Jump to content

Lenovo K3 Note


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστω παρα πολυ letom! Δεν ειναι ιδιαιτερα απαιτητικος χρηστης ουτε και γνωστης θα ελεγα. Οτι του ετοιμασω-φτιαξω εγω. Απλα επειδη εγω ειμαι κατοχος του oneplus one δεν γνωριζω και πολλα για το k3. Πολυτιμη η βοηθεια σου, σε ευχαριστω. Θα δοκιμασω για αρχη την phoenix και βλεπουμε. Flash κανονικα απο twrp ετσι;

Ναι twrp ή Cwm.

Φλάσαρε και το Patch που έχει. Κάνει κάτι διορθώσεις:

Patch 1 Released. Changelog:

– Updated kernel to Lenovo K3 1544 version

– Fixed charging animation when phone is turned off

– Replaces FM Radio with Lenovo FM Radio app

 

Όταν τελειώσεις με όλα και το σετάρισμα κλπ κάνε ένα restart το κινητό. Αν με το που ανοίξει η επιφάνεια εργασίας σου βγάλει μήνυμα error "google play services has stopped (ή κάτι τέτοιο) πήγαινε settings->apps και κάνε claer cache και clear data της εφαρμογής google play services και στην google play store. Δεν θα ξαναδείς το error.

 

Επίσης, αν τα γράμματα στο μενού σου φαίνονται μεγάλα, πήγαινε settings->display->LCD density και από 480 που είναι βάλτο 440. Αυτό βρήκα ότι είναι το ιδανικό. Πιο κάτω από 400 παραείναι μικρό, πιο πάνω από 480 δεν το συζητάμε, κάποια μενού εφαρμογών δεν θα τα χωράει η οθόνη και θα παραμορφώνονται!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επίσης, αν τα γράμματα στο μενού σου φαίνονται μεγάλα, πήγαινε settings->display->LCD density και από 480 που είναι βάλτο 440. Αυτό βρήκα ότι είναι το ιδανικό. Πιο κάτω από 400 παραείναι μικρό, πιο πάνω από 480 δεν το συζητάμε, κάποια μενού εφαρμογών δεν θα τα χωράει η οθόνη και θα παραμορφώνονται!

 

Σε εμένα είναι 440 default... :confused:

Link to comment
Share on other sites

Απορία: Έτυχε με την Ινδική ρομ ή με την 1520 να μην σας επιτρέπει σύνδεση σε δίκτυα 3G/4G με κάρτα της vodafone;

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

για το 4G θέλει ενεργοποίηση από την vodafone ή cosmote ή όποια εταιρία έχει ο καθένας....

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απορία: Έτυχε με την Ινδική ρομ ή με την 1520 να μην σας επιτρέπει σύνδεση σε δίκτυα 3G/4G με κάρτα της vodafone;

 

για τα 4g θέλει ενεργοποίηση από την εταιρία κινητής...

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδιά έχω το θέμα που κάπου προανέφερα με τους λίγους χαρακτήρες στα μηνύματα

ένα παιδί εδώ μου πρότεινε κάποιες εφαρμογές τις δοκίμασα αλλά δεν μου άρεσαν...

έχουμε καμιά καλή πρόταση?

εγώ έβαλα textra chomp evolve sms....θέλω να έχει 160 χαρακτήρες το μνμ και ναναι για dual sim...

Επίσης κάτι ακόμη, αν επιλέξω αυτήν την εφαρμογή αντί την default θα έχω καποιο θέμα? θα μπορώ να την ξαναεπιλέξω αν χρειαστεί?

Link to comment
Share on other sites

Η ενεργοποίηση είχε γίνει πριν χρόνια, απλώς σε άλλα δυο k3 με τις ρομ που ανέφερα δουλεύει κανονικά το 4g, σε ένα άλλο k3 όχι.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η ενεργοποίηση είχε γίνει πριν χρόνια, απλώς σε άλλα δυο k3 με τις ρομ που ανέφερα δουλεύει κανονικά το 4g, σε ένα άλλο k3 όχι.

 

Έτσι πίστευα κι εγώ μέχρι που πήρα τηλέφωνο την εξυπηρέτηση πελατών και ζήτησα ενεργοποίηση του 4g και μετά από μια επανεκκίνηση είδα 4g.

