Jump to content

Microsoft Lumia 640


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συγγνώμη, αλλά προσωπικά θεωρώ αδιανόητο εν ετει 2016 να μην κάνετε backup των επαφών σας και άλλων σημαντικών αρχείων σε. vcf αρχεία...αντ ' αυτού τα συγχρονιζετε και φακελωνεστε.

 

οκ για παλαιοτερα τηλεφωνα.

οκ και για 2ο μπακαπ αν οι σερβερσ τησ γκουγκλ πεσουν η δεν εχεισ νετ/σημα κινητησ.

 

ειναι απαραιτητο δυστυχωσ οταν θελεισ ολεσ οι συσκευεσ σου να ενημερωνονται αυτοματα απο καθε προσθαφαιρεση/αλλαγη επαφης..κλπ

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά προσωπικά θεωρώ αδιανόητο εν ετει 2016 να μην κάνετε backup των επαφών σας και άλλων σημαντικών αρχείων σε. vcf αρχεία...αντ ' αυτού τα συγχρονιζετε και φακελωνεστε.

Έχεις smartphone, δουλεύεις εφαρμογές, συμμετέχεις σε site κοινωνικής δικτύωσης, έχεις ενεργούς λογαριασμούς σε gmail, youtube και τα σχετικά και γενικώς είσαι ενεργό μέλος όλου αυτού του ιντερνετικού ηλεκτρονικού κόσμου, ενώ ταυτόχρονα θεωρείς ότι ο συγχρονισμός των επαφών είναι η αρχή και το τέλος του φακελώματος... Ίσως όντως ζεις σε άλλη εποχή...

Link to comment
Share on other sites

Έχεις smartphone, δουλεύεις εφαρμογές, συμμετέχεις σε site κοινωνικής δικτύωσης, έχεις ενεργούς λογαριασμούς σε gmail, youtube και τα σχετικά και γενικώς είσαι ενεργό μέλος όλου αυτού του ιντερνετικού ηλεκτρονικού κόσμου, ενώ ταυτόχρονα θεωρείς ότι ο συγχρονισμός των επαφών είναι η αρχή και το τέλος του φακελώματος... Ίσως όντως ζεις σε άλλη εποχή...

Έρχονται οι Νεφελιμ...!!!!

KTLK
Link to comment
Share on other sites

Φίλε είσαι εκτός εποχής και πραγματικότητας.. Άσε το smartphone και πάρε τηλέγραφο.

 

Φιλικά..

Δεν παραταω τις σμαρτφοναρες μου

 

οκ για παλαιοτερα τηλεφωνα.

οκ και για 2ο μπακαπ αν οι σερβερσ τησ γκουγκλ πεσουν η δεν εχεισ νετ/σημα κινητησ.

 

ειναι απαραιτητο δυστυχωσ οταν θελεισ ολεσ οι συσκευεσ σου να ενημερωνονται αυτοματα απο καθε προσθαφαιρεση/αλλαγη επαφης..κλπ

παλαιότερα τηλέφωνα;; δεν νομιζω..μιλάω για σμαρτφοουνς οπου στις επαφες σου δινεται η επιλογη εξαγωγης αρχειου .vcf σε καρτα μνημης ή την εσωτερικη..ακόμα και στην σιμ . Προτιμώ να κάνω μπακαπ κάθε φορά που περνάω μια καινούρια επαφή

παρά να την συγχρονίσω με την bigbrother google.

Έχεις smartphone, δουλεύεις εφαρμογές, συμμετέχεις σε site κοινωνικής δικτύωσης, έχεις ενεργούς λογαριασμούς σε gmail, youtube και τα σχετικά και γενικώς είσαι ενεργό μέλος όλου αυτού του ιντερνετικού ηλεκτρονικού κόσμου, ενώ ταυτόχρονα θεωρείς ότι ο συγχρονισμός των επαφών είναι η αρχή και το τέλος του φακελώματος... Ίσως όντως ζεις σε άλλη εποχή...

και gmail έχω και απλά email που συχρονίζονται στο κινητό μου , και εφαρμογές έχω που κάνω μέσω αυτών το μπακαπ , το ίδιο και σε παιχνίδια ( εκτός από κάποια όπως το candy crash που συγχρονίζεται παντού) αλλά να δώσω όλες μου τις επαφές στην γκούγκλ .. ε όχι δεν το γουστάρω και αυτό είναι το σωστό για μένα και το κάνουν και άλλοι πολλοί εκτός από εμένα..

 

Έρχονται οι Νεφελιμ...!!!!

Και τα καραπιπερίμ μην σε πω...!! Σηκωθείτε από καρέκλες , ντιβάνια , τραπέζια , κρεβάτια, ξαπλώστρες !!!

