Jump to content

myphone ASK: Με ποια κριτήρια επιλέγετε το smartphone σας;


charlie_pace4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1. Μεγάλη μπαταρία 3000mhA

2. Οθόνη πάνω από 5''

3. Λογισμικό (ελαφρύ και άμεσες αναβαθμίσεις)

4. Ανάλυση Full HD

5. Ελάχιστο 2GB RAM

6. Value for money

7. Ποιότητα κατασκευής / μεταλλικό

8. Dual sim

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 163
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τα κριτήρια μου είναι τα παρακάτω (5) ακόλουθα :

 

1. Το βασικότερο και πρώτο στην σειρά , να έχει οπωσδήποτε μέγεθος οθόνης ακριβώς 6 ίντσες (με τίποτα λιγότερο ή περισσότερο)

 

2. Μπαταρία 3000 mAh και άνω και κυρίως 4000 mAh

 

3. Να μην κολλάει γενικά , να μην είναι αργό και να έχει έναν μέτριο και άνω επεξεργαστή

 

4. Να έχει ένα αρκετά (έως πολύ) δυνατό ηχείο-α και να ακούγεται δυνατά στο hands free , όταν κάποιος μας καλεί

 

5. Και τελευταίο και πολύ βασικό (όπως και το πρώτο) : Να έχει πολύ καλή λήψη σήματος 2G/3G/4G ακόμα και σε δύσκολες/δύσβατες ή ερημικές/απομονωμένες περιοχές κάλυψης δικτύου , καθώς να είναι 4G ή 4G+

 

Αυτά είναι τα βασικά (5) κριτήρια (για μένα) και θέλω ΟΛΑ τα παραπάνω στοιχεία να υπάρχουν σε ένα smartphone .

Link to comment
Share on other sites

  • απροβλημάτιστη λειτουργια σαν τηλέφωνο (καλό σήμα, καλό μικρόφωνο + μεγάφωνο, όχι lagg)
  • οθόνη έως 5 ιντσες.. (4,7 ιδανικά για εμένα)
  • 2 κάμερες, για videocalls
  • κόστος έως 150€
  • καλό after sales service
  • Καλό πλοηγό και αν γίνεται δωρεάν
  • Αυτονομία όσο καλύτερη γίνετε (στα 150€)
  • SD card slot
  • Να υποστηρίζει το λιγότερο της παρακάτω υπηρεσίες/εφαρμογές
    skype, viber, διάφορα emails(gmail,hotmail.yahoo).. , VPN, twitter

-------------------------------------------------------------

Life is what happens when your cell phone is charging.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη οθόνη με υψηλή ανάλυση

Λειτουργικό σύστημα, κατά προτίμηση ΟΧΙ android

RAM τουλάχιστον 1GB

Ραδιόφωνο FM

Χαμηλή τιμή SAR <1

Link to comment
Share on other sites

Οθόνη 5 ή 5+

Gorilla οπωσδήποτε

Επιδόσεις ανάλογες τις τιμής αγοράς

Firmware Updates

Αποσπώμενη μπαταριά οπωσδήποτε

Dual sim

SD card

Δυνατούς δέκτες Wi-Fi GPS κτλ

 

Mε αυτά θα ήμουν οκ

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως η Μπαταρία,Κατασκευή και specs ανάλογα την τιμή του...θα μου αρεσε εννοειται η υποστηριξη για Custom Rom
Αλέξανδρος...:cool:
Link to comment
Share on other sites

1) Μπαταρία

2) Οθόνη πάνω από 4,5''

3) Ποιότητα υλικών

 

Θα έριχνα "μαύρο" σε 2-3 αν η μπαταρία ήταν πάρα πολύ καλή! Μέχρι πριν λίγο καιρό ίσως το ντιζάιν να ήταν πρώτο, αλλά το να φορτίζω το κινητό κάθε βράδυ, έχει γίνει το λιγότερο κουραστικό.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά για το επόμενο που θα πάρω και με την εμπειρία χρήσης που έχω μέχρι τώρα θέτω τα παρακάτω (με τυχαία σειρά είναι):

1) Sreen size >= 5.5 (για σχετικά αξιοπρεπές browsing και ανάγνωση κειμένων), screen res = FHD, protection gorilla glass

2) Ram >= 2 GB

3) Camera >= 13 MP

4) Android >= 4.4

5) Αξιόλογα reviews τόσο για τη συσκευή όσο και για τo brand

6) Δυνατό επεξεργαστή, τουλάχιστον octacore αν μιλάμε για κινέζικο ή quad core snapdragon

7) ΝFC μήπως υπάρξει δυνατότητα ασύρματων πληρωμών στην Ελλάδα

8) Price <= 250 Euros (γιατί δε θέλω να δώσω παραπάνω για μια συσκευή που την έχω μαζί μου κάθε μέρα/όλη μέρα με ότι κινδύνους μπορεί να έχει αυτό)

Θα έλεγα και 4G και μεγάλη μπαταρία, αλλά αφενός δεν έχουμε καν αξιοπρεπές 3G τουλάχιστον στην επαρχία που μένω, αφετέρου κυκλοφορώ με powerbank και το μόνο που με νοιάζει είναι να βγάζει μια μέρα η μπαταρία του κινητού (σχεδόν τα περισσότερα το κάνουν)...

