Jump to content

Lenovo Vibe Shot (z90-7)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γραφει οτι κανει instalizing για δυο δευτερολεπτα και κανει επανακινιση και ξανα το ιδιο συνεχεια.. και δεν το βλεπη ο υπολογιστης γιατι σβηνει συνεχεια,μια δυο φορες που το βρηκε μου εβγαζε 7-8 δισκους..

ειναι root? εχεις recovery twrp?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 411
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ειναι root? εχεις recovery twrp?

oxi recovery twrp δεν εχω. τωρα για root να σου πω την αληθεια δεν νομιζω,απο κινα το πηρα και το μονο που καναμε ειχαμε βαλη την ελληνικη ρομ και δουλευε μεχρι που εχασα κατι φωτογραφιες και μπηκα στο μενου που ανοιγη οταν πατας τον συνδιασμο με το πληκτρο που ανοιγη και που δυναμονει μαζι και πατισα κατι που ελεγε λοαντ κατι δεν θυμαμαι καλα με την προιποθεσει να γυρισει στην κατασταση πριν την μεταφορα των φωτογραφειων και απο τοτε εσβησε και κανει αυτα..

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να φτιαχτη??

φιλε δεν ξερω γτ δεν εχω το κινητο πρεπει να κανουμε μια προσπαθεια ομως

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο υποτιθεται οτι παιζει στερεο μουσικη γιατι το δικο μου απο οπου και αν βαλω μουσικη παιζει μονο το ενα ηχειο,δεν πρεπει να παιζουν και τα δυο?
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο υποτιθεται οτι παιζει στερεο μουσικη γιατι το δικο μου απο οπου και αν βαλω μουσικη παιζει μονο το ενα ηχειο,δεν πρεπει να παιζουν και τα δυο?

Ομοίως και το δικο μου.

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος του κινητού εδώ κ μια βδομάδα.... Πολύ καλή οθόνη με ωραία χρώματα. Gorilla glass μπρος κ πίσω. Βουτιά σε χαράδρα με λίγο χιόνι από ορειβασία κ το κινητό ήταν χωρίς γρατζουνιά, Ενώ δε φορούσε καν γυαλί μπροστά...Τρέχει όλες σχεδόν τις εφαρμογές χωρίς lag. Σήμα κ WiFi κομπλέ. Τελευταία rom από lenovo είναι η 5.1. Ελπίζω κάποια στιγμή να δώσουν την αναβάθμιση σε 6.0. Λίγο θέμα έχει η μπαταρία που πέφτει λίγο γρήγορα αν το σκαλίζεις ακόμα κ με χαμηλή φωτεινότητα...Κάμερα από τις καλύτερες που έχω δουλέψει. Στο φως οι φωτογραφίες είναι απίστευτες ενώ σε βοηθάει στο auto το smart assistant που έχει. Για το βράδυ το γυρνάς στο pro κ αφού ρυθμίσεις λίγο το διάφραγμα κ το iso χαίρεσαι να βγάζεις φωτογραφίες. Γενικά πολύ ικανοποιημένος για 120 € (used) που το πήρα.
Link to comment
Share on other sites

φιλε δεν ξερω γτ δεν εχω το κινητο πρεπει να κανουμε μια προσπαθεια ομως

 

καλησπερα το ειχα δοση στον αδερφο μου να δει αν μπορι να κανει κατι και ημουν εκτος γιαυτο δεν εστειλα τιν τριτι θα το εχω και εγω στα χερια μου και αν μπορις με καπιο τροπο να με βοηθησεις καλος!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα το ειχα δοση στον αδερφο μου να δει αν μπορι να κανει κατι και ημουν εκτος γιαυτο δεν εστειλα τιν τριτι θα το εχω και εγω στα χερια μου και αν μπορις με καπιο τροπο να με βοηθησεις καλος!

Οταν το έχεις στείλε να βρούμε κάποια ώρα που μπορούμε και οι δύο να προσπαθήσουμε

Link to comment
Share on other sites

Οταν το έχεις στείλε να βρούμε κάποια ώρα που μπορούμε και οι δύο να προσπαθήσουμε

