Jump to content

LeTV Le One (X600)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως πλακέτα φόρτισης βρίσκεις από το ίντερνετ και δεν είναι ούτε ακριβή αλλά και δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να την αντικαταστήσεις.

 

 

Εχεις κανενα link για να δω αν οντως παρηγγειλα το σωστο?

Blue Mi Note 3

Letv Le1 X 600

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ είχα θέμα με αυτή την οθόνη που παρήγγειλα(πολύ χαμηλή-αργή απόκριση αφής, δεν λειτουργεί το double touch to wake, κιτρινωπή απόχρωση. Μου έστειλε δεύτερη οθόνη αλλά κι αυτή ήταν προβληματική (ghost touch) την οποία την έσπασα από τα νεύρα μου και ξαναέβαλα την πρώτη προβληματική που μου έστειλε ενώ τώρα περιμένω αυτή .

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εχεις κανενα link για να δω αν οντως παρηγγειλα το σωστο?

 

Αυτή που παράγγειλα (πλακέτα φόρτισης) δεν είναι πλέον διαθέσιμη στο aliexpress. Δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα αν λειτουργεί, την πήρα γιατί μου κάνει τυχαία θεματάκια με την φόρτιση και σκέφτηκα ότι κι εμένα είναι στα τελευταία της, όπως αγόρασα και 2η μπαταρία (μπορεί να έχεις θέμα και με την μπαταρία) Θα μπορούσα να δοκιμάσω βάζοντας την δική μου μπαταρία και την δική μου πλακέτα στο κινητό σου για να δούμε αν όντως φταίει κάτι από αυτή ή το πρόβλημα βρίσκεται κάπου αλλού (πραγματικά πλέον λύνω το κινητό με κλειστά μάτια) αλλά δυστυχώς είμαι Ρόδο. Ίσως κάποιος συμφορουμίτης να σε βοηθήσει,δεν είναι τίποτα παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ είχα θέμα με αυτή την οθόνη που παρήγγειλα(πολύ χαμηλή-αργή απόκριση αφής, δεν λειτουργεί το double touch to wake, κιτρινωπή απόχρωση. Μου έστειλε δεύτερη οθόνη αλλά κι αυτή ήταν προβληματική (ghost touch) την οποία την έσπασα από τα νεύρα μου και ξαναέβαλα την πρώτη προβληματική που μου έστειλε ενώ τώρα περιμένω αυτή .

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Αυτή που παράγγειλα (πλακέτα φόρτισης) δεν είναι πλέον διαθέσιμη στο aliexpress. Δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα αν λειτουργεί, την πήρα γιατί μου κάνει τυχαία θεματάκια με την φόρτιση και σκέφτηκα ότι κι εμένα είναι στα τελευταία της, όπως αγόρασα και 2η μπαταρία (μπορεί να έχεις θέμα και με την μπαταρία) Θα μπορούσα να δοκιμάσω βάζοντας την δική μου μπαταρία και την δική μου πλακέτα στο κινητό σου για να δούμε αν όντως φταίει κάτι από αυτή ή το πρόβλημα βρίσκεται κάπου αλλού (πραγματικά πλέον λύνω το κινητό με κλειστά μάτια) αλλά δυστυχώς είμαι Ρόδο. Ίσως κάποιος συμφορουμίτης να σε βοηθήσει,δεν είναι τίποτα παιδιά!

 

 

 

Και εγω πλεον το λυνω και το δενω με κλειστα ματια. Εχω παρει και εγω καινουργια μπαταρια ...... να δω τι αλλο ειναι, μονο μητρικη δεν εχω παρει :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Κατι σαν αυτο ειναι? Αυτο παραγγειλα :

 

https://www.aliexpress.com/item/For-Letv-One-Charger-Port-Ribbon-Replacement-Parts-For-Letv-1-X600-USB-Charging-Flex-Cable/32763101430.html?

Edited by komp7

Blue Mi Note 3

Letv Le1 X 600

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πλεον το λυνω και το δενω με κλειστα ματια. Εχω παρει και εγω καινουργια μπαταρια ...... να δω τι αλλο ειναι, μονο μητρικη δεν εχω παρει :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Κατι σαν αυτο ειναι? Αυτο παραγγειλα :

 

https://www.aliexpress.com/item/For-Letv-One-Charger-Port-Ribbon-Replacement-Parts-For-Letv-1-X600-USB-Charging-Flex-Cable/32763101430.html?

