Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αλλαξεις ολη την ρομ.

Θα πω τα βασικα.

1. εγκαθιστάς τους οδηγους usb mediatek

2. Flash tools

3. Και τελευταια την ρομ.

Βασικοτατο. να εχεις παρει αντιγραφα ασφαλειας απο το τηλεφωνο ετσι ωστε να τα περασεις στο καινουργιο.

ενας οδηγος που θα τον βρεις χρησιμο ( μετα το 3,50 )

ποια ρομ εχεις; την μανισια 4,4 ?

Ευχαριστω για την λυση που προτεινεις αν και δεν ειμαι φιλος των πειραματισμων λογω μη ικανοτητας θα προσπαθησω να δοκιμασω. Ναι φοραει μαμισια 4.4.4 που εχει γινει αυτοματα. Μπορεις να μου πεις ποια ρομ να φορεσω?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα θέλω να παργγειλω και εγώ το s3 την δευτέρα από vickmall sta 158 αλλά δεν ξέρω τι γίνετε με το paypal και αν έχουν ανοίξει οι αγορές,ξέρετε εσείς κάτι γ αυτό?
Link to comment
Share on other sites

5.1.1 beta 5 από jiayu.de θα έλεγα...

 

καλησπερα φιλε. εχει η συγκεκριμενη ρομ,

1. root και google apps?

2. ελληνικα?

3. απο που την κατεβαζουμε?

4. πως την εγκαθιστουμε?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε. εχει η συγκεκριμενη ρομ,

1. root και google apps?

2. ελληνικα?

3. απο που την κατεβαζουμε?

4. πως την εγκαθιστουμε?

 

ευχαριστω

1,2 ναι

σελιδα #4106

 

ειναι αρκετα παρατολμο επειχηρημα για οσους δεν το εχουν ξανακανει. Ομολογω οτι το δικο s3 το "τουβλισα". Αλλα μετα απο αρκετες ωρες το συνεφερα. Υπαρχει πιθανοτητα να παθεται και εσεις το ιδιο, οποτε παιδια... προσοχη.

Edited by Barlost
Link to comment
Share on other sites

Οι Γερμανοί στο Jiayu.de βγάλανε χθες την Beta 6....

 

Long genung it probably lasted all ... Now that Rome is also in a stage where I want to publish them :)

 

This Rome is based on the official source of Jiayu in China, but was yet to see the latest patches from Mediatek, which complements Google changes from 5.1.1, and Relevant changes.

 

There still is a beta version, because:

- The battery stats will not be saved over reboots away

- Minor hiccups

* In addition, the modem will soon have updated

 

In addition to the known functions this Rome can also be more than we are accustomed. New features include:

- Navigation menu: Here, each of the 3 buttons (menu, home, back) three actions can be assigned. :)

- Display of Appnamens the app that is updated when the system starts

- For existing external SD card, this is used as an internal card (thus much more Paltz)

- Advanced Keyboard Options under Language settings

* Naturally stagefright sure! (except for one ... How could I have overlooked the ...)

 

η μετάφραση στα Αγγλικά γιατί στα Ελληνικά δεν έβγαζες νόημα και τα γερμανικά μου δεν υπάρχουν....

Link to comment
Share on other sites

asterisd κανα νεο απο το ποστ 4104 εχεις??

 

Δεν κατάφερα ακόμη να το κατεβάσω τόσο χαμηλά. Δεν έχω κάνει πλήρη φόρτιση τις τελευταίες μέρες, το γεμίζω κάνα μισάωρο για να βγάλω την μέρα και πάει λέγοντας. Σήμερα λέω να τα καταφέρω να το αδειάσω, δεν θα το βάλω φόρτιση...

Link to comment
Share on other sites

το πήρα απόφαση να αναβαθμίσω το S3 στην ΒΕΤΑ 5 από το Jiayu.de και ότι γίνει...

είναι η πρώτη φορά που θα κάνω κάτι τέτοιο και μιας είναι τηλέφωνο που το χρειάζομαι για την δουλειά η αναβάθμιση θα γίνει το Σάββατο πρωί.

