Jump to content

Lenovo Vibe Shot (z90-7)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΟΔΗΓΟΥ

 

ΑΡΧΙΚΑ ΒΗΜΑΤΑ

 

1) ΑΦΑΙΡΕΣΤΕ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΜΝΗΜΗΣ ΠΡΙΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΤΕ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

 

2) ΦΟΡΤΙΣΤΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΣΑΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 70%

 

3) ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΠΗ ΨΗΦΙΑΚΉΣ ΥΠΟΓΡΑΦΉΣ

 

για WINDOWS 7

 

πηγαινουμε εναρξη-> ολα τα προγραμματα->βοηθηματα

βρισκουμε το γραμμη εντολων και παταμε πανω του δεξι κλικ και εκτελεση σαν διαχειριστης

μας εμφανιζει μια μαυρη οθονη για εντολες εκει παταμε

bcdedit.exe -set loadoptions DDISABLE_INTEGRITY_CHECKS και enter μετα

bcdedit.exe -set TESTSIGNING ON και enter

κανουμε επανεκκινηση και ειμαστε ετοιμοι

 

για windows 8 η 10

 

παταμε restart στον υπολογιστη μας εχοντασ πατημενο το κουμπι shift

οταν επανεκκινησει επιλεγουμε

troubleshoot->advanced options->startup settings-> restart

στην επομενη οθονη που θα μας εμφανισει παταμε το F7

αυτο ηταν. Αν θελετε να το δειτε και σε εικονες ριξτε μια ματια εδω

http://www.howtogeek.com/167723/how-to-disable-driver-signature-verification-on-64-bit-windows-8.1-so-that-you-can-install-unsigned-drivers/

 

4) ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ DRIVER

 

KATΕΒΑΣΤΕ ΤΟΝ DRIVER ΞΕΖΙΠΑΡΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΝΤΕ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

https://drive.google.com/open?id=0BwJNFhseA4WwdnZ3V1cwUDY1TGs

 

ME QFILL

 

1 κατεβαζουμε τη ρομ https://drive.google.com/open?id=0B8CarqWdS9gZU2ZUdmhOTVlWMjQ

 

2κατεβαζουμε το QPST Η ΑΛΛΙΩς QFILL προγραμμα μεσω του οποιου θα γινει το φλασαρισμα

 

https://drive.google.com/file/d/0B2I5z1mFfUpcUldneTI1ZmR2aW8/view

 

3 εγκαθιστουμε το qfill

4 ξεζιπαρουμε τη ρομ μας

5 απενεργοποιουμε το κινητο μας

6 παταμε το volume + και συνδεουμε το κινητο μας στον υπολογιστη ( το κινητο θα δονησει)

7 τρεχουμε το qfill τοτε στη πανω μερια του προγραμματος θα μας εμφανισει οτι το κινητο εχει συνδεθει σε μια θυρα usb

8 στο qfill τωρα παμε εκει που λεει select build παμε δεξια στο browse... παταμε εκει και παμε και επιλεγουμε το φακελο που βρισκεται η ρομ αυτον που δημιουργηθηκε μετα το ξεζιπαρισμα τησ ρομ

9 ξανα στο προγραμμα στη καρτελα του download παμε στο load XML.. παταμε πανω και θα μας παει σε ενα αρχειο ( rawprogram0)το οποιο και επιλεγουμε μετα θα μας παει σε ενα αλλο αρχειο (patch0) το οποιο επιλεγουμε παλι

10 στη καρτελα του select programmer παταμε browse... και θα μας παει παλι σε ενα αρχειο( prog_emmc firehose_8936.mbn το οποιο επιλεγουμε

11 τωρα το download κουμπι απο γκρι εχει γινει μπλε παταμε το download κουμπι και περιμενουμε να τελειωσει η διαδικασια θα παρει καμποσο χρονο οποτε αραξτε και περιμενετε

οταν τελειωσει η διαδικασια το κινητο θα επανεκκινησει στο νεο λογισμικο

 

 

 

 

 

 

 

 

ME MIFLASH

 

 

1 κατεβαζουμε τη ρομ https://drive.google.com/open?id=0B8CarqWdS9gZU2ZUdmhOTVlWMjQ