 

Και εγώ αυτή την πλακέτα παρέλαβα και δουλεύει άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και σε προηγούμενο ποστ είχα θέμα με αυτή την οθόνη που παρήγγειλα(πολύ χαμηλή-αργή απόκριση αφής, δεν λειτουργεί το double touch to wake, κιτρινωπή απόχρωση. Μου έστειλε δεύτερη οθόνη αλλά κι αυτή ήταν προβληματική (ghost touch) την οποία την έσπασα από τα νεύρα μου και ξαναέβαλα την πρώτη προβληματική που μου έστειλε ενώ τώρα περιμένω αυτή .

 

Όταν την παραλάβεις, πες μας εντυπώσεις, γιατί σήμερα είχα ένα ατύχημα στη δουλειά και ψιλοέσπασε το τζάμι της οθόνης μου.

Edited by orentios
Link to comment
Share on other sites

Ναι ακριβώς ίδια είναι. Βεβαίως παιδιά, με το που την παραλάβω θα σας ενημερώσω. Προσπαθώ κι εγώ όπως κι εσείς να κρατήσω το κινητό όσο πάει γιατί οι εποχές δεν επιτρέπουν νέες αγορές κινητού...ίδωμεν!
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό είναι μια χαρά! Η μόνη μεγάλη έλλειψη του, είναι η 800ρα μπάντα. Σε ολα τα άλλα, ζει κανείς μαζί του μια χαρά.
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος φίλος θέλει οθόνη με πλαίσιο μαζί, υπάρχει από bricked τηλέφωνο. Είναι η κανονική του οθόνη, όχι από αυτές στο aliexpres.

Επίσης υπάρχει και ολοκαίνουριο ηχείο, αυτό που βρίσκεται στο κατω μέρος του κινητού (που ακουμε μουσικη δηλ).

Επικοινωνία με π. μ. για επιπλέον πληροφορίες.

Βρίσκομαι Θεσσαλονίκη.

Edited by efrai
Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θέλω να κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, πάω να το κάνω απο τις ρυθμίσεις αλλά όταν πάω να πατήσω το κουμπί μου βγάζει συνέχεια ότι κρασάρει η εφαρμογή ρυθμίσεις. Δοκίμασα επανακιννήσεις και να καθαρίσω τα cached αλλά δυστυχώς τίποτα! Προσπάθησα να μπω απο recovery και να κάνω απο εκεί αλλά διαπίστωσα οτι είναι στα κινέζικα και απο ότι έψαξα δεν γίνεται να αλλάξω γλώσσα.Το twrp ( version 2.8.7.1) δεν το έχω περάσει εγώ,ήταν περασμένο απο τότε που το αγόρασα. Καμία ιδέα το τι μπορώ να κάνω ?
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το πιο εύκολο που μπορείς να κάνεις είναι να περάσεις το recovery που σου παραθέτω στην παρακατω σελίδα, απλά επέλεξε το δεύτερο αρχείο οου το φλασαρει με το sp flash tool.

https://www.needrom.com/download/twrp-letv-le1-x600-x608/

Sharing is caring/Spread the knowledge
Link to comment
Share on other sites

Τελικά για κάποιο λόγο αφού έκανα ενημέρωση σε ότι υπήρχε, ξεμπλωκαρε και δεν κρασαρει πλέον. Αν κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων υπάρχει κάποιος κίνδυνος να υπάρξει πρόβλημα με την ρομ ή να ανακατέψει το recovery που είναι στα κινέζικα και δεν θα μπορώ να ξέρω τι κάνω;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εδώ και λιγες μερες το LETV X600 μου παρουσιάζει το εξης προβλημα με την οθόνη:

Η αφη δεν ανταποκρινεται σωστά, για παραδειγμα υπαρχει ένα γραμμα που είναι αδυνατον να πατηθει και εμφανιζεται το διπλα του, καποιες φορες όταν πατας σε ένα σημείο πατιεται καποιο άλλο και ειδικα όταν πατας το πανω μερος της οθονης μπλοκαρει. Εάν κλεισω και ανοιξω την οθόνη τοτε ξεμπλοκαρει.

Εχω ανεβασει ένα βιντεο στο youtube κανοντας ένα τεστ αφης.

 

https://www.youtube.com/watch?v=b41vcBhLv3I&feature=youtu.be

 

Εχω φυσικα κανει reset στις αρχικες ρυθμισεις αλλα δεν άλλαξε κατι στην συμπεριφορά του.

