Jump to content

Είστε αριστερόχειρες ή δεξιόχειρες;


mariel19
 Κοινοποίηση

Με ποιο χέρι γράφετε?  

629 members have voted

  1. 1. Με ποιο χέρι γράφετε?

    • ΑΡΙΣΤΕΡΟ
      144
    • ΔΕΞΙ
      452
    • ΚΑΙ ΤΑ 2
      33


Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (26 Νοέ. 2004 , 14:30)

 

Bρε Ισμήνη το ΄παμε, δεν γράφονται σοβαρά αυτά. :alien:

 

 

Μόλις τώρα ο Φίλιππος είπε ότι τα γράφει σοβαρότατα και καίγεται να πάρει απαντήσεις, διάβασε λίγο πιο πάνω. Τι να πω....

...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 483
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μακάρι το παιδί μου να βγει αριστερόχειρας.... ειδικά αν είναι και αγόρι!! θα τον κάνω ποδοσφαιριστή!! (να κονομήσουμε και κανά φράγκο...τι?)

 

Λοιπον πέρα από την πλάκα... οι ιδέες σου φίλιππε για την αριστεροχειρία τελικά δεν συμβαδίζουν (προσωπική μου άποψη... ) και με το ότι φαίνεσαι σε άλλα φόρουμ από τους προχωρημένους και ιδεαλιστές κτλ κτλ...

Εγώ δεν έχω να απολογηθώ για τίποτα...

Ως κοινωνιολόγος - ερευνητής κάνω και εγώ ένα δημοψήφισμα και ζητάω απόψεις... αν ήθελες να μην απαντούσες .. ούτε υποχρεωτικό ήταν ούτε τπτ..

Α... και δεν βράζουμε όλοι στο ίδιο καζάνι... αν κάποιοι σε καταψήφισαν είναι πρόβλημα τους.. αλλά μην γενικεύεις...

Δεν νομίζω ότι είναι τόσο κατακριτέο να ρωτάμε με ποιο χέρι γράφετε..?

Κάποιοι άλλοι ρώτησαν με ποιο χέρι κρατάτε το κινητό.... μήπως και εκεί πρόσθεσες την σφραγιδούλα σου...?

Δεν το περίμενα ... ειλικρινά το παίζεται τελικά προχωρημένοι εσείς οι ομοφυλόφιλοι και εμείς είμαστε τα μπαγιάτικα μυαλά... αλλά..... τελικά άλλο δείχνει η συμπεριφορά σας... και δεν με νοιάζει κιόλας αν θα κλείσει το φόρουμ... τουλάχιστον το θέμα μου δεν αποτελεί ταμπού... πλέον...

Ξέρω γονείς που παρακαλάνε τα παιδιά τους να βγουν αριστερόχειρες.. και δεν έχω ακούσει καμία περίπτωση στη σύγχρονη ελλάδα (δεν μιλάμε για τις γιαγιάδες μας.... ) να απαγόρευσε κανείς στο παιδί του / μαθητή του, κτλ να μην γράφει με το αριστερό γιατί "δεν κάνει"...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mariel19 (26 Νοέ. 2004 , 14:33)

 

Ξέρω γονείς που παρακαλάνε τα παιδιά τους να βγουν αριστερόχειρες.. και δεν έχω ακούσει καμία περίπτωση στη σύγχρονη ελλάδα (δεν μιλάμε για τις γιαγιάδες μας.... ) να απαγόρευσε κανείς στο παιδί του / μαθητή του, κτλ να μην γράφει με το αριστερό γιατί "δεν κάνει"...

 

 

Μην ξεχάς ότι και εσύ για τα εγγόνια σου γιαγιά θα είσαι, και η εποχή όπου ζεις θα είναι για αυτά "η εποχή των γιαγιάδων μας". :!:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος imela (26 Νοέ. 2004 , 14:35)

 

Oι αριστερόχειρες φωνάζουν:

 

ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΩΤΗ!!!

 

Γιώργο τον λένε τον άνθρωπο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eLeKtriK EyE (26 Νοέ. 2004 , 14:38)

 

Γιώργο τον λένε τον άνθρωπο.

