Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αλανια καλημερα !

μηπως εχει καποιος απο σας μπαταρια για το s3 ? ειτε καινουρια ειτε μεταχειρισμενη.

Καλημέρα.

 

Εννοείς προς πώληση, ή θες να δοκιμάσεις κάτι;

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Εννοείς προς πώληση, ή θες να δοκιμάσεις κάτι;

 

προς πωληση φιλαρακι.. εχει εδω και 1 βδομαδα που τα παιξε η 2 χρονια konpson

βασικα οταν φτανει στο 30% πεφτει μεχρι το 1% σε 1 λεπτο και κλεινει το κινητο και αντε μεχρι να ξανα ανοιξει κανει κανα μισαωρο αλλα συνεχεια κανει optimize( ετσι πρεπει να λεγεται ) στην εκκινηση και δεν ανοιγει το κινητο . καθε φορα περναω την ρομ για να ανοιξει ..

Edited by prazi
Link to comment
Share on other sites

θα κοιτάξω σπίτι αν έχω κάποια και θα σου πω. Γιατί δεν τσιμπάς κάποια από aliexpress ?

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

θα κοιτάξω σπίτι αν έχω κάποια και θα σου πω. Γιατί δεν τσιμπάς κάποια από aliexpress ?

 

την θελω αμεσα αδερφε.. σε ευχαριστω για το ενδιαφερον..

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου αντιμετωπίζω το παρακάτω πρόβλημα:

Μετά από κάποια λεπτά χρήσης του wifi το S3 δεν ανταλλάσει δεδομένα με το Access Point. Η λύση είναι να κλείσω και να ξανανοίξω το wifi στο κινητό. Ο χρόνος που κρατάει ανοικτό δεν είναι πάντα σταθερός.

Επίσης (βρίσκομαι σε χώρο που υπάρχουν πολλά wifi με ίδιο ssid) όταν μεταφέρομαι σε άλλο χώρο και συνδέεται σε άλλο (ίδιο) ssid, δεν ανταλλάσει πάλι δεδομένα. Πρέπει να κλείσω και να ξανανοίξω το wifi στο κινητό.

Σε άλλα κινητά που έχω δοκιμάσει, δεν παρουσιάζεται αυτό το πρόβλημα. Και δεν το είχα παλαιότερα.

Τρέχω την 5.1RC5. Κάποια στιγμή είχα πάει στην 7.1 αλλά γύρισα πίσω γιατί ήταν ασταθής.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ κι εγώ το S3 σε παρόμοιο χώρο, όχι συχνά όμως και δεν έχω δει τι κάνει όταν μετακινούμαι από χώρο σε χώρο (όπου λογικά θα πρέπει να βρεί το τοπικό δίκτυο με το ίδιο ssid). Θα δοκιμάσω με πρώτη ευκαιρία και θα επανέλθω.

Για το ότι χάνει τη σύνδεση μετά από λίγο στον ίδιο χώρο, μιας και δεν το έκανε πριν (και γενικά βέβαια δεν έχει ακουστεί κάτι τέτοιο για το S3), η ακραία λύση θα είναι να ξαναπεράσεις την RC5 (για... φουλ reset). Ας δούμε όμως πρώτα μήπως κανείς έχει να προτείνει κάτι... λιγότερο δραστικό!

 

Κάτι που μου έρχεται τώρα στο νου και θα μπορούσες να δοκιμάσεις:

Αρκετός κόσμος έχει αναφέρει προβλήματα σύνδεσης (σε άλλα τηλέφωνα όμως, δεν έχει τύχει να το ακούσω για S3 - αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορεί και να συμβαίνει) όταν τα αποθηκευμένα δίκτυα (στα οποία έχει κανείς συνδεθεί κατά καιρούς και τα οποία το λειτουργικό έχει απομνημονεύσει) ξεπεράσουν κάποιον -αρκετά μεγάλο- αριθμό.

 

Η λύση είναι να τα βρεις και να τα σβήσεις, αφήνοντας μόνο αυτά που σε ενδιαφέρουν αυτήν τη στιγμή.

Το λειτουργικό τα κρατάει στο αρχείο wpa_supplicant.conf, κάτω από το path: /data/misc/wifi.

Θα χρειαστείς έναν file manager με πρόσβαση στο root filesystem - και βεβαίως να έχεις πρόσβαση ως root στο κινητό.

Μπορείς να βρεις το αρχείο και απλώς να το σβήσεις (χάνοντας όμως, προφανώς, όλα τα αποθηκευμένα δίκτυα wifi) και το λειτουργικό θα το ξαναδημιουργήσει από την αρχή,

ή, αν έχεις κέφια, να το κάνεις edit και να σβήσεις όλα τα δίκτυα εκτός από αυτά που σε ενδιαφέρουν

(αυτό μπορείς να το κάνεις είτε με έναν text editor πάνω στο κινητό, είτε μεταφέροντας το αρχείο στον υπολογιστή, για να το... πειράξεις με την άνεσή σου και μετά πίσω στο κινητό - προσέχοντας το αρχείο να διατηρήσει τα ίδια permissions που είχε αρχικά).