ενταξει. σε ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο υποτιθεται οτι παιζει στερεο μουσικη γιατι το δικο μου απο οπου και αν βαλω μουσικη παιζει μονο το ενα ηχειο,δεν πρεπει να παιζουν και τα δυο?
μονοφωνικό ηχείο έχει παιδιά, απλά κάποιοι κατασκευαστές κινητών βάζουν και δεύτερη γρίλλια, τώρα για αισθητικούς λόγους το κάνουν ή για παραπλάνηση του καταναλωτή, θα σας γελάσω Edited by kast1727
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα! Ειμαι κατοχος του vibe - shot z7-90 εδω και 3 μηνες , το παρηγγειλα απο vickmall και οπως εχει αναφερθει πιο πανω, μου εχει ερθει ακριβως με τις εφαρμογες που ηθελα. Δεν θελω να πω τις γενικες εντυπωσεις μου γιατι το εχουν κανει ηδη και αλλοι χρηστες αλλα για οποιαδηποτε απορια ειμαι εδω ! Αυτο που με προβληματιζει:

 

-Το 4G λειτουργει κανονικοτατα εφοσον εχω 1 σιμ μεσα , οταν χρησιμοποιω 2 σιμ το ιντερνετ απλα σερνεται! :mad:

 

-Εχω 1 ολοκληρη μερα που δν μου βγαζει σημα στην ΣΙΜ μου και οταν με περνουν λεει κλειστο, ωστοσο το κινητο αναγνωριζει οτι υπαρχει μεσα σιμ!! Μολις παρατηρησα οτι οταν παω να κανω κληση μου λεει οτι πρεπει πρωτα να απενεργοποιησω τη λειτουργια πτησης (τσεκαρα και δεν την εχω ενεργοποιημενη). Εχει κανεις ιδεα τι μπορει να φταιει?? :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα,ενας φιλος αγορασε το ιδιο κινητο απεξω,και μου το φερε γιατι πιανει μονο EDGE

 

το κανα unlock/root καταφερα να το κανω να πιανει 3G/H+

LTE δεν καταφερα

 

μπορει καποιος με ελληνικη συσκευη που εχει ROOT να μου στιλει σε τι συχνοτητες δουλευει?

 

μπορει να δει τις παραμετρους απο δω

 

https://forum.xda-developers.com/android/general/lenovo-vibe-shot-z90-7-unlock-radio-t3198395/post63396325#post63396325

 

χτυποντας σε ADB

 

Then enter:

1. Start background prozess to sdm0:

cat /dev/smd0 &

2. Have a look at your band settings:

echo -e 'AT$QCBANDPREF?\r' > /dev/smd0

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις/Προβληματισμοί:

-Μερικές φορές όταν το ανάβω, πριν δείξει την οθόνη κλειδώματος, μου βγάζει για πολύ λίγο χιόνια τύπου παλαιάς τηλεόρασης... Συμβαίνει σε κανέναν άλλο κάτι παρόμοιο;

;

 

Μερικές φορές και το δικό μου.

Ραδιόφωνο FM;

Βιντεοκλήση;

Edited by chris1k8
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα στο φόρουμ. Αξίζει το εν λόγω κινητό? Βασικά η κάμερα αξίζει? Είναι καλή? Βασικό : έχει γρήγορη εστίαση και γρήγορο capture? Ο αισθητήρας της κάμερας ξέρει κανείς τι μάρκα είναι? Διάβασα κάπου ότι είναι Samsung, ισχύει?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια καποιος απο Θεσσαλονικη που να ξερει να περναει την International ROM? Ειμαι εδw και 5 μηνες οπwς ηρθε απο Κινα και τwρα αρχισε να μου κανει κατι ψιλοπεριεργα, και φοβαμαι να το πειραξw εγw καλυτερα καποιος που να το εχει ξανακανει... Ευχαριστw προκαταβολικα!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
έχει κανείς κάποια πληροφόρηση για επερχόμενη αναβάθμιση της έκδοσης του android σε αυτό το μοντέλο?, όχι ότι του είναι απαραίτητο αλλά λέμε τώρα
samsung galaxy tab s 10.5 lte, nokia lumia 730, lenovo vibe shot, nokia lumia 930, motorola moto x style, iphone 6s plus, samsung note 9, iphone xs max...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα παιδια καποιος απο Θεσσαλονικη που να ξερει να περναει την International ROM? Ειμαι εδw και 5 μηνες οπwς ηρθε απο Κινα και τwρα αρχισε να μου κανει κατι ψιλοπεριεργα, και φοβαμαι να το πειραξw εγw καλυτερα καποιος που να το εχει ξανακανει... Ευχαριστw προκαταβολικα!!!
Link to comment
Share on other sites

