Jump to content

Lenovo K3 Note


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στην phoenix το 2 tap to wake λειτουργεί;;
Όχι, αυτό λειτουργεί μόνο στις vibeui roms.

 

1. Το προηγουμενο (ακριβως ιδιο απο το ιδιο σαιτ τον αυγουστο) μου ηρθε για καποιο λογο ρουταρισμενο ηδη. Αυτο το καινουργιο δεν ειναι ρουταρισμενο με αποτελεσμα να εχει ενα καρο (κυριολεκτικα) αχρηστες εφαρμογες και απο τα 2gb ram να εχει βαρια 700mb ελευθερα καθε φορα!
Αυτό δεν είναι αρνητικό. Τι να την κάνεις την ram αν μένει αχρησιμοποίητη? Τα gb της ram είναι για να τρώγονται και όχι για να μένουν ελεύθερα.
Link to comment
Share on other sites

σε ποια έκδοση είσαι? στις τελευταίες vibeui 1540 και μετά το πρόβλημα με τους launchers λύθηκε και δε χρειάζεται να τους μεταφέρεις στο σύστημα.

όσον αφορά το lock screen πρέπει να πας στις ρυθμίσεις>κλείδωμα οθόνης και να ενεργοποιήσεις το show password lockscreen interface

 

Δοκίμασα μερικές ROM. Πράγματι οι νεότερες λύνουν το θέμα με τον launcher παρόλα αυτά έχουν χάλια Contacts Manager Dialer και SMS apps χωρίς ρυθμίσεις (Εμφανίζονται όλες οι επαφές ακόμα και αυτές που δεν έχουν νούμερο, δεν αλλάζει η ταξινόμηση και η εμφάνιση κλπ).

 

Δοκίμασα:

Stock

LENOVO_K3_LOLLIPOP_5.0_ROW_v1.12_CUOCO92

LENOVO_K3_LOLLIPOP_5.1_R1540D_ROW_v15.40_CUOCO92

VIBEUI_V2.8_1540_LEMONADE

 

Σε καμία δεν μπόρεσα να αποφύγω το swipe πριν απο το κλείδωμα. Δεν υπάρχει κάποια ρύμθμισξη

 

Μόνο η ROW 5.0 έχει επιλογή "Μόνο 2G" στο δίκτυο το οποίο το χρειάζομαι

 

Οι Vibe 2.8 έχουν μάπα επαφές, κλήσεις και sms. Δεν μου έχουν πουθενά ρυθμίσεις ούτε καν για τον τρόπο εμφάνισης. Οτι θέλει ο κινέζος όπως το θέλει ΤΕΛΟΣ!! Επίσης έχουν μόνο "2G/3G auto" στο δίκτυο που δεν το θέλω με τίποτα γιατί τρώει μπαταρία και χάνεται συνέχεια το σήμα όταν είσαι σε νεκρή ζώνη του 3G.

 

Προς το παρόν είμαι στην LENOVO_K3_LOLLIPOP_5.0_ROW_v1.12_CUOCO9 η οποία μου ψιλοκάνει αλλά έχει φορτωμένα πολλά και αφήνει λιγότερη μνήμη ελεύθερη σε σχέση με τις άλλες.

 

Ίσως δεν έχω βρει ακόμα τη ROM που μου ταιριάζει. Υπάρχει κάποια πρόταση για ROM που να λειτουργούν σωστά τα βασικά (λαμπάκι, επαφές με ρυθμίσεις εμφάνισης, μηνύματα στα Ελληνικά χωρίς να τα κόβει, που θα εμφανίζει την επαφή όταν καλεί αν δεν έχει το +30, να έχει επιλογή "Μόνο 2G" ή "Μόνο GSM" στα δίκτυα και να αφήνει λίγο παραπάνω μνήμη? Τα υπόλοιπα δεν με ενδιαφέρουν, θα τα βάλω μόνος μου. Α και το swipe πριν το ξεκλείδωμα...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα μερικές ROM. Πράγματι οι νεότερες λύνουν το θέμα με τον launcher παρόλα αυτά έχουν χάλια Contacts Manager Dialer και SMS apps χωρίς ρυθμίσεις (Εμφανίζονται όλες οι επαφές ακόμα και αυτές που δεν έχουν νούμερο, δεν αλλάζει η ταξινόμηση και η εμφάνιση κλπ).

