Jump to content

[S6 Series] Φωτογραφίες & βίντεο


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω ένα s6 με αισθητήρα samsung και η γυναίκα μου ένα ίδιο με αισθητήρα sony Εχω κάνει άπειρες δοκιμές και δεν μπορώ να δω διαφορά στις φωτό, ίσως με τον samsung να είναι και πιο ωραία τα χρώματα σε μερικές. Ποιά η γνώμη σας ?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 239
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω ένα s6 με αισθητήρα samsung και η γυναίκα μου ένα ίδιο με αισθητήρα sony Εχω κάνει άπειρες δοκιμές και δεν μπορώ να δω διαφορά στις φωτό, ίσως με τον samsung να είναι και πιο ωραία τα χρώματα σε μερικές. Ποιά η γνώμη σας ?

 

Της sony o σενσορας ειναι ανωτερος...απλα η Samsung τον εχει "κοψει" για να μην εχει διαφορες απο τον δικο της.

Link to comment
Share on other sites

μερικές φωτό. sony αισθητήρας αυτόματο. point-shoot (κάντε δεξί κλικ προβολή εικόνας)

 

http://i61.tinypic.com/jrxylk.jpg

http://i62.tinypic.com/2i9q9up.jpg

http://i59.tinypic.com/16bbr7o.jpg

http://i62.tinypic.com/2lcuu6c.jpg

http://i60.tinypic.com/w7iu4m.jpg

http://i61.tinypic.com/acy63l.jpg

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
καλησπερα σημερα μου ηρθε το κινητο και περασα την 5.1.1 και το εψαξα παρα πολυ!

αλλα δυστυχως διαβασα οτι τωρα δεν μπορω να δω ποιον σενσορα εχω!αυτο ειναι το ενα θεμα μου!μηπως γνωριζετε πως μπορω γιατι τον βαζω αλλα δεν μου βγαζει την επιλγοη isp ver!

 

Και στην 5.1.1 μπορείς να δεις ποιον σένσορα φοράει η συσκευή σου...

 

Γράφεις κανονικά στον dialer το γνωστό *#34971539# και στην εικόνα που εμφανίζεται πατάς στην πρώτη επιλογή PHONE/CAM FW VER CHECK.

 

Αν το Cam FW ver check της Rear Camera ξεκινά με

  • A16LSI τότε έχεις Sony sensor
  • A16LLI τότε έχεις Icocell sensor

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ το ειδα isocell εχω τελικα!οσο για το βιντεακι που μου ζητησατε δυστυχως δν μπορω να το ανεβασω αλλα δεν με πειραζει γιατι μου ειπαν δεν ειναι προβλημα και αλλα ατομα το εχουν και το εστειλα και για τσεκαρισμα και δεν βρηκαν κατι!
Link to comment
Share on other sites

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Και στην 5.1.1 μπορείς να δεις ποιον σένσορα φοράει η συσκευή σου...

 

Γράφεις κανονικά στον dialer το γνωστό *#34971539# και στην εικόνα που εμφανίζεται πατάς στην πρώτη επιλογή PHONE/CAM FW VER CHECK.

 

Αν το Cam FW ver check της Rear Camera ξεκινά με

  • A16LSI τότε έχεις Sony sensor
  • A16LLI τότε έχεις Icocell sensor

Μια ερώτηση.

Ισχύουν 2 εκδόσεις και για την μπροστά? Η μόνο για την πίσω είναι?

 

Επίσης η επιλογή

"Phone to cam FW Write"

τι σημαίνει? Αναβαθμίζει την κάμερα?

Βασικά εγώ το πάτησα και λέει F/W update faild.

 

Εμένα βγάζει αυτά και φαίνεται ότι υπάρχει διαθέσιμο firmware για την rear καμερα αλλά δεν αναβαθμιζεται. Ισως και να ειναι ηδη αναβαθμισμενο και να κανω λαθος διοτι το load f/w version με το phone f/w version ειναι το ιδιο.

 

Έχει δοκιμάσει κανείς άλλος?

Επίσης στο info του AIDA 64 γράφει στο Video Stabilization "Not Supported " και αυτο το ειδα και σε αλλα s6/edge.

Γιατί?

Edited by cocous
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια μια ερωτηση.

Δοκιμασα να τραβηξω βιντεο με 30 fps και 1080 εχοντας ενεργοποιημενη την σταθεροποιηση βιντεο αλλα παρατηρησα οταν ειδα το βιντεο καλυτερα οτι στα γυρισματα που κανω στο τηλ αριστερα δεξια κανει μικρα κοψιματακια.

