Jump to content

Ταινίες/σειρές που ψάχνετε και δεν ξέρετε τον τίτλο


ckck20
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ψάχνω να βρω τον τίτλο μιας παλιάς ελληνικής σειράς. Δεν την έχω δει ποτέ μου αλλά την αναφέρει συχνά ο καλός μου και έχει σπάσει το κεφάλι του να βρει τον τίτλο..Θυμάται χαρακτηριστικά ότι έχει σχέση με κάτι αστυνομικούς-ντεντεκτιβς και ότι έδειχνε στους τίτλους της αρχής κάτι στροφές που βρίσκονται στην Καλαμπάκα..Επίσης θυμάται ότι έπαιζε ένας με μακριά μαλλιά και μια ελιά ή κάτι τέτοιο (το μυαλό μου έχει πάει στον Βανδώρο που έπαιζε στο τμήμα Ηθών αλλά δεν είμαι σίγουρη). Η σειρά παιζόταν κάπου το 1980?!?

2 hearts are beating together,

I'm in love I'm in love

Is this forever and ever ??

I'm in love I'm in love

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια ξενη ταινια κομοδια που ηταν μια οικογενεια και εβαλε μια δορυφορικη κεραια στον κηπο και τους ρουφουσε και τους εβαζε σε ταινιες με ενα τηλεκοντρολ και πως τη λενε?? την εβλεπα πολυ μικρος!
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μια ξενη ταινια κομοδια που ηταν μια οικογενεια και εβαλε μια δορυφορικη κεραια στον κηπο και τους ρουφουσε και τους εβαζε σε ταινιες με ενα τηλεκοντρολ και πως τη λενε?? την εβλεπα πολυ μικρος!

 

Pleasantville (1998). Μάλλον.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα, τότε μάλλον αναφέρεσαι σε αυτό

Stay Tuned (1992)

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα, τότε μάλλον αναφέρεσαι σε αυτό

Stay Tuned (1992)

 

δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα δεν ειναι ουτε αυτο

 

Η πιο κοντινη παντως σε αυτο που περιεγραψες ειναι αυτη που αναφερει ο stroggoff. Για την ακριβεια ειναι ακριβως αυτο που ανεφερες!

 

Λιγοτερο ταιριαζει το Terrorvision (1986)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως αυτο ειναι!! απλα οι εικονες που εβγαλε το λινγκ του δε μου τη θυμησαν

 

ευχαριστω για ολα! ηταν μια πολυ καλη συνεργασια thx!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για την δεύτερη δεν θυμάμαι και πολλά. Πάντως πρέπει να είναι πολύ παλιά μιας και ήταν ασπρόμαυρη. Λοιπόν, είναι κάποια πιτσιρίκια και ανακαλύπτουν μια σπηλιά ή οποία είναι κάτι σαν διαστημόπλοιο. Καθώς μπαίνουν μέσα και αρχίζουν να την εξερευνούν υπνωτίζονται. Όταν ξυπνάνε συνειδητοποιούν ότι είναι μέσα σε ένα διαστημόπολοιο και ότι έχουν μεταφερθεί σε κάποιον άλλο πλανήτη ο οποίος αποτελείται μόνο απο βράχια και ξεραμένα δέντρα. Όσην ώρα γίνονται αυτά, μας δείχνει σε διάφορες φάσεις κάτι τύπους, σαν τον pinhead από το Hellraiser αλλά χωρίς τα καρφιά, να παρακολουθούν το όλο σκηνικό μέσα απο μια περίεργη οθόνη.Επίσης όσην ώρα τα παιδιά εξερευνούν τον πλανήτη, στην γη έχουν μαζευτεί οι γονείς και διάφοροι μπάτσοι και ψάχνουν στην σπηλιά μπας και τα βρουν.

