Jump to content

Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

έλα ρε φίλε.. τραγικό ..branded COSMOTE ειναι.. πω πω.. μεγαλη βλακεια της cosmote.. ελεος.. και ταλαιπωρουμε 2 μερες..

 

Για δοκίμασε να κάνεις το εξής και να μου πεις το αποτέλεσμα :

1) Κατέβασε από το playstore τον True Phone Dialer & Contacts ( ο καλύτερος τηλεφωνητής για android - απίστευτη παραμετροποίηση)

2) Αφού τον εγκαταστήσεις, πήγαινε στις ρυθμίσεις του ( τρεις βούλες κάτω δεξιά άκρη) και στη συνέχεια στην επιλογή "Εργαστήρια". Μετά σκρόλαρε τέρμα κάτω και κάνε τσεκ το κουτί για video calls. Αν δεν μπορείς να το τσεκάρεις όπως εγώ τότε δεν διορθώνεται το θέμα εκτός αν περάσεις κάποια unbranded rom όπως κάναμε πολλοί εδώ.

3) Εφόσον σου επιτρέπει να κάνεις τσεκ το κουτάκι, πήγαινε πίσω στις ρυθμίσεις->"Συμπεριφορά"->"Στοιχεία μενού περιεχομένων" και βεβαιώσου ότι η επιλογή "κλήση με" είναι τσεκαρισμένη.

4) Πήγαινε στις επαφές του True Phone Dialer , μπες σε μια επαφή και πάτα παρατεταμένα τον αριθμό της για να φανεί το μενού επιλογών. Δες αν στην επιλογή "κλήση με" έχεις πλέον κουμπί για video κλήσεις και αν λειτουργεί ή στο κόβει ο πάροχος.

 

Παιδιά πιστεύεται ότι αξίζει στα 400e που έχει τώρα η συσκευή???

 

1000%. Δεν χωρά συζήτηση ούτε σύγκριση.

Edited by ipred
Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να κάνεις το εξής και να μου πεις το αποτέλεσμα :

1) Κατέβασε από το playstore τον True Phone Dialer & Contacts ( ο καλύτερος τηλεφωνητής για android - απίστευτη παραμετροποίηση)

2) Αφού τον εγκαταστήσεις, πήγαινε στις ρυθμίσεις του ( τρεις βούλες κάτω δεξιά άκρη) και στη συνέχεια στην επιλογή "Εργαστήρια". Μετά σκρόλαρε τέρμα κάτω και κάνε τσεκ το κουτί για video calls. Αν δεν μπορείς να το τσεκάρεις όπως εγώ τότε δεν διορθώνεται το θέμα εκτός αν περάσεις κάποια unbranded rom όπως κάναμε πολλοί εδώ.

3) Εφόσον σου επιτρέπει να κάνεις τσεκ το κουτάκι, πήγαινε πίσω στις ρυθμίσεις->"Συμπεριφορά"->"Στοιχεία μενού περιεχομένων" και βεβαιώσου ότι η επιλογή "κλήση με" είναι τσεκαρισμένη.

4) Πήγαινε στις επαφές του True Phone Dialer , μπες σε μια επαφή και πάτα παρατεταμένα τον αριθμό της για να φανεί το μενού επιλογών. Δες αν στην επιλογή "κλήση με" έχεις πλέον κουμπί για video κλήσεις και αν λειτουργεί ή στο κόβει ο πάροχος.

 

 

 

1000%. Δεν χωρά συζήτηση ούτε σύγκριση.

 

Καλησπερα,εμενα η συσκευη ειναι, unbranded τωρα με την 6.01 δεν εχει βιντεοκληση τι γινετε τι να κανω help ας μου πει καποιος τι να κανω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εμενα η συσκευη ειναι, unbranded τωρα με την 6.01 δεν εχει βιντεοκληση τι γινετε τι να κανω help ας μου πει καποιος τι να κανω

 

Επειδη πηρα την Samsung Μου ειπαν κατηγορηματικα οτι μονο στις Branded ζητηθηκε και οχι απο ολες να αφαιρεθει η επιλογη (δεν γνωριζω γιατι αν και λιγο που εψαξα βρηκα οτι πολλοι παροχοι καν δεν υποστηριζαν την βιντεοκληση) .

 

Πραγματικα ομως τι csc εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταια αναβαθμιση τι αλλαζει ουσιαστικα στη συσκευη μας?
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταια αναβαθμιση τι αλλαζει ουσιαστικα στη συσκευη μας?

Απλά πάει λίγο καλύτερα και με περισσότερη ram ελεύθερη,λίγα πράγματά βέβαια.

Κατά τα άλλα,ίδια πράγματά,μπαταρία μέτρια και πάλι.

Μιλάω για την 6 βέβαια.

