Jump to content

onDSL by Otenet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΤΕΝΕΤ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΗΝ ΤΥΦΛΑ ΤΟΥΣ, ΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 1GB ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΜΗΝΑ, ΧΡΕΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΕΡΦΑΡΙΣΜΑ ΣΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ??? ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ, ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ (ΣΕ ΜΒ ΕΝΝΟΩ) ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙΣ Σ' ΕΝΑ SITE? ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΟ 1GB ΑΦΟΡΑ DOWNLOAD+UPLOAD ΑΛΛΑ ΧΡΕΩΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΕΡΦΑΡΙΣΜΑ. ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ: ΠΟΣΑ MBs ΑΦΑΙΡΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ 1GB ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΣΕΡΦΑΡΟΥΜΕ ΣΤΟ ΝΕΤ??? ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΜΒ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ??? ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ-
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κοιτα...Το 1GB οντως αφορα upload+donwload μαζι.Εφοσον δεν εχεις "ανεβοκατεβασει" ( :p ) πανω απο 1GB τοτε και στο surfing δεν προκειται να χρεωθεις.Εφοσον εχεις υπερβει το οριο τοτε χρεωνεσαι με 0.015 ευρω +ΦΠΑ ανα ΜΒ.Δηλαδη εαν εχεις 250ΜΒ παραπανω απο το κανονικο η χρεωση για τα παραπανω θα ειναι 250x0,015=3,75 ευρω+ΦΠΑ.Καταλαβες η σε μπερδεψα? :p

 

Y.Γ 1:Εαν μπορεις μην γραφεις με κεφαλαια.Ειναι σαν να φωναζεις.

Υ.Γ 2:Για να δεις τον ογκο των δεδομενων που στειλνεις και λαμβανεις καθε μερα κανε εναν ελεγχο εδω

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gregorisvas ( 6 Οκτ. 2004 , 18:43)

 

Εξαρταται με το ποσο γεματο ειναι το DSLAM σου...Εμενα ειναι σχεδον αδειο και βλεπω τετοιες ταχυτητες...Πληροφοριακα ειμαι σε Alcatel DSLAM με Alcatel Speedtouch 530i router και splitter Alcatel...Τι αλλο? :p

 

 

Tυχερέ... Πάντως και εγώ το Alcatel Speedtouch 530i router θα πάρω...

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα σε όλους...

 

Λοιπόν, πήρα χθές τον Alcatel Speedtouch 530 router (ADSL gateway τον ονομάζουν - δίνει μεγαλύτερο κύρος...), τον συνέδεσα σε Εthernet σύνδεση με το PC μέσω Ethernet card D-Link (δίνει ένδειξη 100 Mpbs στην κάρτα δικτύου - πολύ φιλόδοξο το βρίσκω), το connection απ' ότι μου είπαν από τον ΟΤΕ έχει ενεργοποιηθεί από το προηγούμενο weekend και έχω μερικά ερωτήματα...

 

Πως μπορώ να πάρω κάποια demo σύνδεση (έτσι έχω ακούσει, δεν ξέρω τι είναι)?

 

Αξίζει να επιλέξω ογκοχρέωση για την αρχή ή "θα κατεβάσω τα κέρατά μου" οπότε καλύτερη επιλογή είναι μια 384/128 kbps ευθύς-εξαρχής?

 

Ποιός ISP έχει τον καλύτερο λόγο τιμής προς απόδοση?

 

Μπορώ να μάθω τι τύπου DSLAM έχει το κέντρο του ΟΤΕ στην περιοχή μου. Τα πρώτα ψηφία είναι 902...

 

@ gregorisvas τι πακέτο σύνδεση έχεις? Είσαι ικανοποιημένος από αυτό?

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PrivateerME45 (20 Οκτ. 2004 , 11:21)

 

1. Πως μπορώ να πάρω κάποια demo σύνδεση (έτσι έχω ακούσει, δεν ξέρω τι είναι)?

 

2. Αξίζει να επιλέξω ογκοχρέωση για την αρχή ή "θα κατεβάσω τα κέρατά μου" οπότε καλύτερη επιλογή είναι μια 384/128 kbps ευθύς-εξαρχής?

 

3. Ποιός ISP έχει τον καλύτερο λόγο τιμής προς απόδοση?

 

4. Μπορώ να μάθω τι τύπου DSLAM έχει το κέντρο του ΟΤΕ στην περιοχή μου. Τα πρώτα ψηφία είναι 902...

 

 

Καλορίζικος ο router, καλά σερφαρίσματα. :)

1. Σου απάντησα αλλού.

2. Όχι για κανέναν λόγο μη βάλεις ογκοχρέωση. Καλύτερα 256 και flat-rate (με ελάχιστα λεφτά παραπάνω).

3. Η Vivodi.

