Jump to content

Microsoft Lumia 640 XL


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχει μικρύνει το μέγεθος του πληκτρολογίου (σε μήνυματα,εφαρμογές κλπ). Επίσης όταν γυρνάμε την οθόνη μεγαλώνει το πληκτρολόγιο αλλά μπερδεύονται όλα δλδ φαίνονται πίσω απο το πληκτρολόγιο τα μηνύματα και δεν κάνει scroll κλπ. Έχει κανείς κάποια ιδέα?

(έχω αλλάξει μέγεθος απο ρυθμίσεις μικρό,μεγάλο δεν αλλάζει καθόλου)

 

-Λύθηκε με πατημένο το spacebar...

Edited by MotoFan
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έστειλα πμ

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

αν πωλειται lumia 640xl σε καλη κατασταση στειλτε μηνυμα

ευχαριστω

 

Έστειλα πμ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

το τηλ δεν μπαινει στην οθονη γρηγορης επισκοπησης και δεν ακουει το διπλο πατημα στην οθονη για ενεργοποιηση, επισης αφου ενεργοποιησα ρην κληση η οθονη μαυριζει και πατωντας το κεντρικο πληκτρο εμφανιζει με αρκετη αργοπορια την οθονη της κλησης .

εκανα καθαρη επανεγκατασταση αλλα τιποτα .

καμια ιδεα τι μπορει να φταιει η λυση ?

win 10 εως τελευταιο update

Edited by harris67
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να κάνω εγκατάσταση here drive και maps στα Windows 10; πχ. όπως τα Android μπορώ να βρω από ίντερνετ; Ευχαριστώ Edited by bynoname
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να κάνω εγκατάσταση here drive και maps στα Windows 10; πχ. όπως τα Android μπορώ να βρω από ίντερνετ; Ευχαριστώ

Δεν γίνεται.... Από τότε που πρωτοήρθαν τα 10.... :(

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται.... Από τότε που πρωτοήρθαν τα 10.... :(
Μάλιστα.. Από ότι έψαξα λίγο στο ίντερνετ κάποιοι λένε ότι κάνουν εγκατάσταση στα 10αρια..
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.. Από ότι έψαξα λίγο στο ίντερνετ κάποιοι λένε ότι κάνουν εγκατάσταση στα 10αρια..

Τι εννοείς; Αν εννοείς τους here, εγώ ποτέ δεν μπόρεσα να τους βάλω στα 10άρια! :(

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; Αν εννοείς τους here, εγώ ποτέ δεν μπόρεσα να τους βάλω στα 10άρια! :(
Ναι, το here.. Δηλαδή χάσαμε την εφαρμογή.. :(
Link to comment
Share on other sites

Και δε χαίρεσαι????

Προσωπικά οι here maps με απογοήτευσαν.

Αναγκαστικα να κάνω 150+ παραπάνω χιλιόμετρα, συν πόσα ευρώ σε διοδια γιατί στο χάρτη έδειχνε είσοδο στην εθνικη οδό, η οποία δεν υπήρξε ποτέ...........

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και δε χαίρεσαι????

Προσωπικά οι here maps με απογοήτευσαν.

Αναγκαστικα να κάνω 150+ παραπάνω χιλιόμετρα, συν πόσα ευρώ σε διοδια γιατί στο χάρτη έδειχνε είσοδο στην εθνικη οδό, η οποία δεν υπήρξε ποτέ...........

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Προσωπικά οι here των 8.1 ήταν πολύ καλύτεροι από των δεκαριών.

Για να μη πω οτι δεν έχουν καμία σχέση! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά οι here των 8.1 ήταν πολύ καλύτεροι από των δεκαριών.

Για να μη πω οτι δεν έχουν καμία σχέση! ;)

 

Να συμπληρώσω, αν μου επιτρέπεις, οι χάρτες των 10 είναι επιεικώς απαράδεκτοι όπως και τα 10άρια στα κινητά της Microsoft!!

