Jump to content

Οι διαφημίσεις που δεν μας αρέσουν


garfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οσοι υποστηρίζετε αυτή της VODAFONE, έχετε δει πολλούς παππούδες να φιλικού τις έτσι; Η τέλος πάντων σας είναι ευχάριστο να το βλέπουν τα παιδιά σας;
Link to comment
Share on other sites

Είδα τις προάλλες μια διαφήμιση στο STAR μ'ένα ηλεκτρονικό πολυκατάστημα και δείχνει ένα τύπο που λέει να μη πούμε σε κανέναν γι'αυτό και μετά ουρλιάζουνε. Πόσο πιο ελλεινή; :down:

Επίσης, εκτός του ΣΚΑΪ, όλες οι διαφημίσεις των καναλιών για τις iPhone εφαρμογές τους είναι αθλίες και κυρίως αυτές του Alpha με τη Μενεγάκη και το Λαζόπουλο.

Link to comment
Share on other sites

Σκοπός της κάθε διαφήμισης είναι να μπαίνει μέσα στο μυαλό μας και να μας κάνει να την συζητάμε,αυτό ακριβώς που κάνουμε εδώ, για αυτούς είναι επιτυχία..
Link to comment
Share on other sites

Οσοι υποστηρίζετε αυτή της VODAFONE, έχετε δει πολλούς παππούδες να φιλικού τις έτσι; Η τέλος πάντων σας είναι ευχάριστο να το βλέπουν τα παιδιά σας;

 

ευχομαι όταν φτάσω με το καλό σε αυτή την ηλικία να φιλιέμαι έτσι με την γυναίκα μου.. και ναι είναι πιο ευχάριστο να βλέπουν κάτι τέτοιο τα παιδιά παρά όλη την υπόλοιπη σαβούρα που υπάρχει στην τηλεόραση(εξαιρείται το breaking bad :p)

Edited by Xander
Link to comment
Share on other sites

Οσοι υποστηρίζετε αυτή της VODAFONE, έχετε δει πολλούς παππούδες να φιλικού τις έτσι; Η τέλος πάντων σας είναι ευχάριστο να το βλέπουν τα παιδιά σας;

 

Σωστά τα λες.

Αλλά τι να κάνεις; Οι παλιές καλές εποχές με τα σωστά πρότυπα στην τηλεόραση όπως ο Τσάκας, η Καλομοίρα, η Πέπη Τσεσμελή, η Βίκυ Μιχαλονάκου και η Τζένη Χειλουδάκη χάθηκαν πια... τώρα; μόνο σαπίλα!

:rolleyes:

 

:wacko:

 

Το μοναδικό κακό με τη διαφήμιση της Vodafone είναι ότι είναι άκυρη με το προϊόν που διαφημίζει. Ούτε μια ζωή θα έχουμε το κινητό, ούτε το Red θα είναι κάτι που η Vodafone θα κρατήσει για πάντα αναλλοίωτο. Άκυρο ως προς το προϊόν λοιπόν, αλλά η διαφήμιση είναι εξαιρετική.

 

Και ελπίζω, εύχομαι και επιθυμώ τα παιδιά μου να πιστέψουν ότι κάποια πράγματα στη ζωή, όπως ο έρωτας και το πάθος, μπορούν να κρατήσουν για πάντα και πως δεν υπάρχει κανένα όριο ηλικίας σε αυτά τα θέματα.

 

Αν η εικόνα δύο ανθρώπων προχωρημένης ηλικίας που αγαπιούνται και φιλιούνται με πάθος σε σοκάρει (γιατί, ας μη γελιόμαστε, το "τα παιδιά μας" είναι ένας πολύ έξυπνος τρόπος να πούμε πλαγίως ότι ενοχλεί εμάς), θα σου πρότεινα να επανεξετάσεις τα πράγματα που σε σοκάρουν σε αυτόν τον κόσμο.