Άγνωστο για ποιο λόγο είχε απενεργοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Την καλησπέρα μου στην παρέα!

 

Διάβασα σε προηγούμενο post ότι λύθηκε και το θέμα με την ελληνική γραμματοσειρά στο update του Androium 5. Έχω την Androium 2 με Xposed και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος (αν εξαιρέσουμε το led notifications και το wake on double tap που δεν υποστηρίζονται, δυστυχώς).

 

Για να αποφασίσω λοιπόν αν αξίζει να περάσω από τη 2 στην 5, μπορεί κάποιος να μου πει τι παραπάνω έχει η Androium 5 (μετά το update) σε σχέση με την Androium 2;

 

Ευχαριστώ.

Edited by Papjim
Τυπογραφικά λάθη. Ο Δαίμων του ... πληκτρολογίου :)
There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

 

ειμαι με την vibeui3.0 1544 lemonade και σε γενικες γραμμες ολα μια χαρα, αλλα καθε τοσο και η πισω και η μπροστα καμερα σε οποιαδηποτε εφαρμογη (ειτε google camera ή καποια αλλη, ειτε fb κτλ) κολλαει αρκετα. Αν καθαρισω τα προγραμματα απο την ραμ παραμενει το ιδιο, αλλα μετα απο λιγα λεπτα ολα οκ μεχρι την επομενη φορα που θα κολλησει

 

παρατηρησε κανεισ αλλος το ιδιο;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

 

ειμαι με την vibeui3.0 1544 lemonade και σε γενικες γραμμες ολα μια χαρα, αλλα καθε τοσο και η πισω και η μπροστα καμερα σε οποιαδηποτε εφαρμογη (ειτε google camera ή καποια αλλη, ειτε fb κτλ) κολλαει αρκετα. Αν καθαρισω τα προγραμματα απο την ραμ παραμενει το ιδιο, αλλα μετα απο λιγα λεπτα ολα οκ μεχρι την επομενη φορα που θα κολλησει

 

παρατηρησε κανεισ αλλος το ιδιο;

 

Εγω δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο και ετυχε να την δουλεψω αρκετα μια μερα...

Link to comment
Share on other sites

παντως μεχρι τωρα με του ιταλου παει σφαιρα το εργαλειο

βεβαια την περασα την παρασκευη που μου ηρθε το κινητο αμεσως κ δεν εχω μετρο συγκρισης, αλλα την αφηνω ως εχει μεχρι να βρεθει κατι αλλο

Σπαστικο αυτο με τα μυνηματα αλλα εβαλα αλλον dialer

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Πήρα πριν από 2 μήνες το δικό μου ρουταρισμένο και υπερκομπλέ από το vickmall. Πριν 2 μέρες έφτασε και της κοπέλας μου (που το παραγγείλαμε την προηγούμενη εβδομάδα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο +courier) και προς μεγάλη μου έκπληξη ΔΕΝ είναι ρουταρισμένο.

Και πάει στο καλό αυτό. Η μπαταρία του (που είναι φορεμένη στο κουτί) είναι ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΗ!!! Σε σημείο που δεν ήξερα πώς να τη βγάλω για να βάλβ τη sim. Με ανησυχεί πολύ κι έχω σταματήσει να το χρησιμοποιώ. Το θέμα είναι πως δε βρίσκω πουθενά αλλού μπαταρία να την αλλάξω!

Πραγματικά είναι κρίμα γιατί το περιμέναμε πώς και πώς..

Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα είανι σημαντικό. Ευχαριστώ πολύ:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Πήρα πριν από 2 μήνες το δικό μου ρουταρισμένο και υπερκομπλέ από το vickmall. Πριν 2 μέρες έφτασε και της κοπέλας μου (που το παραγγείλαμε την προηγούμενη εβδομάδα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο +courier) και προς μεγάλη μου έκπληξη ΔΕΝ είναι ρουταρισμένο.

Και πάει στο καλό αυτό. Η μπαταρία του (που είναι φορεμένη στο κουτί) είναι ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΗ!!! Σε σημείο που δεν ήξερα πώς να τη βγάλω για να βάλβ τη sim. Με ανησυχεί πολύ κι έχω σταματήσει να το χρησιμοποιώ. Το θέμα είναι πως δε βρίσκω πουθενά αλλού μπαταρία να την αλλάξω!

