Jump to content

Microsoft Lumia 640


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ πάντως έχω κουραστεί από τη Microsoft.. Βλέπω ότι οι άλλοι εξελίσσονται με ταχείς ρυθμούς κι εμείς κοιτάμε από μακρυά.. Βρίσκομαι σε αναζήτηση συσκευής και είμαι σε τρελό δίλημμα...
Παλι καλα να λεμε που εστω με αυτον τον τροπο η MS δινει μια επιπλεον πλατφορμα/επιλογη.Ειναι μεγαλη αληθεια πως υπαρχουν πολλες ελλειψεις ,οχι στο λειτουργικο ομως , αλλα στο store.Που για αυτο δεν ειναι η μονη υπευθυνη η MS.Aπο τα παιχνιδια για παραδειγμα της supercell δεν υπαρχει κανενα , απο την αλλη διαπιστωνω οτι η king (οτι saga υπαρχει στο fb) εχει βγαλει πολλα σε windows phone εκδοση.

 

Αυτο που πραγματικα με βολευει στα Wp ειναι πως ειναι οτι πιο ευκολο στη χρηση, δεν εχεις την δυνατοτητα και πονοκεφαλο μαζι για το τι να κανεις και να αλλαξεις κατι εκτος εργοστασιακου λογισμικου συν οτι ολα δουλευουν χωρις κολληματα.Ισα ισα θεωρω πως η τροπος που αναβαθμιζει η MS μεμονωμενα στοιχεια του λειτουργικου οπως το λογισμικο καμερας η κατηγοριες ρυθμισεων ειναι κατι που πρεπει να δανειστει και η google.Πχ αγοραζεις ενα κινητο με lollipop και μενει εκει , γιατι να ξερεις οτι αν πχ εχεις χαμηλο φωτεισμο στις φωτο να ξερεις προκαταβολικα οτι η απαντηση ειναι "Deal with it" αντι να σου δινονταν η δυνατοτητα να αναμενεις καποια στιγμη μια αναβαθμιση του camera software...

 

Αναφερω την google λογω κατοχης του android.Δεν περιμενω να αναβαθμισει τα υποσυστηματα η zte και coolpad , αλλα η μεγαλοι κατασκευαστες γιατι να αφηνουν τον χρηστη να περιμενει , καποια στιγμη μια ενημερωση η οποια μπορει να φτιαξει πολλα γενικα ,αλλα οχι οσα θα περιμενε ο καθενας ;

 

Προσωπικα εχω βολευτει πολυ με τα wp και το 640.Κανει ολες τις δουλειες που θελω να κανει και αν κατι με πειραζει πολυ που του λειπει ειναι μια εφαρμογη της voda η cu για να μπορω να ελεγχω οτι θελω χωρις να κανω κληση καθε φορα....Τωρα για κατι παιχνιδια που προανεφερα και παιζω αρκετα εκει απευθυνομαι σε ενα παλιο Nexus 7 , αποκλειστικα για αυτο το πραγμα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα στο φόρουμ.. θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει.. το γαλάζιο χρώμα που βγάζει είναι ματ ή γυαλιστερό;

Ευχαριστώ

Εχω παραγγειλει απο εξω ενα καπακι μπλε και απο οτι ειδα μαλλον για ματ προκειται.
Link to comment
Share on other sites

Παλι γκρινιες???αμαν πια τι ειναι αυτα??? μια χαρα ειναι το κινητο..Τωρα αν θελεις αλλη πλατφορμα αυτο ειναι δικαιωμα σου,,,αλλα...ΕΛΕΟΣ

Νομίζω ότι σε φόρουμ ελεύθερης συζήτησης, ο καθένας μπορεί να εκφράζει την άποψή του, εφόσον δεν βρίζει και σέβεται τους συνομιλητές. Επίσης, το ότι έχω μια γκρίνια και εγώ αλλά και πολλοί άλλοι εδώ, οφείλεται στο ότι εδώ και 3 μήνες είμαστε στην αναμονή. Αν τώρα δεν είσαι μέτοχος της Microsoft, τι θιγεσαι;

 

