Jump to content

DSLnet by Vivodi


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Darkorigin ( 6 Νοέ. 2004 , 01:04)

 

pia einai i diafora tis DSLnet apo tin DSLnet static. auto to static ip diladi pou mas exipiretei??

 

EDIT

opa akiro apo oti katalaba xrisimeuei gia na mporoume na trexoume online games kai peer2peer efarmoges ara kai sxedon aparaitito h kano la8os?

 

 

H DSLnet static χρησιμεύει πχ όταν έχεις στήσει 1 web server και θες να μπορούν να κατεβάζουν από σένα οπότε πρέπει να έχεις καποιες πόρτες ανοιχτές και μόνιμη ΙΡ, δεν σου χρειάζεται για τις χρήσεις που αναφέρεις 1 χαρά είναι το απλό DSLnet

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Wirelessly posted (NEC N410i)

 

Φήμες λένε ότι μετά την προσφορά με τις δωρεάν κλήσεις έρχονται 300λεπτά αντί για 150λεπτά!! Θα δούμε... όλα μπορούν να συμβούν!!

@Surfer έχεις τίποτα νέα για κόμβο Τερψιθέα?? (Όσες πιο πολλές προσφορές κάνει τόσο περισσότερο ζηλεύω τους άλλους που έχουν κάλυψη.... :( )

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως οταν ειχα ρωτησει τη VIVODI πριν κανω τη συνδεση (full LLu) , μου ειπαν οτι τη διακοπη απο ΟΤΕ πρεπει να την κανω εγω , οπως κι εκανα υστερα βεβαια απο καμια 25αρια μερες απο την αποστολη του συμβολαιου στη VIVODi , για να μη μεινω χωρις τηλ για πολυ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas_pav ( 6 Νοέ. 2004 , 14:26)

 

Wirelessly posted (NEC N410i)

 

Φήμες λένε ότι μετά την προσφορά με τις δωρεάν κλήσεις έρχονται 300λεπτά αντί για 150λεπτά!! Θα δούμε... όλα μπορούν να συμβούν!!

@Surfer έχεις τίποτα νέα για κόμβο Τερψιθέα?? (Όσες πιο πολλές προσφορές κάνει τόσο περισσότερο ζηλεύω τους άλλους που έχουν κάλυψη.... :( )

 

 

AMHN με αυτή την Τερψιθέα!

ΔΕΝ ξέρω...!!!!

ΑΝ ΑΚΟΥΤΕ στη Vivodi... :o ρυθμίστε το θέμα με την Τερψιθέα, κουράστηκα να "απαντώ" στον Κώστα! :p

 

ΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΕΙΠΕ για τα 300 λεπτά ομιλίας???? :angry: :angry: :angry:

ΔΕΝ ξέρω αν ισχύει... θα δούμε! :o :o

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (NEC N410i)

 

Το έχω μάθει από τεχνικό της vivodi! * Επείσης τα 150 λεπτά θα ισχύουν για ΠΑΝΤΑ και συνεχώς ανά διαστήματα θα υπάρχουν προσφορές! * (μακάρι να με άκουγαν surfer, αλλά δε το βλέπω! :( ) *

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas_pav ( 7 Νοέ. 2004 , 07:07)

 

Wirelessly posted (NEC N410i)

 

Το έχω μάθει από τεχνικό της vivodi! * Επείσης τα 150 λεπτά θα ισχύουν για ΠΑΝΤΑ και συνεχώς ανά διαστήματα θα υπάρχουν προσφορές! * (μακάρι να με άκουγαν surfer, αλλά δε το βλέπω! :( ) *

 

Χμ... μάλιστα! :mad:

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι μπορω να μαθω τι μαλακιες κανουν επιτελους στην περιοχη των πατησιων και μου εχουν γαμησει την γραμμη τις τελευταιες μερες?

Το οτι τα 256kbps δεν ειναι εγγυημενα το ξερω .

Το οτι απο την ημερα που την εβαλα μεχρι σημερα κυμαινοταν σταθερα στα 220-230 δεν το σκεφτομαι καν .

Το οτι εδω και σχεδον μια εβδομαδα κανω πανηγυρι αν καταφερω και κατεβασω 1ΜΒ με 5kb/sec ομως εχει ξεφυγει απο καθε οριο μαλακιας .

 

Τον τελευταιο καιρο αυτη η εταιρεια μου δινει ολο και περισσοτερο την εντυπωση οτι τους πελατες που εχει "δεσμευσει" με το 6μηνο συμβολαιο και τον δωρεαν εξοπλισμο , τους θεωρει δεδομενους και προφανως δεν ασχολειται και ιδιαιτερα με το τι ποιοτητα εχουν οι υπηρεσιες που τους παρεχει ...

