Jump to content

Είστε αριστερόχειρες ή δεξιόχειρες;


mariel19
 Κοινοποίηση

Με ποιο χέρι γράφετε?  

629 members have voted

  1. 1. Με ποιο χέρι γράφετε?

    • ΑΡΙΣΤΕΡΟ
      144
    • ΔΕΞΙ
      452
    • ΚΑΙ ΤΑ 2
      33


Recommended Posts

Και εγω δεξιοχειρας ειμαι.Αν και μπορω να γραψω αρκετα καλα και με το αριστερο.Ισως επειδη στο δημοτικο ειχα σπασει το δεξι μου χερι και μου ειχαν μπει ιδεες οτι μπορει να το ειχα για παντα στο γυψο :lol: οποτε αρχισα να εξασκουμαι γραφοντας με το αριστερο.
http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 483
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bel (25 Νοέ. 2004 , 20:51)

 

Και εγω δεξιοχειρας ειμαι.Αν και μπορω να γραψω αρκετα καλα και με το αριστερο.Ισως επειδη στο δημοτικο ειχα σπασει το δεξι μου χερι και μου ειχαν μπει ιδεες οτι μπορει να το ειχα για παντα στο γυψο :lol: οποτε αρχισα να εξασκουμαι γραφοντας με το αριστερο.

 

 

Καλόοοοοο!!!!!!

 

:lol: :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ανήκω στη μάζα, είμαι δεξιόχειρας.

Έχω κάνει προσπάθειες να γράφω με το αριστερό για να πουλάω μούρη, αλλά απέτυχαν. :(

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γράφω με το δεξί αν και θα πρωτειμούσα να γράφω με το αριστερό γιατί γενικά το αριστερό με την βαθύτερη έννοια της λέξης με εκφράζει και αυτοί που γράφουν με το αριστερό είναι καλλητεχνικές προσωπικότητες ζωγραφίζουν πολύ καλά τα πάνε καλά στο σχέδιο κ.τ.λ.

 

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lemanis (25 Νοέ. 2004 , 20:19)

 

ΓΙΑΤΙ???? τι νοοτροπία είναι αυτή ρε παιδια? :( :blink:

 

δεν είμαι αριστερόχειρ, ούτε έχω κανέναν αριστερόχειρα στην οικογένεια, αλλά γιατί να μην βγούν αριστερόχειρες τα παιδιά μου??? Τι κακό μπορεί να έχει?

 

Σπύρος

 

 

Σπυρο πλακα κανουμε -εννοειται- απλα γραφω πανω σε αυτο που εγραψε ο Φιλιππος λογω αυτων που ειπωθηκαν σε αλλο τοπικ για τους ομοφυλοφιλους.

Σχεδον ολα τα αγαπημενα μου ατομα (φιλοι ,συγγενεις) ειναι αριστεροχειρες,και μαλιστα και σε μας η σημαιοφορος ηταν αριστεροχειρας.

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Δεξιόχειρας σε ό,τι αφορά το γράψιμο, αριστερόχειρας σε όλα τ' άλλα (σε σημείο που αν πιάσω το μαχαίρι π.χ. με το δεξί, είμαι ικανός αντί για το πορτοκάλι, να κόψω το χέρι μου - σχεδόν είχε γίνει κάποτε...)! :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Φίλιππος (25 Νοέ. 2004 , 13:56)

 

Ο εκφυλισμός καλά κρατεί.

 

Θεωρώ την αριστεροχειρία αρρώστια (σωματική - π.χ. ορμόνες, γονίδια - και ψυχική). Βέβαια, δεν με αγγίζει το θέμα... θεωρώ πως είναι μια αρρωστημένη κατάσταση που η μόδα και η τάχα μου παγκοσμιοποίηση την έφερε και την εξάπλωσε σε όλα - σχεδόν- τα μήκη και τα πλάτη της γης.