 

όλα αυτά φιλικά μην με σβήστει το ποστ.. ήταν ένα σχετικό άσχετο.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά εννοείται φιλικά,απλα δεν χρειάζεται να τους τις δώσεις εσύ ,μιας και τις παίρνουν μόνες τους
KTLK
Link to comment
Share on other sites

έχω το Lumia 640 dual-sim

Υπάρχει ένα πολύ σοβαρό bug. Δεν έχω βάλει w10 ενώ έχω αναβαθμίσει την lumia camera στην τελευταία έκδοση.

Πολλές φορές όταν στέλνω φωτογραφίες μέσω viber ή fb messenger κάνει κάτι τρελά πχ ενώ έχω τραβήξει μια φώτο σε portait(όρθια) στο παραλήπτη εμφανίζεται σε landscape mode (πλάγια) προσθέτοντας από μόνο του δεξιά και αριστερά μαύρα κενά.

Η όταν πάω να ανεβάσω πχ στο fb, ενώ στο κινητό φαίνεται (και την έχω τραβήξει) όρθια, στο preview του upload φαίνεται landscape και στο τελικό αποτέλεσμα ...ρίχνει ζάρια μάλλον και μπορεί να ανέβει σωστά....ή και όχι :mad::mad::mad:

Τραβάω πχ 3 σερι φωτογραφίες σε portait mode και η μία στις 3ς όταν τις περάσω στον υπολογιστή θα εμφανιστεί παραμορφωμένη ώστε να χωρέσει σε κάδρο landscape 16:9

με λίγα λόγια οι μισές φωτογραφίες που έχω τραβήξει τόσο καιρό είναι μόνο για να τις βλέπω εγώ στη συσκευή μου.

 

 

Καλά αν το συνδέσω στο Pc εκεί είναι που δείχνει οτι να ναι, μιλάμε για φάση του βλέπω μια φώτο landscape και μόλις την κάνω copy-paste στην επιφάνεια εργασίας αλλάζει orientation από μόνη της.

Απο λίγο που έψαξα πρόκειται για γενικό πρόβλημα. το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος? έχει βρεθεί κάποια λύση?

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σ΄όλους.

 

το 640 της γυναίκας μου έχει ακόμα τα 8αρια πάνω. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα μ' αυτά εκτός από τις επαφές που δεν εμφανίζονται σε όλες ο καταχωρημένος τους τηλεφωνικό αριθμός.

 

Αξίζει για χρήση μόνο ως τηλέφωνο να εγκαταστήσουμε τα 10αρια; Ούτε παιχνίδια παίζει, ούτε σερφάρισμα.

 

Αν τελικά τα 10αρια αξίζουν ως αναβάθμιση και για απλή χρήση, το hard reset πρέπει να γίνει πριν ή μετά την αναβάθμιση;

 

Τις επαφές και τα μηνύματα μπορώ να τα αποθηκεύσω κάπου αλλού πέραν του one drive;

 

Ευχαριστώ.

 

με το 808 τρεία χρόνια τώρα, φαίνεται έμεινα πίσω από τις εξελίξεις.

 

η μόνη δυνατότητα αποθήκευσης των επαφών στο 640 βλέπω είναι στο σύννεφο. Αν είναι καλό ή κακό αυτό δεν το σχολιάζω αφού είναι η η πραγματικότητα πλέον.

 

Από τη διαχείριση των αποθηκευμένων αντιγράφων πάντως δεν είδα να υπάρχει η δυνατότητα επαναφοράς.

 

Από την Επιλογή Eνημέρωσης δεν φαίνονται τα 10αρια. Πρέπει να κάνω hard reset ή να εγκαταστήσω τον upgrade advisor;

nokia....., nokia N8, nokia 808, lumia 950.
Link to comment
Share on other sites

με το 808 τρεία χρόνια τώρα, φαίνεται έμεινα πίσω από τις εξελίξεις.

 

η μόνη δυνατότητα αποθήκευσης των επαφών στο 640 βλέπω είναι στο σύννεφο. Αν είναι καλό ή κακό αυτό δεν το σχολιάζω αφού είναι η η πραγματικότητα πλέον.

 

Από τη διαχείριση των αποθηκευμένων αντιγράφων πάντως δεν είδα να υπάρχει η δυνατότητα επαναφοράς.

 

Από την Επιλογή Eνημέρωσης δεν φαίνονται τα 10αρια. Πρέπει να κάνω hard reset ή να εγκαταστήσω τον upgrade advisor;

τις επαφες περα απο το cloud μπορεις να τις κανεις μπακαπ κατεβαζοντας απο το store το contacts+message backup.

https://www.microsoft.com/el-gr/store/p/contacts-message-backup/9nblgggz57gm

θα το βρεις μετα στις ρυθμισεις-προσθετα.κανεις μπακαπ στην καρτα sd η στο τηλεφωνο.

