Jump to content

Lenovo Vibe Shot (z90-7)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 411
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μαγκες καλημερα!

εχω ενα θεματακι με το συγκεκριμενο κινητο!

ειναι μιας φιλης η οποια ηρθε και μου λεει πως οταν της στελνουν μηνυματα δεν αναγνωριζει το ονομα...αναγραφει μονο το κινητο!

οποτε,μιας και το εχω ξανασυναντησει αυτο,κατεβασα μια εφαρμογη η οποια εβαλε το +30 μπροστα απ ολους τους αριθμους των αποθηκευμενων επαφων...

μ αυτο λοιπον εφτιαξα το θεμα με τα μηνυματα αλλα τωρα δεν αναγνωριζει τις κλησεις...!!!!

Εχω σκαλωσει..δεν μου εχει ξαναγινει...μια ή αλλη!!

εχετε καποια λυση να προτεινετε?

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

 

είμαι έτοιμος να το παραγγείλω απ' το Gearbest όπως και το Aliexpress σε πολύ καλές τιμές , να προχωρήσω? Ρωτώ γιατί δεν είμαι ειδικός με τις ROM και βλέπω ένα ψιλοχαμό στο νήμα. Βέβαια έχω άνθρωπο να με βοηθήσει κάπως, είναι βατή σα συσκευή ή θα θέλει συνέχεια αλλαγές και φλασαρίσματα στη ROM.

 

Έχει κάποιος εμπειρία αγοράς απ' τα δύο παραπάνω καταστήματα?

Edited by Zanzibar
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα αγορασα απο vickmall lenovo shot-7 με android 6 internasional rom ξερει κανενενα να μου πει αν δουλευει σωστα η θα πρεπει να του αλλαξω rom ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα αγορασα απο vickmall lenovo shot-7 με android 6 internasional rom ξερει κανενενα να μου πει αν δουλευει σωστα η θα πρεπει να του αλλαξω rom ευχαριστω.

Φίλε εσύ το έχεις στα χέρια σου. Εσύ ξέρεις αν δουλεύει σωστά η όχι.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εσύ το έχεις στα χέρια σου. Εσύ ξέρεις αν δουλεύει σωστά η όχι.

 

γεια σου sokolataki.ακομα δεν το εχω παραλαβει ρωτησα μηπως το εχει κανενας αλλος και το δουλευει μεχρι τωρα σε ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εδω και πολυ καιρο εχω πολλα προβληματα με το κινητο και εδω κ 2-3 μερες δεν μπορω να δω ουτε βιντεακι 480π,εχοντας 5 γραμμες αλλα μου λεει οτι το σημα ειναι πολυ αδυναμο και σκεφτηκα να ρουταρω και να περασω καινουρια ρομ αλλα δεν εχω ιδεα..μπορει καποιος να βοηθησει;
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,εδω και πολυ καιρο εχω πολλα προβληματα με το κινητο και εδω κ 2-3 μερες δεν μπορω να δω ουτε βιντεακι 480π,εχοντας 5 γραμμες αλλα μου λεει οτι το σημα ειναι πολυ αδυναμο και σκεφτηκα να ρουταρω και να περασω καινουρια ρομ αλλα δεν εχω ιδεα..μπορει καποιος να βοηθησει;

 

υπαρχει αναλυτικος οδηγος λιγες σελιδες πιο πισω για το πως θα περασεις international rom περασε την τελευταια international 6

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, λοιπον κατοχος vibe shot minideal κτλ κτλ... λοιπον εκανα μια κινηση πρεπει να ειχα το Z90-a40_S118_1505272008_ROW και εκανα upadate για αυτο Z90a40_S240_160119_ROW_QFIL...... λοιπον με την πρωτη κινηση παρατηρω σημαντικη διαρκεια μπαταριας.... καμια συμβουλη για να μην βαλω ολα τα ROM στον καθενα πιο Rom λειτουργη κομπλε??? Edited by andrews_pnt
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΟΔΗΓΟΥ 17.10.2016

 

Ο οδηγός μπήκε στο πρώτο post για εύκολη πρόσβαση σε τυχόν ενδιαφερόμενους. Αν υπάρχει κάτι άλλο που κρίνετε ότι ενδεχομένως χρειάζεται να υπάρχει εκεί με ενημερώνετε. ;)

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Την τελευταία βδομάδα έχω γυρίσει το διακοπτάκι της φωτογραφικής μηχανής στο PRO, βάζοντας το σωστό ISO, το σωστό WB και ρυθμίζοντας το διάφραγμα ανάλογα με τις ανάγκες και τις περιστάσεις της στιγμής βγάζει εκπληκτικές φωτογραφίες η συσκευή και χωρίς φλας εννοείται σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είμαι κάτοχος του κινητού περίπου 1,5 μήνα. Προς το παρόν δεν του έχω βρει κάτι το αρνητικόν!! :)

 

Τι με έχει εντυπωσιάσει μέχρι στιγμής:

-Η κάμερα (που είναι και ο βασικός λόγος για να πάρει κανείς το συγκεκριμένο κινητό). Πλέον το έχω μόνιμα ρυθμισμένο στη λειτουργία Pro για χειροκίνητες ρυθμίσεις, και σε δοκιμή λήψεων σε συναυλία τα πήγε περίφημα.

