Jump to content

Lenovo K3 Note


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα. Χτες παρέλαβα από το vickmall το κινητό για ένα φίλο ήρθε σε 12 ημέρες. Η μπαταρία ήταν στο 25% το δούλεψα για λίγο έκλεισε και το φόρτισα. Πέρασα μετά και εγώ την adroius και το κινητό πετάει πολύ καλή ρομ έχω όμως μερικές απορίες.

 

1. Τα κουμπιά δεν είναι φωτιζόμενα?

 

2. Έχω πάρει μαζί με το κινητό μια θήκη με το παραθυράκι αλλά όταν κλείνω η ανοίγω την θήκη το κινητό δεν κάνει τίποτα πρέπει να κάνω κάτι κάποια ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα

 

Ποια rom έχετε;

έχω βρει αυτές εδώ http://forum.xda-developers.com/android/development/organized-thread-lenovo-k3-note-k50-t3158522

Δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλες.

Ποια έχετε δοκιμάσει - ποια προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Ποια ρομ έχεις? Επειδή η 1520 που είχα δεν είχε ταξινόμηση με επίθετο και έβαλα άλλη εφαρμογή (exdialer) που να έχει αυτή τη δυνατότητα.

 

vibeui v2.5 2511 5.444.1

μαλλον θα βαλω την androium που λενε τα παιδια μπας και δω την υγεια μου

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ερώτηση.... Το κινητό μας πιάνει τα δεδομένα της wind - Q...;;;

 

 

κανείς δεν εχει wind για 3G ??

 

ακυρο το βρηκα...

Edited by mouse112
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω φαει κολλημα περασα την androium , αλλα οταν συνδεω το κινητο στον υπολογιστη δε μου αναγνωριζει τη συσκευη ως χωρο αποθηκευσης, τι φταει? και επισης δεν αναγνωριζει το κινητο την sd
Link to comment
Share on other sites

Τα wipe τα εκανες σωστα?

Ξαναπερνα τη ρομ και ριξε wipe Και πριν και μετα για να σαι σιγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να κατσεις να ασχοληθεις τωρα και να περασεις twrp που ειναι το μονο μπελαλιδικο ετσι ωστε μετα να περνας σε 5 λεπτα οτι ρομ θες.

Παντως η androium ειναι κλασεις ανωτερη απο αυτη που εχει.

 

ok, εθχαριστβ για την απαντηση...που βρισκω twrp?? και αν ττο περασω, η ρομ παρεμενει οπως εχει??γιατι προς το παρον το μονο αρνητικο ειναι οτι δεν εχει 16Ο χαρακτηρες στα μνμτα που θα λυθει με το go sms...

οκ, δεν εχει φωτιζομενα πληκτρα, αλλα σιγα τα ωα...

Link to comment
Share on other sites

ok, εθχαριστβ για την απαντηση...που βρισκω twrp?? και αν ττο περασω, η ρομ παρεμενει οπως εχει??γιατι προς το παρον το μονο αρνητικο ειναι οτι δεν εχει 16Ο χαρακτηρες στα μνμτα που θα λυθει με το go sms...

οκ, δεν εχει φωτιζομενα πληκτρα, αλλα σιγα τα ωα...

 

http://androidurdu.net/download-and-install-new-2-8-7-0-twrp-on-lenovo-k3-note-mt6752/

οχι τη ρομ δε τη πειραζει.

εαν ειναι και ροοταρισμενη νομιζω μπορεις με mtk uncle tools(νομιζω ετσι λεγεται) να περασεις ευκολα

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν η androium υποστηρίζει xposed framework;

Και αν ναι, πoιά έκδοση του xposed πρέπει να εγκαταστήσουμε;

 

Ευχαριστώ

There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't!
Link to comment
Share on other sites

Πως το ρυθμιζω να μην μου βγαζει τον κωδικο χωρας οταν με καλουν στην limoncelo;

 

Ρύθμισες τις επιλογές Τοποθεσία και Number match bits; Λοιπόν στην αρχική οθόνη πάνε στο εικονίδιο τηλέφωνο, μετά πάτα πάνω δεξιά τις 3 τελίτσες που έχει, πατάς εκεί που γράφει περισσότερα, μετά More Display features, Τοποθεσία (κλείνεις τον μπλε διακόπτη), επιστροφή και μετά πάτα στο Number match bits και βάλτο στον αριθμό 7.