4. Δεν θυμάμαι, αλλά αν το βρω θα το γράψω (αν δεν το έχει γράψει κάποιος άλλος).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ και πάλι Δημήτρη... :)

 

Μάλλον θα βάλω 384/128 flat rate και το σκέφτομαι για static ip (σε περίπτωση που θέλω να παίξω κάποιο παιχνίδι ή να στήσω ιστοσελίδα...)

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος PrivateerME45 (20 Οκτ. 2004 , 12:13)

 

Σε ευχαριστώ και πάλι Δημήτρη... :)

 

Μάλλον θα βάλω 384/128 flat rate και το σκέφτομαι για static ip (σε περίπτωση που θέλω να παίξω κάποιο παιχνίδι ή να στήσω ιστοσελίδα...)

 

 

Θα σου πάει πολύ ακριβά το static. Αν τελικά το προτιμήσεις, πολύ φθηνή για static είναι η Q (χρησιμοποιεί το δίκτυο της HOL, οπότε πάρε demo από HOL για να δεις τι λέει).

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Υπηρχε καπου ενα pdf του οτε που ελεγε για τα DSLAM αλλα μπορεις να πας εδω και να βαλεις το τηλεφωνο σου. Αν υπαρχει διαθεσιμοτητα το 1ο μοντεμ που θα σου βγαλει θα αντιστοιχει στη μαρκα του DSLAM.Δηλαδη αν σου βγαλει alcatel μοντεμ 1ο τοτε εχεις alcatel DSLAM κλπ.

 

 

Για να εχεις MyQnet ειτε ADSL ειτε DIALUP πρεπει να εισαι συνδρομητης Q με συμβολαιο η να εχεις Q1765 :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nrg (21 Οκτ. 2004 , 02:45)

 

Υπηρχε καπου ενα pdf του οτε που ελεγε για τα DSLAM αλλα μπορεις να πας εδω και να βαλεις το τηλεφωνο σου. Αν υπαρχει διαθεσιμοτητα το 1ο μοντεμ που θα σου βγαλει θα αντιστοιχει στη μαρκα του DSLAM.Δηλαδη αν σου βγαλει alcatel μοντεμ 1ο τοτε εχεις alcatel DSLAM κλπ.

 

Για να εχεις MyQnet ειτε ADSL ειτε DIALUP πρεπει να εισαι συνδρομητης Q με συμβολαιο η να εχεις Q1765 :o

 

 

To κοίταξα το link που παραθέτεις (βγάζει 1ο το modem της Intracom)...

Το ξέρεις όμως σίγουρα αυτό που λές, ό,τι δηλαδή βγάζει 1ο στη λίστα επιλογής modem του ίδου vendor με το DSLAM με το οποίο θα συνδεθείς?

 

Πάντως, αν κάποιος έχει αυτό το pdf και μπορεί να μου το στείλει, ας επικοινωνήσει με PM (για να μη γεμίζουμε το forum με posts που ίσως δεν ενδιαφέρουν τους περισσότερους)...

 

Χθες μίλησα με την ΟΤΕnet για demo πρόσβαση (οφείλω να ομολογήσω ό,τι ήταν πολύ εξυπηρετικά τα παιδιά με τα οποία μίλησα στο τηλέφωνο)και μέσα σε 2 ώρες μου έδωσαν username και password για λίγες μέρες δοκιμής (μέχρι τις 25 του μηνός).

 

Έκανα τα settings για το ADSL router μου, όπως τα περιγράφει η OTEnet στη σελίδα της και πολύ γρήγορα (και κυρίως απροβλημάτιστα) συνδέθηκα...

 

Οι εντυπώσεις μου είναι κάτι παραπάνω από πολύ θετικές... Έχοντας περάσει την εμπειρία του LAN στο ΑΠΘ (όταν ήμουν φοιτητής), των διαφόρων PSTN συνδέσεων μετέπειτα και του LAN στο γραφείο, είμαι απόλυτα ικανοποιημένος... Μέσα σε 2 1/2 περίπου ώρες κατέβασα γύρω στα 150-160 ΜΒ τραγούδια...

 

To μόνο πρόβλημα που έχω μέχρι στιγμής είναι ό,τι για άγνωστο λόγο το Dr. SpeedTouch crash-άρει για άγνωστο λόγο και έτσι δεν μπορώ να δω και να αναλύσω τα διάφορα στατιστικά που δίνει. Άν κάποιος έχει παρόμοιο πρόβλημα και το έχει λύσει, ας μου δώσει κάποια ιδέα...

 

Ευχαριστώ και συγνώμμη για το μέγεθος του post...

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα :) Ο τροπος που σου ειπα εχει διαδωθει απο στομα σε στομα και μου φαινεται λογικο να ειναι αληθεια.Ωστοσο με λιγο ψαξιμο βρηκα τα 2 pdf τα οποια μπορεις να βρεις εδω και εδω για να επιβεβαιωσεις αν οντος ισχυει αυτος ο...μπακαλικος τροπος :happy: .Φασμα ειναι τα αρχικα νουμερα του τηλεφωνου σου και προμηθευτης η μαρκα του DSLAM σου,αστικο κεντρο ειναι το κεντρο του ΟΤΕ στο οποιο ανοικεις.
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα και σε σένα :)

Σωστός Nrg!!! ;)

Μόλις ανέβηκε ο κάρμας σου...

