Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε μου είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα!! Αφου να φανταστείς με 87% έκλεινε και μόλις άνοιγε είχε 6%...

Και σαν να μην εφτανε αυτό η μπαταρία φούσκωσε και η οθόνη άρχισε να ξεκολλάει στην μέση με αποτέλεσμα να φαίνεται το φώς απο τις άκρες.

Τελικά είχα παραγγείλει μια άλλη μπαταρία και ήρθε χθες. είναι 3500Mah και μπορώ να πώ οτι κρατάει πολύ περισσότερο απο την μαμα μπαταρία.

Αυτήν είναι η παλιά: http://s16.postimg.org/of2gz2ztd/IMG_20160323_203151.jpg

 

Εγώ παρήγγειλα αυτήν. Σε 8 μέρες ήταν Κοζάνη.

http://www.aliexpress.com/item/Brand-new-Business-battery-4950mAh-For-Samsung-Galaxy-Note-3-III-N9000-N9005-N900A-N900-N9002/32364693597.html

 

Χθές μόλις την έβαλα είχε 59%!!! με φούλ χρήση στις 12 το βράδυ είχε 26%!!!

και σήμερα απο το πρωι μέχρι τώρα είναι στο 2% και δεν έκλεισε ακόμα!!!!!

Μακάρι να βγει καλή!!!!!!

Υ.Γ.: Το bug με το 15% εξαφανίστηκε!!!!

 

Αυτήν την Konpson από το AliExpress... εξυμνούν και όλοι στο thread για το S3 στο xda-developers.

Καλό που την πήρε και κάποιος από εδώ. kostasgtc13, περιμένουμε εντυπώσεις (και από πιο μακρόχρονη χρήση, εννοώ)! :p

 

Ούτε και μένα . Έχω VISA της Πειραιώς

 

Αυτο ακριβός έπαθα... Ξαφνικά ένα πρωί διαπίστωσα οτι η οθόνη είχε πεταχτεί... Στην αρχή πίστεψα οτι έγινε απο την πίσω τσέπη που το βάζω καμία φορά ..

 

Τώρα έβγαλα το πίσω καπάκι, για να μην πιέζει την οθόνη η μπαταρία και περιμένω να έρθει η καινούργια μπαταρία.

 

Μετα απο ποσο καιρο φουσκωσε η μπαταρια?

Την φορτιζες στο 100%;;;

 

Το κινητό το πήρα τον Μάιο και το φορτίζω κάθε βράδυ για να μου βγάλει τη μέρα... Το χρησιμοποιώ αρκετά, ομιλία, internet και διάφορες άλλες εφαρμογές και θεωρώ λογική την κατανάλωση μπαταρίας...

 

εχω κι εγω προβλημα με την μπαταρια,

ειχα να ανοιξω το πισω το καπακι κανα τριμηνο και χθες που το ανοιξα ειδα κι εγω οτι φουσκωσε,

γιαυτο και μωλις παει στο 15% μετα πεφτει μεσα σε 3 λεπτα στο 0 και σβυνει!!!!

παλια δεν το ειχα αυτο το προβλημα!!!!!

τωρα τι να κανω να παραγκειλω μια γνησια Η την μπαταρια που προτεινει ο φιλος πιο πισω?

ειμαι σε διλημα!!!!

περιμενω απαντησεις για να ξερω πια να παραγκειλω πριν χαλασει εντελως!!!

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

Ας γράψει ο φίλος με τη χρήση που κάνει πόσο του κρατάει η konpson και σε πόσο χρόνο φορτίζει η συσκευή. Αλλιώς πας κατευθείαν για την αυθεντική Jiayu. Άλλωστε σιγά τη διαφορά που θα έχουν στη τιμή..
Link to comment
Share on other sites

Την konpson απο μπορείς να την αγοράσεις; Στο το Aliexpess δεν περνάνε οι κάρτες απο Ελλάδα...

θα σας έχω και εγώ νεότερα περί KonPson μπαταρίας σύντομα.

Την αναμένω ήδη...

 

Όσοι έχουν χάσει το ζήτημα περι αγορών από εξωτερικό δε θέλω να παρεκτραπώ του θέματος αλλά ας βάλουν την εφαρμογή Revolut στη συσκευή τους. Δεν χρειάζονται εξηγήσεις ;););)

Link to comment
Share on other sites

Ας γράψει ο φίλος με τη χρήση που κάνει πόσο του κρατάει η konpson και σε πόσο χρόνο φορτίζει η συσκευή. Αλλιώς πας κατευθείαν για την αυθεντική Jiayu. Άλλωστε σιγά τη διαφορά που θα έχουν στη τιμή..