 

2κατεBαζουμε το MIFLASH https://drive.google.com/open?id=0B8CarqWdS9gZZ2N6a0t3aUxQNUk

 

3 εγκαθιστουμε το MIFLASH

 

4 ξεζιπαρουμε τη ρομ μας

 

5 απενεργοποιουμε το κινητο μας

 

6 παταμε το volume + και συνδεουμε το κινητο μας στον υπολογιστη ( το κινητο θα δονησει)

 

7 ανοιγουμε το MIFLASH παμε πανω αριστερα στο browse... παταμε και επιλεγουμε το φακελο με τη ρομ αυτον που ειχε δημιουργηθει μετα το ξεζιπαρισμα της ρομ

 

8 παταμε to κουμπι FLASH και περιμενουμε να τελειωσει η διαδικασια θα παρει περιπου 5 λεπτα υπομονη

 

9 οταν τελειωσει η διαδικασια βγαζουμε το usb και παταμε το power button του κινητου μας για περιπου 10 δευτερολεπτα

 

αυτο ηταν το κινητο θα φορτωσει το νεο μας λογισμικο

 

 

 

ΛΥΣΗ ΠΡΟΒΛΗΜΜΑΤΟΣ

 

 

Για οσους εχουν προβλημα στη s208 η οποιαδηποτε RAW ROM και δεν μπορουν να φλασαρουν νεα ρομ (επειδη δεν το βλεπουν τα προγραμματα φλασαρισματος ΜIFLASH QFILL) ας δοκιμασουν αυτο

 

1 κατεβαστε και εγκαταστηστε το minimal fastboot and adb απο εδω

http://forum.xda-developer....php?t=2317790

 

2 ανοιξτε το προγραμμα (γραμμη εντολων ) και πατηστε adb reboot edl και enter το κινητο θα μπει σε download mode και θα το δουν

τα προγραμματα miflash και qfill

 

 

ετσι θα εγκαταστησετε μεσω αυτων νεες ρομ

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΝ ΦΙΛΟ glazos ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΦΙΛΟ DocDoctor ΠΟΥ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕ ΤΗ ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ

Edited by sokolataki
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 411
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ έχω 50 μέρες που έβαλα την επίσημη ROW Z90a40 (6.0.1) του Ιούνη και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Τα μόνα μεμπτά το led notification που δεν υπάρχει, το RDS στο ραδιόφωνο και το γεγονός ότι δεν είναι dual sim active όπως το X2...

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

GLAZOS

 

πως θα επικοινωνήσουμε για να δεις το τηλ μου έχω κάνει την διαδικασία με διάφορες ρομ και μου κάνει συνέχεια επανεκκίνηση??

 

ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΣ ???????

Edited by dim0127
ΑΠΟ ΛΑΘΟς
Link to comment
Share on other sites

αλλαξα και εγω τη ROM και τωρα εχω την S208 αλλα εχω ενα προβλημα που νομιζα οτι θα λυθει με την αλλαγη της ROM .Οταν καποιος με καλει στη SIM2 και εγω μιλαω στη SIM1 ,η το αντιθετο, τοτε ακουγεται μηνυμα οτι ο αριθμος δεν υπαρχει, η βουηζει συνεχεια .Επεισης οταν παιρνω καποιον αριθμο και ειναι κατηλειμενος δεν μου βγαζει ενδειξη στην οθονη οτι ειναι κατηλειμενος η αναμονη κλησης .Οσο και αν το εψαξα δεν μπορεσα να βρω καποια ρύθμιση που να διορθωνει το προβλημα .ΚΑΘΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΔΕΚΤΗ:D:D
Link to comment
Share on other sites

GLAZOS

 

πως θα επικοινωνήσουμε για να δεις το τηλ μου έχω κάνει την διαδικασία με διάφορες ρομ και μου κάνει συνέχεια επανεκκίνηση??

 

ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΣ ???????

τι εννοεις φιλε; δεν μπορεις να περασεις ρομ η περνασ και κανει συνεχεις επανεκκινησεις

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...