 

Έτσι το έλυσα εγώ το πρόβλημα. Φοράω την ROM 1520.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν η androium υποστηρίζει xposed framework;

Και αν ναι, πoιά έκδοση του xposed πρέπει να εγκαταστήσουμε;

 

Ευχαριστώ

Δεν ξέρω έκδοση αλλά λέει ότι είναι συμβατή: Compatible Xposed + GBOX

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και γω με τη σειρά μου την androium περνώντας κανονικα με twrp. Ακολουθησα τις οδηγίες προηγουμενων ποστ και εβαλα στη συνεχεια την ισπανικη για να περασω το ΟΤΑ. Αλλά ακομα και με την ισπανικη παρατηρω οτι δεν εχει περαστει το ΟΤΑ και οτι ακομα λεει στο about version 2.0.5 αντί για 2.1.3 που επρεπε να λεει. Τι κανω λαθος? Επίσης τώρα όταν παω να πατησω πανω στο κατεβασμενο αρχειο με πεταει εκτος "Η εφαρμογη ΟΤΑ updater εχει σταματησει"
Link to comment
Share on other sites

Τελικά φόρτισα το τηλέφωνο και είμαι στη φάση της εξερεύνησης. Λογισμικό έχει το android 5.0. Έκδοση βασικού φάσματος ( έτσι γράφει) V37, και αριθμό έκδοσης S112_150610_ROW.

Η πρώτη φόρτιση δεν κράτησε πολύ. Ισως να φταίει και το ότι το είχα συνέχεια ανοιχτό ψάχνοντας να το μάθω. Σήμερα το πρωί το έβγαλα από την δεύτερη φόρτιση και χωρίς να το έχω λειτουργήσει η μπαταρία δείχνει ότι έχει πέσει στο 79%. Μου φάνηκε περίεργο αλλά ίσως να έχω ενεργοποιήσει άθελα λειτουργίες που επιβαρύνουν την κατανάλωση. Επίσης να πω πως η κύρια κάρτα είναι της wind. Το καλύτερο που είδα ήταν μέχρι 3G. Σε αρκετές περιπτώσεις εμφανίζει ένα "H" εκεί που δείχνει το σήμα. Στα αρνητικά του εξ αρχής βάζω: α) την χαμηλή ένταση του ηχείου. Δεν ξέρω αν αυτό βελτιώνεται και πόσο. β) σε μια προσπάθεια να κάνω ηχογράφιση ομιλίας, στην αναπαραγωγή άκουγα ....Κινέζικα. γ) Το WIFI δεν είδα να υπερέχει έναντι του LG bello που είχα πριν. Σε σημεία του σπιτιού που είχα πριν χαμηλό σήμα internet, το ίδιο συμβαίνει και με το lenovo.

Αυτά για αρχή. Προς το παρόν προσπαθώ να εξοικειωθω με το android 5.0 που έχει διαφορετικό σχεδιασμό από το kit-kat που είχα συνηθίσει. Μια χρήσιμη λειτουργία με το κιτκατ την οποίαι δεν έχει το 5.0 ( ή δεν έχω βρει ακόμη) είναι το ότι μπορούσα να έχω άμεση και ταυτόχρονη πρόσβαση σε όσες εφαρμογές είχα ανοιχτές. Επιπλέον μπορούσα με μια επιλογή να τις διαγράψω όλες καθαρίζοντας την μνήμη. Με το ελληνικό μενού πάντως είμαι ικανοποιημένος. Ερώτηση: το android 5.0 διαφέρει και σε τι ap;o to 5.1 lolipop ;

θεωρείτε ότι υπάρχουν θέματα βελτίωσης της συσκευής και του λειτουργικού, που να μπορώ να διαχειριστώ χωρίς να κάνω ζημιά ( είπαμε, δεν είμαι εξοικειωμένος με αυτά);

Αν ναι θα το εκτιμούσα να με ενημερώνατε/κατευθύνατε

Edited by nikolasv
Link to comment
Share on other sites

ταυτόχρονη πρόσβαση σε όσες εφαρμογές είχα ανοιχτές. Επιπλέον μπορούσα με μια επιλογή να τις διαγράψω όλες καθαρίζοντας την μνήμη.