δεν εχει διαφορα στην τιμη αλλα στα mah ειναι πιο μεγαλη!!!!

ειναι 3500 ενω η γνυσια ειναι 3000

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό αγοράστηκε πριν μερικούς μήνες για τον κουνιάδο μου, ο οποίος όντας τελείως άσχετος το έχει ακόμη με την 4.4, χωρίς να έχει ίσως εγκαταστήσει καν εφαρμογές πέρα από κάποιες βασικές που του είχα βάλει εγώ. Με πήρε χτες να μου πει ότι το κινητό λαγκάρει τρελά, πολλές φορές δεν ξεκινάει καν κλπ (θα τον ρωτήσω αν εμφανίζει και το χεράκι πάνω δεξιά). Δεν υπάρχει custom recovery εγκατεστημένο. Η διαδικασία όλη πρέπει να γίνει μέσω sp flash tool (ή όπως λέγεται σε κάθε περίπτωση); Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με Mediatek, οπότε δεν έχω ιδέα από το συγκεκριμένο πρόγραμμα, αλλά έχω γενικά ιδέα από flashαρισμα κλπ. Επίσης drivers για το κινητό από που κατεβάζω; Και τελευταίο, πιστεύετε ότι μέσω του teamviewer μπορώ να κάνω δουλειά; Γιατί είναι σε άλλη πόλη, οπότε δεν υπάρχει η δυνατότητα να το πάρω στα χέρια μου. Ευχαριστώ!

 

Η διαδικασια ειναι πολυ απλη και ας φαινετε βουνο. Κατεβαζεις τους οδηγους τις ΜΤ και μετα τα εργαλεια για να κατεβασεις την ρομ, και εισαι ετοιμος. Καπου πισω στην σελιδα 280 και μετα το γραφει αναλυτικα.

Μεσω teamviewer αρκετα δυσκολο, θα πρεπει να το παρει καποιος στα χερια του.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν θα κάνω ενα μικρό review για την μπαταρία (Konpson).

Με 100% στις 5 το πρωί και αρκετή χρήση όλη μέρα το βράδυ περίπου στις 23:00 έχω 22%.

Το πρόβλημα με το bug του 30% λύθηκε. φτάνει μέχρι 2% χωρίς πρόβλημα!!

Το μόνο που μου έκανε εντύπωση είναι οτι πέφτει σταδιακά η μπαταρία είτε κάνω χρήση του τηλεφώνου είτε όχι!!

Δηλαδή πέφτει με τον ίδιο ρυθμό!! Τώρα δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αυτό.

Πάντως το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν μένω απο μπαταρία όπως γινόταν με την μαμα.

Παραθέτω και το λινκ το οποίο την αγόρασα. Ο πωλητής σου στέλνει ενα microsd reader με usb όπως επίσης και ένα OTG καλώδιο.

http://www.aliexpress.com/item/Brand-new-Business-battery-4950mAh-For-Samsung-Galaxy-Note-3-III-N9000-N9005-N900A-N900-N9002/32364693597.html

 

(για όποιον ενδιαφέρεται οι αγορές απο Aliexpress γίνονται εδώ και 6 μήνες με Moneysafe.)

Link to comment
Share on other sites

εχω κι εγω προβλημα με την μπαταρια,

ειχα να ανοιξω το πισω το καπακι κανα τριμηνο και χθες που το ανοιξα ειδα κι εγω οτι φουσκωσε,

γιαυτο και μωλις παει στο 15% μετα πεφτει μεσα σε 3 λεπτα στο 0 και σβυνει!!!!

παλια δεν το ειχα αυτο το προβλημα!!!!!

τωρα τι να κανω να παραγκειλω μια γνησια Η την μπαταρια που προτεινει ο φιλος πιο πισω?

ειμαι σε διλημα!!!!

περιμενω απαντησεις για να ξερω πια να παραγκειλω πριν χαλασει εντελως!!!

 

Φιλε μου είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα!! Αφου να φανταστείς με 87% έκλεινε και μόλις άνοιγε είχε 6%...

