Jump to content

Lenovo Vibe Shot (z90-7)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα ήθελα τρεις μικρές review παραγράφους για 1. την φωτεινότητα της οθόνης (βρες ηλιοφάνεια, διάλεξε λειτουργίες, όπως απάντηση σε μήνυμα ή αναγνώριση εισερχόμενης κλήσης ή εύρεση επαφής ή άνοιγμα δεδομένων ή πλοήγηση σε Here Map, φόρα τα γυαλιά ηλίου σου, και πες μας τί βλέπεις) 2. την αντοχή της μπαταρίας (screen time, χρήση 3G, browsing, ποσοστά και ώρες φόρτισης) και 3. απόδοση ηχείου (απλό ringtone σε τσάντα ή διπλανό δωμάτιο, αλλά κυρίως φωνητική κλήση - θέλω να κάνω χρήση σε αυτοκίνητο.)

 

Α! Και φωτογραφίες. Με πολύ φως, λίγο και νύχτα. Αν γίνεται να υπάρχουν λήψεις με άλλη συσκευή ως σημείο αναφοράς θα ήταν ιδανικό!

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 411
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Nagata μιας και δεν εχει led (:() δοκιμασε με καμια εφαρμογη απο το google play μηπως κανεις τα εμπρος πληκτα να βγαζουν φως στις ''ειδοποιησεις'', νομιζω το Light Flow Lite - LED Control εχει τετοια ρυθμιση ή αν μπορεις ψαξε για καποια αλλη στο play.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα αρκετά αναλυτικό review και γράφει πολύ καλά λόγια για την οθονη του πάντως. http://laptopmedia.com/smartphone-review/lenovo-vibe-shot-review-upper-mid-range-redefined/
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol: Βρε, ενας ενας, θα μετανοιωσει ο ανθρωπος που ανεφερε οτι το πηρε...:lol::lol::lol:

Παντως γμτ κανουν συσκευες των 300+ Ευρω και δεν βαζουν Notification Led..τι να πω..

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα αρκετά αναλυτικό review και γράφει πολύ καλά λόγια για την οθονη του πάντως. http://laptopmedia.com/smartphone-review/lenovo-vibe-shot-review-upper-mid-range-redefined/

 

Μάλιστα!

Στα αρνητικά έχει την κάμερα. Κρίμα γιατί περίμενα να είναι κάτι που αξίζει. Από τα δείγματα που έχει, δεν υπάρχουν καν βραδινές και οι ημερήσιες είναι μέτριες.

Επίσης στο βίντεο πολύ κούνημα. Πού είναι ο σταθεροποιητής?!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα!

Στα αρνητικά έχει την κάμερα. Κρίμα γιατί περίμενα να είναι κάτι που αξίζει. Από τα δείγματα που έχει, δεν υπάρχουν καν βραδινές και οι ημερήσιες είναι μέτριες.

Επίσης στο βίντεο πολύ κούνημα. Πού είναι ο σταθεροποιητής?!!

 

Είναι engineering sample η συσκευή του τεστ από ότι λέει άρα παίζει να έχει βελτιωθεί στα προς πώληση μοντέλα?Γενικά πάντως δεν νομίζω να χτυπάει s6 και g4 στη κάμερα, αναμενόμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Στα 280 δολάρια στο to2c για 1000 κομμάτια. http://www.to2c.com/lenovo-vibe-shot-z90-3.html

Έχω πάρει το z90-3 αλλά υπάρχει πρόβλημα με 3g και 4g, οπότε προσέξτε το.

Στα χαρακτηριστικά στα site (σχεδόν όλα) των πωλητών δίνουν μόνη διαφορά με το z90-7 τα 16GB αντι των 32GB.

Στην πραγματικότητα η δεύτερη διαφορά τους είναι ότι ΔΕΝ έχουν ίδιες δυνατότητες συνδεσιμότητας. To z90-3 εχει μόνο TDD-LTE και TD-SCDMA, αυτό σημαινει ότι το 4g και το 3g λειτουργεί ΜΟΝΟ σε δίκτυα στην Κίνα.

 

αυτη η φώτο είναι από τις οδηγίες που βρήκα μέσα στη συσκευασία (στα κινέζικα βέβαια, αλλά φαινονται οι κωδικοι)

[ATTACH]63371[/ATTACH]

 

εδώ είναι από ένα site πωλητή που δείχνει συγκριτικά τα χαρακτηριστικά των 2 μοντελων

[ATTACH]63372[/ATTACH]

 

Δεν ξέρω αν μπορεί να λυθει με καποιο update ή είναι θέμα hardware.... Πάντως ξεκίνησα την αλληλογραφία με τον πωλητή (το πηρα από το ιταλικό Grossoshop, το οποίο έχει πολυ καλα feedback και υποστήριξη) και δεν γνωριζαν καν γι αυτή τη διαφορά. Τώρα είμαι στη φάση που θα το επιστρέψω και θα μου δωσουν αποζημίωση ή κουπόνι για άλλη αγορά. Άρα προφανώς δεν μπορουν να το λυσουν αμεσα με κάποια ROM. Πιστεύω ότι δε φταίνε οι πωλητές, μάλλον η Lenovo δεν ήταν ξεκαθαρη με το συγκεκριμένο τεχνικό χαρακτηριστικό.