 

Δοκίμασα:

Stock

LENOVO_K3_LOLLIPOP_5.0_ROW_v1.12_CUOCO92

LENOVO_K3_LOLLIPOP_5.1_R1540D_ROW_v15.40_CUOCO92

VIBEUI_V2.8_1540_LEMONADE

 

Σε καμία δεν μπόρεσα να αποφύγω το swipe πριν απο το κλείδωμα. Δεν υπάρχει κάποια ρύμθμισξη

 

Μόνο η ROW 5.0 έχει επιλογή "Μόνο 2G" στο δίκτυο το οποίο το χρειάζομαι

 

Οι Vibe 2.8 έχουν μάπα επαφές, κλήσεις και sms. Δεν μου έχουν πουθενά ρυθμίσεις ούτε καν για τον τρόπο εμφάνισης. Οτι θέλει ο κινέζος όπως το θέλει ΤΕΛΟΣ!! Επίσης έχουν μόνο "2G/3G auto" στο δίκτυο που δεν το θέλω με τίποτα γιατί τρώει μπαταρία και χάνεται συνέχεια το σήμα όταν είσαι σε νεκρή ζώνη του 3G.

 

Προς το παρόν είμαι στην LENOVO_K3_LOLLIPOP_5.0_ROW_v1.12_CUOCO9 η οποία μου ψιλοκάνει αλλά έχει φορτωμένα πολλά και αφήνει λιγότερη μνήμη ελεύθερη σε σχέση με τις άλλες.

 

Ίσως δεν έχω βρει ακόμα τη ROM που μου ταιριάζει. Υπάρχει κάποια πρόταση για ROM που να λειτουργούν σωστά τα βασικά (λαμπάκι, επαφές με ρυθμίσεις εμφάνισης, μηνύματα στα Ελληνικά χωρίς να τα κόβει, που θα εμφανίζει την επαφή όταν καλεί αν δεν έχει το +30, να έχει επιλογή "Μόνο 2G" ή "Μόνο GSM" στα δίκτυα και να αφήνει λίγο παραπάνω μνήμη? Τα υπόλοιπα δεν με ενδιαφέρουν, θα τα βάλω μόνος μου. Α και το swipe πριν το ξεκλείδωμα...

αυτά που θες μάλλον στη vibeui δε θα τα βρεις

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα μερικές ROM. Πράγματι οι νεότερες λύνουν το θέμα με τον launcher παρόλα αυτά έχουν χάλια Contacts Manager Dialer και SMS apps χωρίς ρυθμίσεις (Εμφανίζονται όλες οι επαφές ακόμα και αυτές που δεν έχουν νούμερο, δεν αλλάζει η ταξινόμηση και η εμφάνιση κλπ).

 

Δοκίμασα:

Stock

LENOVO_K3_LOLLIPOP_5.0_ROW_v1.12_CUOCO92

LENOVO_K3_LOLLIPOP_5.1_R1540D_ROW_v15.40_CUOCO92

VIBEUI_V2.8_1540_LEMONADE

 

Σε καμία δεν μπόρεσα να αποφύγω το swipe πριν απο το κλείδωμα. Δεν υπάρχει κάποια ρύμθμισξη

 

Μόνο η ROW 5.0 έχει επιλογή "Μόνο 2G" στο δίκτυο το οποίο το χρειάζομαι

 

Οι Vibe 2.8 έχουν μάπα επαφές, κλήσεις και sms. Δεν μου έχουν πουθενά ρυθμίσεις ούτε καν για τον τρόπο εμφάνισης. Οτι θέλει ο κινέζος όπως το θέλει ΤΕΛΟΣ!! Επίσης έχουν μόνο "2G/3G auto" στο δίκτυο που δεν το θέλω με τίποτα γιατί τρώει μπαταρία και χάνεται συνέχεια το σήμα όταν είσαι σε νεκρή ζώνη του 3G.

 

Προς το παρόν είμαι στην LENOVO_K3_LOLLIPOP_5.0_ROW_v1.12_CUOCO9 η οποία μου ψιλοκάνει αλλά έχει φορτωμένα πολλά και αφήνει λιγότερη μνήμη ελεύθερη σε σχέση με τις άλλες.

 

Ίσως δεν έχω βρει ακόμα τη ROM που μου ταιριάζει. Υπάρχει κάποια πρόταση για ROM που να λειτουργούν σωστά τα βασικά (λαμπάκι, επαφές με ρυθμίσεις εμφάνισης, μηνύματα στα Ελληνικά χωρίς να τα κόβει, που θα εμφανίζει την επαφή όταν καλεί αν δεν έχει το +30, να έχει επιλογή "Μόνο 2G" ή "Μόνο GSM" στα δίκτυα και να αφήνει λίγο παραπάνω μνήμη? Τα υπόλοιπα δεν με ενδιαφέρουν, θα τα βάλω μόνος μου. Α και το swipe πριν το ξεκλείδωμα...

