Jump to content

Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρ' το φίλε! Πρώτο μου Samsung, το πήρα την προηγούμενη εβδομάδα από πλαίσιο (387) και δε το έχω μετανιώσει καθόλου!

Λίγο η μπαταρια του με ξενέρωσε (και η έλλειψη SD) αλλά η αίσθηση που σου αφήνει όταν το πιάνεις στα χέρια σου, οι καθαρές φωτογραφίες του, τα 60fps στα βιντεο, τα απίστευτα χρώματα της οθόνης του σε κάνουν να το παραβλεψεις!

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Phone History: Nokia 3330, SE T310, SE K700i, SE w800i, SE w850i, SE G900, SE C510, ZTE Blade, SE Xperia Neo V, LG 4X HD, Huawei Honor 6, Samsung Galaxy S6, Xiaomi Redmi Note 4X, Samsung Galaxy A8 Dual (2018), Xiaomi Mi 9T Pro, Xiaomi Redmi Note 9 Pro
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παρ' το φίλε! Πρώτο μου Samsung, το πήρα την προηγούμενη εβδομάδα από πλαίσιο (387) και δε το έχω μετανιώσει καθόλου!

Λίγο η μπαταρια του με ξενέρωσε (και η έλλειψη SD) αλλά η αίσθηση που σου αφήνει όταν το πιάνεις στα χέρια σου, οι καθαρές φωτογραφίες του, τα 60fps στα βιντεο, τα απίστευτα χρώματα της οθόνης του σε κάνουν να το παραβλεψεις!

 

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ειμαι 99% να το παραγγείλω αυριο αλλα σκεφτομαι λογο οτι πηρα και ενα Drone τωρα μηπως επερνα κανενα 5.5 (+) μηπως δεν έπαιρνα και ταμπλετ που θελω !!!

Μανώλης
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα άλλο ένα test μέτρησης της μπαταρίας σε κατάσταση αναμονής.

-Κοιμήθηκα χτες με 99%

-Ξύπνησα μετά από 9 ώρες με 97% ( 2% λοιπόν πτώση σε 9 ώρες)

-Κατά τη διάρκεια των επόμενων 16 ωρών χρησιμοποίησα τη συσκευή μόνο για 4 κλήσεις και 5 μηνύματα και πήγα από το 97% στο 91%. ( 6% λοιπόν πτώση σε 16 ώρες)

-Συνολική πτώση σε διάστημα 25 ωρών : 8% ( από το 99% στο 91%)

-Συμπέρασμα : Πάρα πολύ καλό deep sleep !

http://s33.postimg.org/oeuyku1iz/Screenshot_20160605_031817.jpg

 

Δεν δινεις πιο πολλές πληροφορίες ? φωτεινότητα, ανοιχτο wifi, εκδοση android, ανοιχτό 3g κτλ .. Γιατι οπως το παρουσιάζεις απλα το "παρκαρες" και δεν ασχοληθηκες καθολου με το κινητο . Το ζήτημα ειναι να μπορεις να κανεις την δουλεια σου να μη μενεις στις 10 ωρες. Το κινητο το εχεις για να το χρησιμοποιείς και όχι να το βαζεις στο κομοδινο σαν μπιμπελο

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν καποιο απο τα παιδια με MM που δεν εχει προβλημα drain απο την μπαταρια να μας ενημερωνε τι εφαρμογες εχει εγκατεστημενες, ποιες χρησιμοποιει κατα την διαρκεια της ημερας, οπως επισης ποιες εχει απενεργοποιησει μηπως και βγαλουμε καποια ακρη.

( δυσκολη δουλεια βεβαια) :O:O

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν καποιο απο τα παιδια με MM που δεν εχει προβλημα drain απο την μπαταρια να μας ενημερωνε τι εφαρμογες εχει εγκατεστημενες, ποιες χρησιμοποιει κατα την διαρκεια της ημερας, οπως επισης ποιες εχει απενεργοποιησει μηπως και βγαλουμε καποια ακρη.

