Jump to content

Microsoft Lumia 640 XL


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρώτησα και στο αντίστοιχο θέμα σχετικα με το GPS, αλλα δεν έχουν όλοι το ιδιο κινητο, οποτε θα ρωτησω και εδω για πιο σιγουρα.

 

Έχω λοιπόν το LUMIA 640 XL LTE, όταν έχω κλειστα τα δεδομένα κινητης σε μια περιοχή (όπου δεν τα είχα ανοιχτα π.χ. πριν 5 λεπτα) δεν εντοπιζεται η θεση μου. Όταν τα ανοίξω με βρίσκει. Συμβαίνει σε άλλον; Ή σας βρίσκει και χωρίς δεδομενα εσας;; ΠΡΟΣΟΧΗ!!! χωρις να τα εχετε ανοιξει νωριτερα σε αυτο το μερος κοντα. Δλδ θελω να μου πειτε αν φυγετε απο το σπιτι και πατε καπου για πρωτη φορα και δεν ανοιξετε το internet, θα σας βρει την τοποθεσια; Εννοείται οτι η Τοποθεσια ειναι ενεργοποιημενη!!

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το GPS και προσπαθώ να καταλάβω αν φταίει ο δέκτης ή αν είναι έτσι το κινητό. Κανονικά θα έπρεπε να μας βρίσκει κανονικά

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εμένα για να είμαστε ακριβης με βρίσκει αλλά με δείχνει αλλου. 200-300 μετρα σφάλμα θέσης

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το GPS και προσπαθώ να καταλάβω αν φταίει ο δέκτης ή αν είναι έτσι το κινητό. Κανονικά θα έπρεπε να μας βρίσκει κανονικά

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εμένα για να είμαστε ακριβης με βρίσκει αλλά με δείχνει αλλου. 200-300 μετρα σφάλμα θέσης

 

 

ετσι σε δειχνει με κλειστα δεδομενα;

 

Το Lumia 920 που ειχα με εβρισκε ακριβως χωρις ιντερνετ.

 

Κατι ακομα, ενω ειχα το παραπανω προβλημα που αναφερω, πηγα τη συσκευη μου στο service και ανεφερα το προβλημα αυτό, και μου ειπαν οτι οντως ειχε προβλημα το κντ και εγινε αντικατασταση. αλλα και αυτο που μου εδωσαν τωρα την ιδια δουλεια κανει :S

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το δοκίμασα με data/wifi off.

Με βρήκε μέσα σε 30" με απόκλιση περίπου 30-50μ από το σημείο που βρίσκομαι.

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί το άφησα και για αρκετή ωρα χωρίς δεδομενα να δω αν διορθώσει την θέση αλλά τπτ . Και καλά μήπως έκανε σφάλμα αρχικής θέσης και στην συνέχεια το διορθωνε

 

----- προσθήκη μηνύματος 56 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Btw 30-50 μέτρα και πάλι δεν είναι αποδεκτό σφαλμα

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έκανα δοκιμή με δεδομένα και με βγάζει στα 500 μέτρα περίπου και μέσα στην θάλασσα χαχα

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί το άφησα και για αρκετή ωρα χωρίς δεδομενα να δω αν διορθώσει την θέση αλλά τπτ . Και καλά μήπως έκανε σφάλμα αρχικής θέσης και στην συνέχεια το διορθωνε

 

----- προσθήκη μηνύματος 56 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Btw 30-50 μέτρα και πάλι δεν είναι αποδεκτό σφαλμα

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έκανα δοκιμή με δεδομένα και με βγάζει στα 500 μέτρα περίπου και μέσα στην θάλασσα χαχα

 

εχω παρομοιο εντοπισμος θεσης με εσενα!! χαχαχαχα.... λες να παω για τριτη φορα αντικατασταση;;!!!

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2-3' με βρήκε σχεδόν ακριβώς στο σημείο που βρίσκομαι.

http://www.imageshack.gr/files/61ds253tht5lqjmqm8sd.jpg

"Οι έρωτές μου είναι γεμάτοι από σταυρούς..."

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα μετά από 12 λεπτά ήρθε σχετικά κοντά.εχω την εντύπωση πάντως ότι το GPS θέλει χρόνο για να βρει σωστά τις θέσεις των δορυφόρων και να κάνει υπολογισμό... Αλλά 12 λεπτά και με δεδομένα είναι πολλά !!

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέρει κανείς πως μπορώ να σβήσω το yahoo mail από τον συγχρονισμό του κινητού ( μη το δώσω στο Nokia care me email και φωτο)

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η διαδικασία αντικατάστασης πήρε χρόνο?

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα μετά από 12 λεπτά ήρθε σχετικά κοντά.εχω την εντύπωση πάντως ότι το GPS θέλει χρόνο για να βρει σωστά τις θέσεις των δορυφόρων και να κάνει υπολογισμό... Αλλά 12 λεπτά και με δεδομένα είναι πολλά !!

