Jump to content

Lenovo K3 Note


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για αυτό. Απενεργοποιεί το Glonass ή το βελτιώνει;

 

Το απενεργοποίει , το glonass στο συγκεκριμένο τηλ δεν δουλεύει σωστά κ προκαλεί προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια χαρα,ευχαριστουμε.

Οντως το glonass για καποιο λογο δε δουλευει σωστα μεχρι τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις glonass fix,ειναι οτι γρηγοροτερο εχω δει σε κινητο.

σε φαση κλειδωμα σε 3 δευτερολεπτα και ακριβεια 3 μετρα.

Πεταξτε το Glonass πραγματικά. Χωρίς Glonass το GPS μου είναι αρκετά καλύτερο.

Εγω απο την αλλη οσο ειχα το κινητο χωρις το fix δεν ειχα προβλημα στο κλείδωμα δορυφόρων αλλα οταν έπιανε στίγμα απο τους κινεζικούς η ακρίβεια ηταν τελείως γειασου.με το glonass βλεπω και 2m και ας υπαρχει κάποιες στιγμές αργό κλείδωμα

Ε οπως εγραψα και πριν με 25μετρα οταν κινεισαι,τι ακριβεια να εχεις.

πριν το glonass ηταν απειρως καλυτερα.

Έχω φτιάξει ένα fix για όσους έχουν φλασάρει το glonass fix και έχουν προβλήματα

Δοκιμαστικέ σε 3 τηλέφωνα κ λειτουργεί κανονικά

Φλασάρισμα μέσω recovery (με δική σας ευθύνη) αφού έχει προηγηθεί nandroid backup.

https://app.box.com/s/008a60xwd1nvdnfc8khjz2g32zas679f

 

  • Είναι ασφαλές αυτό? Το δοκιμάσατε κι άλλοι?
  • Είναι ο μόνος τρόπος να απενεργοποιηθεί το fix?
  • Το glonass fix που αφαιρεί είναι αυτό από εδώ?

 

έχω πάρει θήκη σαν αυτή http://www.ebay.com/itm/For-Lenovo-K3-NOTE-A7000-Slim-Metal-Aluminum-Bumper-PC-Back-Case-/231666678150?var=&hash=item35f068f986 επηρεάζει αρκετά το σήμα στις κάρτες αλλά και κάνει το κινητό πιο βαρύ και μάλλον πιο ευπαθη αν πέσει

 

Αίσχος είναι. Το καπάκι βγαίνει συνέχεια και χαράσεται εύκολα. Σε 5 μέρες έγινε σαν παλιό.

Δεν παρατήρησα την πτώση του σήματος αλλά τώρα που το λες θυμήθηκα ότι ξαφνικά δεν έπιανα καλό wifi σε διπλανό δωμάτιο ενώ πριν ήταν καλύτερα. Πιθανώς να φταίει το καπάκι.

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα εβαζα LENOVO_K3_LOLLIPOP_5.0_1529-STABLE_ROW_v1.10_CUOCO92

 

Την έχω βάλει και πήγαινε πένα

 

Επειδη κι εγω το περιμενω τις επομενες μερες , που βρισκουμε αυτη την ρομ και με ποιον τροπο την περναμε ?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κι εγω το περιμενω τις επομενες μερες , που βρισκουμε αυτη την ρομ και με ποιον τροπο την περναμε ?

Ευχαριστω

Index thread στο XDA και την περνάς με TWRP ή CWM

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο ΟΤΑ έλυσε το πρόβλημα με την αντίστροφη SD.

 

----- προσθήκη μηνύματος 33 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Battery calibration όταν είσαι στο 100%

 

battery calibration πως??????????

Lenovo K3 Note , με MIUI και τα μυαλά στα κάγκελα

Xiaomi Redmi Note 3 Pro 3GB 32GB

Xiaomi Mi Max Pro 6,44" 3/64GB

Link to comment
Share on other sites

Με αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration&hl=en

 

Αυτό που δεν θυμόμουν εγώ είναι πότε ξέρεις ότι φόρτισε τελείως.

