Jump to content

Microsoft Lumia 640


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με την έλευση των 10αριών αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την εναλλαγή των sim για χρήση δεδομένων. Συγκεκριμένα, όποτε αλλάζω την επιλογή για χρήση της άλλης sim, παρότι είναι ενεργοποιημένο ως επιλογή το 3g και η χρήση δεδομένων, στην πραγματικότητα δεν κάνει τίποτα και πρέπει χειροκίνητα να απενεργοποιήσω και να ξαναενεργοποιήσω τις επιλογές.
Link to comment
Share on other sites

Με την έλευση των 10αριών αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την εναλλαγή των sim για χρήση δεδομένων. Συγκεκριμένα, όποτε αλλάζω την επιλογή για χρήση της άλλης sim, παρότι είναι ενεργοποιημένο ως επιλογή το 3g και η χρήση δεδομένων, στην πραγματικότητα δεν κάνει τίποτα και πρέπει χειροκίνητα να απενεργοποιήσω και να ξαναενεργοποιήσω τις επιλογές.

 

Προσωπικά, κάνω μια επανεκκίνηση στη συσκευή και λειτουργεί κανονικά.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν είμαι ο μόνος....

 

Ούτε καν. Είναι κάτι που το έχω σαν "φυσιολογικό", από το update στα 10.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Ούτε καν. Είναι κάτι που το έχω σαν "φυσιολογικό", από το update στα 10.

 

Στο δικό μου 640 αυτό δουλεύει μια χαρά όπως στα 8.1. Αλλάζω απλά την εταιρία και συνδέομαι μετά από λίγο χωρίς να χρειαστεί να κάνω κάτι άλλο. Έχω wind και Cyta. Εγω το πρόβλημα που έχω είναι στην χρήση δεδομένων που δεν λειτουργεί το εικονίδιο και κάθε φόρα που μπαίνω μέσα για να δω αυτό μετράει από την αρχή το πακέτο δεδομένων που έχω ορίσει. Επίσης οπότε θέλει δέχεται τι θα κάνει η συσκευή αν φτάσει το όριο, ποιο όριο δηλαδή αφού μετράει λάθος και κάθε φορά που μπαίνω μετράει ξανά από την αρχή. Ελπίζω να φτιαχτεί αυτό στην επετειακή αναβάθμιση.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου 640 αυτό δουλεύει μια χαρά όπως στα 8.1. Αλλάζω απλά την εταιρία και συνδέομαι μετά από λίγο χωρίς να χρειαστεί να κάνω κάτι άλλο. Έχω wind και Cyta. Εγω το πρόβλημα που έχω είναι στην χρήση δεδομένων που δεν λειτουργεί το εικονίδιο και κάθε φόρα που μπαίνω μέσα για να δω αυτό μετράει από την αρχή το πακέτο δεδομένων που έχω ορίσει. Επίσης οπότε θέλει δέχεται τι θα κάνει η συσκευή αν φτάσει το όριο, ποιο όριο δηλαδή αφού μετράει λάθος και κάθε φορά που μπαίνω μετράει ξανά από την αρχή. Ελπίζω να φτιαχτεί αυτό στην επετειακή αναβάθμιση.

Το βλέπεις έχοντας ανοιχτά τα δεδομένα;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το βλέπεις έχοντας ανοιχτά τα δεδομένα;

 

Ναι ανοιχτά. Κάθε φορά που θα μπω μετράει από την αρχή του πακέτου.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου 640 αυτό δουλεύει μια χαρά όπως στα 8.1. Αλλάζω απλά την εταιρία και συνδέομαι μετά από λίγο χωρίς να χρειαστεί να κάνω κάτι άλλο. Έχω wind και Cyta. Εγω το πρόβλημα που έχω είναι στην χρήση δεδομένων που δεν λειτουργεί το εικονίδιο και κάθε φόρα που μπαίνω μέσα για να δω αυτό μετράει από την αρχή το πακέτο δεδομένων που έχω ορίσει. Επίσης οπότε θέλει δέχεται τι θα κάνει η συσκευή αν φτάσει το όριο, ποιο όριο δηλαδή αφού μετράει λάθος και κάθε φορά που μπαίνω μετράει ξανά από την αρχή. Ελπίζω να φτιαχτεί αυτό στην επετειακή αναβάθμιση.

