Jump to content

myphone POLL: Αγορά smartphone από Κίνα. Θα το τολμούσατε;


alkis_7
 Κοινοποίηση

Αγοράζετε κινητά/tablet/αξεσουάρ από Κίνα; Τα προτιμάτε;  

1.142 members have voted

  1. 1. Αγοράζετε κινητά/tablet/αξεσουάρ από Κίνα; Τα προτιμάτε;

    • Ναι, φυσικά και αγοράζω!
      627
    • Έχω αγοράσει, αλλά είμαι διστακτικός να το ξανακάνω
      61
    • Έχω αγοράσει και δεν θα αγοράσω ξανά
      37
    • Δεν έχω αγοράσει αλλά το σκέφτομαι
      234
    • Δεν έχω αγοράσει και δεν σκοπεύω να το κάνω
      173
    • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ
      10


Recommended Posts

Πάντως πιστεύω ότι αν στείλεις πίσω στην κίνα για service κινητό σε σχέση με το Ελληνικό ARVATO (που αντιπροσωπεύει αρκετές μεγάλες εταιρίες) σίγουρα από την κίνα θα το έχεις πιο γρήγορα και στο service του ARVATO θα σου κάνουν τους κινέζους :lol::lol::lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Οι Κινέζοι σου δίνουν την ευκαιρία ακόμα και σε μεγάλες συσκευές μετά από κάποιες αγορές να έχεις πολύ προνομιακές τιμές. (παραγγείλαμε χθες με φίλο το ZTE blade s6 στα 125 ευρώ με την χρήση πόντους ανταμοιβής)

 

Φιλε μου μην το λες αυτο,εχω στειλει στην Κινα πολλες φορες συσκευες με θεματακια.τις πρωτες φορες μου εκαναν διαφορα νερακια......εντελως Κιναζικα.Μην γραφω τωρα θα φαμε ασκοπα χρονο και χωρο.

Βεβαια βρισκεις ακρη αλλα.........

Ειπαμε αλλο να εχεις το service στην Ελλαδα,και μαλιστα 2 ετη,και αλλο στην αλλη ακρη του κοσμου με μολις 1 ετος,και πολλες φορες με διαφορους περιορισμους.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 265
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φιλε μου μην το λες αυτο,εχω στειλει στην Κινα πολλες φορες συσκευες με θεματακια.τις πρωτες φορες μου εκαναν διαφορα νερακια......εντελως Κιναζικα.Μην γραφω τωρα θα φαμε ασκοπα χρονο και χωρο.

Βεβαια βρισκεις ακρη αλλα.........

Ειπαμε αλλο να εχεις το service στην Ελλαδα,και μαλιστα 2 ετη,και αλλο στην αλλη ακρη του κοσμου με μολις 1 ετος,και πολλες φορες με διαφορους περιορισμους.

 

Αγοράζεις από σοβαρό κατάστημα για να έχεις και σοβαρή μεταχείριση στο service. Και στην Ελλάδα συμβαίνει το ίδιο. Όπως μπορεί να κάτσει κάτι στραβό στο Ελληνικό σέρβις μπορεί να κάτσει και στο κινέζικο.

 

Δεκτό τα 2 χρόνια εγγύηση από Ελλάδα αλλά τα πληρώνεις δεν είναι τσάμπα. Αν θες να έχει το κεφάλι σου ήσυχο απλά αγοράζεις συσκευή κινέζικη που υπάρχει αντιπροσωπία στην Ελλάδα και αν συμβεί κάτι στο δεύτερο χρόνο πηγαίνεις κατευθείαν στο επίσημο σέρβις. Όπως ακριβώς και σε μια συσκευή αγορασμένη από εδώ που τελείωσε η εγγύηση της. Δεν χρειάζεται να το στείλεις κίνα.

 

Τα iPhone που είχαν από πάντα 1 χρόνο εγγύηση εταιρίας? Γιατί κανένας δεν τα κακολογεί; Νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ.

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αγοράσει, ούτε έχω σκοπό προς το παρόν. Για το μέλλον βλέπουμε... θα προτιμούσα πάντως Κινέζικο το οποίο έχει Ελληνικό αντιπρόσωπο εδώ!
Link to comment
Share on other sites

Αγοράζεις από σοβαρό κατάστημα για να έχεις και σοβαρή μεταχείριση στο service. Και στην Ελλάδα συμβαίνει το ίδιο. Όπως μπορεί να κάτσει κάτι στραβό στο Ελληνικό σέρβις μπορεί να κάτσει και στο κινέζικο.