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξέρει κανείς πως μπορώ να σβήσω το yahoo mail από τον συγχρονισμό του κινητού ( μη το δώσω στο Nokia care me email και φωτο)

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Η διαδικασία αντικατάστασης πήρε χρόνο?

 

Την πρωτη φορα που ειχε ενα σημαδι στην οθονη, το ειδε ο τεχνικος (καταστημα Γερμανος) και θα γινοταν επιτοπου αντικατασταση, απλα δεν υπηρχε αποθεμα και περιμενα δυο εβδομαδες.

 

Δευτερη αντικατασταση λογω GPS: πηγα την παρασκευη το ειδε ο ιδιος τεχνικος που ειχε δει την οθονη, αλλα επειδη δεν ηταν κατι εμφανες θα το εβλεπε αλλος τεχνικος και θα συμπεραινε αν υπηρχε οντως προβλημα. Σημερα πηγα και πηρα την καινουρια συσκευη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Εχω αγορασει το 640 XL Dual 5 μερες τωρα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Χθες εβαλα και 2η sim και παρατηρησα ενα προβληματακι. Οταν απενεργοποιω την 2η sim μου ζηταει PUK και μετα νεο PIN. Ειναι αυτο φυσιολογικο; Εαν οχι τι μπορει να φταει; Επισης μου αλλαζει ποια καρτα να χρησιμοποιει για τα δεδομενα (αυτο μπορει να οφειλεται επειδη δε βλεπει 2η καρτα μεσα).
Link to comment
Share on other sites

2 μέρες με 4g ανοιχτό ?

 

Δεύτερη μέρα σήμερα, 11:45, 45% μπαταρία, ανοιχτό wi-fi και 4G πάντα. Όμως στο γραφείο και στο σπίτι έχω wi-fi.

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερη μέρα σήμερα, 11:45, 45% μπαταρία, ανοιχτό wi-fi και 4G πάντα. Όμως στο γραφείο και στο σπίτι έχω wi-fi.

 

θεωρω οτι δεν παιζει ρολο ποσο εχεις ανοιχτο το wf αλλα ποσο το χρησιμοποιεις

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα την εφαρμογή Windows insider, επέλεξα να κατεβάζω τις νεότερες αναβαθμίσεις (διάβολε λέω, είμαστε στην ουρά, θα είναι πλέον σταθερές). Αποτελέσματα;

Έχω μια συσκευή που σέρνεται περισσότερο από ότι πριν... Μάλλον έκανα κάτι λάθος, γιατί δεν μπορώ να εκφραστώ θετικά γι αυτό που βλέπω όπως άλλοι.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα την εφαρμογή Windows insider, επέλεξα να κατεβάζω τις νεότερες αναβαθμίσεις (διάβολε λέω, είμαστε στην ουρά, θα είναι πλέον σταθερές). Αποτελέσματα;

Έχω μια συσκευή που σέρνεται περισσότερο από ότι πριν... Μάλλον έκανα κάτι λάθος, γιατί δεν μπορώ να εκφραστώ θετικά γι αυτό που βλέπω όπως άλλοι.

 

Για τις εμπειρίες σου από την Technical Preview των Windows 10 Mobile υπάρχει ξεχωριστό θέμα το Windows 10 technical preview (Insider Program) στο οποίο μπορείς να απευθυνθείς.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!πρώτη φορά και εγώ σε windows phone με το xl Και ακόμα ψάχνομαι...Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να συνεχίσουν οι καινούργιες επαφές που βάζω να αποθηκεύονται στο gmail; Ή αποθηκεύονται στο outlook; Και πρέπει να κάνω κάτι από τις ρυθμίσεις γι'αυτό ή γίνεται αυτόματα;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!πρώτη φορά και εγώ σε windows phone με το xl Και ακόμα ψάχνομαι...Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να συνεχίσουν οι καινούργιες επαφές που βάζω να αποθηκεύονται στο gmail; Ή αποθηκεύονται στο outlook; Και πρέπει να κάνω κάτι από τις ρυθμίσεις γι'αυτό ή γίνεται αυτόματα;

 

Δυστυχώς δεν γίνεται να επιλέξεις που να αποθηκεύονται.. Αποθηκεύονται αυτόματα στο Outlook. Σε περίπτωση που θελήσεις μελλοντικά να τις περάσεις στο google account απλά επιλέγεις από το google account ή από μία android συσκευή, μεταφορά επαφών από το outlook στο google account. Αλλά και αν συνδέσεις τον outlook λογαριασμό στην android συσκευή τις εμφανίζει αυτόματα μεν τις επαφές αλλά δεν ξέρω εάν τις συγχρονίζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!πρώτη φορά και εγώ σε windows phone με το xl Και ακόμα ψάχνομαι...Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να συνεχίσουν οι καινούργιες επαφές που βάζω να αποθηκεύονται στο gmail; Ή αποθηκεύονται στο outlook; Και πρέπει να κάνω κάτι από τις ρυθμίσεις γι'αυτό ή γίνεται αυτόματα;

 

 

 

Όταν πας να σώσεις μια καινούρια επαφή έχει επιλογή και διαλέγεις που θέλεις να σωθεί στο outlook η google (Gmail)

Link to comment
Share on other sites

Όταν πας να σώσεις μια καινούρια επαφή έχει επιλογή και διαλέγεις που θέλεις να σωθεί στο outlook η google (Gmail)

 

Να συμπληρώσω ότι εννοείται πως στις ρυθμίσεις στις επαφές, πρέπει να είναι προ-επιλεγμένος λογαριασμός της google. Τότε βλέπεις όλες τις επαφές που έχεις και στον gmail λογαριασμό σου, αλλά και όποια νέα καταχώριση επαφής κάνεις στο lumia smartphone σου, αποθηκεύεται στον google λογαριασμό σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση!

