Jump to content

DSLnet by Vivodi


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Broadband Speed Test Results

 

Results from broadband speed test recorded on Saturday, 29 January 2005, 07:29.

Your Connection

 

Direction

 

 

Actual Speed

 

 

True Speed (estimated)

Downstream 429 Kbps (53.6 KB/sec) 463 Kbps (inc. overheads)

Upstream 121 Kbps (15.1 KB/sec) 130 Kbps (inc. overheads)

 

και απο http://www.vivodi.gr/bw

 

With payload: 256 KB

Download time: 4,72 s

Bandwidth: 434,14 Kbps (54,27 KBps)

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Λοιπόν κι εγώ από χτες έχω μια χαρά ταχύτητες (όχι σαν πρώτα, αλλά της τάξης των 210-220Kbps downstream σε όλα τα tests που ξέρω), αλλά από την άλλη δε μπορώ να μπω στο http://www.nintendo.gr και στο http://www.naftemporiki.gr με τίποτα.

Μπαίνει κανείς;

Πάντως θετικό βήμα, ελπίζω σύντομα να μπορούμε να μπούμε παντού και να πιάσουμε και πάλι τις παλιές ταχύτητες 100%.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια κι εδώ Δημήτρη. Αναμενόμενο, εφόσον είμαστε στον ίδιο κόμβο...

Ξέρει κανείς που οφείλεται η επιλεκτικότητα αυτή ως προς συγκεκριμένα sites;

Εγκαταλείψτε την ελπίδα για ένα καλύτερο παρελθόν!
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι έχει σχέση ο κόμβος στον οποίο είμαστε.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και εγώ μπαίνω στην ναυτεμπορική και στη νιτέντο... :o

 

Οι δικές μου μετρήσεις με βιβόντι (στα 384) είναι:

 

Result (χωρίς proxy)

 

With payload: 256 KB

Download time: 8,43 s

Bandwidth: 242,98 Kbps (30,37 KBps)

 

Result (με proxy)

 

With payload: 256 KB

Download time: 10,13 s

Bandwidth: 202,08 Kbps (25,26 KBps)

 

Μάλλον απέχω αρκετά ακόμα από το ιδανικό... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Ναυτεμπορική και Nintendo μπαίνω κανονικά με forthnet. :cool: Δεν έχουν κάποιο πρόβλημα οι σελίδες, απλά το πρόβλημα είναι στην vivodi.
Link to comment
Share on other sites

Ναυτεμπορική και Nintendo μπαίνω κανονικά με forthnet. :cool: Δεν έχουν κάποιο πρόβλημα οι σελίδες, απλά το πρόβλημα είναι στην vivodi.

Έλα τι λες; Και ποιός σε ρώτησε;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ούτε και εγώ μπαίνω στην ναυτεμπορική και στη νιτέντο... :o

 

Οι δικές μου μετρήσεις με βιβόντι (στα 384) είναι:

 

Result (χωρίς proxy)

 

With payload: 256 KB

Download time: 8,43 s

Bandwidth: 242,98 Kbps (30,37 KBps)

 

Result (με proxy)

 

With payload: 256 KB

Download time: 10,13 s

Bandwidth: 202,08 Kbps (25,26 KBps)

 

Μάλλον απέχω αρκετά ακόμα από το ιδανικό... :mad:

 

Δοκίμασε και το http://www.adslguide.org.uk/tools/speedtest.asp για να δεις πώς πάει η σύνδεσή σου με εξωτερικό.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έλα τι λες; Και ποιός σε ρώτησε;

Θά'πρεπε; Εξάλλου σιγά τα λάχανα που χάνετε στην υπέροχη Ναυτεμπορική και στα παιχνίδια Nintendo... Έχει και η vivodi τα γούστα της... :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και το http://www.adslguide.org.uk/tools/speedtest.asp για να δεις πώς πάει η σύνδεσή σου με εξωτερικό.