 

 

Α, για αυτόν φωνάζουν οι δεξιόχειρες..........

Link to comment
Share on other sites

Δεν το περίμενα ... ειλικρινά το παίζεται τελικά προχωρημένοι εσείς οι ομοφυλόφιλοι και εμείς είμαστε τα μπαγιάτικα μυαλά... αλλά..... τελικά άλλο δείχνει η συμπεριφορά σας...
Εσεις οι αριστερόχειροι όμως γιατί δεν απαντάτε στα ερωτήματα μου; Εσείς οι αριστερόχειροι γιατί αποφευγετε παντα τέτοιες ερωτήσεις;

 

Ξέρω γονείς που παρακαλάνε τα παιδιά τους να βγουν αριστερόχειρες..
Γιατι; Είστε καλύτεροι οι αριστερόχειρες από εμάς τους δεξιόχειρες;

 

DeathAngel είμαι ο μόνος που φέρνει επιχειρήματα σε αυτό το thread, και λες οτι το καταστρέφω; Η Ιμέλα (από πού βγαίνει το Ιμέλα; ) φωνάζει αναρχικά συνθήματα.

 

Ό,τι λέω (εκτός από τον αριστερόχειρα στην Ερμού) είναι αλήθεια.

 

Μάριελ, επειδή είσαι μορφωμένη (φοιτήτρια κοινωνιολογίας) μπορείς να απαντήσεις έστω στα ερωτήματα α., ε. και θ.;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Φίλιππος (26 Νοέ. 2004 , 14:27)

 

Σας παρακαλώ, for the Love of God, απαντήστε στις ερωτήσεις μου.

 

 

τον θεό άστον ήσυχο εκεί που είναι...

φαγώθηκες απαντήστε και απαντήστε...

όχι δεν θα σου κάνουμε τη χάρη! να σκάσεις....

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αν και φαντάζομαι οτι οι περισσότεροι αριστερόχειρες μάλλον το γνωρίζουν... ;) http://aristeroxeiras.gr/
http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

α... και δεν ζήτησε κανείς επιχειρήματα...

μια ερώτηση κάναμε ... και μας το έχεις κάνει μεσανατολικό!!!

πω πω παιδάκι μου...μεγάλος μπελάς είσαι...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Φίλιππος (26 Νοέ. 2004 , 12:42)

 

Εσεις οι αριστερόχειροι όμως γιατί δεν απαντάτε στα ερωτήματα μου; Εσείς οι αριστερόχειροι γιατί αποφευγετε παντα τέτοιες ερωτήσεις;

 

Γιατι; Είστε καλύτεροι οι αριστερόχειρες από εμάς τους δεξιόχειρες;

 

DeathAngel είμαι ο μόνος που φέρνει επιχειρήματα σε αυτό το thread, και λες οτι το καταστρέφω; Η Ιμέλα (από πού βγαίνει το Ιμέλα; ) φωνάζει αναρχικά συνθήματα.

 

Ό,τι λέω (εκτός από τον αριστερόχειρα στην Ερμού) είναι αλήθεια.

 

Μάριελ, επειδή είσαι μορφωμένη (φοιτήτρια κοινωνιολογίας) μπορείς να απαντήσεις έστω στα ερωτήματα α., ε. και θ.;

 

ego eimai deksioxeiras..mporo na sou apanthso?h den kanei epeidh den eimai morfomenh,foithtria psuxologias,den katastrefo threads kai de ferno pote epixhrhmata.?..:p

opos kai na exei ego 8a sou grapso 2 grames ki esy an de 8es mh tis diavazeis...

symfona me meletes pou exou ginei sto parel8on oi aristeroxeires exoun aneptygmeno to deksi hmisferio tou egefalou tous...antistoixa oi deksioxeires exoun anaptyksei to aristero egefaliko hmsfairio...

symfona me alles meletes pou exouen ginei ta atoma me aneptygmeno deksi hmisfairio exoun klish sthn fysikh,ma8hmatika ktl eno ta atoma em aneptygmeno aristero hmisfairio einai pio poly tou mpla mpla :)

oson afora ta taro de 8a sou apanthso ka8os de pisteyo se aytes tis ahdies...kai o rhgas sth trapoula exei mousia..ti me ayto?