 

Καθόλη τη διάρκει της ιστορίας οι αριστερόχειρες θεωρούνταν ανώμαλοι. Η λατινική λέξη sinistra (από όπου βγαίνει και το αγγλικό sinister(=δυσοίωνος, καταστροφικός, μοχθηρός)) σήμαινε «αριστερά»· είναι τυχαίο ότι οι παλιότεροι έλεγαν «όλα δεξιά/ζερβά να σου'ρθουν»; Οι Εσκιμώοι πίστευαν ότι οι αριστερόχειρες ήταν μάγοι· στην Ιαπωνία μπορούσε ένας άντρας να χωρίσει την γυναίκα του αν καταλάβαινε ότι ήταν αριστερόχειρας. Βέβαια έχουν υπάρξει πολλοί αριστερόχειρες διάσημοι και λέγεται πως σε ορισμένες περιπτώσεις είναι πιο ευφυείς και πιο προικισμένοι όσον αφορά καλλιτεχνικές ικανότητες. Ορίστε μια λίστα διάσημων αριστερόχειρων.

 

Θα έπρεπε να έχουν οι αριστερόχειρες το δικαίωμα να χρησιμοποιουν το αριστερό χέρι δημόσια;

Δε με νοιάζει τι κάνει ο καθείς στο σπίτι του... αρκεί να μην με ενοχλεί. Μέχρι πρίν λίγες δεκαετίες, οι δάσκαλοι και οι γονείς ανάγκαζαν τα αριστερόχειρα παιδιά να γράφουν με το δεξί· σήμερα ο καθένας γράφει όπως θέλει, όπου θέλει. Θεωρείτε σωστή την κατάσταση όπως έχει σήμερα;

 

Όσοι είστε «ανοιχτόμυαλοι» και «δε σας νοιάζει τι κάνει ο καθένας με τα χέρια του», να σας καμαρώσω όταν αποκτήσετε παιδιά και σας βγούν αριστερόχειρες.

 

 

Το άλλο: Έχετε σκεφτεί τα παιδιά των αριστερόχειρων γονέων; Τι παραδειγμα θα παρουν αυτα απ'τους γονεις τους;

Χωρίς να είμαι ψυχολόγος, αλλά από όσα έχω διαβάσει, οι γονείς παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην ψυχοσύνθεση του παιδιού και φυσικά η επιρροή που δέχεται το παιδί από το οκογενειακό του περιβάλλον καθορίζει την κοινωνική του συμπεριφορά όταν θα μεγαλώσει.

 

Το θέμα δεν είναι αν η αριστεροχειρία είναι ηθική ή όχι... Το θέμα είναι ότι προβάλεται υπερβολικά ως μία «φυσική» κατάσταση. Η πορεία αυτή μας έχει φτάσει σε σημείο οτιδίποτε "ανώμαλο" να μας το περνάνε η να προσπαθούν να το πασάρουν ως φυσιολογικό. Οι αριστερόχειρες θέλουν να σφετεριστούν κάποιους υγιείς θεσμούς της κοινωνίας μας, όπως την παιδεια και τις τέχνες.

 

Και μην γράψουν, κάποιοι, ότι εμείς πλάθουμε την Κοινωνία μας για να γίνει πιο δεκτική και ανθρώπινη... το ότι όλοι σχεδόν είναι δεξιόχειρες δεν είναι καθόλου τυχαίο.

 

Σας παραθέτω ένα απόσπασμα από παλιότερη εργασία μου στο πανεπιστήμιο [δλδ 5 λεπτά googling].

«Left-handed people cringe at this theory, because its basic premise is that left-handedness is due to brain damage during the birth process. Unfortunately, some statistics do back this theory up.

 

Difficult or stressful births happen far more commonly among babies who grow up to be left-handed or ambidextrous. Birth stress is also associated with a number of birth defects and complications, including cerebral palsy and autism.

 

According to one study, gay people may be 39% more likely to be left-handed than straight people (Blanchard, Lalumiere and Zucker , 2000).»

 

Α, και gkr41: http://www.myphone.gr/gallery/data/500/3290.gif

 

Disclaimer: Δεν έχω απολύτως τίποτα με τους αριστερόχειρες· έχω και έναν φίλο αριστερόχειρα και είναι πολύ καλό παιδί.

 

Φιλικά πάντα,

Φίλιππος

 

 

Απλά απίστευτος. :eek:

 

Πέρασες ένα μήνυμα με τον πιο έξυπνο, πρωτότυπο και και απολαυστικό τρόπο.