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nrg (21 Οκτ. 2004 , 02:45)

 

 

Για να εχεις MyQnet ειτε ADSL ειτε DIALUP πρεπει να εισαι συνδρομητης Q με συμβολαιο η να εχεις Q1765 :o

 

 

Ε, ενεργοποιείς το Q-1765 και δεν το χρησιμοποιείς αν δεν το θες.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (21 Οκτ. 2004 , 21:46)

 

Ε, ενεργοποιείς το Q-1765 και δεν το χρησιμοποιείς αν δεν το θες.

 

 

Πω πω ναι δεν το ειχα σκεφτει :D

Link to comment
Share on other sites

@ gregorisvas τι πακέτο σύνδεση έχεις? Είσαι ικανοποιημένος από αυτό?

 

Φιλε μου εχω OnDSL ECOnomy 1000 επειδη δεν κατεβαζω πανω απο 1GB το μηνα.Αρχικα για ενα ιδιαιτερα μικρο χρονικο διαστημα (της ταξεως των 3ων ημερων) ειχα σοβαρο προβλημα με τις ταχυτητες (4-10kb/sec) αλλα εδω και 4 μηνες εχω 40kb/sec σταθεροτατα.Παντως και να κανεις OnDSL ECOnomy μπορεις να την ακυρωσεις οποιαδηποτε στιγμη μιας και ειναι αοριστου χρονου.Εγω παλι ειμαι ευχαριστημενος :)

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία 2 απογεύματα κατεβάζω δεδομένα με ρυθμό που φτάνει μέχρι και τα 122 kbps (στιγμιαία), ενώ ο μέσος ρυθμός πρέπει να κυμαίνεται γύρω στα 70 με 80 kbps... Με την demo συνδεση που μου έδωσε η ΟΤΕnet για τεστ έχω ήδη κατεβάσει αρχεία συνολικού μεγέθους περί τα +400 ΜΒ, χωρίς να περιλαμβάνω και τις σελίδες....

I used to be arrogant, but now I am PERFECT! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

mia anakaifalaiosi an balo ondsl ote exoume:

27 euro to dimino pagio isdn ara

14 euro to mina isdn pagio + 20 ayro dsl pagio +

30 sindromi gia na mpo internet + fpa= 14+20+30+18%=75 euro to mina!! h kano ala8os??

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος me_gustas ( 6 Νοέ. 2004 , 00:52)

 

Darkorigin koitao 1 palio logariasmo pou exo gia ioulio-augousto kai gia ISDN to pagio einai 47 kai oxi 27!

 

......sto diko mou egrafe 27 gia to dimino....

8a to xanakoitaxo minpos kano la8os.

 

oi oipolipoi ti pagio plironete??

Link to comment
Share on other sites

27+ΦΠΑ είναι

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χμ... Ρε παιδιά.

Εχω DSL 1024 static αορίστου χρόνου (ναι, πληρώνω πολλά)

Το πρόβλημα μου είναι το εξής

Πετάω το Jetspeed και παράγγειλα σήμερα το Cisco SOHO 97 (το οποίο ενοείται οτι είναι καλύτερο)

Λέτε να βελτιωθεί η ταχύτητα μου? Υπάρχει κανένας τρόπος ωστε να ρυθμίσω το μηχανάκι ωστε να μου δώσει λίγη ωθηση παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Πόσα πληρώνεις;

Στην ταχύτητα μικρή διαφορά θα δεις (αν δεις). Έχεις κάνει κάνενα speeedtest να δεις πού βρίσκεσαι;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

630 ευρώ το δίμηνο περίπου.

Αυτή τη στιγμή είναι και άλλοι υπολογιστές συνδεμένοι και δέν ξέρω για τα αποτελέσματα αν είναι σωστά. Γενικά οι ταχύτητες μου ηταν της τάξεως 80-130kbps αλλα τώρα τελαυταία έχουν πέσει στα 20-50. Αυτό που με ενοχλεί περισσότερο είναι οτι παλαιότερα είχα 80-120 ping στο Call od Duty (παιχνίδι) και τώρα έχω απο 250 - άπειρο.

Θα δοκιμάσω κανένα τέστ και θα απαντήσω σε λίγο

Link to comment
Share on other sites

http://www.adslguide.org.uk μου έβγαλε:

Downstream 320 Kbps (40.0 KB/sec) 345 Kbps (inc. overheads)

Upstream 174 Kbps (21.8 KB/sec) 187 Kbps (inc. overheads)

Θυμίζω οτι υπάρχουν 4 υπολογιστές ήδη συνδεμένοι (θα δοκιμάσω και το πρωί μόνος μου)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...