 

Δεκτό τα 2 χρόνια εγγύηση από Ελλάδα αλλά τα πληρώνεις δεν είναι τσάμπα. Αν θες να έχει το κεφάλι σου ήσυχο απλά αγοράζεις συσκευή κινέζικη που υπάρχει αντιπροσωπία στην Ελλάδα και αν συμβεί κάτι στο δεύτερο χρόνο πηγαίνεις κατευθείαν στο επίσημο σέρβις. Όπως ακριβώς και σε μια συσκευή αγορασμένη από εδώ που τελείωσε η εγγύηση της. Δεν χρειάζεται να το στείλεις κίνα.

 

Τα iPhone που είχαν από πάντα 1 χρόνο εγγύηση εταιρίας? Γιατί κανένας δεν τα κακολογεί; Νομίζω καταλαβαίνεις τι εννοώ.

 

Κοιτα να δεις,εχω ξεπερασει της 500 αγορες απο Κινα,και οι περισσοτερες απο τα γνωστα (και αξοιπιστα) καταστηματα και στο εδω fora τα βλεπεις καθημερινα.Οποτε με καθε σοβαροτητα να σου πω οτι ναι μεν αλλα......στο θεμα εγγυηση δεν νομιζω δεν υπαρχει συγκριση.

Εχω στειλει κντ,εκανε 90 μερες το ολο σεναριο σαν μεταφορα,και ηρθε πισω παλι με θεμα,αντε τωρα να βρω ακρη.

Εδω τουλαχιστον τους εχω απεναντι μου,και ναι σε αυτην την περιπτωση ας την πληρωσω την εγγυηση,μια φορα θα την

χρειαστω(λογικα παντα....).

Σε οτι εχει να κανει με το τιμολογιακο,εκει ναι οι διαφορες πολλες φορες ειναι χαοτικες,ειδικα σε παραπλησια,σε specs,προιοντα.

Τα iPhone ειναι μια αλλη πονεμενη ιστορια,και δεν ειναι επι του παροντως να το αναλυσω.:)

Αλλα ειπαμε επιλογες εχουμε,και επιλογες κανει ο καθενας με τις εκαστοτε αναγκες του.

Εγω π.χ. αυτην την στιγμη ειμαι με ενα Note 4,αλλα και με ενα mx4.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Όπως έχω ξαναγράψει και νωρίτερα ο καθένας ψάχνει, κρίνει και συγκρίνει τι τον συμφέρει καλύτερα.

Ζήτησες να σε πείσει κάποιος να πάρεις το ρίσκο. Αν εκ προοιμίου είσαι προκατειλημμένος δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει.

Εκτός αν νομίζεις ότι με αυτόν τον τρόπο δημιουργείς τεκμήριο για τα δικά σου επιχειρήματα. Δεν γίνεται να επιβάλουμε απόψεις με το ζόρι.

Προσωπικά δεν διέκρινα κάτι τέτοιο. Νομίζω, ο φίλος έθεσε ένα λογικότατο ζήτημα.

Εννοείται ότι κανείς δεν επιβάλει απόψεις με το ζόρι.

Link to comment
Share on other sites

Αγοράζω κανονικότατα εδώ και αρκετό καιρό. Για αξεσουάρ δεν το συζητάω καν, οι τιμές είναι ασυναγώνιστες και μπορείς να βρεις ό,τι ποιότητα θέλεις, από τα πιο ευτελή, μέχρι τα καλύτερα.

Για κινητά/tablets τα πράγματα είναι λίγο πιο περίπλοκα. Έχω αγοράσει για εμένα και για κοντινούς ανθρώπους, αλλά με εξαιρετική προσοχή, από την επιλογή συσκευής μέχρι την επιλογή καταστήματος και τρόπου αποστολής.

Τα μειονεκτήματα είναι δύο για εμένα: ο χρόνος παράδοσης και η εγγύηση. Το πρώτο είναι σε πολύ κακό επίπεδο πλέον, έχουμε φτάσει στον 1 μήνα και βάλε, από εκεί που κάποτε είμασταν στις 2-3 εβδομάδες το πολύ. Για το δεύτερο δεν είχα ακόμη προσωπική εμπειρία, δεν χρειάστηκε να στείλω τίποτα πίσω ακόμη, αλλά, ακόμη και αν συμβεί, δεν θα με πειράξει πλέον, έχω κάνει απόσβεση.