 

Σκέφτομαι πριν πάω στο 5.1.1 να δοκιμάσω κάποιο update τηε 4.4 μιας και έχει πάνω την 20150314141844 από το vickmall. μέχρι τώρα δεν έχει έρθει κάποια ασύρματη ενημέρωση και σκέφτομαι να δοκιμάσω πρώτα να περάσω την τελευταία ROM S3S-2015-08-13 από το NEEDROM ή την S3SN-2015-06-12 μέσω Local Updates ή Flash tools. Και μετά να περάσω στο Lolipop 5.1.1 μέσω flash tools.

 

Απλά αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι πως μπορώ να αδειάσω τελείως το τηλ και να μην έχει καθόλου σκουπίδια μέσα όταν τελικά περάσω την 5.1.1??? με το flashtool φορμάρει όλη την μνήμη? ή πρέπει να επιλέξω κάτι??

όλα τα δεδομένα μου πιστεύω ότι τα έχω τραβήξει και μέσω google account θα περάσουν ξανά οι επαφές μου ...

 

αν κάτι πάω να κάνω λάθος παρακαλώ να με διορθώσετε...

 

ελπίζω να είναι κάποιος γνώστης της διαδικασίας στο PC του για βοήθεια :D

Link to comment
Share on other sites

To φλασάρισμα διαγράφει τα πάντα. Το OTA ή μέσω custom recovery, κρατάει τα data του χρήστη. Αφού αποφάσισες να τα σβήσεις όλα, δεν έχεις λόγο να πάς στις 4.4.4, βάλε κατευθείαν φλασαριστή την 5.1.1 beta 5 ή 6.

 

Στο flash tool, για να βάλουμε ίδια σειρά android με αυτήν που έχουμε τώρα, διαλέγουμε Download only, και όταν είναι να πάμε από 4.x.x σε 5.x.x ή ανάποδα, διαλέγουμε firmware upgrade.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλο μηνα !!! Για μας που δεν τα εχουμε τοσο καλα με τα φλασαρισματα των ρομ υπαρχει περιπτωση να βγει ασυρματη ενημερωση καποια στιγμη ή να τολμισουμε να φλασαρουμε μονοι μας την LP ;
Link to comment
Share on other sites

Να φλασάρεις. Δεν είναι τίποτα. Απλά διάβασε πρώτα ποιά θα βάλεις. Αν βάλεις την μαμά, θέλει έξτρα να περάσεις Root και Google apps, που μπορεί να σε ζορίσουν. Η Jiayu.de beta 5, δεν θέλει τίποτα, τα έχει όλα έτοιμα.
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την beta 6 δεν μαρεσε έχει bug

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ρε παιδιά κάτι, γιατί αλλάζετε την rom με την οποία έρχεται από το μαγαζί; Επειδή είναι προβληματική ή επειδή απλά θέλετε την αλλαγή;

Ρωτάω γιατί προσωπικά με ενδιαφέρει η συσκευή να δουλεύει απροβλημάτιστα out of the box .

Επίσης αυτό το θέμα με την μπαταρία και την φόρτιση είναι γενικό ή έχει συμβεί μεμονωμένα σε κάποιους.

Είναι μια πλήρης συσκευή μιας και διαθέτει όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν σε λογική τιμή, 3GB ram, fhd οθόνη, μεγάλη μπαταρία, 4G με την 800άρα μπάντα, όμως με αυτά που διαβάζω προβληματίζομαι .

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ρε παιδιά κάτι, γιατί αλλάζετε την rom με την οποία έρχεται από το μαγαζί; Επειδή είναι προβληματική ή επειδή απλά θέλετε την αλλαγή;

Ρωτάω γιατί προσωπικά με ενδιαφέρει η συσκευή να δουλεύει απροβλημάτιστα out of the box .

Επίσης αυτό το θέμα με την μπαταρία και την φόρτιση είναι γενικό ή έχει συμβεί μεμονωμένα σε κάποιους.