Τέλος, το παρόν κινητό για μένα είναι το ΠΙΟ vfm στα χρήματα του. Το έχω χαρεί από κάθε άποψη, απλά πλέον μένουμε λίγο πίσω παιδιά. Γιατί δεν μπορεί εγώ τώρα που γράφω από ένα HP TouchPad (kitkat, cyanogen11, 1gb ram, 2core, με antutu γύρω στο 12κ) να έχω 4 εφαρμογές στο παρασκήνιο, ενώ στα WP δεν κρατάει πάνω από 2 και εννοείται πως τις κλείνει μόνο του. Και αυτό καταντάει ενοχλητικό σε ορισμένες φάσεις. Πχ μπορεί να γράφεις κάτι στο Word και να μπεις να ψάξεις κάτι στον IE.. Γυρνάς στο Word και βρίσκεις λευκή σελίδα! Μπαίνεις στον IE μετά από 2-5 λεπτά και ξαναφορτωνει την σελίδα που ειχες ανοικτή. Έχω το spotify για μουσική στο αμάξι. Χτυπάει το τηλέφωνο, μιλάω 5-10', μετά έχει κλείσει το spotify... Αυτά είναι απλά πραγματάκια, που αν στα WP 10 πάλι συμβαίνουν, για μένα δεν υπάρχει μέλλον. Αν έχουν διορθωθεί τους βγάζω το καπέλο.

 

Καταλαβαίνουν λοιπόν πως ο κάθε καταναλωτής οφείλει να αποφασίζει τι του ταιριάζει. Θεωρώ ότι είμαι πολύ αντικειμενικος σε αυτά που λέω. Όλοι έχουν αρνητικά και θετικά. Βλέπεις που είναι έχει γυρει η ζυγαριά για σένα και αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Παλι γκρινιες???αμαν πια τι ειναι αυτα??? μια χαρα ειναι το κινητο..Τωρα αν θελεις αλλη πλατφορμα αυτο ειναι δικαιωμα σου,,,αλλα...ΕΛΕΟΣ

 

ο καθένας έχει δικαίωμα να γράφει ότι θέλει εφόσον είναι μέσα στους κανόνες του forum που μας φιλοξενεί και δεν προσβάλει τους συνομιλητές τους.Για υποδείξεις υπάρχει η ομάδα διαχείρισης.

 

----- προσθήκη μηνύματος 104 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλημέρα στο φόρουμ.. θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει.. το γαλάζιο χρώμα που βγάζει είναι ματ ή γυαλιστερό;

Ευχαριστώ

 

είναι κάργα γυαλιστερό.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,μπορει να μου πει καποιος πως παιρνουμε μπακ απ με το recovery tools του λογισμικου της συσκευης?Ευχαριστω πολυ.
Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα με μία ερώτηση, σε 640 LTE γέμισε η μνήμη τηλεφώνου με αποτέλεσμα να μένουν μόνο 130 mb ελεύθερα. Έκανα πολλές φορές διαγραφή προσωρινών αρχείων καί περιήγησης, αλλά μού επέστρεψε ελάχιστη μνήμη. Τα 2,69 gb είναι στα λεγόμενα ''άλλα''. Τί άλλο μπορώ να κάνω πρίν την σκληρή επανεκκίνηση; Το κινητό έχει κάρτα SD, απορώ πώς γέμισε τα ''άλλα'' καί δεν διαγράφονται, ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα με μία ερώτηση, σε 640 LTE γέμισε η μνήμη τηλεφώνου με αποτέλεσμα να μένουν μόνο 130 mb ελεύθερα. Έκανα πολλές φορές διαγραφή προσωρινών αρχείων καί περιήγησης, αλλά μού επέστρεψε ελάχιστη μνήμη. Τα 2,69 gb είναι στα λεγόμενα ''άλλα''. Τί άλλο μπορώ να κάνω πρίν την σκληρή επανεκκίνηση; Το κινητό έχει κάρτα SD, απορώ πώς γέμισε τα ''άλλα'' καί δεν διαγράφονται, ευχαριστώ!

 

Εκτός από τη σκληρή επανεκκίνηση ( :lol: καλό! ), υπάρχει και ή "μαλακή" επανεκκίνηση. Πατάς ταυτόχρονα το πλήκτρο κλειδώματος και το πλήκτρο μείωσης της έντασης και τα κρατάς πατημένα μέχρι να σβήσει η συσκευή σου και με εμφανιστεί το logo της Microsoft.

 

Για να έχει γίνει σωστά, ώρα και ημερομηνία θα έχουν ξερυθμιστεί και (πιθανώς) να εμφανίσει μήνυμα, που θα σου λέει ότι πρέπει να γίνει scanάρισμα της micro sd. Επιλέγεις ok και μόλις τελειώσει, είσαι έτοιμος.

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει μεταφορα εφαρμογων στην sd?Εννοειται οποιων σου επιτρεπει.
Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανει μεταφορα εφαρμογων στην sd?Εννοειται οποιων σου επιτρεπει.

 

Εννοείται. Έχω περίπου 10gb apps. :)

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται. Έχω περίπου 10gb apps. :)

Οκ,αλλα νομιζω απαντησα στον xasa.Τελοσπαντων.