Αλλά το θέμα με τον χρόνο παράδοσης πράγματι έχει παραγίνει.

Link to comment
Share on other sites

Συσκευή σχεδόν διετίας; 300€; Μόνο την camera έχει να προσφέρει. Εξήγησε τι έχεις σε παρακαλώ.

Και το lg g2 2ετιας είναι αλλά μια χαρά τούμπανο είναι ακόμα.

Το lumia 1020 δεν θα έλεγα ότι έχει να προσφέρει μονο κάμερα. Αλλά έστω ότι είναι μόνο αυτό. Τα 40mp τα θεωρείς αμελητέα? Ειδκά για κάποιον που δίνει μεγάλη βάση στο θέμα κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Και το lg g2 2ετιας είναι αλλά μια χαρά τούμπανο είναι ακόμα.

Το lumia 1020 δεν θα έλεγα ότι έχει να προσφέρει μονο κάμερα. Αλλά έστω ότι είναι μόνο αυτό. Τα 40mp τα θεωρείς αμελητέα? Ειδκά για κάποιον που δίνει μεγάλη βάση στο θέμα κάμερα.

 

Καλά εκτός από το νούμερο (40) παίζει ρόλο και ο αισθητήρας και το σετάρισμα της κάμερας...

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Γι αυτό τα nokia/ms είναι από τα καλύτερα camera phones που υπάρχουν. Συνυπολογίζοντας και τις εφαρμογές επεξεργασίας που διαθέτει.

Βρείτε μου ένα καλύτερο κινέζικο σε αυτόν τον τομέα και το παραγγέλνω αύριο κιόλας!

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα Mpixels από ένα σημείο και μετά είναι χάντρες για ινδιάνους. 8-10 είναι υπέραρκετά για καλές φώτος, να πούμε 13; από κει και πέρα περνάμε σε επαγγελματικό επίπεδο που αν κάποιος ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο δεν θα τις παίρνει με κινητό.

 

Ο αισθητήρας είναι πολύ πιο σημαντικός, πχ αυτό που εκτιμώ πιο πολύ στο G3 μου πέραν της οθόνης είναι οι φώτος που μπορώ να βγάλω το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος πιστεύει ότι με περισσότερα MP απαθανατίζει καλύτερες φωτογραφίες έχει χάσει ήδη το παιχνίδι. Ειδικά όταν μιλάμε για αναλύσεις πάνω από 13Mp.

 

Μια μικρή αναζήτηση wiki-google αρκεί για να μάθει κανείς τα βασικά και να μην κυνηγά να μαζεύει σε σακουλάκι τα MP της κάμερας του τόσα που είναι.

~~ Oneplus 5T ~~

ex owned: Xiaomi Mi Mix 2, Letv x800- US Version, Xiaomi Redmi Note 3 Pro, Xiaomi Redmi Note 2, Elephone P6000, CooldPad 7320

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μην πιάνεστε από τον αριθμό. Ναι οκ, τα mp πολλές φορές μπορεί να μην ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα

αλλά όπως κα να χει η ποιότητα των φακών και όλων των παρελκόμενων που χρησιμοποιεί η nokia/ms στο θέμα "κάμερα" είναι αδιαμφισβητητη! Oπως και άλλων επώνυμων εταιριών. Πόσο μάλλον όταν η σύγκριση γίνεται με κάποιο κινέζικο υψηλής ανάλυσης.

 

Και για να δώσω ένα παράδειγμα διαφοράς επώνυμου με κινέζικο, να αντιπαραβάλλω το motorola moto g με το huawei honor 4. Δύο κινητά με ακριβώς ίδια σπεκς. Αυτό που διαπίστωσα ιδίοις όμασι, ήταν ότι το moto g (2bd gen) είχε πιο ζωντανά χρώματα και καλύτερη γωνία θέασης. Το ίδιο ισχύει και για τις φωτογραφίες/βίντεο, όπου του moto g ήταν εμφανώς καλύτερες. Οχι με διαφορά, αλλά ήταν.

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι ο Κινέζος έχει προοπτική . Ομως προς το παρόν έχει δρόμο ακόμα για να φτάσει τους κολοσσούς του mobile χώρου! Οι διαφορές τώρα είναι στις λεπτομέρειες αλλά αυτές είναι που κάνουν τη διαφορά.

Οπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω, δεν είναι κορόιδα όσοι προτιμούν τις επώνυμες φίρμες.