Πάτα σταθερά το μεσαίο "led" (εισαγωγικά μιας και δεν ειναι φωτιζόμενα)

Link to comment
Share on other sites

Πάτα σταθερά το μεσαίο "led" (εισαγωγικά μιας και δεν ειναι φωτιζόμενα)

 

Εχει την s112 row οπότε πατάς μια φορά το αριστερο capacitive κουμπι και τα βγάζει

 

----- προσθήκη μηνύματος 66 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικά φόρτισα το τηλέφωνο και είμαι στη φάση της εξερεύνησης. Λογισμικό έχει το android 5.0. Έκδοση βασικού φάσματος ( έτσι γράφει) V37, και αριθμό έκδοσης S112_150610_ROW.

Η πρώτη φόρτιση δεν κράτησε πολύ. Ισως να φταίει και το ότι το είχα συνέχεια ανοιχτό ψάχνοντας να το μάθω. Σήμερα το πρωί το έβγαλα από την δεύτερη φόρτιση και χωρίς να το έχω λειτουργήσει η μπαταρία δείχνει ότι έχει πέσει στο 79%. Μου φάνηκε περίεργο αλλά ίσως να έχω ενεργοποιήσει άθελα λειτουργίες που επιβαρύνουν την κατανάλωση. Επίσης να πω πως η κύρια κάρτα είναι της wind. Το καλύτερο που είδα ήταν μέχρι 3G. Σε αρκετές περιπτώσεις εμφανίζει ένα "H" εκεί που δείχνει το σήμα. Στα αρνητικά του εξ αρχής βάζω: α) την χαμηλή ένταση του ηχείου. Δεν ξέρω αν αυτό βελτιώνεται και πόσο. β) σε μια προσπάθεια να κάνω ηχογράφιση ομιλίας, στην αναπαραγωγή άκουγα ....Κινέζικα. γ) Το WIFI δεν είδα να υπερέχει έναντι του LG bello που είχα πριν. Σε σημεία του σπιτιού που είχα πριν χαμηλό σήμα internet, το ίδιο συμβαίνει και με το lenovo.

Αυτά για αρχή. Προς το παρόν προσπαθώ να εξοικειωθω με το android 5.0 που έχει διαφορετικό σχεδιασμό από το kit-kat που είχα συνηθίσει. Μια χρήσιμη λειτουργία με το κιτκατ την οποίαι δεν έχει το 5.0 ( ή δεν έχω βρει ακόμη) είναι το ότι μπορούσα να έχω άμεση και ταυτόχρονη πρόσβαση σε όσες εφαρμογές είχα ανοιχτές. Επιπλέον μπορούσα με μια επιλογή να τις διαγράψω όλες καθαρίζοντας την μνήμη. Με το ελληνικό μενού πάντως είμαι ικανοποιημένος. Ερώτηση: το android 5.0 διαφέρει και σε τι ap;o to 5.1 lolipop ;

θεωρείτε ότι υπάρχουν θέματα βελτίωσης της συσκευής και του λειτουργικού, που να μπορώ να διαχειριστώ χωρίς να κάνω ζημιά ( είπαμε, δεν είμαι εξοικειωμένος με αυτά);

Αν ναι θα το εκτιμούσα να με ενημερώνατε/κατευθύνατε

Θα μπορούσες πολυ απλά να κάνεις update να πας στην τελευταία s121 εσύ είσαι σε παλιότερη

Link to comment
Share on other sites

'Έχω την 1535ST εδώ και 1,5 μήνα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Λειτουργούν όλα καλά, χωρίς κολλήματα και η μπαταρία βγάζει δύομιση μέρες. Αν εξαιρέσω το ελληνικό μενού, τι θα κερδίσω παραπάνω αν βάλω την androium?

