tomal ? και πως ?

 

3) Στο weather του Tomal βλεπω τον καιρο μονο της συγκεκριμενης στιγμης που συνδεθηκα.Πως μπορω να το ρυθμισω να βλεπω και 2-3 μερες αργοτερα ?

 

4) sorry αλλα δεν θυμαμαι, που ριχνουν τους ηχους για sms ?

 

5)Αν αποφασισω να μην βαλω την today του Tomal (rlToday), ποια μου προτεινετε (πιο ελαφρια), και πιο προγραμμα καιρου ?

 

Αυτα τα λιγα για αρχη ... :X

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
Λοιπον εχω ερωτησουλες σχετικα με την 8.5 του Tomal που μολις εριξα :)

 

1) εριξα το Resco.Keyboard.PRO.v5.11.Full και το AekMap v1.3 και τα 2 layouts (που βρηκα απο το AekMap v1.2.1. Ξεμαρκαρισα το unicode when necessary αλλα οταν στελνω μηνυμα ο παραληπτης βλεπει μονο ?????????. Το δοκιμασα και απο το software πληκτρολογιο αλλα και απο το hardware keyboard. Αν ομως το "unicode when necessary" ειναι μαρκαρισμενο τοτε ο παραληπτης βλεπει Ελληνικους χαρακτηρες αλλα μονο 70 μπορω να στειλω. Τι κανω λαθος ?

 

2) Μπορω να κανω add shortcuts καποιες εφαρμογες στην today του Tomal ? και πως ?

 

3) Στο weather του Tomal βλεπω τον καιρο μονο της συγκεκριμενης στιγμης που συνδεθηκα.Πως μπορω να το ρυθμισω να βλεπω και 2-3 μερες αργοτερα ?

 

4) sorry αλλα δεν θυμαμαι, που ριχνουν τους ηχους για sms ?

 

5)Αν αποφασισω να μην βαλω την today του Tomal (rlToday), ποια μου προτεινετε (πιο ελαφρια), και πιο προγραμμα καιρου ?

 

Αυτα τα λιγα για αρχη ... :X

Ευχαριστω

1.πρεπει να ειναι μαρκαρισμενο,εβαλες τα 2 αρχεια greek-greek sms 160;για το resco keyboard πρεπει να ριξεις μεσα στο προγραμμα στις γλωσσες ενα αρχειο,θα το βρεις αν διαβασεις εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=183366 λεει καπου για το resco ειναι ιδια η διαδικασια

2.οχι

3.δεν πρεπει να μπορεις να το κανεις απο οσο θυμαμε

4.χυμα μεσα στον φακελο windows

5.καμμια,βγαλε το rlToday απο τις ρυθμισεις-today και τσεκαρε οτι θελεις να βλεπεις,βαλε το http://www.spbsoftwarehouse.com/products/weather/ ειναι πολυ καλο,ξερεις που θα το βρεις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...