 

Νομίζω ότι τελικά στην πράξη είναι πιο απλό απ' ό,τι το... έκανα να ακούγεται! :p

Απλά μια ιδέα για δοκιμή...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη η konpson μου τα φτυνει σιγα σιγα και επειδη δεν μπορω να βρω πλεον, αυτην την εχει κανεις ;;
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το τελευταίο καιρό παρατηρώ να σβήνει επαφές το κινητό από μόνο του.

Μόλις το αντιληφθώ αναγκαστικά ψάχνω το ιστορικό και ψιλό μαντεύω ποιος είναι ο καλουντας.

Το έχει δει κανείς άλλος; Που μπορεί να οφείλεται;

 

Στάλθηκε από το S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο καιρό παρατηρώ να σβήνει επαφές το κινητό από μόνο του.

Μόλις το αντιληφθώ αναγκαστικά ψάχνω το ιστορικό και ψιλό μαντεύω ποιος είναι ο καλουντας.

Το έχει δει κανείς άλλος; Που μπορεί να οφείλεται;

Ασχέτως μοντέλου κινητού, όσες περιπτώσεις έχω δει ως τώρα με επαφές να χάνονται, φωτογραφίες να χάνονται και άλλα τέτοια, ήταν αποτέλεσμα (στραβού) interaction με τις εφαρμογές της Google, που προσπαθούσαν να τα μεταφέρουν στο cloud ή ό,τι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν θέλω να αποχωριστώ ακόμη το Jiaju μου μπορεί κάποιος να βοηθήσει ; Τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω πρόβλημα με το ακουστικό . Έχει πέσει πολύ χαμηλά η ένταση στις κλήσεις σε τέτοιο βαθμό , που για να ακούσω τον συνομιλητή μου πρέπει να υπάρχει απόλυτη ησυχία . Όσες ρομ και αν έχω αλλάξει το ίδιο πρόβλημα παραμένει . Ούτε και το dolby-atmos μπορεί να βοηθήσει .

Δοκίμασα και τον τρόπο που φαίνεται στην φωτο αλλά δεν είναι πρακτικός :p:p:

Αλλά ακούγεται πολύ δυνατά και πεντακάθαρα στο μισό της έντασης . Και όσο ποιο μεγάλο ακουστικό βάζω τόσο ποιο δυνατά ακούγεται

 

https://imgur.com/a/02Bru

 

Διευκρινίζω ότι πρόκειται για ένα ακουστικό μεγαλύτερο σε διαστάσεις από το γνήσιο , αλλά δεν χωράει με τίποτε μέσα στό τηλέφωνο

:lol::lol:

Edited by george26
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν θέλω να αποχωριστώ ακόμη το Jiaju μου μπορεί κάποιος να βοηθήσει ; Τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω πρόβλημα με το ακουστικό . Έχει πέσει πολύ χαμηλά η ένταση στις κλήσεις σε τέτοιο βαθμό , που για να ακούσω τον συνομιλητή μου πρέπει να υπάρχει απόλυτη ησυχία . Όσες ρομ και αν έχω αλλάξει το ίδιο πρόβλημα παραμένει . Ούτε και το dolby-atmos μπορεί να βοηθήσει .

Δοκίμασα και τον τρόπο που φαίνεται στην φωτο αλλά δεν είναι πρακτικός :p:p:

Αλλά ακούγεται πολύ δυνατά και πεντακάθαρα στο μισό της έντασης . Και όσο ποιο μεγάλο ακουστικό βάζω τόσο ποιο δυνατά ακούγεται

 

https://imgur.com/a/02Bru

 

Διευκρινίζω ότι πρόκειται για ένα ακουστικό μεγαλύτερο σε διαστάσεις από το γνήσιο , αλλά δεν χωράει με τίποτε μέσα στό τηλέφωνο

:lol::lol:

 

Αν καταλαβα καλα "πιανουν τα χερια σου":lol::lol::lol: γιατι δεν δοκιμαζεις με ενα ακουστικο απο ενα παλιο τηλεφωνο? Δεν εχει σημασια ποσο παλιο, το ακουστικο θες, αρκει να χωραει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα "πιανουν τα χερια σου":lol::lol::lol: γιατι δεν δοκιμαζεις με ενα ακουστικο απο ενα παλιο τηλεφωνο? Δεν εχει σημασια ποσο παλιο, το ακουστικο θες, αρκει να χωραει μεσα.