 

ΥΓ: Πότε ξανάπεσε η Ελλάδα στον γραφικό συντηρητισμό; ΟΚ, δεν υπήρξαμε ποτέ ιδιαίτερα προοδευτικοί (τα τελευταία 2000 χρόνια τουλάχιστον), αλλά ήθελα να ελπίζω πως προχωράμε σα μυαλά. Τελικά, μπορεί και όχι...

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Απλά να προσθέσω ένα επιπλέον στοιχείο, όσον αφορά τη συγκεκριμένη διαφήμιση της Vodafone, που δικαιολογεί τις αντιδράσεις κάποιων εδώ μέσα: πολύ κόσμο, και ιδίως νέα παιδιά, δε θα έλεγα ότι τα σοκάρει, αλλά μάλλον τα ξενίζει η ιδέα να είναι από κάποια στιγμή και μετά μόνο με ένα σύντροφο για μια ζωή. Πράγμα λογικό αν με ρωτήσει κανείς με δεδομένο ότι μανιωδώς προωθούνται τα πρότυπα των πολυάριθμων και ανούσιων σχέσεων φαστ φουντ, μόνο και μόνο για να λέμε ότι έχουμε πολλές εμπειρίες κι αυξάνουμε το κοντέρ.

Άλλο ένα στοιχείο παθογένειας της εποχής.

Ομολογώ ότι κι εμένα με συναρπάζει η ιστορία που διηγείται η διαφήμιση, αν και είναι λίγο άκυρο να παρουσιάζεται από μία εταιρεία κινητής τηλεφωνίας, με τις οποίες μάλλον σχέσεις μίσους έχουμε πλέον, λόγω των ολιγοπωλιακών τεχνασμάτων που εφαρμόζουν.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου την σπάει πολύ του public με το όλα στον μπαμπά. Έλεος στο τέλος του τρέχουν τα σάλια του μικρού
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα λες.

Αλλά τι να κάνεις; Οι παλιές καλές εποχές με τα σωστά πρότυπα στην τηλεόραση όπως ο Τσάκας, η Καλομοίρα, η Πέπη Τσεσμελή, η Βίκυ Μιχαλονάκου και η Τζένη Χειλουδάκη χάθηκαν πια... τώρα; μόνο σαπίλα!

:rolleyes:

 

:wacko:

 

Το μοναδικό κακό με τη διαφήμιση της Vodafone είναι ότι είναι άκυρη με το προϊόν που διαφημίζει. Ούτε μια ζωή θα έχουμε το κινητό, ούτε το Red θα είναι κάτι που η Vodafone θα κρατήσει για πάντα αναλλοίωτο. Άκυρο ως προς το προϊόν λοιπόν, αλλά η διαφήμιση είναι εξαιρετική.

 

Και ελπίζω, εύχομαι και επιθυμώ τα παιδιά μου να πιστέψουν ότι κάποια πράγματα στη ζωή, όπως ο έρωτας και το πάθος, μπορούν να κρατήσουν για πάντα και πως δεν υπάρχει κανένα όριο ηλικίας σε αυτά τα θέματα.

 

Αν η εικόνα δύο ανθρώπων προχωρημένης ηλικίας που αγαπιούνται και φιλιούνται με πάθος σε σοκάρει (γιατί, ας μη γελιόμαστε, το "τα παιδιά μας" είναι ένας πολύ έξυπνος τρόπος να πούμε πλαγίως ότι ενοχλεί εμάς), θα σου πρότεινα να επανεξετάσεις τα πράγματα που σε σοκάρουν σε αυτόν τον κόσμο.

 

ΥΓ: Πότε ξανάπεσε η Ελλάδα στον γραφικό συντηρητισμό; ΟΚ, δεν υπήρξαμε ποτέ ιδιαίτερα προοδευτικοί (τα τελευταία 2000 χρόνια τουλάχιστον), αλλά ήθελα να ελπίζω πως προχωράμε σα μυαλά. Τελικά, μπορεί και όχι...

