Jump to content

Microsoft Lumia 640 XL


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για την αλλαγή της γλώσσας υπάρχει βίντεο στο YouTube με άλλο Lumia, λίγο πολυ σου δείχνει ένα τηλέφωνο με αγγλικά και ένα με αλλαμπουρνεζικα και σου δίνει οδηγίες του στυλ 3η επιλογή μετά το USB (η αλλά πράγματα που ταβγραφει με αγγλική ορολογία σε όλες τις γλώσσες)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν χρειάζεται τίποτα τέτοιο... Με το που ανοίξεις το κινητό το πρώτο πράγμα που θα σε ρωτήσει είναι η γλώσσα...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω ανοίξει ακόμη το κινητό γιατί περιμένω το τζαμάκι του. Αύριο με το καλό. Το manual είναι στα Γαλλικά, γι' αυτό ρωτησα. Αν έχω θέμα θα επανέλθω, ευχαριστώ πολύ !

 

Wolverine?

Δεν είναι απο ρυζόχαρτο... Δεν θα πάθει κάτι...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος?

Γιατί ένα σε display που ειχαν, είχε splash screen... :confused:

 

Σιγουρα,εκτος ότι το τσεκαρα με xl φιλων(και το δικο μου φυσικα),εάν ριξεις μια ματια στην λιστα με τα firmware,θα δεις ότι για το xl εχει μονο ένα unbranded,ενώ στο 640 εχει για dt για voda και το unbranded...:)

sks13 :alien:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κάνω και εδώ την ερώτηση μιας και την έκανα πριν σε λάθος νήμα :)

 

Αυτή την στιγμή έχω ένα s5 αλλά πραγματικα τώρα χρειάζομαι ένα κινητό με 2 καρτες. Σκέφτομαι για 4g dual sim από Γαλλία Τα παραθύρια τα ξέρω μιας και είχα ένα 1520. Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι σχετικά με την κάμερα και έχετε να μου πείτε γνώμες αν είναι το μεγάλη η διαφορά της καμερας. Όσο αφορά την μπαταρία έχω να πω τα καλύτερα για τα Windows αλλά στην κάμερα ?

 

Θέλω πολύ να ακούσω τις γνώμες σας

Link to comment
Share on other sites

Στο 7:30 του βίντεο λέει αναλυτικά γνώμη για την κάμερα του 640xl και την συγκρίνει με τα άλλα λουμια. Με λίγα λόγια για την κατηγορία του κινητού η κάμερα είναι σουπερ.

https://www.youtube.com/watch?v=xxkhB23Pv_M

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ αλλά έχω έρθει σε δίλημμα να δώσω κάτι παραπάνω και να πάρω ένα s5 δικαρτο ή να πω σε ένα δικαρτο 5.7 ίντσες ? Στην φωτογραφική κολλάω εγώ
Link to comment
Share on other sites

Τα μεγαπιξελ σε προβληματίζουν? Έχω το 930 με αισθητήρα 20 μεγαπιξελ και ο τύπος στο review λέει ότι βγάζει συγκρίσιμες φώτος με αυτό και σε ορισμένες συνθήκες ακόμα και καλύτερες οπότε δεν νομίζω ότι η κάμερα του δεν είναι καλή ακόμα και αν εχει 13 μεγαπιξελ. Από εκεί και πέρα το κινητό έχει και το rich capture για να ρυθμίζεις την έκθεση του φλας, έχει καταπληκτική μπαταρία και από αισθητήρες δεν κάναν τσιγκουνιά (Sensorcore κτλ) συν το glance screen. Δεν βλέπω κάτι αρνητικό σε αυτή την συσκευή.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις άνοιξα το κινητό και προσπαθώ να προσαρμοστώ. Τεράστιο βήμα για εμένα αλλά πιστεύω θα με αποζημιώσει.

