Jump to content

onDSL by Otenet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Υπάρχει κάποιος οδηγός σύνδεσης με OTEnet για το Jetspeed 520? (pstn)

Στο σχετικό site της otenet, υπάρχει οδηγός μόνο για παλιότερα μοντέλα..

Link to comment
Share on other sites

Από το μεσημέρι που μου ήρθε ο εξοπλισμός του connex, δλδ το JetSpeed 520, και αφού τελικά κατάφερα να το εγκαταστήσω αλλά και να ενεργοποιήσω την συνδρομή μου στην Otenet (384, 3μηνη) έχω το εξής πρόβλημα:

 

Συνδέεται στο internet, όποτε θέλει!! Μπορεί να συνδεθεί για 1 λεπτό πχ και μετά για τα επόμενα 10 να μην έχω σύνδεση..και πάλι από την αρχή..Το μόντεμ είναι συνδεδεμένο με usb στον υπολογιστή, θα άλλαζε κάτι αν το σύνδεα με ethernet?

 

Να σημειώσω ότι η σύνδεση dsl είναι πάντα συνδεδεμένη και το λαμπάκι WAN στο modem, είναι πάντα αναμμένο, κάτι που απ'όσο διάβασα σημαίνει ότι δεν χάνεται ο συγχρονισμός και είμαι ON. Όμως γιατί η σύνδεση δεν είναι σταθερή;

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη...

Link to comment
Share on other sites

Από το μεσημέρι που μου ήρθε ο εξοπλισμός του connex, δλδ το JetSpeed 520, και αφού τελικά κατάφερα να το εγκαταστήσω αλλά και να ενεργοποιήσω την συνδρομή μου στην Otenet (384, 3μηνη) έχω το εξής πρόβλημα:

 

Συνδέεται στο internet, όποτε θέλει!! Μπορεί να συνδεθεί για 1 λεπτό πχ και μετά για τα επόμενα 10 να μην έχω σύνδεση..και πάλι από την αρχή..Το μόντεμ είναι συνδεδεμένο με usb στον υπολογιστή, θα άλλαζε κάτι αν το σύνδεα με ethernet?

 

Να σημειώσω ότι η σύνδεση dsl είναι πάντα συνδεδεμένη και το λαμπάκι WAN στο modem, είναι πάντα αναμμένο, κάτι που απ'όσο διάβασα σημαίνει ότι δεν χάνεται ο συγχρονισμός και είμαι ON. Όμως γιατί η σύνδεση δεν είναι σταθερή;

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη...

Βάλτο ethernet. Πιθανότατα θα διορθωθουν.

Ούτε το port forwarding δεν δουλεύει σωστά με 520 συνδεδεμένο σε Usb. Μερικές φορές χάνει την επικοινωνία με το πισι. Δεν ανταποκρίνεται το web interface Κλπ κλπ...

Ethernet is the only way.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω, βαλτο σε ethernet, εκει δουλευει αψογα.

 

να ρωτησω και κατι... το jetspeed εχει ενσωματομενο firewall, σωστα?

 

τι προστασια προσφερει? ειναι αρκετη?

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω, βαλτο σε ethernet, εκει δουλευει αψογα.

 

να ρωτησω και κατι... το jetspeed εχει ενσωματομενο firewall, σωστα?

 

τι προστασια προσφερει? ειναι αρκετη?

Σιγά μην έχει firewall. Το ΝΑΤ έχουν βαφτίσει firewall. :down:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Οχι, firewall δεν έχει το JEtspeed.

 

Εκείνο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής:

 

Εστω ότι τελειώνει η 3μηνη συνδρομή μου στην Otenet και δεν την ανανεώνω.Πέρα από τη σύνδεση, μου κόβεται και η γραμμή DSL?

 

Υπόψην ότι έχω το πακέτο connex.

 

Μπορώ με λίγα λόγια να βάλω πχ Forthnet για provider και η dsl γραμμή να είναι φυσικά του ΟΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μήπως έχει κανείς πρόβλημα με otenet στις ταχύτητες όταν είσαι σελίδες εξωτερικού?

 

Γιατί εδώ χάλια τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

Kόβεται και η γραμμή. ξανά από την αρχή θέλει μετά.

 

Λαθος.

 

Μπορεις να βάλεις όποιον ISP θέλεις μετά.

Διαπιστωμένο από διαφορετικές πηγές.. :)

Link to comment
Share on other sites

Λαθος.

 

Μπορεις να βάλεις όποιον ISP θέλεις μετά.