Και με ένα τελευταίο update προ ημερών κάτι βελτίωσε στο θέμα ασφάλειας νομίζω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,εμενα η συσκευη ειναι, unbranded τωρα με την 6.01 δεν εχει βιντεοκληση τι γινετε τι να κανω help ας μου πει καποιος τι να κανω

 

Αυτό που έγραψα και παρέθεσες , το έκανες ;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με branded cosmote η μπαταρία τα ίδια θα έλεγα στις 3.5 - 4 ώρες αλλά η συσκευή είναι πλέον βούτυρο. Το παραμικρό lag. Καλύτερα και από iPhone.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το bug του Samsung messages δεν το λυσανε ακόμα. Όταν κάνω Google search μια επαφή μου δημιουργεί 2 άδεια μηνύματα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι τη βοήθεια σας.

Εγκατέστησα μέσω ΟΤΑ την 6.0.1. Δεν είχα κάνει clean install. Για 10 μέρες περίπου το κινητό φαινόταν να δουλεύει κανονικά.

Εδώ και μερικές μέρες όμως το κινητό έχει γίνει τραγικό. Κολλάει συνέχεια και κάνει επανεκινήσεις. Εμφανίζει κάποια σημεία της οθόνης κολλημένα, σαν να έχουν κολλήσει κάποια pixels(μετά την επανεκίνηση σταματάνε να εμφανίζονται). Γενικά το κινητό έχει φάει μεγάλο κόλλημα. Εχθές όλο το βράδυ είχε κολλήσει μετά από επανεκίνηση στην οθόνη με το σήμα της samsung και ξεκόλλησε το πρωί. Συνεχίζει βέβαια να κάνει τα ίδια. Δοκίμασα και έκανα σήμερα δύο τρεις φορές hard reset. Δεν ξέρω αν φταίει ότι έκανα πλήρη επαναφορά από το back up που είχα πάρει πριν κάνω την εργοστασιακή επαναφορά γιατί το κινητό συνεχίζει να κολλάει. Κάτι που ήθελα να σημειώσω είναι ότι όταν έκανα hard reset μου εμφάνιζε στο τέλος ένα κίτρινο τρίγωνο με θαυμαστικό μέσα στο τρίγωνο. Σημαίνει ότι κάτι δεν ολοκληρώνεται;

Παιδιά τι με συμβουλεύετε να κάνω; Υπόψη ότι το κινητό με την lolilop δούλευε τέλεια. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

 

Ευχαριστώ για την απάντηση

Το ίδιο ισχύει και για το edge;;;

 

Ή θα πρέπει να κατεβάσω την pad;

Edited by mkaragiannis
Allagh
Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε να κάνεις το εξής και να μου πεις το αποτέλεσμα :

1) Κατέβασε από το playstore τον True Phone Dialer & Contacts ( ο καλύτερος τηλεφωνητής για android - απίστευτη παραμετροποίηση)

2) Αφού τον εγκαταστήσεις, πήγαινε στις ρυθμίσεις του ( τρεις βούλες κάτω δεξιά άκρη) και στη συνέχεια στην επιλογή "Εργαστήρια". Μετά σκρόλαρε τέρμα κάτω και κάνε τσεκ το κουτί για video calls. Αν δεν μπορείς να το τσεκάρεις όπως εγώ τότε δεν διορθώνεται το θέμα εκτός αν περάσεις κάποια unbranded rom όπως κάναμε πολλοί εδώ.

3) Εφόσον σου επιτρέπει να κάνεις τσεκ το κουτάκι, πήγαινε πίσω στις ρυθμίσεις->"Συμπεριφορά"->"Στοιχεία μενού περιεχομένων" και βεβαιώσου ότι η επιλογή "κλήση με" είναι τσεκαρισμένη.

4) Πήγαινε στις επαφές του True Phone Dialer , μπες σε μια επαφή και πάτα παρατεταμένα τον αριθμό της για να φανεί το μενού επιλογών. Δες αν στην επιλογή "κλήση με" έχεις πλέον κουμπί για video κλήσεις και αν λειτουργεί ή στο κόβει ο πάροχος.

 

1000%. Δεν χωρά συζήτηση ούτε σύγκριση.

 

Φιλε το εκανα και δέχεται ολες τις ρυθμίσεις..δεν εχω ομως τωρα συσκευή να το τσεκαρω.. σε μια που το εκανα χτυπαγε μια φορα και μετα εμενε κενό(πήγαινε μηνυμα στον αλλον οτι ρον επαιρνα). Θα ρο τσεκαρω αύριο και θα σου πω.. καλα αν μας βρηκες λυση θα σου κανω εικονισμα..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω προβλήματα με την 6.0.1. Θέλω ωστόσο να ρωτήσω 2 πράγματα.