 

Respect :D :cool:

 

Για τους σκοπούς του thread δηλώνω ότι είμαι δεξιόχειρας ;) :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι δεξιόχειρας αλλά με τόση πλύση εγκεφάλου που μας γίνεται από τα ΜΜΕ και την κοινωνία σκέφτομαι να δοκιμάσω και εγώ το αριστερό. Αν μου αρέσει θα γίνω bi-χειρας. :p
http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος EchiDNA (25 Νοέ. 2004 , 13:19)

 

Δεξί!!!

 

Το αριστερό το έχουμε μόνο για να κρατάμε το κινητό και για να κρατάμε το τιμόνι... (όχι δεν το βγάζω έξω από το παράθυρο) :p :p :p

 

same here :cool:

http://tinypic.com/m7e35j.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κάνω τα όλα τα υπόλοιπα με το αριστερό,αλλά γράφω πάντοτε με το δεξί.

:)

 

Μια χαρά είμαι έτσι πειράματα δ κάνω :D

Link to comment
Share on other sites

Είμαι αριστερόχειρας και μου τι δίνουν ορισμένοι κολλημένοι σε αυτό το thread. Να δω άμα τα παιδιά σας θα γράφουν με το αριστερό, αν τα θεωρείτε ανώμαλα και τότε. Εκτός αν τα πιέσετε (που ίσως αυτό το θεωρείτε φυσιολογικό...)....
...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ismini20 (26 Νοέ. 2004 , 08:27)

 

Είμαι αριστερόχειρας και μου τι δίνουν ορισμένοι κολλημένοι σε αυτό το thread. Να δω άμα τα παιδιά σας θα γράφουν με το αριστερό, αν τα θεωρείτε ανώμαλα και τότε. Εκτός αν τα πιέσετε (που ίσως αυτό το θεωρείτε φυσιολογικό...)....

 

 

Πες τα κοπέλα μου!!

που προσπαθούν μερικοί εδώ μέσα να εξισώσουν την αριστεροχειρία με την ομοφυλοφιλία....

Αν είναι ποτέ δυνατόν...!!

(συγκρίνονται αγκούρια με πορτοκάλια?)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mariel19 (26 Νοέ. 2004 , 12:19)

 

Πες τα κοπέλα μου!!

που προσπαθούν μερικοί εδώ μέσα να εξισώσουν την αριστεροχειρία με την ομοφυλοφιλία....

Αν είναι ποτέ δυνατόν...!!

(συγκρίνονται αγκούρια με πορτοκάλια?)

 

 

κορίτσια κι εγώ έτοιμος να κράξω ήμουν, αλλά προφανώς το ποστ του Φίλιππου είναι χιουμοριστικό :blink: ;)

 

Σπύρος

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lemanis (26 Νοέ. 2004 , 12:59)

 

κορίτσια κι εγώ έτοιμος να κράξω ήμουν, αλλά προφανώς το ποστ του Φίλιππου είναι χιουμοριστικό :blink: ;)

 

Σπύρος

 

 

Αν ήταν μόνο αυτό, ίσως να το έπαιρνα κι εγώ στην πλάκα - ούτως ή άλλως κουβέντα κάνουμε. Το θέμα όμως είναι ότι υπάρχουν κι άλλοι που συμφώνησαν με αυτό το post και εγώ δεν γέλασα καθόλου. Και καλά αν είναι αστείο, αλλά άμα είναι αληθινά, λυπάμαι πολύ για τα μυαλά αυτών των ανθρώπων....

...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

Ισμήνη δες το thread για τον γάμο ομοφυλόφιλων.

Ο Φίλιππος αυτό που έκανε ήταν απλά να μετατρέψει όλα τα αρητικά σχόλια που ακούστηκαν για τους ομοφυλόφιλους σε σχόλια για τους αριστερόχειρες, και οι υπόλοιποι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο. Κανείς δεν εννοούσε αυτά που έγραφε είμαι σίγουρος για αυτό.