 

Έχει η κοπέλα μου το κινητό ,αγορασμένο από vickmall και μου γκρινιάζει συνέχεια για την κάμερα..

Ένω η μπροστά βγάζει μια χαρά φωτογραφίες και selfie,η πίσω τα βγάζει όλα θολά σαν να ναι κινητό των 10 ευρώ 10 χρόνια πριν...Έτσι της βγάζει το κινητό ή είναι πρόβλημα της συσκευής και να τη στείλω πίσω?

 

επισυνάπτω μερικές φωτογραφίες για να έχετε μια ιδέα

 

Πίσω κάμερα:

 

https://postimg.org/image/62thsqosb/

 

https://postimg.org/image/cz7osw0et/

 

https://postimg.org/image/7ojyxkj6j/

 

Σελφοκάμερα:

 

https://postimg.org/image/hsdak2vk5/

 

Σκεφτείτε σχεδόν όλες τις φωτο της τραβάει με την σελοφοκάμερα,γιατί βγαίνουν πιο καθαρές!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά...

 

Έχει η κοπέλα μου το κινητό ,αγορασμένο από vickmall και μου γκρινιάζει συνέχεια για την κάμερα..

Ένω η μπροστά βγάζει μια χαρά φωτογραφίες και selfie,η πίσω τα βγάζει όλα θολά σαν να ναι κινητό των 10 ευρώ 10 χρόνια πριν...Έτσι της βγάζει το κινητό ή είναι πρόβλημα της συσκευής και να τη στείλω πίσω?

 

επισυνάπτω μερικές φωτογραφίες για να έχετε μια ιδέα

 

Πίσω κάμερα:

 

https://postimg.org/image/62thsqosb/

 

https://postimg.org/image/cz7osw0et/

 

https://postimg.org/image/7ojyxkj6j/

 

Σελφοκάμερα:

 

https://postimg.org/image/hsdak2vk5/

 

Σκεφτείτε σχεδόν όλες τις φωτο της τραβάει με την σελοφοκάμερα,γιατί βγαίνουν πιο καθαρές!

 

Χωρίς να έχω το ίδιο κινητό για να σου πω σίγουρα, μήπως έχει καμία ζελατίνα στο φακό της κάμερας?

Link to comment
Share on other sites

Το έλεγξα σήμερα και δεν έχει ζελατίνα...Μπορεί να συγκρίνει κάποιος τις φωτογραφίες που ανέβασα με κάποιες δικές του?Πιστεύετε ότι είναι θέμα καποιων ρυθμίσεων software?
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το είχα παραγγείλει από alliexpress τον ιουνιο και στην αρχή ήταν άριστο, αλλά μετά από 2 μήνες χάλασε ή κεραία του και δεν πιάνει καθόλου σήμα η sim. Θέλει νέα πλακέτα...

Όλα τα υπόλοιπα λειτουργούν τέλεια αλλα δεν μπορείς να το δουλέψεις σαν κινητό πλέον. Οι κινέζοι λένε δεν το καλύπτει η εγγύηση αυτό....

Στο μαγαζί που το πήγα για σερβις μου είπαν ότι είναι συνηθισμενο πρόβλημα στα lenovo.

 

...ήμουν λιγάκι άτυχος...

 

Και τωρα ψάχνω για πλακέτα, αν έχει κάποιος ας μου στείλει ένα μήνυμα.

Ή αν ενδιαφέρεται κάποιος να το δουλεύει χωρίς sim.

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το είχα παραγγείλει από alliexpress τον ιουνιο και στην αρχή ήταν άριστο, αλλά μετά από 2 μήνες χάλασε ή κεραία του και δεν πιάνει καθόλου σήμα η sim. Θέλει νέα πλακέτα...

Όλα τα υπόλοιπα λειτουργούν τέλεια αλλα δεν μπορείς να το δουλέψεις σαν κινητό πλέον. Οι κινέζοι λένε δεν το καλύπτει η εγγύηση αυτό....

Στο μαγαζί που το πήγα για σερβις μου είπαν ότι είναι συνηθισμενο πρόβλημα στα lenovo.

 

...ήμουν λιγάκι άτυχος...