Εσύ πως αντέχεις, αν φυσικά έχεις ακόμα το 950 ?

Ρωτάω γιατί βλέπω ότι είσαι σχετικός και σωστός σε πολλά πράγματα της τεχνολογίας...

Πολλοί γνωστοί μου τα πέταξαν τα lumia - ΜΟΥΜΙΑ τα λέω εγώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω, αν μου επιτρέπεις, οι χάρτες των 10 είναι επιεικώς απαράδεκτοι όπως και τα 10άρια στα κινητά της Microsoft!!

Εσύ πως αντέχεις, αν φυσικά έχεις ακόμα το 950 ?

Ρωτάω γιατί βλέπω ότι είσαι σχετικός και σωστός σε πολλά πράγματα της τεχνολογίας...

Πολλοί γνωστοί μου τα πέταξαν τα lumia - ΜΟΥΜΙΑ τα λέω εγώ!!!!

Το έχω ακόμα κι έχω και τους Sygic! Πρόσφατα ανανέωσαν 2 φορές και το Instagram, πού εχει πολύ καιρό (πριν τα Χριστούγεννα) να το ενημερώσουν.

Το 950 είναι ένα κινητό που δεν θα το άφηνε κανείς τόσο γρήγορα αν το είχε εξαρχής...

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ανοίγω το messenger πάω να στείλω φωτογραφίες και πολλές φορές κλείνει η εφαρμογή....

Συνεχώς μήνυμα πως ο χώρος αποθήκευσης εξαντλείται...

Και άλλα πολλά....

 

Το κινητό δεν αξίζει πλέον... :dash::dash::dash::dash::dash::dash:

Κανονικά η Microsoft πρέπει να μας πληρώνει που το έχουμε ακόμη στα χέρια μας.....

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω το messenger πάω να στείλω φωτογραφίες και πολλές φορές κλείνει η εφαρμογή....

Συνεχώς μήνυμα πως ο χώρος αποθήκευσης εξαντλείται...

Και άλλα πολλά....

 

Το κινητό δεν αξίζει πλέον... :dash::dash::dash::dash::dash::dash:

Κανονικά η Microsoft πρέπει να μας πληρώνει που το έχουμε ακόμη στα χέρια μας.....

 

Η microsoft σε έχει συμβουλέψει να μεταβείς σε ios ή android

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

Χαίρω πολύ μεγάλε.....το είδα αυτό.....

Όταν έχεις άλλες προτεραιότητες και παιδί νεογέννητο το μόνο που κοιτάζεις είναι να αλλάξεις κινητό...

Link to comment
Share on other sites

Χαίρω πολύ μεγάλε.....το είδα αυτό.....

Όταν έχεις άλλες προτεραιότητες και παιδί νεογέννητο το μόνο που κοιτάζεις είναι να αλλάξεις κινητό...

 

Τότε δεν παραπονιέσαι...κάνεις υπομονή.

Το κινητό είναι με χαμηλά specs, είναι τετραετίας και τρέχει ένα λειτουργικό που ξέρουμε οτι σταματάει η υποστήριξη.

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

:lol:

 

Σε άλλα νέα, το Ιζόλα μου χάλασε και το επίσημο σέρβις δεν απαντάει στο τηλέφωνο.

 

Αν θέλεις και μπορείς, αύξησε το page file και ίσως να γίνει λίγο πιο ανεκτή η κατάσταση. Προφανώς μην περιμένεις θαύματα, αλλά δε θα σου κρασάρει τις εφαρμογές τόσο εύκολα.

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε νέα έκδοση .

Για την ώρα μια χαρά δουλεύουν τα κινητά :D

Link to comment
Share on other sites

:lol:

 

Σε άλλα νέα, το Ιζόλα μου χάλασε και το επίσημο σέρβις δεν απαντάει στο τηλέφωνο.