Απλά σβήνει το κόκκινο λαμπάκι. Τότε πατάς το κουμπί και γίνεται το callibration.

 

συνδεμενο στο καλωδιο?

Lenovo K3 Note , με MIUI και τα μυαλά στα κάγκελα

Xiaomi Redmi Note 3 Pro 3GB 32GB

Xiaomi Mi Max Pro 6,44" 3/64GB

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι και γω να το παραγγείλω. Αρχικά ήμουν μεταξύ Xiaomi note 2 vs lenovo K3. Αλλά όσο διαβάζω τείνω προς k3.

Με ενδιαφέρει πολύ η σταθερότητα και η λειτουργικότητα out of the box. Θα διαβάσω κι άλλες σελίδες πιο πριν και ελπίζω να κατασταλάξω (είναι και πολλές σελίδες!).

Link to comment
Share on other sites

Στο ασχετο τελειως μου ζηταει σε καποιες εφαρμογες δικαιωματα root και μετα αποτυχια.βαζω root checker και μου λεει δεν εχω δικαιωματα.το supersu εγκατεστημενο και με ενδειξη οτι ειναι ενεργο.rom 1529 cuoco

[sIGPIC][/sIGPIC]

Άραχθος-Λίμνη Πουρναρίου

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι για μένα τόσο κινέζικα,όσο τα lenovo.xaxaxaxaxaxa.δηλαδη χωρις ΟΤΑ δε θα μπορώ να κάνω updates;;;;

 

Αυτό που δεν ασχολείστε με καποιον επειδή είναι ασχετος με ολα αυτα,δεν ειναι και τοσο ευγενικο.Αν εχει κάποιος τη διαθεση ας μου απαντήσει με πμ για να μη φορτώνω και το τοπικ με "βλακειες"(αν και μπορει να ειναι χρησιμες και για άλλους αρχαριους)

Edited by nifitsa_kakia
:luck:
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν ασχολείστε με καποιον επειδή είναι ασχετος με ολα αυτα,δεν ειναι και τοσο ευγενικο.Αν εχει κάποιος τη διαθεση ας μου απαντήσει με πμ για να μη φορτώνω και το τοπικ με "βλακειες"(αν και μπορει να ειναι χρησιμες και για άλλους αρχαριους)

Τα OTA updates ή αλλιώς over the air είναι τα updates που παίρνει ή ρομ με WiFi από server. Για να δουλέψει αυτό θες μια official firmware καθόλου πειραγμενη ή μια custom rom που έχει τα δικά της OTA.

 

Ακόμα και χωρίς OTA μπορείς να κανείς updates αρκεί να έχεις το αρχείο του update ώστε να το flashαρεις μέσα από το recovery

Link to comment
Share on other sites

:!:Ενημέρωση

Αφαιρέθηκαν μηνύματα.

 

Θα παρακαλέσω να σταματήσουν οι προσωπικές αντιπαραθέσεις και να συνεχίσετε επί του θέματος.

 

Ευχαριστώ!

Edited by Superuser

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , Καλησπέρα!

Σήμερα παρέλαβα το Κ3 note.. Ο πωλητής δεν μου το ρούταρε κι σαν να μην έφτανε αυτό, μου εστειλε και φορτιστή Aυστραλίας και ακομα ειναι στο 50% ενώ φορτίζει 2 ωρες .. (γιατί δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τον δικό του φορτιστή)

Εν τέλη το κινητό μου έχει σπάσει τα νεύρα γιατί

1) συνέχεια πετάει διαφημήσεις και έχει άχρηστες εφαρμογές όπως πχ αυτό με την μπαταρία και το cleaning booster και φυσικά κάτι κινέζικες εφαρμογές, ακόμα και την εφαρμογή της λενόβο την έχει στα κινέζικα!

2)Δε μπορώ να βρω πουθενά,, μα πουθενά πώς να κάνω τις ενημερώσεις συστήματος!