 

Και τωρα ψάχνω για πλακέτα, αν έχει κάποιος ας μου στείλει ένα μήνυμα.

Ή αν ενδιαφέρεται κάποιος να το δουλεύει χωρίς sim.

 

Μεταξύ μας έτσι κάνουν πάντα οι Κινέζοι. Φτιάξε ένα βιντεάκι στο youtube στα Αγγλικά αναφέροντας το πρόβλημα και δώσε δημοσιότητα στο θέμα. Στείλτους τον σύνδεσμο και θα αναγκαστούν να σε καλύψουν.

Δεν έχει paypal το Aliexpress;

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ μας έτσι κάνουν πάντα οι Κινέζοι. Φτιάξε ένα βιντεάκι στο youtube στα Αγγλικά αναφέροντας το πρόβλημα και δώσε δημοσιότητα στο θέμα. Στείλτους τον σύνδεσμο και θα αναγκαστούν να σε καλύψουν.

Δεν έχει paypal το Aliexpress;

 

Πολύ κόπος για το τίποτα.

Βαρέθηκα να ασχολούμαι άλλο με αυτό...παραγγειλα νέα πλακέτα από κινα στα 65€...το λυπήθηκα να το αφήσω έτσι.

 

Αυτά είναι τα ρίσκα όταν παραγγελνεις απο την αλλη ακρη του κοσμου... :/

 

Πληρώνεις με κάρτα κατευθείαν στο Aliexpress.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα.

Αγορασα απο το Minideal to Lenovo Vibe Shot Z90-7 και μου ηρθε γεματο optimizers και διαφημισεις.

Τους ζητησα ενα καινουργιο Lenovo Vibe Shot Z90-7 ρουταρισμενο ομως και καθαρο απο διαφημισεις και περιτα προγραμματα αλλα μου ειπαν οτι δεν γινεται.Απο παλια εμπειρια με ενα Lenovo A820 πριν χρονια, ξερω οτι υπαρχουν πολλοι ψαγμενοι στο φορουμ.Σκεφτομαι ρουταρισμα και καινουργια ROM αλλα δεν θυμαμαι τιποτα.Υπαρχει καποιος με υπομονη να με καθοδηγησει?Ευχαριστω

Καλησπερα, το ιδιο εχω παθει και εγω!βρεθηκε καμια λυση μεχρι τωρα;

 

Sent from my Lenovo Z90-7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθήστε τον οδηγό που έχω γράψει μερικές σελίδες πιο πίσω. Θα πάτε σε καθαρ. Lollipop 5.1 και με το adaway τέλος οι διαφημίσεις
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθήστε τον οδηγό που έχω γράψει μερικές σελίδες πιο πίσω. Θα πάτε σε καθαρ. Lollipop 5.1 και με το adaway τέλος οι διαφημίσεις

Γεια χαρά.

Πήρα το κινητό πριν 4 μέρες από το gearbest χωρίς να γνωρίζω περί κινεζικής ή ευρωπαϊκής ρομ.

Είμαι σαστισμένος γιατί δεν μπορώ να βρω π.χ. ρυθμίσεις οθόνης ,το gps, δεν βρίσκω όλες τις επαφές.

Ψάχνοντας έφτασα εδώ,κι αναρωτιέμαι αν μπορώ να χρησιμοποιήσω τον δικό σου οδηγό.

Το τηλέφωνο έχει android 6.0.1 και αριθμό έκδοσης VIBEUI_V3.1_1621_5.273.1_ST_Z90-7

Τι να κάνω;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά.

Πήρα το κινητό πριν 4 μέρες από το gearbest χωρίς να γνωρίζω περί κινεζικής ή ευρωπαϊκής ρομ.

Είμαι σαστισμένος γιατί δεν μπορώ να βρω π.χ. ρυθμίσεις οθόνης ,το gps, δεν βρίσκω όλες τις επαφές.

Ψάχνοντας έφτασα εδώ,κι αναρωτιέμαι αν μπορώ να χρησιμοποιήσω τον δικό σου οδηγό.

Το τηλέφωνο έχει android 6.0.1 και αριθμό έκδοσης VIBEUI_V3.1_1621_5.273.1_ST_Z90-7

Τι να κάνω;

Ευχαριστώ.

