Jump to content

Lenovo K3 Note


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επισκέπτης
Χαιρεται.Να πω και εγω την προβλημα μου.Ρουταρα επιτυχως μετα απο δυο προσπαθειες με king root.Τσεκαρα με mobile uncle tools οτι ειναι ροοτ και αντικατεστησα επιτυχως με SuperSu.Ξανατσεκαρω με mobile uncle και ολα οκ.Ειναι ρουταρισμενη η συσκευη.Κανω reboot μεσα απο το mobile uncle tools και κολλαει στο logo της Lenovo.Σβηνει μονο με αφαιρεση μπαταριας και το μονο που μπορω ειναι με πατημα πληκτρων να μπω στο lenovo recovery.Αυτα χωρις χρηση PC.Καποια σκεψη?Τι μπορω να κανω?

 

Κατι πανω σε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όπως έγραψα και στην παραπάνω παράθεσή μου έκανα λάθος. Δεν είχε 4g ταυτόχρονα. :p

 

Και για την 1532 διάβαζα που λέγατε ότι είναι γρήγορη όπως όλες οι κινέζικες. Ε δεν θα έλεγα ότι είναι γρηγορότερη ρε παιδιά απο την ινδική. Απλα το κακό με την ινδική είναι ότι καποιες φορές κανει το κόλλημα με το πληκτρολόγιο...που πληκτρολογείς και δεν κουνιέται ο κέρσορας. Αυτό. Κατά τα άλλα όταν παίζεις με το μενού και τις εφαρμογές είναι σαν τις κινέζικες ρομ απο ταχύτητα.

 

Σήμερα παίζω τρίτη μέρα με Ινδική ότι παλεύεται παλεύεται αλλά δε το συζητώ ότι είναι πιο αργή από την 1532, το καταλαβαίνεις όχι κυρίως όταν κινείσαι στο μενού ή μέσα στο launcher αλλά όταν πιάνεις το κινητό από αδράνεια να ανοίξεις κάτι ή να μπεις στο μενού ή να ανοίξεις εφαρμογή ή να πατήσεις τις επιλογές των softkeys που τώρα περιμένεις. Η αν κάνεις κάτι πχ κατεβάζεις και πας να κάνεις κάτι άλλο αργεί σα να κολάει με τις κινέζικες πετούσε κι εκατό πράγματα να έκανες. Αλλά πλέον όχι τραγικά πράγματα αντέχετε. Το βασικό για μένα πρόβλημα είναι αυτό με πληκτρολόγιο επειδή γράφω πολύ παγώνει και σε καθυστερεί πολύ οπότε αυτό δε το παλεύω. Είχα αλλάξει εκατό firmware για να εξαλειφθεί αυτό και βλέπω ότι κάθε μέρα γίνεται και πιο συχνά. Eπίσης έχω την εντύπωση ότι η κάμερα είναι λίγο χειρότερη αλλά θα το τεστάρω για σιγουριά

 

Για πέιτε μου όσοι έχετε την 1532 τί επιλογές δικτύου έχετε ?? Και pan82 εβαλες προγραμμα απο το market για περισσότερες επιλογές και ποιο ή από την αρχή και σε σενα είχε πολλές επιλογες η 1532 ??

Επίσης εγω εχω κανονικα playstore απο την αρχή που εγκατεστησα την 1532. Νόμιζα ότι επρεπε να τa περάσω ε΄γω τα gapps . Λάθος κάνω ?

 

στη 1532 έχει τις κλασικές των κινέζων, οι Ινδικές έχουν πολλές επιλογές. Ο stelios έγραψε ότι μέσω εφαρμογής το αλλάζει. Ποια έβαλες την official ή την LTT lemonade. Αυτή τα έχει όλα

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΥΤΟ ΑΠΛΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΣΥΝΟΜΙΛΙΕΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΘΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ SITE ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ?