Edited by SpyrosR
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Value for money, ουτε πανακριβο, ουτε με χαρακτηριστικα της πλακας...

πχ ακομα και 70-80 ευρω να ειχα για αγορα δεν θα αγοραζα κανενα απο τα καινουργια γιατι μας δουλευουν... Ενα μεταχειρισμενο Sony L ή ακομα και το Galaxy S2 ειναι αρκετα καλυτερο απο ολα τα καινουργια σε αυτο μπατζετ...

 

αν πουμε για καινουργιο μαξ 250 ευρω, δεν θεωρω οτι υπαρχει λογος να δαπανησει καποιος περισσοτερα...

 

Αντροιντ ανεξαρτητου εκδοσης

Ραμ 1-2 (αναλογα της τιμης)

Καμερα 5+ (κυριως 8+)

Μπροστινη 1+

Καρτα SD (υποχρεωτικα)

Μπαταρια που να βγαινει ή εστω να ξεβιδωνεται ευκολα

Ραδιο

Να βγαζει ανετα την μερα

Να χωραει σε ανδρικη τσεπη.

Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

- Μέση τιμή (δύσκολα θα δώσω πάνω από 350 ευρώ)

- Καλό after sales service (Lg για μένα κορυφή)

- Αποσπώμενη μπαταρία

- Να παίρνει sd

- Οθόνη πλέον πάνω από 5 ίντσες και τουλάχιστον 1920 Χ 1080

- Ανοιχτό λειτουργικό

- Πλέον πάνω από 2GB RAM

- Αξιοπρεπή κάμερα

- Χαμηλό SAR

Edited by ironbum2

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 Pro,Mate 50 Pro)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT(LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA(DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG(I800,note10+)SHARP(S2)SIEMENS(SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)VIVO(X90 Pro)XIAOMI(Redmi Note 5,Redmi Note 6 Pro,Redmi Note 8 Pro,Redmi Note 9 Pro,Redmi Note 10 Pro,Redmi Note 12 Pro,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro,12x,)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 8 months later...

Πανω απο 5.0 οθονη σιγουρα

Να υποστιρηζει 4G

Να εχει την τελευταια εκδοση του Android Lollipop 5.0 or 5.1

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολυ καλο αρθρο πραγματι, εχοντας περασει καμποσα κινητα, τωρα ξερω με μεγαλη λεπτομερεια τι ακριβως θελω, ακομη κ εαν αυτο δεν υπαρχει, θελω καποιο που να τικαρει οσο το δυνατον περισσοτερα απο τα θέλω μου:

 

-Διαστασεις: εως 14εκ υψος, 7εκ. πλατος, 1εκ πάχος, 150γρ. βαρος.

Εαν δεν εχει αυτα το κινητο δεν ειναι κινητο, αλλα σταθερό. Οποτε 4.6-5.2 ιντσες η οθόνη του, ποτε πια παραπανω για μένα! Οθονη η οποια πρεπει να εχει ζωηρα χρώματα, δηλαδη τουλάχιστον 1300 αντίθεση, 2,7 sunlight legibility, τουλαχιστον 320ppi k πανω απο 130nt φωτεινότητα. Κ καλα bazels, δηλαδή, 75% screen to body ratio,πεφτουμε στα 72% εαν εχει capacitive κουμπια ή stero front speakers k sta 69% εαν εχει εαν αοο τα παραπανω συν αδιαβροχοποιηση.

 

-Λογισμικό, παραμετροποιησιμο, αξιόπιστο κ σοβαρό.

Το ios το θεωρω χειροπέδες, το wp ακομη βρεφικό, οποτε αναγκαστικά adroid μεχρι νεοτέρας κ επειδη το κινητο που περνω ειναι ναυαρχιδα κ το κραταω εως ενα χρονο, απαιτω να μην μενω πισω πανω απο μια εκδοση στο τελευταιο λογισμικο των nexus.

 

-Αυτονομία τουλαχιστον 80ωρες στο endurance rating tou gsmarena, εαν δεν βγαζει εκει 80 ωρες, σε εμενα δεν βγαζει μέρα. Δηλαδη 2700mah sta 720p, 3000mah sta 1080p, 3400mah sta QHD

 

-Απόδοση, ας πουμε τουλαχιστον 60.000 στο antutu k τουλαχιστον 2 GB RAM, 3gb ειναι το ελαχιστο για QHD, το dialer να ανοιγει απο το μηδεν σε κατω απο ενα δευτερολεπτο κ παιχνιδια οπως το real racing 3 να μην εχουν lag

-τουλαχιστον 64gb σύνολο, με τουλάχιστον 32gb εσωτερικο κ διαθεσιμο για εφαρμογές

-αξιοπιστία, θελω εγγύηση, παντα χαλανε, επενδυω κ δεν το ρισκάρω, ακομη κ μεσα σε εγγύηση εχει τυχη να εχω προβλημα με digitizer κ η HTC να μου το παιζει δύσκολη επειδη η μπαταρια εβγαλε ενδειξη υγρασίας, η οποια οφειλοταν σε ατμοσφαιρική υγρασία!!!

Οποτε εκτιμω πια κ το αδιάβροχο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...