 

 

 

 

 

 

 

Απλά να προσθέσω ένα επιπλέον στοιχείο, όσον αφορά τη συγκεκριμένη διαφήμιση της Vodafone, που δικαιολογεί τις αντιδράσεις κάποιων εδώ μέσα: πολύ κόσμο, και ιδίως νέα παιδιά, δε θα έλεγα ότι τα σοκάρει, αλλά μάλλον τα ξενίζει η ιδέα να είναι από κάποια στιγμή και μετά μόνο με ένα σύντροφο για μια ζωή. Πράγμα λογικό αν με ρωτήσει κανείς με δεδομένο ότι μανιωδώς προωθούνται τα πρότυπα των πολυάριθμων και ανούσιων σχέσεων φαστ φουντ, μόνο και μόνο για να λέμε ότι έχουμε πολλές εμπειρίες κι αυξάνουμε το κοντέρ.

Άλλο ένα στοιχείο παθογένειας της εποχής.

Ομολογώ ότι κι εμένα με συναρπάζει η ιστορία που διηγείται η διαφήμιση, αν και είναι λίγο άκυρο να παρουσιάζεται από μία εταιρεία κινητής τηλεφωνίας, με τις οποίες μάλλον σχέσεις μίσους έχουμε πλέον, λόγω των ολιγοπωλιακών τεχνασμάτων που εφαρμόζουν.

 

Συμφωνώ μέχρι κεραίας!!!

Όσοι σοκάροντάί ή ενοχλούνται από αυτή την διαφήμιση και όχι από την βία,το μίσος και την αισθητική που μας περιβάλει, να το κοιτάξουν το γιατί.

Μπράβο και στους δύο σας για τον τρόπο σκέψης!

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου την σπάει πολύ του public με το όλα στον μπαμπά. Έλεος στο τέλος του τρέχουν τα σάλια του μικρού

Όποτε την βλέπω μου γυρνάνε τα ματια!

Μα καλά,δεν μπορούσαν να βάλουν κανένα πιο συμπαθητικό πιτσιρικά;που τον πέτυχαν αυτον;

Link to comment
Share on other sites

Οι χειρότερες διαφημίσεις είναι των τηλεμαρκετινγκ.

Tων τηλεμαρκετινγκ οι χειροτερες ειναι απο κατι μικρο-εταιρειες που παιζουν που και που και σε μεγαλα καναλια,οπως το pretty bra στο mega,μια παρομοια με μια συσκευη που διωχνει τα εντομα επισεις στο mega,κατι σεντονια και παπλωματα που διαφημιζει στον ant1 τα μεσημερια αλλα και κατι κακοφτιαγμενα-προχειροφτιαχμενα διαφημιστικα που παιζουν κυριως σε παρακμιακα καναλια τυπου HIGH TV.

 

Εμένα πάντως μου την σπάει πολύ του public με το όλα στον μπαμπά. Έλεος στο τέλος του τρέχουν τα σάλια του μικρού

 

Τωρα εχει σταματησει να παιζεται.Εχει βγει καινουρια με τον Δρακοπουλο απο τα σκερτσακια/σφηνακια που μεχρι να διαλεξει tablet εχει κλεισει το μαγαζι

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Τωρα εχει σταματησει να παιζεται.Εχει βγει καινουρια με τον Δρακοπουλο απο τα σκερτσακια/σφηνακια που μεχρι να διαλεξει tablet εχει κλεισει το μαγαζι

 

Ακόμα παίζει έστω και λίγο

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μέχρι κεραίας!!!

Όσοι σοκάροντάί ή ενοχλούνται από αυτή την διαφήμιση και όχι από την βία,το μίσος και την αισθητική που μας περιβάλει, να το κοιτάξουν το γιατί.