 

:confused:

 

Όχι, σε 'μένα δεν το κάνει αυτό. Αυτό που έχει αλλάξει από τα 8.1 είναι ο τρόπος ορισμού του ορίου. Πρέπει να έχω ανοιχτά τα δεδομένα, έτσι ώστε να δεχτεί το όριο και το τι θα κάνει η εφαρμογή, όταν πλησιάζω στο όριο.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

:confused:

 

Όχι, σε 'μένα δεν το κάνει αυτό. Αυτό που έχει αλλάξει από τα 8.1 είναι ο τρόπος ορισμού του ορίου. Πρέπει να έχω ανοιχτά τα δεδομένα, έτσι ώστε να δεχτεί το όριο και το τι θα κάνει η εφαρμογή, όταν πλησιάζω στο όριο.

 

Ναι έτσι το κάνω και εγώ. Πριν λίγο που ασχολήθηκα με αυτό βλέπω ότι άλλες ενδείξεις δείχνει αν έχεις ενεργά τα δεδομένα και άλλα κλειστά. Πχ τον περιορισμό των δεδομένων. Ότι να ναι.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι το κάνω και εγώ. Πριν λίγο που ασχολήθηκα με αυτό βλέπω ότι άλλες ενδείξεις δείχνει αν έχεις ενεργά τα δεδομένα και άλλα κλειστά. Πχ τον περιορισμό των δεδομένων. Ότι να ναι.

 

Στο δικό μου έδειχνε τον περιορισμό δεδομένων, ακόμα κι αν ήταν κλειστά, αλλά αν όριζα όριο και επέλεγα τον περιορισμό τους, η εφαρμογή είχε force close.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόοοοον...... Όσοι έχετε προβλήματα, δοκιμάστε αυτό που έκανα.

 

Hard reset, set up as new, αλλά μην πάτε στο τελευταίο official update.

 

Στην 10586.494 όλα λειτουργούν άψογα. Ακόμα και το facebook beta ανοίγει σε κλάσματα δευτερολέπτου. Πιο γρήγορα από το "official".

 

Επίσης, με ακριβώς την ίδια χρήση, με το τελευταίο update, είχα υψηλή θερμοκρασία, έστω και με 1 app. Τώρα, επιτέλους η συσκευή μου είναι κρύα (στην κυριολεξία) και ό,τι και να επιλέξω "κάνει κλικ", ως προς την ανταπόκριση.

 

Κάτι έχει κάνει τραγικά λάθος η Microsoft, με το τελευταίο update... Ή μόνο για τα 950 το πρόσεξε ή η επεξεργαστική τους δύναμη καλύπτει τα όποια λάθη.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Hard reset, set up as new, αλλά μην πάτε στο τελευταίο official update.

 

Στην 10586.494 όλα λειτουργούν άψογα.

Καλημέρα. Μα το τελευταίο update είναι η .494, δεν έχει νεότερη έκδοση μετά από αυτή, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μα το τελευταίο update είναι η .494, δεν έχει νεότερη έκδοση μετά από αυτή, έτσι δεν είναι;

 

Χωρίς να έχω καν την εφαρμογή Upgrade Advisor, ναι, δε μου βγάζει άλλη.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Πλέον δεν χρειάζεται η εφαρμογή upgrade advisor εφόσον έχεις την .494! Οποια θα ειναι η επόμενη θα έρχεται στις ενημερώσεις τηλεφωνου!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Για να δεις ποιές εφαρμογές είναι ανοιχτές κρατάς πατημένο το πλήκτρο "πίσω" (αριστερά από το πλήκτρο της έναρξης) και για να κλείσεις τα δεδομένα σέρνεις το δάχτυλό σου από την κορυφή της οθόνης ώστε να εμφανιστεί το μενού των γρήγορων ενεργειών και από εκεί πατάς το εικονίδιο που λέει "Δεδομένα κινητής τηλεφωνίας" ώστε να μην είναι φωτισμένο με το χρώμα που έχετε ορίσει στο χρώμα εμφανίσης του λειτουργικού.

 

ευχαριστώ πολύ. η εμφάνιση των τρεχουσών εφαρμογών πραγματικά είναι εύκολη (αν το ξέρεις).