 

Παρατήρησα ότι ενώ έχω βάλει να αποθηκεύονται οι φωτογραφίες στην κάρτα sd αποθηκεύονται και στην συσκευή. Και όταν σβήσω μια φωτογραφία από την συσκευή σβήνεται και από την κάρτα sd.έκανα restart το κινητό μήπως φτιάξει αλλά τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση!

 

Παρατήρησα ότι ενώ έχω βάλει να αποθηκεύονται οι φωτογραφίες στην κάρτα sd αποθηκεύονται και στην συσκευή. Και όταν σβήσω μια φωτογραφία από την συσκευή σβήνεται και από την κάρτα sd.έκανα restart το κινητό μήπως φτιάξει αλλά τίποτα...

Δεν το είχα παρατηρήσει και εγώ, μιας και είχα επιλέξει να αποθηκεύονται οι φωτογραφίες στην κάρτα SD. Τώρα όμως που το διάβασα εδώ, πήγα στον έλεγχο αποθήκευσης και παρατήρησα και εγώ, πως οι φωτογραφίες αποθηκεύονται και στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου και στην κάρτα SD. Έτσι πρέπει να γίνεται, ή μου ξεφεύγει και μένα κάποια ρύθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Πριν λίγες μέρες το παλιό καλό μου Xperia P σταδιακά έχασε την οθόνη του, και κατέληξα στο Lumia 640 XL ως το νέο μου κινητό. Ήδη από πριν λίγους μήνες είχα στο νου μου το Lumia 535 αλλά τα γνωστά hardware προβλήματα στην οθόνη με απώθησαν και συνεχίζουν να με απωθούν.

 

Ερευνώντας για το 640XL άκουσα για κάποιο κίτρινο σημάδι, που εμφανίζεται στο πάνω μέρος της οθόνης συνήθως προς τα δεξιά. Γνωρίζετε κάτι παραπάνω για αυτό; Μήπως κάποιος-α χρήστης έχει το ίδιο πρόβλημα;

 

Θέλω να ελπίζω πως είναι θέμα παρτίδας και πως δεν μας άγγιξε στην Ελλάδα, αλλά είμαι πάρα πολύ επιφυλακτικός γιατί να πάρεις νέα συσκευή και να τρέχεις από τον πρώτο καιρό είναι ό,τι χειρότερο για εμένα και ψυχολογική ταφόπλακα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Edited by Lexicon
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

 

Ερευνώντας για το 640XL άκουσα για κάποιο κίτρινο σημάδι, που εμφανίζεται στο πάνω μέρος της οθόνης συνήθως προς τα δεξιά. Γνωρίζετε κάτι παραπάνω για αυτό;

 

Απο τον Μάιο το έχω πάρει στην γυναικα μου και στο link που έδωσες το είδα πρωτη φορά και νομιζω δεν έχει αναφερθεί κάποια περιπτωση εδώ μέσα!

Edited by kosnic2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

 

Πριν λίγες μέρες το παλιό καλό μου Xperia P σταδιακά έχασε την οθόνη του, και κατέληξα στο Lumia 640 XL ως το νέο μου κινητό. Ήδη από πριν λίγους μήνες είχα στο νου μου το Lumia 535 αλλά τα γνωστά hardware προβλήματα στην οθόνη με απώθησαν και συνεχίζουν να με απωθούν.

 

Ερευνώντας για το 640XL άκουσα για κάποιο κίτρινο σημάδι, που εμφανίζεται στο πάνω μέρος της οθόνης συνήθως προς τα δεξιά. Γνωρίζετε κάτι παραπάνω για αυτό; Μήπως κάποιος-α χρήστης έχει το ίδιο πρόβλημα;

 

Θέλω να ελπίζω πως είναι θέμα παρτίδας και πως δεν μας άγγιξε στην Ελλάδα, αλλά είμαι πάρα πολύ επιφυλακτικός γιατί να πάρεις νέα συσκευή και να τρέχεις από τον πρώτο καιρό είναι ό,τι χειρότερο για εμένα και ψυχολογική ταφόπλακα.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

 

Καλημέρα!Εγώ αγόρασα την προηγουμένη βδομάδα το δικό μου και δεν έχει πρόβλημα.όλα μια χαρά

Edited by niotheros
Διόρθωση κώδικα παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...