 

:whistle: :cool: :o

 

panta filika kai me kalh dia8esh :)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mariel19 (26 Νοέ. 2004 , 14:57)

 

τον θεό άστον ήσυχο εκεί που είναι...

φαγώθηκες απαντήστε και απαντήστε...

όχι δεν θα σου κάνουμε τη χάρη! να σκάσεις....

 

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mariel19 (26 Νοέ. 2004 , 14:58)

 

α... και δεν ζήτησε κανείς επιχειρήματα...

μια ερώτηση κάναμε ... και μας το έχεις κάνει μεσανατολικό!!!

πω πω παιδάκι μου...μεγάλος μπελάς είσαι...

 

 

Πολλή επιθετικότητα ρε Mariel, δε νομίζεις; ;)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν κόβετε τα ξεκάρφωτα λέω εγώ τώρα;

 

Ερώτηση , εγώ γράφω και τρώω με το αριστερό χέρι.

Κιθάρα παίζω με το δεξί ενώ το όπλο το κρατάω επίσης με το δεξί.

 

Τι είμαι αριστερόχειρας ή δεξιοχειράς???? :!:

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DeathAngel (26 Νοέ. 2004 , 15:13)

 

Δεν κόβετε τα ξεκάρφωτα λέω εγώ τώρα;

 

Ερώτηση , εγώ γράφω και τρώω με το αριστερό χέρι.

Κιθάρα παίζω με το δεξί ενώ το όπλο το κρατάω επίσης με το δεξί.

 

Τι είμαι αριστερόχειρας ή δεξιοχειράς???? :!:

 

 

Όπως είπε και ο Obelix, είσαι bi(handed) ή αμφίχειρας στα ελληνικά.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DeathAngel (26 Νοέ. 2004 , 14:13)

 

Δεν κόβετε τα ξεκάρφωτα λέω εγώ τώρα;

 

Ερώτηση , εγώ γράφω και τρώω με το αριστερό χέρι.

Κιθάρα παίζω με το δεξί ενώ το όπλο το κρατάω επίσης με το δεξί.

 

Τι είμαι αριστερόχειρας ή δεξιοχειράς???? :!:

 

http://jackie.freeshell.org/woh/test_hand.htm

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη ειχα και εγω την εντυπωση πως τα ποστ σου ηταν μια μορφη χιουμορ αλλα αφου οπως μας ειπες και εσυ δεν ειναι τοτε θα σου απαντησω στις ερωτησεις σου!

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Φίλιππος (26 Νοέ. 2004 , 13:57)α. Γιατί ο Μπούς sr, ο αλ Ζαρκάουι και ο Bin Laden είναιαριστερόχειρες;
Προφανως ειναι θεμα γονιδιων απ'οτι λενε οι επιστημονες...Εκτος απο αυτους του τρεις ομως η λιστα σου περιεχει παρα πολλους αλλους που προσεφεραν τοσα πολλα στον κοσμο μας!! Δεν μπορω να καταλαβω γιατι επελεξες αυτους τους τρεις!
β. Τι έχετε να πείτε για τον αριστερόχειρα στην Ερμού που μου έκλεψε το πορτοφόλι μέσα από το μπουφάν μου;
Φυσικα κατακρινω αυτη την πραξη αλλα αυτο δεν εχει να κανει με το "δυνατο" του χερι! Θα μπορουσε καλλιστα να ειναι δεξιοχειρας(αληθεια πως καταλαβες οτι ηταν αριστεροχειρας??? :blink: ) EDIT:Τωρα ειδα οτι το παραπανω δεν ειναι γεγονος!!!
γ. Γιατί στα ταρώ η Δικαιοσύνη είναι δεξιόχειρας και ο διάβολος αριστερόχειρας;
Δεν ξερω! Η αληθεια ειναι πως ποτε μου δεν ασχοληθηκα-πιστεψα τα ταρω.. Θα μπορουσε να ειναι απλα μια συγκυρια και τιποτα παραπανω!
δ. Γιατί ο διάβολος βαφτίζει τους πιστούς του με το αριστερό χέρι, ενώ η εκκλησία ευλογεί με το δεξί;

