Jump to content

Είστε αριστερόχειρες ή δεξιόχειρες;


mariel19
 Κοινοποίηση

Με ποιο χέρι γράφετε?  

629 members have voted

  1. 1. Με ποιο χέρι γράφετε?

    • ΑΡΙΣΤΕΡΟ
      144
    • ΔΕΞΙ
      452
    • ΚΑΙ ΤΑ 2
      33


Recommended Posts

A study (no longer deemed credible) published in 1991 claimed that these statistics indicate that left-handed peoples' lifespans are shorter than those of their right-handed counterparts by as much as 9 years. The authors explained this gap by asserting that left-handed people are more likely to die in ****dents as a result of their "affliction," which renders them clumsier and ill-equipped to survive in a right-handed world.

 

Δύσκολη η επιβίωση στη ζούγκλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 483
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δε μου λετε....αυτος που γραφει εξισου γρηγορα και ευαναγνωστα και με τα δυο χερια πως λεγεται??:confused:

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δε μου λετε....αυτος που γραφει εξισου γρηγορα και ευαναγνωστα και με τα δυο χερια πως λεγεται??:confused:

 

Αμφίχειρες (αν δεν κάνω λάθος)

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

Αμφίχειρες (αν δεν κάνω λάθος)

 

Χμμμ....Interesting!:)

Με ειχε φαει ενας φιλος μου!Ρωτα και ρωτα και ολο το ξεχνουσα!

Εγω ειμαι δεξιοχειρας btw!

 

Ευχαριστω c00kiE:)

THE POWER OF FOUR

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

A study (no longer deemed credible) published in 1991 claimed that these statistics indicate that left-handed peoples' lifespans are shorter than those of their right-handed counterparts by as much as 9 years. The authors explained this gap by asserting that left-handed people are more likely to die in ****dents as a result of their "affliction," which renders them clumsier and ill-equipped to survive in a right-handed world.

 

Δύσκολη η επιβίωση στη ζούγκλα...

 

Υπερβολικο μου ακουγεε αυτο. Αν ελεγε οτι δεν κρατιετε καλα το σπαθι με το αριστερο και την ασπιδα με το δεξι, ή το τοξο γιατι ειναι σχεδιασμενα αλλιως να το δεκτω. Αλλα στην σημερινη εποχη; Δηλαδη τι δεν μπορουν κανουν καλα, να οδηγησουν, να φανε, να πολεμησουν, τι; Απο που ειναι αυτο το αρθρο;

http://i77.photobucket.com/albums/j72/Ferryman_rx7/PB3.jpg Έχω να φάω κουραμάνα ...
Link to comment
Share on other sites

Copy paste από τη Wikipedia το έκανα. Δεν πρόσεξα αν δίνει την πηγή...
Link to comment
Share on other sites

Εχω ο κλασικος αριστεροχειρας..τα παντα με το αριστερο(και αριστερο ποδι..γιατι παιζω ποδοσφαιρο) :)

 

 

edit. νομιζω οτι το μηνυμα του φιλιππου αστειο..και μονο ως αστειο μπορω να παρω αυτες τι ιδεες και η αποψη του δεν ειναι σεβαστη εφοσον προσβαλει καποια ατομα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγω ειμαι δεξιοχειρας

 

ηξερα στο γυμνασιο εναν αριστοροχειρα που επεζε μπαλα με το δεξι ποδι!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι δεξιοχειρας

 

ηξερα στο γυμνασιο εναν αριστοροχειρα που επεζε μπαλα με το δεξι ποδι!!!

 

και γω τετοια περιπτωση ειμαι..αριστεροχειρας και στο ποδοσφαιρο right foot only..

Link to comment
Share on other sites

δεξιοχειρας αλλα στην μπαλλα κ με τα δυο αλλα μετα απο πολυ προπονηση

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

palia oti ekana to ekana me to aristero alla meta me mathane oi dikoi mou me to deksi kai pleon grafo me to dexi

 

Ακριβώς το ίδιο συνέβει και σε μένα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω να βρω πληροφοριες τι συμβαινει οταν αλλαζεις χερι απο μικρος αλλα δεν καταφερα. Εχει κανενας καποιο λινκ; Κυριως με ενδιαφερει να μαθω πως λειτουργει ο εγκεφαλος στους αμφιδεξιους οπως εγω γιατι νιωθω "μπερδεμενος" απο το γυμνασιο.
http://i77.photobucket.com/albums/j72/Ferryman_rx7/PB3.jpg Έχω να φάω κουραμάνα ...
Link to comment
Share on other sites

Δε μου λετε....αυτος που γραφει εξισου γρηγορα και ευαναγνωστα και με τα δυο χερια πως λεγεται??:confused:

 

Αμφίχειρες (αν δεν κάνω λάθος)

 

Και αμφιδεξιος λεγεται :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είναι η παγκόσμια μέρα των αριστερόχειρων. Μονο που το website τους δε λειτουργεί (δολιοφθορά από δεξιόχειρες ίσως??)

:p

http://www.lefthandersday.com

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω να βρω πληροφοριες τι συμβαινει οταν αλλαζεις χερι απο μικρος αλλα δεν καταφερα. Εχει κανενας καποιο λινκ; Κυριως με ενδιαφερει να μαθω πως λειτουργει ο εγκεφαλος στους αμφιδεξιους οπως εγω γιατι νιωθω "μπερδεμενος" απο το γυμνασιο.

μην φανταστεις καποια δραματικη αλλαγη.

απλα λεγεται πως οι αριστεροχειρες εχουν εφεση στα μαθηματικα,φυσικη κτλ κτλ καθως χρησιμοποιουν το δεξι ημισφαιριο του εγκεφαλου τους.αντιστοιχα οι δεξιοχειρες χρησιμοποιουν το αριστερο ημισφαιριο.

το οτι αλλαξες χερι(υποχρεωτικα υποθετω) δεν ειναι παραγοντας που θα αλλαξει την ζωη σου ή που θα σου δημιουργησει καποιο προβλημα:)

μπορεις να βρεις πολλες πληροφοριες στο γκουγκλ καθως και σε ιατρικη βιβλιογραφια.:)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

εγω μονο γραφω με το αριστερο!οτιδηποτε αλλο με δεξι..:p

 

me too (αν φοράς ρολόι σε ποιο χέρι το φοράς εγώ στο αριστερό) απάντα please

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αριστερός παντού εκτός από την ιδεολογία. ;)

 

:lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...