Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά μια ερώτηση. Ξέρετε γιατί δεν μου έρχονται οι ειδοποίησεις στην ώρα τους και μου έρχονται οπότε νά'ναι??? Π.χ έχω την εφαρμογή escore και δεν με ειδοποιει όταν μπαίνει γκολ στην ώρα του.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση. Ξέρετε γιατί δεν μου έρχονται οι ειδοποίησεις στην ώρα τους και μου έρχονται οπότε νά'ναι??? Π.χ έχω την εφαρμογή escore και δεν με ειδοποιει όταν μπαίνει γκολ στην ώρα του.

Με ποια ROM είσαι; Είδα πρόσφατα κάποιον να διαμαρτύρεται για κάτι παρόμοιο στο xda-devs, με την RC2...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα πως αξίζει τα χρήματα του.Είναι το καλύτερο τηλ που είχα ποτέ.

 

η απαντηση μου ειναι απο το 0,
και μετα:lol::lol::lol::lol::lol:

 

Λοιπόν παιδιά το κινητό κλείνει 1 χρόνο σχεδόν και έχω να πώ ότι δεν είχα στην ζωή μου ποτέ κανένα καλύτερο κινητό με 190 ευρώ. Δεν κόλλησε ποτέ η μπαταρία του κρατάει 1 μέρα σχεδόν με μέτρια χρήση. Εχετε ακούσει αν βγάλει η jiayu καινούριο κινητό?????

 

Ευχαριστώ για τις θετικές (και χιουμοριστικές) απαντήσεις.

 

Το S3 Plus έχει notification led και ράδιο;

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι αρκετά παλιά. Δεν κάνεις μιά αναβάθμιση και επαναφορά εργ. ρυθμίσεων;

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς τη miui??

 

Εγώ την δοκίμασα είναι γρήγορη αλλά δεν λειτουργούν πολλά πράγματα μέσα και ούτε PLAYstore δεν έχει ούτε ελληνικά. Έχει πολύ δρόμο ακόμα.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Antutu ποσο σας δειχνει; τα σπαει το κινητο η μου φαινεται;

Έχει γραφτεί και σε προηγούμενες σελίδες. Από το version 6, το Antutu είναι ιδιαίτερα 'γενναιόδωρο' στα σκορ του.

Αυτό που βλέπεις (μερικοί είδαν νούμερα και πάνω από 50,000) είναι στην πραγματικότητα κάτι της τάξεως του 45-46,000 με τα προηγούμενα antutu (versions 5.x) - που βεβαίως δεν είναι καθόλου μα καθόλου κακό!

 

Το καινούριο S3+ με τον 'καλύτερο' MT6753 (εδώ γελάνε...) περιμένω να βγάζει κάτι της τάξεως του 30-32,000 (με τα μέτρα του 'παλιού' antutu - και κάτι παραπάνω με τα antutu v6.x)...

 

(στην πραγματικότητα οι επιδόσεις του MT6752 ήταν και ο λόγος που η MediaTek τον αντικατέστησε με τον -πολύ πιο 'ψόφιο', στην πραγματικότητα- MT6753, γιατι ο MT6752 έμπαινε... χαλαρά στα χωράφια του Helio X10!)

Link to comment
Share on other sites

Άντε, πάλι από την αρχή.

Είχα ψιλοκαταλήξει να πάρω το S3+ αφού κάποιοι έγραψαν παραπάνω ότι το κινητό είναι καλό, για τα $160, ακόμη και μετά από 1 χρόνο κυκλοφορίας.

Είχα διαβάσει ότι οι 6752-3 δεν είναι και οι καλλίτεροι επεξεργαστές αλλά μετά το post του w2o4ts αρχίζω να το ξανασκέφτομαι.

 

Βέβαια, το θέλω για απλή χρήση, χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις (downloading, σερφάρισμα, παιχνίδια κλπ), περισσότερο για τα 3GB και την SD κάρτα (δεδομένου ότι τα τηλέφωνα με καλλίτερους επεξεργαστές έχουν καταργήσει το 3ο slot).

 

Τελικά, να πάω για ένα από τα δύο (και αν ναι, ποιο) ή να στραφώ σε άλλη λύση;

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο το ερώτημα... Θεωρώ ότι ο 6752 είναι απλώς εξαιρετικός (το πρόβλημά του ήταν ότι... ήταν πολύ καλός :p).

Και ο 6753 όμως πρέπει να είναι αξιοπρεπέστατος, και δε νομίζω ότι σε καθημερινή / πραγματική χρήση θα τον δει κανείς να υστερεί.

Οπότε υποθέτω ότι αν πάει κανείς σε 6753, το πρόβλημα θα είναι περισσότερο... ψυχολογικό, γνωρίζοντας ότι πήρε συσκευή που βγάζει... χαμηλότερα σκορ!