ε. Παλιότερα, όπως ο Αμελίδης και ο gkr ομολογούν, οι καθηγητές βοηθούσαν [με το ζόρι] τα παιδιά να αλλάξουν από αριστερόχειρες να γίνουν δεξιόχειρες. Όλη η σοφία τον προγόνων μας είναι μια πλάνη, και εμείς οι «προοδευτικοί» τα ξέρουμε όλα;

Και τα δυο παραδειγματα ειναι δυσειδαιμονιες και τιποτα παραπανω!! Αλλωστε παλαιοτερα οι προγονοι μας πιστευαν σε δρακους, σε μαγους, σε φαντασματα κλπ κλπ και ως εκ τουτου σε τετοια θεματα δεν ειναι και οι πιο αξιοπιστοι!! Επισης τον πατερα μου κανεις δεν τον βοηθησε να αλλαξει χερι! Εφαγε παρα πολυ ξυλο για να μπορεσει να γραψει με το δεξι! Σε σημειο να εχει για εβδομαδες το χερι του δεμενο με επιδεσμους.. :mad:
στ. Γιατί στη σοφότερη θρησκεία του κόσμου, τον βουδισμό, για να πετύχεις την Νιρβάνα πρέπει να ακολουθήσεις το μονοπάτι του δεξιού χεριού; Γιατί ο μονοπάτι του αριστερού χεριού είναι το λάθος;
Αν και στην ταυτοτητα μου δεν το γραφει εγω ειμαι Χριστιανος Ορθοδοξος και το τι πιστευουν οι αλλες θρησκειες δεν με απασχολει.. Δεν τις πιστευω αλλωστε! Με την ιδια λογικη οι Μουσουλμανοι δεν τρωνε χοιρινο.. εσυ γιατι τρως?

ζ. Γιατί σε όλες ανεξαιρέτως τις χώρες σηκώνουν το δεξί χέρι για να ορκιστούν;
Μηπως γιατι ενα 90% του πληθυσμου της Γης ειναι δεξιοχειρες??

η. Η Ιωάννα της Λωραίνης (Ζαν ντ'Αρκ) ξέρετε πώς διαπιστώθηκε ότι είναι μάγισσα; Ήταν αριστερόχειρας. (Εικόνες φυλαγμένες στο Γαλλικό Εθνικό αρχείο στο Παρίσι την δείχνουν να κρατάει το σπαθί με το αριστερό).
Και εσυ τωρα για να καταλαβω πιστευεις οτι ηταν μαγισσα?? Ξερεις δεν ζουμε στον μεσσαιωνα!

θ. Μαριελ, στο link που μας έδωσες στο πρώτο ποστ βλέπω είδικά ψαλιδάκια για αριστερόχειρες, ειδικούς σουγιάδες για αριστερόχειρες μέχρι και «Παχύμετρο, γερμανικής κατασκευής από ανοξείδωτο ατσάλι με τις ενδείξεις στη σωστή πλευρά για χειρισμό με το αριστερό χέρι». Αναρρωτιέμαι, τα εργαλεία για δεξιόχειρες δεν σας κάνουν; Τόσες χιλιάδες χρόνια που χρησιμοποιούσατε τα ίδια εργαλεία τι πάθατε;
Τιποτα δεν παθαμε και ουτε προκειται να παθουμε! Απλα ορισμενα δεν μας βολευουν παρα πολυ! Εσενα γιατι σε πειραξε αυτο το πραγμα??