για την ενημερωση με upgrade advisor απο τα 8 στα 10

Edited by patheraw
Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταία αναβάθμιση τι εκτιμωμενο χρόνο σας βγάζει η μπαταρία; το δικό μου λέει 1μερα και 20ωρες περιπου. Νομίζω παλιότερα είχα δει και 2 μέρες
Link to comment
Share on other sites

Έχω το ακόλουθο πρόβλημα: Όταν χρησιμοποιώ GPS σχεδόν πάντα κολλάει η εφαρμογή των κλήσεων (δεν μπορώ να δεχθώ κλήσεις ή να πάρω τηλέφωνο) και αυτό διορθώνεται μόνο με επανεκκίνηση. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Οφείλεται σε κάποιο bug ή σε πρόβλημα hardware;
Link to comment
Share on other sites

Έχω το ακόλουθο πρόβλημα: Όταν χρησιμοποιώ GPS σχεδόν πάντα κολλάει η εφαρμογή των κλήσεων (δεν μπορώ να δεχθώ κλήσεις ή να πάρω τηλέφωνο) και αυτό διορθώνεται μόνο με επανεκκίνηση. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Οφείλεται σε κάποιο bug ή σε πρόβλημα hardware;

 

Μπας και το εχεις ρυθμισει να μην δεχεσαι τηλεφωνα οταν χρησιμοποιεις πλοηγηση;

 

Sent from mTalk

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Μπας και το εχεις ρυθμισει να μην δεχεσαι τηλεφωνα οταν χρησιμοποιεις πλοηγηση;

 

Sent from mTalk

 

Δεν νομίζω, γιατί συμβαίνει και όταν έχω βγεί από την πλοήγηση. Ωστόσο, μπορείς να μου πεις από που ενεργοποιείται αυτή η ρύθμιση; Δεν έχει τύχει να δώ κάτι τέτοιο στα μενού. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω, γιατί συμβαίνει και όταν έχω βγεί από την πλοήγηση. Ωστόσο, μπορείς να μου πεις από που ενεργοποιείται αυτή η ρύθμιση; Δεν έχει τύχει να δώ κάτι τέτοιο στα μενού. Ευχαριστώ.

 

Settings / system /driving mode

 

Sent from mTalk

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Παλι το driving mode ενεργοποιήτε μόνο όταν το συνδέσεις με bluetooth αυτοκινητου...!!!και μπλοκάρει κλήσεις και μυνήματα(αν το θες εσύ βεβαια) άσχετα αν κάνεις πλοήγηση η όχι...
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα.

Μήπως κάποιος έχει τη λύση στο να ακούγεται ο ήχος κλήσης απο το μεγάφωνο όταν είναι συνδεδεμένα handsfree ακουστικά;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα, λεω να περασω τα 10αρια χωρις hard reset, θα εχω προβληματα? το δοκομασε κανεις αλλος??

 

Στο 930 δεν έχω κάνει ποτέ μου hard reset και δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα. Οπότε η απάντηση είναι ότι μπορεί να σου καθήσει το update καλά και να μην χρειαστεί hard reset. Κάνε το update, άσε το τηλέφωνο να ολοκληρώσει την μεταφορά των settings από τα εγκατεστημένα apps και τις ενημερώσεις χωρίς να το σκαλίζεις και αν δεν δεις κάτι κουφό μην κάνεις hard reset.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλημερα, λεω να περασω τα 10αρια χωρις hard reset, θα εχω προβληματα? το δοκομασε κανεις αλλος??

 

Το πιο πιθανό είναι να έχεις. Κάνε την αναβάθμιση, άστο καμμιά μέρα να ενημερωθεί το σύστημα και αν δεις κολλήματα τότε αναγκαστικά πας σε hard reset.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει την αναβάθμιση στο συγκεκριμένο τηλέφωνο χωρίς hard και soft reset και λειτουργεί απροβλημάτιστα.
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να μου πει που πηγαίνουν οι φωτογραφίες που μου στέλνουν στο Viber??

 

Από τότε που το μετακίνησα στην sd (αν έχω καταλάβει σωστά) δεν μπορώ να τις βρω.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να μου πει που πηγαίνουν οι φωτογραφίες που μου στέλνουν στο Viber??

 

Από τότε που το μετακίνησα στην sd (αν έχω καταλάβει σωστά) δεν μπορώ να τις βρω.

 

Ευχαριστώ.

 

Μάλλον από τότε που έβαλες το καινούριο Viber το οποίο δεν αποθηκεύει αυτόματα τις φωτογραφίες αλλα τις αποθηκεύεις εσύ με το χέρι..

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κανείς να μου πει που πηγαίνουν οι φωτογραφίες που μου στέλνουν στο Viber??

 

Από τότε που το μετακίνησα στην sd (αν έχω καταλάβει σωστά) δεν μπορώ να τις βρω.

 

Ευχαριστώ.

Στους φακέλους πήγες;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...