Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Gapps και root γινετε ευκολα αν κάνεις οτι λεει σε αυτην την rom:http://www.needrom.com/download/s3-lollipop-v5-1/

Αυτο με το κουμπι πρεπει να κλεινεις μια μια της εφαρμογες αλλα δεν με πειραζει.Αν θες βαζεις

κάποια αλλη εφαρμογη να τις κλεινει ολες μαζι.

Εμενα το bluetooth δουλευει μια χαρα με nokia BH-106

 

πως μπορούμε απο μονοι μας να προσθέσουμε αυτην την επιλογη?δηλαδη πατώντας παρατεταμένα το home button

να μας εχει επιλογή να κλείνουμε όλες τις εφαρμογές με την μια!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Gapps και root γινετε ευκολα αν κάνεις οτι λεει σε αυτην την rom:http://www.needrom.com/download/s3-lollipop-v5-1/

Αυτο με το κουμπι πρεπει να κλεινεις μια μια της εφαρμογες αλλα δεν με πειραζει.Αν θες βαζεις

κάποια αλλη εφαρμογη να τις κλεινει ολες μαζι.

Εμενα το bluetooth δουλευει μια χαρα με nokia BH-106

 

Είσαι λάθος σε όλα εγώ έχω την Official τελευταία έκδοση και είναι άψογη σε όλα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 49 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δοκίμασα να την δουλέψω δύο φορές και την απέρριψα για τους εξής λόγους

1) Δεν έχει gaps

2) Δέν είναι root

3) Δεν έχει ένα "κουμπί" για να διαγράφει όλες τις ανοιχτές εφαρμογές . Πρέπει να τις διαγράψω μία-μία , και αυτό είναι αρκετά εκνευριστικό.

4) Η σύνδεση με μπλουτούθ είναι απαράδεκτη .

 

Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει στην JiayuS3-5.1.1_jiayu.de_beta3_20150919 είναι το 4)

 

Επίσης στην JiayuS3-5.1.1_jiayu.de_beta3_20150919 δεν έχω κανένα πρόβλημα με ροζ κάμερα . Και οι δύο δουλεύουν πολύ καλά

 

Είσαι λάθος σε όλα εγώ έχω την Official τελευταία έκδοση και είναι άψογη σε όλα.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ την official εχω και είναι μια χαρά.Απλα του έλεγα απο το link που έβαλα να βάλει μόνο τα gapps και root
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να το αγοράσω, η 5.1 στην οποία αναφέρεστε είναι lolipop? Όταν την εγκαταστήσεις έχει google play ή πρέπει να εγκαταστήσεις εξτρά αρχεία και αν ναι, πού τα βρίσκεις; Υπάρχει κάπου link με οδηγίες μαζεμένες για roms/tips/tricks κτλ? (για να μην διαβάζω 270 σελίδες thread....

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=5479&dateline=1263640289

get a life...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να το αγοράσω, η 5.1 στην οποία αναφέρεστε είναι lolipop? Όταν την εγκαταστήσεις έχει google play ή πρέπει να εγκαταστήσεις εξτρά αρχεία και αν ναι, πού τα βρίσκεις; Υπάρχει κάπου link με οδηγίες μαζεμένες για roms/tips/tricks κτλ? (για να μην διαβάζω 270 σελίδες thread....

 

αυτήν ειναι η τελευταία απο needrom http://www.needrom.com/download/17-09-android-5-1-for-the-jiayu-s3/

χωρις gaps επίσης δεν ειναι root.

 

για να τα περασεις δες εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6295676#post6295676

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να το αγοράσω, η 5.1 στην οποία αναφέρεστε είναι lolipop? Όταν την εγκαταστήσεις έχει google play ή πρέπει να εγκαταστήσεις εξτρά αρχεία και αν ναι, πού τα βρίσκεις; Υπάρχει κάπου link με οδηγίες μαζεμένες για roms/tips/tricks κτλ? (για να μην διαβάζω 270 σελίδες thread....

Με πρόλαβε ο από πάνω... :)

Link to comment
Share on other sites

Η TF ANDROID έχει ετοιμάσει OTA για την extreme rom που λογικά θα ανέβει σήμερα:

-Fixed CVE-2015 3864

-Corrected drop 20% of battery

-Read NFC off screen

-12mpx full screen and rear 5mpx full screen camera

-Added more resolutions by interpolation (20mpx)

-Added button to kill all apps in progress

-Added options in personal settings, network in status bar speed, change main memory.