Αναρωτιεμαι , εχουν σκεφτει την περιπτωση καποιος απο αυτους να πληρωσει το κοστος του μοντεμ που δινουν και να τους ξεφορτωθει?

Κανονικα πρεπει να υπαρχει αυτη η δυνατοτητα για να μην πω οτι ειναι υποχρεωμενοι να την παρεχουν .

Και μαλλον αν οχι σιγουρα θα ειμαι και ο πρωτος που θα κανει κατι τετοιο .

 

:mad:

Link to comment
Share on other sites

αυτο που μου ειπαν παλι εμενα στη vivo ισχυει; Οτι αν θελησω να αλλαξω provider θα πληρωνω το παγιο της γραμμης σαυτους και μπορω να διαλεξω οποιον prov θελω; Γιατι αλλα ειχα ακουσει;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

rip τι λέει το cs;

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος princess ( 8 Νοέ. 2004 , 00:06)

 

αυτο που μου ειπαν παλι εμενα στη vivo ισχυει; Οτι αν θελησω να αλλαξω provider θα πληρωνω το παγιο της γραμμης σαυτους και μπορω να διαλεξω οποιον prov θελω; Γιατι αλλα ειχα ακουσει;

 

 

με γραμμή vivodi, δουλεύουν μόνο Vivodi ISP ή HOL ISP.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Eγώ Πατήσια (DSLAM Αλυσίδας) δεν έχω κανένα πρόβλημα (με εξαίρεση το ότι πήραν χαμπάρι ότι έμπαινα με 384 αντί για 256 που πληρώνω και την έκαναν 256).

Η σύνδεση πετάει σταθερά.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic ( 8 Νοέ. 2004 , 01:47)

 

rip τι λέει το cs;

 

 

 

 

 

To cs πριν απο αρκετες μερες πλεον που ειχα επικοινωνησει μαζι τους , μου ειχε πει οτι γινεται μια αναβαθμιση (το κεφαλι τους το κλουβιο) στο κεντρο μου και οτι θα λυθει συντομα το προβλημα .

Μεχρι σημερα οχι μονο δεν εχει λυθει αλλα παραμενει σταθερα ενα always online 56k μοντεμ . :mad: :mad:

 

Με ποιο ακριβως σκεπτικο κανει ενα δικτυο "αναβαθμιση" χωρητικοτητας , επι μια ολοκληρη εβδομαδα και η αναβαθμιση αυτη εχει σαν αποτελεσμα την μειωση της ταχυτητας των χρηστων ? :mad: :mad:

 

Θα παρουν μια ακυρωση συμβολαιου αυριο πρωι πρωι και θα την εχουν να την κοιτανε .

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος rigasnic ( 8 Νοέ. 2004 , 01:47)

 

 

 

με γραμμή vivodi, δουλεύουν μόνο Vivodi ISP ή HOL ISP.

 

 

Kαι φυσικα σε οσους εχουν HOL ISP δεν δινει DSL phone :whistle:

Link to comment
Share on other sites

οποτε εγω ξαναπαιρνω τη vivo και γινομαστε μαλλιοκουβαρα! Thanks!!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Και μεχρι πριν απο μια ωρα που επικοινωνησα και παλι μαζι τους , η απαντηση ηταν η ιδια : "γνωριζουμε οτι υπαρχει προβλημα , και πιστευουμε οτι θα εχει λυθει μεσα στην εβδομαδα"

 

Τωρα το κατα ποσο μια εταιρεια που θελει να λεει οτι ειναι σωστη και σοβαρη , απανταει οτι "πιστευει πως θα εχει λυθει μεσα στην εβδομαδα" δεν το ξερω .

Η απαντηση αυτη υποννοει οτι πρωτον δεν ειναι σιγουροι οτι θα εχει λυθει στο χρονικο διαστημα που αναφερουν , και το κυριοτερο δεν αναφερουν καν πιο ειναι αυτο το διαστημα συγκεκριμενα .

 

Αυτο θεωρειται σωστη αντιμετωπιση πελατων απο μια εταιρεια?

 

Επισης , απο την στιγμη που παραδεχονται οτι υπαρχει προβλημα "αναιρουν" μονοι τους τα περι "μη εγγυημενης ταχυτητας" στις aDSL γραμμες .

Ετσι οχι μονο δεν γνωριζουν ποτε θα αποκαταστησουν το προβλημα που οι ιδιοι παραδεχονται οτι εχουν αλλα δεν παρεχουν και τις υπηρεσιες που προσφερουν και κυριως αυτες που χρεωνουν .

