Jump to content

onDSL by Otenet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από τον john75

 

Kai auto to dokimasa kai den egine tipota apolitos!Episeis to afisa anixto oso elipa apo to spiti mipos se kamia fasi anapsei prasino epitelous to lampaki alla tipota!!Tora to eklisa telios kai mpika me to isdn modem!Anaba8misi ekana apo to site tis intracom!!I8ela na iksera ti parapano 8a kanoun oi texnikoi tou ote otan 8a er8oun na doun ti fteei!!

 

 

Πες μου:

 

Software revision

&

ADSL Firmware revision

 

και για ποιο μόντεμ (μοντέλο-τύπο) μιλάμε, θύμισε μου.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

john75, δοκίμασε να αποσυνδέσεις το modem από το PC και να δεις αν συγχρονίζει (πρασινίζει το led). Άσε μόνο τη μπρίζα και το καλώδιο της γραμμής του ΟΤΕ...
Είμαστε όλοι εδώ
Link to comment
Share on other sites

Jetspeed 500i 7261 I dsl einai pano apo isdn!To tilefono douleuei kanonika opos episis kai i isdn!Mono i dsl den douleuei!!

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον john75

 

Jetspeed 500i 7261 I dsl einai pano apo isdn!To tilefono douleuei kanonika opos episis kai i isdn!Mono i dsl den douleuei!!

 

 

Ti pano apo ISDN mou les? :wacko:

 

Ta parakato stoixeia symfonoun me ta dika sou?

 

Software revision 7.2.6.1 (Sep 18 2003, 10:13:31)

ADSL Firmware revision R4_10_4

 

Ego auta exo. Se Jetspeed 500i. Einai to telefteo firmware poy kikloforei.

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

Kai ego ta idia exo!Enoo oti eixa isdn grami kai ekei mpike i dsl!Den mporo na fantasto ti mporei na fteei!!

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Telika ola ok!!Apsogi eksipiretisi apo ton ote ofilo na omologiso!Ir8an oi texnikoi kai ola ok!Telika i8ele reset i karta apo ta kentrika tou ote sti 8essaloniki kai ola epanil8an kanonika!!

Σαν θα πεθάνω βάλτε μου,το κινητό στ'αυτάκι,για να μιλάω στα βαθιά με κανα πιπινάκι!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα στο Πασαλιμανι η otenet σερνεται παλι...

Περιπου στα 200kbps

Αν ειναι κανενας Πειραια ας παει στο http://www.adslgr.com και ας κανει μια μετρηση την γραμμη του να γραψει τι ταχυτητα ειναι σημερα...

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Για οσους εχουν δει μειωμενη ταχυτητα στην Otenet οριστε η απαντηση απο το e-mail που τους εστειλα.

 

 

Καλησπέρα, το όνομα μου είναι Παναγιώτης ******* και έχω κάνει μια σύνδεση aDSL 384/128 με την otenet.

 

Τις τελευταίες 4 μέρες από το μεσημέρι (12) μέχρι το βράδυ (8-9) η ταχύτητα πέφτει στο 1/4 της κανονικής ταχύτητας φτάνοντας τα 110-160kbps. Το βράδυ φτάνει σχεδόν σε κανονικές ταχύτητες (300-330kbps).

 

Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην γραμμή μου ή αν είναι ένα γενικό πρόβλημα στην otenet και πότε θα φτιαχτεί.

 

Ευχαριστώ.

 

Περιοχή: Πασαλιμάνι

 

 

 

 

Αξιότιμε Κύριε ***********,

 

Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε που επικοινωνήσατε με την OTEnet.

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως η ονομαστική ταχύτητα των ADSL συνδρομών της

OTEnet (384 kbps/128 kbps, 512 kbps/128 kbps, 1024 kbps/256 kbps) αναφέρεται στην ταχύτητα μεταξύ του ADSL modem του χρήστη

και του DSLAM του OTE (ταχύτητα στην οποία 'κλειδώνουν' τα modems). Η μέγιστη θεωρητικά ταχύτητα μεταγωγής δεδομένων από και

προς το διαδίκτυο για τον OnDSL HOME 384 είναι περίπου 320kbps, αν αφαιρέσουμε κάποια overheads των πρωτοκόλλων. Η "σύνδεση

UBR" που αναφέρετε αφορά το ATM δίκτυο του ΟΤΕ που παρεμβάλλεται ανάμεσα στα DSLAMs και την OTEnet και εξ> '> ορισμού

αναιρεί οποιαδήποτε έννοια εγγυημένης ταχύτητας στον τελικό χρήστη. Η χωρητικότητα που επιτυγχάνεται προσδιορίζεται από το

διαθέσιμο bandwidth κάθε στιγμή.