Κάποτε τόσο η ομοφυλοφιλία όσο και η αριστεροχειρία διώκονταν (η γιαγιά μου έτρωγε ξύλο στο αριστερό της χέρι για να γράφει με το δεξί). Πλέον η αριστεροχειρία έχει γίνει αποδεκτή, όσο για την ομοφυλοφιλία... το παλεύει.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Απαπα, δυό ώρες έλλειψα από το γραφείο και ξεφύγατε.

Θέλω από τους εκπροσώπους των αριστερόχειρων να μου απαντήσουν τα παρακάτω.

α. Γιατί ο Μπούς sr, ο αλ Ζαρκάουι και ο Bin Laden είναι αριστερόχειρες; [λίστα]

β. Τι έχετε να πείτε για τον αριστερόχειρα στην Ερμού που μου έκλεψε το πορτοφόλι μέσα από το μπουφάν μου;

γ. Γιατί στα ταρώ η Δικαιοσύνη είναι δεξιόχειρας και ο διάβολος αριστερόχειρας;

http://img115.exs.cx/img115/6343/left_super01.gif

δ. Γιατί ο διάβολος βαφτίζει τους πιστούς του με το αριστερό χέρι, ενώ η εκκλησία ευλογεί με το δεξί;

http://img115.exs.cx/img115/2626/left_super02.gif

ε. Παλιότερα, όπως ο Αμελίδης και ο gkr ομολογούν, οι καθηγητές βοηθούσαν [με το ζόρι] τα παιδιά να αλλάξουν από αριστερόχειρες να γίνουν δεξιόχειρες. Όλη η σοφία τον προγόνων μας είναι μια πλάνη, και εμείς οι «προοδευτικοί» τα ξέρουμε όλα;

στ. Γιατί στη σοφότερη θρησκεία του κόσμου, τον βουδισμό, για να πετύχεις την Νιρβάνα πρέπει να ακολουθήσεις το μονοπάτι του δεξιού χεριού; Γιατί ο μονοπάτι του αριστερού χεριού είναι το λάθος; [πηγή]

ζ. Γιατί σε όλες ανεξαιρέτως τις χώρες σηκώνουν το δεξί χέρι για να ορκιστούν;

η. Η Ιωάννα της Λωραίνης (Ζαν ντ'Αρκ) ξέρετε πώς διαπιστώθηκε ότι είναι μάγισσα; Ήταν αριστερόχειρας. (Εικόνες φυλαγμένες στο Γαλλικό Εθνικό αρχείο στο Παρίσι την δείχνουν να κρατάει το σπαθί με το αριστερό).

θ. Μαριελ, στο link που μας έδωσες στο πρώτο ποστ βλέπω είδικά ψαλιδάκια για αριστερόχειρες, ειδικούς σουγιάδες για αριστερόχειρες μέχρι και «Παχύμετρο, γερμανικής κατασκευής από ανοξείδωτο ατσάλι με τις ενδείξεις στη σωστή πλευρά για χειρισμό με το αριστερό χέρι». Αναρρωτιέμαι, τα εργαλεία για δεξιόχειρες δεν σας κάνουν; Τόσες χιλιάδες χρόνια που χρησιμοποιούσατε τα ίδια εργαλεία τι πάθατε;

ι. Μάριελ, απάντησε μου σε αυτό: Έχεις ακούσει κανέναν να φωνάζει «εγώ είμαι δεξιόχειρας»; Εσύ γιατί άνοιξες ειδικό thread;

ια. Αν σας βγει το παιδί σας αριστερόχειρο τι θα κάνετε;

 

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΘΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΤΩΝ ΑΡΙΣΤΕΡΟΧΕΙΡΩΝ.

 

Απαντήστε μου με επιχειρήματα.

 

Προσοχή γιατί η Nelly κρατάει λουκέτο.

 

Edit: Α, και μόλις είπα τη γνώμη μου μού δώσατε αρνητικό κάρμα. Συμπεριφερθήκατε σαν τυπικοί αριστερόχειρες.