Μπράβο και στους δύο σας για τον τρόπο σκέψης!

 

Και απο την βία κλπ που λες σοκαρομαι ( εγώ όχι, για τα παιδιά μου λέω) εδώ όμως το θέμα μας είναι οι διαφημίσεις, γι αυτές κουβεντιαζουμε.

Link to comment
Share on other sites

αυτη με την νυφη τυπου μπουκοβικου να μας τραγουδαει για το 11888 μηπως να τις ελεγε καπιος να μη τραγουδαει καν;γιατι ειναι για σφαλιαρες:X

Α και μετα την επυτηχημενη διαφημιση των τζαμπο για το πασχα με τη στανιση ειχαμε και την ΑΤΑΚΑ του πασχα σε διαφιμιση.

ΑΡΝΗΣΟΥ ΤΟ ΑΡΝΙ ΣΟΥ.....:lol::lol:.

ευτηχως που εφυγε και αυτη η μερα και δε θα ακουμε αλλα βλακωδες οσο αφορα το πασχα

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

H νεα πανηλιθια διαφημιση της coca-cola με εναν μπετοβλακα που ισχυριζεται οτι ειναι ο νεος προεδρος της εταιρειας coca-cola(που σιγα να μην ειναι στ' αληθεια προεδρος) με κατι ηλιθιες ατακες τυπου"Ειναι αδειες οι τσεπες σας?Κανενα προβλημα.Βαλτε coca cola στην τσεπη σας" και διαφημιζει κατι καινουρια μπουκαλακια coca-cola που χωρανε στην τσεπη.Γενικα με εκνευριζει αυτο το ψευτικο κλημα αισιοδοξιας που παει να φτιαξει η coca cola με τις χαζοδιαφημισεις που προσπαθουν να περασουν το μυνημα οτι και καλα η coca-cola θα λυσει ολα τα προβληματα και θα κανει τον κοσμο καλυτερο:down:
Link to comment
Share on other sites

Ραδιοφωνική ή τηλεοπτική είναι αυτή; Πάντως τελείως αμερικανιά αυτή η καμπάνια της Coca Cola. Σαν να προτιμάω διαφημίσεις με τα παλιά σλόγκαν: "Στιγμές ζωής Coca Cola", "Πάντα Coca Cola" (το πιο πετυχημένο), "Σε συναρπάζει" και το πιο παλιό "Coca Cola ζητάς", τι λέτε και εσείς;

 

Τηλεοπτικη ειναι.Στην τηλεοραση την εχω δει,δεν ξερω αμα εχει βγει και στο ραδιο.

Απο τις coca-cola οι καλυτερες για μενα ειναι οι Χριστουγεννιατικες(αλλωστε η coca-cola ειναι και η εταιρεια-δημηουργος του Αϊ Βασιλη),αν και η περσινη υστερουσε σε σχεση με τις αντιστοιχες προηγουμενων χρονων με τα φορτηγα,τις πολικες αρκουδες κτλ.Οι χειροτερες μακραν ηταν με τον χωρο εκφρασης coca cola light.Ηταν τοσο εκνευριστικες που παντα αλλαζα καναλι ή εκλεινα τον ηχο οταν τις πετυχαινα.

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πέρα από τις διαφημίσεις μου σπάει τα νεύρα το γεγονός να παιζει η ίδια διαφήμιση συνεχόμενα. Δηλαδή τελειωνει και την ξανά βάζουν.

Πετυχα στο αλφα μια την έβαλαν 2 φορές συνεχόμενα και μετα βάλανε αλλη αλλα φιλε την ξεχασες την προηγούμενη και τσουπ παλι η ιδια χαχαχα οτι να ναι

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Off topic, έχω δει και πριν από λίγο καιρό και μία υπέροχη διαφήμιση του Samsung Galaxy, με μουσική 4 εποχών του Βιβάλντι.

