Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σας παιδιά...εδω και αρκετο καιρό αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το jiayu μου....εχω θεμα με το σιμα....του φοραγα την εργοστασιακή ρομ μεχρι π ξαφνικα σταματησε να παιρνει σιμα η 2η σιμ και ας την αναγνώριζε...αλλαξα ρομ(rc4 rc5 nougat)αλλα τίποτα...γενικα δοκομασα Διάφορα αλλα τίποτα...μια μερα σταματησε να στελνει σιμα και στις 2 σιμ αλλα αυτο ψιλοφτιαχνοταν οταν επαιζα με τις ρομ...δεν ειναι hardware...ξερεις κανεις τι μπορω να κανω;δεν μπυ πάει η καρδια να το πουλησω για ανταλλακτικά μοας και ετσι μου ειναι άχρηστο!!
LeEco le max 2 x829 , 8.1 Oreo Extended
Link to comment
Share on other sites

 

Πάντως δεν θα έδινα 60 , 70 ευρώ που κάνει η οθόνη . Θα προτιμούσα να πάρω το παρακάτω τηλέφωνο που όπως βλέπω έχει κατέβει στα 99 δολάρια ( Εγώ το είχα πάρει 150 ευρώ πριν από λιγο καιρό ) . Θα άλλαζα την moathearboard πλακέτα του με την πλακέτα του σπασμένου S3 και θα είχα ένα καινούριο κινητό . Και θά μου μένανε και όλα τα υπολοιπα εξαρτήματα για ανταλλακτικά . Και η αλλαγή της πλακέτας είναι ποιό εύκολη απ ότι η αλλαγή της οθόνης . :)

 

http://www.jiayu-store.com/jiayu-s3-4g-5-5-inch-mt6752-octa-core-ram-3gb-1080p-screen-dual-sim-4g-lte-mobile-phone.html

 

Τι μοντέλο είναι αυτό, S3 plus με 6752 και όχι 6753, όπως το δικό μου;

Link to comment
Share on other sites

Το κωδικό όνομα δεν έχει σημασία.

Ενδεικτικά το έβαλα. Εννοώ οποιαδήποτε αναβάθμιση σε 6η7 από τους Γερμανούς.

Υπάρχουν νέα;

 

εχει βγει 6αρα και 7αρα αλλα δεν ξερω αν ειναι αποκλειστικα απο αυτους.

γεια σας παιδιά...εδω και αρκετο καιρό αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το jiayu μου....εχω θεμα με το σιμα....του φοραγα την εργοστασιακή ρομ μεχρι π ξαφνικα σταματησε να παιρνει σιμα η 2η σιμ και ας την αναγνώριζε...αλλαξα ρομ(rc4 rc5 nougat)αλλα τίποτα...γενικα δοκομασα Διάφορα αλλα τίποτα...μια μερα σταματησε να στελνει σιμα και στις 2 σιμ αλλα αυτο ψιλοφτιαχνοταν οταν επαιζα με τις ρομ...δεν ειναι hardware...ξερεις κανεις τι μπορω να κανω;δεν μπυ πάει η καρδια να το πουλησω για ανταλλακτικά μοας και ετσι μου ειναι άχρηστο!!

Δοκιμασες να το φλασαρεις με format + download ?

Τι μοντέλο είναι αυτό, S3 plus με 6752 και όχι 6753, όπως το δικό μου;

Οτι και να ειναι.... δεν το εχουν

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Έχω M.A.D 7.1.1 stable 4 νομίζω (5/12/2016) σε jiayu S3 adv και θέλω να περάσω την stable 10.

Απλα την περνάω από recovery χωρίς wipe data ή τα σβήνω όλα???

Αξίζει η όχι??

Link to comment
Share on other sites

εχει βγει 6αρα και 7αρα αλλα δεν ξερω αν ειναι αποκλειστικα απο αυτους.

 

Δοκιμασες να το φλασαρεις με format + download ?

 

Οτι και να ειναι.... δεν το εχουν

 

ναι έκανα αυτο που ελεγε στην πρωτη σελίδα με την rc5 και format download αλλα τιποτα...Γενικά εχω ψαξει παρα πολυ αλλα δεν εχω δει πουθενα παρόμοιο πρόβλημα και καποια λυση...

LeEco le max 2 x829 , 8.1 Oreo Extended
Link to comment
Share on other sites

Αν πουλάει κάποιος το κινητο του σε καλή τιμή να μου στείλει pm ευχαριστώ

 

Exω ενα δευτερο μαυρο, ειναι στο δρομο καποια ανταλλακτικα γιαυτο. Αν δεν το παρει αυτος που το το εταξα θα σε ειδοποιησω.