 

Από κει και πέρα, μιας και η ΜΤΚ... λύσσαξε να καταργήσει τον 6752, λογικά όλες οι εταιρίες (όχι μόνο η Jiayu) θα πάψουν σιγά σιγά να τον υποστηρίζουν (αναβαθμίσεις κλπ) και θα ρίξουν το βάρος τους στον 'καινούριο' - οδηγώντας αναγκαστικά και τους αγοραστές προς αυτόν.

 

Ειδικά στην περίπτωση του S3 όμως, το τηλέφωνο γνώρισε θεαματική (για μικρό κατασκευαστή) υποστήριξη από την κοινότητα - και ελπίζουμε ότι θα συνεχίσει να το κάνει για καιρό ακόμα (οι δε ROM που προέκυψαν από την 'κοινότητα' είναι σαφώς πιο ενδιαφέρουσες από τις 'μαμά').

Οπότε το ερώτημα μεταξύ S3 και S3+ είναι μεγαλύτερο δίλημμα απ' ό,τι με άλλες αντίστοιχες συσκευές...

 

Υ.Γ: Να προσθέσω ακόμα και το (γενικότερα υπέρ του s3) σχόλιο ότι παντού, και εδώ στο myPhone και σε ξένα fora, διαβάζουμε θετικά σχόλια για τη σταθερότητα του firmware (όλες οι rom, πρακτικά), τις ελάχιστες -αναλογικά- βλάβες που αναφέρονται από χρήστες και τη γενικότερα καλή ποιότητα κατασκευής (παραδοσιακά άλλωστε για jiayu).

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις διευκρινιστικές πληροφορίες που βάζουν τα πράγματα σε μια σωστή σειρά.

 

Εάν βγάλουμε από τη συζήτηση τη σκέψη για root, και με τις (μη) απαιτήσεις που ανέφερα στο προηγούμενο post, καταλαβαίνω ότι θεωρείς το S3+ με τον 6753 μια σωστή επιλογή, για 1 τουλάχιστον χρόνο ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον η αγορά έχει πολλές (και αρκούντως ενδιαφέρουσες) επιλογές με αντίστοιχη αρχιτεκτονική.

Οπότε θα έλεγα ότι το s3 μπορεί να θεωρηθεί μια σχετικά *ασφαλής* επιλογή, δοθείσης της αξιοπιστίας που έχει επιδείξει ως τώρα και του community support.

 

Καλά το root στα jiayu δεν είναι τίποτα! Πας στις ρυθμίσεις και κάνεις απλώς... enable root! :D

 

Edit: Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, το S3 plus εννοώ παραπάνω, μιας και γι΄ αυτό ρώτησες!

Edited by w2o4ts
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα !

Αρχικα ελπιζω να ποσταρω στο σωστο σημειο.

Αντιμετωπιζω ενα θεμα με το S3 (3gb) ενος φιλου και χρειαζομαι απελπισμενα την βοηθεια σας :)

Δοκιμασα να περασω custom rom απο needrom αλλα λογω απειριας δεν τα καταφερα με το flashtools (τωρα συνειδητοποιω οτι μαλλον δεν ειχανε περαστει σωστα οι drivers στο PC) οποτε ψαχνοντας στο google κατεληξα στη δοκιμη του flashify.

Το θεμα ειναι οτι μετα το reboot της συσκευης δεν ξανανοιξε ποτε. Για την ακριβεια μπαινει σε loop boot δηλαδη παει να ξεκινησει και μετα το λογοτυπο της Jiayu ξανακανει restart.

Δοκιμασα σε Pc (win 8 και win 7) με διαφορους τροπους να το ξαναφλασαρω μηπως διορθωθει. Ειτε μεσα απο sp flashtools 3 και 5, ειτε με διαφορα unbricks που βρηκα αλλα ματαια. Στην περιπτωση του flashtools που υποτιθεται δουλευει μολις κανεις DOWNLOAD και συνδεσεις κινητο και μετα μπαταρια, ενω θα επρεπε να αρχισει να φορτωνει το 0% προς 100% , η ενδειξη παραμενει κολλημενη στο 0%. Κι αν το αποσυνδεσεις μετα απο ωρα, πεταει σφαλμα (αναμενωμενο).

 

Μπορει καποιος να βοηθησει? Νιωθω πιο brick και απο το jiayu :(

 

19 Απρ. 2015, 20:08 Απάντηση #1790

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα !

 

Αρχικα ελπιζω να ποσταρω στο σωστο σημειο.

 

Αντιμετωπιζω ενα θεμα με το S3 (3gb) ενος φιλου και χρειαζομαι απελπισμενα την βοηθεια σας :)

 

Δοκιμασα να περασω custom rom απο needrom αλλα λογω απειριας δεν τα καταφερα με το flashtools (τωρα συνειδητοποιω οτι μαλλον δεν ειχανε περαστει σωστα οι drivers στο PC) οποτε ψαχνοντας στο google κατεληξα στη δοκιμη του flashify.

 

Το θεμα ειναι οτι μετα το reboot της συσκευης δεν ξανανοιξε ποτε. Για την ακριβεια μπαινει σε loop boot δηλαδη παει να ξεκινησει και μετα το λογοτυπο της Jiayu ξανακανει restart.

