Jump to content

Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)


Sofos_5
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν θέλω να σε προσβάλω, αλλά μήπως σου "φαίνεται" ότι κάθεται τέλεια;

Δεν γίνεται να κάτσει σωστά λόγω της καταραμένης καμπύλης της οθόνης...

Και εγώ 3 διαφορετικά έχω δοκιμάσει και δεν... :(

Αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι σε κάποια s6 το tempered glass "κάθεται" καλά ενώ σε κάποια άλλα όχι. Είναι σαν να έχουν διαφορετική κυρτότητα οι συσκευές. Στο δικό μου πχ τα τζαμάκια είναι εντάξει ενώ στου αδελφού μου όλα αφήνουν αυτό το κενό στο πλάι. Κι έχω δοκιμάσει 3-4 διαφορετικά αλλά κανένα δεν ήταν όπως πρέπει. Έχω παραγγείλει ένα στα 0.15mm αλλά δεν έχει έρθει ακόμα. Είναι γνωστό το πρόβλημα αυτό και στο note 5. Αν ψάξεις στο Internet το περιγράφουν ως halo effect. Για όσους έχουν αυτό το θέμα προτείνω την γνήσια μεμβράνη της Samsung που "κάθεται" μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά επειδή στο edge λίγοι έχουν marshmallow θα ήθελα να μου πει κάποιος εδώ αν έχει δοκιμάσει το sportstracker ή strava. Με το που κλειδώσει η οθόνη δεν γράφει τη διαδρομή αλλά τραβάει σε ευθεία από το ένα σημείο στο άλλο. Έχετε καμία ιδέα τι παίζει?

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ένα κι άσ'το μην ασχολείσαι... Για προστασία είναι και μόνο...

 

Εγώ έχω ένα σοβαρό πρόβλημα.. Στο 2% η μπαταρία το έβαλα για φόρτιση και μου λέει 2 ώρες και 23 λεπτά για πλήρη φόρτιση ενώ έχω επιλεγμένο το fast charging. Απίστευτο; Ούτε το κινέζικό μου δεν κάνει τόση ώρα να φορτίσει με κανονική φόρτιση. XEF 6.0.1

Και εγω το ιδιο θεμα εχω...πριν 2 μερες φορτιζε σε 70 λεπτα κ τωρα 2κ30 ωρες..Επισης δν μπορω να βρω επιλογη για γρηγορη φόρτιση..

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το ιδιο θεμα εχω...πριν 2 μερες φορτιζε σε 70 λεπτα κ τωρα 2κ30 ωρες..Επισης δν μπορω να βρω επιλογη για γρηγορη φόρτιση..

 

Η επιλογη είναι στις ρυθμίσεις, μπαταρία, τέρμα κάτω. Υποθετικά όταν "αναψεις" το διακόπτη προς τα δεξια φορτίζει γρήγορα. Τώρα το έβαλα αριστερά και μου φαίνεται να φορτίζει πιο γρήγορα. Κουλά πράγματα... Περιμένω την BTU μήπως και είναι η καλύτερη αλλιώς μπορεί να πάω σε Vodafone UK. Κατα τ'άλλα η ΡΟΜ μια χαρά μου φαίνεται. Και η μπαταρία μου έβγαλε στην πρώτη 100άρα φόρτιση 4μιση ώρες οθόνη σε 24 ώρες.

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Η επιλογη είναι στις ρυθμίσεις, μπαταρία, τέρμα κάτω. Υποθετικά όταν "αναψεις" το διακόπτη προς τα δεξια φορτίζει γρήγορα. Τώρα το έβαλα αριστερά και μου φαίνεται να φορτίζει πιο γρήγορα. Κουλά πράγματα... Περιμένω την BTU μήπως και είναι η καλύτερη αλλιώς μπορεί να πάω σε Vodafone UK. Κατα τ'άλλα η ΡΟΜ μια χαρά μου φαίνεται. Και η μπαταρία μου έβγαλε στην πρώτη 100άρα φόρτιση 4μιση ώρες οθόνη σε 24 ώρες.
Δεν υπαρχει πουθενα εμενα επιλογη αλλα εχω edge plus ισως γι αυτο..τωρα αλλαξα καλωδιο κ μου εβγαλε ''γρηγορη φορτιση'' 60 λεπτα...ισως να επαθε κατι το γνησιο καλωδιο..
Link to comment
Share on other sites