On topic, μιας που έρχεται καλοκαίρι, περιμένουμε καινούργια βλακεία από τα Jumbo ή θα ακούμε ξανά Ρέμο;

Η samsung βγαζει παντα καλες διαφημισεις με ωραια μουσικη και προσεγμενο μονταζ,και του galaxy s3 ηταν πολυ καλη.

 

Α, ξέχασα και να αναφέρω και εκείνες τις άθλιες εκείνες διαφημίσεις της Coca Cola Light με τον χώρο έκφρασης, που παιζόντουσαν, ακριβώς πριν 5 χρόνια, το 2008. Πραγματικά ήταν για πολύ... :chair::kill::hunter::shoot::rocket::whip::knife:

Τυχαίο; Δεν νομίζω.

Kαι εκτος απο την τηλεοραση παιζοταν ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΙΝΕΜΑ.Ναι,το ειχα υποστει και αυτο το βασανιστηριο,καθε φορα που πηγαινα στα village για ταινια εκεινη την περιοδο,στις διαφημισεις πριν το εργο παιζοταν και κανα 2-3 spots του απαισιου χωρου εκφρασης.Εκει δεν μπορουσα και να αλλαξω καναλι.Μου ερχοταν να μπουκαρω μεσα στο δωματιο των μηχανηματων προβολων και να τα κανω ολα λαμπογυαλο.

 

Εγώ πάντως πέρα από τις διαφημίσεις μου σπάει τα νεύρα το γεγονός να παιζει η ίδια διαφήμιση συνεχόμενα. Δηλαδή τελειωνει και την ξανά βάζουν.

Πετυχα στο αλφα μια την έβαλαν 2 φορές συνεχόμενα και μετα βάλανε αλλη αλλα φιλε την ξεχασες την προηγούμενη και τσουπ παλι η ιδια χαχαχα οτι να ναι

Το εχω παρατηρησει,πολλες φορες στο ιδιο break βλεπεις την ιδια διαφημιση 2 και 3 φορες,αναλογα τι χορηγους εχει το προγραμμα που προβαλλεται εκεινη την ωρα.Το χειροτερο τετοιο περιστατικο που θυμαμαι ηταν γυρω στο 1999-2000, εβλεπα ant1 ή mega δεν θυμαμαι και επαιξε 5 φορες συνεχομενα η ιδια διαφημιση.Αν θυμαμαι καλα ηταν διαφημιση μιας κλινικης εμφυτευσης μαλλιων. Και χωρις να παιζουν αλλα διαφημιστικα ενδιαμεσα,τελειωνε και ξανααρχιζε,σαν να ειχε μπει σε repeat mode.

Link to comment
Share on other sites

Ο Γερμανός κατά καιρούς έχει βγάλει καλές διαφημίσεις.

 

Θυμηθείτε μια με ένα σκύλο που μίλαγε ο Φιλιππίδης και φώναζε "Βόλτα!" πολύ γέλιο.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, μήπως θυμάστε άλλες διαφημίσεις από εκείνη την εποχή που αναφέρατε;

 

Ενοεις τελη 10ετιας '90-αρχες δεκαετιας '00?Θυμαμαι αρκετες απο τοτε:

-Κλασσικα διαφημισεις κινητης τηλεφωνιας που επαιζαν συνεχεια τοτε απο cosmokarta-panafon-telestet με κινητα γκουμουτσες

-Προεκλογικες διαφημισεις ΝΔ( "Υπαρχει καλυτερη ελλαδα και τη θελουμε")

-Διαφημιση ξυστου με εναν τυπο που ειχε κερδισει και σκορπουσε τα λεφτα στον αερα σαν χαρτοπολεμο(μαλιστα θυμαμαι οτι μικρος ειχα παρει ολα τα χαρτακια σημειωσεων απο το γραφειο και τα σκορπαγα στον αερα προσπαθωντας να μιμηθω αυτο που εκαναν στην διαφημιση)