 

Αν θέλεις και μπορείς, αύξησε το page file και ίσως να γίνει λίγο πιο ανεκτή η κατάσταση. Προφανώς μην περιμένεις θαύματα, αλλά δε θα σου κρασάρει τις εφαρμογές τόσο εύκολα.

 

 

Πως το κάνω αυτό ;;;

Link to comment
Share on other sites

Πως το κάνω αυτό ;;;

 

Αν το κάνεις, κάν'το -προφανώς με δική σου ευθύνη- αλλά και με προσοχή καθώς αν κάνεις λάθος θα χρειαστέι format.

 

Από τις ρυθμίσεις "Αναβάθμιση και Ασφάλεια" (ή κάπως έτσι στην ελληνική μετάφραση καθώς τις συσκευές μου τις έχω στα αγγλικά)

επέλεξε το υπομενού "για προγραμματιστές"

Εκεί μέσα επέλεξε το "επιλογή για προγραμματιστές" όπου μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές εκτός store.

 

Υστερα, κατέβασε και εγκατέστησε το Interop Tools του gus3300.

Δε θυμάμαι ποια έκδοση είναι η τελευταία (ψαξτον στο google ως "gus3300 interop tools xda" και θα σου βγάλει την σελίδα του στο εν λόγω site -xda-) όπου από εκεί θα ακολουθήσεις την διαδικασία εγκατάστασης του interop tools.

 

Το Interop Tools χρειάζεται γιατί σου δίνει πρόσβαση στο registry, το οποίο θα τροποποιήσεις για να αυξήσεις το page file.

 

Ύστερα, όταν ακολουθήσεις όλες τις οδηγίες εγκατάστασης και ορθής χρήσης, θα ψάξεις το:

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PagingFiles όπου μέσα και θα αλλάξεις τις τιμές σε μεγαλύτερες.

λ.χ. 512 512 (ναι, θα το γράψεις δύο *ΔΥΟ* φορές με κενό ανάμεσά τους)

Θα πατήσεις Write (ή το σηματάκι του check) και ύστερα θα βγείς από την εφαρμογή.

(οι τιμές είναι ανάλογες των τιμών της μνήμης δλδ 256 512 1024 και πάει λέγοντας)

Φρόντισε να έχεις αρκετή ελεύθερη μνήμη στην εσωτερική μνήμη αλλιώς το σύστημα στην καλύτερη των περιπτώσεων θα σου δείχνει συνεχώς πως δεν έχει μνήμη.

Στη χειρότερη θα κρασάρει και θα χάσεις τα πάντα. Δε θες κανένα εκ των δύο.

Η κάρτα μνήμης δεν μας ενδιαφέρει εν προκειμένω και καλή ιδέα θα ήταν να την αφαιρέσεις καθόλη τη διάρκεια της απόπειρας.

 

Υστερα θα κάνεις restart και θα πας στο "ελεγχος μνήμης -> εσωτερική μνήμη -> σύστημα -> εικονική μνήμη"

Αν η εικονική μνήμη αναγράφει την τιμή που έθεσες πριν τότε όλα οκ.

Αν όχι και είναι μηδενική (0) τότε χρειάζεσαι hard reset και ξανά από την αρχή.

 

 

Προσωπικά, το όλο ζόρι είναι να εγκαταστήσεις το interop tools σωστά.

 

(σσ. μην ξεχάσεις να "ξεκλειδώσεις" την συσκευή σου κάνοντας "Interop Unlock" μέσα από το Interop Tools!!)

 

 

Συμβουλή... συγκέντρωσε πρώτα κάθε αρχείο, διάβασε κάτι παραπάνω από τις ανω αράδες (σε xda, ξένα fora κλπ), άσε τυχόν άλλα παιδιά από εδώ μέσα που θα το δουν να ρίξουν στο ανω καμιά διόρθωση/ προσθήκη και μετά κάνε ό,τι είναι να κάνεις. :!:

Εύκολο είναι αλλά την πρώτη φορά πελαγώνουμε όλοι.

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

Αν λες για το βαμπίρ δουλεύει τώρα που το κοιτάω.