( δυσκολη δουλεια βεβαια) :O:O

 

1η εικονα

2η εικονα

3η εικονα

4η εικονα

5η εικονα

6η εικονα

 

Γενικά η χρήση που του κάνω από το πρωί με το βράδυ μηνύματα Viber συνέχεια, λίγο Facebook, Instagram, Internet και καμιά ώρα τηλέφωνο!! 4G το ενεργοποιώ οπότε το χρειάζομαι αλλιώς όλη την ημέρα είμαι με 2G! Σπάνια παίζω παιχνίδια!! Να πω ότι αν δεν κάνω ρεσταρτ μετά την φόρτιση έχει drain battery!! Αν κάνω τα πάει απιστευτα καλά!! Και με βγάζει και μερικές φορές και 2 μέρες!! Επίσης έχω απενεργοποιησει το Google backup πρόσφατα που αναφέρθηκε (όχι ότι είχα θέμα και πιο πριν)!!

 

Ότι ερώτηση θες να σου απαντήσω πες μου!!

Edited by Giannis_95
Sony Ericsson W760i -> Sony Ericsson Xperia X8 (GingerDX 2.3.7 - OC) -> Samsung S3 Mini (R-Mod v2) -> Samsung Galaxy S6 (Stock) -> Samsung Galaxy S20
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση, βρήκα ένα s6 από Αμερική, σκέφτομαι να το πάρω για την γυναίκα, τι μειονέκτημα έχει έναντι των ευρωπαϊκών προδιαγραφών; θα έχω θέμα με τις μπάντες 4g; η μήπως είναι όλα ίδια;

 

HTC One M9

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν καποιο απο τα παιδια με MM που δεν εχει προβλημα drain απο την μπαταρια να μας ενημερωνε τι εφαρμογες εχει εγκατεστημενες, ποιες χρησιμοποιει κατα την διαρκεια της ημερας, οπως επισης ποιες εχει απενεργοποιησει μηπως και βγαλουμε καποια ακρη.

( δυσκολη δουλεια βεβαια) :O:O

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6700373#post6700373

Εάν οι άνθρωποι πάντα ακολουθούσαν τον κοινό νου, εμείς μέχρι σήμερα θα σερνόμασταν στα τέσσερα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση, βρήκα ένα s6 από Αμερική, σκέφτομαι να το πάρω για την γυναίκα, τι μειονέκτημα έχει έναντι των ευρωπαϊκών προδιαγραφών; θα έχω θέμα με τις μπάντες 4g; η μήπως είναι όλα ίδια;

 

HTC One M9

Οχι θα παιζει κανονικα το 4g εδω.bands(3) εχουμε εδω.δεν εχει ελληνικη γλωσσα σιγουρα!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

1η εικονα

2η εικονα

3η εικονα

4η εικονα

5η εικονα

6η εικονα

 

Γενικά η χρήση που του κάνω από το πρωί με το βράδυ μηνύματα Viber συνέχεια, λίγο Facebook, Instagram, Internet και καμιά ώρα τηλέφωνο!! 4G το ενεργοποιώ οπότε το χρειάζομαι αλλιώς όλη την ημέρα είμαι με 2G! Σπάνια παίζω παιχνίδια!! Να πω ότι αν δεν κάνω ρεσταρτ μετά την φόρτιση έχει drain battery!! Αν κάνω τα πάει απιστευτα καλά!! Και με βγάζει και μερικές φορές και 2 μέρες!! Επίσης έχω απενεργοποιησει το Google backup πρόσφατα που αναφέρθηκε (όχι ότι είχα θέμα και πιο πριν)!!

 

Ότι ερώτηση θες να σου απαντήσω πες μου!!

 

Ευχαριστω πολυ, περιπου τις ιδιες εφαρμογες εχω και εγω απενεργοποιημενες με εσενα αλλα οθονη στην καλυτερη να εχω φτασει 3μιση ωρες και ουτε.:confused:

Θα πειραματιστω λιγο με εφαρμογες και αν εντοπισω κατι θα ενημερωσω.

 

Ευχαριστω επισης και τον garet για το link μου ειχε ξεφυγει και δεν το ειχα δει :)

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο το εχεις για να το χρησιμοποιείς και όχι να το βαζεις στο κομοδινο σαν μπιμπελο

 

1) Eίπα ότι μου δόθηκε η ευκαιρία ( 2ήμερο εκτός δουλειάς με λίγες κλήσεις και μηνήματα) να κάνω test για το deep sleep της συσκευής.