 

Έχω διαλύσει και έχω βγάλει τα ακουστικά από όλα τα τηλέφωνα που έχουν βρεθεί στα χέρια μου . Δυστυχώς αυτά που είναι ίσα ή μικρότερα από το δικό του δεν έχουν καλό ήχο , και αυτά που είναι μεγαλύτερα , έχουν μεν απόδοση αλλά δεν χωράνε μέσα στο τηλέφωνο . Το τελικό συμπέρασμά μου είναι ότι το Jiaju S3 πάσχει σε απόδοση ακουστικού λόγω του μικρού του μεγέθους ( τελικά το μέγεθος μετράει :lol: )

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαλύσει και έχω βγάλει τα ακουστικά από όλα τα τηλέφωνα που έχουν βρεθεί στα χέρια μου . Δυστυχώς αυτά που είναι ίσα ή μικρότερα από το δικό του δεν έχουν καλό ήχο , και αυτά που είναι μεγαλύτερα , έχουν μεν απόδοση αλλά δεν χωράνε μέσα στο τηλέφωνο . Το τελικό συμπέρασμά μου είναι ότι το Jiaju S3 πάσχει σε απόδοση ακουστικού λόγω του μικρού του μεγέθους ( τελικά το μέγεθος μετράει :lol: )

 

τελικά και εδώ το μέγεθος??? και εγώ που πίστευα ότι φταίει η 7,1.2 έκδοση του android.....:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ερώτηση SOS ξερει, θυμάται κάποιος πως μπορώ να κάνω προώθηση των κλήσεων σε ένα άλλο νούμερο όταν για παράδειγμα δεν απαντάω ή δεν έχω σήμα;;;

Έχω την 7.1.2. έκδοση...

 

Στάλθηκε από το S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σε όλους τους παρόχους είναι το ίδιο.

https://www.whatsup.gr/el/proothisi-kliseon

Normal people believe that if it ain't broke, don't fix it.

Engineers believe that if it ain't broke, it doesn't have enough features yet.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σε όλους τους παρόχους είναι το ίδιο.

https://www.whatsup.gr/el/proothisi-kliseon

 

Χμμμ σωστό και αυτό, το βρήκα τελικά κάπου μέσα στην εφαρμογή τηλέφωνο εκεί γίνεται η ρύθμιση και λειτουργεί τέλεια ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Εδώ και λίγο καιρό οι επαφές μου αργούν πολύ να φορτώσουν. Επίσης όταν με καλούν δεν εμφανίζει το όνομα και αν το εμφανίσει θα είναι μετά απο ώρα... Δεν πρoσπάθησα να κάνω επαναφορά εργοστασιιακών ρυθμίσεων διότι δε θέλω να χάσω τα δεδομένα και ψιλοβαριέμαι κιόλας η αλήθεια είναι......καμία εύκολη λύση υπάρχει? έχω την rc5. Edited by pegy_pegy
ορθογραφία
Καλύτερα ένα άθλιο τέλος παρά μια αθλιότητα χωρίς τέλος.
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μόλις κατέβασα την προ έκδοση και κάτι έκανε. Αργούν πάλι λίγο αλλά είναι πολύ καλύτερα από πριν. Αν γνωρίζεις και άλλες παρόμοιες εφαρμογές που να κάνουν δουλειά θα σε παρακαλούσα να μου πεις. Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι. :)

 

(Τελικά έκανα επαναφορά και επιτέλους φτιάχτηκε -δεν την γλίτωσα-)

Edited by pegy_pegy
Καλύτερα ένα άθλιο τέλος παρά μια αθλιότητα χωρίς τέλος.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς χθες μου έπεσε και έσπασε μπροστά ....

Λογικά θέλει αλλαγή μόνο το digitizer γιατί δε λειτουργεί η αφή , η οθόνη λειτουργεί μια χαρά.

Το τηλέφωνο είναι πλήρως λειτουργικό και πάει σφαίρα.

Το ερώτημα είναι να κάτσω να παραγγείλω καινούργιο digitizer από Κίνα και να περιμένω να έρθει 2 μήνες ++ ή να πάρω επιτόπου άλλο ; Μέχρι να πάρω απόφαση θα βολεύομαι με ένα lenovo.

 

Τι λέτε ; Παίζει να υπάρχει εντός Ευρώπης σε λογική τιμή ;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς χθες μου έπεσε και έσπασε μπροστά ....

Λογικά θέλει αλλαγή μόνο το digitizer γιατί δε λειτουργεί η αφή , η οθόνη λειτουργεί μια χαρά.

Το τηλέφωνο είναι πλήρως λειτουργικό και πάει σφαίρα.

Το ερώτημα είναι να κάτσω να παραγγείλω καινούργιο digitizer από Κίνα και να περιμένω να έρθει 2 μήνες ++ ή να πάρω επιτόπου άλλο ; Μέχρι να πάρω απόφαση θα βολεύομαι με ένα lenovo.

 

Τι λέτε ; Παίζει να υπάρχει εντός Ευρώπης σε λογική τιμή ;

 

θελεις αλλαγη ολη την οθονη δηλαδη το γυαλι τις αφης και την οθονη. Μπορεις βεβαια να τα αγορασεις ξεχωριστα, αλλα πρεπει να εισαι πολλα κιλα μαστορας για τα το κανεις, καθως ειναι κολλημενα μεταξυ τους. Συνηθως αγοραζεις ολο σετ που ειναι περιπου στο 50αρικο.

Απο ευρωπη δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Άμα θέλει αλλαγή και η οθόνη (γιατί όμως αφού λειτουργεί;) τότε με βλέπω να αγοράζω άλλο κινητό.

Πάντως το έχω συνδέσει από χθες με πληκτρολόγιο και κάνω όλες τις δουλειές χωρίς πρόβλημα με την οθόνη.

Μάλλον για xiaomi με κόβω..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...