Viber

https://www.microsoft.com/store/productId/9WZDNCRFJ46Z

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνεις, κάν'το -προφανώς με δική σου ευθύνη- αλλά και με προσοχή καθώς αν κάνεις λάθος θα χρειαστέι format.

 

Από τις ρυθμίσεις "Αναβάθμιση και Ασφάλεια" (ή κάπως έτσι στην ελληνική μετάφραση καθώς τις συσκευές μου τις έχω στα αγγλικά)

επέλεξε το υπομενού "για προγραμματιστές"

Εκεί μέσα επέλεξε το "επιλογή για προγραμματιστές" όπου μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές εκτός store.

 

Υστερα, κατέβασε και εγκατέστησε το Interop Tools του gus3300.

Δε θυμάμαι ποια έκδοση είναι η τελευταία (ψαξτον στο google ως "gus3300 interop tools xda" και θα σου βγάλει την σελίδα του στο εν λόγω site -xda-) όπου από εκεί θα ακολουθήσεις την διαδικασία εγκατάστασης του interop tools.

 

Το Interop Tools χρειάζεται γιατί σου δίνει πρόσβαση στο registry, το οποίο θα τροποποιήσεις για να αυξήσεις το page file.

 

Ύστερα, όταν ακολουθήσεις όλες τις οδηγίες εγκατάστασης και ορθής χρήσης, θα ψάξεις το:

HKLM\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PagingFiles όπου μέσα και θα αλλάξεις τις τιμές σε μεγαλύτερες.

λ.χ. 512 512 (ναι, θα το γράψεις δύο *ΔΥΟ* φορές με κενό ανάμεσά τους)

Θα πατήσεις Write (ή το σηματάκι του check) και ύστερα θα βγείς από την εφαρμογή.

(οι τιμές είναι ανάλογες των τιμών της μνήμης δλδ 256 512 1024 και πάει λέγοντας)

Φρόντισε να έχεις αρκετή ελεύθερη μνήμη στην εσωτερική μνήμη αλλιώς το σύστημα στην καλύτερη των περιπτώσεων θα σου δείχνει συνεχώς πως δεν έχει μνήμη.

Στη χειρότερη θα κρασάρει και θα χάσεις τα πάντα. Δε θες κανένα εκ των δύο.

Η κάρτα μνήμης δεν μας ενδιαφέρει εν προκειμένω και καλή ιδέα θα ήταν να την αφαιρέσεις καθόλη τη διάρκεια της απόπειρας.

 

Υστερα θα κάνεις restart και θα πας στο "ελεγχος μνήμης -> εσωτερική μνήμη -> σύστημα -> εικονική μνήμη"

Αν η εικονική μνήμη αναγράφει την τιμή που έθεσες πριν τότε όλα οκ.

Αν όχι και είναι μηδενική (0) τότε χρειάζεσαι hard reset και ξανά από την αρχή.

 

 

Προσωπικά, το όλο ζόρι είναι να εγκαταστήσεις το interop tools σωστά.

 

(σσ. μην ξεχάσεις να "ξεκλειδώσεις" την συσκευή σου κάνοντας "Interop Unlock" μέσα από το Interop Tools!!)

 

 

Συμβουλή... συγκέντρωσε πρώτα κάθε αρχείο, διάβασε κάτι παραπάνω από τις ανω αράδες (σε xda, ξένα fora κλπ), άσε τυχόν άλλα παιδιά από εδώ μέσα που θα το δουν να ρίξουν στο ανω καμιά διόρθωση/ προσθήκη και μετά κάνε ό,τι είναι να κάνεις. :!:

Εύκολο είναι αλλά την πρώτη φορά πελαγώνουμε όλοι.

 

 

Εκεί που κολλάω είναι πως μου είπες να υπάρχει ελευθερος χώρος στη μνήμη του τηλεφώνου.

Έλα όμως που για κάποιο μυστήριο λόγο ο ελεύθερος χώρος συνεχώς μειώνεται και τώρα έχω 7,18 σε χρήση από τα 7,28.