Downstream 211 Kbps (26.4 KB/sec) 227 Kbps (inc. overheads)

Upstream 102 Kbps (12.8 KB/sec) 110 Kbps (inc. overheads)

 

Γκούχου...γκούχου...Τί λες γιατρέ μου, θα πεθάνω σύντομα;;... :p

Link to comment
Share on other sites

Downstream 211 Kbps (26.4 KB/sec) 227 Kbps (inc. overheads)

Upstream 102 Kbps (12.8 KB/sec) 110 Kbps (inc. overheads)

 

Γκούχου...γκούχου...Τί λες γιατρέ μου, θα πεθάνω σύντομα;;... :p

Μια χαρά σε κόβω από ταχύτητες.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια έχω ανάγκη από μεγάλη βοήθεια , πήρα χτες τον cisco 836 router , έχω vivodi 386 shared llu , ειμαι σε dslam siemens και δεν μπορώ να το βάλω σαν dsl modem!!

 

Υπάρχουν μήπως πουθενα settings για adsl σε cisco 836 σε pdf??????

 

με σωζετε πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελεσματα στην adslguide με 256 ειναι τα εξης:

 

Downstream 211 Kbps (26.4 KB/sec) 227 Kbps (inc. overheads)

Upstream 107 Kbps (13.4 KB/sec) 115 Kbps (inc. overheads) :)

 

Και απο την Vivodi

 

With payload: 256 KB

Download time: 9,90 s

Bandwidth: 206,94 Kbps (25,87 KBps)

 

Χωρις proxy και τα δυο

 

Πιστευω ειναι μια χαρα ε; :)

Ανταλλακτήριο προγνωστικών στοιχήματος ποδοσφαίρου. Από τον παίκτη, για τον παίκτη!

http://www.progno.gr ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια έχω ανάγκη από μεγάλη βοήθεια , πήρα χτες τον cisco 836 router , έχω vivodi 386 shared llu , ειμαι σε dslam siemens και δεν μπορώ να το βάλω σαν dsl modem!!

 

Υπάρχουν μήπως πουθενα settings για adsl σε cisco 836 σε pdf??????

 

με σωζετε πραγματικα.

 

Cisco 836 and SOHO 96 Router Cabling and Setup Quick Start Guide

 

Για να κανεις την δουλεια σου πιο ευκολα , ξεκινα τον router και βαλε το PC σου πανω του με ενα καλωδιο LAN, ρυθμισε το PC σου να παρει IP αυτοματο και ανοιξε εναν IE ( προσοχη μονο με ΙΕ και ιδανικα το PC να τρεχει windows 98 η 2000 με το Virtual Machine της Microsoft , διοτι με το java machine απο την Sun δεν παιζει το web interface του router ) βαλε στην διευθηνση http://10.10.10.1 και πατα enter , οπου θα σου βγει το configuration wizard του router και εκει μπορεις να ρυθμισεις τα παντα

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

ναι τα έχω κάνει όλα αυτά φίλε hunter αλλά σήμερα που ξαναάνοιξα το pc μου (χωρις βεβαια να έχω κατορθώσει να μπω στο ιντερνετ με τον 836) , αντί να παίρνει αυτόματα την 10.10.10.1 ip , βάζει μια δικιά του ξεκάρφωτη της μορφής 169.254.χχχ.χχχ!Δε μπορώ να καταλάβω πού μπορεί να οφείλεται αυτό , καθώς τον έχω ρυθμίσει να παίρνει αυτόματα ip από dhcp server.Αρχίζω να σκέφτομαι σοβαρά αν είναι συμβατός ο παρών ρουτερ με τη vivodi...δε ξέρω
Link to comment
Share on other sites

ναι τα έχω κάνει όλα αυτά φίλε hunter αλλά σήμερα που ξαναάνοιξα το pc μου (χωρις βεβαια να έχω κατορθώσει να μπω στο ιντερνετ με τον 836) , αντί να παίρνει αυτόματα την 10.10.10.1 ip , βάζει μια δικιά του ξεκάρφωτη της μορφής 169.254.χχχ.χχχ!Δε μπορώ να καταλάβω πού μπορεί να οφείλεται αυτό , καθώς τον έχω ρυθμίσει να παίρνει αυτόματα ip από dhcp server.Αρχίζω να σκέφτομαι σοβαρά αν είναι συμβατός ο παρών ρουτερ με τη vivodi...δε ξέρω

 

Φίλε ο λόγος που έχεις πάρει 169.254.xxx.xxx είναι γιατί το PC σου δεν βρίσκει DHCP server για να πάρει την IP και παίρνει την default των windows. Λογικά πρέπει να σου βγάζει κι ένα μήνυμα στα XP ότι έχεις Limited Conectivity.