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα με μία ερώτηση, σε 640 LTE γέμισε η μνήμη τηλεφώνου με αποτέλεσμα να μένουν μόνο 130 mb ελεύθερα. Έκανα πολλές φορές διαγραφή προσωρινών αρχείων καί περιήγησης, αλλά μού επέστρεψε ελάχιστη μνήμη. Τα 2,69 gb είναι στα λεγόμενα ''άλλα''. Τί άλλο μπορώ να κάνω πρίν την σκληρή επανεκκίνηση; Το κινητό έχει κάρτα SD, απορώ πώς γέμισε τα ''άλλα'' καί δεν διαγράφονται, ευχαριστώ!

 

Πας ρυθμίσεις, ελεγχος αποθήκευσης, τηλέφωνο, προσωρινά αρχεία και πατάς διαγραφή και στις ρυθμίσεις internet explorer πατάς διαγραφή ιστορικού. Έτσι διαγράφονται τα ''άλλα''.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι, θα έχει το μισό βάρος του δικού μου. Οπότε μια χαρά.

Σε μια τσαντα καθημερινησ χρησησ ολα τα γραμμαρια μετρανε γιατι αθροίζονται. Η χρεωστικη ζυγιζει λιγωτερο από λεφτα...καρτα μετρο λιγωτερο από εισιτηρια...αν υπηρχαν διατρητα/τρυπητα προφυλακτικα θα τα επαιρνα για μειωση βαρους..(πλακα κανω). Βαλε κλειδιά σπιτι αμαξι εξοχικο. χαρτια, χαρτομάντηλα, φωτογραφικη, φακος, καραμελες...κλπ ...όλα μετρανε . Νομιζω ότι οσοι κινουνται με σακιδιο / τσαντα με ΜΜΜ με καταλαβαινουν.

Λιγες μερες το κανεις, αλλα μετα είναι φορτιο τζαμπα αν και όταν τα χρειαστείς.

Ποναει η πλατη μου. off topic sorry, κουβεντα να γινεται

Link to comment
Share on other sites

Παντως επειδη εχουμε σπίτι iOS, windows mobile, android βλεπω ξεκάθαρα οτι μετα το iOS καλύτερα ειναι τα κινητα της Microsoft με ξεκάθαρο μενού και μπορείς να βάλεις ήχους κλπ....και μετα τα android. Το θεμα ειναι οτι σκομα περιμένουμε αναβάθμιση...
Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοχος του κινητού, πρώτη φορά σε Win Phone, πάντα υπήρξα χρήστης Android. Εντυπώσεις; Αναρωτιέμαι γιατί άργησα τόσο... Νομίζω ότι η εμπειρία χρήσης είναι κατά πολύ ανώτερη εκείνης των Android, τουλάχιστον συγκρίνοντας κινητά μεσαίας κατηγορίας που είχα πάντα. Πολύ ευχαριστημένος, το μόνο που χρειάζεται είναι ένας χρόνος εξοικείωσης με το νέο λειτουργικό που έχεις σημαντικές διαφορές στη χρήση του με το Android.

 

Ένα θεματάκι που έχω αντιμετωπίσει δυο φορές. Με λειτουργικό 8.1 update 2 από τη πρώτη στιγμή, για κάποιο ανεξήγητο λόγο μου απενεργοποιούνται οι ήχοι (κλήσεις, sms, ειδοποιήσεων κ.λπ.) και λειτουργεί μόνο η δόνηση. Με επανεκκίνηση οι ήχοι επανέρχονται. Είναι σα να μπαίνει σε κάποιο προφίλ αθόρυβου, μιλώντας με όρους Android. Είναι κάποιο bug ή εγώ πατάω κάτι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πατιέται κατά λάθος παρατεταμένα το κουμπάκι μείωσης του ήχου? Στην περίπτωση αυτή όλα μπαίνουν σε λειτουργία δόνησης.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό εμφανίζει και ένα εικονίδιο στο notification bar. Εγώ δε θυμάμαι να είδα τέτοιο εικονίδιο όταν μου παρουσιάστηκε το θέμα. Θα το τσεκάρω πάλι βέβαια εάν μου το κάνει πάλι. Ευχαριστώ πάντως.
Link to comment
Share on other sites

Παντως επειδη εχουμε σπίτι iOS, windows mobile, android βλεπω ξεκάθαρα οτι μετα το iOS καλύτερα ειναι τα κινητα της Microsoft με ξεκάθαρο μενού και μπορείς να βάλεις ήχους κλπ....και μετα τα android. Το θεμα ειναι οτι σκομα περιμένουμε αναβάθμιση...