 

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με την οθόνη το έστειλα πίσω Κίνα το έφτιαξαν και μου το ξαναέστειλαν τώρα δουλεύει μια χαρά η οθόνη. Δεν ξέρω τι έκαναν το σίγουρο είναι ότι τώρα είναι root και στον αριθμό έκδοσης λέει VIBEUI_V2.5_11520_5.827.1_ST_K50-T5.

Τελικά,απο αυτα που εχω διαβασει καποιοι εχουν μονιμο προβλημα σε καποια σημεια της οθονης,καποιοι αλλοι παλι οπως εγω η οθονη δουλευει μια χαρα την περισσοτερη ωρα αλλα υπαρχουν και καποιες στιγμες που καποια σημεια δεν ανταποκρινεται.σε μενα το προβλημα παρουσιαζεται παντα σε ολη την δεξια μερια περιπου ενα εκατοστο φαρδος.το to2c απο οπου πηρα το τηλεφωνο μου ειπε να το στειλω πισω για επισκευη στο εργοστασιο.υπαρχει και στην lenovo ενα σχετικο λινκ για το ιδιο προβλημα https://forums.lenovo.com/t5/K-and-Vibe-Z-Series-Smartphones/Touch-Screen-Issue-in-Lenovo-K3-Note/td-p/2128737/page/2

Link to comment
Share on other sites

Nexus 8 Rom, κανει το κινητο ανταξιο για τα specs του. Δυστηχως μου λειπουν λιγο τα ωραια features της λενοβο

 

Από που μπορώ να την κατεβάσω;

Link to comment
Share on other sites

Nexus 8 Rom, κανει το κινητο ανταξιο για τα specs του. Δυστηχως μου λειπουν λιγο τα ωραια features της λενοβο

 

Ποία features λείπουν?

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΥΤΟ ΑΠΛΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΣΥΝΟΜΙΛΙΕΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΘΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΖΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ SITE ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ?

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις, αλλά απαγορεύονται και από τους Ο.Π.Χ..

 

+ Πήγαινε εδώ να μάθεις τον τρόπο. Πρώτα διάβασε τις τελευταίες 4-5 σελίδες και μετά ρώτα αν έχεις ακόμα απορίες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. πηρα το συγκεκριμενο κινητο πριν απο δυο μερες, και ενω στην αρχη πατωντας το μεσαιο κουμπι παρατεταμενα εμφανιζε τις ανοιχτες εφαρμογες τωρα δεν το κανει. γιατι?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά,απο αυτα που εχω διαβασει καποιοι εχουν μονιμο προβλημα σε καποια σημεια της οθονης,καποιοι αλλοι παλι οπως εγω η οθονη δουλευει μια χαρα την περισσοτερη ωρα αλλα υπαρχουν και καποιες στιγμες που καποια σημεια δεν ανταποκρινεται.σε μενα το προβλημα παρουσιαζεται παντα σε ολη την δεξια μερια περιπου ενα εκατοστο φαρδος.το to2c απο οπου πηρα το τηλεφωνο μου ειπε να το στειλω πισω για επισκευη στο εργοστασιο.υπαρχει και στην lenovo ενα σχετικο λινκ για το ιδιο προβλημα https://forums.lenovo.com/t5/K-and-Vibe-Z-Series-Smartphones/Touch-Screen-Issue-in-Lenovo-K3-Note/td-p/2128737/page/2

Βασικά μιας και το αναφέρατε. Γενικά είδα σε eBay και ali σε πολύ χαμηλή τιμή από 20-30δολαρια μόνο οθόνη με digitizer και εργαλεία. Πχ

http://www.ebay.com/itm/Touch-Screen-With-Digitizer-Glass-Replacement-For-Lenovo-K3-Note-Cell-Phone-/400931285631?hash=item5d595dea7f

http://www.aliexpress.com/item/Original-LCD-Display-Digitizer-Touch-Screen-With-Assembly-Replacement-For-STAR-Kingelon-G9000-1920-1080-FHD/2038337757.html μα πως γίνεται να είναι τόσο φθηνό; θυμάμαι σε jiayu που έψαχνα πριν κάνα χρόνο έκανε κοντά 100δολαρια. Για 30 συμφέρει πιο πολύ από το να το στέλνεις Κίνα και να χάσεις 3 μήνες αν γίνει η στραβη