 

Δοκίμασε και MIUI

Lenovo K3 Note , με MIUI και τα μυαλά στα κάγκελα

Xiaomi Redmi Note 3 Pro 3GB 32GB

Xiaomi Mi Max Pro 6,44" 3/64GB

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα μερικές ROM. Πράγματι οι νεότερες λύνουν το θέμα με τον launcher παρόλα αυτά έχουν χάλια Contacts Manager Dialer και SMS apps χωρίς ρυθμίσεις (Εμφανίζονται όλες οι επαφές ακόμα και αυτές που δεν έχουν νούμερο, δεν αλλάζει η ταξινόμηση και η εμφάνιση κλπ).

 

Δοκίμασα:

Stock

LENOVO_K3_LOLLIPOP_5.0_ROW_v1.12_CUOCO92

LENOVO_K3_LOLLIPOP_5.1_R1540D_ROW_v15.40_CUOCO92

VIBEUI_V2.8_1540_LEMONADE

 

Σε καμία δεν μπόρεσα να αποφύγω το swipe πριν απο το κλείδωμα. Δεν υπάρχει κάποια ρύμθμισξη

 

Μόνο η ROW 5.0 έχει επιλογή "Μόνο 2G" στο δίκτυο το οποίο το χρειάζομαι

 

Οι Vibe 2.8 έχουν μάπα επαφές, κλήσεις και sms. Δεν μου έχουν πουθενά ρυθμίσεις ούτε καν για τον τρόπο εμφάνισης. Οτι θέλει ο κινέζος όπως το θέλει ΤΕΛΟΣ!! Επίσης έχουν μόνο "2G/3G auto" στο δίκτυο που δεν το θέλω με τίποτα γιατί τρώει μπαταρία και χάνεται συνέχεια το σήμα όταν είσαι σε νεκρή ζώνη του 3G.

 

Προς το παρόν είμαι στην LENOVO_K3_LOLLIPOP_5.0_ROW_v1.12_CUOCO9 η οποία μου ψιλοκάνει αλλά έχει φορτωμένα πολλά και αφήνει λιγότερη μνήμη ελεύθερη σε σχέση με τις άλλες.

 

Ίσως δεν έχω βρει ακόμα τη ROM που μου ταιριάζει. Υπάρχει κάποια πρόταση για ROM που να λειτουργούν σωστά τα βασικά (λαμπάκι, επαφές με ρυθμίσεις εμφάνισης, μηνύματα στα Ελληνικά χωρίς να τα κόβει, που θα εμφανίζει την επαφή όταν καλεί αν δεν έχει το +30, να έχει επιλογή "Μόνο 2G" ή "Μόνο GSM" στα δίκτυα και να αφήνει λίγο παραπάνω μνήμη? Τα υπόλοιπα δεν με ενδιαφέρουν, θα τα βάλω μόνος μου. Α και το swipe πριν το ξεκλείδωμα...

 

Βασικά νομίζω πως έχεις 2 επιλογές...

 

Η 1η είναι κάποια aosp και το θέμα με το led το διορθώνεις με την εφαρμογή light flow και κάποιες ρυθμίσεις που θέλει (με μια αναζήτηση στο thread θα τις βρεις)... Χάνεις όμως σίγουρα 2 tap...

 

Η 2η είναι (θα πω τι έχω εγώ προσωπικά) την 1544 ltt και έχω βάλει την ρύθμιση για το πρόβλημα με το +30 που αναφέρεις από τον stock dialer όμως έχω βάλει άλλον από επιλογή οπότε ελέγχω και την εμφάνιση των επαφών... Για sms έχω βάλει textra και έχω λύσει το θέμα με τους 160 χαρακτήρες (μπορείς να βάλεις και άλλη εφαρμογή)... Για μόνο 2g έχω βάλει μια εφαρμογή switch network type που μου επιτρέπει να επιλέξω μόνο 2g και δουλεύει αν και στις ρυθμίσεις παραμένει η επιλογή 4g (πάνω όμως δείχνει πως είμαι σε 2g)... Για την μνήμη με εκκαθάριση αφήνει γύρω στο 1gb... Αυτό για την lock screen δεν ξέρω να σε απαντήσω αλλά μπορείς και για αυτό αν θες να βρεις εφαρμογή... Το μόνο της θέμα για εμένα προσωπικά είναι πως ίσως καταναλώνει λίγο περισσότερη μπαταρία από άλλες αλλά και πάλι δεν θα σε απογοητεύσει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Εχει κανενας σας θεμα με την αφη? Γιατι ενας φιλος που το εχει περιπου μηνα τωρα εχει καποιο θεμα η αφη του λιγο στην ακρη (περιπου εκει που πεφτει το backspace στο πληκτρολογιο) και δε πιανει καλα. Δε φοραει protector ουτε εχει φαει στουκα (απ οσο λεει τουλαχιστον). Καμια προταση..? Παιζει δηλαδη να ειναι προβλημα της οθονης (hardware) καθαρα ή μπορει να ειναι κατι αλλο.??
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,εχει παρει κανεις την Teana εκδοση με το καπακι πισω για τον ηχο?αξιζει?εχει διαφορα?Κι εχω διαβασει καπου επισης στο φορουμ οτι μπορει να μπει και στο απλο,το εχει τσεκαρει κανεις να πουλιεται σαν ανταλακτικο?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Εχει κανενας σας θεμα με την αφη? Γιατι ενας φιλος που το εχει περιπου μηνα τωρα εχει καποιο θεμα η αφη του λιγο στην ακρη (περιπου εκει που πεφτει το backspace στο πληκτρολογιο) και δε πιανει καλα. Δε φοραει protector ουτε εχει φαει στουκα (απ οσο λεει τουλαχιστον). Καμια προταση..? Παιζει δηλαδη να ειναι προβλημα της οθονης (hardware) καθαρα ή μπορει να ειναι κατι αλλο.??

