Jump to content

Αγορά μηχανής 125cc: Προτάσεις


Nos 55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ψαχνω εδω και καιρο για ενα μηχανακι η παπι (μεταχειρισμενο παντα) σκεφτομαι το yamaha z125 με 1400-1500Ε....Σκεφτομαι κιολας να διαθεσω το πολυ μεχρι 2000-2500Ε αν βρω μια ομορφη και γρηγορη μηχανη μεχρι 33αλογα για να με καλυπτει και το διπλωμα, αυτη τη φορα τετραχρονη γιατι με χαλαει λιγο που το Z ειναι διχρωνο.....Αν ξερετε κατι πανω στο θεμα θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας και μακαρι να εχετε και καμια φωτογραφια να μου δειξετε...Σας ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα....:O
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 700
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Modenas XCITE 135

 

135cc

16lt

αερόψυκτος τετράχρονος κινητήρας

δισκόφρενα της Nissin (μπροστά και πίσω)

αναρτήσεις της Showa

στροφόμετρο

2.090 €

 

 

http://www.mototriti.gr/jpg/mtr/390/NEWS/modenasxc.jpg

Fiat justitia et pereat mundus.
Link to comment
Share on other sites

Το μηχανακι ειναι πολυ χοντροκομενο γενικως!!!!!!!1
[sIGPIC][/sIGPIC]Live your life on 0-402m ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ
Link to comment
Share on other sites

Επειδή είναι ένα από τα παπιά που σκέπομε να αγοράσω Το έχει κανένας σας τη γνώμη έχετε τρίζουν τα πλαστικά Πετάει της ταχύτητες όπως στα παλιά innova ήμουν φανατικός της HONDA αλλά με τα τελευταία της παπιά supra και innova έχω χάσει την εμπιστοσύνη για αυτό αποτάνθικα στο forum μήπως και γλιτώσω το εγκεφαλικό δεν είναι και λίγα 2000 ευρό
;)
Link to comment
Share on other sites

hey guys!!! ti kanete??? eimai 18 xronon kai thelo na paro mixanaki alla de ksero ti na paro....i alitheia einai oti maresei poli i kagkouria...thelo to mixanaki na einai mavro! skeftomoun to innova to palio montelo...alla de ksero akomi! m lene oti trizoun ta plastika tou...m lene episis kai gi a crypton R alla de maresoun ta mprostina plastika kai de vgainei kai se mavro...kai akomi gia to adress alla episis de vgainei se mavro...telos m eipan gia to modenas to kainourio kai to daytona i kati tetoio!!!

 

please help!!!!

an exete fotos apo to kainourio montelo modenas please show me!!!

thanx prokatavolika!!!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τόσα χρόνια, το townmate βρίσκεται σε άσχημη κατάσταση, οπότε σκέφτομαι να προχωρήσω στην αγορά ενός μεταχειρισμένου παπιού στα 125cc.Δίπλωμα έχω για 50αρι, αλλά σκοπεύω να βγάλω για πιο μεγάλο σύντομα..

Θα ήθελα τη γνώμη σας, για 2-3 μοντέλα που μπορώ να βρω μέχρι τα 800€, με βάση τα παρακάτω από το πιο σημαντικό στο πιο ασήμαντο:

1.Αξιοπιστία/αντοχή μοτέρ και μηχανικών μερών

2.Φτηνά ανταλλακτικά3.Επιδόσεις

 

Όπως βλέπετε, δε με ενδιαφέρει κάποιο γκαζάτο παπί γιατί το θέλω για καθημερινή χρήση για να πηγαίνω στη δουλειά μου και μόνο.Ούτε φτιαξίματα με ενδιαφέρουν.Θέλω 1 σκυλί, που δε θα καταλαβαίνει τίποτα και που θα έχει όσο γίνεται πιο φτηνά αναλώσιμα, όπως τακάκια, φαναράκια κλπ..

 

Λοιπόν επανέρχομαι στο θέμα, καθώς σε 2 βδομάδες δίνω για το δίπλωμα και πλέον ψάχνω σοβαρά το θέμα αγοράς παπιού στα 125 κυβικά.

Εξετάζω το ενδεχόμενο και για καινούριο.Το θέμα είναι αν αξίζει όμως..

Η χρήση που θα κάνω είναι 30 χλμ ανά ημέρα, χωρίς μακρινά ταξίδια καθώς για κει έχω το αμάξι.

Υπάρχει λόγος να πάω σε καινούριο (μαξ δινω 2.000) ή αν δε με νοιάζει το να το έχω του κουτιού, μπορώ να βολευτώ και με το μεταχειρισμένο, αφού με νορμάλ χρήση δε χαλάνε τα YAMAHA, HONDA.

 

Από προτάσεις σκέφτομαι τα CRYPTON R και INNOVA.

Καμιά άλλη πρόταση?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν επανέρχομαι στο θέμα, καθώς σε 2 βδομάδες δίνω για το δίπλωμα και πλέον ψάχνω σοβαρά το θέμα αγοράς παπιού στα 125 κυβικά.