 

Μιας και πήρα το κινητο από την Γαλλική MS (και παρ' ότι επέλεξα Αγγλικά για γλώσσα των μενού), κάποιες φορές μου πετάει κάποια Γαλλικά Notifications. Επιπλέον υπάρχουν αρκετές εφαρμογές προεγκατεστημένες που δεν μου χρειάζονται. Απεγκατέστησα manually κάποιες αλλά φοβάμαι ότι έχει κι άλλα πολλά σκουπίδια που δεν μπορώ να τα δω. Υπάρχει τρόπος να κάνω κάτι σαν factory reset το κινητό και να ξεκινήσει μόνο με τα windows εγκατεστημένα και τίποτε άλλο, προκειμένου να εγκαταστήσω εγώ όποιες εφαρμογές θέλω ? Αυτό που περιγράφεται εδώ ως hard reset θα κανει τη δουλειά ή θα κάνω βλακεία ? Επιπλέον, το ελληνικό πληκτρολόγιο δεν έχει Τ9 ή αυτόματη διόρθωση. Πώς το φτιάχνουμε αυτό ?

 

Γενικά, υπάρχει κάποιος start-up guide εδώ στο site μιας και η μετάβαση από iOS είναι τεράστια.

 

Σορρυ για τον πανικό αλλά είμαι πελαγωμένος.

 

Θενκς !

Edited by iparout
Link to comment
Share on other sites

Μόλις άνοιξα το κινητό και προσπαθώ να προσαρμοστώ. Τεράστιο βήμα για εμένα αλλά πιστεύω θα με αποζημιώσει.

 

Μιας και πήρα το κινητο από την Γαλλική MS (και παρ' ότι επέλεξα Αγγλικά για γλώσσα των μενού), κάποιες φορές μου πετάει κάποια Γαλλικά Notifications. Επιπλέον υπάρχουν αρκετές εφαρμογές προεγκατεστημένες που δεν μου χρειάζονται. Απεγκατέστησα manually κάποιες αλλά φοβάμαι ότι έχει κι άλλα πολλά σκουπίδια που δεν μπορώ να τα δω. Υπάρχει τρόπος να κάνω κάτι σαν factory reset το κινητό και να ξεκινήσει μόνο με τα windows εγκατεστημένα και τίποτε άλλο, προκειμένου να εγκαταστήσω εγώ όποιες εφαρμογές θέλω ? Αυτό που περιγράφεται εδώ ως hard reset θα κανει τη δουλειά ή θα κάνω βλακεία ? Επιπλέον, το ελληνικό πληκτρολόγιο δεν έχει Τ9 ή αυτόματη διόρθωση. Πώς το φτιάχνουμε αυτό ?

 

Γενικά, υπάρχει κάποιος start-up guide εδώ στο site μιας και η μετάβαση από iOS είναι τεράστια.

 

Σορρυ για τον πανικό αλλά είμαι πελαγωμένος.

 

Θενκς !

 

Πέρα από τις εφαρμογές που απεγκατέστησες, την οθόνη εκκίνησης και την επιλογή για 2G, 3G και 4G (δεν υπάρχουν όλες οι επιλογές σε ορισμένες ROM-μπορεί να μην έχεις πρόβλημα με αυτό) δεν υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να απεγκατασταθεί ή να αλλάξει. Τ9 δεν υπάρχει και νομίζω πως για τη διόρθωση θα πρέπει να περιμένεις τα Win10 Mobile.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τις εφαρμογές που απεγκατέστησες, την οθόνη εκκίνησης και την επιλογή για 2G, 3G και 4G (δεν υπάρχουν όλες οι επιλογές σε ορισμένες ROM-μπορεί να μην έχεις πρόβλημα με αυτό) δεν υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να απεγκατασταθεί ή να αλλάξει. Τ9 δεν υπάρχει και νομίζω πως για τη διόρθωση θα πρέπει να περιμένεις τα Win10 Mobile.

 

Too late !! Έκανα hard reset με την μέθοδο του φορτιστή οπότε ελπίζω όταν ξεκινήσει το κινητό να είναι εντελώς κενο. Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Too late !! Έκανα hard reset με την μέθοδο του φορτιστή οπότε ελπίζω όταν ξεκινήσει το κινητό να είναι εντελώς κενο. Για να δούμε.

 

Εντελώς κενό δεν θα είναι. Θα έχει εγκατεστημένο ό,τι έχει από το εργοστάσιο. Για διόρθωση λέξεων κατά την πληκτρολόγηση μπορείς να κατεβάσεις το ελληνικό πληκτρολόγιο από τις ρυθμίσεις.