Παρακάτω δεν θυμάμαι τι γίνεται! :p

 

Μήπως κατάλαβε κανείς για ποιά ταινία λέω;

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κατάλαβε κανείς για ποια ταινία λέω;

 

Προσπαθώ να την βρω εδώ και πολλά χρόνια! Την έβαζε συχνά σ' ένα κανάλι αλλά δεν είμαι σίγουρος ποιο, μάλλον στο Μακεδονία, γύρο στα μέσα της δεκαετίας του '90. Πρέπει να ήταν μεταγλωττισμένη και ένα από τα παιδιά να το έλεγαν Γιάννο.

 

Εκτός απ' όσα περιέγραψες, θυμάμαι τη σκηνή που κατέβηκαν στον πλανήτη και βρήκαν μια λιμνούλα με νερό αλλά δίσταζαν να πιουν γιατί ίσως ήταν μολυσμένο!

 

Στο τέλος της ταινίας που επέστρεψαν στους γονείς, θυμάμαι ότι εμφανίστηκαν μέσα από ένα δάσος.

 

Μια άλλη λεπτομέρεια που μου έχει μείνει είναι το μεταλλικό δάπεδο του διαστημοπλοίου που ήταν σε τέτοιο στυλ:

http://img514.imageshack.us/img514/1998/1183836metalbackground.jpg

 

Τέλος, χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω ότι ακουγόταν αυτή η μουσική (ειδικά από το 1:30):

Link to comment
Share on other sites

για την πρωτη ταινια που ειπωθηκε παραπανω το terrorvision το συνιστω ειναι πολυ καλο εργακι τον 80ς...:)

Ψαχνω τωρα και γω να βρω μια ταινια που την ειχα δει στην ετ1 το 89 η 90 πρεπει να ταν οταν ειμουν γυμνασιο και με ειχε κανει καπως.

Ηταν βασικα μια ταινια τρομου με ιστοριες τρομου.Τι μια απ αυτες που μονο αυτη θυμαμαι καλα, ηταν ενας βαρωνος σε ενα καστρο ο οπιος ηταν παραμορφωμενος ηταν δηλ κατι σαν το beast απο το beauty and the beast:p και ηταν ενα ζευγαρι πανοuργο που ηθελε να του φαει την περιουσια. ο βαρωνος ειχε ερωτευτει τη κοπελια .Και πηγαν μαζι σε ενα χορο δεχιωση δηλ και μετα πηγαν στο καστρο τους Και ενω αυτος κοιμοταν η κοπελια πηγε κρυφα στο κυριος δωματιο και εψαχνε να βρει κατι λιρες η εγγραφα με περιουσια η λεφτα τελος παντων κατι εψαχνε περασαν και 20 χρονια που να θυμαμαι:lol: και αυτος την επιασε και την ελεγε διαρκως πως ολα αυτα θα ναι δικα σου αν με αγαπησεις και αυτη φωναζε και τον ελεγε τερας .Και μετα αυτος εβγαλε μια κραυγη, και οταν γυρισε η τυπισα στο σπιτι την ρωτησε ο φιλος της, τι εγινε τα βρικες? αυτη δεν απαντησε, και οταν την πλησιασε ειδε το προσωπο της παραμορφωμενο:cry:

ειμουν 14 τοτε και με ειχε ταραχει αυτη η σκηνη την οποια την ταινια δεν την ειχα χαναδει απο τοτε....any ideas?;)

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

just_a_comment υπενθυμίζω ότι η γραφή SMS απαγορεύεται (κ, δλδ, γτ).

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

just_a_comment υπενθυμίζω ότι η γραφή SMS απαγορεύεται (κ, δλδ, γτ).

ooops!:( sorry!