Διαπιστωμένο από διαφορετικές πηγές.. :)

Δεν είναι σαν το adsl in a box? :eek:

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑDSL384 ΣΥΝΔΕΣΗ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΜΟΙΡΑΖΩ ΣΕ 2 ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ. ΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΘΕΛΩ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ ΜΟΝΟ.

 

1.) ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ Η ΣΥΝΔΕΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 3 ΜΗΝΕΣ(ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΓΙΑ ΤΟΥ ΟΤΕ), ΤΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ADSL ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ 3 ΜΗΝΕΣ?

2.)ΕΠΙΠΛΕΟΝ, ΣΕ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΘΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ Η ΣΥΝΔΕΣΗ ΑΦΟΥ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ?

 

3.)ΤΕΛΟΣ, ΕΧΩ ISDN ΣΥΝΔΕΣΗ ΚΑΙ ΑΠ'ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΟΥ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ ΜΟΝΟ Η PSTN ΣΥΝΔΕΣΗ. ΑΡΑ, ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΩ?ΠΟΣΟ ΘΑ ΚΟΣΤΙΣΕΙ?

ΚΑΘΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ,

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σαν το adsl in a box? :eek:

 

 

Είναι μεν dsl σε πακέτο, όλα σε ένα, αλλά δεν έχει το δέσιμο της γραμμής με τον παροχέα όπως άλλα πακέτα..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Προκειται να αγορασω μια γραμμη 384/128kbps.

αν εχω τα παρακατω :

α)LEVEL ONE FBR-1416 ADSL/PSTN ROUTER 4xLAN(http://www.e-shop.gr)

β)2 καρτες ethernet 10/100 se 2 pc

γ)Καλωδια RJ-45

δ)Μια συνδεση onDSL Economy 1000

 

λετε να λειτουργησει σωστα το δικτυο μου και το ιντερνετ μαζι???

 

Kαι που πρεπει να παω για να παρω τις ρυθμισεις αυτου του Router

για αυτη τη συνδεση?(ondsl economy 1000) :X

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω OnDSL Economy 3000. Έχει 19 ευρω το μήνα σε αντίθεση με την 1000 που έχει 9 ευρώ. Και ακόμα και αν δεν κατεβάζεις πολύ καλύτερα να έχεις 3 γίγα στην διαθεσή σου παρά μόνο 1. (άκου τι λέμε!!! που είναι οι εποχές που κάναμε πάρτυ με τα 56αρια modem)

Έχει κανένας μετατρέψει ISDN σε DSL 384/128 γραμμη? Πόσο σας πάει το πάγιο? Γιατί σε μενα φτάνει τα 92 ευρώ μαζί με τα 19 της OnDSL Economy 3000 και στο λογαριασμό μου λεέι οτι πληρώνω 29ευρω ISDN συν 39 ευρω ADSL, ενώ όταν είχα ρωτήσει στο υποκατάστημα του ΟΤΕ μου είχαν πει οτί αν έβαζα OnDSL της OTENet η διαφορά στο πάγιο θα ήταν μόνο 19 ευρώ επιπλέον.

 

Οι υπογραφές κειμένου δεν θα πρέπει να ξεπερνούν τις 5 γραμμές ή τους 750 χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω OnDSL Economy 3000. Έχει 19 ευρω το μήνα σε αντίθεση με την 1000 που έχει 9 ευρώ. Και ακόμα και αν δεν κατεβάζεις πολύ καλύτερα να έχεις 3 γίγα στην διαθεσή σου παρά μόνο 1. (άκου τι λέμε!!! που είναι οι εποχές που κάναμε πάρτυ με τα 56αρια modem)

Έχει κανένας μετατρέψει ISDN σε DSL 384/128 γραμμη? Πόσο σας πάει το πάγιο? Γιατί σε μενα φτάνει τα 92 ευρώ μαζί με τα 19 της OnDSL Economy 3000 και στο λογαριασμό μου λεέι οτι πληρώνω 29ευρω ISDN συν 39 ευρω ADSL, ενώ όταν είχα ρωτήσει στο υποκατάστημα του ΟΤΕ μου είχαν πει οτί αν έβαζα OnDSL της OTENet η διαφορά στο πάγιο θα ήταν μόνο 19 ευρώ επιπλέον.

19Eυρώ εννούσαν σίγουρα τον μήνα!Το δίμηνο ναι είναι τόσο όσο λές!

Το δίμηνο δηλαδή είναι 29ευρώ ISDN+39,80ευρώ το πάγιο του dsl,+το πακέτο ΟnDsl economy με 3000Mb(τον μήνα) που είναι 9,90 τον μήνα αυτήν την στιγμή δηλαδή 19,80 το δήμινο που έρχεται στον λογαριασμό(θα γίνει όπως λες 19ευρώ τον Μάιο οπότε και θα πληρώνεις μετα +38ευρώ το δήμινο ακόμα παραπάνω δηλαδή και όχι 19 ευρώ που πληρώνεις τώρα για αυτό το πακέτο!)