Άυριο που θα πάρω το κινητό πίσω από επισκευή θα την τιμήσω να δώ τι ψάρια πιάνει...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία! Επιτέλους και η TF να βγάλει μία νέα έκδοση... Ένα link όταν βρεις.
Link to comment
Share on other sites

Άυριο που θα πάρω το κινητό πίσω από επισκευή θα την τιμήσω να δώ τι ψάρια πιάνει...

Μιας και το ανέφερες, μας λες -αν θέλεις, βέβαια- τι βλάβη και τι επισκευή, Κίνα ή Ελλάδα, και όποια άλλη σχετική λεπτομέρεια θεωρείς ενδιαφέρουσα...;

Έτσι για το... στατιστικό του πράγματος (τι βλάβες βγάζει το πράγμα, πού μπορεί να φτιαχτεί, πόσο κοστίζει και τι χρόνους παίρνει κλπ).

 

Γενικά πάντως βλέπω σχετικά λίγα σχόλια για προβλήματα - μόνο αρκετά posts (στο thread στο xda και μερικά, νομίζω, και εδώ) για καμμένα pixels στην οθόνη...

(οκ, προφανώς ζημιές από πτώσεις κλπ δε μετράνε - μπορούν να συμβούν παντού...!)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το ανέφερες, μας λες -αν θέλεις, βέβαια- τι βλάβη και τι επισκευή, Κίνα ή Ελλάδα, και όποια άλλη σχετική λεπτομέρεια θεωρείς ενδιαφέρουσα...;

Έτσι για το... στατιστικό του πράγματος (τι βλάβες βγάζει το πράγμα, πού μπορεί να φτιαχτεί, πόσο κοστίζει και τι χρόνους παίρνει κλπ).

 

Γενικά πάντως βλέπω σχετικά λίγα σχόλια για προβλήματα - μόνο αρκετά posts (στο thread στο xda και μερικά, νομίζω, και εδώ) για καμμένα pixels στην οθόνη...

(οκ, προφανώς ζημιές από πτώσεις κλπ δε μετράνε - μπορούν να συμβούν παντού...!)

 

Η κλασική βλάβη:το πήρε η κόρη μου,τις έπεσε από τα χέρια σε τσιμέντο,ράγισε η οθόνη και δέν δούλευε το touch.Λόγω cc τότε και χωρίς να έχουν βρεθεί οι άκρες με το paypal για να παραγγείλω οθόνη,το έστειλα πίσω Κίνα (Vickmall).Κόστος 59$ μαζί με εγκατάσταση tempered glass.Η ατυχία είναι οτι τότε μετακόμιζε η Jiayu σε καινούργιο εργοστάσιο και το επιστρέψανε μετά από δύο εβδομάδες περίπου ενώ συνήθως κάνουν 3-4 ημέρες.Χρόνοι 11 μέρες να πάει και 10 μέρες να επιστρέψει (με δύο ΣΚ ενδιάμεσα).

Κατα τα άλλα σκυλί το κινητό...

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι διαβάζω εδώ στα... τριγύρω threads, το Vickmall πρέπει να είναι από τα λίγα μαγαζιά που στέλνει τα χαλασμένα τηλέφωνα πίσω στο ίδιο το εργοστάσιο και μάλιστα άμεσα (αντί να τα δώσει σε τίποτα δικούς του τεχνίτες και μάλιστα με καθυστέρηση εβδομάδων, όπως κάνουν άλλοι), επικαλούμενο παράλληλα την εργοστασιακή εγγύηση (για βλάβες όπου αυτή εφαρμόζεται βέβαια), με αποτέλεσμα να επιστρέφει τα τηλέφωνα επισκευασμένα πολύ γρήγορα και -για θέματα που καλύπτονταν από εγγύηση- δωρεάν, ενώ άλλα μαγαζιά και στο καθυστερούν, και σου ζητούν να πληρώσεις για επισκευές εντός εγγύησης!

Και οι χρόνοι που έκανε για να πάει και να 'ρθει (11 και 10 μέρες) ήταν εξαιρετικοί...!

Ατυχία που έπεσες πάνω στην ιστορία με τα προβλήματα της ίδιας της Jiayu! (πού να το περιμένει κανείς αυτό...)