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Από που μπορώ να την κατεβάσω;

NeedRom είναι ή Nexus 8

 

----- προσθήκη μηνύματος 101 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ποία features λείπουν?

Double tap to wake, τα διάφορα gestures, το Dolby, το πολύ ωραίο drop down menu της λενοβο, η λειτουργία εξοικονόμηση ενεργειας.

 

Είναι vanilla aosp

Link to comment
Share on other sites

Από που μπορώ να την κατεβάσω;

 

Νομίζω αναφέρεται σε αυτην

http://www.needrom.com/download/nexus-8/

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Double tap to wake, τα διάφορα gestures, το Dolby, το πολύ ωραίο drop down menu της λενοβο, η λειτουργία εξοικονόμηση ενεργειας.

Είναι vanilla aosp

 

Έχει ΟΤΑ updates;

Link to comment
Share on other sites

Παιδι καλησπερα πηρα το κινητο πριν μια βδομαδα σε βιντεακια ειδα καποια Features εμενα το κινητο δεν τα εχει και στις ρυθμισης δεν εχει ουτε εικονιδιο features ενο σε βιντεο που ειδα ειχαν ολα και τι θεμα υπαρχει?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αξίζει να το στείλω πίσω κίνα για επισκευή οθόνης? Πόσο κοστίζει περίπου η αποστολή, πληρώνω και το πήγαινε και το έλα, αν χαθεί τι γίνετε? Το έχω πάρει απο to2c είναι άτομα εμπιστοσύνης ή απλά θα το στείλω και θα μου το βάλλουν σε άλλη κούτα και θα το στείλουν σε ένα μήνα πίσω.

 

Αν κάποιος γνωρίζει τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω και τι χρειάζεται πχ αποδείξεις paypal κλπ ας με ενημερώσει ή εδώ ή στο inbox

 

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Παιδι καλησπερα πηρα το κινητο πριν μια βδομαδα σε βιντεακια ειδα καποια Features εμενα το κινητο δεν τα εχει και στις ρυθμισης δεν εχει ουτε εικονιδιο features ενο σε βιντεο που ειδα ειχαν ολα και τι θεμα υπαρχει?

 

 

Απο που το πήρες και ποια rom έχει τώρα.Ποια λείπουν;

Link to comment
Share on other sites

Απο που το πήρες και ποια rom έχει τώρα.Ποια λείπουν;[/QUOφιλε ειμαι λιγο ασχετος σε αυτα με τις ρομ υο πηρα απο foxosmall λειπει αυτο με το διπλο αγγιγμα που αναβει η οθονη αυτο με το φακο οταν ειναι σε αδρανεια και αυτο που εκανες συμβολα σε σβηστη οθονη και αναλογα σε εβαζε σε φωτο,google.κλπ επισης εχω θεμα και με το youtube εχει μια παλια εκδοση και στο play store δεν εχει ενημερωση καταργηση μονο ανοιγμα.και κατι τελευταιο ουτε ενημερωση για καινουργια λογισμικα μπορω να βρω καπου
Link to comment
Share on other sites