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΟΔΗΓΟΥ 17.10.2016

Ευχαριστώ πολυ το σοκολατακι για τις αναλυτικοτατες οδηγιες του. Εχω το κινητο απο τον Αυγουστο με κινεζικη Rom απο την αγορα του και τον τελευταιο και κατι μηνα είχε αρχίσει να πετάει συνέχεια και παντου διαφημίσεις. Οποτε ψαχνωντας για να δω τι μπορω να κανω επεσα και στο ποστ αυτο. Μολις το φλασαρα και φαινεται μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

http://www.needrom.com/download/lenovo-z90-7-rom-update-android-5-1-multilingual-google-service-root/ έτοιμη,ρουταρισμένη και με τον οδηγό της.την 208 φοράω τώρα.σου προτείνω να φλασάρεις με QFIL.το miflash είναι κωλοπρόγραμα,δεν στο συστήνω.εγώ τα φλασαρίσματα του πάντα με QFIL τα κάνω.καταπληκτική stock rom,χωρις το παραμικρό ίχνος lag, 5.1.1 και χωρίς να τρώει μπαταρία.

 

Καλησπέρα να ρωτήσω αυτό το ROM 208 πόσο καλή είναι από απόψη μπατρίας?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΛΥΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΜΑΤΟΣ

 

 

Για οσους εχουν προβλημα στη s208 η οποιαδηποτε RAW ROM και δεν μπορουν να φλασαρουν νεα ρομ (επειδη δεν το βλεπουν τα προγραμματα φλασαρισματος ΜIFLASH QFILL) ας δοκιμασουν αυτο

 

1 κατεβαστε και εγκαταστηστε το minimal fastboot and adb απο εδω

http://forum.xda-developer....php?t=2317790

 

Πηγαίνετε ρυθμίσεις τέρμα κάτω πληροφορίες τηλ μπείτε μέσα πληροφορίες λογισμικού πατήστε 7 συνεχόμενες φορέ τον αριθμό έκδοσης θα ενεργοποιηθουν οι επιλογές για προγραμματιστες μετά πάτε πίσω ρυθμίσεις και βρείτε τις επιλογές για προγραμματιστες μπείτε μέσα και τικαρετε το usb debuging και το allow usb που γράφει ακριβώς από κάτω δεν θυμάμαι ακριβώς τι γράφει.

Αν δεν βρείτε αυτή την επιλογή κάντε επανεκκινηση και μετά θα την βρείτε.

Μετά

 

2 ανοιξτε το προγραμμα (γραμμη εντολων ) και πατηστε adb reboot edl και enter το κινητο θα μπει σε download mode και θα το δουν

τα προγραμματα miflash και qfill

 

 

ετσι θα εγκαταστησετε μεσω αυτων νεες ρομ

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΝ ΦΙΛΟ glazos ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΤΟΝ ΦΙΛΟ DocDoctor ΠΟΥ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕ ΤΗ ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΙΛΟ malliouras ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΤΟΥ "ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΟ"

 

Ηθελα να πω για ένα προβλημα που αντιμετώπισα μετά από την εγκατάσταση της S118 θέλωντας να παω στην S363 (Android 6.0.1)

 

Καταρχήν είχα το θέμα που περιγράφει το σοκολατάκι και έτσι ακολούθησα τις οδηγίες με το adb reboot edl. Μεχρι αυτό το βήμα όλα καλά. Εβλεπε το QFill το κινητό κανονικά, αλλά μόλις ξεκίναγα το Download (φλασαρισμα ) σταμάταγε με το εξής log:

 

 

...
Sahara mappings:
2: amss.mbn
6: apps.mbn
8: dsp1.mbn
10: dbl.mbn
11: osbl.mbn
12: dsp2.mbn
16: efs1.mbn
17: efs2.mbn
20: efs3.mbn
21: sbl1.mbn
22: sbl2.mbn
23: rpm.mbn
25: tz.mbn
28: dsp3.mbn
29: acdb.mbn
30: wdt.mbn
31: mba.mbn
13: F:\Xaris\Documents\Lenovo
22:00:16: ERROR: function: sahara_rx_data:194 Unable to read packet header. Only read 0 bytes.
22:00:16: ERROR: function: sahara_main:854 Sahara protocol error
22:00:16: ERROR: function: main:265 Uploading  Image using Sahara protocol failed
[color="Red"]Download Fail:Sahara Fail:QSaharaServer Fail:Process fail[/color]
Finish Download

 

Ψάχνωντας το στο net βρήκα την εξής λύση:

 

Μεταφέρατε τα περιεχόμενα της ROM σε έναν φάκελο των windows που να εχει μικρο όνομα και να είναι στην αρχή του δίσκου, για παραδειγμα C://z90/.

 

Ανοιξτε το QFil και ενημερωστε τα paths με το νεο που φτιαξατε.