Και αν κάνεις έναν υπολογισμό 3000Mb είναι 2,87Gb δηλαδη δεν έχουμε 3Gb και όχι να κατεβάζουμε αλλά upload+download δηλαδή λιγότερο έχουμε να κατεβάσουμε

Πιστέυω να σε κατατόπισα!

Link to comment
Share on other sites

Πιστέυω να σε κατατόπισα!

 

100%.......

 

Για μιά φορα ακόμα οι μικρές λεπτομέρειες έκαναν τη διαφορά και έπεσα θύμα του σωστού μάρκετινγκ του προϊόντος. Τεσπά, 92 ευρώ είναι αρκετά αλλά τουλάχιστον ευχαριστίεμαι τις υπηρεσίες.

 

Ευχαρίστώ για την βοήθεια cocu :)

 

Οι υπογραφές κειμένου δεν θα πρέπει να ξεπερνούν τις 5 γραμμές ή τους 750 χαρακτήρες.

Link to comment
Share on other sites

...Και αν κάνεις έναν υπολογισμό 3000Mb είναι 2,87Gb δηλαδη δεν έχουμε 3Gb και όχι να κατεβάζουμε αλλά upload+download δηλαδή λιγότερο έχουμε να κατεβάσουμε

Πιστέυω να σε κατατόπισα!

Φίλε cocou επειδή είμαι νέος χρήστης (Economy 3000) θέλω να σε ρωτήσω το εξής: σε φτάνουν τα 2. 87 Gb το μήνα. Δηλαδή αν δεν κατεβάζω πολλά πράγματα αλλά σερφάρω αρκετή ώρα, θα με φτάνουν ή θα πληρώνω έξτρα? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε cocou επειδή είμαι νέος χρήστης (Economy 3000) θέλω να σε ρωτήσω το εξής: σε φτάνουν τα 2. 87 Gb το μήνα. Δηλαδή αν δεν κατεβάζω πολλά πράγματα αλλά σερφάρω αρκετή ώρα, θα με φτάνουν ή θα πληρώνω έξτρα? Ευχαριστώ

Τον Ιανουάριο είχα κατεβάσει 2500ΜΒ και τώρα τον Φεβρούαριο το έχω ξεπεράσει το όριο κατά 500ΜΒ ώς τώρα!Αλλά αυτόν τον μήνα κατέβαζα ότι να είναι και ταινίες γι'αυτό πιστεύω πάντως ότι είναι αρκετά 3000ΜΒ για κάποιο μέσο χρήστη!Μπορείς και όλας να ελέγχεις και την κίνηση της σύνδεσης σου μέσα από την σελίδα της https://my.otenet.gr/ Και αφού περσσόυτερο εσύ την χρειάζεσαι για περιήγηση στο ίντερνετ πιστέυω ότι σου είναι υπεραρκετά!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε cocou επειδή είμαι νέος χρήστης (Economy 3000) θέλω να σε ρωτήσω το εξής: σε φτάνουν τα 2. 87 Gb το μήνα. Δηλαδή αν δεν κατεβάζω πολλά πράγματα αλλά σερφάρω αρκετή ώρα, θα με φτάνουν ή θα πληρώνω έξτρα? Ευχαριστώ

Mιλάμε για ένα πρόγραμμα με πάγιο 19,95€ που μέχρι τον Ιούνιο είναι 9,9€.

Να προσέχεις πάρα πολύ φίλε αν το βάλεις, αλλά και αν το βάλεις, μετά τον Ιούνιο κόφτο, καθώς με λιγότερα λεφτά βρίσκεις ADSL με απεριόριστη χρήση.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τον Ιανουάριο είχα κατεβάσει 2500ΜΒ και τώρα τον Φεβρούαριο το έχω ξεπεράσει το όριο κατά 500ΜΒ ώς τώρα!Αλλά αυτόν τον μήνα κατέβαζα ότι να είναι και ταινίες γι'αυτό πιστεύω πάντως ότι είναι αρκετά 3000ΜΒ για κάποιο μέσο χρήστη!Μπορείς και όλας να ελέγχεις και την κίνηση της σύνδεσης σου μέσα από την σελίδα της https://my.otenet.gr/ Και αφού περσσόυτερο εσύ την χρειάζεσαι για περιήγηση στο ίντερνετ πιστέυω ότι σου είναι υπεραρκετά!

Ευχαριστώ φίλε!! Ναι περισσότερο με ενδιαφέρει η περιήγηση.