Δεν ξέρω αν μπορείς να πας από 6 σε 5 και δεν έχω το κινητό για να το δοκιμάσω, αλλά νομίζω ότι δεν θα έχεις πρόβλημα

Επίσης νομίζω έχει βγεί και 6 international οπότε πέρασε την 6 international ρίξε μια ματιά στο needrom

Link to comment
Share on other sites

ΠΑιδες καλησπερα, το πηρε ενας ξαδερφος μου απο public και δεν του παιζει σε 4G, εχουμε θεμα λογω χωρας ή πρεπει να αλλαξει σιμ που την εχει απο 2011?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Γεια.

Μπορείς να με βοηθήσεις βήμα βήμα(ακόμη και πως να συνδέσω τηλ. με pc);

Έχω windows 7 - 32 bit. Είμαι άπειρος και διστάζω να κάνω οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια.

Μπορείς να με βοηθήσεις βήμα βήμα(ακόμη και πως να συνδέσω τηλ. με pc);

Έχω windows 7 - 32 bit. Είμαι άπειρος και διστάζω να κάνω οτιδήποτε.

που ακριβως θελεις βοηθεια? κανε βημα βημα αυτο που λεει ο οδηγος. ειναι πολυ αναλυτικος νομιζω

Link to comment
Share on other sites

που ακριβως θελεις βοηθεια? κανε βημα βημα αυτο που λεει ο οδηγος. ειναι πολυ αναλυτικος νομιζω

Γεια.

Με QFILL έχω πρόβλημα με το net framework.

Με το midflash τα κάνω όλα αλλά από τη στιγμή που πατάω flash και μετά δεν γίνεται τίποτα,

φαντάζομαι κάτι θα έτρεχε.

Δοκιμάζοντας το ''λύση του προβλήματος'' στο τέλος,πάλι τίποτα.Μήπως σ' αυτή την περίπτωση παραλείπω κάποιο βήμα;

Μήπως δεν κάνω απενεργοποίηση ψηφιακής υπογραφής,και εφαρμόζω τη ''λύση προβλήματος'';

Όταν ανοίγω το πρόγραμμα,ανοίγει το μαύρο παράθυρο,εκεί γράφω adb reboot edl και μετά enter;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..κανοντας την αναβαθμιση σε marshmellow 6,το κινητο κολλησε κ δεν ανοιξε ποτε..παταω το power για 10 δευτερα ανοιγει κ κλεινει παλι χτυπωντας η δονηση..μπορει καποιος να βοηθησει να το ανοιξω?ευχαριστω..
Link to comment
Share on other sites

Γεια.Βοήθεια

Τα προγράμματα δεν βλέπουν το τηλέφωνο, ακολούθησα και τις δύο λύσεις αλλά και πάλι τίποτα.

Δεν φαίνεται η θύρα με την οποία συνδέεται το τηλέφωνο.Καμιά ιδέα;

Υπάρχει και τρόπος χωρίς υπολογιστή; έχει κάποιος σχετικό οδηγό;

Link to comment
Share on other sites

Γεια.Βοήθεια

Τα προγράμματα δεν βλέπουν το τηλέφωνο, ακολούθησα και τις δύο λύσεις αλλά και πάλι τίποτα.

Δεν φαίνεται η θύρα με την οποία συνδέεται το τηλέφωνο.Καμιά ιδέα;

Υπάρχει και τρόπος χωρίς υπολογιστή; έχει κάποιος σχετικό οδηγό;

εχεις περασει τουσ drivers? κατεβασε οτι αρχεια πρεπει και θα προσπαθησω εγω μεσω teamviwer αν θελεισ

Link to comment
Share on other sites

εχεις περασει τουσ drivers? κατεβασε οτι αρχεια πρεπει και θα προσπαθησω εγω μεσω teamviwer αν θελεισ

Γεια.

Έχω πρόβλημα με τους drivers, ότι εγκαθιστώ δεν δουλεύει.Έχεις κάποιο άλλο link;

Εγκατέστησα και το teamviewer αν μπορείς να βοηθήσεις.

Edited by malliouras
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...