Jump to content

DSLnet by Vivodi


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολύ καλό ερώτημα.

 

Και μια πολύ καλή απάντηση, μια χαρά ανοίγει το Site. Επίσης μάλλον η Vivodi έχει κάποια ιδιαίτερη σχέση με Ηοl γιατί δεν παιρνάει από AIX αλλά πάει κατευθείαν

 

|------------------------------------------------------------------------------------------|

| WinMTR statistics |

| Host - % | Sent | Recv | Best | Avrg | Wrst | Last |

|------------------------------------------------|------|------|------|------|------|------|

| SpeedTouch.lan - 0 | 49 | 49 | 0 | 9 | 180 | 10 |

| loopback1.ath01.dsl.hol.gr - 0 | 49 | 49 | 20 | 71 | 1312 | 50 |

| vlan42.ath01.msfc.hol.gr - 0 | 48 | 48 | 30 | 67 | 922 | 60 |

| gigaeth00-01.ath11.core.hol.gr - 0 | 48 | 48 | 30 | 51 | 150 | 40 |

| 195.97.114.1 - 0 | 48 | 48 | 40 | 65 | 321 | 40 |

| serial06-00.mar00.acl.hol.gr - 0 | 48 | 48 | 30 | 71 | 761 | 50 |

| fe01r721hol.vivodi.gr - 0 | 48 | 48 | 30 | 108 | 2694 | 30 |

| 80.76.33.149 - 0 | 48 | 48 | 30 | 74 | 751 | 40 |

| fe0r652der.vivodi.gr - 0 | 48 | 48 | 30 | 59 | 370 | 50 |

| http://www.vivodi.gr - 0 | 48 | 48 | 30 | 52 | 150 | 30 |

|________________________________________________|______|______|______|______|______|______|

WinMTR - 0.8. Copyleft @2000-2002 Vasile Laurentiu Stanimir ( stanimir@cr.nivis.com )

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Και μια πολύ καλή απάντηση, μια χαρά ανοίγει το Site. Επίσης μάλλον η Vivodi έχει κάποια ιδιαίτερη σχέση με Ηοl γιατί δεν παιρνάει από AIX αλλά πάει κατευθείαν

 

|------------------------------------------------------------------------------------------|

| WinMTR statistics |

| Host - % | Sent | Recv | Best | Avrg | Wrst | Last |

|------------------------------------------------|------|------|------|------|------|------|

| SpeedTouch.lan - 0 | 49 | 49 | 0 | 9 | 180 | 10 |

| loopback1.ath01.dsl.hol.gr - 0 | 49 | 49 | 20 | 71 | 1312 | 50 |

| vlan42.ath01.msfc.hol.gr - 0 | 48 | 48 | 30 | 67 | 922 | 60 |

| gigaeth00-01.ath11.core.hol.gr - 0 | 48 | 48 | 30 | 51 | 150 | 40 |

| 195.97.114.1 - 0 | 48 | 48 | 40 | 65 | 321 | 40 |

| serial06-00.mar00.acl.hol.gr - 0 | 48 | 48 | 30 | 71 | 761 | 50 |

| fe01r721hol.vivodi.gr - 0 | 48 | 48 | 30 | 108 | 2694 | 30 |

| 80.76.33.149 - 0 | 48 | 48 | 30 | 74 | 751 | 40 |

| fe0r652der.vivodi.gr - 0 | 48 | 48 | 30 | 59 | 370 | 50 |

| http://www.vivodi.gr - 0 | 48 | 48 | 30 | 52 | 150 | 30 |

|________________________________________________|______|______|______|______|______|______|

WinMTR - 0.8. Copyleft @2000-2002 Vasile Laurentiu Stanimir ( stanimir@cr.nivis.com )

Άρα το πρόβλημα έχει αντιμετωπιστεί από την πλευρά της HOL. Αυτή είναι η διαφορά μιας σοβαρής εταιρίας και της Vivodi (όσο κι αν την συμπαθώ).

 

@chatasos

Από όσο ξέρω δε γίνεται αυτόματα αυτή η αλλαγή, πρέπει να αλλάξει κάποιος τους πίνακες δρομολόγησης.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Άρα το πρόβλημα έχει αντιμετωπιστεί από την πλευρά της HOL. Αυτή είναι η διαφορά μιας σοβαρής εταιρίας και της Vivodi (όσο κι αν την συμπαθώ).

Ίσως σχετίζεται και με ένα πρόβλημα που είχαμε με τη HOL και το ADSL ίσως όχι.

@chatasos

Από όσο ξέρω δε γίνεται αυτόματα αυτή η αλλαγή, πρέπει να αλλάξει κάποιος τους πίνακες δρομολόγησης.