 

 

 

 

Mιλάμε για ένα πρόγραμμα με πάγιο 19,95€ που μέχρι τον Ιούνιο είναι 9,9€.

Να προσέχεις πάρα πολύ φίλε αν το βάλεις, αλλά και αν το βάλεις, μετά τον Ιούνιο κόφτο, καθώς με λιγότερα λεφτά βρίσκεις ADSL με απεριόριστη χρήση.

Το ξέρω, και γι' αυτό την έβαλα δοκιμαστικά για αρχή. Μετά θα την αλλάξω

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ έχω το πακέτο 3000 και isdn πόσο θα μου έρχετε ο λογαριασμός το δίμηνο χωρίς να υπερβαίνω το όριο;

 

Ευχαριστώ!!

 

:)

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά και εγώ έχω το πακέτο 3000 και isdn πόσο θα μου έρχετε ο λογαριασμός το δίμηνο χωρίς να υπερβαίνω το όριο;

 

Ευχαριστώ!!

 

:)

Απάντησα 3 posts πιο πάνω.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ενεργοποίησα προχθές μια aDSL (384kbps) σύνδεση με την OTEnet..Και εκεί που ήμουν μέσα στην τρελλή χαρά, τσουπ να’σου το πρόβλημα! Η ταχύτητα της σύνδεσης είναι απελπιστικά αργή! Αρχικά νόμιζα πως είναι πρόβλημα από την OTEnet και πως θα διορθωθεί και έτσι δεν έδωσα σημασία. Για να καταλάβετε από τη στιγμή που ενεργοποιήθηκε η σύνδεση ο μέσος όρος κατεβάσματος είναι 10 kb/sec! Το maximum που έχει φτάσει είναι 20 kb και αυτό για πολύ λίγα λεπτά και μετά έπεσε πάλι. Ακόμη και τα sites αργούν να ανοίξουν. Κάλεσα λοιπόν το τμήμα εξυπηρέτησης και μου είπαν πως «χάνω πακέτα». Ρώτησα τι ακριβώς εννοούν και μου απάντησαν πως από κάπου χάνω ταχύτητα. Μου είπαν να κλείσω το firewall αν έχω (έχω το firewall που ενσωματώνουν τα XP Service Pack 2, και παρόλο που το απενεργοποίησα το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει)..Αφού λοιπόν με διαβεβαίωσαν πως η σύνδεση μου δεν έχει κανένα πρόβλημα μου είπαν να καλέσω το 121 από Δευτέτα για τυχόν βλάβη στη γραμμή μου.

 

Μήπως λοιπόν κανείς μπορεί να μου δώσει κάποια εξήγηση; Είχα και παλαιότερα aDSL και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Να σημειώσω πως το modem μου είναι το Alcatel SpeedTouch Home.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ενεργοποίησα προχθές μια aDSL (384kbps) σύνδεση με την OTEnet..Και εκεί που ήμουν μέσα στην τρελλή χαρά, τσουπ να’σου το πρόβλημα! Η ταχύτητα της σύνδεσης είναι απελπιστικά αργή! Αρχικά νόμιζα πως είναι πρόβλημα από την OTEnet και πως θα διορθωθεί και έτσι δεν έδωσα σημασία. Για να καταλάβετε από τη στιγμή που ενεργοποιήθηκε η σύνδεση ο μέσος όρος κατεβάσματος είναι 10 kb/sec! Το maximum που έχει φτάσει είναι 20 kb και αυτό για πολύ λίγα λεπτά και μετά έπεσε πάλι. Ακόμη και τα sites αργούν να ανοίξουν. Κάλεσα λοιπόν το τμήμα εξυπηρέτησης και μου είπαν πως «χάνω πακέτα». Ρώτησα τι ακριβώς εννοούν και μου απάντησαν πως από κάπου χάνω ταχύτητα. Μου είπαν να κλείσω το firewall αν έχω (έχω το firewall που ενσωματώνουν τα XP Service Pack 2, και παρόλο που το απενεργοποίησα το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει)..Αφού λοιπόν με διαβεβαίωσαν πως η σύνδεση μου δεν έχει κανένα πρόβλημα μου είπαν να καλέσω το 121 από Δευτέτα για τυχόν βλάβη στη γραμμή μου.

 

Μήπως λοιπόν κανείς μπορεί να μου δώσει κάποια εξήγηση; Είχα και παλαιότερα aDSL και δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Να σημειώσω πως το modem μου είναι το Alcatel SpeedTouch Home.

 

Διευκρίνησέ μας φίλε απο που κατεβάζεις... Από p2p ή από κάποιο σταθερό server;

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...