2) Εννοείται πως όταν θέλουμε να εξετάσουμε καθαρό deep sleep έχουμε κλειστά data και wifi. Αν τα έχουμε ανοιχτά τότε σημαίνει ότι θέλουμε να λαμβάνουμε ειδοποιήσεις ( facebook, viber, email κτλ) , επομένως τι σόι deep sleep να μετρήσεις όταν στο background τρέχουν ενεργοβόρες εφαρμογές.

3) Αν είχες διαβάσει προηγούμενα posts θα είχες καταλάβει ότι υπάρχουν εδώ χρήστες που με κλειστά τα πάντα έχουν μεγάλη πτώση μπαταρίας ακόμα και στην αναμονή. Γι αυτό το λόγο ψάχνουν να βρουν αν φταίει πχ το ενεργοποιημένο google backup. Γι αυτό και εγώ που το έχω ενεργοποιημένο, έκανα το test.

4) Το ότι η μπαταρία πέφτει σαν τρελή με ανοιχτή την οθόνη ή με ανοιχτά 4G ή wifi το γνωρίζουμε όλοι. Συμβαίνει στη συντριπτική πλειοψηφία των συσκευών εκεί έξω με τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά και τις ίδιες ίντσες. Δεν συμβαίνει μόνο στο S6. Ακόμα και το S7 στο web browsing έχει χειρότερη μπαταρία. Δεν μιλάω για τις εκδόσεις edge = τα phablets. Ούτε μιλώ για συσκευές με μικρότερες οθόνες ή πολύ μικρότερες αναλύσεις ή κατώτερους επεξεργαστές.

5) Το θέμα λοιπόν είναι τουλάχιστον να μην υπάρχει πρόβλημα όταν η συσκευή δεν χρησιμοποιείται.

 

Αυτά. Πιο ξεκάθαρα δεν μπορώ να τα γράψω.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής. Αφού έκανα την αρχική αναβάθμιση σε marshmallow είχα γύρω στα 4gb ελεύθερο χώρο. Έπιασα και μέτρησα όλα τα αρχεία στην μνήμη χρήστη και ήταν λιγότερα σε μέγεθος από αυτά που μου έμεναν ελεύθερα. Οπότε λέω ότι κάτι δεν πάει καλα. Έτσι μπήκα στην διαδικασία για hard reset. Αφού ξανά εγκατέστησα ότι apps και games είχα καθώς και αρχεία (ότι είχα πρίν το hard reset) ο ελεύθερος χώρος ήταν γύρω στα 12gb. Πριν από λίγες μέρες βγήκε κάποιο νέο update του marshmallow και είπα να το κάνω. Μετά το update ο χώρος ξανά έπεσε στα 4gb. Όσο καιρό το είχα πριν το update ο χώρος παρέμενε στα 12gb. Γνωρίζει κανείς τι παίζει ? Έκανα και clear το cache partition μέσω recovery menu μετά το update αλλά τίποτα.

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Edited by Ranger_Aragorn
http://www.lordoftherings.net/media/aim_icons/lotr_aim_aragorn.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Εχω το s6 και ακομα να παρω την 6.0 εκδοση του Android, έχει κανείς ιδεα τι γίνεται ή είμαι ο μονος;

 

Εγκατέστησε το λογισμικό Samsung Smart Switch στο PC σου, σύνδεσε το τηλέφωνο με usb στο PC (καλό θα ήταν να χρησιμοποιήσεις το δικό του καλώδιο που έχει στο κουτί του) και θα στο αναβαθμίσει στην marshmallow. Εγώ έτσι το έκανα όταν πρωτοβγήκε η marshmallow.