Οι πίνακες δρομολόγισης ενημερώνονται αυτόματα, όμως υπάρχει και ο παράγοντας κόστος που παίζει. Οπότε ίσως να μην τους συμφέρει να περνάει το traffic της Ελλάδας από τα κυκλώματα του εξωτερικού ;-)

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

@chatasos

Από όσο ξέρω δε γίνεται αυτόματα αυτή η αλλαγή, πρέπει να αλλάξει κάποιος τους πίνακες δρομολόγησης.

 

Τότε οι τεχνικοί της Vivodi δεν το έχουν φτιάξει να γίνεται αυτόματα :cool:

Στα πόσα τελικιάζει η γραμμή σας?:X
Link to comment
Share on other sites

ίσως να μην τους συμφέρει να περνάει το traffic της Ελλάδας από τα κυκλώματα του εξωτερικού ;-)

Τόσο καιρό με τη forthnet το κάνανε όμως.

Τεσπά, ας το διορθώσουν τουλάχιστον αύριο.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τότε οι τεχνικοί της Vivodi δεν το έχουν φτιάξει να γίνεται αυτόματα :cool:

Δεν αποκλείεται να κάνω και λάθος.

(μαζί απαντήσαμε)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τόσο καιρό με τη forthnet το κάνανε όμως.

Τεσπά, ας το διορθώσουν τουλάχιστον αύριο.

Με τη Forthnet δεν έχει την "ειδική" σχέση που έχει με τη HOL η Vivodi. Μην ξεχνάτε πως η HOL είναι ο μοναδικός πάροχος που μπορεί να εξυπηρετήσει γραμμές Vivodi (εκτός από την ίδια τη Vivodi φυσικά). Εξ' άλλου, είχαμε πει πως η Forthnet ζητούσε υπέρογκο ποσό για τη διασύνδεσή της με τη Vivodi μέσω του AIX, δεν ξέρω αν ισχύει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εξ' άλλου, είχαμε πει πως η Forthnet ζητούσε υπέρογκο ποσό για τη διασύνδεσή της με τη Vivodi μέσω του AIX, δεν ξέρω αν ισχύει αυτό.

Νούμερο ξέρει κανείς?

Στα πόσα τελικιάζει η γραμμή σας?:X
Link to comment
Share on other sites

Νούμερο ξέρει κανείς?

Η Fοrthnet νομιζει οτι ειναι το κεντρο του συμπαντος,το κεντρο του ελληνικου ιντερνετ κ εχει υψηλες απαιτησεις :rolleyes: οχι για πολυ ομως :D Οσον αφορα την μειωμενη ταχυτητα αποκρισης του δικτυου που πιθανως παρατηρησουν αυτες τις μερες ορισμενοι απο τους συνδρομητες της vivodi οφειλεται στην ''μεταφορα'' των ips η οποια ελπιζω :rolleyes: να ολοκληρωθει εως την Κυριακη 6/2,οποτε κ το συνολο της πελατειακης βασης θα απολαμβανει DSL απροβληματιστα.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η Fοrthnet νομιζει οτι ειναι το κεντρο του συμπαντος,το κεντρο του ελληνικου ιντερνετ κ εχει υψηλες απαιτησεις :rolleyes: οχι για πολυ ομως :D

 

Βασικά εγώ το ποσό ζήτησα να μάθω :confused:

Στα πόσα τελικιάζει η γραμμή σας?:X
Link to comment
Share on other sites

Η Fοrthnet νομιζει οτι ειναι το κεντρο του συμπαντος,το κεντρο του ελληνικου ιντερνετ κ εχει υψηλες απαιτησεις :rolleyes: οχι για πολυ ομως :D Οσον αφορα την μειωμενη ταχυτητα αποκρισης του δικτυου που πιθανως παρατηρησουν αυτες τις μερες ορισμενοι απο τους συνδρομητες της vivodi οφειλεται στην ''μεταφορα'' των ips η οποια ελπιζω :rolleyes: να ολοκληρωθει εως την Κυριακη 6/2,οποτε κ το συνολο της πελατειακης βασης θα απολαμβανει DSL απροβληματιστα.

Ευχαριστω

Yπάρχουν στιγμές (όπως πριν από λίγο), που η κατάσταση φτάνει στο απροχώρητο...ή στο απόλυτο άπειρο, όσον αφορά τους χρόνους φόρτωσης των σελίδων... :confused:

 

Γιατί δεν το κλείνει το μαγαζάκι για να κάνει γρηγορότερα την αναβάθμιση και να μην ταλαιπωρούμαστε άδικα όλοι μας;;; :o

 

Το πότε θα ολοκληρωθεί η ριμάδα αυτή αναβάθμιση, μάλλον σχετίζεται με το μεσανατολικό και το γιοφύρι της Άρτας....Δεν λέω για το Κυπριακό γιατί σ΄αυτό διαφαίνοται πλέον ίχνη επίλυσης.... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

efharisto gia ta links paidia ;) ayto evgale..