Εγώ πάντως μεχρι να εκμηδενιστούν αυτές οι διαφορές δύσκολα θα ακουμπήσω λεφτά σε κινέζικο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Μα γι' αυτό είναι υποκειμενικά όλα αυτά που λέμε ! :)

Και όπως είπα πιο πίσω το G2 πάντα το καλόβλεπα, αλλά ήρθαν αλλιώς τα πράγματα! Εννοείται ότι ο καταναλωτής πάει εκεί που τον συμφέρει. Απλά έχεις περισσότερες επιλογές όταν κοιτάς και εδώ αλλά και εκεί!! ;)

Btw η moto δεν είναι πλέον κινέζικη; :p

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ να δώσω + 50€-70€ και να το πάρω από εδώ με 2 χρόνια εγγύηση παρά να κλαίω. Είναι γεγονός ότι οι κινεζοι "ξεφορτώνουν" πολή σαβούρα στη λιανική. Ποιός θα στείλει χαλασμένο κινητό στην Κίνα και να πληρώσει σταλτικά όσο κάνει η συσκευή?
Harley - Amiga - HTC και ξερό ψωμί!
Link to comment
Share on other sites

Μα γι' αυτό είναι υποκειμενικά όλα αυτά που λέμε ! :)

Και όπως είπα πιο πίσω το G2 πάντα το καλόβλεπα, αλλά ήρθαν αλλιώς τα πράγματα! Εννοείται ότι ο καταναλωτής πάει εκεί που τον συμφέρει. Απλά έχεις περισσότερες επιλογές όταν κοιτάς και εδώ αλλά και εκεί!! ;)

Btw η moto δεν είναι πλέον κινέζικη; :p

Νομίζω ότι ανήκει στην google. Δεν ξέρω αν και πότε έγινε τράμπα με τους Κινέζους.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι ανήκει στην google. Δεν ξέρω αν και πότε έγινε τράμπα με τους Κινέζους.

 

Αγοράστηκε από την Lenovo αλλά δεν είναι αυτό το βασικό όσο η παρουσία της εταιρίας στην Ευρώπη. Κανείς μας δεν αμφισβήτησε πως υπάρχουν εξαιρετικές Κινέζικες μάρκες πια.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αγορά ελλατωματικού τηλεφώνου από το εξωτερικό δύσκολα θα ξαναπάρω κινέζικο
Innovation distinguishes between a leader and a follower.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως οι κινέζοι πονήρεψαν και έχουν αλλάξει τις εγγυήσεις που δίνουν π.χ. geekbuying, η οθόνη και η μητρική δεν περιλαμβάνεται στην εγγγύηση, είναι δυνατόν;;

GeekBuying will be in charge of all the repair handling fee and the non-artificial defective component replacement charge( motherboard & screen is not in the scope of this free repair policy)

παρόμοιο και το Mindeal που χρεώνει ακόμα και μέσα στην εγγύηση αν είναι τα ανταλλακτικά που μπορέι να χρειαστούν επισκευή πχ ηχείο..

Ευτυχώς η one plus στέλνει Ελλάδα και υπάρχει σε σχετικά καλη τιμή εδώ και καλύτερη απο τα κινεζομάγαζα το vibe z2

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω αγορασει απο Κινα αλλα θελω πολυ.Ειχα παρει απο ελλαδα ενα ΖΤΕ που σε ηχο ηταν απαισιο και σε καμερα μετριο.Αλλα να πω την αληθεια,το κιν ηταν ψιλοχαλια.Θα προτιμουσα lenovo και xiaomi(λατρευω το MIUI),μπορει και One Plus One εφοσον στελνει ελλαδα επισημα.Η εγγυηση δεν με πολυαπασχολει.Μια φορα εστειλα το samsung μου για αναβαθμιση λογισμικου και εκαναν μια βδομαδα.Αναβαθμισεις οι κινεζοι δινουν συχνα και τακτα.Δεν υπαρχει περιπτωση να μεινεις πισω γιατι υπαρχουν φορουμ και developers που βγαζουν rom για πολλα κινεζικα.Επισης δεν φοβασαι να κανεις root ή Custom Recovery(TWRP,Philiz,Clockwordmod) και να σε βγαλουν εκτος εγγυησης.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Εχω πάρει 3 συσκευἐς android τηλεφωνα για εμένα σε βάθος χρόνου και 2 σε φίλους... μην μιλήσω για ταμπλετ, android pc tv κ.α.