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Για τη διόρθωση απλά πρέπει να κάνεις update στο Ελληνικό πληκτρολόγιο μέσα από τις ρυθμίσεις....
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Για τη διόρθωση απλά πρέπει να κάνεις update στο Ελληνικό πληκτρολόγιο μέσα από τις ρυθμίσεις....

 

Ισχύει. Το έκανα και δούλεψε.

 

Γενικά το κινητό είναι πολύ καλό και τεράστια διαφορά σε σχέση με το iPhone 4S που είχα.

 

Χωλαίνουν λίγο κάποιες εφαρμογές αλλά πιστεύω ότι η μετάβαση τελικά θα με δικαιώσει.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, γιατί sms των 250 χαρακτήρων το στέλνει ως 5 (!) μηνύματα ? Χρεώνομαι πράγματι 5 SMS ?

 

To έχεις ρυθμίσει να σου δίνει τη δυνατότητα να γράφεις 160 χαρακτήρες ανα SMS;

Πώς βάζω 160 χαρακτήρες σε SMS;

Μόνο όταν έχουμε χάσει τα πάντα είμαστε πραγματικά ελεύθεροι να κάνουμε τα πάντα.
Link to comment
Share on other sites

Σημερα ήμουν σε μια εκδήλωση όπου διάφοροι τραβούσαν με τα κινητά βίντεο. Αρκετά σκοτεινά. Είχε μπροστά μου ένας το 640xl και ηταν κάπως σκοτεινό σε σχέση με ενα samsung δίπλα. Μήπως δεν είχε ρυθμίσει σωστά. Φαινόταν τεράστια διάφορα.
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, όταν γυρίσεις από φωτογραφία σε βίντεο, το πλάνο γίνεται πολύ πιο σκοτεινό... Γιατί άραγε... Έχω 10αρια. Το κάνει και στα 8.1 αυτό;
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, όταν γυρίσεις από φωτογραφία σε βίντεο, το πλάνο γίνεται πολύ πιο σκοτεινό... Γιατί άραγε... Έχω 10αρια. Το κάνει και στα 8.1 αυτό;

 

Ναι το κάνει και σε 8.1 σε 640.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

Ναι το κάνει και σε 8.1 σε 640.

Η αναπαραγωγή του βίντεο ειναι κι αυτή σκοτεινή;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι, απορώ, είναι σοβαρό σφάλμα...

Το πρωί όμως δεν το κάνει. Θα ξανά δοκιμάσω το βράδυ και με τις 3-4 εφαρμογές κάμερας.

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

To έχεις ρυθμίσει να σου δίνει τη δυνατότητα να γράφεις 160 χαρακτήρες ανα SMS;

 

 

Πώς βάζω 160 χαρακτήρες σε SMS;

 

 

 

 

 

Το έκανα μόλις αλλά πλέον δεν μου βγάζει καθόλου τον μετρητή των χαρακτήρων κάτω από τα sms. Γιατί ? Και βασικά, πόσο χρεώνομαι δεν έχω ιδέα ?

 

 

 

Και μια τελευταία ερώτηση: Υπάρχει κάποιος τρόπος το κινητό να μπαίνει στο αθόρυβο με το πάτημα ενός κουμπιού, όπως γίνεται με το πλαϊνό πλήκτρο στα iPhone; Ο μόνος τρόπος που έχω βρει για να μπαίνει αθόρυβο είναι με παρατεταμένο πάτημα του κουμπιού της έντασης μέχρι να πάει από το 10/10 στο vibrate. Ποιο γρήγορος τρόπος δεν υπάρχει;

Edited by iparout
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι, απορώ, είναι σοβαρό σφάλμα...

Το πρωί όμως δεν το κάνει. Θα ξανά δοκιμάσω το βράδυ και με τις 3-4 εφαρμογές κάμερας.

Οι δοκιμές πως πήγαν; Αν έχεις feedback θα το εκτιμούσα γιατι με ενδιαφέρει η καλή κάμερα.

Link to comment
Share on other sites

Το κάνει και με Lumia camera και με Microsoft camera, αλλά μόνο σε σκοτεινό περιβάλλον. Με κανονικό φωτισμό είναι οκ. Δηλαδή και σε εσωτερικό χώρο με φωτισμό είναι οκ.

Η επίσημη έκδοση λογισμικού είναι τα 10άρια;

Το έβαλα στο recovery tool και μου δίνει τα 10άρια.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 640 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...