Direction

Actual Speed

True Speed (estimated)

 

Downstream 133 Kbps (16.6 KB/sec) 143 Kbps (inc. overheads)

Upstream 100 Kbps (12.5 KB/sec) 108 Kbps (inc. overheads)

ti na po...eho 384ara program sto vivodi

Greek Android & iOS users (FB group)
Link to comment
Share on other sites

Η Fοrthnet νομιζει οτι ειναι το κεντρο του συμπαντος,το κεντρο του ελληνικου ιντερνετ κ εχει υψηλες απαιτησεις :rolleyes: οχι για πολυ ομως :D
Δικαίως το νομίζει. Μακάρι όλες οι εταιρίες να δείχναν το 1/2 από τον επαγγελματισμό και το σεβασμό στο πελάτη που δείχνει η forthnet. Σε ότι αφορά τις υψηλές απαιτήσεις, προς τον πελάτη δεν έχει δείξει τίποτα τέτοιο. :D Γι αυτό την προτιμούν οι περισσότεροι... Και θα την προτιμούν για αρκετό καιρό ακόμα (αν λάβουμε υπόψιν την αντιμετώπιση των άλλων εταιρίων προς τον πελάτη). :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

efharisto gia ta links paidia ;) ayto evgale..

Direction

Actual Speed

True Speed (estimated)

 

Downstream 133 Kbps (16.6 KB/sec) 143 Kbps (inc. overheads)

Upstream 100 Kbps (12.5 KB/sec) 108 Kbps (inc. overheads)

ti na po...eho 384ara program sto vivodi

Με πρόσβαση ΟΤΕ ή Vivodi είσαι;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ!!! :rolleyes:

 

Έτσι για να σπάσει η μονοτονία της αναμονής, αλλάξανε τον ήχο της!! :X

 

Μπαίνει πρώτα η πρώτη για 3 - 4 δευτερόλεπτα και μετά ξαφνικά αλλάζει και μπαίνει η καινούρια!!! Και μάλλιστα είναι ωραία... Προδίδει στυλ και... αναμνήσεις!! :X :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Επιχειρώ χθες βράδυ ανυποψίαστος να καλέσω μέσω DSL Phone. Αμ δε! Είτε καλούσε αλλά εγώ άκουγα μόνο θόρυβο, είτε δεν καλούσε καν. Λέω τι έπαθε παλι το ρημάδι; Και αρχίζω να ψάχνομαι… ATA, modem, switches. Όλα φαίνονταν κανονικά. Επιπλέον η ταχύτητα στο internet ήταν άθλια αλλά αυτό πια δε μου κάνει εντύπωση. Τελικά παρατηρώ ότι το modem έχει συγχρονίσει τη γραμμή στα 64/320! Μάλιστα… Τώρα που ξέρουμε το πρόβλημα ίσως έχουμε ελπίδα να βρούμε άκρη στο 13880. Ή μήπως όχι;

 

 

-Καλησπέρα σας! Έχω πρόβλημα στη DSL γραμμή μου. Έχει συγχρονίσει στα 64/320 αντί 448/320 που θα έπρεπε. Έχω DSL Phone και όπως καταλαβαίνετε(;; ) δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω έτσι.

-Ναι το πρόβλημα είναι γνωστό. Τις τελευταίες μέρες έχουμε υπάρχουν προβλήματα στις ταχύτητες download λόγω εργασιών.

-Μα δε σας μιλάω για ταχύτητες download αλλά συγχρονισμού. Σας λέω η γραμμή έχει κλειδώσει μόλις στα 64 downstream!

-Τι εννοείτε 64;

-64Kbps.

-Δηλαδή άλλοτε είχατε περισσότερα;

-Μάλιστα, 448!

-Για μισό λεπτό… (έκπληκτος)

 

Μετά από κανα 5λεπτο αναμονή, ακούω κάτι ήχους και οι γραμμή κλείνει. (Δεν πείθομαι ότι έκλεισε τυχαία)

Ξανακαλώ, μιλάω με διαφορετικό πρόσωπο, τον ενημερώνω για το πρόβλημα. Με βάζει σε μακρά αναμονή, τελικά απαντά:

 

 

-Κοίταξα τις ρυθμίσεις της γραμμής σας. Από εδώ φαίνονται όλα κανονικά.

-Και η ταχύτητα;;

-Μάλιστα! (Με περίσσια αυτοπεποίθηση)

-Δηλαδή τώρα με τι ταχύτητα είμαι συνδεδεμένος;

-Περιμένετε παρακαλώ. (…………………….) Λοιπόν… Είστε στα 256!