Η ερωτηση μου είναι αν είναι προβλημα καθαρα του LCD Display ή κατι άλλο (software ή hardware). Εχει κάποιος άποψη στο παραπάνω προβλημα ?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λιγες μερες το LETV X600 μου παρουσιάζει το εξης προβλημα με την οθόνη:

Η αφη δεν ανταποκρινεται σωστά, για παραδειγμα υπαρχει ένα γραμμα που είναι αδυνατον να πατηθει και εμφανιζεται το διπλα του, καποιες φορες όταν πατας σε ένα σημείο πατιεται καποιο άλλο και ειδικα όταν πατας το πανω μερος της οθονης μπλοκαρει. Εάν κλεισω και ανοιξω την οθόνη τοτε ξεμπλοκαρει.

Εχω ανεβασει ένα βιντεο στο youtube κανοντας ένα τεστ αφης.

 

https://www.youtube.com/watch?v=b41vcBhLv3I&feature=youtu.be

 

Εχω φυσικα κανει reset στις αρχικες ρυθμισεις αλλα δεν άλλαξε κατι στην συμπεριφορά του.

Η ερωτηση μου είναι αν είναι προβλημα καθαρα του LCD Display ή κατι άλλο (software ή hardware). Εχει κάποιος άποψη στο παραπάνω προβλημα ?

Kαθαρά θέμα οθόνης (του touch panel). Στείλε μου μήνυμα εάν θελήσεις επισκευή ή ανταλλακτικό

Link to comment
Share on other sites

Kαθαρά θέμα οθόνης (του touch panel). Στείλε μου μήνυμα εάν θελήσεις επισκευή ή ανταλλακτικό

 

Σου εστειλα μηνυμα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tωρα τελευταία το κινητό ανάβει το notification led χωρίς να έχω καμία ειδοποίηση και πρέπει να το κάνω restart για να στρώσει. Επίσης, κάθε φορά που το κάνω επανεκκίνηση μου γράφει βελτιστοποίηση της εφαρμογής και κάνει κάνα 5λεπτο για να ανοίξει.

 

Τι μου προτείνεται να κάνω? Με wipe dalvik cache λέτε να στρώσει?

Edited by kostas123pao
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Tωρα τελευταία το κινητό ανάβει το notification led χωρίς να έχω καμία ειδοποίηση και πρέπει να το κάνω restart για να στρώσει. Επίσης, κάθε φορά που το κάνω επανεκκίνηση μου γράφει βελτιστοποίηση της εφαρμογής και κάνει κάνα 5λεπτο για να ανοίξει.

 

Τι μου προτείνεται να κάνω? Με wipe dalvik cache λέτε να στρώσει?

 

για δες την μπαταρια

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία? Τι ρόλο παίζει?

καμία.

είναι bug του λογισμικού, το χω δει σε πολλά letv

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία? Τι ρόλο παίζει?

 

Κανε ένα καθαρισμό data and cache στα settings. Κανε wnable disable τα others μεσα στην προβολή led notifications...αν δεν...Βγες TWRP. Κάνε wipe dalvik cache and cache. Τσέκαρε αν είναι οκ. Αν δεν είναι πόσταρε και θα σου πω..;)

LeMax2-X820 LegionOS / LeMax2-X822 DerpFest

Xiaomi RN3Pro-MIUI10_9.3.14

Xiaomi RN9Pro-MIUI-12.5.5-RJWMIX

Link to comment
Share on other sites

Κανε ένα καθαρισμό data and cache στα settings. Κανε wnable disable τα others μεσα στην προβολή led notifications...αν δεν...Βγες TWRP. Κάνε wipe dalvik cache and cache. Τσέκαρε αν είναι οκ. Αν δεν είναι πόσταρε και θα σου πω..;)

 

για την μπαταρια που έλεγα πριν σε ulefone paris της κόρης μου έκανε το ίδιο πράγμα,μετα απο λιγο καιρο φούσκωσε η μπαταρία ,και αφου την άλλαξα όλα οκ, επίσης σε ακόμα ένα κινητο φίλης ,δεν θυμαμαι τωρα τη μαρκα, έκανε ακριβως τα ιδια.

προφανως όταν καταστρεφεται η μπαταρία (φουσκωνει) τοτε βραχυχυκλωνει και προκαλέι ασταθεια.

και μην ειστε καποιοι ,γνωστες των παντων ,την γνωμη μου λεω από την εμπειρία μου σε δυο τηλεφωνα

αυτα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...