 

Κατα τα άλλα μου άρεσε πάρα πολύ σαν τηλέφωνο. Προέρχομαι βέβαια απο ένα παλιοblackberry...:D αλλά διάβασα πολύ στο διαδικτυο πριν καταληξω σε αυτό το android (είμαστε και δύσκολοι...) και είχα κατα νου τις standard απαιτήσεις μου στην επιλογή. Με ικανοποιεί στο 95%.

Στο λίγο που το χρησιμοποίησα:

Μπαταρία: πολυ καλή διάρκεια με πολύωρη χρηση κλήσεων και σε edge ton περισσότερο χρόνο. δεν προλαβα να βαλω κάποια εφαρμογη για στατιστικά.

Οθονη touch, εξαιρετική και πολυ γρηγορη ανταπόκριση

Κάμερα πολύ καλη. Με το αυτόματα πας στα σίγουρα, αλλά και το pro δίνει αρκετες δυνατότητες customizing (αν και δε χρειαζεται για κλασσικες φωτο, αρκει το αυτόματο).

Δεν δοκίμασα να το χρησιμοποιήσω σε ελληνικά ή ιταλικα, αλλά μόνο σε αγγλικα και είδα ότι έχει αρκετα "υπολειμματα" κινέζικων ακόμα...Αλλά αυτό δε με ανησυχει γιατι σιγα σιγα θα το λυσουν.

Το notification led είναι κάτι που με ενοχλεί, δοκιμασα και διάφορες εφαρμογες, μάταια. Αλλά αντέχω να το προσπεράσω γιατι τα υπολοιπα με ικανοποιούν πολύ. Ισως αργότερα να μπορει να λυθει και αυτό ελπίζοντας ότι ειναι rgb και θα εχει επιλογές χρωματων.

 

Αυτά. Πάντως έχω αποφασίσει να παρω το z90-7. :)

 

PS: είμαι νέο μέλος...οποτε καλησπέρα κιόλας σε όλους. Εψαχνα να δω μήπως εχει πάρει αυτό το μοντελο κάποιος Ελλάδα να δω τι γινεται και έτσι βρήκα αυτή τη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοιταγα και εγω να αγορασω το z90-3 απλα εβλεπα πως τα δικτυα του δεν θα λειτουργουν για ελλαδα.εστειλα μηνυμα στο to2c και περιμενω απαντηση.νομιζω πως μονο το vickmall το εχει αλλα το z90-7 που κανει για δικτυα ελλαδα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

--Lenovo Vibe Shot(Z90-3) Version :

 

Screen Size: 5.0 inch

 

Resolution: 1920x1080 pixels

 

Front Camera: 8.0MP

 

Rear Camera: 16.0MP

 

SIM Card: Dual SIM,dual standby

 

Battery: 3000mAh Battery

 

Language: Multi-language

 

Storage Extend: Yes

 

Storage: 3GB RAM 16GB ROM

 

OS : Android OS 5.0

 

CPU: Snapdragon615 64Bit Octa Core

 

Network : 2G GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz

 

3G TD-SCDMA(Just Can use in China)

 

4G TD-LTE(Just Can use in China)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά καλημέρα σε όλους. Σκέφτομαι και εγώ για το Lenovo Vibe Shot Z90-7 και έχω δυο απορίες. 1. Τελικά υποστηρίζει 3g - 4g το z90 -3 στην Ελλάδα ; και 2. Μπορούμε να παραγγείλουμε από Κίνα με PayPal; λόγω των τραπεζών ρωτάω. Ευχαριστώ.

PS. Είδα την ερώτηση σου στο to2c "panosiq" και σου απάντησαν ότι το Lenovo Vibe Shot Z90-3 υποστηρίζει 3g - 4g στην Ελλάδα. Ευχαριστώ

Edited by galiatsogio
Link to comment
Share on other sites

To z90-3 εχει μόνο TDD-LTE και TD-SCDMA, αυτό σημαινει ότι το 4g και το 3g λειτουργεί ΜΟΝΟ σε δίκτυα στην Κίνα. με δικη σου ευθυνη το αγοραζεις.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα,

 

Σκεφτομαι να αγορασω το LENOVO VIBE SHOT Z90-7 μεσω της μινιδεαλ..... εχω καποιες αποριες... υπαρχει καποιος που να το εχει αγορασει για να τον ρωτησω?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μολις πετυχα αυτο το αριστουργημα. Φωτογραφικο smartphone με πολυ καλη καμερα.