Απο που το πήρες και ποια rom έχει τώρα.Ποια λείπουν;[/QUOφιλε ειμαι λιγο ασχετος σε αυτα με τις ρομ υο πηρα απο foxosmall λειπει αυτο με το διπλο αγγιγμα που αναβει η οθονη αυτο με το φακο οταν ειναι σε αδρανεια και αυτο που εκανες συμβολα σε σβηστη οθονη και αναλογα σε εβαζε σε φωτο,google.κλπ επισης εχω θεμα και με το youtube εχει μια παλια εκδοση και στο play store δεν εχει ενημερωση καταργηση μονο ανοιγμα.και κατι τελευταιο ουτε ενημερωση για καινουργια λογισμικα μπορω να βρω καπου

Έχει κάποια custom παλιά Ρομ μάλλον, ίσως και κινεζομαγαζου. Τώρα από την στιγμή που δεν έχεις γνώσεις δεν μπορώ να σου πω να βάλεις την row και να ξεμπερδευεις...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα παίζω τρίτη μέρα με Ινδική ότι παλεύεται παλεύεται αλλά δε το συζητώ ότι είναι πιο αργή από την 1532, το καταλαβαίνεις όχι κυρίως όταν κινείσαι στο μενού ή μέσα στο launcher αλλά όταν πιάνεις το κινητό από αδράνεια να ανοίξεις κάτι ή να μπεις στο μενού ή να ανοίξεις εφαρμογή ή να πατήσεις τις επιλογές των softkeys που τώρα περιμένεις. Η αν κάνεις κάτι πχ κατεβάζεις και πας να κάνεις κάτι άλλο αργεί σα να κολάει με τις κινέζικες πετούσε κι εκατό πράγματα να έκανες. Αλλά πλέον όχι τραγικά πράγματα αντέχετε. Το βασικό για μένα πρόβλημα είναι αυτό με πληκτρολόγιο επειδή γράφω πολύ παγώνει και σε καθυστερεί πολύ οπότε αυτό δε το παλεύω. Είχα αλλάξει εκατό firmware για να εξαλειφθεί αυτό και βλέπω ότι κάθε μέρα γίνεται και πιο συχνά. Eπίσης έχω την εντύπωση ότι η κάμερα είναι λίγο χειρότερη αλλά θα το τεστάρω για σιγουριά

 

 

 

στη 1532 έχει τις κλασικές των κινέζων, οι Ινδικές έχουν πολλές επιλογές. Ο stelios έγραψε ότι μέσω εφαρμογής το αλλάζει. Ποια έβαλες την official ή την LTT lemonade. Αυτή τα έχει όλα

 

Λοιπον οντως την βλεπω πιο σπιρτοζικη την 1532 απο την row. Εχω την ltt lemonade 1532.Αλλα εχει μονο 2 επιλογες δικτυου. Ετσι θα επρεπε;;;

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Απο που το πήρες και ποια rom έχει τώρα.Ποια λείπουν;[/QUOφιλε ειμαι λιγο ασχετος σε αυτα με τις ρομ υο πηρα απο foxosmall λειπει αυτο με το διπλο αγγιγμα που αναβει η οθονη αυτο με το φακο οταν ειναι σε αδρανεια και αυτο που εκανες συμβολα σε σβηστη οθονη και αναλογα σε εβαζε σε φωτο,google.κλπ επισης εχω θεμα και με το youtube εχει μια παλια εκδοση και στο play store δεν εχει ενημερωση καταργηση μονο ανοιγμα.και κατι τελευταιο ουτε ενημερωση για καινουργια λογισμικα μπορω να βρω καπου

 

Πηγαινε στις ρυθμίσεις του κινητού σχετικα με το τηλέφωνο πληροφορίες συσκευής και πες μας τι εκδοση λεει.Λογικά έχεις καποια παλιότερη έκδοση vibeui .

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει κάποια custom παλιά Ρομ μάλλον, ίσως και κινεζομαγαζου. Τώρα από την στιγμή που δεν έχεις γνώσεις δεν μπορώ να σου πω να βάλεις την row και να ξεμπερδευεις...

 

Μάλλον.Οπότε δύσκολο να την αλλάξει...