Και σαν να μην εφτανε αυτό η μπαταρία φούσκωσε και η οθόνη άρχισε να ξεκολλάει στην μέση με αποτέλεσμα να φαίνεται το φώς απο τις άκρες.

Τελικά είχα παραγγείλει μια άλλη μπαταρία και ήρθε χθες. είναι 3500Mah και μπορώ να πώ οτι κρατάει πολύ περισσότερο απο την μαμα μπαταρία.

Αυτήν είναι η παλιά: http://s16.postimg.org/of2gz2ztd/IMG_20160323_203151.jpg

 

Εγώ παρήγγειλα αυτήν. Σε 8 μέρες ήταν Κοζάνη.

http://www.aliexpress.com/item/Brand-new-Business-battery-4950mAh-For-Samsung-Galaxy-Note-3-III-N9000-N9005-N900A-N900-N9002/32364693597.html

 

Χθές μόλις την έβαλα είχε 59%!!! με φούλ χρήση στις 12 το βράδυ είχε 26%!!!

και σήμερα απο το πρωι μέχρι τώρα είναι στο 2% και δεν έκλεισε ακόμα!!!!!

Μακάρι να βγει καλή!!!!!!

Υ.Γ.: Το bug με το 15% εξαφανίστηκε!!!!

 

Καλησπερα παιδια!!!Και σε μενα το ιδιο προβλημα!!!Μπαταρια τελος!!!φουλ φορτιση 100% και μολις ανοιγω ιντερνετ η δεδομενα σβηνει!!!το βαζω φορτιστη με βγαζει ενδειξη οτι ναναι!!!το ανοιγω γραφει 80% και καπακι σβηνει!!!μετα δεν ξαναανοιγει!!!μπαταρια ελαφρως φουσκωμενη και το προβλημα το μεγαλο ειναι οτι και σε μενα η οθονη πεταχτηκε προς τα εξω με αποτελεσμα και να φαινεται το φως απο μεσα αλλα και καποια στιγμη να ξεκκολησει εντελως!!!τι προτεινετε να κανω???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!!!Και σε μενα το ιδιο προβλημα!!!Μπαταρια τελος!!!φουλ φορτιση 100% και μολις ανοιγω ιντερνετ η δεδομενα σβηνει!!!το βαζω φορτιστη με βγαζει ενδειξη οτι ναναι!!!το ανοιγω γραφει 80% και καπακι σβηνει!!!μετα δεν ξαναανοιγει!!!μπαταρια ελαφρως φουσκωμενη και το προβλημα το μεγαλο ειναι οτι και σε μενα η οθονη πεταχτηκε προς τα εξω με αποτελεσμα και να φαινεται το φως απο μεσα αλλα και καποια στιγμη να ξεκκολησει εντελως!!!τι προτεινετε να κανω???

 

Φιλε μου ακριβώς το ίδιο πρόβλημα είχα με την οθόνη!!! ευτυχώς παρήγγειλα την άλλη μπαταρία και απο τότε η οθόνη ήρθε στα ίσια της!!! εγώ βασικά την ζέστανα λίγο με το πιστολάκι για να μαλακώσει η κόλλα και το πάτησα ελαφρά και απο τότε είναι κομπλέ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια!!!Και σε μενα το ιδιο προβλημα!!!Μπαταρια τελος!!!φουλ φορτιση 100% και μολις ανοιγω ιντερνετ η δεδομενα σβηνει!!!το βαζω φορτιστη με βγαζει ενδειξη οτι ναναι!!!το ανοιγω γραφει 80% και καπακι σβηνει!!!μετα δεν ξαναανοιγει!!!μπαταρια ελαφρως φουσκωμενη και το προβλημα το μεγαλο ειναι οτι και σε μενα η οθονη πεταχτηκε προς τα εξω με αποτελεσμα και να φαινεται το φως απο μεσα αλλα και καποια στιγμη να ξεκκολησει εντελως!!!τι προτεινετε να κανω???

 

Να ρωτήσω κάτι ρε παίδες? Η μπαταρία φούσκωσε με νορμάλ φορτιστή ή χρησιμοποιήσατε μεγαλύτερους, π.χ. 2Α,3Α?