Α) Μετά από κάθε επανεκκίνηση του κινητού δεν δέχεται με τη μία το δαχτυλικό μου αποτύπωμα, αλλά μου ζητάει τον κωδικό δακτυλικού αποτυπώματος. Είναι κάτι που μπορεί να αλλάξει με κάποια ρύθμιση;

Β) Η εφαρμογή call timer έπαψε να μου μετράει το χρόνο των εξερχόμενων κλήσεων και τον αριθμό των μηνυμάτων. Μετράει μόνο τα δεδομένα. Και όλα αυτά μετά την αναβάθμιση. Σε εσάς δουλεύει κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

Φιλε το εκανα και δέχεται ολες τις ρυθμίσεις..δεν εχω ομως τωρα συσκευή να το τσεκαρω.. σε μια που το εκανα χτυπαγε μια φορα και μετα εμενε κενό(πήγαινε μηνυμα στον αλλον οτι ρον επαιρνα). Θα ρο τσεκαρω αύριο και θα σου πω.. καλα αν μας βρηκες λυση θα σου κανω εικονισμα..

 

Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Ίσως καλύτερα που σου συνέβη αυτό γιατί θα καταλάβεις και πόσο ανώτερος dialer είναι σε σχέση με τον stock. Μόνο μη ξεχάσεις αν αποφασίσεις να τον χρησιμοποιείς να πας στις ρυθμίσεις-ειδοποίηση αναπάντητων, να τη θέσεις στο on και να τσεκάρεις την 1η,τη 2η και τη 4η επιλογή αφήνοντας ατσεκάριστες την 3η και την 5η. :)

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση από ipred >

http://www.myphone.gr/foru...47#post6603347

Ευχαριστώ για την απάντηση

Το ίδιο ισχύει και για το edge;;;

 

Ή θα πρέπει να κατεβάσω την pad version που είναι αγγλική

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα,

 

Λοιπον, επανερχομαι σημερα. Τελικα εχτες μιας και δεν ειχα ΟΤΑ και δεν εκανε update ουτε απο KIES/SmartSwitch

Ετρεξα απο KIES Emergency and initialize firmware ετσι ωστε να αναγνωρισει το KIES μεσω του Serial Number το Original starioght from factory Version. Το βρηκε οτι ειναι XEF μου βρηκε και την τελευταια version εγκατασταθηκε και ολα καλα.

Μετα την εγκατασταση βρηκα απο που προερχεται το προβλημα που ειχα λαθος CSC (Multi-CSC) και Country.

Παρολο που εβαλε την XEF (και τα 3 αρχεια οπως φαινονται εδω)

http://s11.postimg.org/5ygg2c6dv/UPDATE.png

 

Οταν μπηκα μετα την εγκατασταση στο Recovery για να κανω wipe και format για να αρχισω να στηνω μου ξανακανε apply to Multi-CSC στο περιβαλλον του recovery και απο εκει και μετα παλι αλλαξε σε BTU!!!!

Πωτς γκενεν αυτο? Πως μπορω να το διορθωσω και να μην μου αλλαζει την χωρα?

Τωρα το τηλ παλι ειναι ετσι:

http://s14.postimg.org/lt0df85ep/0003.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα,

 

Λοιπον, επανερχομαι σημερα. Τελικα εχτες μιας και δεν ειχα ΟΤΑ και δεν εκανε update ουτε απο KIES/SmartSwitch

Ετρεξα απο KIES Emergency and initialize firmware ετσι ωστε να αναγνωρισει το KIES μεσω του Serial Number το Original starioght from factory Version. Το βρηκε οτι ειναι XEF μου βρηκε και την τελευταια version εγκατασταθηκε και ολα καλα.

Μετα την εγκατασταση βρηκα απο που προερχεται το προβλημα που ειχα λαθος CSC (Multi-CSC) και Country.

Παρολο που εβαλε την XEF (και τα 3 αρχεια οπως φαινονται εδω)

http://s11.postimg.org/5ygg2c6dv/UPDATE.png

 

Οταν μπηκα μετα την εγκατασταση στο Recovery για να κανω wipe και format για να αρχισω να στηνω μου ξανακανε apply to Multi-CSC στο περιβαλλον του recovery και απο εκει και μετα παλι αλλαξε σε BTU!!!!

Πωτς γκενεν αυτο? Πως μπορω να το διορθωσω και να μην μου αλλαζει την χωρα?

Τωρα το τηλ παλι ειναι ετσι:

http://s14.postimg.org/lt0df85ep/0003.png

 

στα γρηγορα γιατι δεν εχω χρονο.

κατεβασε αυτο το 0.3.4

http://forum.xda-developers.com/galaxy-tab-s/general/tool-samfirm-samsung-firmware-t2988647

τρεχτο και βαλε

model SM-G920F

refion XEF

Τικαρε τα

ayto

binary Nature

Decrypt aytomatically

και πατα

check update.

θα κανει ελεγχο και θα σου βρει το firmware

πατα download.

 

http://s29.postimg.org/c8dulr8av/samfirm.png

 

κανεις αποσυμπιεση το zip που κατεβηκε και βλεπεις μεσα 4 αρχεια.

 

http://s12.postimg.org/ezxuss3e5/samfirm_1.png

 

τα φορτωνεις στο odin και φλασαρεις σε download mode.

προσεχε μονο γιατι θα σοθ κανει format τα παντα , ακομη και την εσωτερικη μνημη του κινητου

Edited by nik187
Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...