Εξετάζω το ενδεχόμενο και για καινούριο.Το θέμα είναι αν αξίζει όμως..

Η χρήση που θα κάνω είναι 30 χλμ ανά ημέρα, χωρίς μακρινά ταξίδια καθώς για κει έχω το αμάξι.

Υπάρχει λόγος να πάω σε καινούριο (μαξ δινω 2.000) ή αν δε με νοιάζει το να το έχω του κουτιού, μπορώ να βολευτώ και με το μεταχειρισμένο, αφού με νορμάλ χρήση δε χαλάνε τα YAMAHA, HONDA.

 

Από προτάσεις σκέφτομαι τα CRYPTON R και INNOVA.

Καμιά άλλη πρόταση?

παρε οποιος θελεις..πηγαινε κανε test drive και οποιο σου αρεσει παρ'το!

τα μηχανακια αυτα δεν "σπανε" βεβαια ειναι και τα χρηματα πολλα..αλλα οτι πληρωνεις,παιρνεις ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kymco activ 125! Πιο μουράτο απο τα άλλα και με 1385ευρόπουλα, μην νομίσεις ότι άμα πάρεις honda θα έχεις καμιά τεχνολογία παραπάνω..

 

Αυτό είναι το παπάκι που κάνω μάθημα οδήγησης.

Βασικά δε μου αρέσει ούτε σχεδιαστικά, αλλά και σαν όνομα δε το συγκρίνω με Yamaha και Honda.

Χτες μίλησα με τον μηχανικό μου και μου πρότεινε να πάρω ένα Crypron R, ως το πιο αξιόπιστο.

Ψάχνω στα μεταχειρισμένα και βλέπω Crypton R με 105, 110 και 115 άλογα.

Θα με διαφωτίσει κάποιος τι παίζει?Εγώ βασικά σκέφτομαι για το 115, αρκεί να μη χρειαστεί να δώσω πάνω από 900€ για μεταχείρα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το παπάκι που κάνω μάθημα οδήγησης.

Βασικά δε μου αρέσει ούτε σχεδιαστικά, αλλά και σαν όνομα δε το συγκρίνω με Yamaha και Honda.

Χτες μίλησα με τον μηχανικό μου και μου πρότεινε να πάρω ένα Crypron R, ως το πιο αξιόπιστο.

Ψάχνω στα μεταχειρισμένα και βλέπω Crypton R με 105, 110 και 115 άλογα.

Θα με διαφωτίσει κάποιος τι παίζει?Εγώ βασικά σκέφτομαι για το 115, αρκεί να μη χρειαστεί να δώσω πάνω από 900€ για μεταχείρα.

 

Άλλο θα θυμάσαι, δεν μπορεί να κάνεις με αυτό μάθημα. Δεν έχει συμπλέκτη και τα μαθήματα αλλά και οι εξετάσεις γίνονται με μηχανάκι που έχει συμπλέκτη!

Link to comment
Share on other sites

Άλλο θα θυμάσαι, δεν μπορεί να κάνεις με αυτό μάθημα. Δεν έχει συμπλέκτη και τα μαθήματα αλλά και οι εξετάσεις γίνονται με μηχανάκι που έχει συμπλέκτη!

Για μηχανακι μεχρια 125 κυβικα δινεις κανονικα με παπακι.για περισσοτερα κυβικα δινεις με συμπλεκτη.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για μηχανακι μεχρια 125 κυβικα δινεις κανονικα με παπακι.για περισσοτερα κυβικα δινεις με συμπλεκτη.:)

 

Σωστός!:)

Κανείς για τις διαφορές μεταξύ των CRYPTON R?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Για μηχανακι μεχρια 125 κυβικα δινεις κανονικα με παπακι.για περισσοτερα κυβικα δινεις με συμπλεκτη.:)

 

Κάνεις λάθος, για 125cc δηλαδή για απόκτηση άδειας κατηγορίας Α1 δίνεις με παπάκι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΕ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ, όπως και για μοτοσικλέτες άνω των 125cc(απεριορίστων κυβικών). Επίσης αν είσαι κάτοχος για τουλάχιστον 2 χρόνια της υποκατηγορίας Α1 τότε μπορείς να αναβαθμίσεις το δίπλωμα σου χωρίς περαιτέρω εξετάσεις στην μεγάλη κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος, για 125cc δηλαδή για απόκτηση άδειας κατηγορίας Α1 δίνεις με παπάκι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΕ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ, όπως και για μοτοσικλέτες άνω των 125cc(απεριορίστων κυβικών). Επίσης αν είσαι κάτοχος για τουλάχιστον 2 χρόνια της υποκατηγορίας Α1 τότε μπορείς να αναβαθμίσεις το δίπλωμα σου χωρίς περαιτέρω εξετάσεις στην μεγάλη κατηγορία.

 

και ποιο παπι εχει χειροκινητο συμπλεκτει μαμισιο????

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος, για 125cc δηλαδή για απόκτηση άδειας κατηγορίας Α1 δίνεις με παπάκι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΜΕ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ, όπως και για μοτοσικλέτες άνω των 125cc(απεριορίστων κυβικών). Επίσης αν είσαι κάτοχος για τουλάχιστον 2 χρόνια της υποκατηγορίας Α1 τότε μπορείς να αναβαθμίσεις το δίπλωμα σου χωρίς περαιτέρω εξετάσεις στην μεγάλη κατηγορία.