-Multitasking: δεν κολλάει πουθενά με οτιδήποτε κι αν έχω ανοίξει ταυτόχρονα.

-Επιτέλους φωτιζόμενα κουμπάκια, τα οποία μάλιστα αναβοσβήνουν όταν έχεις μήνυμα ή αναπάντητη!

-Έχει δικιά του ρύθμιση από το πρόγραμμα επαφών/κλήσεων για να μπλοκάρεις κλήσεις ΚΑΙ sms, χωρίς να χρειάζονται εφαρμογές τρίτων!!!!

-Αρκετά καλό ηχείο για μουσική

 

Ερωτήσεις/Προβληματισμοί:

-Μερικές φορές όταν το ανάβω, πριν δείξει την οθόνη κλειδώματος, μου βγάζει για πολύ λίγο χιόνια τύπου παλαιάς τηλεόρασης... Συμβαίνει σε κανέναν άλλο κάτι παρόμοιο;

-Έχω ένα πρόβλημα με Skype & Viber: όταν ανοίγω την κάμερα, ενεργοποιείται το δευτερεύον μικρόφωνο (που βρίσκεται στην πάνω πλευρά του κινητού) το οποίο μάλλον δεν είναι τόσο ευαίσθητο με αποτέλεσμα να μην ακούγομαι, οπότε χωρίς hands free δεν γίνεται... Έχει βρεθεί κάποια λύση γι' αυτό;

Edited by goutara77

Nokia 3310 > Nokia 3100 > HTC P3300 > HTC Desire C > Lenovo A328 > Lenovo Vibe Shot

& Samsung Galaxy Note 8.0

Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση firmware έχεις και πως αναβοσβήνουν τα κουμπάκια σε sms ή χαμένη κλήση χωρίς κάποια εφαρμογή;

 

Αυτό με την οθόνη και τα χιόνια το 'χω και 'γω.

 

Λογικό να ανοίγει το μικρόφωνο της πάνω κάμερας, αφού κάνεις βιντεοκλήση. Δεν νομίζω να ρυθμίζεται.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Είναι Android 6.0.1 με Z90a40_S363_160625_ROW

 

Σε κάποιο αλλοδαπό site είχα δει ότι στο Lolipop υπήρχε ρύθμιση για τα μικρόφωνα η οποία αφαιρέθηκε στο Marshmallow..... Ισχύει;

Nokia 3310 > Nokia 3100 > HTC P3300 > HTC Desire C > Lenovo A328 > Lenovo Vibe Shot

& Samsung Galaxy Note 8.0

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και εγω αυτην την εκδοση εχω Android 6.0.1 με Z90a40_S363_160625_ROW και λειτουργει κανονικοτατα ολα ειναι ο.κ.αγορασμενο απο vickmall το εχω δυο εβδομαδες πολυ καλο σαν συσκευη.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γειά σας, ερώτηση. Στην δικιά μου περίπτωση που δεν δουλεύει ο ήχος τι κάνουμε? Με αλλαγή rom λέτε να στρώσει? Η πρέπει να πάει services?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
πριν απο λιγους μηνες αλλαξα την κινεζικη ΡΟΜ και εβαλα την Z90a40 S208150714 ROW και το android 5.1 .Το τηλεφωνο δουλευε μια χαρα ολο αυτο τον καιρο και η μπαταρια κραταγε δυο μερες και παραπανω ,αλλα τις τελευταιες μερες αρχισε να μου κανει διαφορα κολπα ,δηλαδη η μπαταρια κραταει μια μερα και αν μπω και στο ιντερνετ μιση και κατι ,η οθονη δεν σβηνει μετα απο 30 δευτερολεπτα και μενει συνεχεια αναμενο .Προσπαθησα να του κανω αναβαθμηση αλλα δεν το βλεπει η σουιτα στον υπολογιστη και απο το τηλεφωνο λεει οτι ειναι ενημερωμενο .Καθε βοηθεια δεκτη
Link to comment
Share on other sites

πριν απο λιγους μηνες αλλαξα την κινεζικη ΡΟΜ και εβαλα την Z90a40 S208150714 ROW και το android 5.1 .Το τηλεφωνο δουλευε μια χαρα ολο αυτο τον καιρο και η μπαταρια κραταγε δυο μερες και παραπανω ,αλλα τις τελευταιες μερες αρχισε να μου κανει διαφορα κολπα ,δηλαδη η μπαταρια κραταει μια μερα και αν μπω και στο ιντερνετ μιση και κατι ,η οθονη δεν σβηνει μετα απο 30 δευτερολεπτα και μενει συνεχεια αναμενο .Προσπαθησα να του κανω αναβαθμηση αλλα δεν το βλεπει η σουιτα στον υπολογιστη και απο το τηλεφωνο λεει οτι ειναι ενημερωμενο .Καθε βοηθεια δεκτη