Nubia M2. LeEco Le pro1 x800 US 5.5.011s official stable (CrisBal) . Cubot Max MT6753 3GB ram/ 32GB, android 6.0, Xiaomi mi10 lite 5G
Link to comment
Share on other sites

Εγώ παλι έχω ένα άλλο πρόβλημα!!! εδώ και μία βδομάδα όποιος με καλέι ακούει την φωνή του !!!!

τί κάνω σ'αυτην την περίπτωση?? Είμαι σε RC4 και έχω απενεργοποιημένες τις βελτιώσεις ήχου απο το μενού!!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ρε παίδες? Η μπαταρία φούσκωσε με νορμάλ φορτιστή ή χρησιμοποιήσατε μεγαλύτερους, π.χ. 2Α,3Α?

 

Σε μενα προσωπικα η μπαταρια φωναζε βοηθεια!!!24 ωρες 4G ανοιχτα δεδομενα αβερτα ταινιες βιντεακια παιχνιδια και περιπου 3,5 ωρες τηλεφωνα τη μερα μιας και στη δουλεια σχεδον ειμαστε σε ανοιχτη γραμμη!!!αλλα το θεμα με τη μπαταρια λυνεται ευκολα με μια καινουρια που εχω παραγγειλει!!!με την οθονη εχω θεμα!!!λετε να εχουν καμια συνεργασια εδω στην Ελλαδα???αυριο μαλλον θα τους στειλω μυνημα μαζι με με φωτο και βιντεο με το προβλημα!!!

Link to comment
Share on other sites

update_JiayuS3_5_1_1-otaRC5 https://mega.nz/#!doQylTrL!gJ8GjY2GLPQrir7Zspqy_l1LPaPagU-aKztTzrTH1ZU

 

αυτό είναι μήπως η αναβάθμιση σε RC5?

Καλησπερα...προσπαθω να βαλω την

Rc5 από αυτό το link και δεν μου ανοίγει για να το κατεβάσω…. Ξέρει κανείς από που αλλού μπορώ να τη βρω? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι ρε παίδες? Η μπαταρία φούσκωσε με νορμάλ φορτιστή ή χρησιμοποιήσατε μεγαλύτερους, π.χ. 2Α,3Α?

 

Και η δίκη μου μπαταρία έκανε τα ίδια, φούσκωσε και πέταξε την οθόνη, πήρα καινούργια την αυθεντική απο το vickmall μαζί με τον φορτιστή.

 

Η μπαταρία τραβάει αρκετά ζόρια κάθε μέρα, τηλέφωνα, δεδομένα και wifi Ανοικτά συνέχεια.

 

Σκέφτομαι να πάρω την KONPSON για να μην ξανά ξεμείνω ...

Link to comment
Share on other sites

Και η δίκη μου μπαταρία έκανε τα ίδια, φούσκωσε και πέταξε την οθόνη, πήρα καινούργια την αυθεντική απο το vickmall μαζί με τον φορτιστή.

 

Η μπαταρία τραβάει αρκετά ζόρια κάθε μέρα, τηλέφωνα, δεδομένα και wifi Ανοικτά συνέχεια.

 

Σκέφτομαι να πάρω την KONPSON για να μην ξανά ξεμείνω ...

 

με την οθονη τι εκανες???επισης να ρωτησω γιατι δεν ειμαι σιγουρος!!!εγγυηση 1 χρονο εχουμε???

Link to comment
Share on other sites

με την οθονη τι εκανες???επισης να ρωτησω γιατι δεν ειμαι σιγουρος!!!εγγυηση 1 χρονο εχουμε???

 

έβαλα λίγο κόλλα στιγμής στην αρχή, πριν πάρω χαμπάρι την μπαταρία. όταν έβγαλα την μπαταρία και ήρθε στη θέση της.

αυτό που με προβληματίζει με την οθόνη είναι να μην πάρει νερά μέσα σε περίπτωση που πέσει έστω και μια σταγόνα εκεί στην άκρη, θα δοκιμάσω και αυτό με το μπιστολάκι.

 

ένα χρόνο είναι η εγγύηση αλλά δεν νομίζω να βγάλεις άκρη για την μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

έβαλα λίγο κόλλα στιγμής στην αρχή, πριν πάρω χαμπάρι την μπαταρία. όταν έβγαλα την μπαταρία και ήρθε στη θέση της.

αυτό που με προβληματίζει με την οθόνη είναι να μην πάρει νερά μέσα σε περίπτωση που πέσει έστω και μια σταγόνα εκεί στην άκρη, θα δοκιμάσω και αυτό με το μπιστολάκι.

