Jump to content

Microsoft Lumia 640 XL


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο φίλος ρώτησε για τα θετικά και τα αρνητικά που θα συναντήσει κατά τη μετάβαση από 930 σε 640 XL...

Αν θέλετε κάποιο VS ανάμεσα στις 2 συσκευές μπορείτε να απευθυνθείτε στην ενότητα Τεχνολογικοί Διαξιφισμοί....

Επίσης φίλε takglos[/member] αν είσαι ανάμεσα στις δύο συσκευές μπορείς να ανοίξεις ένα θέμα στην ενότητα Επιλογή Συσκευής...

 

:!: Το παρόν θέμα δεν προσφέρεται για σύγκριση συσκευών. Τέλος το off topic. :!:

 

Οποιαδήποτε απορία/αντίρρηση έχετε μπορείτε να απευθυνθείτε μέσω ΠΜ είτε σε μένα είτε σε κάποιον Super Mod.

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια σκεφτομαι να δοκιμασω τα windows με την συγκεκριμενη συσκευη , ειμαι κατοχος android nexus 4 εδω και 2 χρονια και θα ηθελα να μου πειτε αν πιστευετε οτι αξιζει η αλλαγη
Link to comment
Share on other sites

Για τα χρήματα της αξίζει... Αλλά επειδή είχες το N4 πήγαινε από κάποιο κατάστημα να το πιάσεις (αυτό ή άλλο παρόμοιο μεγέθους) για να μην σου πέσει απότομη η μεγάλη αλλαγή μεγέθους...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως σε τι το θες. Είχα το Optimus G (αδερφάκι του N4) και συγκριτικά είναι η μέρα με τη νύχτα. Μπορεί το OS να σου φανεί "βουτυρένιο" σαν το vanilla Android του Nexus, αλλά το 1Gb RAM δεν είναι και πολύ future proof καθώς επίσης έχει και χειρότερη κάρτα γραφικών (θα έλεγα με σιγουριά και χειρότερη CPU αλλά δεν είμαι σίγουρος).

Στο Optimus G κυρίως τα παιχνίδια πήγαιναν σφαίρα, στο 640/XL, έχω παρατηρήσει κάποια lag τα οποία είναι απόρροια του κατώτερου hardware. Αν το θές όμως για διεργασίες όπως ίντερνετ, Office etc, θα σε καλύψει.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Μη το σκεφτεσαι ειναι απο τα καλυτερα θα σε βολεψει και η οθονη σε οτι και αν κανεις χαρμα οφθαλμων απο κειμενο φωτο βιντεο κλπ κλπ και η μπαταριαα; σκυλι μαυρο σαν τζι2 ενα πραγμα.

 

Ας μου θυμισει καποιος που παω να αλλαξω τον κωδικο πιν.

Edited by niotheros
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων- Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Ας μου θυμισει καποιος που παω να αλλαξω τον κωδικο πιν.

 

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: Lumia FAQ - Πως μπορώ να αλλάξω τον κωδικό (PIN) της κάρτας SIM;

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις πως μπορουμε να βαλουμε εισερχομενες κλησεις στις ανεπιθυμητες;ακυρο το βρηκα στις ρυθμισεις κλησεων Edited by polinerios
Link to comment
Share on other sites

Θα αγοράσω εντός των ημερών το 640XL LTE Dual Sim (περίμενα να έρθει πρώτα το Tempered Glass)

 

Ερώτηση :

 

Αν πάρει κανείς το κινητό από Microsoft Store της ευρώπης (249 ευρώ) καλύπτεται κανονικά από εγγύση της Microsoft Ελλάδας οι οποίοι, απ' ότι καταλαβαίνω, είναι εξυπηρετικότατοι και αναλαμβάνουν τα πάντα σε περίπτωση βλάβης εντός εγγύησης.

Αν πάρω το κινητό από Amazon (218 ευρώ) καλύπτομαι από εγγύηση Nokia Store οπότε, αν κάτι χαλάσει εντός εγγύησης, εξαρτάται πού θα πέσεις και μπορεί να χρειαστεί να πληρώσεις μεταφορικά για να το στείλεις πίσω στην αμαζον. Αξίζει να δώσω ένα 30άρι παραπάνω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο ή κάτι δεν κατάλαβα καλά ?

 

BTW, αν κάποιος πάρει Lumia Κινητό από Ελλάδα (κωτσόβολος, public, σκρουτζομάγαζο) από πού καλύπτεται σε περίπτωση βλάβης ? Microsoft Ελλάδας ή Nokia Store ?

 

Thanks !

 

Θα πρέπει να καλέσεις κάποιο Nokia Care... Όχι την Microsoft...

 

Επανέρχομαι για λόγους καθαρά ενημερωτικούς μιας και μόλις σήμερα παρήγγειλα το 640xl lte dual sim από Microsoft Γαλλίας τηλεφωνόντας στην MS Ελλάδας.

 

Αυτό που ισχύει είναι πως ότι προκύψει τις πρώτες 14 μέρες (ή αν δεν σου αρέσει το κινητό), παίρνεις την MS Ελλάδας (αν το έχεις πάρει από MS οποιασδήποτε χώρας) και στο αλλάζουν χωρίς δεύτερη κουβέντα. Σε περίπτωση που έχει αγοραστεί από αμαζον και προκύψει το οτιδήποτε κατά την παραλαβή, δεν ξέρω αν μπορείς να απευθυνθείς σε αυτούς ή πρέπει πας σε νόκια care/το επιστρέφεις με δικά σου έξοδα στην αμαζον. Πιστεύω για 20 ευρώ διαφορά αξίζει από MS και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο ότι δεν θα υπάρξουν ντράβαλα σε περίπτωση DOA.