 

Επειτα ανοίξτε το κινητο, με ανοιχτο το προγραμματάκι minimal_adb_fastboot, συνδεστε το κινητο για να εμφανισει το διαλογο που αποδεχεστε το debugging (απο το minimal_adb_fastboot) και εκτελεσετε το adb reboot edl.

 

Με το που εμφανίσει το QFil οτι βρηκε το κινητό πατήστε γρήγορα το Download!

 

Με αυτόν τον τρόπο εμένα φλάσαρε κανονικά μετα. :D

 

ΥΓ. Αν παλι εχετε προβλημα δοκιμάστε να αλλαξετε την θύρα USB που συνδεετε το κινητό σας και ενημερωστε το QFil απο την επιλογή Select Port

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Παιδιά καλησπέρα σας ήθελα να μοιραστώ μαζί σας και να ενημερώσω τους επομένους που κάνουν αγορές από κίνα αγόρασα ένα κινητό από κίνα από τον ahappyprice μέσο abay το λενοβο vibe soht z90 το οποίο από και καινουργιο είχε πρόβλημα το έστειλα μια φορά πίσω σε αυτόν στην κίνα υποτίθεται να το φτιάξει και μου το ξανά έστειλε ξανά με πρόβλημα μέχρι που χάλασε τέλειος και δεν άναβε οπός θα δείτε και παραπάνω σε άλλες συζητήσεις που είχαμε κάνει λοιπόν το ξανά έστειλα αφού δεν ξεκινούσε το λογισμικό λόγο του ότι καήκανε η ραμ και έκανε τρεις μήνες να μου το στείλει με πολλά email και τηλεφωνήματα και το αποτέλεσμα μου έφθασε σήμερα έτσι ακριβός οπός του το έστειλα χαλασμένο έχω δει και άλλα σχολειά για αυτόν είναι απατεώνας άπλα ήθελα να το γράψω γιατί είναι αμαρτία εγώ έχασα 300 εύρο που το πήρα και από 20 εύρω κάθε φορά τα μεταφορικά πήγαν χαμένα τα λεφτά μου και δεν είναι καιροί Γιάννα χάνουμε τόσα λεφτά
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σας ήθελα να μοιραστώ μαζί σας και να ενημερώσω τους επομένους που κάνουν αγορές από κίνα αγόρασα ένα κινητό από κίνα από τον ahappyprice μέσο abay το λενοβο vibe soht z90 το οποίο από και καινουργιο είχε πρόβλημα το έστειλα μια φορά πίσω σε αυτόν στην κίνα υποτίθεται να το φτιάξει και μου το ξανά έστειλε ξανά με πρόβλημα μέχρι που χάλασε τέλειος και δεν άναβε οπός θα δείτε και παραπάνω σε άλλες συζητήσεις που είχαμε κάνει λοιπόν το ξανά έστειλα αφού δεν ξεκινούσε το λογισμικό λόγο του ότι καήκανε η ραμ και έκανε τρεις μήνες να μου το στείλει με πολλά email και τηλεφωνήματα και το αποτέλεσμα μου έφθασε σήμερα έτσι ακριβός οπός του το έστειλα χαλασμένο έχω δει και άλλα σχολειά για αυτόν είναι απατεώνας άπλα ήθελα να το γράψω γιατί είναι αμαρτία εγώ έχασα 300 εύρο που το πήρα και από 20 εύρω κάθε φορά τα μεταφορικά πήγαν χαμένα τα λεφτά μου και δεν είναι καιροί Γιάννα χάνουμε τόσα λεφτά

 

τη ακριβώς πρόβλημα έχει;;;; Ποιος σου είπε ότι κάηκε η ram. Ανοίγει καθόλου έστω και στο αρχικό λογότυπο;;

Link to comment
Share on other sites

τη ακριβώς πρόβλημα έχει;;;; Ποιος σου είπε ότι κάηκε η ram. Ανοίγει καθόλου έστω και στο αρχικό λογότυπο;;

Το πήγα σε ένα μαγαζί εδώ στην ρόδο και μου έβγαλε αυτό το πόρισμα όχι δεν ξεκάνει δείχνει ότι κάνει instal και σβήνει στα 10 δεύτερα και ξανά το ίδιο συνεχεία μέχρι να πατήσω να το κλείσω

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το πήγα σε ένα μαγαζί εδώ στην ρόδο και μου έβγαλε αυτό το πόρισμα όχι δεν ξεκάνει δείχνει ότι κάνει instal και σβήνει στα 10 δεύτερα και ξανά το ίδιο συνεχεία μέχρι να πατήσω να το κλείσω

 

και όταν συνδεθεί με το υπολογιστή δείχνει ότι έχει δώδεκα σκληρούς δίσκους

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...