 

Εγω παλαιοτερα που ειχα καποια θεματα με κλειδωμα ξεκλειδωμα ημουν μια χαρα... Και απο αυτα που εχω διαβασει οι περισσοτεροι ειχαν ειτε το δικο μου θεμα ειτε λογω tempered glass... Αν δεν συμβαινει τιποτα απο τα δυο τοτε το πιο πιθανο να ειναι θεμα hardware...

Link to comment
Share on other sites

μου βγαλε error... multi lng ειναι?

 

error.... τσαμπα κοπος

Εγώ πέρασα την 1547 πάνω από την 1546 Dev (dirty flashing) χωρίς wipe και ''παίζει'' μια χαρά!!!;);)

 

 

ΥΓ

Δεν είναι multi language, είναι επίσημη VibeUI με Κινέζικα και Αγγλικά.

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

μου βγαλε error... multi lng ειναι?

 

Εγω την περασα κανονικα, χωρις ερορ

Lenovo K3 Note , με MIUI και τα μυαλά στα κάγκελα

Xiaomi Redmi Note 3 Pro 3GB 32GB

Xiaomi Mi Max Pro 6,44" 3/64GB

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ειναι αρκετες οι περιπτωσεις με θεμα στο touch αρα μπορουμε να πουμε οτι ειναι θεμα πλεον απο τη lenovo Και οχι μεμονωμενα.

Η το στελνεις πισω η παραγγελνεις οθονη-digitizer και τα πας για αλλαγη.

Αν θυμαμαι καλα κανα 40αρι παει μαζι με την αλλαγη.

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα!

περιεργο προβλημα με καποιες επαφες

 

καποια νουμερα ενω εμφανιζονται κανονικα σαν επαφες,μπορω μονο να τους κανω κληση

οταν επιχειρω να στειλω sms δεν εμφανιζει ονομα,αλλα μονο το νουμερο κ δεν στελνει το μην(message not sent)

δοκιμασα να γραψω την επαφη ξανα με +30 αλλα τιποτα

 

καποια κινητα,και μονο στο sms προβλημα

 

οποιος γνωριζει κατι...

(ROW 121)

Link to comment
Share on other sites

αυτά που θες μάλλον στη vibeui δε θα τα βρεις

 

Δοκίμασε και MIUI

 

Βασικά νομίζω πως έχεις 2 επιλογές...

 

Η 1η είναι κάποια aosp και το θέμα με το led το διορθώνεις με την εφαρμογή light flow και κάποιες ρυθμίσεις που θέλει (με μια αναζήτηση στο thread θα τις βρεις)... Χάνεις όμως σίγουρα 2 tap...

 

Η 2η είναι (θα πω τι έχω εγώ προσωπικά) την 1544 ltt και έχω βάλει την ρύθμιση για το πρόβλημα με το +30 που αναφέρεις από τον stock dialer όμως έχω βάλει άλλον από επιλογή οπότε ελέγχω και την εμφάνιση των επαφών... Για sms έχω βάλει textra και έχω λύσει το θέμα με τους 160 χαρακτήρες (μπορείς να βάλεις και άλλη εφαρμογή)... Για μόνο 2g έχω βάλει μια εφαρμογή switch network type που μου επιτρέπει να επιλέξω μόνο 2g και δουλεύει αν και στις ρυθμίσεις παραμένει η επιλογή 4g (πάνω όμως δείχνει πως είμαι σε 2g)... Για την μνήμη με εκκαθάριση αφήνει γύρω στο 1gb... Αυτό για την lock screen δεν ξέρω να σε απαντήσω αλλά μπορείς και για αυτό αν θες να βρεις εφαρμογή... Το μόνο της θέμα για εμένα προσωπικά είναι πως ίσως καταναλώνει λίγο περισσότερη μπαταρία από άλλες αλλά και πάλι δεν θα σε απογοητεύσει...