φτου σκόρδα, όλα έχουν πάει κατ'ευχήν και δουλεύουν μια χαρά. Ειμαι θερμός υποστηρικτής των κινέζων, αρκεί οτι αγοράσεις να μην είναι "φτηνιάρικο", αλλά απλά φτηνό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι παρορμητικός στις αγορές μου οπότε η αναμονή ενός μηνός +- για την παραλαβή δεν είναι δυνατή,δεν αντέχω :lol: .Αλλιώς δεν θα είχα πρόβλημα να αγοράσω κινητό απο κινέζικο eshop.Άλλωστε και το ascend p7 που αγόρασα πριν 2 εβδομάδες κινέζικο είναι , το αγόρασα απο ελληνικό κατάστημα.
Link to comment
Share on other sites

Τα μειονεκτήματα είναι δύο για εμένα: ο χρόνος παράδοσης και η εγγύηση.Για τον χρονο παραδοσης αναμενω την πρωτη παραγγελεια ακομα (17 ημερα).Για την εγγυηση ελπιζω να μην την χρειαστω :):)

IQ tab 3g rooted

Samsung Galaxy S3 neo GT-I9301I rooted

Oneplus X

Link to comment
Share on other sites

Το 2013 αγόρασα με 120€ το newman n1 και σε 6 μήνες χάλασε το ακουστικό. Το έστειλα πίσω , μου το έφεραν σε ..2 μήνες και στον χρόνο ξαναχάλασε :mad: και το πέταξα ( είχε πρόβλημα η μητρική ) οπότε εδώ είμαι με ένα -

Πέρισυ αγόρασα με 150€ το xiaomi note που μέχρι τώρα ΄..πετάει. , εδώ είμαι με πολλά++++++

Στην σούμα λοιπόν, και αν υπολογίσω τα λ7 που έδωσα, θα ξαναπάρω από τους σχιστομάτηδες:)

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως υπάρχουν σελίδες που δε θα το έκανα ξανά ποτέ! Για παράδειγμα ακολουθούσα τα νήματα του myphone.gr που περιέγραφαν το vifocal ως καλό πωλητή και την πάτησα για τα καλά. Πήρα κάτι και πλήρωσα 28 usd για γρήγορη μεταφορά (8-12 μέρες), ήρθε μετά από 35. Μετά μου είπαν ότι δε γινόταν γρήγορη μεταφορά στο συγκεκριμένο λόγω μπαταρίας (κάτι που έπρεπε να το ξέρουν και να το αναφέρουν, καθώς εγώ τους προτίμησα γι' αυτό) κι ύστερα άρχισε ο "πόλεμος". Τους το ανέφερα, υποσχέθηκαν επιστροφή, καθυστέρησαν δύο μήνες, οπότε δεν μπορούσα να κάνω claim στο Paypal και μετά μου είπαν ότι δε γίνεται. Μετά από κυνηγητό μου υποσχέθηκαν ισόποση έκπτωση σε επόμενη αγορά (εννοείται ότι δεν πίστευαν ότι θα συναινέσω σε κάτι τέτοιο μετά από ό,τι είχα δει) αλλά, για κακή τους τύχη, όταν τους πρότεινα κάτι μου ζήτησαν να το πληρώσω και ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΕΣΤΡΕΦΑΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΕΤΑ... χαχαχα. Έκανα καταγγελία τη συναλλαγή στην τράπεζά μου και τα πήρα πίσω. Ποιος θα το έλεγε ότι τα κακά τους αγγλικά θα τους εμπόδιζαν από το να κατοχυρώσουν τα (κλοπιμαία) λεφτά τους.
Μακρια απο το vifocal!
Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω η εμπειρία που είχα από το hongmi 1s ηταν πολύ θετική όσον αφορά τα specs και τη χρήση. Ήμουν πολύ ενθουσιασμένος για την αγορά μου η οποία παρεμπιπτόντως ήταν πολύ συμφέρουσα και εύκολη (vickmall). Ωστόσο ένιωσα ότι το τηλέφωνο μου προκαλούσε προβλήματα που έχουν να κάνουν με την θερμότητα που εξέπεμπε το τηλέφωνο και έχω την εντύπωση με την ακτινοβολία. Γιατί δεν παραθέτουν επισήμως SAR values; Για αυτό το λόγο έπαψα να το χρησιμοποιώ και αυτήν τη στιγμή έχω ένα lg g2 που θεωρώ ότι είναι πολύ πιο ολοκληρωμένο και ασφαλές.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...