Να σου πω, δεν ξέρω με τι παπί δίνω ή για ποιο δίπλωμα πάω??:blink::blink:

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω, δεν ξέρω με τι παπί δίνω ή για ποιο δίπλωμα πάω??:blink::blink:

 

 

Ε ναι, αφού λες οτι κάνεις μάθημα οδήγησης με το activ πράγμα που, αμα διαβάσεις παραπάνω σου εξήγησα, δεν γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για παλιότερα αλλά τώρα πια δεν είναι υποχρεωτικό να δώσεις με μηχανάκι με συμπλέκτη. Εγώ έδωσα για δίπλωμα για 125cc πριν απο 3 βδομάδες με το crypton-X.
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για παλιότερα αλλά τώρα πια δεν είναι υποχρεωτικό να δώσεις με μηχανάκι με συμπλέκτη. Εγώ έδωσα για δίπλωμα για 125cc πριν απο 3 βδομάδες με το crypton-X.

Μεχρι 125 κυβικα το εχουμε ξαναπει.δινεις με απλο μηχανακι.

για απεριοριστο θελεις αποκλειστικα συμπλεκτη! :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι 125 κυβικα το εχουμε ξαναπει.δινεις με απλο μηχανακι.

για απεριοριστο θελεις αποκλειστικα συμπλεκτη! :)

 

Τι εννοείς λέγοντας απλό μηχανάκι? Η διαφορά των κατηγοριών δεν είναι ο συμπλέκτης αλλα τα κυβικά!!! Αυτό που λές δεν ισχύει γιατί τα διπλώματα για 125cc αναβαθμίζονται με μια τυπική διαδικασία, μετά απο δύο χρόνια κατοχής τους, σε απεριόριστα κυβικά (και φυσικά κάποιος που έχει βγάλει για δίπλωμα χωρίς συμπλέκτη δεν μπορεί μετά απο 2 χρόνια να πάρει δίπλωμα που θα λέει οτι ξέρει να οδηγάει οποιαδήποτε μηχανή με συμπλέκτη!!)

 

 

RAVER: Μάλλον το δίπλωμα σου θα έχει κωδικό με Παρατήρηση (όπως είναι και για οδήγηση με γυαλιά) και δεν θα μπορείς να οδηγήσεις μηχανάκια με συμπλέκτη και συνεπώς δεν αναβαθμίζεται αυτόματα μετά από 2 χρόνια για μεγάλες μηχανές.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς λέγοντας απλό μηχανάκι? Η διαφορά των κατηγοριών δεν είναι ο συμπλέκτης αλλα τα κυβικά!!! Αυτό που λές δεν ισχύει γιατί τα διπλώματα για 125cc αναβαθμίζονται με μια τυπική διαδικασία, μετά απο δύο χρόνια κατοχής τους, σε απεριόριστα κυβικά (και φυσικά κάποιος που έχει βγάλει για δίπλωμα χωρίς συμπλέκτη δεν μπορεί μετά απο 2 χρόνια να πάρει δίπλωμα που θα λέει οτι ξέρει να οδηγάει οποιαδήποτε μηχανή με συμπλέκτη!!)

 

 

RAVER: Μάλλον το δίπλωμα σου θα έχει κωδικό με Παρατήρηση (όπως είναι και για οδήγηση με γυαλιά) και δεν θα μπορείς να οδηγήσεις μηχανάκια με συμπλέκτη και συνεπώς δεν αναβαθμίζεται αυτόματα μετά από 2 χρόνια για μεγάλες μηχανές.

Εγω εχω διπλωμα εδω και 12 χρονια!! εχω διπλωμα απεριοριστο :D

 

Ερωτηση αν ενας θελει να βγαλει απεριοριστο,θα δωσει διπλωμα με παπακιι 135 κυβικων(χωρις συμπλεκτη αλλα κυβικα περισσοτερα απο την α κατηγορια) η θα δωσει με μηχανη π.χ. 250 κυβικα και με συμπλεκτη!? προφανως το 2ο. αρα παιζει ρολο και ο συμπλεκτης.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να αγορασω ενα μηχανακι για να μετακινουμε τωρα εχω μπει σε διλημμα ειμαι αναμεσα στο kawasaki kai sto yamaha x.Απλος θελω να μου πειτε την γνωμη σας γι'αυτο το μηχανακι αξιζει το κοπο ή να παω στο Χ???Κοστιζει καμποσα λεφτα πιο κατω απο το Χ και το σκεφτομαι γιατι ειχε και ο θειος μου το kazer το παλιο βεβαια αλλα ηταν σκυλος!!!
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Το πείρε ένα φιλαράκι. Τρομερή ποιότητα κατασκευής, πολύ άνετο, με πολύ καλό κιβότιο αλλά ψώφιο! Άμα το θές αποκλειστικά για μετακινήσεις είσαι μια χαρά.

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...