Link to comment
Share on other sites

πουλαω το jiayu s3 μου...εχει προβλημα με το σιμα των SIM(software προβλημα) και θεμα με τα volume buttons(δεν πιάνουν μάλλον εχουν ξεκολλήσει -hardware προβλημα)....περα απο αυτα τα θεματα το κινητο δουλεύει τέλεια!! οποιος ενδιαφέρεται pm
LeEco le max 2 x829 , 8.1 Oreo Extended
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα,

 

Έχω M.A.D 7.1.1 stable 4 νομίζω (5/12/2016) σε jiayu S3 adv και θέλω να περάσω την stable 10.

Απλα την περνάω από recovery χωρίς wipe data ή τα σβήνω όλα???

Αξίζει η όχι??

????????????????????

Link to comment
Share on other sites

Τι μοντέλο είναι αυτό, S3 plus με 6752 και όχι 6753, όπως το δικό μου;

 

"From Raymond at 7/21/16 8:57 AM

is the Jiayu S3+ 4G MT6752 Octa Core RAM 3GB 32GB ROM is jiayu s3a? What's the difference?

 

Jiayu Mobile:

Thank you for your mail.

Jiayu S3+ 32GB is also called Jiayu S3A. It is the Pro version of the previous 16GB Jiayu S3+."

 

Πάντως εαν έχουμε λειτουργική την μητρική πλακέτα του Jiaju S3 και την τοποθετήσουμε σ αυτό το τηλέφωνο , έχουμε ένα πλήρως λειτουργικό και γνήσιο Jiaju S3 .

Δοκιμασμένο σε S3 απλό με 2giga μνήμη.

Στο Jiaju Store δεν υπάρχει πλέον αλλά αν γίνει αναζήτηση για Jiayu S3A θα βρεθούν πολλά σημεία πώλησης . Σε τιμή βέβαια 150 ευρώ και πάνω , όσο το είχα πάρει κι εγώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνώριζα την ύπαρξη του S3A αλλά είναι μπέρδεμα να έχει 2 μοντέλα με την ίδια ονομασία (S3 Plus) και με διαφορετικό επεξεργαστή.
Link to comment
Share on other sites

Μου φ α ί ν ε τ α ι ότι S3A και S3B έλεγαν στην Jiayu Ισπανίας το 'κλασικό' S3 (με τον ΜΤ6752) στην απλή και Advanced έκδοση (δηλ. με τα 2 ή 3GB RAM).

ΑΝ ισχύει και εδώ αυτό, τότε αυτό που απάντησαν στον george26 μου ακούγεται... έξτρα μπέρδεμα!

Link to comment
Share on other sites

Μου φ α ί ν ε τ α ι ότι S3A και S3B έλεγαν στην Jiayu Ισπανίας το 'κλασικό' S3 (με τον ΜΤ6752) στην απλή και Advanced έκδοση (δηλ. με τα 2 ή 3GB RAM).

ΑΝ ισχύει και εδώ αυτό, τότε αυτό που απάντησαν στον george26 μου ακούγεται... έξτρα μπέρδεμα!

 

Πραγματικά είναι μπέρδεμα :what:

Αυτό το τηλέφωνο αν και φορά τον 6752 δεν δέχεται καμία απο τις ρομ που υπάρχουν για το S3και S3Adv . Όσες απο αυτές δοκίμασα , όλες το μπρικάρουν .

Έκανα πολλές δοκιμές με διάφορους τρόπους , όπως :

αντικατέστησα τον δικό του prealoader με άλλων ρομς . Τίποτε , μπρίκαρε . Μόνο την δική του ρόμ , με τον δικό του prealoader φόρτωνε .

Το μόνο που κατάφερα να κάνω ήταν να εγκαταστήσω τον Supersu , δηλαδή να το κάνω root ( γιατί απο την μάνα του δεν υπήρχε αυτή η επιλογή ) και να βάλω και recovery TWRP . Αυτό βέβαια απαιτεί διαδικασία και αν κάποιος έχει αυτό το τηλέφωνο και ενδιαφέρεται να γράψω τις οδηγίες

Υ.Γ. Σε αξιολόγιση που του έκανα με το Antutu βγάζει 51.000

Edited by george26
Link to comment
Share on other sites

Ρε μαγκες σωστε με... Πηρε η κοπελα μου το κινητο δεν ξερω τι ακριβως πατησε και εβγαλε το αστερακι που δειχνω στην φωτο ... Πως το βγαζω; Edited by prazi
Link to comment
Share on other sites

Ρε μαγκες σωστε με... Πηρε η κοπελα μου το κινητο δεν ξερω τι ακριβως πατησε και εβγαλε το αστερακι που δειχνω στην φωτο ... Πως το βγαζω;

 

Ποια φωτο;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω την RC5 και όταν χρησιμοποιώ το κινητό και πολύ συχνά χωρίς λόγο μου μαυρίζει η οθόνη ενώ το κινητό λειτουργεί κανονικά. Το κλείνω και το ξαναανοιγω με το κουμπί στο πλάι και το πρόβλημα διορθώνεται κάποιες φορές προσωρινά για λίγα δευτερόλεπτα άλλες για αρκετή ώρα.