Επίσης, τo bandwidth που διαθέτει η ΟΤΕnet (αλλά και όλοι οι ISPs οπουδήποτε στον κόσμο παρέχεται ADSL υπηρεσία) για τους

ADSL χρήστες της δεν είναι ίσο με το άθροισμα των ονομαστικών χωρητικοτήτων σύνδεσης των χρηστών της με το ADSL δίκτυο του

ΟΤΕ.

Αποτέλεσμα των παραπάνω παραγόντων είναι να δημιουργείται σχετική "συμφόρηση" και να μην απολαμβάνουν οι ADSL χρήστες τη

μέγιστη δυνατή ταχύτητα. Το γνώρισμα αυτό της υπηρεσίας OnDSL η ΟΤΕnet το αναφέρει στη λίστα των FAQs στην ιστοσελίδα της

υπηρεσίας (http://www.ondsl.gr).

 

Η μόνη κατηγορία ευρυζωνική πρόσβασης στο διαδίκτυο που παρέχει εγγυημένη ταχύτητα σύνδεσης είναι αυτή της μισθωμένης

γραμμής, που έχει κατά συνέπεια και διαφορετική κοστολόγηση.

 

Είμαστε στην διάθεσή σας για όποια περαιτέρω πληροφορία.

 

Με εκτίμηση.........

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

με λίγα λόγια μούφα και το dsl...:whistle:

όποτε σέρνεται σου πετάνε την δικαιολογία και όλα μέλι γάλα...και να φανταστεί κανείς ότι ακόμα είναι στο αρχικό στάδιο με σχεδόν μηδέν κίνηση...:whistle:

καλά πάμε...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Nikos_s3

 

με λίγα λόγια μούφα και το dsl...:whistle:

όποτε σέρνεται σου πετάνε την δικαιολογία και όλα μέλι γάλα...και να φανταστεί κανείς ότι ακόμα είναι στο αρχικό στάδιο με σχεδόν μηδέν κίνηση...:whistle:

 

Και με σχεδόν μηδέν επενδύσεις.

 

Όχι όμως και μούφα! :worry:

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

εεε...όταν λέει ο φίλος πιο πάνω ότι πέφτει στα 110-160 kbps τι είναι..?? κοντά στο 1/3 της υποτιθέμενης ταχύτητας,λίγο πάνω λίγο κάτω...να πω απάτη μήπως..?? ας προέβλεπαν και ας σήκωναν την αυξημένη ζήτηση που για να λέμε την αλήθεια κλάιν μάιν αυξημένη είναι προς το παρόν...:whistle: δεν θέλω να είμαι απαισιόδοξος,αλλά προβλέπω πολλάααα γλέντια με την δήθεν γρήγορη dsl...whistle:
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια απορια παλι.......

Αν ο Παναγιωτης ειχε συνδεση adsl στα 1Μbit,ποσο θα ειχε παλι διαθεσιμο την ιδια στιγμη που με την 384 ειχε περιπου 150 ???????Προφανως παλι 150 θα ειχε αφου αυτο δεν οφειλεται στο bandwidth της γραμμης του αλλα στο γενικο bandwidth του ΙΣΠ.......Ποιο το νοημα λοιπον να εχει καποιος συνδεση μεγαλυτερη απο 384 αφου σε πολλες περιπτωσεις μπορει να εχει ενα μαξιμουμ 200 kbps???? :worry:

:tease:
Link to comment
Share on other sites

Sorry gia to sxedon off-topic post...

O armodios ths otenet pou apanthse sto email tou filou anaferetai se misthwmenh grammh.Otan anaferetai se ayto,ennoei tis Cable syndeseis pou yparxoun sto ekswteriko?yparxoun aytes kai stin ellada? h ennoei kati allo?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον GrieveR

 

Sorry gia to sxedon off-topic post...

O armodios ths otenet pou apanthse sto email tou filou anaferetai se misthwmenh grammh.Otan anaferetai se ayto,ennoei tis Cable syndeseis pou yparxoun sto ekswteriko?yparxoun aytes kai stin ellada? h ennoei kati allo?

 

 

Υπαρχουν εδω και πολυ καιρο μισθωμενες γραμμες στην Ελλαδα και ειναι απο xDSL μεχρι πολυ πιο γρηγορες...

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

oi leased lines einai panakrives dystyxws.....

paizoun me ogko/xronoxrewsi analogws tou paketou pou 8es kai to kostos an 8umamai kala ethsio gia 256/256 einai peri ta 4-5500 Euro.

 

filika

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

λοιπον αυτη τη στιγμη σερφαρω με οτενετ η οποια σερνεται κανονικοτατα!υερβολικα χαμηλες ταχυτητεσ!παραθετω speed test:

 

 

Broadband Speed Test Results

Results from broadband speed test recorded on Thursday, 19 February 2004, 13:39.