 

Σοβαρη εταιρεια σου λεει μετα :wacko:

Τρεχα μετα εσυ Surfer να τους κανεις οτι ζητησουν και να τους διαφημιζεις εμμεσα στο φορουμ , να δουμε τι θα καταλαβεις .

Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω να αισθάνομαι τυχερός που δεν με καλύπτει στην περιοχή μου http://users.chan.sch.gr/aikoukou/emoticons/biggrinangel.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eLeKtriK EyE ( 8 Νοέ. 2004 , 22:13)

 

Αρχίζω να αισθάνομαι τυχερός που δεν με καλύπτει στην περιοχή μου http://users.chan.sch.gr/aikoukou/emoticons/biggrinangel.gif

 

 

 

ουρτ ! :p

Link to comment
Share on other sites

Μη βγάζετε γενικά συμπεράσματα. Επειδή σε ένα DSLAM της Vivodi προέκυψε πρόβλημα δε σημαίνει ότι είναι για τα μπάζα. Οι περισσότεροι που είναι σε "γεμάτα" DSLAMS του οτε λένε "μακάρι να με κάλυπτε η Vivodi". Εγώ που είμαι σε άλλο DSLAM της Vivodi δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη σύνδεση από τότε που ενεργοποιήθηκε.

 

Στη θέση σου δε θα διέκοπτα την υπηρεσία επειδή προέκυψε αυτό το πρόβλημα. Θα ενημέρωνα το cs, απαιτώντας ίσως κάποια αποζημίωση για τις μέρες που δε δούλευε.

Link to comment
Share on other sites

και ομως φιλε ariadgr και εγω εδω στους αμπελοκηπους που ειμαι υπαρχουν μερες που ειναι απελπιστικα χαλια η υπηρεσιες που χρυσοπληρωνουμε, εχτες ας πουμε για παραδειγμα καθε ΠΕΝΤΕ λεπτα επεφτε η συνδεση, οταν τους πηρα τηλεφωνο να τουε ρωτησω τι γινεται ξερεις τι μου ειπαν? "φταιει ο καιρος - ειναι βροχερος" :wacko: ειναι τωρα αυτη σοβαρη απαντηση? η ειναι σοβαρη εταιρεια που δεν εχει τα DSLAM's της σε UPS?

 

οσο για αυτο που λες για να απαιτησουμε αποζημιωση για χαμενες υπηρεσιες , οταν με ενεργοποιησαν στα μεσα του Σεπτεμβρη μεχρι και 15 Οκτωβριου τους επαιρνα τηλεφωνο να τους πω οτι το DSL Phone ΔΕΝ δουλευε, και μετα απο ενα μηνα περιπου και δυο επισκεψεις τεχνικου τους ( τρομαρα τους ) δεν εβρισκαν ακρη, μεχρι που τους απειλησα με επιστολη και αναφορα στην ΕΕΤΤ ξαφνικα βρηκαν οτι "καταλαθος" δεν ειχαν εισαγει το profile του DSL Phone στο Alcatel 530 :confused: :blink: :eek: , ο λογαριασμος ομως ηρθε κανονικα :mad:

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ariadgr ( 8 Νοέ. 2004 , 23:20)

 

....απαιτώντας ίσως κάποια αποζημίωση για τις μέρες που δε δούλευε.

 

 

:lol: :lol:

 

Και αυτοί θα σου πουν ευχαρίστως πάρτα φίλε?

Εδώ εγώ φίλε έκανα την αίτηση, μετά από ένα μήνα ακυρώθηκε γιατί τότε διαπιστώσανε ότι δεν μπορεί να μου έχουν πρόσβαση DSL και με τα 1000ζόρια πήρα πίσω το τέλος ενεργοποίησης (τα 33 κάτι ευρώ).

Από εξυπηρέτηση είναι 0 η Vivodi,όποιος θα έχει πάει κιόλας στο κεντρικό κτίριό της κάπου στην Γ' Σεπτεμβρίου θα διαπιστώσει του λόγου το αληθές.

Τα κεντρικά κτίρια είναι στην ουσία μια γκαρσονιέρα με 15 τηλεφωνητές/τριες σε μια παμπάλαια πολυκατοικία...

Το λογιστήριο είναι 50 μέτρα πιο κάτω διότι δεν έφτανε ο χώρος βλέπετε...

Βέβαια για να μην την αδικώ την εταιρεία από υπηρεσίες προσφέρει καλές και σε πολύ ανταγωνιστικές τιμές...