Ελπίζω να το παραλάβεις σύντομα και σε καλή υγεία - να δοκιμάσεις και τη νέα ROM, να μας πεις εντυπώσεις! :)

Link to comment
Share on other sites

Εδω και καποιες μερες το κινητο επαψε να λειτουργει σωστα και συγκεκριμενα δε μπορω να επικοινωνησω με κανεναν γιατι δε με ακουνε γνωριζει καποιος να πει πως μπορω να το διορθωσω και που? Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Εδω και καποιες μερες το κινητο επαψε να λειτουργει σωστα και συγκεκριμενα δε μπορω να επικοινωνησω με κανεναν γιατι δε με ακουνε γνωριζει καποιος να πει πως μπορω να το διορθωσω και που? Ευχαριστω.

Για δες αν σε ακούνε χρησιμοποιώντας ενσύρματο ή ασύρματο (bluetooth) hands-free...

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω hands free και με ακουνε χωρις ακουστικα ομως οχι

 

----- προσθήκη μηνύματος 91 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για δες αν σε ακούνε χρησιμοποιώντας ενσύρματο ή ασύρματο (bluetooth) hands-free...

 

Με ακουνε με hands αλλα χωρις αυτα οχι.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχε προτείνει και κάποιος εδώ σε παρόμοια περίπτωση στο παρελθόν, ρίξε μια ματιά μήπως έχει πάει π.χ. χνούδι από τσέπες ή άλλα σκουπιδάκια και έχουν βουλώσει την τρύπα πίσω από την οποία βρίσκεται το μικρόφωνο στο κάτω μέρος της συσκευής.

 

Αν δε συμβαίνει κάτι τέτοιο, φοβάμαι ότι θα έχει πρόβλημα το ίδιο το μικρόφωνο...

 

Σαν τελευταίο μέτρο βέβαια πριν αρχίσεις να ψάχνεις για επισκευή / αντικατάσταση του μικροφώνου, αν πάει εκεί το πράγμα, κάνεις και μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (factory reset), μπας και...

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχε προτείνει και κάποιος εδώ σε παρόμοια περίπτωση στο παρελθόν, ρίξε μια ματιά μήπως έχει πάει π.χ. χνούδι από τσέπες ή άλλα σκουπιδάκια και έχουν βουλώσει την τρύπα πίσω από την οποία βρίσκεται το μικρόφωνο στο κάτω μέρος της συσκευής.

 

Αν δε συμβαίνει κάτι τέτοιο, φοβάμαι ότι θα έχει πρόβλημα το ίδιο το μικρόφωνο...

 

Σαν τελευταίο μέτρο βέβαια πριν αρχίσεις να ψάχνεις για επισκευή / αντικατάσταση του μικροφώνου, αν πάει εκεί το πράγμα, κάνεις και μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων (factory reset), μπας και...

Για καποιο λογο το μικροφωνο εχει επανελθει χωρις να κανω κατι το μονο που υποψιαζομαι ειναι αν υπαρχει θεμα με το λογισμικο του ηχου? Η καπως ετσι.Υπαρχει κατι που μπορω να περασω driver του ηχου?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα μικρο προβλημα εχω εγκατεστημενα τα τελευταια windows φαινεται πως τα drivers της συσκευης δεν εγκαθιστανται υπαρχουν μηπως πιο προσφατοι η αν μπορουν οι αναβαθμισεις απο ΚΚ σε Lollipop να γινονται μεσω recovery mode? αν υπαρχει καποιος τροπος ας μου πει καποιος ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Για καποιο λογο το μικροφωνο εχει επανελθει χωρις να κανω κατι το μονο που υποψιαζομαι ειναι αν υπαρχει θεμα με το λογισμικο του ηχου? Η καπως ετσι.Υπαρχει κατι που μπορω να περασω driver του ηχου?

Αλλαξεις ολη την ρομ.

Θα πω τα βασικα.

1. εγκαθιστάς τους οδηγους usb mediatek

2. Flash tools

3. Και τελευταια την ρομ.

Βασικοτατο. να εχεις παρει αντιγραφα ασφαλειας απο το τηλεφωνο ετσι ωστε να τα περασεις στο καινουργιο.

ενας οδηγος που θα τον βρεις χρησιμο ( μετα το 3,50 )

ποια ρομ εχεις; την μανισια 4,4 ?

Link to comment
Share on other sites

Βασικοτατο. να εχεις παρει αντιγραφα ασφαλειας απο το τηλεφωνο ετσι ωστε να τα περασεις στο καινουργιο.