 

μιας και λέτε για ταινιες με παιδια και διαστημοπλοια: πώς λέγεται αυτή η ταινία (την εχω δει παμπολλες φορες μικρη- πρεπει να ναι γνωστη) οπου ενα παιδι βλέπει στον υπνο του κατι σχεδια που αρχικά δεν ξέρει τι ειναι αλλα τελικά αποδεικνυεται οτι ειναι σχεδια κατασκευης διαστημοπλοίου και καταφερνει να φτιαξει το διαστημοπλοιο και πετανε με τους φιλους του - πανω απ την πολη αρχικα μέχρι που καποια στιγμη καταλήγουν στο διαστημα - εκεί νομιζω μπαινουν μεσα σε ενα αλλο μεγαλο διαστημοπλοιο και γνωριζουν κατι φιλικούς εξωγηινους που αποδεικνυεται οτι ειναι κι αυτοι παιδια (εξωγηινακια δηλαδη) τα οποία ήταν αυτα που εστειλαν με τηλεπάθεια τα σχεδια στο μυαλό του πρωταγωνιστικου παιδακίου? - καλα μεσες ακρες τη θυμαμαι τωρα, ουτε καν θυμαμαι το τελος, αλλά με ειχε επηρεασει τότε γιατί μαζευα κάτι παλιούς ανεμιστηρες του σπιτιου και κατι κυκλωματα απο τρανσιστοράκια και προσπαθούσα κι εγω να φτιαξω διαστημόπλοιο ( :lol: :p )

 

ξαναedit: τη βρηκα τελικά - Explorers (1985) με Ethan Hawke και River Phoenix

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω μια ταινία με έναν απόστρατο ή κάτι τέτοιο που είχε αποσυρθεί και ζούσε στο βουνό και πάνε κάποιοι τύποι από το FBI/CIA και του ζητάνε να επιστρέψει για να βοηθήσει να αποτρέψουν τη δολοφονία του προέδρου των ΗΠΑ. Αυτός τους δίνει συμβουλές τις οποίες αυτοί τελικά χρησιμοποιούν για να πετύχουν τη δολοφονία και να τον παγιδέψουν σαν ένοχο.

Πριν κάτι μήνες την έδειχνε το Nova, οπότε δεν πάνε πάνε από 1-2 χρόνια που έχει βγει.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω μια ταινία με έναν απόστρατο ή κάτι τέτοιο που είχε αποσυρθεί και ζούσε στο βουνό και πάνε κάποιοι τύποι από το FBI/CIA και του ζητάνε να επιστρέψει για να βοηθήσει να αποτρέψουν τη δολοφονία του προέδρου των ΗΠΑ. Αυτός τους δίνει συμβουλές τις οποίες αυτοί τελικά χρησιμοποιούν για να πετύχουν τη δολοφονία και να τον παγιδέψουν σαν ένοχο.

Πριν κάτι μήνες την έδειχνε το Nova, οπότε δεν πάνε πάνε από 1-2 χρόνια που έχει βγει.

 

Shooter ?

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει ένα trailer τώρα τελευταία που είναι διάφοροι σε ένα σπίτι στην έρημο και τους την πεφτουν χιλιάδες διάφορα πλάσματα...

Μάλλον η ταινία δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα ή είναι έχει κυκλοφορήσει πρόσφατα...

Ξέρω δεν βοηθάω πολύ αλλά μήπως κάποιος ξέρει κάτι?

ΤΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω μια παλια ταινια με ενα χοντρουλη πιτσιρικα που εκανε εφευρεσεις.

Ειχε ευφερει σε καποια φαση ενα ποδηλατο με προωθηση που πηδαγε ψηλα και μια μαγνητικη μπαλα του μπασκετ με την οποια σκορασε συνεχεια.

Την ειχα δει πολυ πιτσιρικας, πανε πανω απο 10-15 χρονια νομιζω.

http://www.slang.gr/media/img/200804/e3c7f6fd7cd882190bfed167b9b5a61e_thumb.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σας έχω κι εγώ δουλίτσα:

 

Κατά 1ον: προσπαθούσα να κάνω μια λίστα με τρομακτικές ταινίες και -μεταξύ άλλων-μου ρθαν στο μυαλό δυο τρεις που έχω δει, με γενική θεματολογία γύρω απ τον οξαποδώ:devil: και που συνειδητοποιώ οτι σε καμία δεν ξέρω τον τίτλο!