Είναι μια πλήρης συσκευή μιας και διαθέτει όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν σε λογική τιμή, 3GB ram, fhd οθόνη, μεγάλη μπαταρία, 4G με την 800άρα μπάντα, όμως με αυτά που διαβάζω προβληματίζομαι .

 

Out of the box, αγορασμενη εδω και 3μηνες και πουσαρισμενη στα ορια, δεν εχει μασησει με την μαμα ρομ. ουτε bugs ουτε θεματα ουτε τιποτα, ολα δουλευουν ρολοι, πριν μια βδομαδα εκανα παραγγελια και 2η

Αλλο πράγμα η Alfa...
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ρε παιδιά κάτι, γιατί αλλάζετε την rom με την οποία έρχεται από το μαγαζί; Επειδή είναι προβληματική ή επειδή απλά θέλετε την αλλαγή;

Ρωτάω γιατί προσωπικά με ενδιαφέρει η συσκευή να δουλεύει απροβλημάτιστα out of the box .

Επίσης αυτό το θέμα με την μπαταρία και την φόρτιση είναι γενικό ή έχει συμβεί μεμονωμένα σε κάποιους.

Είναι μια πλήρης συσκευή μιας και διαθέτει όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν σε λογική τιμή, 3GB ram, fhd οθόνη, μεγάλη μπαταρία, 4G με την 800άρα μπάντα, όμως με αυτά που διαβάζω προβληματίζομαι .

γιατι με την μαμα βαραει 39000 αντουτου

και με την γερμανικη 43000 με οτι αυτο συναπαγεται

Link to comment
Share on other sites

γιατι με την μαμα βαραει 39000 αντουτου

και με την γερμανικη 43000 με οτι αυτο συναπαγεται

 

Θέλεις να πεις ότι η μαμά rom είναι "φιμωμένη" και δεν αφήνει το hardware να δείξει τις πραγματικές του δυνατότητες;

Είναι ωραία να ξέρεις ότι η συσκευή σου χτυπάει 43000 στο Antutu, όμως πιστεύω η απροβλημάτιστη καθημερινότητα είναι αυτή που τελικά κερδίζει τον μέσο χρήστη .

Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω ρε παιδιά κάτι, γιατί αλλάζετε την rom με την οποία έρχεται από το μαγαζί; Επειδή είναι προβληματική ή επειδή απλά θέλετε την αλλαγή;

Ρωτάω γιατί προσωπικά με ενδιαφέρει η συσκευή να δουλεύει απροβλημάτιστα out of the box .

Επίσης αυτό το θέμα με την μπαταρία και την φόρτιση είναι γενικό ή έχει συμβεί μεμονωμένα σε κάποιους.

Είναι μια πλήρης συσκευή μιας και διαθέτει όλα εκείνα τα χαρακτηριστικά που με ενδιαφέρουν σε λογική τιμή, 3GB ram, fhd οθόνη, μεγάλη μπαταρία, 4G με την 800άρα μπάντα, όμως με αυτά που διαβάζω προβληματίζομαι .

 

Το εχω απο το Μαρτιο, σοβαρο θεμα δεν ειχα ποτε :) με την χρηση που του κανω μου βγαζει ανετα την μερα και θεμα φορτισης δεν αντιμετωπιζω.

ROM εχω αλλαξει μερικες περισσοτερο ετσι για την εμπειρια-περιεργεια παρα απο καποια ουσιαστικη αναγκη.