 

δες εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6943220#post6943220

 

Για οσους εχουν προβλημα στη s208 η οποιαδηποτε RAW ROM και δεν μπορουν να φλασαρουν νεα ρομ (επειδη δεν το βλεπουν τα προγραμματα φλασαρισματος ΜIFLASH QFILL) ας δοκιμασουν αυτο

 

1 κατεβαστε και εγκαταστηστε το minimal fastboot and adb απο εδω

http://forum.xda-developer....php?t=2317790

 

Πηγαίνετε ρυθμίσεις τέρμα κάτω πληροφορίες τηλ μπείτε μέσα πληροφορίες λογισμικού πατήστε 7 συνεχόμενες φορέ τον αριθμό έκδοσης θα ενεργοποιηθουν οι επιλογές για προγραμματιστες μετά πάτε πίσω ρυθμίσεις και βρείτε τις επιλογές για προγραμματιστες μπείτε μέσα και τικαρετε το usb debuging και το allow usb που γράφει ακριβώς από κάτω δεν θυμάμαι ακριβώς τι γράφει.

Αν δεν βρείτε αυτή την επιλογή κάντε επανεκκινηση και μετά θα την βρείτε.

Μετά

 

2 ανοιξτε το προγραμμα (γραμμη εντολων ) και πατηστε adb reboot edl και enter το κινητο θα μπει σε download mode και θα το δουν

τα προγραμματα miflash και qfill

 

 

ετσι θα εγκαταστησετε μεσω αυτων νεες ρομ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα κι από μενα. Έχω το κινητο εδώ και δυο μήνες κι εχω τα εξης θέματα:

1. Πώς κάνω βιντεοκλήση;

2. Ραδιόφωνο FM δεν έχω βρει άσχετα που στα specs έλεγε ότι υπάρχει.

3. Το έχω πάρει απόTiny deal και ενω ζητησα την τελευταια Ευρωπαική ROM, σε διαφορα σημεία του λειτουργικού βρίσκω κινεζικα και σε άλλα καποια που δεν ειναι στα Ελληνικα παρα μονο Αγγλικα.

4. Καποιες εφαρμογές δεν μπορω να τις απεγκαταστησω.

5. Κατα την πραγματοποιηση εισερχόμενης ή εξερχομενης κλησης δεν φαινεται στην οθονη η φωτο που εχω αντιστοιχίσει στην επαφη αλλα μόνο το ονομα και ο αριθμος τηλεφωνου.

6. Σε εισερχομενη κληση ή μηνυμα αν αριθμος του καλουντος δεν εχει αποθηκευτει ακριβως οπως παρεχεται απο το δικτυο ( με +30 ή χωρις, αναλογα την περιπτωση) δεν αναγνωριζεται απο τις επαφες.

7. Τα widgets καιρου/ωρας παυουν τη λειτουργια τους μετα απο καποια λιγα λεπτα αδρανειας της συσκευης.

8. Δεν υπάρχει ποσοστιαια ενδειξη σταθμης μπαταριας.

 

Στάλθηκε από το Lenovo Z90-7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Γειά σας, έχω να πρόβλημα, δεν εντοπίζει το τηλέφωνο ο υπολογιστής για αλλάξω firmware. Έχω προσπαθήσει τα πάντα μέσω του οδηγού όπου αναφέρεται, αλλά μάταια. Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει μέσο teamviewer?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω ενα θεμα με το κινητο δεν ξεκιναει καθολου, εχω δοκιμασει οτι λεει το σοκολατακι βημα βημα αλλα δεν βγενη τιποτα δεν το βλεπει καν στον υπολογιστη..μπορει καποιος να βοηθησει σας παρακαλω?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω ενα θεμα με το κινητο δεν ξεκιναει καθολου, εχω δοκιμασει οτι λεει το σοκολατακι βημα βημα αλλα δεν βγενη τιποτα δεν το βλεπει καν στον υπολογιστη..μπορει καποιος να βοηθησει σας παρακαλω?

 

οταν λες δεν ξεκιναει καθολου τι εννοεις δεν ανοιγει καν

Link to comment
Share on other sites

γραφει οτι κανει instalizing για δυο δευτερολεπτα και κανει επανακινιση και ξανα το ιδιο συνεχεια.. και δεν το βλεπη ο υπολογιστης γιατι σβηνει συνεχεια,μια δυο φορες που το βρηκε μου εβγαζε 7-8 δισκους.. Edited by Rho88
Link to comment
Share on other sites

οταν λες δεν ξεκιναει καθολου τι εννοεις δεν ανοιγει καν

 

γραφει οτι κανει instalizing για δυο δευτερολεπτα και κανει επανακινιση και ξανα το ιδιο συνεχεια.. και δεν το βλεπη ο υπολογιστης γιατι σβηνει συνεχεια,μια δυο φορες που το βρηκε μου εβγαζε 7-8 δισκους..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...