 

Μέρες τώρα το σκέφτομαι να το αναβαθμίσω σε 5.1.1 από το 4.4.4 του vickmall αλλά δεν έχω καταλάβει πως μπορώ να πάρω σωστά αντίγραφα ασφαλείας από τα δεδομένα( τηλέφωνα, εφαρμογές, αρχεία φωτό κλπ) και από το ίδιο λογισμικό σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά.

έχει να προτείνει κάποιος κάποιον οδηγό ή κάτι άλλο??

Link to comment
Share on other sites

Μέρες τώρα το σκέφτομαι να το αναβαθμίσω σε 5.1.1 από το 4.4.4 του vickmall αλλά δεν έχω καταλάβει πως μπορώ να πάρω σωστά αντίγραφα ασφαλείας από τα δεδομένα( τηλέφωνα, εφαρμογές, αρχεία φωτό κλπ) και από το ίδιο λογισμικό σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά.

έχει να προτείνει κάποιος κάποιον οδηγό ή κάτι άλλο??

κοιτα λιγο ποιο πανω τι μου απαντησαν στο ιδιο ερωτημα που εκανα

#3911

Edited by Barlost
Link to comment
Share on other sites

Μέρες τώρα το σκέφτομαι να το αναβαθμίσω σε 5.1.1 από το 4.4.4 του vickmall αλλά δεν έχω καταλάβει πως μπορώ να πάρω σωστά αντίγραφα ασφαλείας από τα δεδομένα( τηλέφωνα, εφαρμογές, αρχεία φωτό κλπ) και από το ίδιο λογισμικό σε περίπτωση που πάει κάτι στραβά.

έχει να προτείνει κάποιος κάποιον οδηγό ή κάτι άλλο??

 

κοιτα λιγο ποιο πανω τι μου απαντησαν στο ιδιο ερωτημα που εκανα

#3911

*Αν* κατάλαβα καλά, ο trelaunder θέλει μάλλον να πάρει ένα πλήρες backup από τη συσκευή του όπως είναι τώρα, ώστε να μπορεί να γυρίσει πίσω σε περίπτωση... στραβής.

Για κάτι τέτοιο, η καλύτερη λύση είναι νομίζω η εγκατάσταση custom recovery, TWRP ή CWM, με το οποίο μπορείς να πάρεις ένα πλήρες image backup της συσκευής (και να το κάνεις restore αργότερα, αν χρειαστεί).

Δεν έχω πρόχειρα links αυτήν τη στιγμή, σίγουρα όμως θα έχει κάπου εδώ τριγύρω οδηγίες για εγκατάσταση ενός τέτοιου, ενώ και TWRP (φαντάζομαι και CWM...) για το S3 έχει σίγουρα και στο Needrom (λογικά εκεί συνοδεύεται και από οδηγίες!) και στο jiayu.es - και φαντάζομαι και αλλού...

 

Δυστυχώς τη στιγμή που τα γράφω αυτά βρίσκομαι πίσω από firewall που μου κόβει τα περισσότερα τέτοια sites, οπότε δεν μπορώ να ψάξω για links...

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πουλήσω το κινητό και θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να αποθηκεύσω ότι βρίσκεται στον αποθηκευτικό χώρο του κινητού,

στην κάρτα μνήμης;

και τι άλλο πρέπει να προσέξω;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πουλήσω το κινητό και θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να αποθηκεύσω ότι βρίσκεται στον αποθηκευτικό χώρο του κινητού,

στην κάρτα μνήμης;

και τι άλλο πρέπει να προσέξω;

 

Με την διαχείριση αρχείων μπορείς να κάνεις αντιγραφή οτι θέλεις απο οποιονδήποτε χώρο και να το μεταφέρεις στον άλλο . Πατάς παρατεταμένα πάνω στο αρχείο που θέλεις να μεταφέρεις και στο κάτω μέρος σου βγάζει τις επιλογές

Ή συνδέεις το κινητό στόν υπολογιστή και κάνεις από εκει ότι ενέργεια θέλεις

Edited by george26
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εδω και καιρο εχω ενα θεμα με την φορτιση. Το εχω ξανα αναφερει δεν πηρα απαντηση και το αφησα. Αλλα εχει γινει ανυπόφορο. Εχει να κανει με την υπερβολικα ποοολυ αργη φορτιση. Ενω πιο παλια δεν ειχα θεμα αφου εκανα update αρχισε το προβλημα. Του βαζω την παλια ρομ παλι αλλα τιποτα. Φορτιζει 10% την ωρα, δηλαδη 10 ωρεσ για 100% απο 0%. Υπαρχει καποια λυση ρε παιδια ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...