 

Είχε κανένας άλλος παρόμοιο πρόβλημα; Ξέρει κανείς τι φταίει και πως διορθώνεται ;

 

Ακριβως αυτο με κανει και μενα και ειναι πολυ σπαστικο!!!Kαι εγω ειμαι με την RC5 !!!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω κάτι!!! ενώ δεν έχω πολλα πράγματα μεσα στο κιν μου δείχνει οτι είναι γςμάτο!!!

τι μπορώ να κάνω??? Τα μεταφέρω όλα στο pc και πάλι λεει οτι είναι γεμάτο!!

μου έχει 8 gb άλλα αρχεία!!! τι μπορει να είναι αυτα?

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι σκουπίδια από αναβαθμίσεις εφαρμογών, διαγραμμένα κλπ.

Χρειάζεται μια εφαρμογή καθαρίσματος όπως πχ το SD Maid Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω την RC5 και όταν χρησιμοποιώ το κινητό και πολύ συχνά χωρίς λόγο μου μαυρίζει η οθόνη ενώ το κινητό λειτουργεί κανονικά. Το κλείνω και το ξαναανοιγω με το κουμπί στο πλάι και το πρόβλημα διορθώνεται κάποιες φορές προσωρινά για λίγα δευτερόλεπτα άλλες για αρκετή ώρα.

 

Είχε κανένας άλλος παρόμοιο πρόβλημα; Ξέρει κανείς τι φταίει και πως διορθώνεται ;

 

Εμένα όλα αυτά μου τα έκανε σε όλες τις εκδόσεις 7.1.1 . Στην RC5 δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την 7.1.1 stable 10 και δεν λειτουργει η καμερα!!! λυνεται το προβλημα η να παω ξανα στην stable 4?

 

Μου γραφει " Media server died, closing camera"

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την 7.1.1 stable 10 και δεν λειτουργει η καμερα!!! λυνεται το προβλημα η να παω ξανα στην stable 4?

 

Μου γραφει " Media server died, closing camera"

 

 

Αν θες να βάλεις κάποια ROM από stable 7 και πάνω προερχόμενος από stable 6 και κάτω, χρειάζεται να κάνεις wipe data. (το γράφαν και στις οδηγίες)

Αλλιώς θα έχεις πρόβλημα με την κάμερα

 

Κι εγώ ήμουν με την stable 6 και σε κάθε καινούρια stable έκανα προσπάθεια να την περάσω χωρίς wipe data, αλλά δεν έπαιζε η κάμερα και γυρνούσα στην stable 6.

Τελικά το πήρα απόφαση και το έκανα στην stable 10

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να βάλεις κάποια ROM από stable 7 και πάνω προερχόμενος από stable 6 και κάτω, χρειάζεται να κάνεις wipe data. (το γράφαν και στις οδηγίες)

Αλλιώς θα έχεις πρόβλημα με την κάμερα

 

Κι εγώ ήμουν με την stable 6 και σε κάθε καινούρια stable έκανα προσπάθεια να την περάσω χωρίς wipe data, αλλά δεν έπαιζε η κάμερα και γυρνούσα στην stable 6.

Τελικά το πήρα απόφαση και το έκανα στην stable 10

 

Καλησπερα.Αντιμετωπιζεις λαγκαρισματα και κολληματα με την συγκεκριμενη? Στην γενικη χρηση της.Εγω προερχομενος απο την stable 9,με wipe factory ,αντιμετωπιζω μεγαλα κολληματα.Με βοηθας με την απαντηση σου

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να βάλεις κάποια ROM από stable 7 και πάνω προερχόμενος από stable 6 και κάτω, χρειάζεται να κάνεις wipe data. (το γράφαν και στις οδηγίες)

Αλλιώς θα έχεις πρόβλημα με την κάμερα

 

Κι εγώ ήμουν με την stable 6 και σε κάθε καινούρια stable έκανα προσπάθεια να την περάσω χωρίς wipe data, αλλά δεν έπαιζε η κάμερα και γυρνούσα στην stable 6.

Τελικά το πήρα απόφαση και το έκανα στην stable 10

 

Αν κάνω wipe data και μετα τα ξαναπερασω απο recovery θα εχω προβλημα???

το ρωτάω γτ είναι πολυ χαζό καθε φορα που θες να περάσεις καινουργια εκδοση να πρεπει να σβηνεις τα δεδομενα σου!!

 

Και κατι άλλο!! αν τα κάνω με Titanium Backup είναι καλύτερα??

επισης αν κάνω backup το Nova Launcher θα μου βάλει ξανα τις εφαρμογές όπως τις είχα???

Edited by kostasgtc13
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...