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Γενικά δοκιμάζω ROM. Το καλό είναι οτι υπάρχουν αρκετές επιλογές που τα λύνουν όλα.. Το κακό είναι οτι δεν έχουν λυθεί όλα μέσα απο μία ROM!!!:lol: Με λίγο πείραγμα θα πετύχει...

Link to comment
Share on other sites

Για αρχάριο χρήστη να το αφήσω όπως ήρθε από vickmall ή να του περάσω τη nexus rom??

Ευχαριστώ!

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Για αρχάριο χρήστη να το αφήσω όπως ήρθε από vickmall ή να του περάσω τη nexus rom??

Ευχαριστώ!

Αν η υπάρχουσα rom δεν πετάει διαφημίσεις και δεν κατεβάζει apps απο μόνη της (έχουν και τέτοιες rom οι Κινέζοι και τολμάνε και τις βάζουν για να παίρνουν clicks και downloads) τότε για αρχάριο δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις rom. Αν ομως όντως καθίσεις και βάλεις την nexus να ξέρεις οτι double tap και l.e.d. notification light τα ξεχνάς.

rock n' roll...:kill:
Link to comment
Share on other sites

Ναι η αληθεια ειναι οτι ειχα ξανατσεκαρει καποια σχολια για θεμα με την αφη, αλλα απ οσο καταλαβα τα περισσοτερα ηταν λογω screen protector. Κι εμενα το δικο μου δεν εχει θεμα, ουτε τωρα που του περασα και προστατευτικο οποτε σκεφτηκα μηπως ειναι θεμα ρομ ή ελλατωματικης κατασκευης. Τελος παντων, θα κοιταξω τις επιλογες που μου προτεινατε. Ευχαριστω πολυ!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέταξα το "πλαστικο" tempered glass που μου είχαν στείλει δώρο με το κινητό και δημιουργούσε προβλήματα στην αφή, και έβαλα αυτό

 

http://www.nillkin-case.com/index.php?route=product/product&product_id=3063

 

από τότε πραγματικά ησύχασα και δεν έχω κανένα πρόβλημα, και από ποιότητα πραγματικά η μέρα με τη νύχτα! Ναι είναι λίγο πιο ακριβό σε σχέση με τις τιμές του ebay και αλλου, αλλά έχω το κεφάλι μου σίγουρο ότι είναι γνήσιο και η διαφορά φαίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Αν η υπάρχουσα rom δεν πετάει διαφημίσεις και δεν κατεβάζει apps απο μόνη της (έχουν και τέτοιες rom οι Κινέζοι και τολμάνε και τις βάζουν για να παίρνουν clicks και downloads) τότε για αρχάριο δεν υπάρχει λόγος να αλλάξεις rom. Αν ομως όντως καθίσεις και βάλεις την nexus να ξέρεις οτι double tap και l.e.d. notification light τα ξεχνάς.

 

Α, μάλιστα! Δεν το ήξερα αυτό. Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Προς το παρόν φαίνεται καλή η rom που ήρθε. Αν αντιμετωπίσω πρόβλημα θα πάω σε κάποια aosp, αν και βλέπω οι περισσότεροι βάζετε vibe! Ευχαριστώ και πάλι! :bow:

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

στα προγράμματα μηνυμάτων έχει 160 χαρακτηρες όταν γράφεις αγγλικά όταν γυρνάς στα ελληνικά είναι πάλι η 60 ή 80 δεν υποατηρίζει παραπάνω...και έβαλα 5-6 διαφορετικά προγράμματα sms μέχρι να το αντιληφθώ!!
Link to comment
Share on other sites

στα προγράμματα μηνυμάτων έχει 160 χαρακτηρες όταν γράφεις αγγλικά όταν γυρνάς στα ελληνικά είναι πάλι η 60 ή 80 δεν υποατηρίζει παραπάνω...και έβαλα 5-6 διαφορετικά προγράμματα sms μέχρι να το αντιληφθώ!!

Πρέπει να κάνεις κάποια ρύθμιση για να έχεις 160 χαρακτήρες στα ελληνικά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...