ια. Αν σας βγει το παιδί σας αριστερόχειρο τι θα κάνετε;
Πρωτ' απ' ολα θα το παω για εξορκισμο, αν αυτο δεν πετυχει μαλλον θα του κοψω το αριστερο χερι και αν και παλι αρνηθει να γραψει με το δεξι τοτε μαλλον θα το σκοτωσω! Ας σοβαρευτουμε ομως!!Για ονομα του Θεου... Τιποτα δεν θα κανω! Θα προσπαθησω να το μεγαλωσω οπως με μεγαλωσαν και εμενα οι δικοι μου και να το κανω σωστο ανθρωπο! Παντως ειναι σαν να με ρωτας αν το παιδι μου βγει ξανθο τι θα κανω.. Την ιδια ποσοτητα λογικης εχουν και οι δυο ερωτησεις!
Link to comment
Share on other sites

Αμελίδη με κάλυψες! Αν όμως σου πω «δε με πείθεις» τι άλλο μπορείς να κάνεις εκτός από το α. να πεις «αντε **μήσου έσυ και όσοι έχετε τις ίδιες ιδέες» και β. να με αγνοήσεις και να συνεχίσεις να χρησιμοποιέις το αριστερό σου χέρι;
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι καθαρα δικο σου θεμα!! Ο καθε ανθρωπος εχει τις αποψεις του και πολλες φορες ακομα και αν του αποδειξεις οτι κανει λαθος αυτος συνεχιζει να πιστευει αυτο που πιστευε.!Ορισμενες φορες πιανω και εγω τον εαυτο μου να πεισμωνω στις αποψεις μου σαν γαιδουρι! Δεν μπορω να σε βοηθησω σε αυτο.. :o
Link to comment
Share on other sites

Λεύτωνα, λέγεται "αμφιδέξιος". Δεν υπάρχει λέξη αμφίχειρας.

 

Αλλά πώς μπορεί κάποιος που γράφει ΚΑΙ με το αριστερό να λέγεται "αμφι-δέξιος"? Ακόμη και η "δεξιότητα" φαίνεται ότι φτιάχτηκε για να δηλώσεις τους ορθώς/δεξιά πράττοντες :p

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Φίλιππος (25 Νοέ. 2004 , 13:56)

 

Ο εκφυλισμός καλά κρατεί.

 

Θεωρώ την αριστεροχειρία αρρώστια (σωματική - π.χ. ορμόνες, γονίδια - και ψυχική). Βέβαια, δεν με αγγίζει το θέμα... θεωρώ πως είναι μια αρρωστημένη κατάσταση που η μόδα και η τάχα μου παγκοσμιοποίηση την έφερε και την εξάπλωσε σε όλα - σχεδόν- τα μήκη και τα πλάτη της γης.

 

Καθόλη τη διάρκει της ιστορίας οι αριστερόχειρες θεωρούνταν ανώμαλοι. Η λατινική λέξη sinistra (από όπου βγαίνει και το αγγλικό sinister(=δυσοίωνος, καταστροφικός, μοχθηρός)) σήμαινε «αριστερά»· είναι τυχαίο ότι οι παλιότεροι έλεγαν «όλα δεξιά/ζερβά να σου'ρθουν»; Οι Εσκιμώοι πίστευαν ότι οι αριστερόχειρες ήταν μάγοι· στην Ιαπωνία μπορούσε ένας άντρας να χωρίσει την γυναίκα του αν καταλάβαινε ότι ήταν αριστερόχειρας. Βέβαια έχουν υπάρξει πολλοί αριστερόχειρες διάσημοι και λέγεται πως σε ορισμένες περιπτώσεις είναι πιο ευφυείς και πιο προικισμένοι όσον αφορά καλλιτεχνικές ικανότητες. Ορίστε μια λίστα διάσημων αριστερόχειρων.