Το πλαστικό κάλυμμα που υπάρχει πάνω στον στο flash , το έχετε βγάλει ; Τόσες μέρες δεν το είχα παρατηρήσει. Προσπάθησα να το βγάλω αλλά δεν μπορώ. Έκανα ένα search στο google και διαπίστωσα ότι άλλοι κάνουν μήνες μέχρι να το παρατηρήσουν. Σκέφτομαι να το αφήσω τελικά μιας και δεν δημιουργεί θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει πουθενα εμενα επιλογη αλλα εχω edge plus ισως γι αυτο..τωρα αλλαξα καλωδιο κ μου εβγαλε ''γρηγορη φορτιση'' 60 λεπτα...ισως να επαθε κατι το γνησιο καλωδιο..

 

εχεις lollipop ή MM? Θα το δοκιμάσω κι εγώ να αλλάξω καλώδιο αλλα δε νομίζω τέτοια σύμπτωση...

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

εχεις lollipop ή MM? Θα το δοκιμάσω κι εγώ να αλλάξω καλώδιο αλλα δε νομίζω τέτοια σύμπτωση...

 

Πάντως και να δοκιμάσεις δεν κάνει οποιοδήποτε καλώδιο. εχω δυο γνήσια Samsung άλλων συσκευών δεν κάνουν Γρηγόρη φόρτιση.

Συσκεύες: lg optimus l7, sony xperia z2, lenovo a806, samsung galaxy s3, samsung galaxy s4 black edition, samsung galaxy s6 Gold Platinum 64g,
Link to comment
Share on other sites

εχεις lollipop ή MM? Θα το δοκιμάσω κι εγώ να αλλάξω καλώδιο αλλα δε νομίζω τέτοια σύμπτωση...

 

Lollipop εχω...λογικά τα καλωδια που κάνουν γρήγορη είναι τα 2.1Α

Link to comment
Share on other sites

Lollipop εχω...λογικά τα καλωδια που κάνουν γρήγορη είναι τα 2.1Α

Για γρήγορη φόρτιση πρέπει να έχουν προδιαγραφή 20awg.

Link to comment
Share on other sites

Για γρήγορη φόρτιση πρέπει να έχουν προδιαγραφή 20awg.

Ναι κάτι παίζει με το καλώδιο. Του έβαλα προέκταση γιατί είναι αρκετά κοντό και έκανε περίεργα. Σταματούσε την φόρτιση στο 50% η δεν ήταν fast. Θα ψάξω αν υπάρχει μεγαλύτερο με αυτή την προδιαγραφή

Link to comment
Share on other sites

Lollipop εχω...λογικά τα καλωδια που κάνουν γρήγορη είναι τα 2.1Α

 

Στη Lollipop δεν υπαρχει επιλογη για αργη φορτιση. Μονο αν το κανεις ασυρματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 35 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για γρήγορη φόρτιση πρέπει να έχουν προδιαγραφή 20awg.

 

Ήταν να πάρω έναν έξτρα φορτιστή αλλά τώρα θα το επισπεύσω, Τουλάχιστον καλώδιο...