3) Eπίσης μπορώ να δω απο κάπου αν το android και το λογισμικό της λενόβο ειναι γνήσια;

Παιδιά πραγματικά μετά απο τόσες ρομ που δοκιμάσατε, ποια να περάσω; Για να διώξω όλα τα παραπάνω και φυσικά το κινητό να εχει μόνο ελληνικά.. γιατι τώρα εχει και αγγλικά και ελληνικά! Είμαι άσχετη με το ρουτ, οπότε θα το κάνει η αδερφή μου ή κάποιος τεχνικός ξερω γω..

Ελπίζω να το δει κάποιος σύντομα! Ανεμένω xx :)

Edited by RebekkaZ
Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα androium. Δυστυχώς δεν έχω μπορέσει να ελέγξω τα πάντα καθώς είμαι άρρωστος....

Από την χρήση στο σπίτι έχω να επιβεβαιώσω ότι είναι εξαιρετικά γρήγορη ρομ. Ερχόμενος από limonchello βλέπω μεγάλη διαφορά ειδικά στο swype/dragon που λάγκαρε πριν.

 

Έχω ένα θέμα με το κινητό που πιστεύω είναι θέμα hardware.

Το βράδυ με ελάχιστο τεχνητό φως, όταν ανοίγω το κινητό (power button press) πολύ συχνά η οθόνη δεν ανοίγει. Όλα λειτουργούν και ξέρω ότι η αλληλεπίδραση μου το κινητό δουλεύει. Πχ το κινητό δονίζεται όταν πατάω τα κουμπιά. Αυτό δεν συμβαίνει αν πατήσω ξανά το power button.

Με Limonchello, είχα καταλήξει να βάζω το χέρι μπροστά στην εμπρόσθια κάμερα. Με την androium, αυτό το κόλπο δεν πιάνει πια με αποτέλεσμα το βράδυ να έχω μεγάλο πρόβλημα. Προς το παρών έβαλα το Auto Screen On το οποιό ανάβει την οθόνη μόλις το σηκώσω.

Πολύ με εκνευρίζει αυτό το πρόβλημα και από όσο γνωρίζω είμαι ο μόνος με αυτή την ιδιαιτερότητα. Παλαιότερα κανείς δεν μου είχε προτείνει κάποια λύση και είχα καταλήξει στο παραπάνω συμπέρασμα δια της εισάτοπο απαγωγής.

 

Σχετικά με την μπαταρία, το πρόβλημα φαίνεται να λύθηκε. Δεν είμαι σίγουρος σχετικά με την διάρκεια της καθώς το έχω ξεσκίσει αυτές τις μέρες.

 

Σχετικά με το led notification, έβαλα το light flow και έκανα αυτά που λένε, αλλά εγώ δεν έχω δει ποτέ το πράσινο λαμπάκι. Δεν είμαι σίγουρος καν ότι το διόρθωσε.

 

Την ξανα εβαλα και εγω, αλλα ακομα πιστευω οτι εχω θεμα με την μπαταρια, με ελαχιστη χρηση απο το πρωι η μπαταρια ειναι ηδη στο 82, εβαλα το battery calbration, με το που το πατησα να το κανει , εβγαλε αμεςσως μνμ οτι τελειωσε, τοσο κραταει μονο?

Lenovo K3 Note , με MIUI και τα μυαλά στα κάγκελα

Xiaomi Redmi Note 3 Pro 3GB 32GB

Xiaomi Mi Max Pro 6,44" 3/64GB

Link to comment
Share on other sites

Την ξανα εβαλα και εγω, αλλα ακομα πιστευω οτι εχω θεμα με την μπαταρια, με ελαχιστη χρηση απο το πρωι η μπαταρια ειναι ηδη στο 82, εβαλα το battery calbration, με το που το πατησα να το κανει , εβγαλε αμεςσως μνμ οτι τελειωσε, τοσο κραταει μονο?

To battery calibration απλά διαγράφει τα στατιστικά της μπαταρία οπότε ακαριαία το κάνει ναι. Γενικά η μπαταρία σαν μέτρηση νομίζω με καμιά ρομ δεν είναι αξιόπιστη. Ειδικά κάτω από το 40% επικρατεί χάος πεφτει πολύ γρήγορα και μαζικά

 

Παιδιά , Καλησπέρα!