Γιατι αυτο? Βασικα το μερος ητανε μεσα στην φυση ολο δεντρα κτλ. Εντωμεταξυ στο youtube ειδα τεστ στην καμερα και ειναι οπως και στο δικο μου.

Το θεμα ειναι αν αυτο μπορουμε να το εξαλειψουμε. Εννοειται οτι αυτα ειναι ορατα στις γρηγορες ενναλαγες της καμερας.

Απλα ρωταω να που πει καποιος τι ρυθμισεις χρειαζεται για να τραβηξει αψογα.

Ας πουμε την σταθεροποιηση την θελει η οχι?

Edited by cocous
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω το κινητό για να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι διάβασα στα αντίστοιχα νήματα ότι εφόσον έχει οπτικό σταθεροποιητή από μόνο του, δεν χρειάζεται να ενεργοποιήσεις και την επιλογή από τις ρυθμίσεις. Χωρίς την επιλογή τικαρισμένη έχεις καλύτερα αποτελέσματα. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω το κινητό για να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι διάβασα στα αντίστοιχα νήματα ότι εφόσον έχει οπτικό σταθεροποιητή από μόνο του, δεν χρειάζεται να ενεργοποιήσεις και την επιλογή από τις ρυθμίσεις. Χωρίς την επιλογή τικαρισμένη έχεις καλύτερα αποτελέσματα. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια.

 

Αν οντως εχει απο μονο του τοτε αν δεις παραπανω στο AIDA 64 λεει στο video stabilization (NOT SUPPORTED).

Και σε ολα τα s6 ετσι λεει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η ψηφοφορία για την ανάδειξη της καλύτερης φωτογραφίας του καλοκαιριού μόλις άρχισε... Περιμένουμε τις ψήφους σας...

 

myphone.gr: Διαγωνισμός φωτογραφίας «Καλοκαίρι 2015» - Η ψηφοφορία!

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
παιδια εχω το εξης προβλημα. οταν παω να αναιβασω φωτογραφια που τραβηξα απο το κινητο στο facebook. χαλαει παρα πολυ η ποιοτητα της φωτογραγιας. ακομα κ στο google photos χαλαει. μονο σε εμενα συμβαινει?
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το εξης προβλημα. οταν παω να αναιβασω φωτογραφια που τραβηξα απο το κινητο στο facebook. χαλαει παρα πολυ η ποιοτητα της φωτογραγιας. ακομα κ στο google photos χαλαει. μονο σε εμενα συμβαινει?

 

Το ίδιο παρατήρησα κι εγώ στο note 4 μου. Όταν μπαίνω όμως από τον υπολογιστή η φωτογραφία φαίνεται κανονικότατα !!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο παρατήρησα κι εγώ στο note 4 μου. Όταν μπαίνω όμως από τον υπολογιστή η φωτογραφία φαίνεται κανονικότατα !!

 

εμενα απο υπολογιστη φαινεται ακομα πιο χαλια

Link to comment
Share on other sites

εχτές πήγα εκδρομούλα καστοριά, και έβγαλα μερικές φωτό με το galaxy s6 edge+ (αυτόματο)

https://onedrive.live.com/redir?resid=343DA7E71CBC8524!1357&authkey=!AASyA6Ol79W7Sc0&ithint=folder%2cjpg

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

εχτές πήγα εκδρομούλα καστοριά, και έβγαλα μερικές φωτό με το galaxy s6 edge+ (αυτόματο)

https://onedrive.live.com/redir?resid=343DA7E71CBC8524!1357&authkey=!AASyA6Ol79W7Sc0&ithint=folder%2cjpg

Πολυ ωραιες!!

 

Η βραδυνη χερατη;

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω το εξης προβλημα. οταν παω να αναιβασω φωτογραφια που τραβηξα απο το κινητο στο facebook. χαλαει παρα πολυ η ποιοτητα της φωτογραγιας. ακομα κ στο google photos χαλαει. μονο σε εμενα συμβαινει?

 

Είναι απόλυτα λογικό αφού και οι δύο υπηρεσίες για εξοικονόμηση χώρου συμπιέζουν την εικόνα και πέφτει η ποιότητα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα.