Κακώς πήρες τον CISCO 836 μια και δεν είναι για αρχάριους. Ίσως θα ήταν μια καλή ιδέα να πάρεις το CS της Vivodi μήπως και ξέρουν να σου πούνε πως να το ρυθμίσεις. Αν κι αυτοί δεν ξέρουν, τότε πάρε το CS κάποιου άλλου provider (χωρίς να πεις ότι θέλεις να βάλεις Vivodi) και ακολούθησε τις οδηγίες τους κατά γράμμα και στο σημείο του User Name και Password βάλε αυτά που έχεις απο τη Vivodi.

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

σχετικά με κάποια ελληνικά sites που δεν ανοίγουν:

εντόπισα το πρόβλημα γενικότερα σε sites της HOL!

το ανέφερα στο cs, είναι γνωστό, υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη σύνδεση με HOL.

Μέχρι τότε, η λύση είναι proxy.vivodi.gr

(αν και ο υπάλληλος μου είπε proxy.vivodi.net που δεν υπάρχει :p )

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με κάποια ελληνικά sites που δεν ανοίγουν:

εντόπισα το πρόβλημα γενικότερα σε sites της HOL!

το ανέφερα στο cs, είναι γνωστό, υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη σύνδεση με HOL.

Μέχρι τότε, η λύση είναι proxy.vivodi.gr

(αν και ο υπάλληλος μου είπε proxy.vivodi.net που δεν υπάρχει :p )

 

 

Εδω και μερικες μερες,αραια και που ουτε εγω με ntl μπορω να μπω στο site της hol,ισως ειναι προβλημα της hol και απλα σου ειπαν στο cc ετσι γιατι ως γνωστον ειναι ασχετοι.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς λοιπόν κάτι έπαθε η σύνδεση HOL-Vivodi μέσω του ΑΙΧ.

Oπότε προκύπτει το ερώτημα: χάθηκε να δρομολογούσαν την κίνηση μέσω εξωτερικού; Βέβαια για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει ένας τεχικός να αλλάξει τις ρυθμίσεις στον κεντρικό router τους, και πού να βρεθεί τέτοιο πράμα (τεχνικός) Σαββατοκύριακο; :down:

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την διασύνδεση Vivodi - Forthnet μέσω AIX το επιβεβαιώνω και εγώ!:p

Έχω adsl Forthnet και όταν κάνω backtrace στο http://www.vivodi.gr/ βγάζει αυτά της εικόνας! Ενώ παλαιώτερα μου έβγαζε UUNET και LONDON και άλλα παρόμια που σήμαινε ότι περνούσε απο εξωτερικό...;)

Επίσης έχει και πάρα πολύ καλά pings!!:)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς λοιπόν κάτι έπαθε η σύνδεση HOL-Vivodi μέσω του ΑΙΧ.

Oπότε προκύπτει το ερώτημα: χάθηκε να δρομολογούσαν την κίνηση μέσω εξωτερικού; Βέβαια για να γίνει κάτι τέτοιο πρέπει ένας τεχικός να αλλάξει τις ρυθμίσεις στον κεντρικό router τους, και πού να βρεθεί τέτοιο πράμα (τεχνικός) Σαββατοκύριακο; :down:

Θα έπρεπε να γίνεται αυτόματα...Τουλάχιστον οι περισσότεροι isps έτσι το έχουν φτιάξει.

Στα πόσα τελικιάζει η γραμμή σας?:X
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι αν καποιος που έχει hol μπορεί να μπει στο http://www.vivodi.gr

Αν καποιος εχει την δυνατότηα ας το δοκιμάσει.

Πολύ καλό ερώτημα.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...