Σήμερα παρέλαβα το Κ3 note.. Ο πωλητής δεν μου το ρούταρε κι σαν να μην έφτανε αυτό, μου εστειλε και φορτιστή Aυστραλίας και ακομα ειναι στο 50% ενώ φορτίζει 2 ωρες .. (γιατί δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τον δικό του φορτιστή)

Εν τέλη το κινητό μου έχει σπάσει τα νεύρα γιατί

1) συνέχεια πετάει διαφημήσεις και έχει άχρηστες εφαρμογές όπως πχ αυτό με την μπαταρία και το cleaning booster και φυσικά κάτι κινέζικες εφαρμογές, ακόμα και την εφαρμογή της λενόβο την έχει στα κινέζικα!

2)Δε μπορώ να βρω πουθενά,, μα πουθενά πώς να κάνω τις ενημερώσεις συστήματος!

3) Eπίσης μπορώ να δω απο κάπου αν το android και το λογισμικό της λενόβο ειναι γνήσια;

Παιδιά πραγματικά μετά απο τόσες ρομ που δοκιμάσατε, ποια να περάσω; Για να διώξω όλα τα παραπάνω και φυσικά το κινητό να εχει μόνο ελληνικά.. γιατι τώρα εχει και αγγλικά και ελληνικά! Είμαι άσχετη με το ρουτ, οπότε θα το κάνει η αδερφή μου ή κάποιος τεχνικός ξερω γω..

Ελπίζω να το δει κάποιος σύντομα! Ανεμένω xx :)

Κλασική περίπτωση. Ξεκίνα με τους οδηγούς για root και πέρασμα CWM (θα βρεις τα link στη πρώτη σελιδα) και τη συνέχεια περνάς η κάποια custom ή την επίσημη Ινδική που ναι μεν έχει Ελληνικά κανονικά απλά είναι λίγο πιο αργοκίνητη απο τις κινεζικες. Για να δεις τι έχεις πας ρυθμισεις - σχετικά με το τηλεφωνο -στοιχεια συσκευής και λεει καπου αριθμός έκδοσης

Edited by pan82

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

To battery calibration απλά διαγράφει τα στατιστικά της μπαταρία οπότε ακαριαία το κάνει ναι. Γενικά η μπαταρία σαν μέτρηση νομίζω με καμιά ρομ δεν είναι αξιόπιστη. Ειδικά κάτω από το 40% επικρατεί χάος πεφτει πολύ γρήγορα και μαζικά

 

Τελικα εχω δοκιμασει καμποσες rom αλλα δεν μπορω να κατασταλαξω καπου.....η καθε μια εχει τα δικα της καλα, οπως και προβληματα.

Lenovo K3 Note , με MIUI και τα μυαλά στα κάγκελα

Xiaomi Redmi Note 3 Pro 3GB 32GB

Xiaomi Mi Max Pro 6,44" 3/64GB

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχω δοκιμασει καμποσες rom αλλα δεν μπορω να κατασταλαξω καπου.....η καθε μια εχει τα δικα της καλα, οπως και προβληματα.

Άμα δεν καίγεσαι για το notification led η καλύτερη aosp αυτήν την στιγμή για εμένα είναι μακράν ή androium.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχω δοκιμασει καμποσες rom αλλα δεν μπορω να κατασταλαξω καπου.....η καθε μια εχει τα δικα της καλα, οπως και προβληματα.

 

Η Official τι προβληματα εχει ?

Για καποιον που δεν εχει ιδιαιτερες απαιτησεις ειναι καλη ?

Link to comment
Share on other sites

Άμα δεν καίγεσαι για το notification led η καλύτερη aosp αυτήν την στιγμή για εμένα είναι μακράν ή androium.