 

Και αναλυτικά :

Στοιχεία συστήματος : 3.89GB

Εφαρμογές και παιχνίδια : 2,83 GB

Χάρτες : 309ΜΒ.

 

Οι εφαρμογές που έχω είναι ελάχιστες..τώρα πως εξηγούνται τα 2.83 ένας θεός ξέρει.

Κάθε μέρα μου βγάζει μήνυμα πως ο χώρος αποθήκευσης εξαντλείται..

Τώρα θα μου πείτε να να μεταφέρω εφαρμογές στην κάρτα..

Το έκανα παλιότερα και πάλι ο ελεύθερος χώρος πάντα μειωνόταν.

 

Ελπίζω σε λίγο καιρό ο αδερφός μου να αλλάξει κινητό και να πάρω το δικό του android

Link to comment
Share on other sites

Εκεί που κολλάω είναι πως μου είπες να υπάρχει ελευθερος χώρος στη μνήμη του τηλεφώνου.

Έλα όμως που για κάποιο μυστήριο λόγο ο ελεύθερος χώρος συνεχώς μειώνεται και τώρα έχω 7,18 σε χρήση από τα 7,28.

 

Και αναλυτικά :

Στοιχεία συστήματος : 3.89GB

Εφαρμογές και παιχνίδια : 2,83 GB

Χάρτες : 309ΜΒ.

 

Οι εφαρμογές που έχω είναι ελάχιστες..τώρα πως εξηγούνται τα 2.83 ένας θεός ξέρει.

Κάθε μέρα μου βγάζει μήνυμα πως ο χώρος αποθήκευσης εξαντλείται..

Τώρα θα μου πείτε να να μεταφέρω εφαρμογές στην κάρτα..

Το έκανα παλιότερα και πάλι ο ελεύθερος χώρος πάντα μειωνόταν.

 

Ελπίζω σε λίγο καιρό ο αδερφός μου να αλλάξει κινητό και να πάρω το δικό του android

 

Υπολογίζει και τα αρχεία των ίδιων των εφαρμογών.

λ.χ. το instagram σαν εφαρμογή μπορεί να είναι -ας πούμε- 100mb αλλά τα αρχεία που έχει μπορεί να ξεπερνάνε τα 3Gb.

Εκεί χρειάζεται να πας στις εφαρμογές και να κάνεις delete την μνήμη του (όπου και θα δεις το μέγεθος των αρχείων που έχει) και μετά να ξανακάνεις log in ώστε να ξεκινήσεις από το μηδέν (μέχρι να ξαναφτάσει το ίδιο μέγεθος οπότε φτού και από την αρχή)

-> παράδειγμα από το δικό μου https://imgur.com/F0I1jZB

 

Η διαδρομή για να κοιτάξεις το μέγεθος των εφαρμογών έιναι:

Μενού ρυθμίσεις>Εφαρμογές>Εφαρμογές και δυνατότητες.

Εκεί θα σε βολέψει να κάνεις "Ταξινόμιση ανα μέγεθος" και θα δεις το πραγματικό μεγεθος που καταλαμβάνει εκάστη εφαρμογή.

Μία ελαφρά υπομονή χρειάζεται γιατί μπορεί να αργήσει λίγο να στις ταξινομίσει.

 

Αν θες να διαγράψεις τα δεδομένα της, κάνεις tap πάνω της, πατάς "Επιλογές για προχωρημένους" και στο νέο παράθυρο πατάς reset.

Στις εφαρμογές κοιν. δικτύωσης (fb, messenge, instagram) δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα να διαγράψεις τα δεδομένα. Αρκεί να έχεις τους κωδικούς σου για να κάνεις log-in ξανά. Σε άλλες εφαρμογές δε γνωρίζω πως συμπεριφέρεται. Λογικά το ίδιο αλλά δοκίμασε με προσοχή.

How Soon™ is now?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...