 

ένα χρόνο είναι η εγγύηση αλλά δεν νομίζω να βγάλεις άκρη για την μπαταρία.

 

Για την συσκευη ρωταω!!!Μπαταρια ηδη εχω παραγγειλει την Konpson!!!εχουν εδω στην ευρωπη πουθενα συνεργατη η πρεπει να το στειλω Κινα?

Link to comment
Share on other sites

Για την συσκευη ρωταω!!!Μπαταρια ηδη εχω παραγγειλει την Konpson!!!εχουν εδω στην ευρωπη πουθενα συνεργατη η πρεπει να το στειλω Κινα?

 

έχουν αποθήκη στην Αθήνα αλλά δεν ξέρω αν θα δεχθούν να το παραλάβουν εκεί... μπορείς να ρωτήσεις... ξέρεις μιλάς με selina χαχαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Εχω και εγω το ιδιο θεμα με το κατεβασμα εφαρμογων. Απο εχθες ξεκινησε να το κανει. Εκανα επαναφορα εσβησα και την καρτα μνηνης αλλα τπτ. Παλι το ιδιο. Κατεβαζει μονο του εφαρμογες. Πως μπορω να αλλαξω ρομ? Εχω s3sw 20150314-141844.Απλα το θεμα ειναι οτι δε νιωθω απο αλλαγες ρομ recovery και τετοια. Μπορειτε να μου πειτε τον ευκολοτερο τροπο για να το κανω. Απο το κινητο δε θελω να κρατησω κατι. Τα εχω εχω περασμενα στο PC.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Εχω και εγω το ιδιο θεμα με το κατεβασμα εφαρμογων. Απο εχθες ξεκινησε να το κανει. Εκανα επαναφορα εσβησα και την καρτα μνηνης αλλα τπτ. Παλι το ιδιο. Κατεβαζει μονο του εφαρμογες. Πως μπορω να αλλαξω ρομ? Εχω s3sw 20150314-141844.Απλα το θεμα ειναι οτι δε νιωθω απο αλλαγες ρομ recovery και τετοια. Μπορειτε να μου πειτε τον ευκολοτερο τροπο για να το κανω. Απο το κινητο δε θελω να κρατησω κατι. Τα εχω εχω περασμενα στο PC.

 

Αυτό το πρόβλημα αρχίζει να παίρνει διαστάσεις και να γίνεται ανησυχητικό σε όσους το έχουν.

Έχουν αναφερθεί διάφορες σκέψεις αλλά δεν έχει αντιμετωπιστεί αναλυτικά και μεθοδικά, ώστε να εντοπιστεί η αιτία που το προκαλεί.

 

Προτείνω, όσοι έχουν το πρόβλημα να περιγράψουν τις εφαρμογές που έχουν εγκαταστήσει στο κινητό τους (όχι αυτές που εγκαθίστανται χωρίς τη θέλησή τους) και γενικά οποιοδήποτε στοιχείο έχουν την υπόνοια ότι μπορεί να είναι ύποπτο, ώστε να συγκριθούν μεταξύ τους, με την ελπίδα ότι θα βρεθεί το κοινό στοιχείο που είναι η αιτία.

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της φωνής του συνομιλητή, δοκίμασες στην εφαρμογή κλήσεων τις τρεις τελείες πανω δεξιά, ρυθμίσεις,λογαριασμοί κλήσης, και ξετικαρεις τη μείωση θορύβου;
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αντιμετώπισα μια περίεργη κατάσταση στο Plus, για πρώτη φορά.

 

Άνοιξα το GPS και το Navigon για να δρομολογήσω μια διαδρομή, ενώ η μπαταρία πρέπει να ήταν γύρω στο 50%, αν θυμάμαι καλά.

Μόλις έγραψα τη διεύθυνση και ζήτησα τη δρομολόγηση, έσβησε το κινητό και όπως διαπίστωσα σε λίγο είχε αδειάσει η μπαταρία.

 

Έχω χρησιμοποιήσει πλοηγούς αρκετές φορές και ξέρω ότι τρώνε μπαταρία αλλά όχι με τέτοιο άδειασμα.

 

Έχει αντιμετωπίσει άλλος κάτι παρόμοιο;

Τι μπορεί να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...