Λίγο στον τομέα της εξυπηρέτησης υστερεί το οποίο θα πρέπει να διορθωθεί...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ariadgr ( 8 Νοέ. 2004 , 23:20)

 

Μη βγάζετε γενικά συμπεράσματα. Επειδή σε ένα DSLAM της Vivodi προέκυψε πρόβλημα δε σημαίνει ότι είναι για τα μπάζα. Οι περισσότεροι που είναι σε "γεμάτα" DSLAMS του οτε λένε "μακάρι να με κάλυπτε η Vivodi". Εγώ που είμαι σε άλλο DSLAM της Vivodi δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη σύνδεση από τότε που ενεργοποιήθηκε.

 

Στη θέση σου δε θα διέκοπτα την υπηρεσία επειδή προέκυψε αυτό το πρόβλημα. Θα ενημέρωνα το cs, απαιτώντας ίσως κάποια αποζημίωση για τις μέρες που δε δούλευε.

 

 

 

 

Tα σχολια μου αφορουν τον τροπο με τον οποιο αντιμετωπιζουν το συγκεκριμενο προβλημα που εχει το δικτυο τους , την καθυστερηση στην επιλυση του , και τα λεγομενα της εξυπηρετησης πελατων που καθε αλλο παρα βοηθουν την κατασταση .

 

Σιγουρα η εταιρεια στο συνολο της δεν μπορει να κριθει απο ενα περιστατικο μονο .

Ομως , η γενικη καλη εικονα που ειχα για την εταιρεια δεν μπόρει να μην αλλοιωθει εστω και λιγο απο αυτη την κατασταση .

 

Το να ζητησω να αφαιρεσουν μερικες μερες απο το μηνιαιο παγιο ειναι κατι που θεωρω μεν λιγο "χαμηλου επιπεδου" και απο την αλλη δικαιολογειται μονο στην περιπτωση που δεν μπορουν να παρεχουν καθολου τις υπηρεσιες που πληρωνω .

 

Αυτο που με ενοχλει δεν ειναι οτι παρουσιαστηκε προβλημα στο δικτυο τους , αλλα το οτι μια εβδομαδα μετα δεν εχει λυθει ακομα και δεν μπορουν να απαντησουν με σιγουρια και για το ποτε θα λυθει .

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ήρθε το Modem και εγώ το εγκατέστησα κανονικά μέσω USB.

Εκείνη τη στιγμή ο υπολογιστής μου αυτόματα συνδέθηκε στο Internet χωρίς να κάνω εγώ κάτι.

Δεν έχω δώσει ούτε username ούτε pass.

Απλά είμαι στο internet, δωρεάν(; :worry: ).

 

Οι τεχνικοί δεν έχουν έρθει ακόμη σπίτι μου. Πρέπει να έρθουν για να ενεργοποιηθεί κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος johner ( 9 Νοέ. 2004 , 13:01)

 

Σήμερα ήρθε το Modem και εγώ το εγκατέστησα κανονικά μέσω USB.

Εκείνη τη στιγμή ο υπολογιστής μου αυτόματα συνδέθηκε στο Internet χωρίς να κάνω εγώ κάτι.

Δεν έχω δώσει ούτε username ούτε pass.

Απλά είμαι στο internet, δωρεάν(; :worry: ).

 

Οι τεχνικοί δεν έχουν έρθει ακόμη σπίτι μου. Πρέπει να έρθουν για να ενεργοποιηθεί κανονικά;

 

 

υποθετω οτι σου εδωσαν το Alcatel 530 , εαν ναι τοτε το username + password ειναι αποθηκευμενα εκει στο configuration του, μπορεις να το δεις εαν ανοιξεις τον browser σου και να του δωσεις την http://10.0.0.138 οπου θα σου ζητησει username + password ( βαζεις αυτα που σου εχουν δωσει απο την vivodi )

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Hunter ( 9 Νοέ. 2004 , 16:54)

 

υποθετω οτι σου εδωσαν το Alcatel 530 , εαν ναι τοτε το username + password ειναι αποθηκευμενα εκει στο configuration του, μπορεις να το δεις εαν ανοιξεις τον browser σου και να του δωσεις την http://10.0.0.138 οπου θα σου ζητησει username + password ( βαζεις αυτα που σου εχουν δωσει απο την vivodi )

 

 

Πράγματι αυτά που λες είναι. :)

Με βοήθησε πριν και ο Bayern7.

 

Τhanks all of you! :happy:

Link to comment
Share on other sites

άρα όχι δεν μπαίνεις δωρεάν και δεν χρειάζεται να περιμένεις τεχνικό ;)

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...