ZTE Blade, ZTE Nubia Z5s mini, Coolpad F1, Samsung Galaxy S6, OnePlus 5T, Samsung Galaxy S20 5G (SD865), Google Pixel 4a.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το κινητο μετα το update σε 6ρα κανει κουλα πραγματα,ενω πριν μπορουσα να παιζω παιχνιδια ταυτοχρονα και να μιλαω στο messenger τωρα σε οποιο εισαι κλεινει το αλλο,δεν γινεται ταυτοχρονα,επισης το messenger χανει την συνδεση καθε τρεις και λιγο,αλλο θεμα στο facebook μεσα παταω ανανεωση και μου λεει δεν υπαρχει συνδεση δικτυου...ελεος εχω ξενερωσει
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το κινητο μετα το update σε 6ρα κανει κουλα πραγματα,ενω πριν μπορουσα να παιζω παιχνιδια ταυτοχρονα και να μιλαω στο messenger τωρα σε οποιο εισαι κλεινει το αλλο,δεν γινεται ταυτοχρονα,επισης το messenger χανει την συνδεση καθε τρεις και λιγο,αλλο θεμα στο facebook μεσα παταω ανανεωση και μου λεει δεν υπαρχει συνδεση δικτυου...ελεος εχω ξενερωσει

 

Δεν δοκιμάζεις να την ξανα βάλεις μήπως δεν έκατσε καλά? Επίσης ποια 6.0.1 έβαλες?? Απλά δεν αντιμετωπίζει κάνεις αυτο το πρόβλημα ειδικά το multitasking που αναφέρεις ποιο πάνω στην mm έχεις βελτιωθεί απίστευτα σε σχέση με τη lollipop. Και κάτι τελευταίο πηγαίνει ρυθμίσεις μπαταρία μετά προς τα κάτω και δες μήπως έχεις τις εφαρμογες πάντα βελτιστοποίηση

Συσκεύες: lg optimus l7, sony xperia z2, lenovo a806, samsung galaxy s3, samsung galaxy s4 black edition, samsung galaxy s6 Gold Platinum 64g,
Link to comment
Share on other sites

Δεν δοκιμάζεις να την ξανα βάλεις μήπως δεν έκατσε καλά? Επίσης ποια 6.0.1 έβαλες?? Απλά δεν αντιμετωπίζει κάνεις αυτο το πρόβλημα ειδικά το multitasking που αναφέρεις ποιο πάνω στην mm έχεις βελτιωθεί απίστευτα σε σχέση με τη lollipop. Και κάτι τελευταίο πηγαίνει ρυθμίσεις μπαταρία μετά προς τα κάτω και δες μήπως εκανα

 

 

 

Φιλε μου εκανα 2 φορες hard reset μηπως δεν εκατσε κατι καλα αλλα δεν αλλαξε κατι,6.0.1 εβαλα για swisscom ελβετικο ειναι G920FVFG3DPB8,οσων αφορα στην μπαταρια την βελτιστοποιηση λεει αυτοματο και ειναι ενεργοποιημενο

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εκανα 2 φορες hard reset μηπως δεν εκατσε κατι καλα αλλα δεν αλλαξε κατι,6.0.1 εβαλα για swisscom ελβετικο ειναι G920FVFG3DPB8,οσων αφορα στην μπαταρια την βελτιστοποιηση λεει αυτοματο και ειναι ενεργοποιημενο

 

Δοκίμασε να βάλεις Όχι βελτιστοποίηση στις εφαρμογές που χρησιμοποιείς αν και δεν ξέρω γιατί συμπεριφέρεται έτσι.....Εγώ πχ που εχω την γαλλική εδώ και μια εβδομάδα όλα είναι εντάξει....(κρατάω μια επιφύλαξη μήπως φταίει η ρομ που έχεις βάλει δεν εξηγείται αλλιώς)

Συσκεύες: lg optimus l7, sony xperia z2, lenovo a806, samsung galaxy s3, samsung galaxy s4 black edition, samsung galaxy s6 Gold Platinum 64g,
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις Όχι βελτιστοποίηση στις εφαρμογές που χρησιμοποιείς αν και δεν ξέρω γιατί συμπεριφέρεται έτσι.....Εγώ πχ που εχω την γαλλική εδώ και μια εβδομάδα όλα είναι εντάξει....(κρατάω μια επιφύλαξη μήπως φταίει η ρομ που έχεις βάλει δεν εξηγείται αλλιώς)
το εκανα αλλα δεν εφτιαξε,απενεργοποιησα την εξοικονομηση και εφτιαξε,τωρα μπορω ναι παιζω και να μιλαω ταυτοχρονα,υπαρχει λες φιλε μου ρυθμιση οταν ελαχιστοποιεις το messenger να βγαινει εκτος συνδεσης για να μην καταναλωνει μπαταρια ξερω γω;γιατι ειμαι messenger ελαχιστοποιω ξανα μπαινω και ξανα κανει συνδεση
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις Όχι βελτιστοποίηση στις εφαρμογές που χρησιμοποιείς αν και δεν ξέρω γιατί συμπεριφέρεται έτσι.....Εγώ πχ που εχω την γαλλική εδώ και μια εβδομάδα όλα είναι εντάξει....(κρατάω μια επιφύλαξη μήπως φταίει η ρομ που έχεις βάλει δεν εξηγείται αλλιώς)