 

Η πρώτη, νομίζω στα ελληνικά την είχαν μεταφράσει "18 παρθένες" και μέσες-άκρες ήταν κάποιοι που ήθελαν να μαζέψουν 18 κοπέλες (6+6+6) για να τις θυσιάσουν στον ακατανόμαστο. Θυμάμαι την είχα δει στον αντ1 μεταμεσονύκτιες ώρες, πάνε κάμποσα χρόνια...τον πρωτότυπο τίτλο όσο κι αν έψαξα δεν μπορεσα να τον βρω

 

Η δεύτερη, την έχω δει κάμποσες φορές (κυριως στο Star παιζει νομίζω) που είναι μια τύπισα που κάτι σ'ένα περιοδικό δουλεύει και μετακομίζει δίπλα της ο ίδιος ο διάολος, με μορφή ωραίου νεαρού φυσικά, και αμέσως τον ερωτεύεται και μένει έγκυος (σαν τη Ρόζμαρι ένα πράμα) ...μετά βέβαια όλα πάνε κατα διαόλου (κυριολεκτικά) - λεπτομέρειες όμως δε θυμάμαι

 

Την τρίτη την έχω δει πιο παλιά, πάλι κάτι μεταμεσονύκτιες ώρες, και είναι μία κοπέλα που μένει έγκυος ενώ είναι παρθένα (δεν είναι η Χουάνα) και το γεγονός προκαλεί ένα γενικό χαμό, αφού άλλοι προσπαθούν να της κάνουν κακό και άλλοι να την προστατέψουν, άλλοι λένε οτι το μωρό είναι του θεού και άλλοι του διαβόλου και γενικά στην ταινία μέχρι την τελευταία στιγμή δεν ξέρεις ποιοι είναι οι καλοί και ποιοί οι κακοί...κάπου προς το τέλος πάντως ανακαλύπτουν οτι είναι και μια άλλη κοπέλα που κι αυτή έχει μείνει έγκυος με ανεξήγητο τρόπο και τότε σιγουρεύονται οτι το ένα παιδι που θα γεννηθεί θα ναι ο Τζιζας σε δεύτερη εμφάνιση και το άλλο θα ναι ο Λούσιφερ...

 

Κατά 2ον [και σε τελείως άσχετη φάση με τα προηγούμενα] θυμήθηκα και μια άλλη ταινία που είχα δει στην τβ και μ'άρεσε αλλά δεν ξέρω τον τίτλο. Είναι του στυλ "family saga" -βιογραφική- πιθανότατα αναφερόμενη σε υπαρκτά πρόσωπα, και επικεντρώνεται στην πορεία της ζωής μιας πολύ δυναμικής γυναίκας και μαχητικής φεμινίστριας (που πήρε μέρος στο φεμινιστικό κίνημα) αλλά και στη ζωή της κόρης της και της εγγονής της, που επηρεάζονται από αυτή αλλά είναι και πολύ διαφορετικές. Η μεν κόρη είναι αρκετά πιο αδύναμος χαρακτήρας, η δε εγγονή ξεκινάει ως "μηδενίστρια" (βλέπε ιμο) αλλά τελικά "βρίσκει το δρόμο της" και με την επιρροή της γιαγιάς της. Η ιστορία ξεκινάει με την πρωταγωνίστρια σε μικρή ηλικία να μεταναστεύει στην Αμερική μ'ένα πλοιο όπου επικρατούν άσχημες συνθήκες και η μαμά της που ταξιδεύει μαζί της αρρωσταινει και πεθαίνει και την αφήνει μόνη...Το άλλο στοιχείο της ιστορίας είναι οτι υπάρχει ένας άντρας που είναι ο μεγάλος έρωτας της πρωταγωνίστριας, αλλά αυτή δεν τον παντρεύεται - παρόλο που τελικά αποδεικνύεται οτι και η κόρη της ήταν δικό του παιδί - και παντρεύεται έναν άλλον και μόνο σε μεγάλη ηλικία και αφού μενει χήρα, γυρνάει σ'αυτόν και ζουν happily ever after μέχρι να πεθάνουν (το θάνατο τους τον δείχνει στην ταινία: είναι πολύ γεροι κι ευτυχισμένοι και πάνε να χορέψουν και κάπου εκεί τα τινάζει ο ένας και μετά κι ο άλλος απ τη στενοχώρια)