http://www.lordoftherings.net/media/aim_icons/lotr_aim_aragorn.gif
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις Ελβετικο λογισμικο οπως εγω τοτε δεν υπαρχει ακομα η marshmallow για εμας. Καλα παιδια δεν παλευονται πλακα πλακα οι Ελβετοι.
mpanos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Έχω ένα θεματάκι με τιν συγχρονισμό. Δεν συγχρονίζει της επαφές το google keep το ημερολόγιο κτλ.. μου λεει οτι ο συγχρονισμός εχει ενα προβλημα αλλά θα επανέλθει. Έχει να συγχρονίσει απο τον Μάρτιο.. Σας έχει εμφανίσει και εσας κατι ανάλογο, τι μου προτείνετε να κάνω?
1+ Never Settle
Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα...να ρωτησω το εξης...υπαρχει τροπος οι αναφορες απο τα μηνυματα να μη μου ερχονται με μορφη μηνυματος ?? αναγκαζομαι να διαγραφω την ειδοποιηση αναφορας κ εκνευριζομαι...μηπως ας πουμε μπορει να γινει πχ οπως ηταν στο nexus που ειχα, να ερχοταν σαν ειδοποιηση αλλα να εξαφανιζοταν μετα...να μην χρειαζομαι να διαγραψω το φακελακι της αναφορας δηλ....
Link to comment
Share on other sites

παιδες καλησπερα...να ρωτησω το εξης...υπαρχει τροπος οι αναφορες απο τα μηνυματα να μη μου ερχονται με μορφη μηνυματος ?? αναγκαζομαι να διαγραφω την ειδοποιηση αναφορας κ εκνευριζομαι...μηπως ας πουμε μπορει να γινει πχ οπως ηταν στο nexus που ειχα, να ερχοταν σαν ειδοποιηση αλλα να εξαφανιζοταν μετα...να μην χρειαζομαι να διαγραψω το φακελακι της αναφορας δηλ....

 

να δοκίμαζες άλλον sms client?

Εμένα το chomp απλά τσεκάρει το μήνυμα όταν παραδίδεται...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου..τι εννοεις?? βοηθησε με,γιατι ειμαι ψιλοασχετος...

 

Εννοώ να δοκιμάσεις άλλη εφαρμογή για να στέλνεις τα SMS σου :)

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.p1.chompsms

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.textra

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.thinkleft.eightyeightsms.mms

κτλ...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

εβαλα κι εγω το chomp κ ειναι κομπλε..!! να εισαι καλα..!!

 

Καμία stock εφαρμογή της Samsung ( τηλεφωνητής, sms, launcher, συλλογή, web browser κτλ) δεν φτάνει το επίπεδο των εφαρμογών στο playstore. Για μένα το 1ο πράγμα που πρέπει να κάνει κάποιος μόλις αποκτά τη συσκευή είναι να αντικαθιστά τις stock εφαρμογές και τον launcher φυσικά.

Link to comment
Share on other sites

Καμία stock εφαρμογή της Samsung ( τηλεφωνητής, sms, launcher, συλλογή, web browser κτλ) δεν φτάνει το επίπεδο των εφαρμογών στο playstore. Για μένα το 1ο πράγμα που πρέπει να κάνει κάποιος μόλις αποκτά τη συσκευή είναι να αντικαθιστά τις stock εφαρμογές και τον launcher φυσικά.

 

Ναι αλλά δεν βαραίνουν το τηλ όλες αυτές οι εφαρμογές? Είναι το ίδιο γρήγορο με τις μαμισιες εφαρμογές? Βλέπεις καθόλου lag στο κινητό σου?

:respect:
Link to comment
Share on other sites

Καμία stock εφαρμογή της Samsung ( τηλεφωνητής, sms, launcher, συλλογή, web browser κτλ) δεν φτάνει το επίπεδο των εφαρμογών στο playstore. Για μένα το 1ο πράγμα που πρέπει να κάνει κάποιος μόλις αποκτά τη συσκευή είναι να αντικαθιστά τις stock εφαρμογές και τον launcher φυσικά.

 

Στο θεμα του browser διαφωνω,ειναι γρηγορος,σταθερος και εχει δικο του adblock.επισης το mail της σαμσουγκ ειναι πολυ καλο και χρηστικο.

Επισης πιστευω οτι ειναι καλυτερα σε μια συσκευη επωνυμη απο κατασκευαστη που μπορεις να εμπιστευτεις ειναι καλυτερα να βλεπει η σαμσουγκ η η google τα μηνυματα,mails,φωτογραφιες,σαιτ μου παρα ο καθε τυχαιος developer τυπου chomp sms η mail.ru.

Φιλικα τα λεω,δεν κατηγορω καποιον παιδια

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...