Με την εξοικονομηση απενεργοποιημενη το κινητο δεν εμφανιζει κανενα προβλημα απο αυτα που ανεφερα ουτε χανει την συνδεση του messenger ουτε γραφει στο fb στην ανανεωση οτι δεν υπαρχει συνδεση δικτυου και μπορω και ταυτοχρονα να εχω ανοιχτο και messenger και παιχνιδια,γιατι ετσι σκατα με την εξοικονομηση ρε παιδια;

Link to comment
Share on other sites

Με την εξοικονομηση απενεργοποιημενη το κινητο δεν εμφανιζει κανενα προβλημα απο αυτα που ανεφερα ουτε χανει την συνδεση του messenger ουτε γραφει στο fb στην ανανεωση οτι δεν υπαρχει συνδεση δικτυου και μπορω και ταυτοχρονα να εχω ανοιχτο και messenger και παιχνιδια,γιατι ετσι σκατα με την εξοικονομηση ρε παιδια;

 

Κάτι ανέφερε και ένας φίλος στο νήμα του edge ότι στην εξοικονόμηση ούτε το GPS λειτουργεί στο tracking. Προφανώς στην mm όλα μπαίνουν σε αναμονή όταν έχεις εξοικονόμηση.

Συσκεύες: lg optimus l7, sony xperia z2, lenovo a806, samsung galaxy s3, samsung galaxy s4 black edition, samsung galaxy s6 Gold Platinum 64g,
Link to comment
Share on other sites

Κάτι ανέφερε και ένας φίλος στο νήμα του edge ότι στην εξοικονόμηση ούτε το GPS λειτουργεί στο tracking. Προφανώς στην mm όλα μπαίνουν σε αναμονή όταν έχεις εξοικονόμηση.

Μαλλων εχεις δικιο τα κλεινει ολα για να μην τρωει μπαταρια μαλλων...χοντρη μαλ@@@α εκανε η samsung

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ψαχτειτε λίγο..μόνο στο gps έχει κάνει πατάτα.

Για τα υπόλοιπα υπάρχει λύση. Πάτε μπαταρία..χρήση μπαταρίας και επιλέγετε πάνω που λέει περισσότερα. Μετα βελτιστοποιηση και μετά όλες οι εφαρμογές. Εκεί θα κλείσετε όσες δε θέλετε να κόβονται. Επίσης εκτός από εκεί και στην εξοικονόμηση που λέει λεπτομέρειες πάμε και εξαιρουμε οποιες θέλουμε. Εμένα όλες δουλεύουν σωστά εκτός από το tracking... και είδα ότι είναι γενικό θέμα του marshmallow.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ψαχτειτε λίγο..μόνο στο gps έχει κάνει πατάτα.

Για τα υπόλοιπα υπάρχει λύση. Πάτε μπαταρία..χρήση μπαταρίας και επιλέγετε πάνω που λέει περισσότερα. Μετα βελτιστοποιηση και μετά όλες οι εφαρμογές. Εκεί θα κλείσετε όσες δε θέλετε να κόβονται. Επίσης εκτός από εκεί και στην εξοικονόμηση που λέει λεπτομέρειες πάμε και εξαιρουμε οποιες θέλουμε. Εμένα όλες δουλεύουν σωστά εκτός από το tracking... και είδα ότι είναι γενικό θέμα του marshmallow.