 

Εκεί κερδίζουν τα wp. Στην ευχρηστία. Τώρα, για το update, κρατάω πολύ μικρό καλάθι...

Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Εκεί κερδίζουν τα wp. Στην ευχρηστία. Τώρα, για το update, κρατάω πολύ μικρό καλάθι...

Ειναι καθαρα υποκειμενικο το θεμα ευχρηστια. Οι σοφοι αριθμοι δειχνουν πως το 98% της πιτας ειναι ανδροιδ και ιος με αυτα επομενως εξυπηρετειται ο κοσμος.

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καθαρα υποκειμενικο το θεμα ευχρηστια. Οι σοφοι αριθμοι δειχνουν πως το 98% της πιτας ειναι ανδροιδ και ιος με αυτα επομενως εξυπηρετειται ο κοσμος.

 

Καλά μην παίρνεις και όρκο για αυτό.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καθαρα υποκειμενικο το θεμα ευχρηστια. Οι σοφοι αριθμοι δειχνουν πως το 98% της πιτας ειναι ανδροιδ και ιος με αυτα επομενως εξυπηρετειται ο κοσμος.

 

Οι αριθμοί είναι σοφοί, ανάλογα την οπτική γωνία.

 

Αυτό που βλέπω, σε αυτό το 98%, είναι πιο πολύ μια πλύση εγκεφάλου με το "free os" (άσχετα αν δίνεις κι ένα κομμάτι από την ψυχή σου, από τα δεδομένα που τραβάει η "μαμά" ). Επίσης, είναι το "θέλω κι εγώ αυτό το smartphone που λειτουργεί σαν του φίλου μου" (χωρίς να ξέρουν καν το όνομα του os, πόσες φορές έχω ακούσει να λένε "η εταιρεία Android"...... ), όπως και "θέλω οπωσδήποτε galaxy". Όσο για την ευχρηστία του, ίσως με custom UI, που προσθέτουν κάποιοι oems, γίνεται κάτι.

 

Το iOS πάνω-κάτω τα ίδια, μείον αυτό του free os. Στη θέση του είναι ότι "ανεβαίνεις επίπεδο, αν έχεις iPhone". Το συγκεκριμένο το έχω ακούσει από άτομο που αγοράζει μόνο iPhones, μέσα στην παρέα...

 

Πες μου ότι δε συμβαίνουν τα παραπάνω και συσκευές με Android παίρνει η πλειοψηφία του κόσμου, για να το rootάρουν και να κάνουν "παπάδες".. :rolleyes:

 

Ή παίρνουν iOS, για την ευχρηστία του....

Edited by mr_47
Huawei Nova 5T
Link to comment
Share on other sites

Για συγκρίσεις μεταξύ των λειτουργικών μπορείτε να απευθυνθείτε στην ενότητα Τεχνολογικοί διαξιφισμοί.

Στο παρόν θέμα παρακαλώ να σχολιάζετε ό,τι αφορά τη συσκευή και μόνον αυτή.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Προχθες τραβηξα βιντεο τα σκυλια μου που επαιζαν και ένα βιντεακι 5 λεπτων μου πηρε περι τα 900 μεγκαμπαιτ (σχεδον 1 γιγα).

Πως μπορω να τραβηξω βιντεω σε χαμηλωτερη αναλυση διοτι μετα τα στελνω οπωσ είναι σε φιλους μεσω νετ και είναι καταρα το μέγεθος αυτό.

Υπαρχει καποια ρυθμιση για το 640 μας? χρειαζεται εφαρμογή εικονοληψίας από στορ?

 

θελω να αποφυγω κατβασμα σε υπολογιστη, επεξεργασια κλπ...τσακ μπαμ θελω σε χαμηλη αναλυση.

 

Το θεμα είναι αρκετα σοβαρο όταν τα εργοστασια του εξωτερικου ζητανε βιντεο λειτουργιασ για διαγνωση βλαβης καποιου μηχανήματος (δεν είναι μονο τα σκυλάκια μου δηλαδή). Το γρηγορο ανεβασμα σημαινει γρηγορη διαγνωση γρηγορη επισκευή ...κλπ και όταν μιλαμε για 3ες χωρες λογω διαφορας ωρας ο αμεσοσ συγχρονισμος περιορίζεται σε λιγες ωρεσ την ημερα, λογω διαφορας ωρας, οποτε το μέγεθος τελικα μετραει, αφου διαστελλει τον χρονο επικοινωνιας.