Link to comment
Share on other sites

 

Πηγαινε στις ρυθμίσεις του κινητού σχετικα με το τηλέφωνο πληροφορίες συσκευής και πες μας τι εκδοση λεει.Λογικά έχεις καποια παλιότερη έκδοση vibeui .

 

----- προσθήκη μηνύματος 60 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μάλλον.Οπότε δύσκολο να την αλλάξει...

 

 

 

Vibeui 2.5_115205.827.1st

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αγορασα το κινητο πριν 2 μερες και συνηδειτποιησα πως λοιπουν παρα πολλα features απο ολες τις πλευρες κυριως αποτ ις ρυθμισεις. εχω την VIBEUI_V2.5_11520_5.827.1_ST_K50-T5 Ρομ ποια να βαλω που τα εχει ολα και δεν θα μου πεταει μυνηματα πως η ταδε εφαρμογη σταματησε να λειτουργει οταν δεν φαινεται πουθενα στο κινητο οτι υπαρχει. Πχ το douple-tap to wake το βρηκα μεσω search στις ρυθμισεις ενω χειροκινητα δεν το εβρισκα πουθενα.. πειτε μου σας παρακαλω ποια ειναι αξιοπιστη ρομ για να την flasharο και θελω αν μπορειται και τα βηματα για το πως να το κανω.. Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Είμαι με 1520 του vickmall και αποφάσισα να πειραματιστώ και να βάλω την 1532 LTT lemonade. Πέρασα cwm και έκανα backup την Ρομ που έχω τώρα. Μου λέει ότι αποθηκεύτηκε στη διαδρομή clockworkmode/backup όμως εκεί δεν την βρίσκω. Που μπορεί να είναι? Ο αποθηκευτικός χώρος μειώθηκε κατά 3 GB άρα κάπου υπάρχει το αρχείο. Όταν μπαίνω cwm και πατάω restore την βλέπει κανονικά αλλά με το es Explorer δεν μπορώ να το βρω. Μήπως φταίει που είναι αρχείο .tar και ίσως δεν τα αναγνωρίζει αυτά τα αρχεία το es?

 

Και κάτι ακόμα, η 1532 lemonade μπαίνει και από cwm η θέλει απαραίτητα twrp? Δεν έχω Pc για να περάσω τη ρομ με flash Tools.

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αγορασα το κινητο πριν 2 μερες και συνηδειτποιησα πως λοιπουν παρα πολλα features απο ολες τις πλευρες κυριως αποτ ις ρυθμισεις. εχω την VIBEUI_V2.5_11520_5.827.1_ST_K50-T5 Ρομ ποια να βαλω που τα εχει ολα και δεν θα μου πεταει μυνηματα πως η ταδε εφαρμογη σταματησε να λειτουργει οταν δεν φαινεται πουθενα στο κινητο οτι υπαρχει. Πχ το douple-tap to wake το βρηκα μεσω search στις ρυθμισεις ενω χειροκινητα δεν το εβρισκα πουθενα.. πειτε μου σας παρακαλω ποια ειναι αξιοπιστη ρομ για να την flasharο και θελω αν μπορειται και τα βηματα για το πως να το κανω.. Ευχαριστω

Σταθερή και αξιόπιστη είναι ή επίσημη ινδική ROW. Να περιμένεις όμως χειρότερο performance. Είναι απο τις πιο αργες Ρομ για το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Σταθερή και αξιόπιστη είναι ή επίσημη ινδική ROW. Να περιμένεις όμως χειρότερο performance. Είναι απο τις πιο αργες Ρομ για το κινητό.

 

Επειδη φοβαμαι μηπως κανω brick το κινητο αν παραμεινω με αυτην εχω πολλα να χασω? Τα προβληματα ειναι περα απο οτι λειπουν πολλα απο τις ρυθμισεις κολαει το youtube και συχνα μου πεταει μνμ πως οι εφαρμογες σταματησαν να λειτουργουν.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...