-Δεν είμαι στα 256 αλλά στα 64. Αλλά και τα 256 πρόβλημα θα ήταν. Σας είπα ότι έχω και DSL Phone και πρέπει η γραμμή να συχρονίζει στα 448/320.

-Εγώ σας λέω ότι η γραμμή σας είναι 256/128.

-Δηλαδή μου λέτε τι γραμμή πληρώνω;

-Μάλιστα.

-Ευχαριστώ αλλά αυτό το ξέρω! Μήπως μπορείτε να μου πείτε και με τι ταχύτητα είμαι συνδεδεμένος αυτή τη στιγμή;

-Δεν μπορώ να το ελέγξω αυτό. Θα πρέπει να καλέσετε αύριο το πρωί. Πάντως οι ρυθμίσεις είναι σωστές. Το πρόβλημα είναι στη γραμμή σας μάλλον. Ή στις ρυθμίσεις του υπολογιστή σας.

-Πώς είναι οι ρυθμίσεις σωστές αφού εγώ είμαι συνδεδεμένος στα 64 και επιπλέον δεν μπορώ να μιλήσω στο τηλέφωνο;

-Σας είπα αυτό δεν μπορώ να το δω. Θα πρέπει να καλέσετε αύριο.

-Μπορείτε τουλάχιστον να κάνετε reset τη γραμμή μου.

-Μισό λεπτό. (..............) Την έκανα.

-Ευχαριστώ.

 

(Το πρόβλημα λύθηκε)

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

-Μπορείτε τουλάχιστον να κάνετε reset τη γραμμή μου.

-Μισό λεπτό. (..............) Την έκανα.

-Ευχαριστώ.

 

(Το πρόβλημα λύθηκε)

Αυτό σημαίνει sefl-service cc. :D

 

Πάντως σήμερα έχω ελαφρή πτώση στα 180Kbps από 220 που ήταν τις προηογύμενες 3 μέρες, αλλά πλέον μπαίνω σε όλα τα sites που προσπαθώ.

(από την άλλη το μουλάρι σταθερά πάνω από τα 15Kbps και ενίοτε μέχρι και 22!)

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα έπεσε η ταχύτητα πάλι εδώ και κάτι παραπάνω από ένα 24ωρο.

Στο Νέο Ψυχικό είμαι.

Somos Pocos Pero Estamos Locos - Ikaria!
Link to comment
Share on other sites

Και εμένα έπεσε η ταχύτητα πάλι εδώ και κάτι παραπάνω από ένα 24ωρο.

Στο Νέο Ψυχικό είμαι.

και μένα έπεσα η ταχύτητα που μετράω με τη vivodi ( www.vivodi.gr/bw ) στα 185. Αν όμως πάρουμε αυτή για max. τότε το ότι πιάνω με adslguide 180-185 σημαίνει ότι πήγε καλά η αναβάθμιση. Φτιάξτε τα dslam τώρα, αρχίζουν να πήζουν!!!!!!!!!! (dslam χαλανδρίου)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Νέες "μειωμένες" τιμές για κλήσεις προς κινητά από το DSLphone, αλλά με χρέωση ανά μισό λεπτό! :down:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Giati den einai meiwmenes? Den to katalava; Sto adslgr.com lene alla.

Άμα είναι με χρέωση ανά μισό λεπτό να τις βράσω

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε παιδια,ειναι δυνατον να μην προσφερει dsl μεσα στους αμπελοκηπους?

Ελεος δηλαδη! Εχει στους ελληνορωσους και δεν εχει εδω.Απο περυσι το κοιταζω αλλα τιποτα.

Μου φαινεται θα βαλω ποτε να τελειωνω....

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα....5 Φλεβάρη σήμερα....η μέρα της οριστικής αναβάθμισης της βιβόντι υποτίθεται... :whistle:

 

...Παρατηρήσατε κάτι διαφορετικό από τις προηγούμενες..., γιατί εγώ δεν βλέπω καμιά διαφορά... :blink: :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα....5 Φλεβάρη σήμερα....η μέρα της οριστικής αναβάθμισης της βιβόντι υποτίθεται... :whistle:

 

...Παρατηρήσατε κάτι διαφορετικό από τις προηγούμενες..., γιατί εγώ δεν βλέπω καμιά διαφορά... :blink: :(

Προφανώς θεωρούν ότι αφού πιάσαμε τα 220-230 Kbps είναι μια χαρά. :down:

Εγώ αναβάθμιση όσο δε βλέπω 250+ δεν κάνω, κι αν μπει στο LLU η Forthnet κόβω και ΟΤΕ και Vivodi και βάζω Forthnet.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...