 

ΧΕΛΠ ΜΗ ΠΛΗΖ

Link to comment
Share on other sites

Προχθες τραβηξα βιντεο τα σκυλια μου που επαιζαν και ένα βιντεακι 5 λεπτων μου πηρε περι τα 900 μεγκαμπαιτ (σχεδον 1 γιγα).

Πως μπορω να τραβηξω βιντεω σε χαμηλωτερη αναλυση διοτι μετα τα στελνω οπωσ είναι σε φιλους μεσω νετ και είναι καταρα το μέγεθος αυτό.

Υπαρχει καποια ρυθμιση για το 640 μας? χρειαζεται εφαρμογή εικονοληψίας από στορ?

 

θελω να αποφυγω κατβασμα σε υπολογιστη, επεξεργασια κλπ...τσακ μπαμ θελω σε χαμηλη αναλυση.

 

Το θεμα είναι αρκετα σοβαρο όταν τα εργοστασια του εξωτερικου ζητανε βιντεο λειτουργιασ για διαγνωση βλαβης καποιου μηχανήματος (δεν είναι μονο τα σκυλάκια μου δηλαδή). Το γρηγορο ανεβασμα σημαινει γρηγορη διαγνωση γρηγορη επισκευή ...κλπ και όταν μιλαμε για 3ες χωρες λογω διαφορας ωρας ο αμεσοσ συγχρονισμος περιορίζεται σε λιγες ωρεσ την ημερα, λογω διαφορας ωρας, οποτε το μέγεθος τελικα μετραει, αφου διαστελλει τον χρονο επικοινωνιας.

 

ΧΕΛΠ ΜΗ ΠΛΗΖ

 

Lumia camera, ρυθμίσεις, βίντεο και κατεβάζεις την ανάλυση σε 720p. Πιο κάτω δεν πάει.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Lumia camera, ρυθμίσεις, βίντεο και κατεβάζεις την ανάλυση σε 720p. Πιο κάτω δεν πάει.

 

Ευχαριστω το δοκιμασα αμεσα και το μέγεθος πεφτει στο 70%...δηλαδή 1λεπτο βιντεο θελει 100 μβ περιπου στο λουμια 640.

Σε σαμσουγκ j5 (αντροιντ) συναδελφου το 1 λεπτο παει 20μβ, όταν κατεβασεις αναλυση, ενώ η ποιοτητα είναι πολύ καλη.

Είναι κριμα να δανειζομαι αντροιντ κινητα να κανω δουλεια μου...αν και το ιδανικο για μενα είναι τα 5μβ/1 λεπτο.

 

Δεν το πιστευω ότι αναπολω κυριες καμερες 5 ετιας 2μπιξελς αλλα με καλο φωτεινο φακο όπως το παληο μου ΝΟΚΙΑ (συμβιαν) 540 μusic με zeiss φακο. Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου.

 

μηπωσ ξερετε καμμια εφαρμογουλα που να κανει μετατροπή βιντεο σε χμηλωτερη αναλυση/μέγεθος, από στορ. ?..εννοω να γινεται η μετατροπή αμεσα στο κινητο χωρις να περασω το mp4 σε πισι/λαπτοπ πρωτα. Εντος του κινητου δηλαδή, και ει δυνατον σε real time.

Edited by ELTASSOS
...διευκρινηση
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω το δοκιμασα αμεσα και το μέγεθος πεφτει στο 70%...δηλαδή 1λεπτο βιντεο θελει 100 μβ περιπου στο λουμια 640.

Σε σαμσουγκ j5 (αντροιντ) συναδελφου το 1 λεπτο παει 20μβ, όταν κατεβασεις αναλυση, ενώ η ποιοτητα είναι πολύ καλη.

Είναι κριμα να δανειζομαι αντροιντ κινητα να κανω δουλεια μου...αν και το ιδανικο για μενα είναι τα 5μβ/1 λεπτο.

 

Δεν το πιστευω ότι αναπολω κυριες καμερες 5 ετιας 2μπιξελς αλλα με καλο φωτεινο φακο όπως το παληο μου ΝΟΚΙΑ (συμβιαν) 540 μusic με zeiss φακο. Αβυσσος η ψυχη του ανθρωπου.

 

μηπωσ ξερετε καμμια εφαρμογουλα που να κανει μετατροπή βιντεο σε χμηλωτερη αναλυση/μέγεθος, από στορ. ?..εννοω να γινεται η μετατροπή αμεσα στο κινητο χωρις να περασω το mp4 σε πισι/λαπτοπ πρωτα. Εντος του κινητου δηλαδή, και ει δυνατον σε real time.

Τραβα βίντεο με τη μπροστινή κάμερα τότε.... ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...