Έχω παρατηρήσει ότι στις φωτο της Συλλογής η επιλογή Επεξεργ. > Αυτ. ρυθμ. δεν κάνει σχεδόν τίποτα!

Στο προηγούμενό μου κινητό (Nokia Lumia 925), η αντίστοιχη επιλογή διόρθωνε τέλεια τη φωτογραφία!

Ήταν κάτι σαν το Auto Levels στο Photoshop, δηλ. αύξανε τη φωτεινότητα στα σκοτεινά σημεία της φωτο, σκοτείνιαζε τα πολύ φωτεινά, διόρθωνε το contrast, τα χρώματα, κλπ. Και όλα αυτά με μια κίνηση (πατώντας το κουμπί με το μαγικό ραβδάκι)...

 

Μπορούμε να κάνουμε κάτι για γρήγορη κ εύκολη διόρθωση της φωτογραφίας (αφού την έχουμε τραβήξει φυσικά) στη Συλλογή;

Χρειάζεται να κατεβάσουμε ξεχωριστή εφαρμογή γι' αυτό το λόγο (και ποια);

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Έχω παρατηρήσει ότι στις φωτο της Συλλογής η επιλογή Επεξεργ. > Αυτ. ρυθμ. δεν κάνει σχεδόν τίποτα!

Στο προηγούμενό μου κινητό (Nokia Lumia 925), η αντίστοιχη επιλογή διόρθωνε τέλεια τη φωτογραφία!

Ήταν κάτι σαν το Auto Levels στο Photoshop, δηλ. αύξανε τη φωτεινότητα στα σκοτεινά σημεία της φωτο, σκοτείνιαζε τα πολύ φωτεινά, διόρθωνε το contrast, τα χρώματα, κλπ. Και όλα αυτά με μια κίνηση (πατώντας το κουμπί με το μαγικό ραβδάκι)...

 

Μπορούμε να κάνουμε κάτι για γρήγορη κ εύκολη διόρθωση της φωτογραφίας (αφού την έχουμε τραβήξει φυσικά) στη Συλλογή;

Χρειάζεται να κατεβάσουμε ξεχωριστή εφαρμογή γι' αυτό το λόγο (και ποια);

δεν υπάρχει κάποια εύκολη εφαρμογή (και στο iphone υπάρχει εύκολη επιλογή διόρθωσης). Αλλά μπορείς γρήγορα να την διορθώσεις με το picsart

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει κάποια εύκολη εφαρμογή (και στο iphone υπάρχει εύκολη επιλογή διόρθωσης). Αλλά μπορείς γρήγορα να την διορθώσεις με το picsart

 

Ευχαριστώ για την απάντηση φίλε.

 

Βρήκα μια πιο απλή εφαρμογή που έχει αυτό που έψαχνα (One-tap auto enhance) για εύκολη και γρήγορη διόρθωση των φωτο.

 

Λέγεται Photo Editor Pro.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδες.. προσπαθουσα να βγαλω μια φωτο με υψηλο iso Και ειδα οτι χειροκινητα με αφηνει μεχρι 800..Υπαρχει τροπος να παρουμε παραπανω ή μονο στο αυτοματο?

Γενικα με αλλες εφαρμογες εχουμε κατι παραπανω σε προσβαση ρυθμισεων ή τα ιδια με την εφαρμογη του κινητου? (πχ με camera FV ειδα οτι δεν δινει παραπανω iso και ο χρονος κλειστρου δε δουλευει και ας βαλεις και 10" )

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Με την fv-5 μπορείς να βάλεις iso μέχρι 1600 αλλά shutter speed μόνο μέχρι 0.5"

 

Πως γινεται? εμενα μεχρι 800 μου δειχνει (εχω πιο παλια εκδοση αν παιζει ρολο 2,01).

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται? εμενα μεχρι 800 μου δειχνει (εχω πιο παλια εκδοση αν παιζει ρολο 2,01).

 

Γιατί μένεις στη 2.0.1?

Κατέβασε την τελευταία, λογικά θα σου δώσει και την επιλογή για iso 1600.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μένεις στη 2.0.1?

Κατέβασε την τελευταία, λογικά θα σου δώσει και την επιλογή για iso 1600.

 

Το πληρωσα και εβαλα την τελευταια εκδοση και οντως εχει πολυ διαφορετικο μενου πιο προσαρμοσμενο...θα δοκιμασω να βγαλω φωτο να δω διαφορες..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S6 Series] Φωτογραφίες & βίντεο

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...