 

Εχω το προγραμματακι το light flow για τo led μια χαρα δουλευει, η μπαταρια δεν μου αρεσει στην androium

Lenovo K3 Note , με MIUI και τα μυαλά στα κάγκελα

Xiaomi Redmi Note 3 Pro 3GB 32GB

Xiaomi Mi Max Pro 6,44" 3/64GB

Link to comment
Share on other sites

Κλασική περίπτωση. Ξεκίνα με τους οδηγούς για root και πέρασμα CWM (θα βρεις τα link στη πρώτη σελιδα) και τη συνέχεια περνάς η κάποια custom ή την επίσημη Ινδική που ναι μεν έχει Ελληνικά κανονικά απλά είναι λίγο πιο αργοκίνητη απο τις κινεζικες. Για να δεις τι έχεις πας ρυθμισεις - σχετικά με το τηλεφωνο -στοιχεια συσκευής και λεει καπου αριθμός έκδοσης

 

Ευχαριστώ! Το βρήκα τον αριθμό έκδοσης. οταν πατάω πάνω μου λεει " δε χρειάζεται, ειστε ηδη προγραμματιστής" .. Μήπως τελικά ειναι ρουταρισμένο;

Link to comment
Share on other sites

Κλασική περίπτωση. Ξεκίνα με τους οδηγούς για root και πέρασμα CWM (θα βρεις τα link στη πρώτη σελιδα) και τη συνέχεια περνάς η κάποια custom ή την επίσημη Ινδική που ναι μεν έχει Ελληνικά κανονικά απλά είναι λίγο πιο αργοκίνητη απο τις κινεζικες. Για να δεις τι έχεις πας ρυθμισεις - σχετικά με το τηλεφωνο -στοιχεια συσκευής και λεει καπου αριθμός έκδοσης

 

Ευχαριστώ! Το βρήκα τον αριθμό έκδοσης. οταν πατάω πάνω μου λεει " δε χρειάζεται, ειστε ηδη προγραμματιστής" .. Μήπως τελικά ειναι ρουταρισμένο;

 

Ποια έκδοση γράφει ότι έχεις; Όχι αυτο είναι άλλο που σου λέει. Κατεβασε το root checker να ελεγξεις αν εισαι

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Το βρήκα τον αριθμό έκδοσης. οταν πατάω πάνω μου λεει " δε χρειάζεται, ειστε ηδη προγραμματιστής" .. Μήπως τελικά ειναι ρουταρισμένο;

Πες μας ποιος είναι ο αριθμός έκδοσης και κοίτα στις εφαρμογές που έχει το κινητό αν υπάρχει η εφαρμογή superSU.
Link to comment
Share on other sites

Πες μας ποιος είναι ο αριθμός έκδοσης και κοίτα στις εφαρμογές που έχει το κινητό αν υπάρχει η εφαρμογή superSU.

 

αριθμο: VIBEUI_V2.5_1515_7.50.1_DEV_K50-T5

Και όχι, δεν υπάρχει η εφαρμογή. Αλλα την βρήκα στο playstore. Να την εγκαταστήσω;

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ! Το βρήκα τον αριθμό έκδοσης. οταν πατάω πάνω μου λεει " δε χρειάζεται, ειστε ηδη προγραμματιστής" .. Μήπως τελικά ειναι ρουταρισμένο;

 

Ποια έκδοση γράφει ότι έχεις; Όχι αυτο είναι άλλο που σου λέει. Κατεβασε το root checker να ελεγξεις αν εισαι

 

Την κατεβασα! δεν ειναι.. Device: Lenovo k50-t5 Αndoid Version: 5.0 ...

να ρωτήσω.. επειδή φοβάμαι μην το χαλάσω τελείως με το ροοτ μονη μου.. Πόσο λέτε να μου πάρει ένας τεχνικός;

Και όσον αφορά τον πωλητή... έχει να φάει αρνητικό feedback ... για να μαθει να μην εκτελεί αυτά που του γράφω...

Link to comment
Share on other sites

Εχω το προγραμματακι το light flow για τo led μια χαρα δουλευει, η μπαταρια δεν μου αρεσει στην androium

Εντωμεταξυ μου φαίνεται περίεργο γιατί εμένα έχει την καλύτερη μπαταρία μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...