Πραγματικά είναι κρίμα γιατί το περιμέναμε πώς και πώς..

Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα είανι σημαντικό. Ευχαριστώ πολύ:

Να βγάλεις φώτο την μπαταρία,να την στείλεις στο vickmall και να ζητήσεις να σου στείλουν άλλη..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα .Σκέφτομαι να αγοράσω το τηλεφωνο από το vickmall ξέρετε αν το τηλέφωνο υποστηρίζει βιντεοκληση?

και αν δεχεται πληρωμή μεσω paypal αυτή την στιγμή.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Μετα το τελευταίο update της Androium ειδαμε οτι χαλασε η ελληνικη γραμματοσειρα. Αν δειτε το changelog του update, λεει "new fonts" τα οποια ομως, οπως αποδειχθηκε δεν υποστηριζουν σωστα τα ελληνικα.

Παρακάτω παραθετω ενα λινκ με τις "μανισιες" γραμματοσειρες του Android Lollipop.

Το αντιγράφουμε στην καρτα μνήμης και το "φλασαρουμε" μεσω recovery, TWRP ή CWM.

Μολις το κινητο κανει reboot, ολα θα ειναι κομπλε.... :) :) :)

 

https://www.dropbox.com/s/60mfsr6b9mud4ka/AndroidL_Fonts.zip?dl=0

 

να ρωτησω με τη γραμματοσειρα φτιαχνει μονο σε androium η και σε αλλες ρομ?

Link to comment
Share on other sites

FULL DEV 1546

hxxp://phonedl.ota.lenovomm.com/dls/v6/VIBEUI_V3.0_1546_7.324.1_DEV_K50-T5_WCF0.zip

 

OTA DEV 1546

hxxp://phonedl.ota.lenovomm.com/dls/v6/VIBEUI_V3.0_1545_7.315.1_DEV_K50-T5_TO_VIBEUI_V3.0_1546_7.324.1_DEV_K50-T5_WC35.zip

Mobile : One+8T
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω με τη γραμματοσειρα φτιαχνει μονο σε androium η και σε αλλες ρομ?

Δεν εχει σημασια πια ROM εχεις....

Link to comment
Share on other sites

Τις εργοστασιακες ΟΤΑ αναβαθμισεις τις κανουμε? Μου λεει για αναβάθμιση τωρα σε s124 η κατι τετοιο. Η χαλαει κατι?
Link to comment
Share on other sites

Τις εργοστασιακες ΟΤΑ αναβαθμισεις τις κανουμε? Μου λεει για αναβάθμιση τωρα σε s124 η κατι τετοιο. Η χαλαει κατι?

έχεις την ROW (ινδική) έκδοση; αν ναι, πέρασε την και πες μας αν εκεί το android πήγε σε 5.1 και ενημέρωσε μας σχετικά με την συμπεριφορά του τηλεφώνου.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα εδώ και λίγες μέρες το τηλέφωνο και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση αλλά και από την επεκτασιμότητα και τις επιλογές που υπάρχουν για αυτό.

 

Δοκίμασα ήδη 3-4 roms αλλά κατέληξα σε αυτήν του cucuos (vibeui 2.8 multiligual).

Σταθερή μέχρι τώρα, όλα λειτουργούν σωστά από ότι είδα, κατανάλωση θα πω μετά από μέρες, να στρώσει και η μπαταρία πρώτα.

 

Ψάχνοντας για πληροφορίες, έπεσα πάνω σε αυτό εδώ: http://www.rootjunky.com/miscellaneous/lenovo-k3-note/

στο οποίο και υπάρχουν πλήρης οδηγίες σε video για εγκατάσταση Cyanogen mod 12.1, αλλά και όλα τα απαραίτητα αρχεία (εδώ: http://www.rootjunkysdl.com/?device=Lenovo%20K3%20Note&folder=CM12)

 

ΔΕΝ το εγκατέστησα ακόμα, θα το κάνω κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο.

Υπάρχει εμπειρία μέχρι τώρα από κάποιον άλλο για Cyanogen και το πως λειτουργεί στο κινητό μας;

Edited by prokopino
==== Find your self esteem and be forever free to dream ===
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...