Στην κορυφή όμως της οθόνης στο μενού γρήγορων επιλογών δεν εμφανίζεται η επιλογή ''δεδομένα κινητής τηλεφωνίας''.

nokia....., nokia N8, nokia 808, lumia 950.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ. η εμφάνιση των τρεχουσών εφαρμογών πραγματικά είναι εύκολη (αν το ξέρεις).

Στην κορυφή όμως της οθόνης στο μενού γρήγορων επιλογών δεν εμφανίζεται η επιλογή ''δεδομένα κινητής τηλεφωνίας''.

 

Προφανώς, θα βλέπεις μόνο 4 εικονίδια. Αφού κάνεις swipe μια φορά και εμφανιστούν αυτά τα 4, κάνε ξανά swipe από την κορυφή της οθόνης, έτσι ώστε να εμφανιστούν άλλα 12 εικονίδια.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω καν την εφαρμογή Upgrade Advisor, ναι, δε μου βγάζει άλλη.

 

 

 

Είδες παντως οτι δεν ειναι φυσιολογικά αυτά που περιγράφεις τόσες μέρες. Δε λέω ότι φταις εσυ αλλα κατι άλλο στραβωνε. Παντως κάνε update να πάρεις και την σημερινή αναβάθμιση. Ειναι πολυ καλη. Επίσης σταματήστε όλοι πια να γίνεστε insiders μπρος πίσω.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Πρόλαβε κανείς να βάλει την αναβάθμιση να μας πει αν πατάει απροβληματιστα στο 640;

 

Την έβαλα και μια χαρά δουλεύει το τηλέφωνο. Έχω την αίσθηση πως έχει πολύ πιο ομαλό scrollάρισμα με την 545. Κατά τα άλλα δεν είδα κάποια ορατή διαφορά, τουλάχιστον όχι ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Πρόλαβε κανείς να βάλει την αναβάθμιση να μας πει αν πατάει απροβληματιστα στο 640;

 

Αναβάθμιση σε 545 χωρίς hard reset μετά και δουλεύουν όλα μια χαρά.

 

Δεν παρατήρησα κάτι.

 

Sent from mTalk

Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Είδες παντως οτι δεν ειναι φυσιολογικά αυτά που περιγράφεις τόσες μέρες. Δε λέω ότι φταις εσυ αλλα κατι άλλο στραβωνε. Παντως κάνε update να πάρεις και την σημερινή αναβάθμιση. Ειναι πολυ καλη. Επίσης σταματήστε όλοι πια να γίνεστε insiders μπρος πίσω.

 

Όπως δεν είναι σωστό να κάνω 2-3 hard resets, για ένα minor update.

 

Δε θέλω να την κάνω για τους εξής λόγους.

 

1. Έτσι όπως έχω στήσει τώρα τη συσκευή μου, λειτουργεί σχεδόν όπως στα 8.1

 

2. Το .545 update ίσως έχει κώδικα που προετοιμάζει την αφαίρεση του radio app. Συσκευή χωρίς radio fm, όσο καλή κι αν είναι, τρώει πανηγυρικό άκυρο από 'μένα.

 

3. Όλα τα 3rd party radio apps, έχουν πολλές περισσότερες προσβάσεις, από αυτές που χρειάζονται, για να λειτουργήσουν. Όχι ότι λειτουργούν και "καλά" κιόλας...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Για ράδιο πάντως που έχει αφαιρεθεί (είμαι 14393.67) έχω το app radio FM phone,δεν είναι πολύ καλή αλλά την δουλεία της την κάνει.Πιστεύω ότι θα διορθωθεί και αυτή και πολλές άλλες που υπάρχουν.

Τώρα για την 14393.67 τρέχει πολύ καλά στο τηλέφωνο μας,σκέφτομαι να κάνω το πρώτο μου hard reset και να μείνω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα επεσε στα χερια μου ένα Α5 του 2015 μοντελο της Samsung.

To συγκρινα με το 640 που εχει τα μισα λεφτα και ειδα ότι στην ποιοτητα κλησης το 640 δεν παιζεται.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα επεσε στα χερια μου ένα Α5 του 2015 μοντελο της Samsung.

To συγκρινα με το 640 που εχει τα μισα λεφτα και ειδα ότι στην ποιοτητα κλησης το 640 δεν παιζεται.

 

Κι εσύ έπιασες και Samsung... Προσωπικά, είχα μερικά παλιότερα και κανένα δε μπορώ να πω ότι είχε "ποιότητα" στις κλήσεις.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...