 

Your Connection

Direction

Actual Speed

True Speed (estimated)

 

Downstream 84 Kbps (10.5 KB/sec) 90 Kbps (inc. overheads)

Upstream 137 Kbps (17.1 KB/sec) 147 Kbps (inc. overheads)

ALWAYS FEAR OF A GOOD SNIPER, UNLESS YOU ENCOUNTER HIM FROM BEHIND

(CS RULES)

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κόψει αυτή τη μ&^%(*κία που δίνει priority στους office συνδρομητές κατά τις 10:00 - 20:00 (για την βραδυνή ώρα δεν είμαι σίγουρος), δεν πρόκειται να δείς προκοπή.

Δεν μπορεί τη μέρα να σέρνεται και το βράδυ να μπαίνει σφεντόνα. Και δεν δέχομαι "φόρτο δικτύου" και άλλες τέτοιες μλκίες. Όχι τουλάχιστον όταν συμβαίνει το σύρσιμο, ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΩΡΕΣ!!!

Για επείγουσες καταστάσεις έχω την δορυφορική και μια NetCarta παραμάσχαλα...

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

φιλε sigmacom σημερα εχω δει ταχυτητεσ μεχρι και 63kbps και τραβαγα τα μαλλια μου!εγω σε λιγο καιρο την κανω με ελαφρα πηδηματακια απτην οτενετ,σημερα δεν εχω δει ταχυτητεσ πανω απο 128kbps οσο δηλαδη μια 128αρα ισδν!ε αν ηθελα ταχυτητεσ ισδν θα εβαζα ισδν και οχι αδσλ που εχω τωρα!και δεν τιθεται προβλημα πιταρισμενου dslam γιατι ι netkartoula πηγαινε μια χαρα!

 

 

edit:οσο για την on ordered scheduled μειωση του bandwidth που λες αν θεσ διαβασε αυτο http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=4015

ALWAYS FEAR OF A GOOD SNIPER, UNLESS YOU ENCOUNTER HIM FROM BEHIND

(CS RULES)

Link to comment
Share on other sites

pedia eimai ikanopoiimenos me otenet!!!!pianw full taxitita!!!poia pistevete oti einai kaliteri?twra mou teleiwse kai prepei na ananewsw!skeftomai na dokimasw kai kamia alli mono kai mono gia tis times!!!pia exei sxetika ftines times?oso gia tin otenet me to prosopiko den eimai ikanopoiimenos!!!!aparadexti einai!
Link to comment
Share on other sites

petro αν εισαι ικανοποιοημενος με την οτενετ ανανεωσε τη συνδρομη σου σε αυτην!αλλιωσ δεσ κατα 4νετ και τελλας μερια(αν και η τελλας από'οτι εχω διαβασει απο καποιους χρηστες πιανει χαμηλεσ ταχυτητεσ τωρα τελευταια)ψαξτο ομως γιατι παιζονται πολλα.....

ALWAYS FEAR OF A GOOD SNIPER, UNLESS YOU ENCOUNTER HIM FROM BEHIND

(CS RULES)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pipitop@pi (19 Φεβ. 2004 , 18:18)

 

edit:οσο για την on ordered scheduled μειωση του bandwidth που λες αν θεσ διαβασε αυτο http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=4015

 

 

Ναι, ξέρω! Καλά έκανες και το postαρες για να ξέρουν κι οι άλλοι! Από κεί το είχα πρωτο-διαβάσει κι εγώ, και το διαπίστωσα και με τα ματάκια μου... :mad:

http://www.danasoft.com/sig/sigmacom.jpg
Link to comment
Share on other sites

και για να αποδειξω αυτα που λεγονται παραπανω παραθετω 2 speed tests που εκανα στις 19.50 και στις 20.07

 

Α:

Broadband Speed Test Results

Results from broadband speed test recorded on Thursday, 19 February 2004, 17:50.

Your Connection

Direction Actual Speed, True Speed (estimated)

Downstream 174 Kbps (21.8 KB/sec), 187 Kbps (inc. overheads)

Upstream 109 Kbps (13.6 KB/sec), 117 Kbps (inc. overheads)

 

 

Β:

Broadband Speed Test Results

Results from broadband speed test recorded on Thursday, 19 February 2004, 18:07.

Your Connection

Direction Actual Speed, True Speed (estimated)

Downstream 264 Kbps (33.0 KB/sec), 285 Kbps (inc. overheads)

Upstream 118 Kbps (14.8 KB/sec), 127 Kbps (inc. overheads)

 

 

 

Τα συμπερασματα δικα σας!

ALWAYS FEAR OF A GOOD SNIPER, UNLESS YOU ENCOUNTER HIM FROM BEHIND

(CS RULES)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...