 

Θα έπρεπε να έχουν οι αριστερόχειρες το δικαίωμα να χρησιμοποιουν το αριστερό χέρι δημόσια;

Δε με νοιάζει τι κάνει ο καθείς στο σπίτι του... αρκεί να μην με ενοχλεί. Μέχρι πρίν λίγες δεκαετίες, οι δάσκαλοι και οι γονείς ανάγκαζαν τα αριστερόχειρα παιδιά να γράφουν με το δεξί· σήμερα ο καθένας γράφει όπως θέλει, όπου θέλει. Θεωρείτε σωστή την κατάσταση όπως έχει σήμερα;

 

Όσοι είστε «ανοιχτόμυαλοι» και «δε σας νοιάζει τι κάνει ο καθένας με τα χέρια του», να σας καμαρώσω όταν αποκτήσετε παιδιά και σας βγούν αριστερόχειρες.

 

 

Το άλλο: Έχετε σκεφτεί τα παιδιά των αριστερόχειρων γονέων; Τι παραδειγμα θα παρουν αυτα απ'τους γονεις τους;

Χωρίς να είμαι ψυχολόγος, αλλά από όσα έχω διαβάσει, οι γονείς παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην ψυχοσύνθεση του παιδιού και φυσικά η επιρροή που δέχεται το παιδί από το οκογενειακό του περιβάλλον καθορίζει την κοινωνική του συμπεριφορά όταν θα μεγαλώσει.

 

Το θέμα δεν είναι αν η αριστεροχειρία είναι ηθική ή όχι... Το θέμα είναι ότι προβάλεται υπερβολικά ως μία «φυσική» κατάσταση. Η πορεία αυτή μας έχει φτάσει σε σημείο οτιδίποτε "ανώμαλο" να μας το περνάνε η να προσπαθούν να το πασάρουν ως φυσιολογικό. Οι αριστερόχειρες θέλουν να σφετεριστούν κάποιους υγιείς θεσμούς της κοινωνίας μας, όπως την παιδεια και τις τέχνες.

 

Και μην γράψουν, κάποιοι, ότι εμείς πλάθουμε την Κοινωνία μας για να γίνει πιο δεκτική και ανθρώπινη... το ότι όλοι σχεδόν είναι δεξιόχειρες δεν είναι καθόλου τυχαίο.

 

Σας παραθέτω ένα απόσπασμα από παλιότερη εργασία μου στο πανεπιστήμιο [δλδ 5 λεπτά googling].

«Left-handed people cringe at this theory, because its basic premise is that left-handedness is due to brain damage during the birth process. Unfortunately, some statistics do back this theory up.

 

Difficult or stressful births happen far more commonly among babies who grow up to be left-handed or ambidextrous. Birth stress is also associated with a number of birth defects and complications, including cerebral palsy and autism.

 

According to one study, gay people may be 39% more likely to be left-handed than straight people (Blanchard, Lalumiere and Zucker , 2000).»

 

Α, και gkr41: http://www.myphone.gr/gallery/data/500/3290.gif

 

Disclaimer: Δεν έχω απολύτως τίποτα με τους αριστερόχειρες· έχω και έναν φίλο αριστερόχειρα και είναι πολύ καλό παιδί.

 

Φιλικά πάντα,

Φίλιππος

 

 

Έχει όλες τις προδιαγραφές για να θεωρηθεί "πνευματώδες"...αλλά, δυστυχώς, είναι προφανές ότι το Πνεύμα που το συνέταξε έχει "άλλα ελατήρια"...κρίμα... :rolleyes:

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος DeathAngel (26 Νοέ. 2004 , 15:13)

 

Δεν κόβετε τα ξεκάρφωτα λέω εγώ τώρα;

 

Ερώτηση , εγώ γράφω και τρώω με το αριστερό χέρι.

Κιθάρα παίζω με το δεξί ενώ το όπλο το κρατάω επίσης με το δεξί.

 

Τι είμαι αριστερόχειρας ή δεξιοχειράς???? :!:

 

 

Όπως σωστά έχει επισημάνει ο Γαλάτης, είσαι αμφιδέξιος.

 

btw, χαράς Ευαγγέλια για τους "αμφι" άλλου "τομέα δράσης"...επιτέλους, δικαιώνονται ως μειονότητα... :p :lol: :D

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, η ουσία είναι να είσαι...επιδέξιος και να προσπαθείς να βελτιώνεσαι, σωστά;.. ;) :)

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...