Τωρα εχω την S3 20150701-024020 που ειναι 5.1 και αυτο που μου ληπει απο 4.4 ειναι ενα "κουμπακι" που υπηρχε και καθαριζε με μια κινηση τις εφαρμογες που εχεις ανοιχτες και οτι δεν εχει επιλογη να εμφανιζει το ποσοστο της μπαταριας, για τετοιας σοβαροτητας θεματα μιλαω :lol: :lol: :lol:

Δοκιμασα και την beta de αλλα δεν ειδα σοβαρη διαφορα και ξαναγυρησα σε αυτη που ειχα.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά λοιπόν, καλώς ή κακώς είναι ελάχιστες οι αξιόπιστες συσκευές με τα χαρακτηριστικά που ανέφερα πριν ότι ζητάω, συν ραδιόφωνο που μου είναι απολύτως απαραίτητο, δίκαρτο και με δυνατότητα επέκτασης της μνήμης ή τουλάχιστον 32GB rom.
Στη ζωή όσο ζεις μαθαίνεις .-
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Χθες βράδυ εγκατέστησα την 5.1.1 beta 5 από jiayu.de. Όλα δουλέψαν ρολόι....Μεχρι πριν από λίγο! Το κινητό έμεινε από μπαταρία και παιδεύομαι να το ξεκινήσω ξανά. Μετά από ώρα εκκίνησε αλλά ενώ το λαμπάκι LED αναβοσβύνει κόκκινο, που σημαίνει ότι φορτίζει το ποσοστό φόρτισης μένει στο 1%, μετά από 0,5-1 ώρα!!!!
Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να πεις ότι η μαμά rom είναι "φιμωμένη" και δεν αφήνει το hardware να δείξει τις πραγματικές του δυνατότητες;

Είναι ωραία να ξέρεις ότι η συσκευή σου χτυπάει 43000 στο Antutu, όμως πιστεύω η απροβλημάτιστη καθημερινότητα είναι αυτή που τελικά κερδίζει τον μέσο χρήστη .

 

Οι ρομ που υπαρχουν για το κινητο ειναι αρκετες. Ισως μια απο αυτες να δουλευε καλυτερα απο την 5. Αλλα η δικια μου ηταν μια 212843 και δεν ηταν οτι καλυτερο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 70 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έβαλα την beta 6 δεν μαρεσε έχει bug

τι σφαλμα εχει;

Link to comment
Share on other sites

Να φλασάρεις. Δεν είναι τίποτα. Απλά διάβασε πρώτα ποιά θα βάλεις. Αν βάλεις την μαμά, θέλει έξτρα να περάσεις Root και Google apps, που μπορεί να σε ζορίσουν. Η Jiayu.de beta 5, δεν θέλει τίποτα, τα έχει όλα έτοιμα.

asterisd το ιδιο προβλημα επιβεβαιωνει και το μελος dnagr στο ποστ 4127 με την μπαταρια ....εμενα ειχε φτασει στο 8 τοις εκατο και δεν επαιρνε μπρος....οποτε περιμενω και απο εσενα νεα σου..βγηκε beta 7 ενημερωτικα.

Edited by olympiakos
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Είχα πρόβλημα με την φόρτιση του κινητού (σχεδόν 8 ώρες από 15% κλειστό). Αγόρασα φορτιστή από e-shop 1000 mA αλλά τα ίδια (και με διαφορετικό καλώδιο). Χθες εγκατέστησα την εφαρμογή ampere για να δω τι κάνει το κινητό. Το φόρτισα ανοιχτό. Ενώ όταν ξεκίνησε η φόρτιση τα mA ήταν 850 όσο προχωρούσε η ώρα έπεφταν και μετά από μισή ώρα ήταν μηδέν (0). Τελικά μετά από 3 ώρες η εφαρμογή έδειχνε ότι η φόρτιση ήταν στο 97%. Το άφησα άλλες 5 ώρες στην φόρτιση και τελικά το αποσύνδεσα με 100%. Κάνοντας επανεκκίνηση τελικά μου έβγαλε ξαφνικά 8%. Μετά από 8 ώρες θέλει πάλι φόρτιση. Άρα το ampere μάλλον έδειχνε σωστά τα mA, δηλαδή ότι δεν φορτίζει, αλλά λάθος στο ποσοστό. Το βασικό είναι βέβαια γιατί δεν φόρτισε το κινητό. Παίζει ρόλο αν είναι ανοιχτό ή κλειστό; Edited by lazaros11
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...