 

νομίζω ήμουν αρκετά αναλυτική μ'αυτή, ελπίζω να την ξέρει κάποιος (μην εγραφα τζάμπα) ;):p

Link to comment
Share on other sites

Για το 2ο, μήπως εννοείς αυτή?

http://www.imdb.com/title/tt0149441/

 

ναι ναι! αυτή είναι! ευχαριστώ πολύ!!:D Το υποψιαζόμουνα οτι είναι μίνι σειρά: είναι αυτό το κλασικό που κάνει το Σταρ, που παίρνει μίνι σειρές και τις δείχνει ολόκληρες σε ένα βράδυ (4-5 ώρες διάρκεια) για να γεμίσει το προγραμμά του...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ειχα δει μια ταινια τον σεπτεμβριο στην ετ3 που ηταν ενα παιδακι που ειχε πεθανει ο παππους του και εψαχνε να βρει τον θεο...ζητουσε ενα σημαδι και αρχησε να χιονιζει πηγαινε σε ιδιωτικο σχολειο και στο τελος ηθελαν σαν ταξη να βγαλουν μια φωτογραφια και νομιζαν πωσ ελειπε ενα παιδι και πηγε να το φωναξει αλλα τελικα ηταν ο παππους του.απαντηστε :!::!::!::D:D:D:D
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να βρω μια ταινία με τον Gary Sinesse, που παίζει το ρόλο του κακού. Τον είχα στο μυαλό μου ως τον πρωταγωνιστή που κυνηγούσε τον schwarzenegger στο terminator 2 κι όταν το ειδα, είδα πως φυσικά δεν ήταν αυτός.

 

Εχει δει κανείς την ταινία (μάλλον επιστημονικής φαντασίας) που ψάχνω;

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να βρω μια ταινία με τον Gary Sinesse, που παίζει το ρόλο του κακού. Τον είχα στο μυαλό μου ως τον πρωταγωνιστή που κυνηγούσε τον schwarzenegger στο terminator 2 κι όταν το ειδα, είδα πως φυσικά δεν ήταν αυτός.

 

Εχει δει κανείς την ταινία (μάλλον επιστημονικής φαντασίας) που ψάχνω;

 

http://www.imdb.com/name/nm0000641/

Ολες οι ταινιες που εχει παιξει.Δεν δινεις και πολλες πληροφοριες οποτε ψαξε εκει.

Μηπως ειναι το http://www.imdb.com/title/tt0160399/ ?

Link to comment
Share on other sites

http://www.imdb.com/name/nm0000641/

Ολες οι ταινιες που εχει παιξει.Δεν δινεις και πολλες πληροφοριες οποτε ψαξε εκει.

Μηπως ειναι το http://www.imdb.com/title/tt0160399/ ?

 

Μα το μόνο που θυμάμαι, είναι αυτό που έγραψα. Πως έπαιζε δηλαδή το ρόλο του κακού και μάλλον ήταν επιστ. φαντ.

Εχω πάει ήδη στο imdb αλλά δεν κατάφερα να το βρω.

Οπως και να 'χει ευχαριστώ που ασχολήθηκες :)

Scotty, beam us up.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...