Link to comment
Share on other sites

Φτάνει! :lol:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φίλιππε αν ΚΑΙ αυτό είναι χιουμοριστικό ποστ, λυπάμαι που δεν αντιλαμβάνομαι αρκετά το χιούμορ σου ώστε να γελάσω :wacko:

 

αν τα γράφεις σοβαρά, τότε λυπάμαι απλώς :blink:

 

Σε κάθε περίπτωση no offence, αλλά δεν διαβάζω και πολύ προσεκτικά το φόρουμ πλέον λόγω έλλειψης χρόνου και μπορεί να παρεξήγησα.

 

Σπύρος

http://www.4troxoi.gr/forum/images/avatars/40901403742c3d7ea3caba.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος jog (26 Νοέ. 2004 , 07:22)

 

Κάνω τα όλα τα υπόλοιπα με το αριστερό,αλλά γράφω πάντοτε με το δεξί.

:)

 

Μια χαρά είμαι έτσι πειράματα δ κάνω :D

 

 

Εγώ πάλι το ανάποδο.

Γράφω με το αριστερό αλλά όλα τα άλλα με το δεξί, και το ανακάλυψα στο basket μικρή που είχα σούτ με το δεξί...και στο τέννις τώρα που το χέρι στη ρακκέτα είνια το δεξί.. Μυστήρια πράγματα..... :confused:

 

Φιλικά,

*Imela*

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lemanis (26 Νοέ. 2004 , 14:06)

 

Φίλιππε αν ΚΑΙ αυτό είναι χιουμοριστικό ποστ, λυπάμαι που δεν αντιλαμβάνομαι αρκετά το χιούμορ σου ώστε να γελάσω :wacko:

 

αν τα γράφεις σοβαρά, τότε λυπάμαι απλώς :blink:

 

Σε κάθε περίπτωση no offence, αλλά δεν διαβάζω και πολύ προσεκτικά το φόρουμ πλέον λόγω έλλειψης χρόνου και μπορεί να παρεξήγησα.

 

Σπύρος

 

 

Συμφωνώ και προσθέτω ότι το μόνο που έχω να πω είναι ότι λυπάμαι πολύ, σε περίπτωση βέβαια που όλα αυτά είναι γραμμένα σοβαρά.

...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Φίλιππος (26 Νοέ. 2004 , 13:57)

 

Απαντήστε μου με επιχειρήματα.

 

Προσοχή γιατί η Nelly κρατάει λουκέτο.

 

 

Αν μιλάς σοβαρά νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να σου απαντήσω.

Αν κάνεις πλάκα (πράγμα το οποίο νομίζω ότι ισχύει) καλά κάνεις αλλά δεν νομίζω ότι έχεις δικαίωμα να χαλάς μια συζήτηση μεταξύ χρηστών για να κάνεις το χαβαλέ σου.

 

Σε κάθε περίπτωση η τακτική σου είναι κατακριτέα.

Όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς σοβαρά νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να σου απαντήσω.
Μιλάω σοβαρότατα. Δε σου αρέσουν οι απόψεις μου; Πείσε με κυρίως απαντώντας στα ερωτήματα που θέτω στο προηγούμενο post μου.

 

Σας παρακαλώ, for the Love of God, απαντήστε στις ερωτήσεις μου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Φίλιππος (26 Νοέ. 2004 , 13:57)

 

Απαπα, δυό ώρες έλλειψα από το γραφείο και ξεφύγατε..... ktlp

 

 

eleos siga mh kapios epidi einai aristeroxias einai kai antixristos satans kai ola ta peritif :wacko: :blink: :lol:

One second of actions is better than a thousand years of talking.

http://img110.exs.cx/img110/4117/eyeBlink_front.gif

 

http://www.dpgr.gr

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ismini20 (26 Νοέ. 2004 , 14:24)

 

Συμφωνώ και προσθέτω ότι το μόνο που έχω να πω είναι ότι λυπάμαι πολύ, σε περίπτωση βέβαια που όλα αυτά είναι γραμμένα σοβαρά.

 

 

Bρε Ισμήνη το ΄παμε, δεν γράφονται σοβαρά αυτά. :alien:

Για να είμαι ακριβής όλα αυτά ισχύουν 100% αλλά κανείς δεν τα αναφέρει επειδή τα πιστεύει.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...