-Διαφημιση λαϊκου λαχειου με μπουζουκια που χορευαν και τραγουδουσαν "Την ειδα αποψε λαϊκα"

-Διαφημισεις fairy με βιλαμπαχο-βιλαριμπα και αργοτερα με το ρεκορ γκινες που ενα μπουκαλι fairy επλυνε τα πιατα στο μεγαλυτερο τραπεζι του κοσμου στην ισπανια

-Διαφημισεις ant1 με αντιστροφη μετρηση για την νεα χιλιετια

-Διαφημισεις ραδιο-κορασιδη(δεν νομιζω να υπαρχει πια)"ονομα κι εξυπηρετιση"

-Διαφημιση overlay με τον γεροντα επιπλοποιο που δεν αποκαλυπτε το "μυστικο" του

-Διαφημισεις σιδερου και φριτεζας(delongi νομιζω) με τον Γκλετσο

-Διαφημιση καθαριστικου fornet(Παλι λερωσε ο φουρνος?Βαρεθηκα να τριβω ξανα και ξανα)

-Διαφημιση τηλεφωνικης γραμμης ανεκδοτων με τον Τσακωνα και αλλα παρομοια διαφημιστικα με γραμμες 090 γνωριμιων κ.τ.λ.

-Διαφημιση opel με εναν τυπο σε ενα εστιατοριο που μιλαει στο κινητο και μολις ακουει την τιμη αναποδογυριζει τα τραπεζια(εχω φαει τον κοσμο να την βρω αλλα εχω βρει μονο την παρωδια των ΑΜΑΝ ,η κανονικη πουθενα)

-Διαφημιση drambuie ("εχουν γνωση οι φυλακες....")

-Διαφημιση cutty sark("Πιστευεις στον ερωτα με την πρωτη ματια? Οχι! Με την δευτερη?")

-Διαφημιση axe με τον Αμπντουλ

-Διαφημιση fujitsu με κατι γιαπωνεζους("Οταν εξω κανει ζεστη μεσα κανει.... φουτζιτσου")

Edited by NetSurfer_g7
Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτη η νέα διαφήμιση του ΟΤΕ. :wacko:

Με τον τύπο που τον χώρισε η Ελενίτσα αλλά αυτός πήρε ΟΤΕ Conn-X + TV και την ξεχνάει πανεύκολα. Εκτός από το ηλίθιο concept, κρατάει και μια ώρα η άτιμη :down:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτη η νέα διαφήμιση του ΟΤΕ. :wacko:

Με τον τύπο που τον χώρισε η Ελενίτσα αλλά αυτός πήρε ΟΤΕ Conn-X + TV και την ξεχνάει πανεύκολα. Εκτός από το ηλίθιο concept, κρατάει και μια ώρα η άτιμη :down:

 

Ηλίθιο concept, ηλίθιος και ο ηθοποιός με το ψευτομάγκικο υφάκι/ομιλία και εμφάνιση wolverine. Μα πού πάνε και τους βρίσκουν; :wacko: :rtfm:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτη η νέα διαφήμιση του ΟΤΕ. :wacko:

Με τον τύπο που τον χώρισε η Ελενίτσα αλλά αυτός πήρε ΟΤΕ Conn-X + TV και την ξεχνάει πανεύκολα. Εκτός από το ηλίθιο concept, κρατάει και μια ώρα η άτιμη :down:

 

αντικατοπτρίζει πλήρως την κοινωνία που είναι πλέον απάνθρωπη,δεν την ενδιαφέρει η κοινωνικοποίηση, δεν την ενδιαφέρουν οι σχέσεις (παντώς τύπου), αλλά μόνο να κλειστεί στους 4 τοίχους (κι αυτό όχι απαραίτητα, να 'ναι "καλά" τα smartphones) να χαζεύει οθόνες, άσχετα αν περνάει ο χρόνος και πίσω δεν γυρίζει..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...