 

Μετά τις 14 μερες, απ' όπου κι αν το έχεις πάρει, πας νόκια care κατευθείαν, δεν αναλαμβάνει πλέον η MS (τουλάχιστον απευθείας).

Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδη εχω παρει 3- 640 xl. Ενα νοκια 930 και ενα νοκια 830 ολα μα ολα τα πας σε nokia store για το οτιδηποτε.
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Εγω επειδη εχω παρει 3- 640 xl. Ενα νοκια 930 και ενα νοκια 830 ολα μα ολα τα πας σε nokia store για το οτιδηποτε.

 

Επαναλαμβάνω γιατί δεν έγινα κατανοητός προφανώς. ΑΝ θες να επιστρέψεις το κινητό μέσα στις πρώτες 14 μέρες (για οποιονδήποτε λόγο) ΚΑΙ το έχεις αγοράσει από MS Store, απευθύνεσαι στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση της MS Ελλάδας. Αυτό μου είπε ο ευγενέστατος υπάλληλος της MS (Μίλτος) με τον οποίον μίλησα στο τηλέφωνο και μεσολάβησε για να γίνει η παραγγελία από το Γαλλικό microsoft site. Μετά τις 14 μέρες απευθύνεσαι σε νόκια store.

 

Απλώς ενημερωτικά το αναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

ΠΑιδια δυο ερωτησεις?Ποιος ειναι το τηλεφωνο του lumia customer care ?Και ακομη το office 365 gift τι χρονικη διαρκεια ειχε ?6 μηνη ή ετησια?
Link to comment
Share on other sites

1) Οι εφαρμογες ανοιγουν γρηγορα στο 640 XL ;

2) Η ενταση στα ακουστικα ;

3) Μια πληρη μερα με βαρια χρηση βγαζει ;

Link to comment
Share on other sites

1) Οι εφαρμογες ανοιγουν γρηγορα στο 640 XL ;

2) Η ενταση στα ακουστικα ;

3) Μια πληρη μερα με βαρια χρηση βγαζει ;

 

1. ναι νο προμπλεμο

2. τελεια, αλλα αν εχεις τα ακουστικα το ρινγκινγκ πεφτει.

3. ανετα

 

σιγουρεψε ότι σου καθεται καλα στο χερι...εμενα το 5 ιντζο μου πεφτει μεγαλο

Link to comment
Share on other sites

1. ναι νο προμπλεμο

2. τελεια, αλλα αν εχεις τα ακουστικα το ρινγκινγκ πεφτει.

3. ανετα

 

σιγουρεψε ότι σου καθεται καλα στο χερι...εμενα το 5 ιντζο μου πεφτει μεγαλο

 

Το μεγεθος ειναι μικρο για τα δικα μου δεδομενα, δεν εχω προβλημα με αυτο.

Κυκλοφορωντας στο δρομο με κινηση και ακουγοντας μουσικη στα ακουστικα, ειναι ικανοποιητικη η ενταση που δινει ; Στο ανωτατο φυσικα σημειο εντασης.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να βρω πως θα περασω τις επαφες απο το αουτλετ στην καρτα σιμ μπορει καποιος να βοηθησει;
LG G2. +huawei p9 lite +samsung e590+motorola moto g2.Sony xa2 ultra
Link to comment
Share on other sites

Για το Xl η κάμερα τι λέει; Ήμουν κάτοχος android και θελω να κάνω την μετάβαση αλλά διστάζω. Είχα το s4 και το μόνο που βλέπω παντού σε κριτικές ειναι το ελειπες windows store για apps. Επίσης θελω να βλέπω τα email σε yahoo και exchange στην δουλεια. Λογικά τα υποστηρίζει, σωστά; Τα notifications δουλεύουν οπως android? τα windows 10, ποτέ τα αναμένουμε;
Link to comment
Share on other sites

Το μεγεθος ειναι μικρο για τα δικα μου δεδομενα, δεν εχω προβλημα με αυτο.

Κυκλοφορωντας στο δρομο με κινηση και ακουγοντας μουσικη στα ακουστικα, ειναι ικανοποιητικη η ενταση που δινει ; Στο ανωτατο φυσικα σημειο εντασης.

 

ok με μέγεθος αφου σου κανει.

εννοουσα δυνατο ηχειο ώστε με ξεκουφαινει στο μαχ σε ομιλια, αλλα βολεςυει διοτι είναι αψογο σαν ανοιχτη ακροαση και από 15 ποντουσ μιλας και ακους καλα χωρις να το κρατασ στο αυτι.

 

Μουσικη/ραδιο ακουω στο μετρο οριακα υποφερτα οπου ο θορυβος είναι απελπιστικος λογω αντηχησησ στοοων.

στον ηλεκτρικο / λςωφορεια είναι οκ.

Όταν είμαι πεζος η οδηγω δεν ακουω με ακουστικα διοτι θελω να εχω αισθηση των ηχων περιβάλλοντος για λογουσ ασφαλειας..(κορνάρισμα, αλλα οχήματα, μηχανάκια, ..κλπ)

 

όταν ειχα φτηνιαρικο αντροιντ (dogee 330) ο ηχοσ με ακουστικα ηταν πολυυυ χαμηλος ακομη και σε ομιλια και χρησιμοποιουσα ένα MP3 player, παλι φτηνιαρικο και ημουν ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...