 

http://cdn.androidadvices.com/wp-content/uploads/2015/03/Lenovo-Vibe-Shot.jpg

 

http://i0.wp.com/laptopmedia.com/wp-content/uploads/2015/05/Lenovo-VS-back2.jpg

 

specs:

 

Network Technology

GSM / HSPA / LTE

 

142 x 70 x 7.3 mm (5.59 x 2.76 x 0.29 in)

145 g (5.11 oz)

Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by)

IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors

5.0 inches (~69.3% screen-to-body ratio)

1080 x 1920 pixels (~441 ppi pixel density)

Corning Gorilla Glass 3

Android OS, v5.0.2 (Lollipop)

Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615

1.7 GHz Cortex-A53 & quad-core 1.0 GHz Cortex-A53

32 GB, 3 GB RAM

Camera Primary 16 MP, 2997 x 5328 pixels, optical image stabilization, autofocus, triple-LED (dual-tone) flash

Features Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR

Video 1080p@30fps, optical stabilization

Secondary 8 MP, 1080p

Link to comment
Share on other sites

Μολις σημερα το αγορασα και εκ πρωτης οψεως εχω να πω ότι το ui του ειναι σπιρτοζικο, συνδιαζοντας η καλυτερα αντιγραφοντας στοιχεία απο ui αλλων κατασκευαστών, λίγο σονι λιγο apple, λίγο από δω λίγο από κει, με τελικη υλοποιηση ομως αρκετά ενδιαφέρουσα, φαινεται να εχει καλη κατασκευη πείθει με τα υλικά του, εντυπωσιάστηκα από την απόδοση των ηχείων που βρίσκονται στο κάτω μέρος της συσκευής, χωρίς να έχω ιδιαίτερες γνώσεις από φωτογραφία νομίζω ότι τα πάει καλά, μόνο η μία κάρτα είναι 4G η άλλη είναι μόνο gsm ( δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που είναι καρτοκινητή).

Η οθόνη είναι φωτεινότατη και έχει πολύ καλή ευκρίνεια, ιδια τεχνολογία και στο z3c μου αλλά με καλύτερη απεικόνιση, ίσως λόγω καλύτερης ανάλυσης.

Αυτά με λίγα λόγια ως τώρα μόνο λίγες ώρες το έχω και παίζω, να πω απλώς ότι στο πολύ ωραίο κουτί είχε τόσο θήκη όσο και μεμβράνη οθόνης, όχι καλής ποιότητας βέβαια αλλά έτσι για τις πρώτες μέρες καθώς δεν υπάρχουν καθόλου αξεσουάρ ακόμα στην αγορά, και τέλος να αναφέρω τα λευκά παρελκόμενα (φορτιστή και ακουστικά) την στιγμή που η συσκευή ειναι γκρι-μαύρη , αυτά ότι θέλετε ρωτάτε

Edited by kast1727
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι απ' αυτούς που θα εξαντλήσουν μέσα σε δυο τρεις μέρες τις δυνατότητες του καινούριου τηλεφώνου τους, ούτε και έχω ιδιαίτερες γνώσεις και φωτογραφική έφεση, παραθέτω έτσι απλώς παρακάτω την πρόχειρη αξιολόγηση που έχω κάνει στο σκρουτζ, και το μόνο που θα πω επιγραμματικά είναι ότι σε αυτό για το οποίο κυρίως διαφημίζεται, η point and shoot ικανότητά του δηλαδή, δεν τα πάει και πολύ καλά έχω την εντύπωση, γιατί και αργεί να βγάλει την φωτό, και πρέπει να καθυστερήσεις να κάνεις τις σωστές ρυθμίσεις για να αποφύγεις την υπερέκθεση, μπορεί να κάνω εγώ λάθος απλά θα πω ότι στο ίδιο σημείο την ίδια στιγμή με το lumia 830 έβγαλα πολύ πιο σωστή ( για τα μάτια τα δικά μου τουλάχιστον) φωτογραφία χωρίς να χρειαστεί να κάνω καμμία ρύθμιση

https://www.skroutz.gr/account/products/reviews/63071

Edited by kast1727
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τα άτομα που έχουνε το τηλεφωνάκι αυτό... Μόλις το παρέλαβα και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σαν διαχείριση αρχείων δεν έχω παρατηρήσει.... κάποιος που να μπορεί να μου λύσει την απορία!?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τα άτομα που έχουνε το τηλεφωνάκι αυτό... Μόλις το παρέλαβα και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σαν διαχείριση αρχείων δεν έχω παρατηρήσει.... κάποιος που να μπορεί να μου λύσει την απορία!?

Νομίζω ότι είναι η εφαρμογή File browser
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...