 

Δοκιμασα σε Pc (win 8 και win 7) με διαφορους τροπους να το ξαναφλασαρω μηπως διορθωθει. Ειτε μεσα απο sp flashtools 3 και 5, ειτε με διαφορα unbricks που βρηκα αλλα ματαια. Στην περιπτωση του flashtools που υποτιθεται δουλευει μολις κανεις DOWNLOAD και συνδεσεις κινητο και μετα μπαταρια, ενω θα επρεπε να αρχισει να φορτωνει το 0% προς 100% , η ενδειξη παραμενει κολλημενη στο 0%. Κι αν το αποσυνδεσεις μετα απο ωρα, πεταει σφαλμα (αναμενωμενο).

 

Μπορει καποιος να βοηθησει? Νιωθω πιο brick και απο το jiayu :(

 

Αν θέλεις κατεβασε το teamviewer και στείλε μου τους κωδικούς pm φυσικά και θα δω αν μπορώ να σε βοηθήσω.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την δοκίμασα είναι γρήγορη αλλά δεν λειτουργούν πολλά πράγματα μέσα και ούτε PLAYstore δεν έχει ούτε ελληνικά. Έχει πολύ δρόμο ακόμα.

Δε μπόρεσες να βάλεις gaps? Υπάρχει αρχείο ζιπ που μπαίνει απο ρεκοβερυ

Link to comment
Share on other sites

Δε μπόρεσες να βάλεις gaps? Υπάρχει αρχείο ζιπ που μπαίνει απο ρεκοβερυ

 

Τα έβαλα μέσω Google Installer που δεινει η σελίδα της miui. Αλλά και πάλι θέλει δουλίτσα για να είναι λειτουργική.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Πλέον η αγορά έχει πολλές (και αρκούντως ενδιαφέρουσες) επιλογές με αντίστοιχη αρχιτεκτονική.

Οπότε θα έλεγα ότι το s3 μπορεί να θεωρηθεί μια σχετικά *ασφαλής* επιλογή, δοθείσης της αξιοπιστίας που έχει επιδείξει ως τώρα και του community support.

 

Καλά το root στα jiayu δεν είναι τίποτα! Πας στις ρυθμίσεις και κάνεις απλώς... enable root! :D

 

Edit: Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, το S3 plus εννοώ παραπάνω, μιας και γι΄ αυτό ρώτησες!

Φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι στο S3 και όχι στο S3+ για ενεργοποίηση του root.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, έχει μια εφαρμογή στην 4.4.4, backup and restore to sd card...

τα έχω κάνει όλα backup, όταν περάσω την RC2, μπορώ απλά να τα κάνω restore από εκεί???

 

από που να κατεβάσω τη καινουργια rom για να μην το brickάρω???

 

ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, έχει μια εφαρμογή στην 4.4.4, backup and restore to sd card...

τα έχω κάνει όλα backup, όταν περάσω την RC2, μπορώ απλά να τα κάνω restore από εκεί???

 

από που να κατεβάσω τη καινουργια rom για να μην το brickάρω???

 

ευχαριστώ...

 

Από needrom.com , εγώ από εκεί την κατέβασα και δεν είχα κανένα πρόβλημα..

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πέρασα και εγώ τη RC2 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος από την rom.. Το πρόβλημα που παραμένει είναι αυτό της μπαταρίας..

Όταν έκανα το φλασάρισμα είχα επιλέξει firmware update για μεγαλύτερη ασφάλεια... Αλλά μήπως θα ήταν καλύτερο να επιλέξω format all +download , τι συμβαίνει σε αυτήν την περίπτωση? Επίσης θα ήθελα μια γνώμη στο πια rom είναι καλύτερη RC2 vs extream , γιατί η extream στο needrom.com έχει μεγαλύτερο raiting...

Link to comment
Share on other sites

Από needrom.com , εγώ από εκεί την κατέβασα και δεν είχα κανένα πρόβλημα..

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πέρασα και εγώ τη RC2 και είμαι αρκετά ευχαριστημένος από την rom.. Το πρόβλημα που παραμένει είναι αυτό της μπαταρίας..

Όταν έκανα το φλασάρισμα είχα επιλέξει firmware update για μεγαλύτερη ασφάλεια... Αλλά μήπως θα ήταν καλύτερο να επιλέξω format all +download , τι συμβαίνει σε αυτήν την περίπτωση? Επίσης θα ήθελα μια γνώμη στο πια rom είναι καλύτερη RC2 vs extream , γιατί η extream στο needrom.com έχει μεγαλύτερο raiting...

Και εγω την ιδια ρομ κατεβασα αλλα δεν εχω θεμα με την μπαταρια οπως λες.

Το format+down θεωρητε "καθαρη" αναβαθμιση. Δεν θα παθει απολυτος τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γιατί μου φαίνεται ότι με την εντολή format χάνει το ΙΜΕΙ ?

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...