Επίσης ποια εφαρμογή προτείνετε για sms 160 χαρακτήρων?

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ κάνω τώρα την αναβάθμιση πλην όμως λέει πως θα λάβω την S114 και όχι τnν S121. Αυτήν πως μπορώ να την περάσω;

 

Προχώρα και θα σου βγάλει και άλλη αναβάθμιση μέχρι να φτάσεις στην 121

Link to comment
Share on other sites

'Έχω την 1535ST εδώ και 1,5 μήνα και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Λειτουργούν όλα καλά, χωρίς κολλήματα και η μπαταρία βγάζει δύομιση μέρες. Αν εξαιρέσω το ελληνικό μενού, τι θα κερδίσω παραπάνω αν βάλω την androium?

Επίσης ποια εφαρμογή προτείνετε για sms 160 χαρακτήρων?

Για sms χρησιμοποιώ το evolvesms αφού πλέον το φανταστικό textra sms έχει προσθέσει ενοχλητικές διαφημίσεις.
Link to comment
Share on other sites

Προχώρα και θα σου βγάλει και άλλη αναβάθμιση μέχρι να φτάσεις στην 121

 

Άψογος !!!

Το προχώρησα και μου έβγαλε την 121. Κάνω ήδη την αναβάθμιση. Η S121 ξέρουμε τι βελτιώνει;

Link to comment
Share on other sites

Ρύθμισες τις επιλογές Τοποθεσία και Number match bits; Λοιπόν στην αρχική οθόνη πάνε στο εικονίδιο τηλέφωνο, μετά πάτα πάνω δεξιά τις 3 τελίτσες που έχει, πατάς εκεί που γράφει περισσότερα, μετά More Display features, Τοποθεσία (κλείνεις τον μπλε διακόπτη), επιστροφή και μετά πάτα στο Number match bits και βάλτο στον αριθμό 7.

 

Έτσι το έλυσα εγώ το πρόβλημα. Φοράω την ROM 1520.

 

Σε 1535ST δεν δουλεύει...

καμία άλλη πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Φορτιστη απο που αγοραζουμε;

Τι προτεινετε;

 

 

Υ.γ. Εδω κ λιγες μερες μου πεταει κατι διαφημισεις κ κατεβαζει κατι ασχετες εφαρμογες απο μονο του. Τι συμβαινει;

 

Υ.γ. 2 ο καιρος μου εμφανιζεται στα κινεζικα εξ αρχης. Πως τον κανω να ειναι στα αγγλικά ή ελληνικά έστω;

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

http://androidurdu.net/download-and-install-new-2-8-7-0-twrp-on-lenovo-k3-note-mt6752/

οχι τη ρομ δε τη πειραζει.

εαν ειναι και ροοταρισμενη νομιζω μπορεις με mtk uncle tools(νομιζω ετσι λεγεται) να περασεις ευκολα

 

οκ, εβαλα και το τελευταιο TWRP, αλλα θα παραμεινω οπως ειμαι...το θεμα με τους 16Ο χαρακτηρες το λυνω με go sms που ειχα και στο προηγουμενο κινητο μου, lenovo s65O...

 

προς το παρον δεν εχω κανενα προβλημα με αυτην την ρομ...

γενικα, το κινητο πεταει, η μπαταρια με βγαζει ανετα μια μερα με μπολικο σκαλισμα...αυριο, θα τσεκαρω και με ανοικτο 3G ολη μερα ποσο θα κρατησει...

gps κλειδωσε αμεσα...

μου βγαζει μνμ οταν συνδεμαι σε wifi στο σπιτι, οτι υπαρχει προβλημα με αυτο το δικτυο, το οποιο ομως λειτουργει μια χαρα...καμια ιδεα??

Link to comment
Share on other sites

μου βγαζει μνμ οταν συνδεμαι σε wifi στο σπιτι, οτι υπαρχει προβλημα με αυτο το δικτυο, το οποιο ομως λειτουργει μια χαρα...καμια ιδεα??
Μου το έκανε και το δικό μου αυτό όταν είχα την 1520. Κάποιο bug θα είναι.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...