Φιλε μου και ολες να τις κλεισω παλι το ιδιο συμβαινει με την εξοικονομηση ενεργοποιημενη

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ψαχτειτε λίγο..μόνο στο gps έχει κάνει πατάτα.

Για τα υπόλοιπα υπάρχει λύση.

 

Το GPS όντως δεν παίζει σωστά; Χρησιμοποιώ συνέχεια το Strava αν είναι να έχω θέμα να μην κάνω την αναβάθμιση.. :worry:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου και ολες να τις κλεισω παλι το ιδιο συμβαινει με την εξοικονομηση ενεργοποιημενη

 

απο που τις κλεινεις? εγω ειπα οτι πρεπει να πας σε 2 σημεια για να τις κλεισεις..και ποιες ολες? πχ εμενα το viber, whatsapp Κτλ που τα εχω στις εξαιρεσεις και στα 2 σημεια που περιγραφω, δεν εχουν θεμα ενω πρωτα ειχαν, πχ το viber μου το εκλεινε συνεχεια.. Τωρα με εξοικονομηση ανοιχτη δουλευουν σωστα.

Μονο οι εφαρμογες tracking εχουν θεμα πλεον.

 

Το GPS όντως δεν παίζει σωστά; Χρησιμοποιώ συνέχεια το Strava αν είναι να έχω θέμα να μην κάνω την αναβάθμιση.. :worry:

 

Φιλε μου δυστυχως μονο με κλειστη εξοικονομηση θα γραφεις σωστα. Πηγα μια μικρη βολτα και εγγραψε ευθειες γραμμες και το sportstracker και το strava. Το εψαξα χθες σχεδον ολη μερα με δοκιμες με ολες τις παραμετρους, και η μονη περιπτωση που δουλεψε σωστα ειναι οταν εχεις ανοιχτη οθονη συνεχεια (που δεν παιζει) ή οταν κλεισεις εξοικονομηση. Το ιδιο παθαινει και η πλοηγηση, αν πχ εχεις βαλει να σε παει καπου και κλειδωσεις οθονη για να ακους μονο οδηγιες, θα το χασει.

 

Τονιζω οτι δεν ειναι προβλημα του GPS, απλα στην εξοικονομηση εχουν βαλει να κλεινει ο δεκτης μαλλον ή τον κοβει συνεχεια τελος παντων και χανεται το στιγμα.Χωρις εξοικονομηση ολα καλα. Μεχρι στιγμης μονο εκει παρατηρω προβλημα, οι εξαιρεσεις που εχει σε ολα τα αλλα δουλευουν σωστα, οπως πχ το facebook Που δεν ανανεωνει. Αν το βαλεις εξαιρεση και στα 2 σημεια ειναι οκ (θελει μια επανεκινηση η εφαρμογη μετα την εξαιρεση)

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο παθαινει και η πλοηγηση, αν πχ εχεις βαλει να σε παει καπου και κλειδωσεις οθονη για να ακους μονο οδηγιες, θα το χασει. Τονιζω οτι δεν ειναι προβλημα του GPS, απλα στην εξοικονομηση εχουν βαλει να κλεινει ο δεκτης μαλλον ή τον κοβει συνεχεια τελος παντων και χανεται το στιγμα. Χωρις εξοικονομηση ολα καλα.

 

Για να δω αν έχω καταλάβει σωστά με βάση αυτό που έγραψες και με αυτό που έγραψε ένας φίλος πριν :

-> Αν απενεργοποιήσω πλήρως την εξοικονόμηση δεν χάνω σήμα gps και φωνητικές οδηγίες στο παρασκήνιο με κλειστή οθόνη κατά την πλοήγηση.

-> Αν δεν απενεργοποιήσω πλήρως την εξοικονόμηση, και θέσω εξαίρεση την εφαρμογή πλοήγησης ( Sygic χρησιμοποιώ) , θα χάνω σήμα gps παρόλο που θα την έχω βάλω στην εξαίρεση.

 

Σωστά ;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S6 (SM-G920F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...